Grote j L oud uleek VMOHeDPEESHAH» DINSDAG 3 MAART 1936 DE I.EIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 9 ^^MNEDERLANDS- fabrikaat LEIDEN OEGSTGEEST. „Stille Omgang". Onder voorzitter schap van den heer W. F. de Rooy verga derde het genootschap van den Stillen Omgang. Bij de opening wees de voorzitter op het mooie doel der vereeniging n.l. het brengen van offers en gebeden en spoort daarom aan tot groote deelname. Voorts deelde de voorz. mede, dat de secretaris, de heer v. d. Togt ofschoon herstellende nog niet aanwezig kan zijn. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van 't hoofdbestuur, dat de afdeeling Oegstgeest wordt verwacht op Zondag 22 Maart. Van de Broeders van „St. Joan de Deo" was be richt gekomen, dat de afdeeling evenals vorige jaren van de kapel kan gebruik ma ken in het gesticht. Tevens kan men daar ontbijten. De penningmeester bracht financieel verslag uit; er bleek een batig saldo van 20.De boeken en bescheiden werden door de heeren v. Gent en den Hollander nagezien en in orde bevonden. De aftre dende bestuursleden, de heeren W. F. de Rooy en J. Schenk, werden herkozen. Tot voorzitter zag de heer de Rooy zich weer herbenoemd. Na enkele besprekingen wordt besloten de regeling aan te houden vah het vorige jaar. De kosten van deelname bedragen f 2.50 per persoon. Zaterdag 21 Maart te 11 uur Lof in de parochiekerk. Vertrek naar Amsterdam om half twaalf en te één uur Lof in de Kapel bij de Broeders van St. Joan de Deo. Daar na de omgang. Na terugkomst alg. Com munie, waarna H. Mis eveneens in ge noemde kapel. Vertrek uit Amsterdam om half zeven. Besloten wordt, dat aan onge veer 20 personen één gulden vermindering van kosten zal worden gegeven. Aangifte voor deelname op Zondag 8 Maart na de Hoogmis in „St. Willibrord". Betaling eveneens op dien datum of anders op Zondag 15 Maart. De deelnemerskaarten zullen na het Lof op 21 Maart worden uitgereikt. De rondvraag leverde niets belangrijks op, waarna sluiting volgde. Coöp. Boerenleenbank. In het Witte Huis hield de Coöperatieve Boerenleen bank een algemeene ledenvergadering, on der voorzitterschap van den heer Joh. Uitenboogaard. De belangstelling was zeer groot, waarover de voorzitter zijn genoe gen uitsprak. Na voorlezing en goedkeuring der notu len bracht de kassier een jaarverslag uit, dat niet ongunstig en in opgewekt en toon was gesteld. Na de zeven magere jaren, die nog niet voorbij zijn, heeft men zeven vette jaren. De winst over 1935 bedraagt f 1050.00; de reserve is gegroeid tot 6988.17. Aan spaargelden werd ontvangen 90014,47 en terugbetaald f 95829.20. Te rugbetaalde voorschotten ff 22930.23. Uit gegeven voorschotten 15282.37. Uitstaan de voorschotten per 31 Dec. 1935 ff 78058.16 Tegoed rek. couranthouders f 111.372.65. Totaal aan spaargelden f 167710.78. De rekening 1935 werd na verdere toe lichting goedgekeurd. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Joh. Uitenbogaard en tot lid van den Raad van Toezicht de heer A. Zwanenburg. We gens vertrek werdén een tiental leden van de ledenlijst afgevoerd. Het bestuur deelde mede, dat de rente standaard hetzelfde is gebleven, die voor spaargelden 3 pet. en een jaar vast 3.6 pet. De heer A. E. v. d. Voet hield daarna een causerie met als onderwerp: Wat zijn Boe renleenbanken. Op zeer duidelijke wijze werd door den heer v. d. Voet het nut van de Boerenleenbanken uiteengezet, daarbij speciaal er op wijzend, dat alle voordeelen voor de leden zijn en de alg. onkosten zeer gering. Namens de leden dankte de voorzitter den heer van der Voet voor zijn lezing. De rondvraag leverde niets op, waarna de bijeenkomst werd gesloten, onder dank zegging voor de belangstelling. Winkelstand. Onder verwijzing naar de advertentie