TOKIO WORDT WEER RUSTIG VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 MET DE MUITERS IS ONDERHANDELD Het stadsaspect weer normaal NIEUWKOOP. REBELLEN GEVEN ZICH OVER Op uitnoodiging van drie generaals, le den van den oppersten oorlogsraad, ge naamd Mazaki, Abe en Nisji, hebben zich gisteravond acht uur drie leiders van de rebelleerende troepen naar 't gebouw van de „militaire club" begeven om onderhan delingen te voeren. De generaals hebben by die gelegenheid de leiders der rebellen aangeraden op vreedzame wijze een einde aan den opstand te maken, aangezien zij anders met wapengeweld zouden worden onderworpen. De leiders der opstandelin gen keerden daarna naar hun hoofdkwar tier terug, dat zij gevestigd) hadden in de woning van den minister-president. Zjj beraadslaagden met hun kameraden en hadden een uur later opnieuw een onder houd met de eerstgenoemde drie gene raals, ditmaal op het hoofdbureau van po litie. Bij die gelegenheid verklaarden de lei ders van de rebellen, dat de muiters be reid waren Vrijdagochtend acht uur naar him kazernes terug te keeren, waar zij zich weer onder commando van hun of ficieren zouden stellen. Over de voorwaarden waarop de op standelingen zich hebben overgegeven, is niets bekend. Het is echter vrijwel zeker dat zij niet eens hun wapenen hebben moeten inleveren. Nadat op deze wijze een einde was ge maakt aan den opstand, werden de regee- ringstroepen teruggetrokken van de be zette punten en werd het publiek weer in de afgezette stadsdeelen toegelaten. De Japansche ambassade te Parijs pu bliceerde nog de volgende mededeeling uit Tokio: De opstandelingen hebben zich reeds teruggetrokken uit de gebouwen die zij bezet hielden. Zij zouden zich heden ochtend in him kazernes melden. De jon ge officieren hebben alleen gehandeld uit motieven van binnenlandsch-politieken aard: buitenlandsche vraagstukken hebben evenmin als de Chineesch-Japansche of de Russisch-Japansche betrekkingen eenigen beslissenden invloed geoefend. De toestand in de stad was des avonds weer geheel normaal. Het leven herneemt zijn gewonen gang. Alle bioscopen en schouwburgen waren weer geopend. De militaire commandant had bekend gemaakt dat troepenversterkingen uit de nabije steden naar Tokio zouden komen ter handhaving van den staat van beleg. In de stad wijst echter niets meer op on rust, en er zal wel niets anders geschie den, dan dat troepen worden gereed ge houden om op te treden zoodra zich nieu we onlusten zouden voordoen. De kans daarop schijnt echter thans niet groot meer te zijn. De militaire commandant van Tokio, generaal Kasji heeft zich naar het keizer lijk paleis begeven om verslag uit te bren gen over de onderhandelingen met de mui ters. De eerste rechtstreeks uit Tokio ontvan- BUITENLAND DUITSCHLAND. De aanvallen tegen de Katholieken DE ARRESTATIE DER JEUGDLEIDERS. Diplomatieke stappen te Berlijn. Naar K. W. P. van welingelichte zijde verneemt, heeft het officieele D.N.B.-be- richt over de arrestatie van de leiders der Katholieke Jeugdorganisaties in Duitsch- land, die beschuldigd worden van hoog verraad en contact met geheime Commu nistische organisaties, noch het Duitsche Episcopaat, noch de Pauselijke Nuntiatuur te Berlijn van de juistheid dezer beschul digingen kunnen overtuigen. Op grond van de in Rome ontvangen be richten, heeft de Kardinaal Staatssecreta ris een officieel rapport opgevraagd van de Pauselijke Nuntiatuur, dat opgesteld zal worden na een gedachtenwisseling met de desbetreffende regeeringsautoriteiten. De Pauselijke Nuntius te Berlijn heeft in dezen geest tot de Duitsche regeering reeds het verzoek gericht, om van het des betreffende materiaal in kennis te wor den gesteld. In het Vaticaan heeft men via de Nun tiatuur te Berlijn berichten ontvangen over de plannen van de Duitsche Regee ring om de 'z.g. „Godsdienstige" modern- Heidensche organisaties naast de bestaan de Christelijke Kerkgenootschappen als publiekrechtelijke lichamen en gelijkbe rechtigde Belijdenissen te erkennen, zoo dat in officieele stukken, zooals op het be volkingsbureau, in paspoorten, bij de rechtbank en bij openbare registratie deze modern heidensche stroomingen