RADIOPROGRAMMA'S VRIJDAG 28 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT GIERDE BLAD - PAG. 14 Boerenvakbond L. T. B. Verlangens en grieven De Boerenbond van den L. T. B. wordt te Haarlem in vergadering bijeengeroepen Woensdag 4 Maart, des morgens te half elf. Aan de vele voorstellen, welke door de afdeelingen zijn ingezonden, is het vol gende ontleend: Tarwe. De afdeeling Hazerswoude stelt voor: Geen verlaging van de tarwe-prijs, opdat de animo voor grasland scheuren niet geheel verdwijnt, temeer, daar de prijs zeker niet te hoog is. De afdeeling N i e u w-V e n n e p: De richtprijs van de tarwe voor 1936 op f 10 per 100 Kg. te stellen, daar de telers an ders genoodzaakt zijn, de loonen der arbei ders weder te verlagen. In het praeadvies maakt het H. B. mel ding van de ter zake gevoerde actie door de zes Centrale Landbouw- en Landarbei ders-organisaties. De Minister blijft echter zijn standpunt handhaven. Consumptiemelk. De afd. Reeuw ijk: Om, indien moge lijk. gedaan te krijgen, dat de prijs voor consumptiemelk eerder bekend gemaakt wordt. De kring Berkel en O.: Bakkersmelk voor consumptiemelkprijs. De kring Berkel en O.: Taxe-contracten aan de boeren. De kring Berkel en O.: Centralisatie van de melkhandel door de organisaties. De afd. R ij p w e t e r in g: Het Bestuur stelle pogingen in het werk, om voor de zelf-kazende boeren in de winter tijdelijk de gelegenheid te scheppen, om hun melk als consumptiemelk te kunnen verkoopen, en eenzelfde prijs daarvoor te bedingen als contract-boeren. De afd. Nootdorp: Of er vanuit het Hoofdbestuur iets aan gedaan kan worden, ten opzichte van het nieuwe melk-bureau, om het soms te bespoedigen. De afd. Heemskerk: Over te gaan tot het nemen van dwingende maatregelen, nog voor het afsluiten van de a.s. jaar contracten der melk, tegen de afnemers, welke niet zich houden aan de door de N.Z.C. gestelde prijzen van de overmelk, zoo noodig op straffe van afvoeren als ge organiseerde van de N.Z.C.wijl alleen drastische overheidsmaatregelen tot ver betering hierin kunnen leiden. Dus niet alleen dwingende voorwaarden voor de veehouders, doch ook tegenover de afne mers. De kring Alkmaar: Een juistere verhou ding bij het vaststellen van de melkprijs, welke de veehouders, en die, welke de meikslij ter ontvangt. Dit betreft het gebied van de half vrij willige consumptiemelk- regeling. Prae-advies: Het Bestuur zal nagaan, of de mogelijkheid bestaat, dat de prijs voor consumptiemelk eerder bekend gemaakt kan worden. Het voorstel, om bakkersmelk voor consumptiemelkprijs af te leveren, kan het bestuur geheel ondersteunen. Aan het voorstel van de afd. Nootdorp, inzake het nieuwe melkbureau, heeft het Hoofdbestuur reeds adhaesie betuigd. Een nieuw plan van consumptiemelkre- geling werd in Januari 1936 door den L. T. B. ingediend bij de Nederlandsche Zui- vel-Centrale. Zuivel. De kring Alkmaar: IJveren voor af schaffing van tarra-aftrek bij verkoop van kaas. De kring Alkmaar: Meer geld beschik baar stellen uit het z.g. zuivelpotje voor de propaganda voor zuivel-verbruik in het binnenland en speciaal voor gebruik van melk op scholen. De kring Alkmaar: blijven aandringen op het verplichtend stellen van bakken van melkbrood. De kring Berkel en O.: Beperking van de margarine en reclame. De afd. Houtrakpolder: voorstel tot uit breiding roomboterverbruik. De kring Delft: Sterke beperking der margarine-productie. De kring Delft: Garantieprijs