No. 8355 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN LUCHTBESCHERMINGS-OEFE- NINGEN IN GELDERLAND 27ste Jaargang VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt Jyy vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 Voorzorgsmaatregelen van bur gerij en overheid. De oefe ning te Harderwijk. Een nachtvlucht over verduisterd gebied. De droeve werkelijkheid?.... Zou 't ooit werkelijkheid worden, dat ons Né- derlandsche volk moet worden beschermd tegen aanvallen uit de lucht? Wij weten het niet. God verhoede het. Maar de mogelijkheid is er, helaas. En daarom is het goed en noodzakelijk, tijdig zooveel mogelijk maatregelen te tref fen, opdat wij ons bij luchtaanvallen zoo veel mogelijk kunnen beschermen. Onder leiding van den Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Mr. S. Baron van Heemstra, zijn gisteren in een groot aantal Geldersche gemeenten, gele gen in het gedeelte van de provincie Gel derland ten Westen van de lijn Voorst Brum men Roozendaal Arnhem Eist, luchtbeschermings-oefeningen gehouden, waarvoor van officieele zijde groot§ belang stelling bestond. Tegen 11 uur verzamelden de genoodig- den zich voor het station Arnhem. Per auto begaf het gezelschap zich naar Hotel Tafelberg te Oosterbeek, waar het ontvangen werd door den burgemeester der gemeente, den heer J. J. Talsma, waarna de Commissaris van Politie, de heer A. van Batenburg, een overzicht gaf van de orga nisatie van den luchtbeschermingsdienst in de uitgebrede gemeente Renkum. In totaal zijn in Renkum 15 kelders zoo goed als gereed om voor luchtbeschermings doeleinden te dienen, en het gezelschap heeft eenige van deze kelders bezocht. Daar waren in de eerste plaats bestaande kelders van gewone woonhuizen, die door een spe ciale wijze van stutten, die in korten tijd konden worden aangebracht, scherfvrij en door het aanbrengen van een gassluis en gasdichte ramen gasvrij gemaakt konden worden. Naar men verklaarde behoefden de kosten van dergelijke werkzaamheden niet meer dan circa 60 gulden te bedragen. En verder bezichtigde het gezelschap de kelders van in aanbouw of bijna gereed zijnde huizen, die voorzien waren van een betonzoldering en van gasdichte deuren en vensters. Hoewel deze kelders niet tegen een voltreffer bestand zouden zijn, kunnen zij zeker als scherfvrij beschouwd worden. Nabij de papierfabriek van Van Gelder was het gezelschap getuige van een poging om de haven van Renkum met behulp van tinchlaride te vernevelen en aldus aan het gezicht van vijandelijke vlieger te onttrek ken, terwijl tevens in oogenschouw werd genomen de wijze, waarop men de lichten der Papierfabrieken' 's avonds zou blindee- ren In den namiddag zou de eigenlijke oefe ning worden gehouden, Verondersteld werd, dat om 12 uur de oorlogstoestand was in getreden, en dat tegen 15 uur twee vijande lijke vliegergroepen de grens zouden pas- seeren en zouden vliegen over Hedel, Gel dermalsen, Tiel, Kesteren, Oosterbeek, Ede en Doom, resp. over Baarn, Nijkerk, Har derwijk, Heerde, Apeldoorn, Barneveld, Amersfoort. De genoodigde autoriteiten onder leiding van Baron van Heemstra zouden de oefe ning te Harderwijk bijwonen en werden daartoe tegen half vier ontvangen op het raadhuis door den burgemeester J. de Jong Saakes, die een uiteenzetting van de te Har derwijk genomen maatregelen gaf. Toen tegen 4 uur een eskader van 5 vlieg tuigen der L.V.A. Harderwijk naderden, be gonnen sirenes te loeien en stonden alle hulpdiensten op hun posten gereed. Even later verschenen de vliegtuigen boven de kom en de opstijgende rook van tinchlaride- patronen op een aantal plaatsen bewees, dat brandbommen daar brand hadden ver oorzaakt. De brandweer, die niet van te voren geweten had, waar deze gefingeerde brandbommen zouden vallen, werd ge alarmeerd en was vrij spoedig ter plaatse. Tegelijkertijd werden de verschillende andere hulpdiensten gewaarschuwd voor gewonden, die op eenige evenmin van te voren bekende plaatsen