vermeld worden. In een paspoort zou dan voortaan ook onder de rubriek „godsdienst" ingevuld worden inplaats van R. K. of Protestant: „Duitsche Geloofsbeweging", „Ludendorf- beweging", „Duitsche Volkskerk", „Duit sche Nationale Kerkbeweging". Indien deze berichten juist zouden zijn, zou men in het Vaticaan deze gelijkstelling be schouwen als een inbreuk op de herhaal delijk geuite belofte van de Duitsche re gen berichten wekken den indruk, dat de opstandelingen tevreden zijn over hetgeen zij bereikt hebben en thans, zonder aan gevallen te worden, de keizerlijke beslis sing afwachten. De van den kant van den commandant der eerste divisie, luitenant- generaal Hori, aanbevolen scherpe maat regelen zijn klaarblijkelijk niet toegepast, daar de voor de revolutie verantwoorde lijke officieren in staat waren uit het mi nisterie van oorlog een manifest te publi- ceeren. Het aantal dooden is volkomen onbe kend; men spreekt over tachtig slacht offers. Nu de nog resteerende leden van het kabinet hun ontslag hebben aangevraagd, en intusschen de loopende zaken blijven leiden onder Goto als eersten minister, zal de kabintsformatie vermoedelijk toever trouwd worden aan prins Konoe, die zou kunnen rekenen op den steun van den vroegeren minister van oorlog, Araki. Ook de mogelijkheid van een coalitieregeering onder generaal Mazaki of baron Hiranoe- ma wordt besproken. ZACHTZINNIG OPTREDEN TEGEN DE REBELLEN Na den moord op den minister-presi dent admiraal Okada hadden de rebel len, die de woning hadden bestormd, zich daar ook in verschanst. Er werd geen en kele poging gedaan hen uit de woning te verdrijven, ofschoon een sterk cordon troepen om het paleis werd gelegerd. Meer nog: geregeld liet men de belegerde offi cieren en manschappen levensmiddelen toekomen, alsof er niets bijzonders was ge beurd. Een ander groep opstandelingen had het departement van binnenlandsche zaken bezet. Gistermorgen liet de minister van binnenlandsche zaken zijn ondergeschikten weten dat zij naar hun werk konden te- rugkeeren en inderdaad vonden de ambte naren het departement ontruimd. Zij kon den niet te weten komen hoe de rebellen, die het gebouw hadden bezet, eruit ver dwenen waren. In welingelichte kringen is men van meening, dat de invloed van de extremis tische miltairen op de regeering, ondanks den ongelukkigen afloop van den staats greep, zal toenemen. Men zegt, dat de jonge militairen bereid zijn toe te stem men in de benoeming van Prins Konoe tot minister-president, of anders generaal Mazaki. Beide genoemde personen behoo- ren tot de rechtsche partijen. De aanhan gers van den vermoorden premier Okada zijn voor de benoeming van admiraal Sa- samoto tot premier. De voorloopige regeering van minister Goto zetelt in het departementsgebouw op het terrein van het keizerlijk paleis, welk gebouw zwaar bewaakt wordt door de keizerlijke garde. De handel in wapenen is in Tokio verboden, vergaderingen zijn verboden en nog steeds wordt een scherpe censuur geoefend op de dagbladen. geering, dat het beginsel van het positieve Christendom ook bij de openbare regis tratie gehandhaafd zou blijven. Het antwoord dat de Duitsche regeering hierop zal geven wordt in Rome van groo- te beteekenis geacht, daar de verdere ont wikkeling van de verhouding van Kerk en Staat in Duitschland in de toekomst af hankelijk is van de voorgenomen radicale maatregelen op godsdienstig gebied. Van Vaticaansche zijde is geen termijn gesteld, waarbinnen een antwoord der Duitsche Rijksregeering wordt verwacht; deze stap draagt veel meer een gebruike lijk diplomatiek karakter en een informa- torisch verzoek binnen het kader van het Concordaat. DEVTEZENOVERTREDING „HOOGVERRAAD". De Muenchensche editie van den „Voelki- scher Beobachter" publiceert over twee ko lom een groot artikel tegen de katholieke priesters en religieusen, die „de deviezen- wetten hebebn overtreden". „In het vervolg", aldus schrijft het na- tionaal-socialistisch orgaan, „zullen alle ge vallen van overtreding der deviezenwetten behandeld worden als hoogverraad". Het blad publiceert een volledige lijst van alle kerkelijke persoonlijkheden die tot nog toe gearresteerd of veroordeeld zijn