in ons nummer vestigen wij ook hier de aandacht op de opening van de Banketbakkerij-Kokerij in perceel de Kempenaerstraat 14. De firma M. A. M. van Noort heeft hier een tweede zaak ge vestigd. De firma van Noort is voor Oegst geest geen onbekende, want reeds vele ja ren bedient zij vanuit Leiden haar talrijke cliëntèle. De winkel ziet er frisch en smaakvol uit. Zoowel de granietvloer, de keurige af werking en de stofvrije uitstalkasten en vitrines, geheel gevuld met diverse bon bons en andere artikelen van de meest vooraanstaande fabrikaten, dragen daar toe bij. Voor koude en warme schotels blijft de firma van Noort het adres. Cor recte en vlugge bediening is het devies der firma en het zal haar dan ook te Oegst geest zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. Z WIE TEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SOMERWIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET^ Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum. Don 15en Maart herdenkt onze plaatsgenoot W. Lagendijk, dat hij vóór 25 jaren in dienstbetrekking kwam bij de firma Boot afd. Motorenfabriek, al hier. Het conflict bij „De Industrie". Naar wij vernemen heeft de Rijksbemiddelaar prof. Joseph us Jitta de partij en, betrokken bij het dreigend conflict aan de Scheeps- bouwwerf en Motorenfabriek „De Indus trie" te Alphen aan den Rijn opgeroepen voor een bespreking ten departemente van Sociale Zaken op Vrijdagmiddag as. BODEGRAVEN. Boerenleenbank. De algemeene verga dering van de Boerenleenbank werd gehou den in hotel van Rossum. De voorzitter, de heer W. F. Brunt, heet te de aanwezigen van harte welkom op deze 28ste vergadering. De opkomst was niet schitterend; aanwezig waren 44 leden van de ruim 200. De secretaris, de heer Adr. Vos, las de notulen en jaarverslag. De kassier, de heer P. M. J. v. Niekerk, deed het fir.an- cieele verslag. Winst f 3200. De financieele commissie bracht bij monde van den heer A. van Baren rapport. De boekhouding was geheel in orde en spr. bracht hulde voor het nauwgezette beheer en voor de mede werking van voorzitter en kassier. Verslag van de algemeene vergadering te Utrecht werd uitgebracht door den heer C. van Dam. Met bijna algemeene stemmen werd her kozen tot lid van den Raad van Toezicht de heer J. van Bruimen, als leden van het bestuur de heeren H. van Oosterom en H. Los. Als plaatsvervangende bestuursleden werden herkozen de heeren J. M. A. Moons en L. P. v. d. Graaf. Voor de financieele commissie 1936 werden benoemd de hee ren M. Veelenturf, C. van Dam en J. H. de Bruin. Als afgevaardigde naar de alge meene vergadering te Utrecht werd geko zen de heer Adr. Veelenturf en als plaats vervanger de heer J M. A. Moons. Bij de rondvraag werd nog besproken de kwestie van het slechte bezoek der jaar vergadering. Besloten wordt een volgende maal twee dagen voor de vergadering een herinnering per post rond te zenden. De nestor der vergadering, de heer A. W. Vee lenturf, bedankte den voorzitter en het be stuur voor de zorgen dit jaar aan de bank besteedt. De voorzitter sloot met een dankwoord. HAZERSWOUDE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert Woensdag 4 Maart des voor- middags 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken; 2. Verbin ding van den Loeteweg met de Copiere- kade; 3. Vaststelling van de voorschotten op de vergoeding aan de bijzondere scho len; 4. Voorstel betreffende de controle in zake de steun aan werkloozen; 5. Verzoek om ontheffing van straatbelasting; 6. Voor stel tot het stichten van een gebouwtje op de nieuwe begraafplaats, het maken van een steenen trap, alsmede van twee uitwe gen en twee ijzeren inrijhekken; 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor extra hulp aan werkloozen; 