DE RAADHUISBOUW TE AAN DEN RIJN ALPHEN DINSDAG 18 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Uitvoerige besprekingen in den gemeenteraad Blauw of Kropholler? Arc I eet Blauw en het archi tectenbureau Lockhorst en Hooykaas uitgenoodigd. Gisteravond om 7 uur kwam de Raad de zer gemeente in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester P. A. Colijn. Aanwezig alle leden, behalve weth. Hern- green en de heer B. Sprey. De voorzitter opent de vergadering met gebed en spreekt hierna de volgende Nieuwjaarsrede uit: Nieuwjaarsrede. Een Nieuwjaarsrede te houden op den 17den Februari is ongetwijfeld iets dat uit den toont valt. Maar, - het gaat ook niet om de ja ars wis seling zélf. Deze behoort tot het verleden, maar de beteekenis van het jaar 1935 voor .on ze gemeente blijft, zoowel ten aanzien van wat was als van wat wij in nabije toe komst redelijkerwijs verwachten mogen. Evenzeer als het economische leven van geheel Nederland te wenschen liet, bleef ook het bedrijfsleven in onze gemeente kwijnen, met als op den voorgrond tredend gevolg, op zijn zachtst uitgedrukt een be stendiging van de werkloosheid. Deze vroeg en vraagt dan ook voortdu rend onze belangstelling, waarbij de jeugd werkloosheid niet vergeten wordt. Hoewel geen ander vraagstuk ons mis schien zóó bezig houdt dan de wijze waar op, rekening houdende met de middelen, aan onze werkloozen van gemeentewege arbeid kan worden verschaft, komt ook ge leidelijk meer naar voren hoe groot de moeilijkheden zijn waarmee een groot deel van den middenstand te kampen heeft. Dat de verschillende gemeentelijke bron nen van inkomsten de nadeelige gevol gen van de nog steeds dalende conjunc tuur ondervinden behoeft niet te worden betoogd. Voor zoover deze de opbrengst der personeele belasting betreft, zal door de sterke daling der woninghuren, met een verdere daling moeten worden reke ning gehouden, tenzij voortdurende nieuw bouw voldoende compensatie geeft. De Lichtbedrijven dreigden zorgen-kin- deren te worden. Een somber beeld ga ven de eerste negen maanden van 1935 te zien. Het laatste kwartaal vertoonde, zelfs voor het gasbedrijf een niet onbelangrijke verbetering. Wij deelen dit niet mee om daaruit voorbarige conclusies te trekken, doch alleen om de ongerustheid iet wat te temperen. Ook de bedrijvigheid in de woning bouw mag niet geheel onbevredigend wor den geacht. Twee en zeventig nieuwe wo ningen werden gebouwd, tegen 66 in het voorafgaande jaar. Het gemeentelijk grondbedrijf verkocht voor 38419,85 bouwgrond tegen ƒ20.000 in 1934. Ook de bevolking bleef op normale wij ze toenemen. Zij steeg van 18444 tot 18673. Het sterftecijfer bedroeg 161 of pl.m. 8.7 per 1000. De gezondheidstoestand was algemeen gunstig. Wij lieten u in deze korte beschouwing zien de donkere en de minder donkere karnt der dingen. Naast de moeiten die wij te doorworste len haddén zijn er ongetwijfeld ook nog wel enkele lichtpunten. Alphen is nog 'een gemeente die leeft en groeit. Oók in dezen zwaren tijd. De zorgen zullen ons ook in 1936 ver gezellen. Indien nu ook maar het leven en de groei blijft, benevens ons aller begeeren om gezamenlijk onzen schouder onder het werk te zetten dan mogen wij, inwachtend den zegen des Allerhoogsten, met vertrou- den onzen arbeid voortzetten. Met een persoonlijken wensch voor het welzijn van u en de uwen in 1936, stel ik u voor onze gewone werkzaamheden te beginnen. Het