DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang VRIJDAG 6 MAART 193b No. 8361 S)e £eldóefie0oii/fca/nt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.5Q per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 V Rare Politiek Helaas de wereld raakt steeds verder verwijderd van het ideaal der" internationale ontwapening. Steeds verder.De wereld-oorlog dreigt aan vele kanten. En daarom is 't alleszins verklaar baar, dat minister Oud, die gisteravond een rede hield voor de afdeeling Amsterdam van den Vrijz. Dem. Bond, sprekend over de ontwapening, opmerkte, dat, naast de nationale ontwapening, onverbrekelijk moet staan een internationale rechtsorganisatie. Van het protocol van Genève is niets te recht gekomen de landen zijn gaan be wapenen. De omstandigheden, aldus spr., zijn gewijzigd en twijfel rijst of de bepa ling in het V.D.-program, die er in 1924 is ingebracht, wei gehandhaafd kan worden. Dat zou niet zijn een verandering van het principe, maar het rekening houden met de gewijzigde omstandigheden. Jawel de omstandigheden zijn a 11 ij d zoo geweest, dat een nationale ont wapening zonder een internationale rechts, organisatie voor ons land practisch onmo gelijk of zeer gevaarlijk was. De V.D. waren er echter steeds voor. Nu niet meer! De omstandigheden zijn gewijzigd.... in dien zin, dat de vrijz. democraten nu zitting hebben in het Ministerie! Aan de politiek zitten rare kanten, die, begrijpelijk, bij velen geen enthousiasme wekken voor het „politiek bedrijf'; in tegendeel. W ij moeten in onze politiek de hier be doelde ernstige fouten trachten te ver mijden! Wij bedoelen: wij moeten ook in de politiek vóór alles waar willen zijn! Minister Oud over het Plan van den Arbeid Voor de afdeeling Amsterdam van den Vrijz. Dem. Bond heeft gisteravond minis ter Oud een rede gehouden waarin hij over het regeeringsbeleid en het Plan van den Arbeid het volgende zeide: Tegenover onze aanpassingspolitiek stelt men wat man noemt „constructieve" of welvaartpolitiek. Ik ontken die tegenstel ling! De beste constructieve politiek is de aanpassingspolitiek, cLw.z. het rekening houden met het feit, dat onze welvaart ach teruitging en dat wij dus onze uitgaven aan de verminderde inkomsten moeten aanpas sen, maar daarnaast moeten de maatregelen genomen worden, die de welvaart kunnen verbeteren. Een fabrikant, wiens zaken achteruitgin gen, moet aanpassen, lager loonen betalen, eenvoudiger leven. Als die man dezelfde loonen bleef betalen en thuis zei: wij be hoeven niet te versoberen, want ik heb plannen, waardoor wij het beter zullen krijgen, dan zou hij spoedig failliet zijn. Doch zoo willen de sociaal-democraten doen: geld uitgeven, tot ongeveer 800 k 900 millioen gulden voor openbare werken en men zegt, dat wij niet behoeven te verso beren. Eén vraag- zijn die 900 millioen in Nederland te krijgen? Neen! Bij de laatste staatsleening was het net mogelijk 60 mil lioen te krijgen. Men wijst op de inlagen by de spaarbanken en bij de groote banken. Maar dat geld is al belegd en voor een groot deel in staatspapieren. Dat zien de voorstanders van het Plan van den arbeid over het hoofd. Doch zelfs als dat geld er zou komen, vergeet men, dat er rente en aflossing van betaald moet worden en de toekomstige be grootingen zwaar belast worden. Geen nood, zeggen de sociaal-democraten: de koop dracht neemt toe door de openbare werken en daar kunnen die lasten uit worden op gebracht. Dat is een drogargumen-t, want als men de koopkracht alleen vermeerdert door een stuk van de kapitalen weg te nemen, dan is dat geen normale koopkrachtvermeerde ring. Wat met het kapitaal gemaakt wordt, moet rendabel zijn Bouw een schip dat beteekent koopkrachtvermeerdering. Maar als er voor het schip geen vracht is, kunt gij het naar den slooper brengen. Dan kunt gij zeggen: alweer hebben een aantal men- schen werk en de koopkrachttheorie gaat weer op! Spr. vreest, dat het Plan van den Arbeid het groote gevaar oplevert, dat na drie jaar de werkloosheid weer even groot zal zijn geworden, doch de schudenlast met 600 mil lioen is vergroot, een last, die ons 37 jaar lang zal drukken. TWbEOb KAM LR De Steunverleening aan de Werkloozen In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd na de aanne ming van de motie-Boon-De Geer de in terpellatie-de Visser over de steunuitkee- ringen aan de werkloozen voortgezet. De heer S m e e n k (A.