De kunst om de realiteit te aanvaarden HET OUDE VERSCHEURD, IETS NIEUWS AANGEBODEN De situatie na Hitler's verklaring. 27ste Jaargang MAANDAG 9 MAART 1936 No. 8363 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling va.i 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aapgeboden» of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Hitler's daad juridisch niet aanvaardbaar MEN MOET ER ZICH NIET BLIND OP STAREN. Met de bliksemsnelheid, welke typeerend is voor het huidige bewind in Duitschland, hebben zich Zaterdag gebeurtenissen afge speeld, die het aspect der internationale politiek volkomen hebben gewijzigd. Donderdag nog werd gemeld, dat de Rijksdag op Vrijdag, 13 Maart, bijeen zou worden geroepen tot het aanhooren-van een verklaring van den Führer en rijkskanse lier. En het schijnt ook inderdaad het plan geweest te zijn om deze verklaring eerst op dien dag af te leggen, één dag na de vermoedelijke goedkeuring van het Fransch- Russisch pact in den Franschen Senaat. Doch Vrijdagavond moet er een lei dersbij eenkomst te Berlijn geweest zijn, waarin plotseling het besluit gerijpt is, om den Rijksdag reeds den volgenden dag bij een te roepen en onmiddellijk werden de afgevaardigden telegrafisch naar Berlijn ontboden. Dit versnelde verloop van zaken is zelfs voor de Berlijnsche regeeringsbureaux een volkomen verrassing geweest. Ais een lawi ne kwamen nu de gebeurtenissen, welke de wereld voor een nieuw voldongen feit plaatsten, op den Zaterdagmorgen los. Het was wederom een Zaterdag, welke dag met opzet schijnt gekozen te worden; want op een Zaterdag dreunde de bekende vuistslag van Hitier, waarbij Duitschland zich terugtrok uit den Volkenbond; op een Zaterdag werd ook de invoering van de algemeene dienstplicht en het herstel van leger en lucht- en zeevloot bekend ge maakt. Op dezen jongsten Zaterdag ward het laatste restje van het Vredesverdrag van Versailles op zij geschoven en tevens een einde gemaakt aan het Pact van Locarne, de schepping van Briand en Stresemann, welke den vrede in West-Europa sedert De cember 1925 heeft gewaarborgd. De Duitsche regeering is van meening, dat dit Pact vervallen is door de sluiting en de daarop volgende goedkeuring door de Fransche Kamer (en vermoedelijk ook door den Senaat op Donderdag a.s.) van het Fransch-Russische verdrag van wederzijd- schen militairen bijstand en daaruit heeft Hitier thans zijn consequenties getrokken. Plechtig heeft hij verklaard, dat de Duit sche regeering het Locarno-pact vervallen acht en dat een nieuw verdrag welke de onaantastbaarheid der grenzen zal waar borgen, slechts bestaanbaar is met erken ning van gelijk recht voor Duitschland. Gelijk recht voor Duitschland beteekent, dat het niet langer geduld kan worden, dat de Fransche en Belgische zijde van de grens verdedigd mag worden met heele forten-rijen en groote troepenconcentraties, terwijl aan de Duitsche zijde een breede strook geheel weerloos moet worden gela ten. Om de opheffing van dezen toestand te demonstreeren heeft Hitier de Duitsche soldaten de gedemilitariseerde Rijnland zone laten binnen rukken. Deze daad beteekent een schending van het vredesverdrag van Versailles, waarvan art. 42 aan Duitschland verbiedt „eeniger- lei versterking te handhaven of te bouwen noch op den linkeroever van den Rijn noch op den rechteroever, ten Westen van een linie, welke 50 K.M. oostelijk van den Rijn is getrokken"; terwijl art. 43 in dat gebied de handhaving en concentratie van gewa pende krachten verbiedt. Schending van deze bepalingen wordt beschouwd als een vijandige daad tegen de mogendheden welke dit verdrag hebben onderteekend. Behalve een schending van het Vredes verdrag beteekent het zenden van Duitsche troepen in het Rijnland ook een schending van het Locarno-pact, waarbij Duitschland in 1925 vrijwillig deze gedemilitariseerde zone heeft aanvaard. Tegenover deze eenzijdige opheffing der beide verdragen wordt evenwel door Hitier iets anders gesteld. 1. Duitschland is bereid, opnieuw een zone te demilitariseeren, maar dan op ba sis van gelijk recht; derhalve een weder- z ij d s c h e gedemilitariseerde zone, aan beide zijden van de grens. 2. Duitschland biedt voorts ter waarbor ging van de Westgrens een niet-aanvalspact aan voor den tijd van 25 jaar, te sluiten met Frankrijk en België, waarbij Engeland en Italië opnieuw garanten kunnen zijn en waarbij ook Nederland betrokken kan wor den. Dit laatste om te waarborgen, dat de Duitsche legers niet via Nederlandsch grondgebied België zullen binnenvallen. 