RADIO-PROGRAMMA'S Dat gaat niet samen DINSDAG 3 MAART 1936 JE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN VRACHTAUTO TEGEN EEN HUIS GEBOTST. Gistermiddag omstreeks drie uur pas seerde een zware vrachtauto van de Petro- leummaatschappij Purfina, geladen met ruwe olie, den Dijk te Lithoyen. Toen de bestuurder voor een andere auto moest uit wijken, begon zijn wagen te slippen, met het gevolg, dat hij de macht over zijn stuur verloor. De auto stortte van den dijk en kwam terecht tegen de achterzijde van het woonhuis van den heer C. v. d. Heyden, waar het vehikel bleef hangen. De botsing was zoo hevig, dat de achtergevel van het huis zwaar werd gehavend. De autobestuurder liep huid- en schaaf wonden op, welke echter niet van ernstigen aard bleken te zijn. De auto was beschadigd. De Kon. Marcehaussé was spoedig ter plaatse en maakte van het gebeurde proces verbaal op. SLACHTOFFER VAN BRAND OVERLEDEN. De 43-jarige mej. van B. te Neuzen, die Dinsdagnacht bij een brand in haar wo ning ernstige brandwonden opliep, is gis termiddag in het R. K. Ziekenhuis te Sluis kil aan de gevolgen overleden. DE NOODLOTTIGE BRAND TE A'DAM. Bijna 4800 gulden bijeengebracht. Op den laatsten dag der inzameling voor de slachtoffers van den brand aan den Oude Zijds Achterburgwal te Amsterdam zijn nog zeer veel bijdragen binnengekomen. Het totaalbedrag liep daardoor van 4480.78 1/2 op tot 4799.08 1/2. Bijna acht en veertig honderd gulden! Het comité van journalisten, dat deze in zameling organiseerde, verwachtte dat het niet tevergeefs een beroep zou doen op milddadig Nederland, doch dat een zoo mooi resultaat zou worden bereikt, heeft alle verwachtingen overtroffen. De eerste stappen voor de juiste bestemming der gel den zijn reeds gedaan. Een bekende instel ling op het gebied van sociaal werk heeft zich, op verzoek van het comité, bereid ver klaard, voor de goede bestemming zorg te dragen. Daarvoor is het comité zeer dank baar. Een der gewonden uit het zie kenhuis. Gistermorgen heeft de heer. Eggemond, die ernstig gewond werd bij den brand aan den O. Z. Achterburgwal, hersteld het Bin nengasthuis verlaten. STEEKPARTIJ ONDER SMOKKELAARS. In den nacht van Zondag op Maandag werd op het Hageland te Ossendrecht een messengevecht geleverd tusschen twee smokkelaars. De smokkelaar O. uit Ossen drecht kreeg ruzie met B., eveneens uit Os sendrecht. Op zeker oogenblik trok O. een mes en bracht B. verscheidene steken in de borst toe, waarbij zijn linkerlong werd ge raakt. Het mes brak af en met dit stuk heeft O. aan B. nog een snede over een der slapen gegeven. De dader, die spoedig gearresteerd werd, heeft tegenover de marechaussee een vol ledige bekentenis afgelegd. De toestand van den getroffene, die naar de ouderlijke wo ning werd vervoerd, is zorgwekkend. INBREKER SPRINGT UIT RAAM Terwijl een bakker uit de Stationsstraat te Raalte gistermorgen met een klant stond te praten, hoorde hij gerucht in de kamer achter den winkel, dat werd ver oorzaakt door een ongenooden bezoeker, die zich, zooals later bleek, door een raam toegang tot de woning had verschaft, aldus het „Hbld". Terwijl de bakker de deur der kamer met een ijzeren staaf blokkeer de, ging de klant ijlings de marechaussee waarschuwen. Toen de inbreker er even wel de lucht van kreeg dat hij was be trapt, vluchtte hij naar boven en zag hij door een sprong uit het raam van de eer ste verdieping kans om te ontkomen. Bij de achtervolging herkende de' bakker in den vluchteling echter een vroegeren kostganger. Op zijn aanwijzingen heeft de marechaussee dezen man later gearres teerd, die een volledige bekentenis afleg de. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. VAN HOTEL NAAR CEL. Benige middel om belasting binnen te krijgen. Reeds lang was de meer dan gewone aan dacht van de belastingautoriteiten geves tigd op een bekenden landgenoot, die, wat voor krachtige middelen ook werden aan gewend, weigerachtig bleef, zijn niet onaan zienlijke belastingschuld te voldoen. De Nederlander, de heer J. C. D., die meestentijds te Parijs vertoeft had zijn geld op buitenlandsche banken belegd en zich met deze dekking in den rug veilig voelende liet hij rustig dwangbevelen uitvaardigen. Toen de belastingautoriteiten inzagen, dat de gangbare methodes om den man tot be taling te dwingen bij dezen hardnekkigen wanbetaler zonder effect bleven, vroegen zij van den minister van Justitie machti ging om op andere wijze in te grijpen en zoo hij zich op Nederlandsch grondgebied mocht vertoonen tot zijn arrestatie te kun nen overgaan, Aan het einde der vorige week kregen de belastingautoriteiten onverwacht gelegen heid van de verkregen machtiging gebruik te maken. De man had namelijk zijn Parijsche ver blijfplaats voor een wijle verlaten en zijn intrek genomen in een van <ie grootste hotels van de hoofdstad. Vergezeld van den kantonrechter mr. Crone, een inspecteur der Centrale Recher- RECHTZAKEN che en eenige rechercheurs en voorzien van de ministrieele machtiging vervoegde de ontvanger der Belastingen zich, toen alle hotelbewoners reeds ter ruste waren, aan het hotel, waar de directeur in kennis werd gesteld van het voarnemen om den voor namen gast van zijn comfortabele hotel appartementen naar het Huis van Bewaring te doen verhuizen. Er zat niets anders op dan den hotelgast te wekken en hem mede te deelen, dat de belastingautoriteiten aan het eind van hun geduld waren en tot zijn aanhouding zouden overgaan. Nog probeerde de ongrage betaler aan de serieuze bejegening wélke hem wachtte te ontkomen door den hoteldirecteur te ver zoeken het bedrag voor te schieten. Dit was echter zoo groot, dat de hotleier, hoe gaar ne hij wellicht zijn voornamen gast van dienst wi'lde zijn, niet bij machte bleek het tot hem gerichte verzoek in te willigen. Toen gebeurde het. En in het holst van den nacht werd de tocht naar het Huis van Bewaring ondernomen, waar den onwil- ligen betaler een nachtlogies werd inge ruimd. Dit scheen zooveel indruk te hebben ge maakt, dat den volgenden ochtend reeds het verschuldigde geld telegrafisch was overgemaakt., waarmee de belastingen aan het hun toekomende zijn geraakt en de wanbetaler zijn vrijheid herkreeg. HET GEARRESTEERDE LIJK.... Het koffiedik had gejokt Een paar weken geleden kwam een vrouw op een van de Rotterdamsche poli- tie-bureaux vertellen, dat haar man spoor loos was verdwenen. Zij was met hem dien avond naar een bioscoop geweest en haar man had zich daar nogal zenuwachtig ge dragen. Tijdens de voorstelling had hij ge zegd, dat hij zich even moest verwijde ren. Maar dat even was blijkbaar een zeer rekbaar begrip, althans hij was nog steeds niet boven water gekomen en een onder zoek in het bioscooptheater had geen re sultaat opgeleverd. Ook thuis bleek haar man niet te zijn. Zij vreesde dus, dat hem een ongeluk was overkomen en de politie beloofde een onderzoek te doen instellen. Een paar dagen later kwam de vrouw weer op het bureau, geheel overstuur. Haar man was dood, vertelde ze. Hij had zich verdronken, want, zoo zeide ze, haar broer, die bij de Rotte woont, was dien nacht wakker