-R.) zegt, dat bij wijziging van den huurbijslag rekening ge houden moet worden met de sterk geva rieerde toestanden in de onderscheidene gemeenten. De menschen mogen niet naar de krotten worden teruggestuurd. Tegen lagen prijs moeten versch vleesch en vet worden beschikbaar gesteld. In het algemeen gaat spr. accoord met de algemeene richtlijnen der regeeringspo- litiek. Er moet een marge zyn tusschen steun en loon. De steun kan in bepaalde gevallen reeds tot 90 pet. van het loon wor den verhoogd. Hoe groot de marge zal zijn, late men van de toestanden in de onder scheiden gemeenten afhangen. De heer Sneevliet (Ree. Soc.) zegt, dat naar mate het aantal werkloozen toe neemt, de steun per hoofd lager wordt. Wie zoo'n politiek voert, kan niet ernstig wor den genomen, als hij over het ethisch mini mum spreekt. Deze regeering is in haar diepste wezen asociaal en hieraan zijn de vriendschappelijke betrekkingen te dan ken met het verbond van Nederlandsche werkgevers, dat pure klasse-belangen ver tegenwoordigt en het niet eens noodig vindt, de saus van het algemeen belang er over uit te gieten. Bij het feest van dit ver bond waren vijf ministers en twintig amb tenaren tegenwoordig. De heer Kupers (S.D.) zegt, dat niet alleen de steunnormen niet mogen worden verlaagd, maar dat ook zijdelings de uitkee- ringen niet mogen worden verminderd. De gezinnen der gesteunden hebben echter ver minderde ontvangsten gekregen, blijkens Haagsche budgetcijfers. De huurbijslag worde niet ontijdig ver laagd. Verlaging van den huurbijslag zal niet tot huurverlaging leiden, maar alleen tot gevolg hebben, dat de gesteunde een grooter deel van zijn inkomen aan huur moet besteden. Werkloozen moeten in de gelegenheid worden gesteld, woningen met een lageren huurprijs te betrekken. Dan vermindert de huurbijslag automatisch. Dit is mogelijk, als er huurcommissies worden ingesteld, de vaste lasten worden verlicht en de huren der woningen van gemeenten en vereenigingen worden verlaagd. Er moeten goedkoope groenten worden beschikbaar gesteld. Eieren in plaats van blikvleesch zijn geen behoorlijke compensatie. Versch vleesch worde goedkoop beschikbaar gesteld. De heer Vos (Lib.) zegt, dat in den re gel de ondersteunde arbeiders een woning betrekken, die voor hen bereikbaar zou zijn, als zy werken en dit in overeenstemming is meit medische en hygiënische eischen, die zij stellen voor hun gezin. Hij heeft niet den indruk, dat er misbruiken zijn. De woning toestanden in - de onderscheiden plaatsen verschillen sterk. De aftrek van gezinsinkomsten van den steun is zoo groot, dat de prikkel, om ge zinsinkomsten te verkrijgen, gaat ontbre ken. Deze aftrek worde verminderd. Op verscheidene punten kan spr. zich aanslui ten bij den heer Kupers, al denkt hij over den gezondheidstoestand anders dan deze. Wij moeten zeer menschelijk en volkomen begrijpend tegenover het probleem staan. Spr. bespreekt het Amsterdamsche rapport en merkt op, dat men moet aannemen, dat het gevaar voor ondervoeding buitenge woon groot is. Men bedenke, dat de acht- en-zeventig onderzochte gezinnen moreel nog op peil zijn; anders zouden zij niet aan een onderzoek meewerken. Wanneer de voedingstoestand der onderzochte gezinnen al bedenkelijk is, hoe moet het dan in de andere gesteld zijn! De heer Joekes (V.-D.) zegt, dat de heer De Visser heeft geklaagd over vermin dering vein steun in bepaalde gevallen. De heer De Visser (C.P.): De regee ring zit vast aan het bedrag van 140 mil lioen. De heer Joekes (V.