DONDERDAG 5 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SASSENHE1M. „Stille Omgang". In de groote zaal van het K.S.A.-gebouw hield gisteravond de afdeeling Sassenheim van het Genoot schap „De Stille Omgang" een vergade ring onder leiding van den heer P. van Dijk. Deze vergadering werd door prof. Jansen, spreker op dezen avond, geopend met gebed. Dan werd het welkomstwoord gesproken door den voorzitter, in 't bij zonder tot den directeur, pater P. Frigge, alsmede tot prof. Jansen, en de leden van het hoofdbestuur te Leiden. Met een en kel woord behandelt spr. dan de omgang van het vorig jaar, waar alles in de beste orde is verloopetn. Spr. hoopt, dat dit weer zoo moge gaan. De notulen, uitgebracht door den heer Th. Langelaan, werden hierna onveran derd onder dank goedgekeurd. Dan werd het woord verleend aan prof. Jansen. Spr. prees zich gelukkig om over het mirakel van Amsterdam, zijn vaderstad, te mogen spreken en daardoor de liefde voor Jezus in zijn H. Sacrament te kunnen aanmoedi gen bij de leden van dit Genootschap. Spr. verhaalde dan de wondervolle gebeurtenis van het mirkel, de oorsprong van de bede vaart en de latere bloei. Hierna sprak prof. Jansen over Sacra mentswonderen, over de natuurlijke en bovennatuurlijk opvatting, om aan te too- nen, dat dit door Christus zelf voor den zwakken mensch is ingesteld. Spr. behandelde voorts de noodzakelijke hulp van God, welks noodzakelijkheid thans meer dan ooit blijkt. Laten wij daar om optrekken ter Heilige Stede en bidden om hervorming en de liefde van Christus ons ten voorbeeld stellen, omdat bij Hem alleen oplossing te vinden is. Met eenige citaten uit Vondel over de Heilige Teerspijze, besloot spr. zijn rede, waarna hij een hartelijk applaus en een dankwoord van den voorzitter in ont vangst had te nmn. Hierna werd de regeling van de bede vaart behandeld. De bedevaart wordt gehouden in den nacht van 14 op 15 Mrt. Een kort Lof wordt gehouden, dat begint te 9.45 uur. Gelegenheid voor spoorkaar tjes enz. op Zondag 8 Maart na de H. Mis van 8.30 uur en na de Hoogmis, en Woens dag 11 Maart Van 89 uur in het K.S.A.- gebouw. Door pater Frigge werd hierna een aanmoedigend woord gesproken, waarin hij erop wees, dat gedurende den omgang in Amsterdam men zich door niets moet laten afleiden. Wat wij te doen hebben is niets anders dan bidden en spreken met Jesu. Dien nacht moeten we alles uit den grond van ons hart vragen, dan zullen we den anderen dag ons gelukkig voelen. Spr. hoopte, dat die vurige ijver ons vrien den zal maken van Jesus, en hij hoopte, dat niet alleen die nacht, doch altijd die ijver zal worden betracht. Na een dankwoord aan den geest, di recteur werd de vergadering voortgezet. De secretaris werd in zijn functie herbe noemd, waarna een keurig jaarverslag volgde, waaraan we ontleenen, dat dever- eeniging ongeveer 150 leden telt. Door den heer Bergsma werd een compliment aan het bestuur van Sassenheim en order commissarissen gebracht. Tot slot sprak de heer Schrijvers nog een woord voor de te houden voorgeschre ven intentie „rechtvaardigheid en vrede onder de volkeren". Hierna werd deze vergadering onder dank en met gebed werd gesloten. Aan den uitgang Werd gecollecteerd voor de werkloozen. Teraardebestelling A. Bergman. Gis terenmiddag had onder groote belangstel ling dé teraardebestelling plaats van wij len den heer A. Bergman. Onder de aanwe zigen waren dr. Verhagen en H. J. Voors, resp. voorzitter en secretaris van het HF. Algem. Vereeniging van Bloembollencul