gevallen waren, voor door mosterdgas getroffenen en voor vernielde huizen. Natuurlijk liep alles voor de eerste maal niet zoo vlot als men zou wenschen, en het publiek dat zich wel in geen velden of wegen zou vertoonen indien het thans gefingeerde eens gruwelijke wer kelijkheid zou worden, stond in dichte drommen rondom de plaatsen, waar het bombardement eenig „effect" had gehad. Niettemin waren na eenigen tijd alle ge wonden, die soms zeer talentvol werden nagebootst door de ijverig aan de oefenin BKRS'IK KAM BR De Minister van Sociale Zaken aan het woord- gen meehelpende padvinders, veilig bin nengebracht in de voornaamste medische hulpdienst in de Vakschool voor Meisjes, waar in een geïsoleerde gasvrije kamer de gasgewonden eerst ontsmet konden worden. Tegen 5 uur was de oefening in Harder wijk beëindigd. Nachtelijke luchtraid boven verduisterd Gelderland. ..Gisterenavond is de luchtbeschermings oefening boven een gedeelte van Gelderland voortgezet met een veronderstelden aanval uit de lucht op Nijkerk, Putten, Harderwijk, Apeldoorn, Ede, Oosterbeek, Wageningen, Kesteren, Tiel, Geldermalsen en Culem- borg. Het vijandelijk eskader, dat dezen aan val zou doen, werd voorgesteld door een daartoe door den Generalen Staf gecharterd K.L.M.-vliegtuig, een tweemotorige F. 8, die boven genoemde plaatsen zoo mogelijk seinpatronen zou afschieten, terwijl ge noemde gemeenten er naar zouden streven, zooveel mogelijk in het duister gehuld te blijven. Een redacteur van het A.N.P. heeft deze vlucht meegemaakt met de machine, die bestuurd werd door den bekenden K.L.M.- gezagvoerder A. Viruly, en waarin o.a. had den plaats genomen de kapiteins J. H. Rie- sen en H. W. G. R. Dietz van de Adeeling Luchtbescherming van den Generalen Staf. Kort voor 7 uur steeg de Fokker op van het Vliegveld Soesterberg en weldra was het opgeslokt door de duisternis. Uit de cabine zag men slechts de blauwe uitlaat- vlammen achter aan de motorgondels en het boordlicht aan het einde der vleugels. Het was een donkere nacht en aarde-zwart ligt de donkere Veluwe onder ons. Geleide lijk raken we aan de duisternis buiten ge wend en dan begint ons oog eenige nuan ces te onderscheiden in de aanvankelijk on doordringbaar lijkende .duisternis. Op den duur ziet men duidelijk de afscheiding, die de kustlijn van het LJsselmeer vormt. En dan zien we ook Nijkerk liggen, waar toch nog veel licht te zien is, Viruly geeft acte de presence door er laag een scherpe bocht overheen te draaien en het blijkt, dat het gedaver der motoren velen ertoe brengt, ijlings hun lichten te dooven. Maar dan zien we Putten al weer liggen, en even later zijn we boven Harderwijk, dat Viruly weer zonder eenige moeite gevonden heeft en waar ook nog veel licht schijnt te branden. Achteraf is ons gebleken, dat de bevol king van deze en andere plaatsen op straat den absoluten indruk had, dat hun ge meente in volmaakte duisternis was ge huld. Aan den achterkant der huizen bleek dan echter nog dikwijls licht te branden, wat uit de lucht natuurlijk even gemakke lijk zichtbaar is als licht aan den voorkant. Zeer laag duikt de machine boven Apel doorn, als om deze stad te berispen, dat de Loolaan hel verlicht is, terwijl op een der andere groote wegen de natriumverlichting is blijven branden. Boven Ede is het groote complex der Kunstzijdefabrieken zeer goed zichtbaar, doch de- stad zelf is goed ver duisterd, en als wij ons rondje erboven draaien zien we hel de vlammen oplaaien, die veroorzaakt moeten zijn door de brand bommen, die wij verondersteld worden te hebben laten vallen. Met de vreedzaamste bedoelingen echter zetten wij onze tocht in de duisternis voort. Helder wit blinken onder ons het Kootwijksche Zand en de an dere Veluwsche zandverstuivingen. Plicht matig draait Viruly zijn ronde boven Oos terbeek en Wageningen, en zonder moeite vindt hij het spoorwegemplacement van Kesteren. Als hij de machtige schijnwerper erop laat spelen glimmen de vele