oudste Raadslid, de heer Ruting, be dankte den voorzitter en sprak wederkee- rige wenschen uit. Een conflict in een drukkerij. Onder de ingekomen stukken zijn eeni- ge vragen van de heeren Ruyssenaars, Ko ren, Den Uijl en Geerlof d.d. 8 Januari j.l., gericht tot burgemeester en wethou ders, met verzoek om beantwoording in de eerstvolgende raadsvergadering: le. Is het aan B. en W. bekend, dat op Maandag 30 December 1935 een conflict is ontstaan aan een drukkerij alhier, waar door het personeel op staanden voet is ont slagen? 2e. Is het B. en W. bekend, dat genoemd personeel op 31 December d.a.v. zich heeft doen inschrijven bij het Bureau van Ar beidsbemiddeling? 3e. Is het juist, dat de werkgever van genoemd drukkerijbedrijf zich tot de ge meente heeft gewend om personeel? 4e. Is het juist, dat aan een steun trek kende en in tijdelijke dienst van het Or gaan tot Steunverleening, op Donderdag 2 Januari aanzegging is gedaan, door of na mens het „Orgaan", dat hij Vrijdag 3 Ja nuari <L&.v. moest gaan werken aan de tukker# *vajw het conflict was? 5». Is het juist, dat het Bureau van Ar beidsbemiddeling in deze is gepasseerd? Zoo ja, om welke redenen? B. en W. antwoorden hierop,: lo. dat bij het ontvangen der vragen B. en W. hier van niets bekend was, 2o. dat zij hiervan bij het ontvangen der vragen eveneens kennis droegen. 3o. dat de fa. op 31 Dec. slechts geinformeerd heeft naar een werk loozen letterzetter. 4, dat aaneen steun trekkende zulk een aanzegging niet is ge daan. 5o. dat het bureau van arbeids bemiddeling niet is gepasseerd. Na een uitvoerige toelichting van den heer Ruyssenaars zet de voorz. nog eens uiteen, dat het heele geval berust op een daad van menschlievendheid, welke anders begrepen is. Bij punt 6: Voorstel van B. en W. inzake beschikbaarstelling van een bedrag van 2 per werklooze, voor extra-hulp aan steun- trekkenden en bij de werkverschaffing ge plaatsten, voor het jaar 1936, (steunver- leening B) overeenkomstig de circulaire van den Minister van Sociale Zaken van 29 Januari 1935, No. 2001935 afd. W. en S. zetten de heeren Ruyssenaars en Koele- wijn uiteen, dat deze steunverleening ze ker te laag is en stellen zij voor den minis ter een hoogere uitkeering te verzoeken. B. en W. zullen zich wenden tot de ver- eeniging van Nederlandsche gemeenten. Hierna volgt behandeling der agenda. 1. Voorstel van B. en W. inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan: a. den heer A. L. Oudenes, q.q.; b. den heer A. L. Oudenes, q.q. c. den heer S. D. van Hemsbergen, q.q. d. den heer W. van Beyeren, q.q. Goedgekeurd. 2. Voorstel van B. en W. tot het in eigen dom afstaan van een perceel grond aan E. de Vries, alhier, in ruil tegen een even groot perceel en voorts tot verkoop van een perceeltje grond aan J. Lammers te Epe. Goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging der overeenkomst met het Rijk d.d. 25 April 1933, betreffende verbetering van den Rijksstraatweg tussohen de brug bij Oost hoek en „De Laetste Stuyver". De heer Verdonk dringt er op aan, dat de bepalingen inzake het tewerkstellen van werkloozen uit de gemeente streng zul len worden gehandhaafd. De heer Bergshoeff hoopt, dat het benoo- digde materiaal zal worden geleverd door fabrikanten uit de gemeente. 4. Voorstel van B. en W. inzake onder- handsche aankoop van voetstraten langs den Rijksstraatweg. Aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging van de gemeenschappelijke regeling voor onderlinge hulpverleen ing bij brand, voor zooveel betreft de gemeente Wou- brugge. Aangenomen. 