ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STADS NIEUWS 27ste Jaargang No. 8356 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagf#*)ij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: t 0.50 V De principiëele politiek. Er zijn velen, die maar niet goed willen begrijpen, hoe de scheiding is tusschen politiek en Godsdienst. Wij herhalen hier: politiek blijve geschei den van den Godsdienst, t e n z ij in zoover de algemeene beginselen van de politiek den Godsdienst raken, de politiek zelf zich in den Godsdienst gaat betrekken. Een zeer duidelijk voorbeeld: als een politieke be weging streeft naar een toestand, wélke groot gevaar medebrengt'voor de vrijheid, om den Godsdienst te beleven, dan is het, allerduidelijkst, een dwaasheid, in dit ver band te beweren, dat Godsdienst en politiek gescheiden zijn. Een katholiek, die dan zijn Godsdienstige en politieke overtuiging scheidt, handelt klaarblijkelijk onverant woordelijk. Zoo is het ook met de scheiding tus schen politiek en sociale actie. Ook deze is niet absoluut. Niemand eischt, dat in so ciale vereenigingen de politieke ontwikke ling, principieel en fundamenteel be schouwd, achterwege zou moeten blijven. „De Opmarsch" van deze week doet goed met er aan teherinnerene watde bisschop pelijke bepalingen zeggen omtrent de ver menging van politiek en sociale actie. Voor de weinigen, die „De Opmarsch" niet lezen, willen wij ook hier de bepalingen nog 'ns afdrukken. 1) In Zijn vergadering van 25 September 1917 heeft het Doorluchtig Episcopaat, naar aanleiding van een ingekomen verzoek be slist, dat het voorzeker wenschelijk is, dat de R.K. Standsorganisaties haar leden ook op politiek terrein ontwikkeling bijbrengen en hen aansporen als lid tot de plaatselijke Afdeelingen der R.K. Staatspartij toe te treden, teneinde aldaar hun politieke be langen te behartigen, doch dat die organi saties als zoodanig, of haar bestuur, niet met de besturen der Afdeelingen der Staatsparty in overleg mogen treden, om in of door die Afdeelingen haar stands- belangen te doen behartigen, en dat zij het stellen van candidaten aan de Afdeelingen der R.K. Staatspartij hebben over te laten. 2) Schrijven van het Doorluchtig Episco paat van 5 Februari, gepubliceerd 11 Fe bruari 1918: „De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland brengen bij deze ter kennis van alle Katholieke sociale organisaties, dat het —overeenkomstig het meermalen uitge drukt verlangen, der Pausen hun ernsti ge en uitdrukkelijke wensch is, dat de so ciale organisaties in het algemeen de zuiver politieke actie steeds zullen houden buiten him sociale werkzaamheid. In het bijzonder zullen zy zorg dragen, dat in en door de sociale organisaties nim mer over te stellen candidaten voor de ver tegenwoordigende lichamen worde geraad- slaagd, noch in welk verwijderd verband ook op candidaatstellingen of op het verkiezen van bepaalde candidaten, eeni- ge invloed worde uitgeoefend; dat in de Ka tholieke kiesvereenigingen de leden der sociale organisaties zich niet gedragen als leden der organisaties, maar als Katholieke Staatsburgers, met alle nmedewerkend tot bereiking van het doel, dat de kiesvereeni gingen zich hebben gesteld; dat de leiders der sociale organisaties aldaar er niet naar streven op welke wijze en met welke middelen dan ook zelf z.g. Standscandi- daten te stellen, noch zullen eischen, dat door anderen bij het stellen van candida ten met het ledental der sociale organisaties worde rekening gehouden, maar, 9nder de leiding der politieke besturen, zullen mede werken die personen te brengen in de ver tegenwoordigende lichamen, welke on geacht tot welken stand zij behooren den meesten waarborg bieden, de door de Ka tholieken aldaar te vervullen taak te zul len volbrengen". Een Paterspraatje over de film. vn. IDEALISME. Met het woord „Idealisme" wordt veel geschermd tegenwoordig. Er wordt even gul en kwistig mee gegooid als met serpen tines in een caroussel op de kermis. Boeken en speeches zitten er mee volgepropt, maar met dat al is het vaak alleen maar een „woord", dat vonken spat; mèt de vonken is ook meteen de gloed en de warmte ver dwenen. 