geworden, doordat hij bui ten iemand nerveus hoorde kuchen en vlak daarop had hij een plons gehoord. Haar conclusie was nu, dat de man die nerveus had gekucht, haar man was ge weest, immers, die kuchte ook nog al eens nerveus en dat de plons was veroorzaakt door een sprong in het water. Hoewel de politie deze deducties nogal sceptisch opnam, heeft men ter wille van de vrouw de Rotte in de buurt van de wo rn lng van den broer af gedregd, maar zon der resultaat. De vrouw was evenwel zoo overtuigd dat haar man verdronken was en dat de politie had gefaald, dat zij naar een helderziende ging. Deze ging raison van zooveel penningskes der „weduwe" in trance en toen vertelde zij, dat zij het lijk van den vermiste zag, drijvende in de Schie. Weer kwam de vrouw naar de politie, in haar rouw toch lichtelijk triomfeerend. Zij had het toch maar bij het rechte eind gehad: haar man was verdronken in de Rotte en het lijk was naar de Schie af gedreven. Als nu de politie maar wilde gaan dreggen in de Schie, dan zou de ver miste man wel letterlijk en figuurlijk bo ven water komen. Maar de Schie is een vrij uitgestrekt watergebied en de politie vroeg of de helderziende de plaats niet nader zou kunnen aanduiden. De helder ziende raadpleegde daarop het koffiedik en toen zag zij het vermiste lijk vast zit ten onder een schip, dat nabij de brug te Overschie in de Schie lag. Ofschoon men weer zeer sceptisch tegenover deze aan- duidngen stond, waarschuwde de Rotter damsche politie haar Overschiesche colle ga's, die een onderzoek ter plaatse gingen instellen. Er bleken bij de brug drie sche pen te liggen. Onder alle drie werd ge zocht, maar het resultaat was nihil. De helderziende hield vol, dat het kof fiedik haar vertelde, dat de vermiste man verdronken was en dat zijn lijk in de Schie te vinden zou zijn en de bedroefde wedu we was boos, omdat de politie niet goed kon zoeken. Maar thans is gebleken, dat de politie toch nog niet zoo heel slecht zoekt, want gisteren is te Rotterdam be richt ontvangen uit Diemen, dat de ver miste man daar is opgespoordspring levend. Hij is daar opgepakt, als verdacht van het plegen van eenige oplichterijen en hij zit daar nu achter slot en grendel. De „weduwe" heeft nu de helderziende met een proces gedreigd. „Vad." ONBEVOEGD UITOEFENEN TAND PROTHESE. Cassatieberoep verworpen. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van P. J. S., tandheelkundige te Gorirtchem, die door de rechtbank te Dor drecht wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde is veroordeeld tot 5. boete. S. had een kies getrokken, voerde aan, dat dit geen feit is, vallende onder ar tikel 436 van het Wetboek van Strafrecht, maar hoogstens een overschrijding van zijn bevoegdheid kon beteekenen, vallende on der het tweede lid van genoemd artikel. Voorts weersprak requirant de overwe ging der rechtbank, dat onder „volledige tandprothese" het trekken van een kies al leen dan valt, wanneer daarbij vaststaat, dat dit trekken plaats vindt om de mond geschikt te maken voor vervanging en dat daarvoor voorafgaand overleg met den pa tiënt noodzakelijk ie. De Hooge Raad heeft het door S. inge stelde cassatieberoep verworpen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Dronken achter het stuur. Voor den plaatsvervangend kantonrech ter mr. Nord Thomson moest gistermorgen verschijnen C. P., vertegenwoordiger, woonachtig te Haarlem. Deze had op den Stationsweg te L e i d e n een auto bestuurd, terwijl hij zoodanig on der invloed van sterken drank verkeerde, dat hij niet in staat