rails, die hier naast elkaar liggen, als kleine glim worpjes. Tiel wordt eveneens zonder moeite gevonden, omdat ondanks de duisternis de Waal zich duidelijk van 't omringende land onderscheidt en deze merkwaardige zicht baarheid van alle waterwegen is oorzaak, dat we zoowel de brug bij Geldermalsen als de groote Lekbrug bij Culemborg duidelijk kunnen zien, ondanks de verduistering van alle kunstlichten. En dan gaat het over het met tinkelende lichtjes bezaaide Sticht, met in het Westen het feeërieke schouwspel van de in het licht badende Domstad, terug naar Soesterberg, waar de uitmuntende nacht- verlichting het vliegtuig veilig op den be- ganen grond terugbrengt. De waarde van verduistering onzer groote steden. Na terugkomst op Soesterberg moest ge constateerd worden, dat Viruly, hoewel een bekwaam nachtvlieger, onbekend met nachtvluchten op het thans door hem afge legde traject, zonder eenige moeite alle hem aangegeven punten had aangevlogen. De Eerste Kamer heeft de behandeling van de begrooting van Sociale Zaken voortgezet. De minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, besprak de mogelijk heid van versoh brood aan het ontbijt. Het versche brood aan het ontbijt. Wat betreft het vervoerverbod van het versche brood, er is gevraagd, welk be zwaar er is, als de nachtarbeid niet in het gedrang komt, des morgens vroeg versch brood beschikbaar te stellen. Indien die nachtarbeid niet in het gedrang komt, wat is er dan tegen? Eenerzijds zegt men dat de nachtarbeid niet, anderzijds dat die wel in het gedrang komt. Spr.'s standpunt ligt in het midden. Het belang van versch brood is niet zoo groot dat do nachtarbeid en de kleine bakkers in het gedrang mo gen komen. Persoonlijk is spr. niet tot oordeelen be voegd. Als er nieuwe technische mogelijk heden ontstaan, moet spr. de gegevens van zijn instanties krijgen, van de Arbeidsin spectie enz. Deze heeft te overleggen met organisaties en comité van actie. Spreker is onbevooroordeeld. Als er geen schade wordt toegebracht, is spr. er voor, des ochtends vroeg versch brood verkrijgbaar te stellen. Spr. moet het resultaat van het onderzoek afwachten. Als het gaat om werk in Nederland te behouden, aarzelt spr. niet in het geven van overwerkverigunningen. Verbindend verklaring arbeids. overeenkomsten. Wat betreft het verbindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten, staat spr. vrijwel op het standpunt van zijn ambtsvoorganger; geen verbindend verkla ren der loonen, wel van de sociale bepa lingen. Nooit meer dan in dezen tijd is ge bleken, dat verstarring der loonen nood lottig is t.a.v. de internationale concurren tie. De sociale voorzieningen echter zijn zeer nuttig gebleken; en de practijk van ihet bedrijfsleven bevestigt dit. Het zou te betreuren zijn als de regeling van pensioe nen, vacantia enz. verloren ging. Verder wil spr. echter ook niet gaan. Spr. wijst op de nuttige werking van bedrijfsraden. Het proces heeft echter een langzamen groei. Blijkbaar moet de ge dachte nog groeien. Spr. zal dit bevorde ren. Wat de reorganisatie van de sociale ver zekering betreft, de goede resultaten die verkregen zijn moeten tot voorzichtigheid nopen t.a.v. aandrang om die ten deele overboord te gooien. Met fouten, gebleken bij de uitvoering van de ziektewet, moet inmiddels rekening worden gehouden. Inzake toepassing der ziektewet is spr. bereid, aan de Commissie van Toezicht uitbreiding te geven. Ordening van het ziekenfondswezen ligt in spr.'s bedoeling. Er is spr. gevraagd waarom een Rijks ambtenaar de belangen van nationale in dustrie en nijverheid heeft achtergesteld bij die van een internationaal margarine- bedrijf. Wanneer zulke vragen weer op zulk een beleedigende wijze uit dien hoek ko men, als waarvan ze kwamen, dan zal spr. ze weer zoo beantwoorden. De heer v. Vessem (N. S. B.): In het belang van het Nederlandsche volk.... (Verschillende interrupties: Wat hebt u daar mede te maken! Kort geleden was hij