tuur, waarvan de overledene deel uit maakte. Voorts merkten we op de heer en T. v. Waveren, voorz. van Bloembollen- handelaren, prof. v. Slogteren, A. War- naar Jr., burgem. van Hazerswoude, en vele vakgenooten uit de bollenstreek. De Kerkeraad der Ger. Gemeente en het be stuur van de Visserschool had zich bij den stoet aangesloten. Aan de groeve werd 't woord gevoerd door ds. P. D. Kuiper en P. J. Vercouteren, hoofd van de Visser- school. Verkooping. Ten overstaan van den te Hazerswoude gevestigde Notaris En- gelberts had in „Het Bruine Paard" alhier de verkoop bij afslag plaats van een per ceel bloembollenland met schuur groot 0.48.20 H.A. aan den Loosterweg te Voor hout. Het perceel, dat in hoogste bod stond op 1340, werd op 600 afgemijnd door den heer M. J. v. Breda q.q. Industrie. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om nabij den Warm onder- dam een fabriek te doen plaatsen van as- phaltproducten, welke een onderdeel zal uitmaken van de pas afgebrande fabriek van teerproducten gevestigd te Alphen aan den Rijn „Rhenania" geheeten. Jubileum Wethouder Oudshoorn. Na de officieele huldiging gistermorgen ten Raadhuize, had gisteravond de huldi ging plaats door de burgerij en het leek wel of al de ingezetenen van Warmond zich hadden verzameld op het terrein van de jachthaven ,,'t Fort" Reeds geruim en tijd voor de huldiging zou plaats vinden, we melde de Doipsstraat van belangstellenden en men kon zich een oogenblik in de Kal- verstraat te Amsterdam wanen en dan nog wel des middags om twaalf uur. Voorafgegaan door het huldigingscomité werd onder de prettige tonen van de beide muziekkorpsen naar de woning van den heer Oudshoorn gemarcheerd, waar de jubi laris met zijn echtgenoote, kinderen en verdere familie, zoomede de Burgemeester en Wethouder Zwetsloot voor den ingang der serre hadden plaats genomen. Aller eerst werden door de muziekkorpsen een paar pittige muzieknummers ten gehoore gebracht waarna Notaris P. H. Romeyn naar voren trad om den jubilaris als volgt toe te spreken: Hooggeachte heer Oudshoorn. Na de veie huldigingen die U vandaag reeds te beurt zijn gevallen, kom ik U nu hulde en dank brengen namens de burgerij van Warmond en speciaal namens de na volgende vereenigingen: De R. K. Kiesver- eeniging, de Warmondsche IJsvereenigrng, den R. K. Volksbond, de Christ. Hist. Kies- vereeniging, de Vereeniging „St. Mathias", de Warmondsche Fanfare, De Hanze, De Anti-Revolutionnaire Kies vereeniging en de Christelijke Bestuurderenbond, waarvan hier allen afgevaardigden aanwezig zijn. Zij hebben mij de vereerende opdracht gege ven U te complimenteeren met uw 12 1/2- jarig wethouderschap dezer gemeente en namens hen breng ik U oprechten dank voor alles wat gij tijdens uw ambtsperiode voor Warmond hebt gedaan. Er is vandaag reeds zooveel gesproken en er is U reeds zooveel verdiende lof toegezwaaid, dat ik in herhaling zou treden indien ik nogmaals Uw uitstekende hoedanigheden als wethou der naar voren zou brengen. Wij allen weten, dat hij, die aan den weg timmert, ook critiek te wachten heeft maar hier zul len de critici U benijden. U hebt kunnen er varen dat uw werk in Warmond op hoogen prijs wordt gesteld en dat U voldaan hebt aan het vertrouwen en aan de verwachtin gen die Warmonds burgerij in U heeft ge steld. De zooeven door mij genoemde ver eenigingen hebben gemeend U ook een blij vend aandenken aan dezen gedenkwaardi- gen dag te moeten schenken en het is mij een genoegen U dezen zilveren lucifers- standaard