't Gaat ermee als met het hoofd van Jut! Een geweldige knal, een trillende schok. en het succes is een papieren roosje op de levers van je jas. Wat is „idealisme" tegenwoordig? 'n Ideaal, dat is wanneer een acrobaat in een krakeling of in een reuze-kurke- trekker uit de nok van een circus naar be neden duikelt en toch zijn beenen niet breékt. 'n Ideaal, dat heet, wanneer je één cigaret meer kan rooken dan je juist bij de 789ste cigaret in de nicotine gestikte voor ganger. 'n Ideaal dat is wanneer je aller lei buitennissigheden kimt uitvoeren, waar een ander niet toe in staat is. Ersatz-idealisme! 'n Echte idealist weet u wat dat is? Schrik niet! 'n Echte idealist iseen alledaagsch mensch! w Wat gewoon hè? Toch 'n kleine verkla ring: Daarmee bedoel ik niet een mensch, dien je alle dagen ontmoet, die gewoon is, niet kwaad. Neen, want dat zijn dikwijls van die scheeve torentjes-van-Pisa in zak formaat. Ze weten zelf niet of ze om moe ten vallen of niet. Neen, een alledaagsch mensch is juist een mensch, dien je niet alle dagen tegen komt. Dat is een mensch, die zijn ideaal, zijn levensdoel niet zoekt in buitengewone din gen, in opzienbarende daden, in knaleffect. Maan 'n man, een vrouw, een jongen, een meisje, die de vraag „waartoe zijn wij op aarde" beantwoordt met dat dóódsimpele woord uit de Catechismus: „Om God te die nen en daardoor in den hemel te komen". Die daarop antwoordt niet met de mond alleen maar, die dat antwoord in levende en sprekende letters uit zijn leven doet op klinken. Je hoeft er dus geen schrijver voor te zijn, geen redenaar, geen componist, geen schilder of dichter; je hoeft er geen artistie ke kop voor te hebben, geen kunstenaars- hoed, geen slobkousen, geen fantasie-sokken en geen nonchalante vetlok. Je hoeft er niet begaafd voor te zijn, geen diploma's voor te hebben, want een eenvoudige huismoeder met 't aardappel bakje op haar schoot kan een grootere idea- liste zijn dan een vrouw met een universi teit in haar hoofd en een roman in haar hart. Als de eerste is de .krachtige vrouw" van het Oude Testament, de „tüchtige" huisvrouw en de laatste haar kinderen overlevert aan de opvoeding van de straat of de zoogenaamde beschaafde salonwereld dan staat gene dichter bij God dan deze, bij God, die „Het Ideaal" is, waarin alle ge zond idealisme uiteindelijk zijn rust moet vinden. De armste loopjongen, die zijn plicht doet, zijn tijd niet verluie^, eerlijk is, geen lange vingers heeft, hij draagt misschien een pet, die de eerste kleur kwijt is, maar in zijn zakken draagt hij nog wat anders dan een doosje slechte cigaretten; hy draagt daarin dat mee, wat duizenden die tusschen fluweelen kussens zitten, missen: Idealisme. 'n Vader, zijn handen vereelt door 't werken of moe van 't schrijven op het kan toor. Zijn kop draagt misschien de harde rimpels van „De mijnwerker" van Toorop. Hij is niet rijk, hij is n' tikje ouderwetsch. Maar zijn kinderen zingen als kanariepietjes zoo blij, als bij thuiskomt. Ze zijn allemaal dolletjes op 'm. Door zijn diep plichtsbe sef, dat hij van God kinderen ontvangen heeft om ze gelukkig te maken voor tijd en eeuwigheid, overwint hij den kwaden zin, die ook hij als Adamskind wel eens heeft en door zijn opgeruimdheid, zijn begrijpen, zijn gulheid maakt hy de huiskamer tot het gezelligste hoekje op aarde, 'n Prachtkerel! Idealist! 