nog liberaal! Halve Duitsoher!) De heer v. Vessem: De schoone toon dezer Kamer. De Voorzitter, hamerend: Het woord is aan den minister. De Minister markt voorts op, ten aan zien van de werkloozenuitkeering, dat op den duur dezer uitkeering en op het bedrag per dag niets wordt beknibbeld. Wel on dergaat natuurlijk de uitkeering de gevol gen van de loondaling. Wat de uitvoering in werkverschaffing aangaat, merkt spr. op, dat inderdaad an dere werken in werkverschaffing worden uitgevoerd dan die daarvoor eigenlijk zijn bestemd. Dit is eenvoudig een gevolg van het feit, dat de openbare lichamen niet in staat zijn de kosten van die werken in normale uitvoering te bekostigen. Nu kan spr. wel zeggen, dat de uitvoering nor maal moet plaats hebben, maar dan komen de werken niet tot stand en komen er geen mensdien aan het werk. De bestrijding van de werkloosheid. Komende tot de middelen ter bestrijding van de werkloosheid, bespreekt de minis ter in de eerste plaats verkorting van den arbeidsduur. De 40-urige werkweek, die op de agenda van de Arbeidsoonferentie staat, zal bij de regeering geen enkel be zwaar ontmoeten wanneer de conferentie een daartoe strekkende conclusie aan neemt, en daarnaast alle landen tot invoe ring overgaan. Maar spr. ziet hier niets van komen. Wat de conferentie doet, weet spr. niet, maar wel staat vast, dat de deelnemende landen de 40-urige werkweek niet zullen invoeren, gezien reeds het feit, dat zij nog niet eens de 48-prige werkweek hebben ingevoerd. Het zou dan ook onverantwoorelijk zijn van Nederland om eenzijdig tot die ver korting over te gaan Spr. heeft onlangs een bezoek gebracht aan eenige indus trieën, en heeft daarbij geconstateerd, dat deze gelukkig weer in staat zijn met het buitenland te conourreeren. Wanneer men nu in deze industrieën tot de 40-urige werkweek zou overgaan, zou alles, wat nu met moeite is bereikt, weer verloren gaan, en zou in plaats van werkvermeerdering nog grooter werkloosheid het gevolg er van zijn. Daarbij had hij in het geheel geen gebruik gemaakt van radio-peilingen en waren de omstandigheden bovendien vrij ongunstig voor een nachtelijken aanvaller. Er hing immers op 400 Meter hoogte een gesloten wolkendek, zoodat er licht van maan noch sterren was. Bovendien liep het te volgen traject langs grillige lijnen, waarvoor elke 5 minuten koersveranderingen noodig wa ren, die vergissingen zeer goed mogelijk maken en een veel ingewikkelder naviga tie eischen dan bijv. de eenvoudige op dracht om van een bepaald punt aan onze grens rechtstreeks naar een bepaalde stad te vliegen om deze te bombardeeren en daarna terug te keeren. Het zijn vooral on ze waterwegen, die ondanks de diepste duis ternis ook des nachts uit de lucht zichtbaar blijven, en aangezien al onze voornaamste centra en groote steden aan belangrijke waterwegen liggen, is het na de ervaring van dezen avond een vitale vraag, of het mogelijk is, onze belangrijke steden "door verduistering bij een luchtaanval voldoende te camoufleeren of hun ligging aan het gezicht van een boven ons land vliegend es- kerder te onttrekken, m.a.w. of wij op an dere middel van luchtbescherming moe ten zii BOTSINGEN TE BOEKAREST Meer dan vijftig gewonden BOEKAREST, 28 Febr. (A.N.P.) In verband met het proces tegen een aantal, communisten, die van hoogverraad worden beschuldigd hebben ilnksche groepen hier protestbetoogingen gehouden, waarbij het tot ernstige ongeregeldheden kwam. De politie zag zich tenslotte genoodzaakt, gebruik te maken van de vuurwapens. Meer dan vijftig personen werden ge wond. Roofoverval op oude vrouw te Bakkum Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Slachtoffer ernstig gewond Gisteravond te ongeveer 7 uur vervoeg de zich een tot nu toe onbekend gebleven persoon aan de woning van de 17-jarige weduwe Levering G aarthuis, aan den Hee- renweg te Bakkum (N.