namens hen te kunnen aanbie den. Ik spreek hierbij den wensch uit dat U nog in de beste gezondheid, met de zelf de opgewektheid, met de zelfde werklust uw ambt zult mogen blijven vervullen en dat nu de eerste schrede is gezet naar uw zilveren jubilé. Gaarne betrek ik in deze hulde Mevrouw uw echtgenoote en uwe kinderen en ook hen bied ik mijn oprechte en hartelijke ge- lukwenschen aan. Zichtbaar onder den indruk door deze spontane huldiging door Warmonds bur gerij bracht de heer Oudshoorn den heer Romein dank voor zijn sympathieke woor den. Ik weet, aldus spreker, dat ik in mijn ambt fouten heb gemaakt, maar dit kan ik eerlijk en oprecht verklaren, dat alles wat ik in mijn functie als wethouder heb ge daan ik heb verricht in het belang\ van Warmond, de plaats waar ik geboren en getogen ben, de plaats die mij bijzonder lief is. Namens mijn vrouw en kinderen breng ik dank aan de door U genoemde vereeni gingen voor het door mij zeer gewaardeer de geschenk, dank aan de beide muziek korpsen voor de mij gebracht muzikale hul de en ik kan niet genoeg zeggen, hoe ik dit alles op prijs stel. Ik hoop dan ook in de toekomst mijn beste krachten te moge blij ven geven tot meerdere groei en bloei van de mij zoo dierbaar geworden gemeente. Nadat door de muziekkorpsen nog enkele nummers waren uitgevoerd was deze hul digingsdag teneinde Vermelden wij nog, dat zijn woning was herschapen in een bloementuin, dat van de receptie een zeer druk gebruik gemaakt werd, o.a. door Mgr. H. J. M. Taskin, Presi dent van het Groot-Seminarie, den Pastoor, den Kapelaan, den Dominee en vele andere notabelen. Zelden zal een jubileum herdacht en ge vierd zijn op een wijze als dit jubileum van wethouder Oudshoorn, waaraan wij echter direct toevoegen dat deze hulde ook dubbel en dwars verdiend is. Wij twijfelen niet of deze huldiging zal hem nieuwe krachten gegeven hebben om de belangen van War mond ook in de toekomst naar best ver mogen te dienen, omdat hij zich thans ge dragen weet door de sympathie van alle ingezetenen, hetzij rijk of arm, van welke richting ook. Wij sluiten hierbij gaarne onze bescheiden hulde in en wij roepen hem toe „Mijnheer Oudshoorn, van harte". WASSENAAR. Geboren: Leendert, z. v. L. Kohlen berg en W. H. G. de Koster. Petrus Ge- rardus Jozef, z. v. G. A. v. d. Drift en P. M. v .d. Velde. Geertruida, d. v. G. P. Wie- lenga en A. G. Schoep. Overleden: Alida Dresselhuis, oud 83 jaar, wed. W. P. den Hertog. Ondertrouwd: A, Blankespoor en J. K. A. Batenburg. Gehuwd: J. E. Visser en A. P. J. Gre gory. D. W. Seinhorst en H. Gradauer. J. Vermaas en E. Moman. J. E. Molzer en J. A. M. van Mens. Ingekomen: J. L. Bakker, uit 's-Gra venhage, Papeweg 33. M. G. Bierens, uit Rotterdam, Iepenlaan 8. R. Bolhuis, uit 's-Gravenhage, Wittenburgerweg 160. E. C. van Cleeff, uit Rotterdam, Backershoe- genlaan 30. C. van Dam, uit Bussum, Stoeplaan 11. F. Doffegnies en gezin, uit 's-Gravenhage, Schouwweg 31. P. C. Dongelmans, uit Valkenburg (Z.H.), Groot Hoefijzerlaan 46. A. L. A. Emmanuel, uit Engeland, Eikenlaan 10. P. Enklaar, uit- Utrecht, Buurtweg 109. H. Feenstra, uit Velsen, van Zuijlen van Nijeveltstraat 338. A. A. Veenendeel geb. Fetter, uit Velsen, van Zuijlen van Nijeveltstraat 338. J. Forsthuber, uit Oostenrijk, Lange Kerkdam 89. A. M. Frankowski, uit Duitschland, Beukenhorstlaan 8. A. L. Good, uit En geland, Konijnenlaan 24. J. de Graaf, uit 's-Gravenhage, Nassaulaan 3. J. L. J. Grvers, uit Zuid-Noord-Schermer, Oostdor per weg 46. J. Gürtler, uit