3. Duitschland biedt een lucht-pact aan, ter voorkoming van een wederzijdsche over rompeling van uit de lucht. 4. Ook met zijn Oostelijke buren wil Duitschland niet-aanvalspacten sluiten, met inbegrip van Litauen, waarop het tot voor kort zeer gebeten was. Of ook Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije daaronder vallen, is twijfelachtig. 5. Ten slotte is Duitschland bereid toe te treden tot den Volkenbond, omdat met de erkenning (ook in de practijk!) van Duitschlands rechtsgelijkheid het motief lot het verlaten van dien Bond zou komen te vervallen. Theoretisch is 'n jaar of drie, vier geleden de rechtsgelijkheid van Duitschland te Ge- nève erkend, maar heeft men nagelaten deze ook in practijk te brengen. Wat men Duitschland sedert dien geweigerd heeft, heeft Hitier thans genomen. Juridisch is deze daad natuurlijk niet te verdedigen; maar „verklaarbaar" is zij wel. Met name Frankrijk heeft Duitschland steeds gewantrouwd en daarom voortdu rend geweigerd tegemoet te komen aan eischen, welke een herlevend Duitschland billijkerwijze stellen mocht. Frankrijk heeft steeds vastgehouden aan de juridische onaantastbaarheid van een vredesverdrag, dat al te knellend was. Vasthouden aan z'n recht is niet altijd rechtvaardig en is maar al te vaak tactisch onjuist. Hitler's optreden moge niet in elk op zicht te rechtvaardigen zijn, omdat het een eenzijdige verbreking beteekent van onder- teekende verdragen, maar hij heeft er iets anders voor in de plaats beloofd en het zou ontactisch zijn om de realiteit niet te wil len aanvaarden. In Frankrijk is als eerste felle reactie op de gebeurtenissen van Zaterdag een stem ming ontstaan om zich te verzetten en de uitgestoken hand .niet te aanvaarden. De hand, die nu de verdragen van Versailles en van Locarno verscheurde, kan morgen ook het niet-aanvals-pact verscheuren, meent men. 't Kan zijn. Maar wat bereikt men met verzet? Wat is het gevolg van het verzui men van de-gelegenheid om de situatie aan te grijpen ten einde iets nieuws op te bou wen, nu het oude niet meer te handhaven blijkt? Men bereikt ei' mee, dat de situatie in het Rijnland precies hetzelfde blijft; dat Duitschland dan geen enkele rem heeft om zijn slag te slaan, zoodra de gelegenheid gunstig is; dat Duitschland geen lid van "den Volkenbond wordt en wellicht sa menspant met Italië; dat er geen luchtpact komt; dat men in één woord een kwaadwil lig Duitschland schept. Meent Frankrijk werkelijk een Duitsch land te kunnen bedwingen zonder hulp van Engeland en Italië? Want dat deze beide landen thans geneigd zouden zijn tot een gezamenlijk optreden tegen Duitsch land, lijkt ons, voor wat betreft Enge land hoogst twijfelachtig, voor wat Italië betreft ten eenenmale uitgesloten tenzij men diens bijstand „koopt" met zulke groote concessies, dat de tot nu toe gevoer de Volkenbondspolitiek tot een aanfluiting wordt. Laat men het wantrouwen laten varen, zich neerleggen bij de nuchtere realiteit en niet te veel zeuren over wat wel en wat niet gemogen had. De gelegenheid om een gezonden toestnd in Europa te scheppen, is er nu. De Volkenbondsraad moge die gelegen heid grijpen. Mr. H. F. A. GEISE. V De aanpassings-maatregelen der Regeering Wij publiceeren in dit nummer een uit- trelcsel uit de Memorie van Antwoord be treffende de wetsontwerpen Bijzondere I maatregelen ten aanzien van loopende landtoouwhypotheek- en pachtovereenkom sten en Bijzondere maatregelen ter verkrij ging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. Deze Memorie van Antwoord lezende, moeten wij inderdaad constateeren, dat door de beoogde „bijzondere maatregelen" j der Regeering veel zal kunnen worden i recht getrokken, wat krom gegroeid is. Onomwonden moet dit erkend. Doch van een verlaging van den druk der vaste lasten zal geen sprake zijn. Het wetsontwerp heeft ook niet die pretentie: sommige vaste lasten worden verlaagd, n.l. die op onroerende goederen, die van op huren, e.d. Dat hierdoor niet bevredigd is het ver langen der Tweede Kamerfractie van de R.K. Staatspartij: consequente deflatie is duidelijk. Er wordt echter toch wel iets en dat iets is niet zoo heel gering in die richting bereikt. Op zich beschouwd, moet zeer worden toegejuicht het standpunt der Regeering om vele gevallen, die onder de beoogde „bijzondere maatregelen" vallen (huurver- lagingen), individueel te behandelen. Wij vreezen echter, dat de practijk hier heel veel moeilijkheden zal brengen al zijn 't dan ook oi. geen onoverkomelijke moeilijkheden. Dat de Regeering haar huurverlagings- streven niet wil toegepast zien op gebou wen, die in gebruik