SIMON DE WIT S VLEESCHWAREN UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK DINSDAG 18 FEBRUARI 193u DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 SASSENHEIM. DE JAARLIJKSCHE NARCISSEN- TENTOONSTELLING. Geopend door Minister Deckers. Sassenheim is thans weer het brandpunt der belangstelling voor vak- en bloemen liefhebbers. Het tentoonstellingsgebouw „Bloemlust" is weer middelpunt van de bollenwereld, speciaal voor het Sassemsch product, Narcissen. Het was reeds lang te merken, dat voor deze speciale tentoonstelling veel belang stelling bestond, waaruit blijkt dat de moed en energie nog niet zijn uitgeput. De jury voor de tentoonstelling bestaat uit: J. T. Ch. Dia, Heemstede, Chr. Eg- gink, Voorschoten, D. W. Lefeber en J. N. v. .Til, Lisse en J. v. d. Wilden, Noordwijk. Voor deze tentoonstelling waren 6 prij zen uitgeloofd o.a.: 1. de groote zilveren wisselbeker voor de beste collectie Nar cissen, met de meest geschikte handels- soorten, maximum 50 soorten en minimum $0 soorten, waarvan de grove soorten, maximum 6 bollen per pot, pan of kist ge plant moge zijn en van Poëticussoorten, 12 bollen per pot, pan of kist, gewonnen door Warn aar en Co. 2. Wandplacque, uitgeloofd voor de mooi ste inzending Narcissen, toegekend aan G. Zandbergen. 3. Een verguld zilveren medaille van de vereen. „De Narcis" voor de eerstvolgende mooiste groep Narcissen volgende op de bekroonde groep, toegekend aan N.V. Van der Voet. 4. De tweede zilveren wisselbeker, uit geloofd voor de beste collectie Narcissen in de meest geschikte handelssoorten in groep van minimum 20 soorten, toegekend aan K. Oudshoorn. 5. Verguld zilveren medaille van de Lis- sesche Kistenfabriek, uitgeloofd voor de eerstvolgende mooiste groep Narcissen, welke volgt op de bekroonde groep in de kleine groepen van 20 soorten, toegekend aan Gebr. Eggink, Voorschoten. Van deze tentoonstelling, welke duurt tot 26 Febr. is zeer veel werk gemaakt. Het is een speciale vaktentoonstelling. De Minister van Landbouw had zich bereid verklaard deze tentoonstelling te openen. Te ongeveer half drie, toen onder het gewapper van de Hollandsche drie kleur alle genoodigden binnen waren, was het woord aan den Burgemeester van Sassenheim, den edelachtb. heer J. P. Gou verneur, die als volgt sprak: Rede van burgemeester Gouverneur. Het doet, ons bollenmenschen, goed, al dus richtte spr. zich tot den Minister, dat Uwe Excellentie, niettegenstaande uwe zeer, en misschien meer dan eenig ander minister, overstelpende drukten en zor gen, gelegenheid hebt willen maken om te kunnen voldoen aan ons verzoek deze Narcissen vaktëntoonstelling te komen openen. Wij zijn u daarvoor zeer dankbaar, want u geeft daardoor uitdrukking van uw medeleven met de aan u toevertrouw de schare, vandaag de schare bloembollen- kweekers en handelaren, die, ik mag het toch wel bescheidenlijk zeggen, een niet onbeduidend deel uitmaakt, althans zeker niet onbeduidend in kwaliteit. Het is een deel van onze nationale nijveren, die hoofd zakelijk aan uitvoer doen, en wanneer men dan hoort, dat de export naar het buitenland, dank zij de stoere werkkracht van onze mannen, en niettegenstaande de wereld-malaise, nog gebleven is op onge veer 45 50 milHoen kilogram, dan zou men geneigd zijn, de opvatting te maken, dat de malaise hier nog niet is. Naar ieder weet wel beter,, en ook Uwe Excellentie is meer dan eenig ander doordrongen, dat