geacht kon worden dit motorrijtuig naar behooren te besturen. Als getuige werd gehoord de agent, die verdachte had aangehouden. Deze ver klaarde, dat verdachte zonder noodzaak links van den weg reed en bij aanhouding naar drank rook en onvast op de beenen stond. Verdachte ontkende, waarna de inspec teur, die het verhoor had opgenomen, als nog werd gehaald. Diens overtuiging was, dat verdachte ab soluut beschonken was geweest Eisch: 1 maand hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. Na een uitvoerige verdediging van mr. Caron, deed de kantonrechter mondeling uitspraak. Zulke overtredingen vindt spr. de ergste die er bestaan. Niet alleen brengt zoo iemand zijn eigen leven in gevaar, maar ook het leven van anderen wordt bedreigd. Een strenge straf is op zijn plaats. Spr. vindt dan ook geen termen om niet met het O. M. mee te gaan weshalve hij verdachte veroordeelde tot een heohtenisstraf van 1 maand met de ontzegging motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Ver keers-overtredingen. J. A. v. L. te Lisse is daar ter plaat se met zijn auto plotseling van richting veranderd zonder dat dit te zien was voor een achter hem rijdende auto. Verdachte, die met een vrachtauto reed, had wel zijn richtingaanwijzer uitgestoken, maar deze was, doordat de auto te breed beladen was geweest, voor achter hem ko mend verkeer niet zichtbaar geweest. Eisch /20 subs. 8 dagen. Uitspraak 5 subs. 2 dagen, omdat de aanrijding nog voor moet komen en het dus hier alleen ging om het niet zichtbaar zijn van den richting-aanwijzer. B. O. te Leiden, heeft met een auto, komende uit de Hartesteeg te Leiden geen voorrang verleend aan een auto, die op den Nieuwe Rijn naderde en dus voor hem van rechts kwam. De bestuurder van deze auto wist toen niet beter te doen dan tegen een boom te rijden, waardoor hij een schade aan zijn auto kreeg van 6 waarvoor hij zich civie le partij stelde. Eisch ƒ15 subs. 8 dagen met toewijzing van het schadebedrag van 6. Uitspraak 7 subs. 2 dagen met toewij zing van de civiele vordering. N. G. E. K., vrachtrijder te Den Haag, was te Sassenheim aangehouden, bij welke aanhouding bleek, dat zijn stuur een speling aangaf van 90 gr. Eisch 10 subs. 5 dagen. De kantonrechter vond zulk rijden een schandaal en achtte het gevaar voor de voorbijgangers erg groot. Spr. is het daarom met het requisitoir van den ambtenaar niet eens en veroor deelde verdachte tot een geldboete van 25 subs. 5 dagen. Verder werden veroordeeld J. H. D. te 's-Gravenhage die onder Voorschoten met een auto heeft gereden zonder behoor lijken spiegel. Eisch en uitspraak 2.50 sub s. 1 dag. J. A. S., expediteur te A1 p hé n, die zon der vergunning van B. en W. een stand plaats had ingenomen met zijn bodewagen op den Nieuwe Rijn. Eisch en uitspraak 3 subs. 1 dag. N. M. te Wassenaar wegens het rij den zonder rood achterlicht gepleegd te Noordwijkerhout. Eisch 4 subs. 2 dagen. Uitspraak 3 subs. 1 dag. R. v. S. te Leiden wegens het opne men van passagiers in zijn taxi op een verboden openbaren weg, n.l. Stationsweg te Leiden. Eisch 4 subs. 2 dagen. Uitspraak 2. subs 1 dag. A,M.V.te Alkemade, heeft tot twee maal toe prikkeldraad vernield, dat aan de gemeente behoorde. Het was louter bal dadigheid vond de kantonrechter. Eisch en uitspraak 5 subs. 3 dagen. WOENSDAG 4 MAART. Hilversum n, 301 M. NCRV-uitzendin g. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble Van der Horst. 1.15 Gramofoonplaten. I.45 Orgelspel en Gramofoonpl. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwhalfuurtje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Friesch halfuurtje. 