6 Voorstel van B. én W. inzake het ver zoek van het bestuur der Bijzondere lagere school Hooftstraat, om medewerking voor verandering in de inrichting van het school gebouw. Aangenomen. Het nieuwe Raadhuis. 7. Voorstel van B. en W. inzake den bouw van een raadhuis. De heer Geerlof denkt aan de mogelijk heid om architecten uit de gemeente een kans te geven, waarbij hij den heer Brou wer noemt. Blauw en Kropholler. De heer Boeren herinnert aan den raad- huisbouw te Leiden, waarvan hij hier liefst geen herhaling zou zien. Spr. geeft eenige aanhalingen aangaande die kwestie uit niet-kath. bladen om aan te toonen, dat hier voorzichtigheid geboden is. Spr. gaat hiervoor nog in op een actie van talrijke niet-kath. deskundigen in de stadhuiskwestie te Leiden. Spr. acht het dus gelukkig, dat hier geen prijsvraag is uitgeschreven, maar nu er twee (Blauw en het bureau Hooykaas en Lockhorst) met name zijn genoemd, acht spr. de keuze toch wel té gering. Spreker acht de keuze dezer architecten niet juist, ook al omdat de een (Blauw) veel meer kan zal maken dan de ander. Deze zijn niet gelijkwaardig. Spr. ziet de gedachte van B. en W. om de mogelijkheid, een derde hieraan toe te voegen, open te laten. Spr. vraagt nu: Wie? Als wij straks beslissen, moet het zwaarte punt liggen in de architectonische schoon heid. De practische bruikbaarheid zal daar boven niet mogen domineeren. Spr. wijst dan op Kropholler, die door alle deskundi gen geprezen wordt, waarvoor hij uitspra ken van Jan Jans en mr. Feldkamp aan haalt. Op een tentoonstelling van 10 jaar architectuur in Londen verwierf Krophol- ler's Raadhuis in Waalwijk onverdeelde be wondering. Spr. geeft dan een oordeel over Blauw's werk. Zijn gemeentehuis in Lei den is zijn eerste, zijn laboratorium in Wa- geningen beoordeelt spr. gunstig. Maai' spr. dringt er op aan, de voordracht uit te breiden met iemand van wereldreputatie. De heer Lam prijst vooral het inwendige van Katwijk's Raadhuis, gebouwd door Hooykaas en Lockhorst. Met het idee van den heer Boeren kan spr. accoord gaan. Spr. vreest voorts dat het gebouw op het aangewezen terrein wat gedrukt zal staan. De heer Bergshoeff kan zich, ondanks zyn oorspronkelijk voelen voor een prijs vraag, met B. en W. vereenigen. Voorts vraagt spr. eenige inlichtingen omtrent de voorwaarden en het bedrag van 140.000. Wat een plaatselijk architect betreft, hiertegen heeft spr. bezwaren om de ver hoogde kosten. Tegen Kropholler heeft spr. het bezwaar, dat zijn interieurs minder practisch zijn. Spr. behandelt het werk van Kropholler en Blauw o.a. in Leiden en Alkmaar en noemt ten slotte nog architect Brandes uit den Haag. De heer van Kleef zegt vroeger een prijs vraag te hebben aanbevolen, maar B. en W. hebben hiervoor niet veel gevoeld ten eer ste om financieele redenen, welk bezwaar voor spr. niet zwaar telt en ten tweede om het tijdverlies bij een prijsvraag. Ook dit bezwaar kan spr. niet onderschrijven, of dat nu nog 1 jaar langer duurt, acht spr. niet van beteekenis. Zonder andere bezwaren zou spr. aan een prijsvraag willen vasthouden. Er zijn ech ter andere bezwaren, ten eerste dat men zich overgeeft aan een jury en ten tweede, dat men een bouwmeester zou kunnen krij gen, die minder geschikt zou zijn als uit voerder. Spr. gaat