8. Vaststelling kohier hondenbelasting 1936; 9. Voorstel tot wijziging van de begrooting dienst 1936; en hetgeen verder door den voorzitter of de leden mocht worden ter tafel gebracht. LEIDERDORP. Jeugdige werkloozencommissie. Op Woensdag 4 Maart a.s. des v.m. 11 uur zal een bijeenkomst worden gehouden in het cathechisatielokaal der Ned. Hervormde Gemeente aan de Kerklaan alhier, belegd door de Jeugdige Werkloozen Commissie van het Plaatselijk Crisis-comité. Aldaar zal gesproken worden over de oprichting van kostelooze ontwikkelings cursussen voor werkloozen, door den heer inspecteur Rothuizen van het Nederlandsch Technicum te Arnhem. (P. B. N. A.). De bedoeling van de Commissie is om te komen tot oprichting van een cursus, waar voor de leiding welwillend op zich geno men heeft de heer A. de Jong, gepens. di recteur van Ambachtsscholen te Semarang (N. I.) wonende Van der Valk Bouman- weg, alhier. Toegang tot de vergadering zal worden verleend aan al de opgeroepen personen en aan hen, die voornemens zijn een op te richten cursus te volgen. ZEVENHOVEN. „Stille Omgang". Vrijdagavond hield het Genootschap van den Stillen Omgang afd. Zevenhoven een vergadering in café Veenboer. Om 8 uur opende de voorz., de heer J. Blom met den chr. groet de verga dering met een hartelijk welkom, bijzon der aan den zeereerw. heer pastoor. De se cretaris, de heer W. Kerkhoven, las de no tulen der vorige vergadering die zonder op- of aanmerkingen met lof werden goed gekeurd. De penningmeester de heer L. J. Bos, gaf een overzicht van zijn beheer. Zijn kas sloot met een voordeelig slot van 14.97. De heeren M. J. de Groot en H. J. Bos controleerden de boeken van den penningmeester, die in orde werden be vonden. Vervolgens gaf de voorzitter een overzicht van den a.s. Omgang. Deze zal gehouden worden in den nacht van 21 op 22 Maart a.s. De reis zal geschieden met autobussen naar Amsterdam. De kosten bedragen 1.en 20 cent kerk kaart. De aangewezen kerk is de Agneskerk bij het Willemsparkstation. Om 12 uur Lof met preek. Daarna de Omgang. Te ongeveer 3 uur de H. Mis. Te 5 uur 5.30 uur vertrek uit Amsterdam. De voorzitter deelde mede. dat de bisschoppelijke goedkeuring is aan gevraagd voor de statuten en deze zijn ver kregen. (Applaus). Ook werd medegedeeld, dat op 15 Maart na de Hoogmis bij Veenboer men zich kan opgeven en tevens kaarten kan bekomen. Het periodiek aftredend lid van het be stuur, de heer L. J. Bos, werd bij acclama tie herkozen en nam zijn benoeming weer aan. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Hierna verkreeg de zeer eerw. heer pastoor het woord, en sprak een op wekkend woord tot de aanwezigen, hen aansporend, tot liefde v. de H. Eucharistie, de omgang goed mee te maken, en te bid den voor de algemeene intentie: Rechtvaar digheid en vrede onder de volken. Spr. vroeg een extra-gebed voor onze parochie. De voorzitter dankte den pastoor voor zijn schoone woorden en de aanwezigen voor hun opkomst. Hierna sluiting. ZOETERWOUDE. A. van der Poel t In den leeftijd van bijna 94 jaar is over leden de heer A. van der Poel. De heer Van der Poel was gedurende ruim 39 jaar lid van het R. K. Parochiaal Armbestuur. R.-K. Bond van Oudcursisten. Deze vereeniging heeft haar algemeene jaarver gadering gehouden in het Patronaatsge bouw. Na opening, notulen en jaarverslag bracht de penningmeester 't financieel ver slag uit. De ontvangsten hebben bedragen 86.45, de uitgaven 62.05 1/2, batig saldo 24.39 1/2. Door de commissie tot nazien der boeken werd bij monde van den heer Th. v. d. Salm medegedeeld, dat de boe ken en bescheiden in orde bevonden zijn, waarna den penningmeester dank wordt gebracht voor z'n accuraat heer. Hierna werd het woord verleend aan den spreker van dezen