-H.). De man zeide een adres in de buurt te zoeken, waarop de vrouw de voordeur opendeed om hem te woord te staan. Op dat moment heeft de man het oudje vastgegrepen en tegen den grond geslagen, waar zij hevig bloedende bewusteloos bleef liggen. Toen zij weer bijkwam bleek de indringer te zijn ver dwenen en laden en kasten in de woning te zijn geopend. De vrouw is naar buiten gestrompeld en heeft de buren gewaar schuwd, die onmiddellijk de politie hebben gehaald. Ook een dokter werd gewaar schuwd, die de vrouw heeft verbonden. Kort daarop heeft zij opnieuw het bewust zijn verloren, doch hedenmorgen kwam zij opnieuw bij kennis. De verwondingen, voornamelijk aan het hoofd bleken niet levensgevaarlijk te zijn. Het uitgebreide onderzoek naar den da der heeft tot dusver nog geen resultaat ge had. Men heeft nog niet kunnen vaststel len of er in de woning iets wordt vermist, aangezien de toestand van de vrouw zoo danig was, dat zij daarover nog geen in lichtingen kon geven. Over den indringer heeft de vrouw, die alleen woont, alleen kunnen mededeelen, dat hij een vrij lang postuur had. BUITENLAND. De toestand te Tokio weer normaal. De regeering onderhandelde met de muiters (2de blad). Een verrassende en onrustbarende wen ding in den toestand te Tokio (1ste blad). De legerv oorstellen der Belgische regee ring door de Kamercommissies verworpen (2de blad). De aanvallen tegen de Duitsche Katho lieken (2de blad). Het FranschRussisch pact door de Fransche Kamer geratificeerd (2de blad). Italië weigert het vlootverdrag te Lon den te onderteekenen (2de blad). BINNENLAND. Op den onbewaakten overweg te Apel doorn is gisteravond een vrachtauto door den trein gegrepen. De chauffeur werd ge dood, de locomotief ontspoorde. (Gem. Ber., 4de blad). Te Bakkum is een roofoverval gepleegd op een oude vrouw, die door den indrin ger bewusteloos werd geslagen. (1ste blad) Drie arbeiderswoningen te Udenhout in de asch gelegd. (1ste blad). LEIDEN. Erasmus-herdenking door de Vrijz. Chr. Studentenvereeniging. Redevoeringen van de hoogleeraren Brom, Huizinga en Linde boom (3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Wiily den Ouden en Rie Mastenbroek verbeterden gisteren in Amsterdam de we reldrecords res. op de 100 M. vrije slag en de 100 M. rugslag. Ook twee Ned. records werden gebroken. (3de blad). In het voorloopig Ned. Elftal Is Ferwer- da (Blauw Wit) als plaatsvervanger voor Halle opgesteld. (3de blad). De Zesdaagsche te Antwerpen door De- neefDe Kuyscher gewonnen. (3de blad). Tweede Kamer. INDIE De Minister van Koloniën i.e., de heef C o 1 ij n, heeft in de gisteren gehouden vergadering zijn dupliek voortgezet en be ëindigd. Daarna werden eenige wetsontwerpen der Indische begrooting goedgekeurd. De begrooting wordt daarna z.hs. aange nomen, met aanteekening, dat de heer Van Vessem (N.S.B.) tegen is. BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN Aan de orde is daarna de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1936. De heer Hermans (Soc. Dem.) be spreekt de autonomie der gemeenten en de uitschakeling van leden van de S.D.A. P. bij de burgemeestersbenoemingen. De heer Andriessen (R.K.) bespreekt het rapport-Schouten ten opzichte van de gemeenteloonen. Spreker hoopt, dat de minister den gemeentebesturen alsnog vrijheid zal verleenen een eigen loonpoli tiek te voeren, waarbij met de verschil lende omstandigheden rekening kan wor den gehouden. Voorts vraagt spreker of de minister be reid is, waar hij den eisch stelt, dat de gemeenteloonen zich mede moeten aan passen bij de rijksloonen, dien eisch ook te stellen voor den kinderbijslag. Nu die eisch ontbreekt, zijn tal van kinderrijke gezinnen in groote moeilijkheden geraakt. De heer Kropman (R.K.) bespreekt de financieele betrekking tusschen Rijk en Gemeente. De afschaffing van de foren- senbelasting in 1929 noemt spr. een be treurenswaardige vergissing, welke zoo spoedig mogelijk dient te worden hersteld De vergadering wordt hierna verdaagd tot vanmorgen 11 uur.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1