dus mee met B. en W. Aan een derde architect heeft spr. geen behoefte. Spr. heeft eveneens op uitnoodiging van B. en W. de raadhuizen van Noordwijker hout en Katwijk bezocht en spr. heeft te gen het interieur van Noordwijkerhout ernstige bez aren. Spr. dringt er op aan, dat een hooger bedrag zoo noodig be schikbaar zal worden gesteld, zoo het ont werp dit motiveert. Wie, aldus zegt spr. ten slotte, de slech te tijden aangrijpt om den bouw van een Raadhuis onnoodig en verkeerd te achten, zou een dwaze daad stellen. De voorzitter antwoordt. In zijn antwoord zegt de voorz. dat B. en W. den raad zooveel mogelijk tegemoet te willen komen. Wat het Raadhuis van Katwijk betreft, waren B. en W. van mee ning, dat het interieur daarvan zeer vol deed, maar veel minder de buitenarchitec tuur. Zou het ontwerp van dezelfde hier om worden afgekeurd dan zou er slechts één overblijven. Moet er echter een derde bijkomen, dan moet deze op dezelfde lijn staan als de beide genoemden. En dit zou on getwijfeld zfjn Kropholler. B. en W. vree zen echter, dat de bouwwerken van Krop holler voor Alphen minder geschikt zou den blijken te zijn. Tegen uitbreiding heb ben B. en W. echter geen bezwaar. Het raadhuis moet architectonisch het beste zijn, wat te krijgen is. In het aanwijzen van een derde, ziet spr. echter een groote moeilijkheid. Dit laat spr. aan den Raad over, als hij maar is van erkende reputatie. Spr. herinnert er nog aan, dat Blauw ook in Bloemendaal bij een prijsvraag werd uitverkozen, slechts door andere omstandigheden werd zijn ontwerp niet uitgevoerd. De gekozen plaats acht spr. het beste. De bouwsom van 140.000 behoeft geen vrees te verwekken, ook op den inventaris is gerekend, daarom is ƒ160.000 aange vraagd. Een speling van 10.000 zooals de heer van Kleef voorstelde, ontraadt spr., eenige ruimte echter acht spr. wel gewenscht, met het oog op de grondboring, waaruit mis schien zou kunnen blijken, dat heien nood zakelijk is. Wanneer zes personen het over een pro gram van eischen eens zijn, kan de Raad daarmee toch wel genoegen nemen. Boven dien zal wel geen onderwerp direct geheel worden goedgekeurd. Wil de Raad een derde architect, dan hoopt spr., dat de Raad tot overeenstem ming zal komen. Kropholler als derde architect voorgesteld In tweede instantie zegt de heer Boe ren, dat het hem genoegen doet, dat de autoriteit van den heer Kropholler is er kend. Wat de interieurs van Kropholler's raadhuis in Noordwijkerhout betreft, acht spr., dat men wel te snel heeft geoordeeld. Men kent de opdracht niet die de archi tect heeft gehad, noch de bouwsom. Spr. wil zich daarvan losmaken en zich onder werpen aan bevoegderen. Zoo pleit het „Haagsch Maandblad" voor Kropholler's Haagsch ontwerp. Omdat het hier geen opdracht betreft, dringt spr. erop aan om ook een grootere te laten zien, wat hij kan. Wij moeten put ten uit de ervaring van anderen en de beste krachten zoeken, opdat ons later geen blaam treffe. Spr. wil daarom voorstellen Krop holler, die een stijl vertegenwoordigt, een kans te geven te laten zien wat hij kan." Spr. doet dit voorstel in het belang van den uitslag. De heer van Kleef vraagt nog eens naar de meening van B. en W. inzake de plaat selijke bouwkundigen. De voorz. antwoordt hierop nog eens wat hij reeds zeide, n.l. dat hij niets voelt voor wat Leiden deed; hij heeft alleen geen be zwaar tegen plaatselijke bouwkundigen in dien deze aan de