'n Vrouw of meisje: Ze kennen niet het nieuwste snufje, 't nieuwste odeurfleschje. Ze ontleen en niet haar voornaamheid aan haar schoentjes van peau de Suède of aan de krul van haar pas-geonduleerde ha ren. Ze weten dat dit er gerust mag zijn, maar dat 't slechts is de franje, 't décor, niet 't spel zelf. Ze naaien in vrijen tijd voor arme kindertjes, ze brengen wat vleesch en aardappelen naar dit of dat ge zinnetje. Ze leven om kort te gaan niet voor OPSTAND IN JAPAN BEDWONGEN Het hoofdkwartier der muiters bezet Admiraal Okada als gijzelaar Naar hedenochtend uit Tokio wordt ge meld, hebben de regeeringstroepen heden morgen om kwart voor 8 het hoofdkwartier der rebellen in de ambtswoning van den minister-president bezet. Tevens wordt officieel medegedeeld, dat Admiraal Okada, wiens dood gemeld werd, nog levend is teruggevonden. De muiters hadden den admiraal als gijzelaar vastge houden en daarin is de verklaring gelegen van de toegevende houding van de regee ringstroepen tegenover de muiters. Het bericht van de overgave der muiters wordt bevestigd. De opstand is bedwongen zonder dat een schot is gelost. Het radiostation deelt mede, dat de op stand definitief is onderdrukt. De leiders der opstandelingen, 15 in getal, zijn naar ADMIRAAL OKADA de ambtswoning van den minister van oor log overgebracht. De regeeringstroepen be- heerschen thans den toestand in de geheele stad waar het overal rustig is. Een officieel communique, gepubliceerd door het hoofd kwartier der militaire strijdkrachten te To kio, meldt dat alle soldaten en officieren, die aan den opstand hebben deelgenomen, zijn om 1 uur 's middags (plaatselijke tyd) ontwapend. HOE DE OVERGAVE PLAATS HAD. Na zich drie dagen lang te hebben ver zet, hebben de muiters te Tokio zich met uitzondering van een handjevol mannen Zaterdagmorgen om half twaalf overgege ven, aldus een verklaring van de Japan- sche ambassade te Sjanghai. Een tijdlang waren alle berichten van Tokio uitgebleven, en alle pogingen om te legrafisch of telefonisch met de stad ver binding te krijgen, faalden. Plotseling kwam echter het bericht, dat om half zes in den morgen, op persoonlijke instructie van den keizer, bevel was gegeven, met kracht tegen de muiters op te treden, doch hiermede schijnt men zoo lang mo gelijk gewacht te hebben, ten einde den muiters nog een laatste kans te geven, de bezette gebouwen op vreedzame wijze te ontruimen. Vliegtuigen wierpen strooibiljetten uit, waarin de muiters dringend werden ver- zichzelf maar voor anderen. Ze dienen God! Idealisten! Idealisten! Dat zyn ook de menschen, voor wie dat woordje „mede"- zulk een groote beteekenis heeft. Ze voelen mede, ze werken mede, ze lijden mede, ze lachen en ze weenen mede, ze tobben en ze zwoegen mede, ze rouwen en begraven mede, ze lij den om de laster waarvan anderen de dupe worden, ze lijden om de ziekte, waarmee anderen bezocht worden, ze lijden om de gedachte, dat ze anderen niet méér kunnen helpen en bijstaan. Fijne menschen! Ja, ook gij allen die medevoelt voor, me dewerkt .aan, medesteunt Gezinsfilm „Ro- raa". Gij zijt Idealisten! Hulde! Pater AUX. VAN SCHALEN, Voorzitter Gezinsfilm „Roma". Franciscanerklooster Woerden, zocht, zich over te geven, en toen tenslotte de troepen begonnen op te marcheeren, gingen bijna alle rebellen, wier aantal in middels door het zich overgeven van kleine groepjes gedurende den nacht tot 500 man was geslonken, er toe over, hun onderwer ping aan te bieden. De rebellen, die zich over