wegens deviezenvergrijpen en besluit met de verklaring: „Ieder, die de deviezenwet ten schendt, maakt zich schuldig aan een zelfde misdaad als ©en door den vijand be taalde spion. Hij doet 'n aanval op een vi tale plek van de natie en verrijkt zich ten koste van de ellende van de armsten zijner landgenooten". BELGIE. DE LEGERVOORSTELLEN. Door de Kamercommissies verworpen. De afdeelingen der Belgische Kamer hebben Donderdagmiddag vergaderd ter bestudeering van verschillende ontwerpen en voorstellen. De militaire ontwerpen der regeering werden verworpen met 94 tegen 62 stem men, bij 16 onthoudingen. De beslissing zal echter in de Kamer moeten vallen bij de openbare beraadsla gingen. Van ontslag der regeering of van den minister voor Landsverdediging, Devèze, is dan ook geen sprake. Men is er van overtuigd, dat velen hun stem zullen wijzigen, wanneer zij in de Kamer een verantwoordelijke uitspraak zullen moeten doen. Een der Kamerleden verklaarde na de zitting, dat er zoo veel tegenstemmers wa ren geweest, omdat er een zekere animo siteit bestaat jegens den persoon van den minister van Landsverdediging, Devèze. Volgens den zegsman zou de meerder heid der Kamer oordeelen, dat de mili taire ontwerpen noodzakelijk zijn, doch de oppositie zou vooral tegen den heer De vèze persoonlijk gericht zijn. Bij andere Kamerleden gelden nog tal van andere motieven van politieken aard die niets te maken hebben met de belan gen van 's lands veiligheid. Tijdens een groot banket, dat te zijner eere was aangericht, zeide minister De vèze in zijn tafelrede, doelende op het verwerpen der militaire voorstellen door de afdeelingen der Kamer: „Ik heb zoo juist vernomen, dat de Kamerafdeelingen mij niet gevolgd hebben. Ik zal mij daar om nog niet terugtrekken! Ik zal tot het uiterste op mijn post staan". FRANKRIJK. HET PACT MET SOVJET-RUSLAND. Door de Kamer geratificeerd. De Fransche Kamer besloot gisteren met 353 tegen 164 stememn het Fransch-Russi- sche pact te ratificeeren. Flandin zal vandaag bij het bureau van den Senaat het wetsontwerp tot ratificatie van het Fransch-Russische pact indienen. ENGELAND. s DE VLOOTCONFERENTIE. Italië weigert te teekenen. De Engelsche minister van buitenland sche zaken, Eden, heeft gisteren den Duit- schen ambassadeur von Hoesch ontvangen. Enkele minuten, nadat von Hoesch van het foreign office was vertrokken, verscheen de Italiaansche ambassadeur, Grandi, die door Eden ontvangen werd in tegenwoor digheid van den eersten lord der admirali teit, Lord Monsell en den eersten zeelord, Sir Ernie Chatfield. Na de besprekingen werd officieel medegedeeld, dat de Ita lianen weigeren onder de huidige omstan digheden het vlootverdrag te onderteeke nen. De Press Association verneemt, dat het Italiaansche besluit op het oogenblik geen vlootovereenkomst te onderteekenen geens zins definitief of onherroepelijk is. Het beteekent in ieder geval op dit oogen blik niet, dat de vlootconferentie ineen zal storten, hoewel het duidelijk is, dat zy een critiek stadium doormaakt. Waarschijnlijk zal Grandi zich met zijn regeering in verbinding stellen en nieuwe instructies afwachten. De Italiaansche moeilijkheden worden ge motiveerd met de situatie in de Middelland- sche Zee, welke natuurlijk weer samen hangt met de kwestie der sancties. De Italianen hebben geen eischen naar voren gebracht in zake een tegenprestatie voor hun onderteekening. Zij hebben een voudig weg openlijk verklaard, dat zij met het oog op de huidige situatie niet bereid zfjn een verdrag te onderteekenen. In eenige kringen wordt het waarschijn lijk geacht, dat de Italianen met hun defi nitieve beslissing in ieder geval willen wachten totdat de zitting te Genève zal zijn gehouden, waarin de petroleum-kwestie zal worden behandeld. BUITENLANDSCHE BERICHTEN CHOLERA IN SIAIVL Haven van Bangkok besmet verklaard. In Siam hèerscht een cholera-epidemie waaraan iederen dag honderden menschen sterven. Bangkok is tot besmette haven ver klaard en alle vliegtuigen en schepen die vandaar te Singapore aankomen, worden gedesinfecteerd. Reizigers naar Europa, In- dië, Singapore en Australië zijn verplicht zich te laten inenten. In verband met