voor de boter van 1.30 per K.G. De kring Delft: Beschikbaarstelling van goedkoope boter voor de werkloozen en armlastigen. De afd. Nootdorp: Het verbruik van natuurboter van leger en vloot. Daar de heer Sjerps in zijn inleiding ter vergadering aan deze voorstellen speciaal zijn aandacht zal schenken, heeft het be stuur gemeend, hierop geen prae-advies te moeten samenstellen. Veehouderij. De afd. Gouda: Het Bestuur trachte te verkrijgen voor de veehouders, vrijstelling van het betalen van merkengeld voor kal veren en biggen; deze niet-geringe last wordt als een onbillijkheid aangevoeld. Praeadvies: Door de 3 C. L. O. is een der gelijk verzoek reeds aan den Minister ge daan. Biggenmerken met 5 ct. verlaagd. De kring Alkmaar: Indien tot afslach ting mocht worden overgegaan, dan vrij willige levering van minderwaardige die ren. (Reactie-dieren). Praeadvies: Tegen een dergelijk voorstel heeft het Bestuur geen bezwaar. Verder verwezen naar de rede van den heer Sjerps. a. Varkens. De afd. Noorden dringt bij het Hoofd bestuur aan, tot vlugger instellen van een commissie voor zwaarmesterij. De bacon- mesterij wordt bevoordeeld boven de zwa ar-m esterij De afd. Hazerswoude: Verbetering van de varkensprijs tot minstens 20 ct. per pond levend gewicht, hetgeen noodig is, om zonder verlies te mesten. De afd. Kethel en de kring Alkmaar: Vraagt het Vakbondsbestuur, of het moge lijk is, op de een of andere manier te be werken, dat de z.g. korting op de vette varkens worde afgeschaft. Praeadvies: De commissie voor de z.g. zwaar-mesterij is reeds ingesteld. Door den L. T. B. is reeds begin Februari 1.1. aangedrongen op een betere innameprijs van het spek. Het uitgebrachte rapport hierover is nog bij den K. N. B. T. B. in behandeling. Het voorstel van de afd. Kethel heeft het Bestuur in studie. b. Kalveren. De kring Alkmaar: Ruimere toewijzing van kalveren aan bedrijven, onder de 10 H.A. De afd. Limmen: Toekenning van fokkalveren per H.A. te' doen geschieden. De kring Berkel en O.: Bestrijders van t.b.c. meer jong vee toewijzen. De afd. Nootdorp: Nu er meer schet sen gegeven worden, om die zooveel mo gelijk te geven aan hen, die aan t.b.c.-be- strijding meedoen. Praeadvies: Het Bestuur kan het voor stel van de kring Alkmaar niet overnemen. Dit zou uitbreiding tot gevolg moeten heb ben. Verder kan het Bestuur het voorstel van de afd. Limmen niet aanvaarden we gens de consequenties. Bij elke toewijzing moet men kijken naar de aard van elk be drijf. Het Bestuur staat sympathiek t.a.v. de voorstellen van de kring Berkel en O. en de afd. Nootdorp. Het Bestuur verwijst verder naar de inleiding van den heer Sjerps, te houden op de a.s. algemeene vergadering. c. Vleesch. De kring Berkel en O.: Intrekken van de 10 pet. vleeschaccijns. Praeadvies: Het Be stuur is ook van meening, dat deze crisis accijns niet langer dan strikt noodzakelijk gehandhaafd mogen blijven. Diversen. De afd. Rijpwetering: Het Hoofd bestuur stelle zich in verbinding met de besturen der Centrale Boerenleenbanken en dringe er bij deze ten sterkste op aan, om de rente van de voorschotten en hypo theken toch zooveel mogelijk te verlagen. Vooral ook, omdat andere hypotheekge vers Zoo dikwijls de boerenleenbanken als voorbeeld aanhalen. De afd. Nootdorp: en de kring Ber kel en O.: Verlaging vaste lasten. De afd. Hazerswoude: Verlaging van de vaste lasten en spoedige behande ling daarvan. Landbouwhypotheekwet te gen