genoemden gelijkwaar dig zijn. De architecten uit Alphen De heer van Kleef gaat mede mét de gedachte van een derde architect. Maar bij een prijsvraag waren alle plaatselijke des kundigen in de gelegenheid gesteld een onderwerp in te dienen. Spr. stelt onaf hankelijk van een aan te wijzen architect vobr om alsnog een bedrag van 805 be schikbaar te stellen voor de ontwerpen der gezamenlijke plaatselijke architecten, met dien verstande, dat, indien er van hen. slechts één ontwerp zou inkomen, slechts de helft van dit bedrag zal worden uitbe taald en de ontwerpen aan de eischen voor een behoorlijk raadhuis voldoen. De heer Koren beveelt als derde archi tect Gebr. Nieuwerkerk uit den Haag aan. De heer Geerlof zou liever een architect zien, die sJets nieuws schept" en niet iets van eeuwen terug. Den heer den Uyl „bekruipt een onaan genaam gevoel" als hij den stijl van Krop holler ziet. Spr. zegt dat hij wel ongelijk zal hebben, maar hij „kan er niets aan doen". Ook het Raadhuis van Katwijk be vredigt spr. niet. Spr. behandelt tenslotte de loonvoorwaarden bij den bouw, waar over B. en W. zullen moeten onderhande len met het Werkfonds. Spr. vraagt B. en W. er op aan te dringen, de vermindering der loonen zoo klein mogelijk te doen zijn. De heer Ruting stelt voor al het gespro kene eerst eens te laten bezinken en dit onderwerp over 14 dagen opnieuw te be handelen. De heer Geerlof sluit zich aan bij het voorstel van den heer van Kleef. De heer den Ouden voelt veel voor den stijl van Kropholler, maar anderen weer niet. Moet Kropholler zijn stijl veranderen, dan vreest spr. iets te krijgen wat min der goed is. Daarom heeft spr. Kropholler losgelaten. Spr. stelt voor het noemen van een derden architect op te dragen aan B. en W. De voorz. kan niet meegaan met het voorstel van den heer Ruting om de zaak uit te stellen. Spr. vraagt eerst of de Raad zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heele Raad blijkt zich hiermede te kun nen vereenigen. Slechts de heer den Ouden verklaart, dat hij tegen het aanwijzen van architect Blauw is, omdat hem niet geble ken is, dat deze reeds groote bouwwerken heeft uitgevoerd. Leiden en Alphen De heer den Uyl leest een schrijven voor van weth. Splinter te Leiden op een schrijven van spr. aan dezen gericht, waar in weth. Splinter bevestigt, dat de stagna tie niet te wijten is aan architect Blauw en aan diens practische bekwaamheid niet be hoeft te worden getwijfeld. Hierna wordt gepauzeerd om den Raad gelegenheid te geven inzake het aanwij zen van een derden architect onderling overleg te plegen. Na de korte pauze komt het voorstel van den heer van Kleef aan de orde, dat ge steund wordt. Het voorstel van den heer Boeren om als derde architect Kropholler uit te noodigen wordt eveneens ondersteund, zoo ook het voorstel van den heer den Ouden, om het aanwijzen van een derde architect aan B. en W. op te dragen. B. en W. houden vast aan hun standpunt om een erkend architect uit te noodigen, wie, daarover zijn B. en W. het niet eens. De voorz. neigt naar Kropholler, wet houder Spreij niet. Wordt echter het voorstel-van Kleef aan genomen, dan wijzen B. en W. het uitnoo- digen van een derde architect van de hand. Wat het voorstel-den Ouden betreft, wijst wethouder Spreij erop, dat met aan neming daarvan de andere voorstellen van de baan moeten zijn. Op voorstel van den heer Uyl gaat de Raad in geheime zitting om zich