de berichten over de zich uitbreidende cholera-epidemie in Siam, hebben wij ons gewend tot den Ge neeskundigen Dienst van de K. L. M. met de vraag of deze tot speciale maatregelen is overgegaan. Men deelde ons mede, dat dit niet noodig werd geacht, aangezien het vliegveld te Bangkok dat een uur sporen van de stad verwijderd ligt, volkomen is geïsoleerd, waardoor de kans op infectie uitgesloten is. Bovendien worden de pas sagiers te Bangkok, evenals in alle andere vlieghavens voor het aan boord gaan aan een geneeskundig onderzoek onderworpen, zoodat er geen gevaar van overbrenging der gevreesde ziekte bestaat. IN HONGERSTAKING OP DEN BODEM DER MIJN. Protest van 2000 Poolsche arbeiders. Sedert zes dagen bevinden zich op den bodem van de mijnen Casimir en Jules te Sosnowitz in Polen 2000 mijnwerkers in hongerstaking. De kinderen der stakers trekken in optocht door de straten der bui tenwijken om te betoogen ten gunste van de arbeiders. De'mijnwerkers van het steen koolbekken Dombrowa dreigen zich bij de. beweging aan te sluiten, indien de oude loo- nen niet worden hersteld. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Van oud-burgemeester Van der Weyden. Op Zondag as. vieren de heer en me vrouw Van der Weijden hun gouden huwe lijksfeest. De heer P. A. Th. van der Weij den werd alhier geboren op 30 Januari 1863 en mevrouw J. A. van Bemmel op 12 Mei 1864 te Wijk bij Duurstede. Zij zijn derhal ve resp. 73 en 71 jaren oud. Sedert een viertal jaren woont het Echt paar niet meer in Nieuwkoop, doch in het landelijke Noord-Brabant met zijn vele INGEZONDEN STUKKEN DE LEIDSCHE GASTARIEVEN. Géén vermakelijkheidsbelasting maar wel omzetbelasting! Heel Leiden in last! Er wordt aangepast, Waardoor last en veel grieven; Want 't is toch maar kras, Daar thans voor het gas Gewijzigd zijn de tarieven. Wij zijn uit den nood, Het voordeel is groot, Door des Raad's wijze besluiten; De mindere man, Ik vraag hoe dit kan, Tracht men nog méér uit te buiten. Zij hebben gelijk, Maar staan thans te kijk, Wij kunnen veel van hen leeren; Maar waar geld niet is, Daar zal men gewis Het gas thans moeten ontberen. Het is niet te doen, Geen man van fatsoen, Zal mij dit kunnen betwisten; Bij daling van loon, Het klinkt wel niet schoon, Nog geld aan gas te verkwisten. Nu weet gij waarom: „Het vele gebrom"! Er is niet! Dit kond' ge begrijpen; En mèt het gepraat, Door Raad in den Raad, Hebt gij niets kunnen bereiken. Maar dit is zéér waar, Er dreigt nu gevaar, Het gas gaat invloed verliezen; Een primus, een stel, Een kachel of wel Is goedkoop, kan ieder believen! De olie vóór gas, Niet duur, komt te pas, Zij is voor ieder voordeelig! Geen dwang voor een bon, Verplicht, zonder bron, Door Directie, voorbeeldig! En aan de fabriek Daar lach je je ziek, Men heeft slapelooze nachten; Directie staat paf; .Snijdt meters maar af", Dit is! wat verand'ring brachten! Geen ambtenarij En veelpraterij, Er is geen andere keuze; „De prijs naar omlaag „Van gas!" klinkt gestèag, Want anders is: „Olie de leuze". Doch blijft het zoo gaan, Stelt Raad nu géén daan, Het kan wellicht dan gebeuren; Na gasfabriek'* lot, Ge maakt véél kapot....!? Dèn helpt geen treuren en zeuren!! Beleefd dankend voor opname. D. Haverkorn. Leiden, 27 Febr. 1936. Dichten is een benijdenswaardige kunst. Maar niet de geschikste manier, om be zwaren tegen een financieele regeling, i.e. tegen de nieuwe regeling van het Leidsche gas-tarief zakelijk uit te drukken. Wij zou den het nuttig vinden, als bezwaren kort en duidelijk met klare voorbeelden uit de practijk werden bekend gemaakt. Op dit terrein bereikt men o.i. met dichten nog minder dan met „gepraat in den Raad". De uitdrukking dat men „de mindere man" door des Raads wijze besluiten nog méér tracht uit te buiten is een dichterlijke phan- tasie, die te ver gaat. Red. KERKNIEUWS Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. wandelwegen, mooie boschages en gezond klimaat en wel te Best (Huize Nazareth). Aan belangstelling zal het Zondag in het anders zoo rustige Nazareth niet ontbreken, daarvoor heeft de heer Van der Weijden als oud-burgemeester van deze gemeente, als oud-lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, als oud-Dijkgraaf van den Polder Nieuwkoop en Noorden enz. enz. met zijn echtgenoote nog te veel dankbare en hem verknochte vrienden. Gaarne hopen wij, dat het gouden paar nog menig jaar genieten mag van zfjn otium cum dignitate. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Staatspartij, De R. K. Kiesvereenigiing „R. K. Kring" hield gisteravond haar jaar vergadering in Hotel Sistermans; de belang stelling was slechts matig. De voorzitter, de heer C. Seysener, sprak een welkomstwoord. Het jaarverslag was kort. Het ledental bedraagt 840, tegen 954 een jaar daarvoor en 1023 nog een jaar vroeger. Dat is heel jammer: velen der niet- leden kunnen de geringe contributie wel betalen. Hun wegblijven beteekent een gel delijk verlies, dat bij te betoonen krachts ontplooiing funest kan worden. De penningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van 25.35; er moeten ech ter nog rekeningetjes worden betaald,. In dien geen bijzondere gebeurtenissen zich voordoen dit jaar, zal de kas zich hopelijk wel herstellen. De heeren Bekkers en Van Dam worden benoemd tot controleur der kas en namen die benoeming aan. De heer G. W. J. Mathot, die verhinderd was de vergadering bij te wonen, had d« verslagen der Centralen ingezonden; deze werden voorgelezen en onder dank goed gekeurd. Hierna was het woord aan den heer P. Klaver, Wethouder der Gemeente, die een rede hield over de Gemeentepolitiek. Nadat nog eenige vragen uit de vergade ring waren gesteld en beantwoord, dankte de voorzitter den spreker voor diens duide lijke en leerzame rede. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Hierop volgde candidaatstelling voor de R. K. Staten-Centrale. Ingekomen was een schrijven uit de gemeente Voorhout, waar in verzocht werd in de vacature G. Bulten, die zich niet herkiesbaar stelt, te voorzien door de benoeming van den heer P. A. van Reisen, Weth. dier gemeente. Met alge- meene stemmen werd hiertoe besloten. Opzicbtens den heer A. Meijer te Noord- wijk werd opgemerkt, dat deze bij de Ge meenteraadsverkiezing te Noordwijk ge ijverd had om een candidaat met voorkeur stemmen benoemd te krijgen, hetgeen grootelij ks werd afgekeurd. Men noemde in zijn plaats den heer H. G. de Boer te Noordwijk. Na ampele discussies wordt den afgevaardigden vrij mandaat gegeven zoo dat deze kunnen stemmen naar bevind van zaken. Hierna sluiting. LISSE. Volksbond. De afdeeling Lisse van den R. K. Volksbond hield gisteravond haar 35e j aarvergadering, onder voorzitterschap van den heer J. P. de Koning. De opkomst was buitengewoon groot. De voorzitter opende met den Chr. groet en heette de talrijk opgekomenen, in het bijzonder den Geestelijk Adviseur, Kape laan Schotten, van harte welkom, waarna door den secretaris, d enheer J. Slobbe, de notulen werden gelezen en vastgesteld. Vervolgens bracht dezelfde functionaris het jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat vijf leden- en twintig bestuursvergaderingen werden gehouden; dat in de Lisserbroek een afdeeling van de R. K. Landarbeiders- bond was gesticht. Voorts waren ook in het jaarverslag de voornaamste werkzaam heden van de onder afdeelingen vervat. De voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn werkzaamheden, hetgeen der ver gadering met applaus onderstreepte. Hierna is aan de orde rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer L. v. d. Reep. Hieruit bleek, dat naast den ontvangst van 5498.91 een uitgave viel te boeken van f 5306.03, alzoo een voor deelig saldo van 192.88. Bij monde van den heer A. Bon verklaarde de commissie van verificateurs de bescheiden van den pen ningmeester accoord, weshalve den pen ningmeester op voorstel van den voorzitter décharge verleend en de commissie dank werd gebracht voor haar werkzaamheden. Aan de orde is vervolgens de verkiezing van vier bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J. P. de Koning, D. v. d. Reep en J. v. Dyk Wz. en ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van d enheer C. Schrama. Be halve de drie aftredenden waren nog als candidaten ingediend de heeren J. de Jong.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9