hadden gegeven, keerden naar hun kazernes terug. Uit de berichten uit Tokio is nog niet op te maken, of de muiters zich onvoorwaar delijk hebben overgegeven. Generaal Kasjii, de militaire gouverneur van Tokio, heeft medegedeeld, dat de of ficieren en manschappen, die aan den op stand hebben deelgenomen, als muiters zullen worden behandeld. OKADA KAN ZICH VERBERGEN. Het schijnt, dat Okada zich in zijn ambts woning bevond, toen de muiters daar bin nendrongen, doch dat hij nog net op tijd werd gewaarschuwd om zich te kunnen ver bergen. Hij hield zich den geheelen dag schuil, terwijl de rebellen zijn ambtswo ning bezet hielden, doch Donderdag slaag de hij erin te ontsnappen. Vrijdagmiddag diende hij door bemiddeling van Goto zijn ontslag in. De keizer heeft echter gewei gerd het ontlsag te aanvaarden, zoodat Okada minister-president blijft. Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. In een verklaring van het kabinet wordt hier nog aan toegevoegd, dat Goto van zijn functie van voorloopig minister-president is ontheven. Vrijdagavond, zoo verklaart men, heeft Okada zich naar het paleis begeven om den keizer zijn oprechte spijt te betuigen over de verwarring, die heeft plaats gehad. Officieel wordt medegedeeld, dat alle lei ders van den opstand, t.w. 15 officieren, waaronder 3 kapiteins, 5 luitenants en 7 onder-luitenants, bij ministerieele beschik king van hun functie zijn ontheven. De muiters ontwapend. Naar ooggetuigen melden, waren om 1 uur 's middags talrijke muiters, blijkbaar afkomstig van het paleis van den minister president in het hotel Sanno voor de am bassade der V.S. vereenigd, waar zy door de regeeringstroepen werden ontwapend en vervolgens met vrachtauto's werden weg gevoerd. Het Graalhuis bestaat vijf jaar Het moge geen gewoonte zijn een vijf jarige werkzaamheid publiekelijk te me- moreer'en, het kan o.i. toch voorkomen, dat er gegronde redenen zijn om hiervan af te wijken. Want alleszins memorabel is het feit, dat vandaag de Graal in onze stad vijf ja ren geleden in het eigen Graalhuis haar werkzaamheid aanving tot opvoeding der vrouwelijke jeugd. Hoeveel tegenkanting heeft zij gekend? Het was allemaal zoo erg nieuw en ook onze eigen Roomsche menschen stonden er, conservatief en vasthoudend, wat af wijzend, wat angstig tegenover. Maar juist in de stormen is de boom hecht geworden en vooral den laatsten tijd gaat de Graal, Gode zij dank, met reu zenschreden vooruit. Wie inziet, hoeveel er, meer dan ooit, in dezen tijd aan gele gen is, een jeugd te vormen, waarop de Kerk en ons H. Geloof bouwen en ver trouwen kunnen, dat er, meer dan ooit, in dezen tijd vrouwen noodig zijn, druipend van Katholicisme, moet zich over deze groei verheugen. Dit eerste lustrum van het Graalhuis moge ons een welkome aanleiding zijn, de voornaamste feiten dezer vijfjarige werkzaamheid te memoreeren, opdat ook zij, die nog langs den weg staan en werk loos toezien, den toegang tot het Graal huis zullen weten te vinden. Op 1 Maart 1931 werd het Graalhuis^door Mgr. Aengenent z.g. ingewijd. Wat het optreden der Graal naar bui ten betreft herinneren wij aan de prach tige opvoeringen van het „Paaschkruis" in 1931, het Pinksterspel in 1932 en het Lidwinaspel in 1933, aan welke opvoerin gen telkens eenige honderden Leidsche meisjes deelnamen. Van het optreden van de Leidsche af- deeling alleen memoreeren wij de ver schillende tentoonstellingen, de Landdag te Leiden in 1934 en de opvoering van het ^arcivalspel in den Schouwburg in 1935. Van veel grooter belang nog was echter het innerlijke leven en de innerlijke groei der Graal. Er werden in 1932 reeds Graal wachten opgericht te