8.00 Berichten. Gramofoonpl. 8.15 Arnhemsche Orkestvereen (8.45 Le zing). 10.15 Berichten. Causerie. 10.3511.30 Gramofoonplaten. Hilversum I, 1875 M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO, 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Kamermuziek, Radio-tooneel, voor dracht, lezing en gramofoonpl. 12.001.45 Gramofoonpl. en Orvitropia. 2.00 Gramofoonpl., viool en piano. 7.00 Voor de kinderen. 5.30 Fantasia en solist. 6.30 Zang en orgel. 7.00 Sport, Kinderkoor en lezing. 8.00 Berichten. VARA-orkest. 8.45 R'damsch Plectrum-kwartet. 9.00 Vervolg orkestconcert. 9.30 Radio-itooneel. 9.55 Berichten. Residentie-orkest en so liste. II.0012.00 Mignon-kwintet en Gramo foonplaten. Droitwich, 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC-Empire-orkest. I.352.20 BBC-Schotsch orkest. 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth m.m.v. so liste. 5.05 Kwintetconcert. 5.35 Dansmuziek. 6.50 Orgelconcert. 7.50 Dansmuziek. 8.20 Gevar. programma. 8.50 Symphonieconcert m.m.v. solist, koor en orkest. II.00 Bridge water Harpkwintet. 11.3512.20 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 11.20 Nat. orkest. 2.50 Orkestconcert. 4.20 Zang 5.50 Orkestconcert. 9.05 Radio-tooneel. 11.0512.35 Dansmuziek, Populair con cert. K e u 1 e n. 456 M. 11.20 Omroepkleinorkest. 3.50 Orkestconcert. 5.20 Geavr. programma. 8.05 Hoorspel. 8.50 Concert. 9.5011.20 Omroepkleinorkest, Piano-trio en solisten. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Klein-orkest. 1.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Zigeufiermuziek. 6.35 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroepkleinorkest en solisten. 10.3011.20 Accordeonmuziek. 484 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Zigeunermuziek. 1.502.20 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.20; 6.50 en 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert. 10.30—11.20 Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1571 M. 7.35 Vocaal concert. 8.30 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Piano-recital. 10.2011.20 Kamermuziek. Gemeentelijke Radio-distributie te Leiden, 3e programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Keulen. 11.20 Kalundborg. ±12.15 Brussel VI. 14.20 Kalundborg. 14.50 Parijs Radio. 17.20 Keulen. 18.50 Weenen of div. 21.20 Motala of div. 23.20 Weenen of div. 4e programma. 8.05 Parijs Radio. 8.20 Diversen. 9.30 Gramofoonmuz. G.R.D. 10.35 Londen Reg. 13.35 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 15.10 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Londen Reg. 19.50 Droitwich. 23.00 Londen Reg. (Wijzigingen voorbehouden). DE STORING OP DE 1875 M. GOLF. Een commissie zal de zaak onderzoeken. De heer P. A. M. Speet, algemeen be drijfsleider van den K.R.O., is onlangs teruggekeerd uit Parijs, waar hij enkele dagen vertoefd heeft op het congres van de Unie Internationale du Radiodiffusion. In een onderhoud, dat de „Tijd1" met den heer Speet had, heeft deze het blad inge licht omtrent de belangrijke kwesties, welke op dit Congres behandeld zijn, waaronder die van de 1875 Meter golf, waarbij Neder land zoo nauw betrokken is. Men heeft te Parijs uitvoerig over de kwestie van de storing gesproken en ook de vertegenwoordiger van Roemenië zette uit een, dat de ontvangst in Roemenië even eens allermiserabelst is te noemen. Practisch kan meer dan de helft van het land niet behoorlijk naar de uitzendingen van Brasov I luisteren. Een poging tot