VOOR ONZE ZIEKEN. VR FEBRUARI 193b DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 GEMEENTERAAD. De replieken. Nadat gisteren het college van B. en W. den raad van antwoord had gediend, was er hedenmiddag gelegenheid tot repliek. Nadat het punt van de suppletoire agen da inzake de benoeming van 5 leden der plaatselijke schoolcommissie aan de orde was gesteld en de aftredenden waren her kozen, drong de v o o r z. sterk aan op spreektijdbeperking. De heer v. Eek (S.D.A.P.) verzet zich tegen eiken dwang in dit opzicht, doch wel wil hij medewerken aan een vrijwil lige spreektijd beperking. Zelf geeft hij het voorbeeld. Spr. kan het werkverrui- mingsvoorstel niet intrekken, doch wel wil hij de restrictie er bij voegen, dat deze werken moeten worden uitgevoerd zoodra de financieele toestand der gemeente zulks toelaat. De heer Romijn (V.B.) constateert, dat uit de rondborstige verklaring van wethouder Verweij het bankroet van het Werkplan der S. D. A. P. gebleken is. De heer L o m b e r t (R.K.) handhaaft zijn voorstel inzake de politie-salarissen fen geeft enkele dekkings-mogelijkheden aan. De heer Coster (R.K.) handhaaft zijn onderteekening onder het voorstel tegen het ontslag van den opzichter bij den Rei nigingsdienst. De heer W i 1 m e r (R.K.) verklaart, dat de R. K. fractie zal stemmen tegen het gewijzigde, voorstel-v. Eek c.s., omdat op het werkplan beter urgenter werken kun nen staan. Z.i. past 'n distributieraad niet in het raam van het rechtsche voorstel in zake de vestigings-eischen. Hij beveelt het voorstel-Romijn van harte aan en herin nert wethouder v. Stralen eraan, dat hij zich wel degelijk vaak verzet heeft tegen voorstellen van B. en W. ook toen deze niet anders konden voorstellen wegens de aanvaarding van de rijksregeling. De heer Bergers (R.K.) hanhaaft zijn standpunt inzake opzichter Pitlo. De heer Wilbrink (C.H.) gaat in op verschillende opmerkingen, in eerste in stantie door zijn politieke tegenstanders gedaan, en stelt er zijn standpunt tegen over. Hij verklaart zich tegen het denk beeld van een distributieraad en tegen het voorstel-Romijn, omdat er in de gegeven omstandigheden toch niets van terecht komt. Inzake de salaris verlaging gaat spr. met B. en W. mee. Mevr. Braggaar-de Does (S.D.A. P.) trekt haar voorstel inzake de normen- verhooging bij M. H. in. De heer de Vries (Nat. Herstel) ver klaart, dat het nooit zijn bedoeling is ge weest, den goeden naam van de heeren Splinter en Wilbrink aan te tasten. De heer v. Weizen (C.P.) blijft tegen salarisverlaging en voor een bedrijfsbe lasting. In het gewijzigde voorstel-v. Eek c. s. ziet spr. een algeheele terugtocht van de S. D. A. P. FOTOTENTOONSTELLING GEVAERT Het vorig jaar werd door de bekende firma Gevaert een foto-wedstrijd uitge schreven voor amateurs, welke een ver rassend resultaat heeft opgeleverd. Dui zenden amateurs beproefden hun krach ten, duizenden zonden hun producten in en de beste resultaten daarvan ziet men thans op de Gevaert-tentoonstelling, wel ke in het Nutsgebouw aan de Steenschuur vandaag en morgen wordt gehouden. Heeft u wel eens gefotografeerd Neen, dan moet u eens gaan zien welke aardige kiekjes een amateur kan maken en u zult verrast over het resultaat ook zelf gaan fotografeeren. 't Is waar, de Ge- vaert-fabrieken hebben de tentoongestel de foto's zelf vervaardigd van de negatie ven der amateurs, maar wanneer er in 'n negatief „niets zit", kan men er ook niets uithalen. Hoeveel er in doorsnee wel inzit,toont deze prachtige expositie. Natuurlijk hangt er altijd veel af van het gebruikte mate riaal, zoowel wat films als wat papier be treft. Maar daarom is het zaak steeds de beste artikelen te gebruiken, welke ver krijgbaar zijn en het slagen van een op name hangt voor een zeer groot deel af van de middelen, welke men daarbij ge bruikt. Vandaag tot 10 uur hedenavond en mor gen van 1010 uur kan men in de boven zaal van het