onredelijke executeis, alsmede afschaf fing grondbelasting. De afd. Noorden: Verlaging vaste lasten, rente enz. Praeadvies: Het Bestuur is van mee ning, dat een verlaging van de productie kosten in de land- en tuinbouw eerst kan worden bereikt, indien de op het land bouwbedrijf rustende vaste lasten worden verlaagd. Eenige wetsontwerpen hierom trent zijn in behandeling. De Minister van Landbouw en Visscherij is, volgens zijn mededeeling, in de Memorie van Ant woord, gaarne bereid om, voor zoover dit in zijn vermogen ligt, een spoedige behan deling van deze wetsontwerpen te bevor deren. GEMENGDE BERICHTEN Auto op onbewaakten overweg verhield. De chauffeur gedood. Locomotief ontspoord. Gistermiddag omstreeks kwart over vier heeft op den spoorweg ApeldoornDieren, halfweg Beekbergen een ernstig ongeval plaats gehad. Een vrachtauto, bestuurd door den on geveer 35-jarigen H. Nieuwenhuis, werd op den onbewaakten spoorwegovergang in den Haarweg door de lokaaltrein, welke om 16.35 uur uit Apeldoorn naar Dieren ver trokken was gegrepen. Over een afstand van 170 meter werd de auto meegesleurd, waarna de locomotief derailleerde. De bestuurder van de auto was op slag dood. Onmiddellijk werd een aanvang gemaakt met het opruimingswerk. Met een extra- trein uit Dieren zijn de reizigers, na te zijn overgestapt, haar Dieren vervoerd. Om kwart voor zes was men nog hard aan het werk om de brokstukken van de vrachtauto, die onder de ontspoorde lomo- tief geklemd zaten, vandaan te halen. Daar het treinverkeer op dit traject over enkel spoor gaat, is de verbinding Apel doornDieren geheel gestagneerd. Het ongeval is waarschijnlijk een gevolg van onoplettendheid van den vrachtrijder, daar het uitzicht op den overweg goed is. NEDERLANDSCH SCHEP IN AANVA RING MET SPOORBRUG BIJ BOOM." Ernstig beschadigd. Uit Antwerpen wordt gemeld: Donderdagavond heeft zich bij de spoor brug van Boom een eigenaardig ongeval voorgedaan, waarbij het Nederlandsche mo torschip Zuidland vrij aanzienlijke schade heeft opgeloopen, doch waarbij geen per soonlijke ongelukken te betreuren zijn. De brug stond open toen het motorschip Zuidland, dat 526 br. ton (263 netto ton) meet en thuisbehoort te Rotterdam, nader de. Men sloot op dat oogenblik de brug, zoodat het schip er onder werd vastge klemd. De brug werd door het schip ten deele opgelicht, tengevolge waarvan de spoorrails werden verwrongen. Het spoor wegverkeer tusschen Antwerpen en Gent ondervond hierdoor geruimen tijd tie. ast hangt van uw remmen af! Hun leven en het uwe evenzeerl lean misschien morgen al behouden blij- ven dank zij uw remmen I CARNAVAL DER POLITIE Diefstal van electriciteit door truc opgehelderd Dank zij een listige truc heeft de ge- meente-politie t£ Blerick bij een der in gezetenen een belangrijken diefstal van electriciteit ontdekt. Reeds geruimen tijd bestond bij de di rectie van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf het vermoeden, dat G. J. diefstal van electriciteit pleegde. Men vermoedde, dat hij door bepaalde manipulaties en op verschillende tijdstippen den electriciteits- meter buiten werking stelde en aldus op kosten der gemeenschap zijn huis verlicht te en voor andere doeleinden van electri citeit gebruik maakte. Herhaaldelijk werd getracht na te gaan, op welke wijze hij daarbij te werk ging, evenwel zonder resultaat. De controleurs van het gemeentelijk electriciteitsbedrljf, die herhaaldelijk uitgingen, om