Oostenrijk, Wittenb.weg 78. Chr. Hattemer, uit Lon den, Willem III laan. A. J. Hoffman en gezin, uit 's-Gravenhage, Wittenburgerweg 56. A. Keek, uit Duitschland, Pr. Marie- laan 10. M. C. Schroder geb. Kort, uit Rijswijk, Korenlaan 19. L. Krawanja, uit Oostenrijk, Wittenburgerweg 48. A. Kvrada, uit den Haag, Nachtegaallaan 6. A. E. Menke, uit Duitschland, Eikenlaan 3-5. J. G. Mieremet en gezin, uit den Haag, Rijksstraatweg 165. J. I. Offers, uit Duitschland, Eikenlaan 3-5. S. C. H. Ouborg, uit Dordrecht, Pr. Marielaan 27. G. Schwarz, uit den Haag, Schouwweg 31. E. Stegmann, uit den Haag, Mechelen- burglaan 1. B. C. H. van Straaten, uit Wehl, Ridderlaan 1. L. Verseveld, uit Ridderkerk, Gr. Haesebr.weg 23. G. Vink, uit Rotterdam, Eikenlaan 10. D. Vries wijk, uit Bolsward, P. Twentlaan 12. L. Wernli, uit Zwitserland, Pr. Marielaan 10. P. L. A. van Wissen, uit Lisse, Eiken horst laan 3. Th. Zonneveld en vrouw, uit Maassluis, Kerkstraat 110. Vertrokken: H. A. C. Dumont naar N. O. Indië. W. van de Wal naar Amster dam, Chasseestraat 19HI. Th. J. Jansen en gezin, naar den Haag, Pletterijkade 22. A. M. Noordermeer naar Sassenheim, van Heemstedestraat 37. -- H. L. Eversen naar Amsterdam, Z. Euterpestraat 83. K. S. de Graaf, naar Rotterdam, Heemraad- singel 83. P. J. Remmerswaal, naar Den Haag, Zwetstraat 7. G. H. Ruhaak naar Ned. O. Indië. A. Eberhard naar Odoorn, Valtermond 96. C. F. J. Mets, naar den Haag, Corns, v. d. Lijnstraat 96 Zuidkant. A. Sieval en gezin, naai Voorschoten, Leidscheweg 74. C. Dietz en gezin, naar den Haag, Louise Henriëttestraat 13. C. M. Nijs, naar den Haag, Louise Henriette- straat 13. J. W. St. van Berkesteijn, naar Leiden, Oude Singel 157a. G. Stevens, naar Odoorn. Exloerveen F 33. C. J. L. Mulder, naar Lisse. Heereweg 141. E. C. Kennephaas, naar Woudrichem, Kerkstraat 204. M. Brenk, naar den Haag, Prinsen- vinkenprk 4. Knud O. Schou-Nielsen en gezin, naar den Haag, L. Copes v. Catten- burgh 58. E .M. L. Karnbooge, naar Duitschland. J. A. Cuppens en vrouw, naar Antwerpen. M. Cuppens, naar den Haag, Zuidwerflaan 6. D. W. Seinhorst, naar Sassenneim, Hoofdstraat 268. H. Seinhorst-Gradauer, naar Sassenheim, Hoofdstraat 268. G. M. J. van der Plas, naar Breda, Hendrikstraat 1. H. J. KIaas sen, naar Voorschoten, Leidscheweg 88. L. Zélander en gezin, naar den Haag, Zee kant 58. G. C. Perreijn, naar den Haag, Haviklaan 4 St. Marie". I. van Ootegom, naar Dongen (N.Br.), Huize O verdonk. A. van den Haag, naar Noordwijk, Piet Heinstraat 43. J. den Hollander en gezin, naar den Haag, de Carpentierstraat 156. M. E. van Eynsbergen, naar Amsterdam, N. Witsenkade 7. M. Buitelaar, naar den Haag (Schev.), Vijzelstraat - G. Vaanderig, naar Lisse, Vierkant. A. P. J. Visser geb. Gregory, naar Dordrecht, Singel 186. M. Ludwig, naar den Haag, Waldeck Pyrmont- kade 150. ZILK. Werklieden vereeniging „Leo XITI". Door de leden der Werklieden vereeniging was Woensdagavond te 8 uur een spoed- eischende vergadering bijeengeroepen, wel ke gehouden werd in het R. K. Parochie huis, alhier. Aanwezig waren de geestelijk adviseur, de weleerw. heer Tijp, kapelaan der parochie, het voltallig bestuur en plm. 80 leden. De voorzitter, de heer H. Nederstigt, opende de vergadering. Spreker zeide, dat het collectief contract nu uit twee deelen bestaat, respectievelijk loonbasis en pen sioenfonds. Hierna het kardinale punt: de bode-aan gelegenheid, De voorzitter merkte op, dat ieder, welke een contributie-schuld had van 4 weken, reglementair het