hierover nog te beraden. Geen derde architect De heer van Kleef blijkt zijn voorstel te hebben gewijzigd, hij stelt nu voor om geen derde architect aan de voordracht toe te voegen. Dit voorstel, dat de verste strek king heeft, wordt het eerst in stemming gebracht en aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. De heer Boeren motiveert nu zijn stem tegen het voorstel van B. en W., n.l. omdat hij de voordracht te gering en de uitgenoo- digden niet van gelijke waarde acht, zoo dat het feitelijk nu zal gaan om één ar chitect. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De overige voorstellen komen hierdoor niet in stemming. 8. Voorstel van B. en W. tot aankoop van effecten ten behoeve van het Waar borgfonds inzake Woningbouw. Aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. inzake ver lenging van den afstand waarvoor geen huur voor electriciteitskabel verschul digd is. Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. inzake het verleenen van subsidie ten behoeve van de land- en tuinbouwcursussen te Aarlander- veen. De heer Ruting stelt voor in plaats van ƒ33.50 50 subsidie te verleenen. De voorz. verklaart zich hiertegen. De heer Ruting trekt zijn voorstel in. Met het oog op den tijd wordt punt 11 van de agenda afgevoerd. 12. Voorstel van B. en W. inzake verlen ging van de tijdelijke aanstelling van den arts L. W. Hildernisse, als gemeentegenees heer en verlenging der tijdelijke regeling voor de verloskundige hulp ten behoeve van steuntrekkenden. De heer Ruyssenaers vraagt of het ho norarium van 10 voor verloskundige hulp het maximum is. Daar komt bij 5 van het ziekenfonds, zoodat het samen 15 zou zijn, wat toch het maximum tarief is. Hier is dus geen sprake van reductie. De voorz. zet uiteen, dat het een voort zetting is van de oude regeling. Er zit ech ter 2.50 verschil in, maar de gemeente heeft geen zeggenschap om die 2.50 aan de werkloozen ten goede te doen toeko men. Hierover zou met de vroedvrouw moe ten worden gesproken, daar zij nu 2.50 boven haar vroeger tarief komt. De heer van Kleef, deelt nu mede, dat de ƒ5 van de maatschappij Ziekenfonds aan de pa tiënt worden teruggegeven, zoodat de vroedvrouw slechts ƒ10 ontvangt. Hierna aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van voorschotten op de vergoedin gen voor 1936 aan de Bijzondere lagere scholen. De heer Verdonk vraagt of er geen leef tijdsgrens is voor toelating van leerlingen tot het uitgebreid lager onderwijs. De voorz. antwoordt dat door de laatste wetswijziging het ongelimiteerd toelaten tot de ULO onmogelijk is gemaakt. Hierna goedgekeurd. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1935. Aangenomen. Melk op de scholen 15. Voorstel van B. en W. inzake het verzcfek van de Commissie Alphen a. d. Rijn van de Propagandakern Gouda van het crisis-zuivelbureau om een bijdrage voor melkverstrekking op de scholen. De heer den Uyl pleit sterk voor ver strekking van melk op de scholen. De heeren Geerlof en Koren bepleiten eventueel verstrekking alleen aan zwakke kinderen. De heer Cox betreurt dat B. en W. geen andere oplossing hebben weten te vinden en ondersteunt evenals de heeren van Kleef en Ruyssenaars de meening van den heer den Uyl. De heer Boeren zou, daar dit voorstel zoo laat behandeld is geworden, de termijn van melkverstrekking met een maand willen verlengen. De heer Lam meent, dat van gemeente wege iets voor het zwakke kind moet