een onder zoek in te stellen, werden door 't raampje van de voordeur te woord gestaan en wanneer zij tenslotte konden binnen ko men, was aan den meter niets verdachts meer te bespeuren, De politie werd van het geval in kennis gesteld en by een bespreking tusschen den chef van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf en den nieuwen politie-chef werd besloten, de carnavalsviering te benutten om achter de juiste toedracht van dezen diefstal te komen. Daartoe gingen de agent van politie Spannenburg en een monteur van het be drijf gemaskerd en in potsierlijke carna valskleding gestoken op weg. Zy speel den hun rol van vroolijke carnavalvierders by zonder goed en zonder den minsten arg waan werden beiden, toen zij aan de wo ning van J. aanklopte, toegelaten. Bij de komst der gasten stond J. eveneens in een maskerade-pakje gekleed, gereed om ook carnaval te gaan vieren. Hy ontving de beide fuifnummers byzonder hartelijk. Deze lietpn hun oogen echter dadelijk gaan in de richting van den electriciteits- meter en hadden de eenvoudige truc, welke J. toepaste om buiten den meter om electriciteit te betrekken, spoedig in de gaten. Na nogmaals zyn carnavalsgasten de hand te hebben geschud, informeerde J.: „Wie zijn jullie eigenlijk?", waarop de politieman zijn masker oplichtte en de verschrikte J. in het maar al te bekende gezicht van den politieman staarde. Ontkennen baatte toen niet meer en des gevraagd gaf J. toe, zich geruimen tijd aan diefstal van electriciteit te hebben schul dig gemaakt. De electricteitsmeter is In beslag geno men, terwyi tegen J. proces-verbaal is op gemaakt. „Tyd". DE COMMISSIONAIR OP VRIJE VOETEN GESTELD. De commissionair in effecten, die te Am sterdam is gearresteerd verdacht van frau de, is gisteren op vrye voeten gesteld. Nader zal worden onderzocht of in deze zaak een strafbaar feit heeft plaats gehad. HARDNEKKIG IN DE BOOSHEID. Mej. N. te Ossendrecht, die op 19 Febru ari met haar aanstaande, zonder het voor genomen huwelijk te voltrekken, met dezen op sensationeele wijze naar Antwerpen vertrok, werd Woensdagavond weder in haar ouderlyk tehuis te Ossendrecht terug gebracht Gisterenmiddag om 12 uur wist zy weder om te ontkomen: zy vertrok met de elec- trische tram naar Antwerpen. Zoodra de vader dit bemerkte, begaf hij zich naar den burgemeester van Ossen drecht om hem van dit voorval in kennis te stellen en hem te verzoeken te trachten ten tweede male zyn dochter terug te krij gen. Ouders en familieleden van het meisje zyn zeer onder den indruk van dit tweede voorval ZATERDAG 29 FEBRUARI. INGEZONDEN STUKKEN De Jeugd-werkloosheid. Dat er veel, ontzaggelijk veel geleden wordt onder de ongehuwde werkloozen, blykt geregeld uit de ontboezemingen (zoo als de Red. van de „Leidsche Courant" de Ingez. Stukken pleegt te noemen), die, niet in te houden, openlijk in de couranten ge schreven worden. In het blad van 26 Febr. j.l. kwam weer zoo'n soort ontboezeming voor. Naar aan leiding daarvan 't volgende. De algemeene strekking van het ingez. stukje ging er in hoofdzaak over, dat er geen belangstelling was voor het lot der ongehuwde werkloozen; dit vooral bedoeld op de leden van den Gemeenteraad. Toch wil ik hier even aanhalen want de Ge meenteraadzitting heb ik byna de geheele week meegemaakt dat er twee weken Hilversum II, 301 M. K.R.O.-uitzending, 8.00 Morgen concert. 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Gramofoonpl. en KRO-orkest. 