zijn voor bedrijven, is ons onverklaarbaar, volkomen onver klaarbaar! De Tweede Kamer moet o.i. hier een aanvulling inlasschen, daar de opvat ting der Regeering alleen op formeele, bu reaucratische gronden kan worden verde digd. Onder het wetsontwerp vallen toch ook en zeer terecht winkelhuizen, die, al kunnen zij mede tot woonhuis dienen, óók bedrijfs-inrichting zijn. Speciaal wat de regeering wil doen op het gebied van landbouwhypotheek, moet c.L niet worden onderschat in zijn uit werking, in zijn voor de crisis-slachtoffers gunstige gevolgen. Tenslotte, dat de Regeering niet meer wil ingaan op de devaluatie-kwestie, is verklaarbaar. Hier geldt voor de Regee ring: doen óf niet doen. En dat de Regee ring een discussie over dit onderwerp in het Parlement noodig noch nuttig oordeelt, kunnen wij begrijpen. DE DUITSCHE TROEPEN IN RIJNLAND. COBLENZ, 9 Maart. (A.N.P.) Zon dagavond werd de sterkte der Duitsche troepen in Rijnland geschat op 45.000 man. ZWITSERLAND ABSOLUUT NEUTRAAL. BERN, 9 Maart (A.N.P.) Ten aanzien van de beslissing van Duitschland ten op zichte van het Verdrag van Locarno, wordt in Zwitsersche regeeringskringen de grootste reserve in acht genomen. De Zwitsersche regeering blijft absoluut neu traal. Men weigert in Bern commentaar te le veren op de voorstellen van Hitler en men is van meening, dat een land, dat niet on middellijk bij de kwestie is betrokken, neutraal moet blijven. JAPAN NIET GEÏNTERESSEERD. TOKIO, 9 Maart. (A.N.P.) De woord voerder van het ministerie van buiten- landsche zaken heeft op een vraag betref fende het jongste Duitsche memorandum verklaard, dat het verdrag van Locarno een louter Europeesche aangelegenheid is. Japan voelt zich derhalve niet gedrongen, een verklaring af te leggen. Op een andere vraag antwoordde de woordvoerder, dat het Fransch-Russische pact uitdrukkelijk tot Europa beperkt is. Juist is> dat in Japan de opvatting be staat, dat middellijke reacties van het pact op het Verre Oosten onvermijdelijk zullen zijn. Japan heeft dan ook vóór de ratificatie van het verdrag stappen te Pa rijs ondernomen. ENGELSCHE PERSSTEMMEN OVER DE SITUATIE. LONDEN, 9 Maart. (A.N.P.) De „Daily Telegraph" neemt een volkomen afwijzen de houding aan ten aanzien van de rede van rijkskanselier Hitier. Het blad schrijft, dat Hitier door het zenden van troepen naar het Rijnland den westelijken mogend heden op bruuske wijze de handschoen in het gelaat heeft geworpen. De „Morning Post" schrijft, dat Hitier den toekomstigen vrede in Europa mis schien een dienst heeft bewezen door een situatie te scheppen, die de futiliteit der geheele sanctiepolitiek aantoont. Het blad dringt er op aan, dat de Britsche staats lieden de voorstellen van Hitler in rustige overweging nemen. De „Daily Herald" betreurt de daad der Duitsche regeering en spreekt de meening uit, dat de crisis van het Rijnland oorlogs gevaar inhoudt, indien zij onverstandig wordt behandeld. Indien men met verstand te werk gaat, kan de kwestie zelfs goede gevolgen hebben. taak der staatslieden nog altijd in het bre ken van den vicieuzen cirkel van het wantrouwen. Hitier heeft getracht, de schending der verdragen een grondslag van constructieve politiek te geven. De genen, die thans geroepen worden om hun oordeel kenbaar te maken, zullen niet ge heel hun plicht tegenover de volken doen, indien zij zich zouden beperken tot de be studeering van den tekst der verdragen. Zij moeten ook de consequenties onder zoeken en nagaan, welk voordeel daaruit is te verkrijgen. De „Daily Mail" schrijft, dat de nieuw ste Duitsche daad de atmosfeer heeft ge reinigd. FRANSCHE PERSSTEMMEN. PARIJS, 9 Maart. (A.N.P.) De Ber lijnsche correspondent van de „Journal" schrijft, dat de krachtige radioredevoering, welke Sarraut heeft gehouden, als een koude douche voor de Duitsche politieke wereld is geweest. De energie, die Sarraut in zijn woorden heeft gelegd, bracht ont goocheling aan de Duitschers, die zich in hun illusies verloren. De „Excelsior" schrijft, dat de Fransche regeering vastbesloten is, de zaak, die van vitaal belang is voor alle volken, welke bezorgd zijn voor hun onafhankelijkheid, met alle middelen te verdedigen. LEIDEN. DE NIEUWE ST. PETRUSKERK. Gezicht op kerk en toren vanaf de tramlij? naar Voorschoten Foto's Slegtenhorst INTERIEUR DER ST. PETRUSKERK. Deze photo werd genomen vanaf een der zij-altaren. Het altaar was vanmorgen nog niet geheel gereed. De ladder, welke tegen het koor staat geplaatst, is niet de gewone opgang voor de zanppr^

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1