woord niet werd toegestaan m deze kwestie. De heer Bakker voerde uit naam van 32 leden (welke bij het bestuur een lijst had den ingediend) het woord, waarbij hij en kele vragen stelde, o.a. de aangelegenheid, betreffende het afzetten van den vorigen bode. De voorzittre merkte op, dat over deze netelige kwestie zoo min mogelijk moet worden gedebatteerd. De heer Bakker vroeg hierna, of het niet mogelijk was den bode. De voorzitter merkte op, dat over yoorzitter verklaarde, dat dit reglementair niet mogelijk was, daar de bode wordt be noemd door het bestuur. De heer de Blaauw wilde weten, waar om de voorloopige bode was gepasseerd bij de verkiezing. De voorzitter zeide hier op, dat dit het lot was van de stemming, waarop de heer Blaauw zich een ongeoor loofde uitdrukking permitteerde, welke hi lariteit verwekte. De heer Sasse bracht dezelfde feiten naar voren en hoopte dat de onderlinge ver standhouding niet slechter zou worden. De aangestelde bode verklaarde hierna, dat hij, in het belang der vereeniging, van zijn benoeming afzag. Het bestuur verklaar de hierop, dat de tijdelijke bode alsdan zijn functie moest blijven waarnemen. Hierna de rondvraag waarvoor zich en kele personen opgaven. De heer Klinkenberg verklaarde ten aan zien van het genomen besluit van het be stuur aangaande de borgstorting, welke was gesteld op 100, dat deze borgstorting te laag was, omdat het meermalen over flinke bedragen gaat. Het bestuur zou hierover onderhandelen. De heer Basselaar wilde het bodeloon GEMEENTERAAD VAN WASSENAAR Onder voorzitterschap van den Burge meester vergaderde de Gemeenteraad. Af wezig de heer Bolten. Mededeeling werd gedaan van een aan tal ingekomen goedgekeurde raadsbesluiten. Op voorstel van B. en W. werd besloten den huurprijs van het perceel Teylinger- horstlaan 31, welke momenteel 600.per jaar bedraagt, te verlagen tot 500.per jaar. Goedgevonden werd aan de gemeente Zwijndrecht voor den tyd van 3 maanden 50.000.kasgeld te verstrekken tegen een rente, welke 2 pet. uitgaat boven de rente, vergoed door de Bank voor Ned. Ge meenten. Het subsidie aan bijzondere bewaarscholen. Daarna kwam in behandeling een prae- advies van B. en W., naar aanleiding van een onderzoek naar de mogelijkheid om het subsidie aan bijzondere bewaarscholen met 10 pet. te verlagen. De heer Kolff betreurde het, dat zijn fractiegenoot niet aanwezig kan zijn we gens het vervullen van militairen dienst. Het is bekend, dat zijn fractie op het stand punt staat, dat moet worden gestreefd naar .opheffing van de bewaarscholen in hun hui- digen vorm. Zij willen alleen bewaarscholen voor kinderen van ouders, die om bepaalde redenen tijdelijk hun kinderen willen doen verzorgen, maar achten het een te groote luxe een groot kapitaal aan het kleuter onderwijs te besteden. De belastingpennin gen kunnen beter worden besteed. Aange zien zij geleidelijke afschaffing voorstaan, willen zij niet medewerken aan het voor stel om het subsidie met 10 pet. te verlagen, waardoor het onderwijs om hals zou wor den gebracht. Zij willen reorganisatie. Spre ker begrijpt niet, dat men voor dit onder wijs zooveel geld over heeft en voor het Middelbaar Onderwijs, wat toch van meer belang is, niets. De heer Wildt Meijboom juicht het prae- advies toe. Twee vragen zijn aan de orde, le of er te bezuinigen valt op bestaande scholen en ten 2de wat kan er gedaan wor den om de oprichting van scholen te ver hinderen of een bescheidener regeling vast te stellen. Op bestaande scholen bezuinigen is niet