2.Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Sporthalfuurtje. 3.00 Kinderuurtje. 4.15 Gramofoonpl. (operette-programma) 4.45 De KRO-Melodisten en gramofoon. 6.20 journalistiek Weekoverzicht en grampl. 7.15 „Muzieklessen" door Jan Sicking. 7.35 Lichtbakens door Henri de Greeve, Pr. 8.00 Berichten en mededeelingen, Gram. 8.30 Het K.R.O.-orkest. 9.00 Sta op de bres. Gram.pL 9.15 Het K. R. O.-orkest. 9.25 U it wissel ingsconoert tusschen den Hongaarschen Radio-omroep te Boedapest en de K. R. O. (10.20 Berichten). 11.15 Gramofoon. Hilversum I, 1875 M. 8.00 Gram.pL 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Variatieooncert en voordracht. 12.00 Gram.pl. I.151.45 OrgelspeL 2.00 Gram.pl. 2.30 Geheelonthouderscauserie. Gram.pL 3.10 Filmpraatje. 3.30 R'damsch Philh. Orkest, mjn.v. so praan. (4.35 Lezing). 5.40 Literaire cauesrie. 6.00 OrgelspeL 6.30 Esperanto-uitzending. Gram.pl. 7.15 Westfriesche uitzending. 8.0012.00 Ge var. programma m.m.v. V. A. R. A.-orkest, R'damsch Philh. Orkest, mannekoor „Apollo", solisten en dansor- kest. (Om 11.00 Nieuwsberichten). Droitwich, 1500 M. II.20 BBC-Northern-orkest mm.v. viool solist. 12.35 Gram.pL I.20 Commodore Grand Orkest. 2.20 BBC-Schotsohe orkest m.m.v. zang solist. 3.20 OrgelspeL 3.50 Trioconcert. 4.20 Populair concert. 5.50 Relais uit Amerika. 7.20 Weekend-programma. 8.05 Militair concert, m.m.v. zangsolist. 9.05 Welsch concert m.m.v. solisten, koor en orkest. 10.20 BBC-Theater-orkest, m.m.v. so praan. II.2012.20 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 11.20 Orkestooncert. 4.20 Pascal-orkest. 8.20 CembalorecItaiL 9.05 Opera-uitzending. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. Keulen, 456 M, 11.20 Populair concert. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Vroolyk programma. 5.20 Kwintetconcert. 6.20 OrgelspeL 7.30 Verrasschingsprogramma. 9.5011.20 Vroolyk programma. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Zigeunermuziek. I.30 Omroeporkest. 2.20 Gram.pL 3.20 Dansmuziek. 4.20 Oratoriumuitzending. 6.35 Gram.pL 7.05 Kamermuziek. 8.20 Operette-uitzending, 10.30 Dansmuziek. II.2012.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Omroeporkest. I.30 Zigeunermuziek. 2.20 Gram.pL 2.50 Opera-uitzending. 4.20 Gram.pL 5.35 Omroeporkest, 6.20 Gram.pL 6.50 Zang. 7.20 Gram.pL 8.20 Symphonieconcert. 10.30 Gram.pL II.2012.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Operette-uitzending. 9.20 Berichten. 9.50 Populair concert. 10.2012.15 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. SeProgramma. 8.00 Brussel (VI.). 9.20 Keulen. Pijn. 13.15 Brussel (VL). 15.20 Keulen. 16.20 Brussel (VL). 18.20 Beromunster. 18.30 Boedapest of dlv. 18.50 Parys Radio. 19.55 Rome of div. 4e Programma. 8.05 Parys R. 8.50 Diversen. 10.35 Londen Reg. 13.20 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Londen Reg. 2.20 Brussel (VI.). 22.30 Londen Reg. (Wyzigingen voorbehouden). geleden één der woordvoerders van de R. K, Fractie wel degelijk het vraagstuk der jeugdige werkloozen naar voren heeft ge bracht en scherp omlynd heeft. Die persoon heeft voor het brandende vraagstuk der jeugdige werkloozen, wat hem zoozeer ter harte gaat, de volle aan dacht gevraagd en het warm aanbevolen. Dus van stadhuisproblemen wa* niet al léén sprake. We kunnen wel zeggen: Er is weinig be langstelling over dit vraagstuk, en 't is jammer, dat daar nog aandacht voor ge vraagd moét worden. H