oplossing kwam van de zijde van den voorzitter der Unie, den heer Rambert en van den heer Braillart, voor zitter van de technische commissie van de U. I. R. en directeur van het Centre de Con- tróle te Brussel. Op voorstel van deze heeren werd overge gaan tot de samenstelling van een kleine commissie, welke deze kwestie zal bestu- deeren en trachten op te lossen. Deze com missie zal in de eerste week van Maart bij eenkomen, daar men nog moet wachten op de Russische vertegenwoordigers. J. W. L. v. d, D. te O e g s t g e e s t heeft een ruit ingeschept met voetballen. Eisch 3 subs. 1 dag met toewijzing vajn de ci viele vordering van 1.75. Uitspraak con form. H. S., colporteur te 's-Gravenhage, heeft op de Jan van Houtkade te Leiden post papier te koop aangeboden. Verdachte zegt, dat hij de mappen in de bus gooide en den volgenden dag pas om antwoord ging. Dit was volgens hem niet verkoopen. De kantonrechter was het daar mee niet eens en zei, dat als hij den an deren dag kwam hij natuurlijk de men- schen vroeg of zij wilden koopen of anders het postpapier terug geven. Er is dus wel degelijk sprake van te koop aanbieden. Dergelijke spitsvondigheden helpen hier niet. Eisch 2 subs. 1 dag. Uitspraak con form. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake kostgeld tijdens vaoan- tie van meneer en mevrouw. Antwoord: Wanneer omtrent vacan- tie geenerlei afspraak is gemaakt, heeft het dienstmeisje recht op kostgeld. Vraag inzake brandverzekering van watermolens. Antwoord: Adressen kunnen wij u niet geven. Wend u tot een der vele goede verzekeringsmaatschappij en. Vraag inzake vergunning voor con sumptie- ijs-f abricage. Antwoord: Wend u tot de secretarie van uw woonplaats. Vraag: Bestaat er een vakblad voor sloopers? Antwoord: Neen. De beste inlichtin gen zoudt u nog kunnen aantreffen in het blad „Vraag en Aanbod", uitgave Maatsch. Kluwer te Deventer. Vraag: Speler A vraagt Pandoer, spe ler B pandoer met 20 op stuk, maar ver zaakt een vijfde. Speler C. Past maar heeft een zesde. Speler A. pandoert dan met 90 op vier met stuk, is spe!**r B. verplicht om uit te roemen daar hij een 5de had? Antwoord: Bij geheel vrij spel kan B. in dit geval zwijgen of passen en dan zelfs de roem van A afkeuren, maar bij gezellig spel is het manier, dat B. uitroemt of van zijn recht van afkeuren afziet. Maar speler 6 blijft in zijn rechtkom de vierde van speler A af te keuren. Vraag: Er zijn twee meeningsverschil- len tijdens Nederlandsch pandoeren voor gekomen, misschien kimt u mij den goe den spelregel bekend maken. Ie. D. heeft gegeven en A. zegt praat je. B. gaat mee (kan A er van afzien als er een meegaat). Nu speelt A op. Moeten direct nu alle kaarten open op tafel wor den gelegd of moet eerst B bijspelen. Mijn meening is, dat B. als hij na opzetten van A eerst alle kaarten mag zien, hij een veel grooter voorrecht heeft dan A. Kan ook A zijn kaart nog dicht houden tot B. heeft bij gespeeld. 2e. B. speelt omver en zet op. C. wint het eerste slag en zet het tweede op. Moet nu B direct nadat C. het tweede slag heeft opgezet, zijn kaarten open leggen of moe ten eerst D. en A. bijspelen. 3e. Als A. zwabber zegt kan dan B. zwabber met 20 zeggen? Antwoord: 1 en 2. Dit ligt geheel aan de spelregels van de spelers daar er voor zoover ons bekend op die punten geen vas te spelregels zijn. 3. Zeker kan speler B. zwabber met 20 zeggen maar de risico van zijn roem moet hij avonturen daar met afkeuren van zijn roem het spel voor hem verloren is.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9