gemakkelijk. Hierin is hij het eens met B. en W., maar hij gaat niet zoover als het College, dat in het prae-advies zegt, dat aan verkregen rechten niet mag worden getornd. Hij ziet niet in, waarom men niet zou kunnen bezuinigen, als het mogelijk is. Echter, al zou er 10 pet. worden bezuinigd, dan levert dit slechts 800.op, wat op den post van 22.000.niet van beteekenis is. Een andere vraag is, dat de scholen na 30 jaren eigenaars zijn van de vereenigin gen. Wanneer zij dan aan de gebouwen een andere bestemming geven of deze verkoo- pen, komen de baten ten volle ten goede aan de vereenigingen. Dit lijkt spreker niet juist. Hij meent, dat dan een bepaalde som aan de gemeente moet worden uitgekeerd. Verder meent hij, dat voor nieuw op te richten scholen thans een andere regeling moet worden getroffen, die op zuiniger ba sis is ingesteld. Hij grondt deze meeningen op het feit, dat een enkele school te luxueus is opgezet. Hij stelt daarom voor, tot 1 Januari 1940 geen nieuwe scholen mogelijk te maken en voor na dien datum op te rich ten scholen een andere subsidieregeling te treffen. Momenteel is er een voldoend aan tal scholen voor alle richtingen. De zaken recht gezet. De heer Idenburg vindt het jammer, dat de heer Wildt Meijboom zijn opmerkingen niet heeft ter sprake gebracth in de finan- cieele Commissie. Hij wijst erop, dat met verkregen rechten rekening houden niet beteekent, dat met verlagen van het subsi die voor jaarlijks terugkeerende kosten, maar dat bedoeld is, dat, wanneer de ge- meent a de schoolplannen heeft goedge keurd en daarop de annuïteit is gebaseerd, de gemeente wel volkomen failliet zou moe omlaag hebben, hetgeen werd afgeketst. De weleerw. heer kapelaan sprak hierna eenige bemoedigende woorden en hoopte dat de leden op sociaal en cultureel gebied him best zouden doen. De voorzitter sloot hierna de vergadering met den Chr. groet. Nieuwbouw. Door B. en W. dezer ge meente is vergunning verleend aan den heer Smit en van Berkel tot het plaatsen van een dubbel woonhuis aan den Zilker- duinweg alhier, welk werk in opdracht is gegeven aan den aannemer Bakker te Nieuw-Vennep. ten zijn, wanneer daaraan zou worden ge tornd. Er moet onderscheiden worden tusschen medewerking verleenen aan de stichting van een school en de jaarlijksche terugkee rende kosten. Spreker is het eens met het bezwaar, dat de gemeente na 30 jaren, dus na algeheele afschrijving der school, op de besturen geen vat meer heeft. Dit zou te ondervangen zij* door een regeling, als in de Lager Onder wijswet is neergelegd, voor het geval de school niet meer voor haar bestemming wordt gebruikt. De heer Kiewiet de Jonge is verheugd, dat aan het indertijd door hem geopperd idee van bezuiniging aandacht is geschon ken. Alleen wil hij erop wijzen, dat het door hem genoemde percentage van 10 pet. bezuiniging maar willekeurig is genoemd. Hij ziet hierin een streven, om voor de toe komst het oog op bezuiniging gericht te houden. Door B. en W. zijn bezwaren te gen bezuiniging met 10 pet. aangevoerd en daarmede kan hij zich vereenigen. Het aan leggen van strengere eischen voor toekom stige scholen acht hij de overweging waard. De heer Breedvelt gaat accoord met het prae-advies van B. en W., dat ook door an dere sprekers niet is aangevallen. Met het geen er over 30 jaren kan gebeuren, wil hij zich thans niet inlaten en hij meent, dat er groot verschil is tusschen lagere scholen en kleuterscholen. De eersten komen tot stand door de Overheid, de laatsten door