Zoeterwoude, Groenendijk, Voorschoten, Oegstgeest en Warmond, eveneens een afdeeling Graalcadetten, meisjes van H.B.S., Lyceum of Kweek school. Vervolgens een afdeeling Kruis- kinderen en in 1935 een afdeeling voor fabrieksmeisjes. De sport mag zich de laatste 2 jaren in 'n groote bloei verheugen. Was deze afdee ling in het begin zeer klein, op het oogen- blik vormt zij 'n belangrijk deel der clubs. Ook de kleuterafdeeling neemt steeds toe. Door de sportraad worden voor de leden verschillende wandel- en fietstochten uit geschreven. Voorts onderlinge wedstrijden en eenmaal per jaar de groote Bondswed strijden. Ook op charitatief gebied wordt hard gewerkt. In het afgeloopen jaar werd voor pl.m. 100 kinderen een aardige middag ge organiseerd waar o.a. een film werd vertoond. Ieder kind kreeg ook iets mee naar huis. Met Kerstmis werd aan pl.m. 30 gezinnen een flink kerstpakket gestuurd en ook de St. Vincentiusvereeni- ging zal deze week nog een pak ontvan gen. De Missie-actie was in het begin moei lijk (finantieele redenen waren hiervan vooral de oorzaak). In den laatsten tijd wordt er heel veel werk verzet en dit jaar zal aan verschillende Missionarissen een flink pakket kunnen worden gestuurd. Het aantal donateurs en donatrices neemt toe. Werd in de eerste 2 jaar uitsluitend de Volkszang beoefend, sinds 2 jaar is er ook een heel mooi zangkoortje, onder leiding van den heer W. Mizee. Voor leden en leidsters worden er in het Centrale Graalhuis voor Katholieke Actie in den Haag geregeld cursussen en week-ends georganiseerd. Voor de leid sters bovendien nog de groote retraite en cursus in „Hageveld". Tal van leden en leidsters hebben deze cursussen gevolgd. In Leiden zijn er verschillende cursus sen en lezingen gehouden o.a.: 1934 een Apologiecursus door den hoogeerw. heer Deken A. H. J. M. Homulle; 1933 een apo logiecursus door den weleerw. Pater L. Zonderland O.F.M.; 1935 een Apologiecur sus door den weleerw. heer B. Dorbeck; 1934 Prof. dr. H. van Rooyen O.S.Cr, hield enkele lezingen over Persoonlijkheid, Nieuwe jeugd, St. Paulus; 1934 mej. L. Wery over den R. K. Vrouwenbond; 1934 den heer A. Djojopoetranto gaf een demon stratie in Javaansche dansen; 1934 dr. W. Simons gaf een cursus in Volkshygiëne en E. H. B. O.; 1935—1936 Dr. H. Kortmann geeft een E. H. B. O.-cursus. De clubs zijn wel gedurende deze 5 jaar varieerend geweest. Waren er in het begin alleen clubs als: reidansen, volkszang, handwerken enz., in den loop der jaren heeft het aantal clubs zich sterk uitge breid en thans kunnen de volgende clubs gevolgd worden: Naaien en knippen, handwerken, missiehandwerken, charita- tiefnaaien, volkszang, reidansen, huisvlijt (leerbewerking, -celotex, houtzagen en perkament werk), Engelsch, alg. ontwikke ling, sport, viool, enz. Tenslotte mogen wij herinneren aan de mooie bedetochten op Allerheiligenavond en vooral ook aan de verleden jaar plaats gehad hebbende aanbieding van een be tuiging van trouw aan de geestelijke en wereldlijke overheid der stad. Het getal van leden neemt gestadig toe. Moge deze groei zich in de komende vijf jaren voortzetten. Moge de Graal de daadwerkelijke waardeering hebben, wel ke zij verdient. Het meisje zelf, de ouders en tenslotte de maatschappij zullen er vreugde van hebben en wel bij varen. Ad mul tos annos! DERDE-ORDE-RESTAURANT. In het Derde-Orde-restaurant zyn gedu rende deze wintermaanden 4382 maaltijden gebruikt. 't Ligt in de bedoeling, het restaurant tot Paschen geopend te houden. 't Is van zelf sprekend, dat in de exploi tatie van dat restaurant geld bijmoet. Men kent het adres van den Pastoor der Harte- brug-parochie.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1