WOENSDAG 26 FEBRUARI 1936 No. 8353 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 27 ste Jaargang S)e £etel4eh£@ou^a/tit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling! Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Vastenbrieven „VERMIJD HET KWADE EN DOE HET GOEDE." De herderlijke brief van Z. H. Exc. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogen- bosch, is gewijd aan een aansporing tot een meer algemeen, waarlijk bewust ka tholiek dadenleven. „Te lang heeft men stelselmatig het stre ven naar heiligheid beperkt tot ieders pri vaat leven en aan het: vermijd het kwade en doe het goede, geen of geen voldoende plaats gegund in het sociale, in het ver- eenigings- of in het zakenleven, in het kunstleven, in de industrie, in de cultuur, in de politiek, in het ambtelijk leven of in het staatsbestuur. De K. A. roept alle katholieken van goede wil* niet alleen dus onze jeugd, maar ook onze volwas senen op, om dat woord in al die levens uitingen zijn reddende invloed te bezor gen of te doen herkrijgen. Allerdringendst is daarvoor noodig, dat de opgeroepen leekenhulptroepen der Hiërarchie, gesteund door eigen Eucha^ ristisch en Mariaal leven en de hun ge geven opdracht, de noodige kennis ver werven, die hen in staat stelt zich zelf te heiligen en dat Apostolaat: „tegen het zedelijk-kwade en vóór het zedelijk-goe- de" ieder in zijn omgeving te vervullen." In het citaat uit den Brief van Z. H. Exc. Mgr. Hopmans zijn gister een paar regels uitgevallen. Wij drukken de verminkte passage hier nog 'ns af: „Bovendien kunnen de instellingen, die voor armenbedeeling zijn opgericht en werkzaam zijn, beter dan particuliere per sonen beoordeelen, waar de nood het mijpendst is en aan wie de liefdadigheids gelden het best worden besteed. Wellicht zal iemand tegen onze opwek king om nog grooter liefdadigheid te be oefenen, willen inbrengen, dat ook de meer gegoeden in het lot van de ongun stige tijden moeten deelen, veel van hun fortuin hebben verloren en niet meer zoo gul kunnen geven als vroeger. Volmondig geven wij toe, dat deze opmerking waar heid bevat. Maar toch moeten wij allen ook eerlijk erkennen, dat we in het alge meen te zeer bezorgd zijn voor onze toe komst en te spoedig denken, dat we tekort zullen komen." V Voor de groote gezinnen. Bij belasting, schoolgeld, salarissen en loonen wordt door de overheid meer re kening gehouden met de groote gezinnen, dan 'n vijf en twintig jaar geleden ge schiedde. Dit kan niet worden ontkend. Wij zijn op dit gebied vooruitgegaan. Bij de pas door den Leidschen Gemeente raad aanvaarde salaris- en loons verla ging is, gelukkig, de bestaande kinder toeslag verhoogd. Wat niet wil zeggen, dat wij al zijn waar we komen willen en komen moeten. Wij lazen dezer dagen, dat op een vraag, van het Kamerlid D eb acker de minister van verkeerswezen bij onzen Zuiderbuur heeft uiteengezet, hoe de tarieven daar voor de jeugd zijn. Daaruit blijkt, dat op de openbare auto busdiensten een vermindering van 25 pet. op het gewoon tarief toegestaan wordt aan de leden van gezinnen met ten minste vier kinderen van minder dan 21 jaar. Op de buurtspoorwegen wordt op vertoon van de bijzondere erkenningskaart aan de le den van kroostrijke gezinnen een vermin dering van 50 pet. op de gewone prijzen van de enkele plaatsbewijzen verleend. Voor de kinderen van 4 tot 10 jaar wordt deze vermindering op 75 pet. gebracht. Bij de stadstrams wordt op de schoolabonne- menten aan de kinderen van groote gezin nen een prijsvermindering van 50 pet. toe gestaan. In hoever deze verminderingen ook hier gegeven kunnen worden, valt moeilijk te beoordeelen, ook of ze meer kleine pas sagiers zouden trekken; maar in 't alge meen mag hier te lande nog wel eens ge zonnen worden op middelen, om meer voor de groote gezinnen te doen! Tweede Kamer. DE INDISCHE BEGROOTING. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de Indische begrooting voort gezet. Nadat de heeren Van D ij k (AR.) en Vervoorn (Platt.) het woord hebben j gevoerd, heeft Minister C o 1 ij n de spre kers beantwoord. De toestand van Ned.-Indië schijnt wat beter dan het vorige jaar en de perspectie ven ook. Spr. zeide, dat de heer Van Poll heil zoekt in imperiale zelfvoorziening. Is hier tegen een principieel bezwaar aan te voe ren, aangenomen, dat het vrije ruilverkeer niet terug komt? Er is geen principieel be zwaar, als n.l. blijkt, dat het practisch uit voerbaar is. Vullen de twee gebiedsdeelen elkaar genoegzaam aan? Kan Indië opne men, wat Nederland moet uitvoeren? Stel lig kan Nederland niet opnemen, wat In dië uitvoert. Nederland kan niet meer dan 15 pet. absorbeer en. Laat het 20 pet. zijn. Dan moet Indië voor 80 pet. elders een af zetmarkt vinden. En de andere landen koo- pen alleen bij landen, die zelf andere din gen bij hen koopen. Hoe moet Indië die 80 pet. dan kunnen afzetten? De heer Van Poll zei, dat Indië door industrialisatie zijn eigen behoeften meer kan dekken. Dit geldt niet voor suiker, rubber, koffie, thee en producten, waaruit vet wordt bereid. Hiervan blijft altijd een overschot voor de buitenlandsche markt. En als men in Indië bepaalde dingen gaat maken, kan Neder land deze dingen niet meer in Indië afzet ten. Als grootere kapitaaliiwoer naar Indië de industrialisatie daar versnelt, wordt het goed erenuitvoerprab leem van Nederland moeilijker. En zal de weinig draagkrachti ge inheemsche bevolking van Indië in staat zijn de Nederlandsche producten te koo pen? De heer Van Poll zei, dat spr. al ging in de lijn van imperiale zelfvoorziening. Nu wordt het een kwestie van terminologie. De heer Van Poll noemde vijf maatregelen, door spr. genomen, maar niet met het doel van imperiale zelfvoorziening, doch ter ver betering van de volkswelvaart en van de oeconomische samenwerking van Neder land en Indië. Die maatregelen lagen op het gebied van den kleinen landbouw, maar daaraan heeft spr. altijd aandacht gewijd, en op dat der inheemsche nijverheid, maar ook daaraan heeft spr. steeds gedacht, om dat hij de bevolking minder afhankelijk wilde maken van de Westersohe cultures. Reeds 25 jaar geleden schreef hij erover, maar hij was een roepende in de woestijn, want het volk zelf wilde het niet. De heer Van Poll wenschte een commissie Spr. is langzamerhand beu van commissies. Wij worden eronder begraven. Er is interde partementaal overleg, door ambtenaren, die de zaak beheerschen. Spr. gelooft er niets van, dat een commissie de oplossing snel ler zal benaderen. Hij wil het bestaande overleg echter wel uitbreiden met figuren uit het bedrijfsleven, evenwel op voor waarde, dat dan ook Kamerleden zich be reid verklaren, eraan deel te nemen. (Be weging). Dan kunnen zij de praktische moeilijkheden leeren kennen. Blijken ze kere oplossingen mogelijk, dan wil spr. steun bieden, maar alleen de Indische re geering kan tenslotte een beslissing nemen. Er zijn al textielgoederen, ter zake waar van Indië zelfsupporting is. Inzake verbetering van handelsvoorlich ting ten behove van Indië wordt overleg gepleegd met buitenlandsche zaken. Ver dere mededeelingen kan spr. hierover nog niet doen. De heer Cramer bepleitte het Plan van den Arbeid, dat voor Indië 15 millioen per jaar kost, maar als spr. 15 millioen had, zet te hij ze zoo op de begrooting. Daarvoor heeft hij geen Plan van den Arbeid noodig. De minister onderbreekt hier zijn rede, waarna de vergadering om half zes tot van middag één uur wordt Minister Colijn zette heden zijn rede voort. Naar aanleiding van de ontevredenheid in Indië over de economische samenwer king tusschen Indië en Nederland komt morgen de heer Hardt, directeur van Eco nomische Zaken, hier te lande per vüieg- tiug aan om