avond, dei zeereerw. heer rec tor Beune. De eerw. spreker hield hierna een uiteenzetting over de onderbrenging der vereeniging by de K. J. M. V., volgens 't bisschoppelijk voorschrift. Er is, aldus spr., lang gezocht naar een geschikte vorm om de jonge boeren onder te brengen. De arbeiders-jongeren hadden him organisa tie in de St. Joseph gezellen, ook voor de middenstanders was een organisatie; alleen de jonge boeren hadden htm eigen orga nisatie nog niet. In het begin van 't vorig jaar werd door Monseigneur Aengenent z.g. aan spreker opdracht gegeven om de jonge boeren on der te brengen In een aparte groep bij de K. J. M. V. En de nieuwe bisschop, Monseigneur Hui- bers, heeft deze opdracht terstond weer bevestigd. Spr. schetste dan in begeesterende woor den de taak, die de jongeren te vervullen hebben om de huidige samenleving beter te maken. De wereld is God vergeten, 't Liberalisme: ieder zorgt voor zichzelf, heeft in de wereld steeds meer veld ge wonnen, de wereld wordt door 't groot kapitaal geregeerd en 't geld neemt in de wereld een plaats in, die 't niet toekomt. Geld is wel gemakkelijk en wij mogen ge rust verlangen 't te bezitten, maar 't mag geen hoofdzaak worden. Men kan voor geld wel een mooi graf koopen maar geen plaats in den hemel. Hierna zet spr. 't programma van de K. J. M. V. uiteen. De werkzaamheden zijn op vierdeelig ter rein, godsdienstig, sociaal economisch, vak kundig en cultureel. Spr. zet verder uiteen hoe er gewerkt wordt. Er worden niet allen lezingen ge houden, maar aan elke lezing wordt een ontwerp van actie verbonden. Over de sa menstelling van 't bestuur zegt spr. dat de priester niet zooals nu geest. adv. is, maar moderator; naast 't bestuur heeft de priester de hoofdleiding, verder is er een technisch adviseur. Ook een afgevaardigde van de stadsor.ganisatie is gewenscht. Na deze uiteenzetting werd er gelegen heid gegeven tot vragen stellen, waarvan door verschillende leden gebruik werd ge maakt, welke allen door den spr. naar ge noegen werden beantwoord. Hierna dankt de voorz. den spreker voor z'n mooie uit eenzetting en hoopt, dat het gelukken zal hier een dergelijke vereeniging tot stand te brengen. Er werd echter besloten nog te wachten tot September daar de winter zich er beter voor leent dan de zomer. Hierna werd overgegaan tot punt 5 der agenda: vaststelling contributie. Het bestuur stelt voor om de contribu tie weer vast te stellen op e e n gulden, Na lang heen en weer gepraat wordt aldus be sloten. Punt 6 Mededeelingen. De voor zitter deelt mee, dat de kali en slakken- meel op 't proefveld uitgezaaid zijn. Ver der zegt spr., dat er bij genoegzame deel name deze zomer weer een melkcursus zal worden gehouden. Punt 7. Bestuursverkiezing wegens be danken van den heer N. v. d. Poel. Het bestuur stelt voor den heer Jac. Meurs. Daar er geen tegencandidaten zijn wordt de heer Meurs bij enkele candidaatstelling gekozen. De voorz. dankt den heer v. d. Poel voor 't vele werk, wat hij voor de vereeniging gedaan heeft en feliciteert den heer Meurs met z'n benoeming. Gekomen aan de rondvraag zegt de heer Paardekooper, om misverstand te voorko men, dat 't niet in zijn bedoeling lag den indruk te wekken, dat hij tegen verande ring der vereeniging was; alleen heeft hij op enkele moeilijkheden willen wijzen. De heer Schouten vraagt of 't niet mo gelijk is dat er zich nu al reeds enkele le den opgeven voor de melkcursus. Dan weet 't bestuur alveist in welke hoek der gemeente zij naar een bedrijf kan uit zien. De voorzitter onderstreept dit verzoek, waarna zich twee leden opgeven. Hierna dankt de voorz allen voor de prettige sa menwerking en sluit de vergadering op de gebruikelijke wijze.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8