Nutsgebouw zien, wat men met Gevaert-producten bereiken kan. UIT DE OMGEVING MILITARIA Bij beschikking van het Departement van Defensie, III Afd. B no. 84, wordt met ingang van 1 Maart a.s. de opperwacht meester-administrateur J. v. d. Berg von het 7e Regiment Veld-Artillerie te Bergen op Zoom overgeplaatst bij het 6e Regiment Veld-Artillerie alhier. De tweede-luitenant A. E. van Dishoeck van het 6e Regiment Veldartillerie alhier, is overgeplaatst bij het korps rijdende ar tillerie te Arnhem. De muziekvereeniging 6e R. V. A. alhier zal morgen (Zaterdag) bij een militaire marsch van het 4e Regiment Infanterie door de stad te plm. 10.30 uur haar me dewerking verleenen. Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? NOORD WIJK. Botsing tusschen twee militaire motors. Ter hoogte van het R.K. Kerkhof aan den Gooweg alhier had gistermiddag een ern stige botsing plaats tusschen twee achter elkaar rijdende militaire motorrijders van den motordienst uit Haarlem. De voorste rijder moest onverwachts stoppen voor een vrachtauto, welke op het laatste oogen- blik nog aangaf, dat hij van richting wilde veranderen, met het gevolg dat de tweede rijder met hem in aanraking kwam. Deze motorrijder, de milicien B. uit Groningen, sloeg met motor en al over de kop en kwam via een boom in de sloot terecht, waar hij echter spoedig uit werd gehaald. Dr. Visser verleende geneeskundige hulp en constateerde een hersenschudding, terwijl een der polsen was gebroken. De andere motorrijder kwam er zonder letsel af. NIEUWVEEN. Voetbalbazar V.V.N. Het is niet moei lijk het tijdelijke terrein van de voetbal vereen. „Nieuwveen" te zoeken. Men gaat onder de lichtletters bij café Van Eijk door en een levendig geroezemoes komt u tegen in de zaal, waar kunstzinnige vrouwenhan den voor een prettige aankleeding zorgden. Fraaie .handwerken etaleeren zich langs wanden en op tafels, rond de electrische vischvijver verdringen zich grooten en kleinen, sjoelbakken werken en schoten knallen. Zoo duurt het voort tot Zaterdag avond a.s. Donderdagavond heeft de heer M. Karse- meijer, eere-voorzitter, in tegenwoordig heid van talrijke genoodigden en belang stellenden de bazar geopend. Het was spr. een bijzonder genoegen het bestuur van J „Nic. Boys" vertegenwoordigd te zien en spr. hoopte, dat de zusterlijke verhoudin- I gen tusschen beide sportvereenigingen nim mer zou verflauwen. Voorts richtte spr. vriendelijke woorden I tot dr. Nout, wat vergezeld ging van een twinkelend lachje. De presentie van het bestuur van „Nieuwkoop" deed spr. even- eèns deugd, doch hij betreurde, dat het ge meentebestuur geen gelegenheid bood om den dank der vereeniging persoonlijk te aanvaarden. Nadat spr. de verdere dames en heeren genoodigden welkom had geheeten, dankte spr. de velen, die in stoffelijke blijken en/of door hun voorbereidende werkzaam heden het slagen van de bazar willen ver wezenlijken. Thee werd geserveerd en tot besluit een hartelijk schrijven van den heer A. de Geus uit Hattem voorgelezen, die tot voor kort als vereenigings-secretaris veel gepresteerd heeft en thans zijn beste wenschen stuurt. Spr. stelde den ijver van den oud-secretaris nog even in een scherp licht en toonde een fraai klokje met inscriptie, dat hem van zijn vele Nieuwveensche sportvrienden zal worden gezonden. Na een warm applaus namen de stand houders (sters) het woord, wien we veel succes toewenschen. RIJNSBURG. Tuinbouw. Voor de winterproducten j is nog goede vraag en als gevolg hiervan tamelijk goede prijzen. Alleen uien is en blijft een artikel wat niet loonende prijzen opbrengt. Van 1.70 tot f 2.20 wordt hier voor betaald. Selderieknollen brengen van 2.tot 4.10 per 100 op. Roode en gele kool is schaarsch en goed gevraagd, met hooge prijzen, in de beste soort voor 18.10 tot 24.70 per 100 stuks. Andijvie raakt op. Het aangebodene brengt van 1.30 tot f 3.20 per 100 struik op. Groene kool van 1.70 tot 3.40 per 100. De aanvoer gaat verminde ren. STOMPWIJK Wit-Gele Kruis. Gisteren heeft ge noemde vereeniging .haar jaarvergadering gehouren in het café „Het Blessepaard" van den heer J v. Esveld. Deze keer op tijd kon de voorzitter de vergadering openen, hetgeen geschiedde met den chr. groet en een woord van wel kom aan den geestel. adv. pastoor Floor en den weleerw. heer A. Bregten, kape laan, en ook aan de aanwezigen, die, om dat er een verloting was, in groote getale waren opgekomen. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering en het verslag over de werk zaamheden over 1935 voorgelezen en zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. Volgde mededeeling over ingekomen stukken, waarna rekening en verantwoor ding van den penningmeester. De inkom sten bedroegen ƒ2979.50, uitgaven /2804.80, alzoo een batig saldo van 174.70. Vervolgens de verkiezing van twee be stuursleden, waarbij de heeren L. C. Stijnman en J. W. Boogmans, aftredend, werden herkozen. Eveneens van twee leden t.b.c.-commissie, waarna ook de twee aftredende leden, de heeren L. C. Stijnman en A. L. v. Wijk werden herkozen. De begrooting over 1936 werd goedge keurd. De agenda werd even gewijzigd omdat na de verloting allen zouden gaan, zonder dat de vergadering was gesloten, en als eerste bij de rondvraag de zeereerw heer pastoor het woord verkreeg. Spreker bracht in herinnering, dat het W.G.K. hier in Stompwijk dit jaar 12'A jaar bestaat. Spr. wierp een terugblik in de afgeloopen jaren en toonde aan wat de vereeniging in al die jaren al gedaan heeft voor het welzijn der lijdende leden. Tevens, dat er verleden jaar door verschillenden al gevraagd was om de contributie te verla gen, wat gezien de gezondheidstoestand i der schoolgaande kinderen niet kon, daar er ïppliik kindprpn moesten uitgezonden worden naar een sanatorium, wat bij het onderzoek gelukkig niet npodig is, hoe wel de onderzoekingen gedaan op het con sultatiebureau te Leiden nu indirect er niet zoo rooskleurig uitzien; 2/3 der kin deren is positief besmet, wat wel wat veel is. Zoo ziet men hieruit, dat het W.G.K. in deze nog voor veel werk staat. Een be roep werd gedaan op de leden om te trachten, degenen die nog geen lid zijn over te halen lid te worden van zulk een vereeniging, welke van zoo groot belang is. De bestuursleden zijn allen nog in func tie, behalve wijlen de heer L. A. Groot, die tot zijn dood bestuurslid is geweest. Zijn aandenken blijve in herinnering. Spr. bracht een woord van dank voor het werk va het tegenwoordige bestuur voor alles, wat zij in de afgeloopen jaren voor de vereeniging gedaan hebben. Na rondvraag sluiting met het gebed van de H. H. Cosmas en Damianus, waar na verloting. Stille Omgang. Donderdag 27 Febr. a.s. houdt genoemd genootschap een alge- meene ledenvergadering in het café „Het Blessepaard", des avonds om 8 uur pre cies. Wegens de belangrijkheid van deze bij eenkomst worden ook niet-leden verzocht te komen. Spreker op dien avond is de weleerw. heer A. Bregten, kapelaan der parochie. Ter afwisseling zal het R.K. Zangkoor „St. Cecilia" enkele nummers ten gehoore brengen. Men wordt ver zocht precies op tijd te zijn. TER-AAR. GezellenavoncL De traditie getrouw hebben de leden der St. Josephs-Gezellen- vereeniging Woensdagavond in intiemen kring hun Vastenavondfeest gevierd. De opkomst was reusachtig. Na de opening en voorlezing der notulen volgden enkele mede- deelingen van den Vice-Preses over de werkkampen en het kwartjesfonds, waar mee dan het officieele gedeelte is beëin digd. Nu schakelen wij over naar het ontspan ningsgedeelte, wat geheel onder leiding stond van den gezel Jaap Valentijn. Deze nog jeugdige artist had met z'n ensemble een zeer uitgebreid repertoire en oogstte veel succes. Tusschen de verschillende nummers door hielden de Gezellen zich onledig met kaar ten, dammen biljarten, enz. en van de ver eeniging werd ons een lekkere kop choco lade geoffreerd. Al bij al heerschte er een gezellige stemming welke erin bleef te aan het sluitingsuur wat ditmaal was bepaald op elf uur. Personalia. Tot ambtenaar ter Secre tarie alhier is door B. en W. aangesteld den heer N. J. A. Robertz. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP, L Verkooping. Notaris H. B. J. van de Kreke uit Aarlanderveen verkocht heden in Hotel „Het Vliegende Paard" bij afslag de woning met smederij van D. de Rooij alhier. Eigenaar werd de Firma Gebr. Bo degraven alhier voor 2850.— buiten de kosten. Het rietland met water ter grootte van ongeveer 1 1/4 H. A. werd gekocht door A. van Varik voor 175. Naar de Jaarbeurs. Acht leden van de Nieuwkoopsche Smedenindustrie heb ben, aangelokt door het succes van een vorige maal, gezamenlijk weder een stand aangevraagd en verkregen op de jaarbeurs welke dit voorjaar weder te Utrecht wordt gehouden. Geboren: Arie, zoon van I. Vermeij en C. Lam Anthonia Joanna, dochter van G. A. Vergeer en J. A. Bunnik. Overleden: C. W. Simmerman, jm. 8 jaar. Ondertrouwd: S. Bodegraven, 35 jaar en A. van Leeuwen, 31 jaar wonende te Boskoop. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Catharina, d. van A. v. Es en W. B. v. Berkel Robert, z. van H. Groenendijk en K. M. Schmidt Johanna, d. van J. J. Spierenburg en J. v. Leeuwen Aart Marie, z. van J. Th. v. d. Kleij en F. v. Iterson Maria Wilhelmina Johanna, d. van P. F. v. d. Steen en H. W. J. Berlemon David Cornelis, z. van D. C. v. Kints en R A. Hogervorst. Ondertrouwd: P. Erades jm. 29 j. en H. M, Bosman jd. 23 j. F. Arnoldus jm. 24 j. en W. Blansjaar jd. 24 j. W. Freke jm. 28 j. en W. F. M. Gressie jd. 23 j. BODEGRAVEN. Ge b o re n Abraham Hendrikus, zoon van A. H. Wieman en S. J. Lampe Neel- tje, doch;er van G. Versloot ex P. Vink Gerardus Nicolaas, zoon van A. G. Pijn- acker en P. Roos Godefridus Johannes, zoon van J. Th. v. d. Poel en H. M. Bun- nik Gerrit, zoon van G. v. d. Laan en J. van Eijk. Onde-trouwd: A. A. Epping, 22 j. en W. Oosterom, 24 jaar. Gevestigd: R. Groeneveld, z. b. van 's Gravenhage N. Groeneveld, z. b. van Schiedam J. P. Huibers, opz. Rijks wa terstraat van Gouda C. Pel, predikant van de Bilt. Vertrokken: T. Kooistra, kapper, naar Gouda S. A. Schouten, veehouder, naar Nieuwkooj N. Hogendoorn, boe renknecht, naar Zwammerdam N. Ho gendoorn, koopman naar Zegveld C. J. Visser, dienstbode, naar Waarder P. Vianen, timmerman naar Woerden. LAATSTE BERICHTEN" HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoexwer- gunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week onveranderd vast gesteld op 90 cents per kg. DE NOODLOTTIGE BRAND TE AMSTERDAM. Toestand overlevenden zeer goed. Wij vernemen, dat de toestand van de vier overlevenden van den noodlottigen brand op den Oudezijds Achterburgwal te Amsterdam, die in het Binnengasthuis ver pleegd worden, zeer goed is. Hieruit blijkt, dat de 7-jarige jongen A. Postma, voor wiens leven aanvankelijk zeer ernstig ge vreesd werd, buiten gevaar is. Er bestaat dan ook gegronde hoop voor zijn volledig herstel. De andere patiënten zijn de va der van den knaap, de 44-jarige A. Post ma, de 39-jarige Eggermond en zijn 36- jarige vrouw. De Justitie heeft heden verlof gegeven tot het begraven van de slachtoffers van den noodlottigen brand op den Achter- zijdsburgwal. De drie lijkstoeten zullen morgen tegen 12 uur naar de verschillende begraafplaat sen van het Binnengasthuis vertrekken. Eerst naar LINKS, dan naar RECHT? uitkijken vóór u oversteekt, en.... even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".) Wij weten, dat „De Leidsche Courant" in zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, iederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van den patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant .TELEGRAMMEN PASTOOR TOT 7 MAANDEN GEVANGENIS VEROORDEELD. ARNSBERG (Westfalen) 21 Februari. (A.N.P.) De pastoor van Arnsberg, Joseph