met de regeering te conferee- ren. Hij brengt een rapport mede over de voedselvoorziening. Wat de Staatkundige tendenzen betreft, verwijst spr. naar de berichten over een militaire staatsgreep in Japan. De regeerin-g sluit allerminst de oogen voor de gevaren, welke door nerveuze stemmingen slechte worden vergroot. LEIDEN. Openbare les dr. C. P. v. Nes „De ontwikkeling der orthopaedie" Dr. C. P. van Nes, directeur van de An- na-Kliniek voor Misvormden alhier, toe gelaten als privaat-docent in de orthopae die aan de Leidsche Universiteit, heeft vanmiddag zijn colleges geopend met het houden van een openbare les in het klein auditorium der Leidsche Universiteit over: De ontwikkeling der orthopaedie. Spreker ving zijn rede aan met op te merken goed te doen, bij deze gelegenneid eemga beschouwingen te geven over de ontwikkeling der orthopaedie. Werd vroeger onder orthopaedie ver staan: de kunst om de kinderen recht te houden; zoo moet de hedendaagsche defi nitie luiden: het deel der medische weten schap, dat zich bezig houdt met het bestu- deeren, voorkomen en behandelen van de functiestoornissen van het houding- en bewegingsapparaat. Omdat lichamelijke gebrekkigheid ge woonlijk het gevolg is van een aandoening vallende onder deze omschrijving, zal de orthopaedist zich in de eerste plaats met de behandeling van den gebrekkigen me- demensch bezighouden. Hieraan heeft in den loop der eeuwen veel ontbroken; in de 18e eeuw kwam een kentering en pas in de laatste helft van de vorige eeuw is men gaan inzien, dat het in het belang der maatschappij was van lastige, leegloopende steuntrekkers werkzame, gelukkige bur gers te maken. In verschillende Duitsche staten is de zorg voor den lichamelijk gebrekkige wet telijk geregeld. De verzorging geschiedt in z.g. „Krüp- pelheime", waarvan er Duitschland 80 be zit, met 12500 beschikbare bedden. In En geland en Amerika staan een groot aantal ziekenhuizen ter beschikking voor het zelfde doel. Een aantal ervan wordt ge steund door subsidies van officieele zijde. Naar sprekers meening zal de zorg voor de misvormden in Nederland, die ver ach ter staat bij die in de genoemde landen moeten worden gezocht in de richting der Angelsaksiche landen. Terwijl vroeger voornamelijk aangebo ren ziekelijke afwijkingen tot lichamelijke gebrekkigheid leiden, is zij tegenwoordig in toenemende mate het gevolg van be- drijfs- en verkeersongevallen. Reeds vanaf de vroegste tijden kan men de beoefening van orthopaedische behan delingswijzen waarnemen. Mummies van 2750 jaar v. Chr. blijken reeds op doeltref fende wijze gespalkt te zijn. Ten tijde van Hippocrates stond de behandeling van beenbreuken, ontwrichtingen en verkrom mingen op een vrij hoog peil. In de vol gende eeuwen was een tijdelijke achter uitgang waar te nemen; pas de 18de eeuw bracht weer een belangrijke oplpeving. In 1790 opent Venei in Zwitserland de eerste orthopaedische kliniek. In Duitsch land, Frankrijk en Italië werden toen eveneens orthopaedische instituten opge richt; ook in Den Haag bestaat een tijd lang een dergelijke inrichting, die in den volksmond „Bultenpaleis" werd genaamd. De behandelingswijzen in deze inrich tingen waren vnl. conservatief. Pas na het invoeren van de narcose en de ontdekking van de antisepais kon ook de operatieve ingreep worden benut ter correctie van misvormingen. De uitvinding van het gips verband door onzen landgenoot Matthijs- sen en de ontdekking der Röntgenstralen droegen ertoe bij, dat de orthopaedie zich in de tweede helft der 19de eeuw opval lend snel ontwikkelde. Spoedig bleek, dat operatief ingrijpen alleen meestal geen genezing bracht. Al leen door toevoeging van mechanische en gymnastische nabehandeling waren blij vende resultaten te bereiken. Zoo ontstond tegen het einde der vorige eeuw de he dendaagsche orthopaedie door een vereeni- ging