-D.) vraagt of in de huurbijslagregeling wijziging moet wor den gebracht? Huurverlaging is een alge meen belang. Indien de huurbijslag de huurverlaging tegengaat, moet men de kwestie daarom nog eens nagaan. Er is overleg over gepleegd en er zal nader overleg over worden gepleegd met de Ver- eeniging van gemeenten en met de con tactcommissie. Het is daarom nu niet de tijd, er over te spreken. De werkloozen in- tusschen mogen van de wijziging niet de J dupe worden. De regeering blijve aandacht geven aan de kwestie van verstrekking van goedkoope groenten en van een crediet voor kleeren. De rede van den heer Kupers ademde een geheel anderen geest dan een onwaar dige plaat in een orgaan, dat den heer Ku pers na staat. De heer Kuiper (R.K.) waarschuwt te gen een wijziging van den huurbijslag, als het wetsontwerp tot verlichting van vaste lasten wet is geworden. Want die wet be werkstelligt nog niet, dat er goedkoopere woningen komen. De huurbijslag mag eerst veranderd worden, als de goedkoopere wo ningen er zijn. Voorts houde de minister re kening met de belangen der groote gezin- ien bij de huurbijslagregeling. Wat kost de werkverschaffing per manweek? Waar het loonpeil ongeoorloofd laag is, compenseere de minister dit door middel van den B-steun, voor kleeding en dek king, enz. Er dreigt hoe langer hoe meer een ver dringing van volwassen arbeiders door jon ge te komen. Men denke aan het gebeurde bij de Kwattafabriek. Huisvaders worden meer en meer door jonge meisjes vervan gen. De steunuitkeeringen op het platteland zijn lager dan in de groote steden, omdat de werkloozen op het platteland een schaap, een geit, kippen, enz. hebben. Maar nu wordt er van den plattelandssteun een be paald bedrag afgetrokken, als men een schaap, een geit, kippen, enz. heeft. Op deze manier echter wordt dat bezit twee maal verdisconteerd. En dit is verkeerd. De heer Van Houten (Chr. Dem.) be pleit, dat gezinsinkomsten moeten worden afgetrokken van den steun niet voor twee derden, maar voor de helft. De heer Arts (K.D.P.) zegt, dat de bij dragen van de particulieren aan de crisis- comité's zienderoogen verminderen, zoodat de werkloozen ook van dien kant geen hulp meer krijgen. Zij worden paupers en leven al over den rand der armoede heen. Zij hebben gebrek aan huisraad en kleeren. De minister voere de 40-urige werkweek in voor de werken, waarover hij zeggenschap heeft. Hij stelle goedkoope levensmiddelen voor de werkloozen beschikbaar; er is over vloed van alles. Blikvleesch worde vervan gen door goedkoop versch vleesch. Er wer ken nog veel vreemdelingen in ons land. In bepaalde gevallen is hun werkzaamheid noodig, maar het aantal vreemdelingen kan belangrijk worden beperkt. Er moeten zoo weinig mogelijk overwerkver gunningen worden verleend. Minister Slingenberg aan het woord. DeMinistervanSociale Zaken, de heer Slingenberg, zegt, dat zijn de partement nauwkeurig nagaat, in hoever re het strikt noodig is, een arbeidsvergun ning aan een vreemdeling te verleenen of te verlengen. Langs lijnen van geleidelijk heid worden de buitenlandsche werkkrach ten zooveel mogelijk door Nederlandsche vervangen. Niemand in de Kamer heeft de richtlijnen van de regeering aangetast, met betrekking tot verhouding tusschen loon en steun enz., tot steunverlaging wordt eerst overgegaan, als vaststaat, dat de loonstandaard ge daald is. Als de steun 70 pet. van het loon be draagt, is dit alleszins redelijk. Bij wijze van uitzondering kan het percentage tot 90 stij gen, maar dit zou geen regel kunnen wor den. De klassieke arbeidersverzekering gaat tot 70 pet. Wat den huurbijslag betreft, het is vol strekt niet spr.'s bedoeling, werkloozen weer in eenkamerwoningen onder te bren gen. Het is mogelijk, dat, als de wet tot verlichting van vaste lasten is tot stand ge komen, er gemeenten zijn, waar de huur bijslag niet gewijzigd wordt, omdat daar geen goedkoopere woningen zijn. Op 100.000 woningwet-woningen is voor 3K millioen de huur verlaagd. Dit is niet onbe langrijk. Spr. betoogt voorts, dat er