wor den gedaan. De voorz. zegt in zijn antwoord er niet mee accoord te kunnen gaan, dat de school- voeding door een achterdeurtje naar bin nen wordt gehaald, het ligt niet in de lijn van het beginsel, waarin B. en W. leven. Spr. wil dit liever overlaten aan het par ticulier initiatief. B. en W. hebben nog getracht 't Crisis comité ervoor te spanen, doch dit is mis lukt. Hierna wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 8 (C.H. en A.R.) tegen 7 stemmen. Hierna sluiting. SPORT VOETBAL KON. NED. VOETBALBOND. OEFENWEDSTRIJD A. en B.-PLOEGEN. Naar de „Sportkroniek" meldt, zal het Nederlandsche A-elftal op Woensdag 11 Maart te Rotterdam een oefenwedstrijd spelen tegen de Engelsche tweede klasser Norwich City. Op Woensdag 18 Maart zal het B-elftal bij kunstlicht op het veld van Haarlem een wedstrijd spelen tegen Southend United dat in de derde klas uitkomt. Dienzelfden dag zal te Brussel in het Heyselsctadion, eveneens bij kunstlicht, de wedstrijd Roode DuivelsZwaluwen plaats hebben. DE AJACIED KEIZER GEBLESSEERD. De doelverdediger van Ajax, Keizer, die Zondag jl. in den wedstrijd tegen V. S. V. ook eenige malen in de verdrukking is ge komen, zal deze week, op last van den me dicus het bed moeten houden,, daar de be handelende geneesheer vreest, dat een der nieren beleedigd is. ZWEMMEN SCHITTERENDE PRESTATIE VAN MEJ. SOKOLOVa. De Russin Marie Skolova, lid van de club Spartak te Moskou, is er in geslaagd de 100 Meter schoolslag te zwemmen in den tijd van 1 min. 23 sec. Zij heeft hiermede het wereldrecord, dat mej. Hanni Hölzner (Duitschland) Zondag ji. met 1 min. 23,4 sec. op haar naam had gebracht, met 4/10 sec. verbeterd. Daar Sovjet Rusland echter niet bij de F.I.N.A. is aangesloten, zal haar tijd niet als wereldrecord kunnen worden erkend. DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN KATWIJK. Te Katwijk worden plannen beraamd om aldaar het kampioenschap dammen te doen verspelen. In overleg met de besturen van K. W. Z. te Katwijk aan Zee en K. D. C. te Kat wijk aan den Rijn, zal deze wedstrijd over enkele weken aanvangen. Er zal bij ge noegzame deelname in drie klassen ge speeld worden. Alle damliefhebbers wo nende onder de gemeente Katwijk kunnen aan dezen wedstrijd deelnemen. Opgave kan gedaan worden aan de be stuursleden van genoemde damvereenigin- gen en bovendien bij den heer H. de Wit, sigarenwinkelier te Katwijk aan Zee. De inschrijving kan geschieden tot en met Dondtrdag 27 Febr. 1936. Inleggeld voor leden van een damclub 0.25 en voor niet-leden 0.50. Voor elke klasse worden prijzen beschik baar gesteld, zoo mogelijk ook een wissel beker. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De wedstrijd F. O. G. IAde Poedelaars I voor de le klasse libre der comp. L. B. B. is door F. O. G. gewonnen met 3 gewon nen partijen. De uitslag luidt: J. Ouwerkerk (de P.) 95 33 15 2.87 L. Lammers (F.O.G.) 145 33 23 4.39 J. Bonnet 57 39 7 1.46 I. van Rijzen 125 39 25 3.20 J. v. Leeuwen 41 27 6 1.55 A. Paauw 110 27 15 4.07 De wedstrijd F. O. G. IIBD. O. S. IIB voor de 2e kl. libre der comp. L. B. B. is door F. O. G. gewonnen met 1 gewonnen partij en 2 partijen gelijk gespeeld. De uitslag luidt: Th. v. Nimwegen res. 60 27 13 2.23 (D.O.S.) J. Wassink (F.O.G.) 28 27 16 2.96 Th. v. Nimwegen 60 50 9 1.20 G. Wassink 65 50 5 1.30 H. de Masse 37 39 10 0.94 G. Redegeld 60 39 7 1.53

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9