van de drie orthopaedische scholen, die tot dien tijd onafhankelijk en vaak in strijd met elkaar waren werkzaam ge weest. De orthopaedie is dus niet, zooals het vaak wordt voorgesteld, een van de chirur gie afgescheiden specialisme. Reeds lang voor de opkomst van de moderne asepti- sche chirurgie bestonden orthopaedische instituten, waar de gebrekkigen behandeld werden met middelen, die nog heden tot de uitrusting van den orthopaedist behoo- ren. Door verbetering van het onderwijs in de orthopaedie zal in de toekomst drei gende gebrekkigheid vroeger worden her kend en zal het mogelijk zijn een belang rijk deel der lichamelijke gebrekkigheid te voorkomen. De ontwikkeling van de W ieringermeer. OPENING VAN DE GRAAlNBEURS. Onder groote belangstelling van autori teiten, belanghebbenden en belangstellen den is hedenochtend te Middenmeer de Graanbeurs voor den Wieringermeerpolder Het initiatief tot het stichten van deze graanbeurs, die eiken Woensdag in Hotel Smit te Middenmeer zal worden gehouden, is uitgegaan van de landbouworganisaties in de Wieringermeer, waarin de pachters zijn vereenigd ter bevordering van de ge meenschappelijke vakbelangen. De bedoe ling van deze graanbeurs is de landbou wers in de gelegenheid te stellen htm pro ducten te koop aan te bieden en ook ver der in den ruimsten zin zaken te doen, een gebruik, dat op meer landbouwcentra in de provincie Noord-Holland en daar buiten gevolgd wordt. Het is op den marktdag, dat de boeren, de handelaren of hun vertegenwoordigers ontmoeten, hun zaken regelen en elkaar kunnen spreken. Van de zijde van den handel bleek onmiddellijk voor deze nieu we graanbeurs groote belangstelling te be staan, zoodat op dezen openingsdag reeds een dertigtal handelaren een gereserveer de ruimte heeft gehuurd om wekelijks zit ting te houden. De voorzitter van het Beurs-comité, de heer A. C. de Graaf uit Wierdngermeer, heette de velen, die zich tegen 10 uur in het beurslokaal hadden verzameld, in een kor te rede welkom. Tot de vele belangstellen den behooren onder andere de heer ir. S. Smeding,'lid van de directie van den Wie- ringermeerpolder, de secretaris dezer di rectie, de heer C. L. de Bruyn, de inspec teurs A. Minderhoud en ir. Chr. L. van Steen, de chef van den bouwkundigen dienst A. D. van Eek en de wetenschappe lijke ambtenaar van den landbouwkundi gen voorlichtingsdienst ir. W. A. Bosma, de burgemeesters van Medemblik P. C. J. Peters, van Wieringen L. C. Kolff, van Wieringerwaard D. Kaan Kxn., van Win kel J. Zwart, van Anna Paulowna G. J. Lo- vink, van Barsingerhorn G. G. Loggers en van Opperdoes J. de Bruyne, de voorzit ters van de Kamers van Koophandel te Alk maar en Hoorn S. W. Arntz en M. E. Em mer ling, de bedrijfsconsulent C. Braakman uit Alkmaar, de Voorzitter van de Con tactcommissie van de Wieringenmeer M. A. Kolder, de voorzitter van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hol land's Noorderkwartier P. M. Buurman uit Stompetoren en verder tal van vertegen woordigers van landbouworganisaties in Noord-Holland. Na de begroeting door den voorzitter van het Beurscomité heeft de heer ir. S. Sme ding de Graanbeurs met een korte rede geopend. De Zuiderzeewerken aldus ir. Smeding zijn in het algemeen belang door den Staat ondernomen, als gevolg waarvan wij ons thans bevinden in een polder, waarvan niet alleen de dijk, sluizen, kanalen, wegen en bruggen van Staatswege zijn gebouwd, maar ook de ontginning ter hand is geno men en de kolonisatie volgens tevoren aan gegeven lijnen wordt geleid. Hoewel Staatsbemoeiing niet altijd ten volle wordt geapprecieerd, wordt de hier toegepaste methode thans algemeen wel als de meest gewensohte beschouwd. Vorigen zomer is het eerste lustrum ge vierd en wij hebben daarbij dankbaar kun nen constateeren, dat de jonggeborene zich voorspoedig begint te ontwikkelen. Het