het vorige jaar heel veel goedkoope groente beschik baar is gesteld, maar niet alle gemeenten werken eraan mee. Hij kan niet toezeggen, dit jaar weer 2 millioqn beschikbaar te stellen voor klee ren en dekking. De regeering heeft dit het vorige jaar gedaan, terwijl zij liet uitko men, dat het geen precedent was. Er zal een commissie worden ingesteld tot onderzoek naar den gezondheidstoestand der werkloozen, onder voorzitterschap van den hoofdinspecteur der volksgezondheid. De kosten per werkverschaffingsweek va- rieeren in iedere gemeente, naar gelang van het loon, dat daar gegeven wordt. De tewerkgestelden hebben sedert korten tijd een rechtspositie gekregen, opgemaakt in overleg met de contactcommissie uit de vakorganisaties, die er volkomen tevreden mee zijn. Als de vakorganisatie het met den tewerkgestelde eens is, heeft deze beroep op den minister. Deze regeling werkt sedert half Februari. Laat ons afwachten hoe zij werkt en er in December, bij de be grooting, weer eens over praten. De heer De Visser (C.P.) tripliceert. Hij zal geen uitspraak aan de Kamer voor stellen, nu gebleken is, dat de politieke par tijen, die grooteren invloed op de regee ring oefenen dan spr.'s partij, groote bezwa ren hebben tegen de maatregelen, die in voorbereiding zijn. De interpellatie wordt gesloten. Het Landbouwcrisisfonds Aan de orde is de begrooting van het landbouwcrisisfonds voor 1936. De heer L o u w e s (Lib.) heeft bedenkin gen tegen de uitkeeringen aan de kleine boeren, waardoor de moeilijkheden slechts worden verplaatst. Men kan alleen wat aan den kleinen boer geven, als men het den grooten boer afhoudt. En als men wat van hem afhoudt, moet hij dit wel verhalen op middenstanders e.a. De heer Van den Heuvel (A.R.) keurt af, dat de minister heeft geschreven over offers, door de overige bevolking ter wille van den landbouw gebracht. Beter was het woord van minister Steenberghe, dat men niet meer moest spreken van land- bouw-steun, maar van prijsregeling. Spr. heeft niet zooveel medelijden met een con sumentenvolk, dat 300 millioen per jaar besteedt aan drinken en rooken. Velen ge ven meer uit aan vermaak dan aan voe ding e.d. De minister heeft voorbijgezien, dat de kwestie der kleine boeren een zaak is niet van hem, maar van den minister van so ciale zaken. Met de uitkeeringen aan hen heeft de minister zich in een labyrinth ge werkt. Wat de uitweg is? Verlichting van vaste lasten. Daarover spreken wij eerlang in de Kamer. Verkeerd acht hij een stelsel, als gevolgd wordt bij de Varkenscentrale. Zoo scheppen de varkens een onaangena me sfeer. (Gelach). Het overheidsgezag wordt niet gediend door varkens en derge lijke dingen. (Vroolijkheid). Wij moeten af van de bureaucratie en naar de decentrali satie. De heer Droes en (R.K.) betoogt, dat land- en tuinbouw door den steun moeten komen tot een redelijke belooning van hun arbeid en dat, naar het noodig is, daartoe de richtprijzen moeten worden verhoogd. Blijkens de indexcijfers zijn de distributie- kosten en de huren de voorname oorzaken van de duurte. De bakkersloonen zijn twee maal zoo hoog als voor den oorlog. De meik slij ter strijkt vaak evenveel op als of meer dan de boer. Niet, dat de distribuanten het zoo ruim hebben, maar zij zijn zoo ve len in aantal. De consumenten moeten niet nog zwaarder worden belast. Een hoogere belooning voor den landbouw is mogelijk door opheffing van den verliesgevenden verlaging van den richtprijs voor tarwe van 10 tot 9 gulden. Een extra-uitkeering uit het landbouw crisisfonds helpe de kleine boeren en daar naast stelle sociale zaken hen, die dan nog hulp noodig hebben, bij de werkverschaf fing te werk. Al moet spr. op sommige punten een cri- tisch geluid doen hooren, er zijn veel meer punten, waarop hij instemt met den be windsman, wiens verder beleid hij dan ook met groot vertrouwen tegemoet ziet. Om zes uur werd de vergadering tot van middag één uur verdaagd. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS AUTO TE WATER. Tusschen Broek in Waterland en Mon nikendam is vanmorgen vrpeg een vracht- j auto in de diepe Broekervaart terecht ge- i komen. Verblind door de lichten van een j uit tegenovergestelde richting komende I wagen, heeft de bestuurder den weg niet kunnen houden en reed het water in. De I auto kwam bijna geheel onder water te- I recht. Zwemmende konden de twee inzit- I tenden den wal bereiken na de ruit van het portier te hebben ingeslagen. Met een auto zijn zy naar Amsterdam-Noord gere den, waar zij de politie van het gebeurde in kennis stelden. De auto, welke dienst j deed voor de firma Jamin te Rotterdam, zal met behulp van een kraanwagen uit Rotterdam gelicht worden. BUITENLAND. De „Osservatore Romano" dringt aan op vrede met Abessynië. De Negus verklaart zich tot onderhandelen bereid. Het Ita- liaansche standpunt ten opzichte van het bombardement van de Engelsche ambu lance. (2de blad). De Duitsche Rijksdag tegen 13 Maart bijeengeroepen. (2de blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft, na aanneming van de motie-Boon, de debatten over de interpellatie-de Visser geëindigd. Begon nen is de behandeling van de begrooting van het landbouwcrisisfonds. (1ste blad). Ingediend is een suppletoire begrooting van defensie-1935. (2de blad). Antwoord van minister Deckers op vra gen van den heer Duymaer van Twist in zake steun aan binnenvisschers. (2de blad). Contingenteering van eieren en varkens- vleesch in België; het eerste zou vooral tegen Nederland gericht zijn. (2de blad). Autobandieten slaan ook te Den Haag hun slag. (Gem. Ber., 3de blad). Berucht smokkelaar door de Rotterdam- sche politie gearresteerd, waardoor een smokkelbende opgespoord werd. (1ste blad). Smokkelbende ontmaskerd Berucht smokkelaar gearresteerd Dezer dagen is de Crisisdienst van de Centrale Recherche te Rotterdam er in ge slaagd, een smokkelaarscomplot te ontmas keren, waarbij men heeft aangehouden den 26-jarigen H. H. A. C., gedomicileerd te Breda, bijgenaamd „De Pooter" of Het Blonde Gevaar" en die in Brabant bekend staat als Neerlands meest beruchte smokke laar. De man is te Rotterdam aangehouden, toen hij 420 doozen Belgische margarine per auto vervoerde. De aanhouding geschiedde als volgt: Vrijdagavond van de vorige week kreeg de motorbrigade te Rotterdam een mede- deeling uit Hillegersberg, dat daar een auto was doorgekomen, welke men had willen aanhouden om de papieren te controleeren, maar welke auto met snelle vaart was door gereden, daarbij bijna den veldwachter om verrijdend. Drie wagens van de motorbri gade gingen op zoek naar den wagen, num mer N. 4511. Men ontdekte de auto in den tunnel en door een handige manoeuvre wist de motoragent op de Henegouwerlaan zijn motor voor de auto te zetten, zooodat de chauffeur wel moest stoppen. In den wagen zaten twee mannen. Zij hadden geen papie ren bij zich en een van hen bleek de be luchte smokkelaar C. te zijn. nl den wa gen vond men de 420 doozen Belgische mar garine. De wagen werd meegenomen naar de Duivenvoordestraat, bij welken rit de tweede man uit den wagen sprong en wist te ontkomen. Bij het verhoor zeide C. dat de auto van hem was en dat ook de gesmokkelde mar garine hem toebehoorde. De politie hechtte hieraan niet veel waarde, daar zij meende, dat er wel meer personen bij deze zaak be- troken zouden zijn. Toevallig had men den zelfden middag op den Ouden Dijk een auto aangehonden met den 26-jarigen L. R., wonende aan den Linker Maasoever te Rot terdam en die bekend staat als smokke laar. Op den Linker Maasoever nJ. wordt zeer veel Belgische margarine clandestien aan den man gebracht. In d£.*uto van L. R. vond men dien middag echter niets en ook een huiszoeking leverde niets op. Men heeft daarna een onderzoek ingesteld in Brabant in de grensstreek om na te gaan, wie te zamen met C. den Linker Maasoever te Rot terdam van Belgische margarine voorzien. Na eenig zoeken kwam men bij den 37-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1