Is Jammer, dat er maar enkelingen zyn, die dit vraagstuk onder de loupe nemen en niet alleen sym pathiek medevoelen, maar ook al hun krachten daarvoor zouden willen inspan nen. Nogmaals het is jammer, dat er wei nigen zijn, en weinigen kunnen in dit ge val weinig doen, hoewel die weinigen inzien en toe moeten geven, dat er op dit gebied veel meer gedaan kèn worden. In de noot onder het ingez. stukje van Woensdagavond schryft de red.: „Iedere aandrang om de uiterste kracht in te span nen ter bestrijding der jeugdwerkloosheid is op z'n plaats". Zeer juist. En daarom moet ik hier schrij ven en kan 't niet nalaten te zeggen dat 't zoo bedroevend is, dat er aan de Arbeids beurs hier te Leiden geregeld maar over gewerkt wordt. En dat juist aan de Ar beidsbeurs, dat kan er bij mij niet in. Waarom niet 'tn paar menschen meer aan te stellen? „Ja", zal men misschien opwer pen „een paai menschen maakt ook al niet veel uit op de massa". Doch, als er zóó ge redeneerd wordt, komen wy nooit verder. Waarom heeft de regeering indertyd erop gewezen by de werkgevers in 't algemeen, om zooveel mogelyk het overwerken te on dervangen door meer personeel aan te ne men? Maar, als de Directeur van de Ar beidsbeurs (leest goed dit woord „Arbeids beurs") niet den plicht voelt, om hierin iets mede te werken, dan begaat hy toch in dezen tyd een schromelyke vergissing. En de regeering, die indertijd de werkgevers aangespoord heeft, om zooveel mogelijk het personeel aan de gang te houden, wat doet de regeering zelf? of wat laat de regeering toe! Kyk eens in den Haag aan de Crisisbu- reaux (met 'n x). 't Is ook déar geregeld overwerken, vele avonden, en die overuren worden dik betaald. Hoe zit dat nu? 't Is by my een bewys, dat de directies of e.v. autoriteiten heelemaal niet voelen het leed, dat er onder de ongehuwde werkloozen ge leden wordt, anders zouden zij toch veel meer doen, want dat hebben zy alleen in htm macht. We hopen dat zij méér gaan medevoelen. Ferd. Hakkaart, Oude Singel 184. Geachte Redactie! Verzoeke plaatsing van onderstaande. Woensdagavond kregen wy onder den titel „Jeugdwerkloosheid" te lezen: „Van hen zou men geen onredelyk gekanker hooren als: ik trek 17 steun en ga nu 19.60 verdienen, ik werk dus maar voor 2.60" Toen ik dat zoo las, dacht ik: dat is be paald een ouderwetsche liberale werkgever, die dit schryft, maar by verder lezen kwam ik tot de minder aangename ontdekking!, dat het van een jeugdigen werklooze was. Weet de schrijver wel, dat een gehuwde met 17 steun per week minstens 4 kinde ren moet hebben, terwyl daar nog wel een. huurtoeslag by inbegrepen is. Ook het ge kanker, dat men nu maar voor 2.60 werkt, zal wel losloopen. Van de R. K. Metaalbe werkers zyn een 3-tal leden te Wassenaar in de werkverschaffing geplaatst. En deze waren den Directeur van Sociale Zaken zeer dankbaar, dat zy na 4 en 5-jarige werkloosheid weer eens aan het werk moch ten gaan! Ik gun alle jeugdige werkloozen volop werk, maar tracht dit niet te ver dedigen, alsof de oudere werkloozen liever steun trekken en werkschuw zyn. U breekt daardoor meer af, dan dat U het voor werk loozen beter maakt. Hoogachtend, namens het bestuur van den Ned. R. K. Metaal be werkersbond afd. Leiden, L. P. deGroot, secr. P. de la Courtstraat 13. Hoe kon Bully weten, waar je het been verstopt had?.. Ik denk, dat ik in m'n alaap geblaft heb, Bobbiel

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14