bouwwerk begint al aardig zijn vol tooiing te naderen: met Wieringerwerf is thans het derde dorp gereed en sinds en kele dagen reeds bevolkt. Maar ook voor woningen en bedrijfsgebouwen van de BUITENLAND. Militaire puteh in Japan. Twee ministers vermoord. De staat van beleg afgekon digd. (1ste blad). Geruchten omtrent vrijlating van mgr. dr. Bannasch. (2de blad). Flandin verdedigt het Fransoh-Itaflsisoh pact. (2de blad). Duitschland ingeschakeld bij het Lon- densche vlootdebat. (2de blad). Nieuwe regelingspoging inzake het Ab- bessijnsohe conflict? (2de blad). BINNENLAND. De wereldjamboree te Vogelenzang. (lste blad). De ontwikkeling van de Wieringermeer. (lste blad). Tusschen Apeldoorn en Beekbergen werd een fietsend paar op het rijwielpad door een auto doodgereden. De auto bestuurder reed met gedoofde lichten ver der.... (3de blad). Nog meerdere ernstige verkeersonge lukken. (3de blad). Daders van den roofoverval te Boekei gevonden? (3de blad). pachters is gezorgd; tal van boerderijen zijn verrezen, andere nog in aanbouw, zoo dat landbouwend Nederland nu heeft kun nen bewijzen niet slechts belangstelling voor, maar ook zooveel vertrouwen in het nieuwe land te hebben, dat men er zijn toe komst aan wil veibinden. En waarom, geaohte aanwezigen, de dag van heden nu een zoo belangrijke is? Omdat, wat thans staat gesticht te wor den, niet voortkomt uit het brein van hen, die tot nog toe leiding in dezen polder heb ben gegeven, doch uit het gezonde initia tief van hen, van wie het wel en wee van dezen polder in de nabije toekomst voor een belangrijk deel zal afhangen. Het doel dat de oprichters van deze beurs voor oogen staat, is zeker waard nagestreefd te worden. In de eerste plaats zal hierdoor ieder gelegenheid worden gegeven zaken te doen in den ruimsten zin, wat aan de eco nomische ontwikkeling van dit gebied en hare omgeving slechts ten goede kan ko men. Bij het tot heden gevoerde kolonisa- tie-beleid hebben wij steeds nagestreefd, onzen polder gelegenheid te geven de eigen belangen binnen de eigen grenzen te be hartigen. Dus geen oriënteering op het oude land, waarvan verdeeldheid en versnippe ring van de eigen krachten het onafwend baar gevolg zou zijn, maar bevordering van de eigen belangen door aaneensluiting en concentratie van krachten naar binnen. Men heeft mij gezegd, dat deze plannen getuigen van optimisme. Ik heb dit toege stemd en mij over den moed van onze jonge boeren verheugd; optimisme is toch im mers het geloof, dat tot succes leidt. Uit de aanwezigheid van zoovele belang stellenden uit „het oude land" moge de con clusie worden getrokken, dat wat hier staat te gebeuren niet onopgemerkt is gebleven en niet onbelangrijk wordt geacht. Dat ook de consulenten hier gevraagd en tegenwoordig zijn, moge als een teeken worden beschouwd, dat de moderne voor lichting hier een rijk arbeidsveld zal kun nen vinden. Of de verwachtingen te hoog gespannen en teleurstellingen er het ge volg van zullen zijn? Kan het begin moeilijk anders dan be scheiden zijn, de voorwaarden voor een ge stage ontwikkeling zijn, door de steeds in aantal en belangrijkheid toenemende ge meenschap, aanwezig. Wij kunnen dan ook niet anders, dan deze nieuwe beurs van harte welkom heeten en haar een ontwik keling toewenschen, evenredig het enthousiasme, waarmee de initiatiefnemers haar in het leven hebben geroepen, in het belang van onzen eersten Zuiderzeepolder en in dat van Nederland. Met deze woorden verklaarde spr. „de beurs" van de Wieringermeer geopend. Vervolgens voerden nog eenige vertegen woordigers van landbouworganisaties het woord, die hun beste wenschen voor het slagen van de nieuwe beurs uitspreken. Onmiddellijk daarop werd de eerste beurs gehouden, waarna te half één de genoodig- den zich vereenigden aan een tijd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1