vereeni gingen met steun van de overheid. Daarom meent hij, dat voor kleuterscholen niet zul ke hooge eischen mogen worden gesteld. Men vergete niet, dat de bestaande scho len in een anderen tijd zijn gebouwd als thans. De slotbeperking wil hij laten gelden tot 1 Januari 1938. De voorzitter vraagt nadrukkelijk, wan neer de leden wijzigingen op bepaalde voor stellen hebben, deze te voren in te die nen en niet rauw in den raad te werpen. Wat de zaak zelf betreft, meent hij, dat het zijn nut heeft gehad, dat deze zaak on der oogen is gezien. Gebleken is, dat par ticulieren in de kosten meer dan 25 pet. deelen. Hij komt op tegen het idee van den heer Wildt Meijboom, om voor toekomstige scholen zwaardere eischen te stellen. Hij zou dit een niet verdedigbare bevoorrech ting van de bestaande scholen vinden. Hij geeft toe, dat de opzet van enkele scholen te luxe is geweest, doch wil wel toezeggen, dat wanneer een nieuwe vraag inkomt, ter dege op eenvoud zal worden gelet. Wat de kwestie van de scholen na 30 ja ren aangaat, wil hij zeggen, dat de heer Wildt Meijboom op het eerste gezicht gelijk heeft. Het zal echter niet eenvoudig zijn hiervoor een oplossing te zoeken. De ge meente geeft een subsidie per leerling, ge baseerd op diverse factoren, doch betaalt geen rente en afschrijving. Het beste zou zijn, dit onderwerp nog eens te herzien. Spreker verklaart zich tegen verlenging van den stop tijd op 5 jaren. In een paar jaar tijds kunnen de verhoudingen zich zeer wijzigen. De heer Dresselhuys meent, dat het Is gebleken, dat de regeling op sommige pun ten aanvulling behoeft. Daarom stelt hij uit stel van behandeling voor. De voorzitter zegt, dat dit punt niet be hoeft te worden uitgesteld. Een aanvulling kan steeds worden aangebracht. De discussie duurt nog geruimen tijd voort. Wanneer de voorzitter heeft toege zegd enkele hier besproken punten nog maals in de financieele commissie te zullen bekijken, trekt de heer Dresselhuys zijn voorstel in. Het voorstel wordt hierna aan genomen. Vastgesteld wordt de vergoeding voor boventallige leerkrachten in 1933 werk zaam geweest aan de St. Anna school in de Kerkstraat. Eveneens worden vastgesteld de voorschotten op de vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet voor de bijzondere scholen over 1936. Aan Th. C. van der Zalm wordt weide- recht verleend op eenige perceelen weiland van de gemeente. Vastgesteld wordt de vergoeding in de exploitatiekosten der bijzondere scholen voor U.L.O. over 1932. Na eenige discussie wordt besloten in verband met de toename van het aantal leerlingen met ingang van 1 September een boventallige leerkracht aan te stellen aan de openbare lagere school aan de Bloem- camplaan. Hierna worden eenige begrotingswijzi gingen goedgekeurd. Besloten wordt een tweetal perceelen gratis in eigendom over te nemen met be stemming als bouwweg. Hierna sluiting. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 197. Met eenige moeite sneden zij met hun zakmes de dikke kabel door, waarop zij de ballon langzaam voelden stijgen. Verbaasd en verheugd keken zij over de rand van de gondel en stegen steeds meer. Hoe hooger zij kwamen, hoe sterker zioh de wind deed voeler 198. De wind dreef hen in een bepaalde richting mee en terwijl zij zich van geen gevaar bewust waren, schreeuwden de menschen op de kermis ontsteld bij het zien van de voortdrijvende ballon. De eigenaar was ten einde r"-1 hij zag, dat zijn ballon verdwenen was.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10