Boemer is veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, omdat hij in Mei 1935 een défilé van 300 jeugdige Katholieken in uni- fornn me tbanieren heeft georganiseerd, om dat hij de sterilisatie heeft becritiseerd en omdat hij van den kansel de geloovigen heeft aangespoord te bidden en te commu- niceeren voor de kloosterlingen, die in ver band met de deviezen-schandalen zijn ge arresteerd. ONDERZOEK NAAR DE OORZAKEN DER VLIEGONGELUKKEN. LONDEN, 21 Febr. (A.N.P.) De drie ern stige ongevallen, die de Britsche luchtmacht gedurende de laatste 48 uur hebben getrof fen, zijn voor de bevoegde instanties aanlei ding geweest tot het instellen van een gron dig onderzoek naar de oorzaak. De „Daily Mail" komt met de onthulling, dat politie-ambtenaren aan dit onderzoek deel hebben, daar men, te oordeelen naar de omstandigheden, de mogelijkheid van sa botage niet als uitgesloten kan beschouwen. Volgens het blad wordt dit vermoeden ver sterkt door de onthullingen over de geval len van sabotage aan boord van Britsdhe oorlogsschepen. De „Daily Mail" wijst er op, dat de beide toestellen, die in den nacht van Woensdag op Donderdag neerstortten, naohtsbombardementsvliegtuigen van de nieuwste soort waren, die op hetzelfde vlieg veld thuisbehoorden. Beide toestellen wa ren voorzien van de modernste radio-instal latie, zoodat verdwalen zoo goed als uitge sloten moet zijn geweest. De bij Le Havre gevallen machine is gis teravond geborgen, waarbij gebleken is, dat zij slechts weinig was beschadigd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Febr. Vee. Aanvoer: 544 runderen, 278 kalveren, 1382 schapen en 952 varkens, 2 paarden en 4 bokken of geiten. Prijzen: 11 stieren 70—190, schoon gewicht 30—42 cent, handel stug; 162 kalf- en melkkoeien 75—180, handel stug; 197 varekoeien e.a. 70—140, handel stug; 174 vette koeien 75180, schoon gewicht 2846 cent, handel tamelijk; fokkalveren 7—10, graskalveren 2550; 22 vette kalveren 4090, schoon gewicht 5082 cent, handel lui; 256 nuchtere kalveren 4 —8, handel vlug; 150 vette schapen 12 21, 900 vette lammeren 12.17.50, en 332 weideschapen 10—14, handel stug; 354 mestvarkens 13—28, handel kalm; 598 biggen 8—11, handel kalm. Kaas. Aangevoerd 47 partijen waar van 40 partijen Goudsche en 7 partijen Leidsche kaas. Besteed werd voor: le soort Goudsche kaas f 21—21.50, 2e soort 19— 20, le soort Leidsche kaas 15—17.50. Handel voor Goudsche en Leidsche kaas matig. DELFT, 20 Febr. Vee. Aanvoer 1 paard, 80 runderen, 5 graskalveren, 245 nuchte re kalveren, 436 magere varkens, 531 big gen, 23 schapen of lammeren en 7 geiten of bokken. Prijzen waren: kalf koeien 100—210, varekoeien 70—150, nuchtere kalveren 310, magere varkens 16 36, biggen 6—15, geiten of bokken 3 —7 alles per stuk; rundvleesch 344046 cent per kg. Boter 1.67 1.70 per kg., aanvoer 3 achtste en 2 zestiende, wegende samen 80 kg. Handel gewoon. NOOTDORP, 20 Febr. Eierenveiling. Pr ij zen :o kippeneieren 3.20-r4.00, aan voer 4558 stuks, eendeneieren 3.00—3.25 per 100 stuks, ganzeneieren 8 cenf per stuk, konijnen f 1.35 per stuk, kaas 20 26 cent eer pond, bloemen 13—15 cent per bos. ZOETERWOUDE, 19 Febr, Eierenveiling Alg. Belang bij de Wed. Schuur. Prijzen: kippeneieren 3.103,70, eendeneieren 3.00 per 100 stuks, kippen 35—80 cent en hanen 60—80 cent per stuk. ALKMAAR, 21 Febr. Kaas. Aangevoerd 35 stapels, zijnde 41.000 kg. Fabriekskaas kleine 19, Boerenkaas kleine f 18.50 per 50 kg. Handel matig, NIEUWVEEN, 20 Febr. Eierenveiling. Aangevoerd: 1483 kippeneieren 2.75 3.10, 70 eendeneieren f 2.00—2.50 per 100 stuks, 5 ganzeneieren f 8 per 100 stuks. WISSELNOTEEi?!N<iEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn 59.16 Londen 7.267/s New York1 45ii/16 Parijs 9.73 Brussel 24.82 Zwitserland 48.13 Milaan Madrid 20.16 Oslo 36.521/2 Kopenhagen32 45 Stockholm37,50 Praag 6.11 Weenen Boedapest

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3