ook de bollenstreek zeer is getroffen. Als men alleen maar hoort, dat de opbrengst in guldens, vroeger ongeveer gelijk stond aan het aantal uitgevoerde kilogrammen en dat de opbrengst nu is gedaald met on geveer 2/3, dan wordt daardoor wel een beeld gegeven van den slag, om maar niet te spreken van de ramp, welke op onze mooie bedrijven is neergekomen. Groote slagen zijn hier gevallen, groote mooie bedrijven zijn in de bloembollenstreek ge knakt, enorme geldelijke verliezen zijn hier geleden, maar Goddank, niet is ge knakt en niet heeft geleden de moed, de energie, de volharding van onze mannen. Het Luctor et Emergo is geworden het de vies van onze mannen. Tolmuren worden overklommen, gebarricadeerde landgren zen worden doorbroken, de wereldzeeën I worden getrotseerd met den moed van de mannen van de K. XVIII, die met het spirit van een minister Deckers, den va- derlandschen bodem verlieten en dank zij dien :>ed en volharding den palm heb ben behaald, de trots der Nederlandsche natie is gebleven. Dit is ook het ideaal van den bloembollen-bloemist. Het eerste con tingent van onze wereldbestormers ver blijft nog in Amerika, Engeland, in de Scandinavische Rijken, ja waar overal. Onder hen behoort ook de voorzitter van de vaktentoonstellingen in dit gebouw, maar U zult zien Excellentie, dat hij bij zijn vertrek orde op zijn zaken heeft ge steld, wanneer U straks van meer nabij met de producten zult hebben kennis ge maakt. Over de groote moeilijkheden, waar mede het bloembollenvak thans te wor stelen heeft zullen wij vandaag niet spre ken, dat zou m.i. onwelvoeglijk zijn, maar wel mogen wij het vertrouwen uitspreken, dat Uwe nadere kennismaking met ons vak, uwe belangstelling zoo mogelijk nog zal verhoogen. Excellentie, de heer Warnaar, de eere voorzitter van de tentoonstellingsvereeni- ging, zal U aanstonds laten zien en laten genieten van het schoone wat de natuur, geholpen door de broeikunst van onze nij veren en ijverigen, hier te voorschijn brengt. Begroeting der autoriteiten. Thans Excellentie moge ik aan U voor stellen en .daarbij hen tevens een harte lijk welkom zeggen, de vele aanwezigen, die in ons vak belangstellen. Ik moge dan op de eerste plaats noemen, den vader des vaderlands, den heer Krelage, verdere kwalificatie is wel overbodig; prof. van Slogteren, de leeraar en vraagbaak van het vak; ingenieur Volkers, die vooral werkt aan de intellectueele vorming der bloemisten-jongeren; de eerbiedwaardige gezagdragers van dezen tijd, van wie het vak vooral hulp en medewerking in den nood verhoopt, n.l. de heer Valstar, regee- ringscommissaris, de heer Mensing, voor zitter der sierteeltcentrale, en de uit het vak geboren directeur der sierteeltcentrale de heer Segers; den nieuwen voorzitter van de Algemeene Vereeniging v. Bloem bollencultuur, dr. Verhage, met zijn hoofd bestuursleden en secretaris, den heer Voors; de Hoofdbesturen van den bond van bloembollenhandelaren en van het Holl. Bloembollenkweekersgenootschap; de besturen van de speciale vereenigingen De Narcis, De Hyacinth en De Tulp, benevens de directeur van den keuringsdienst van deze twee eerstgenoemde vereenigingen, de heer Limburg; het Bestuur van de afd. Sassenheim der Alg. Vereen, van Bloem bollencultuur; de directies der veilingen HOBAHO, H. B. G. en Hillegom; den ver tegenwoordiger onzer gemeente, wethouder Bader en de secretaris; den verslaggever van de buitenlandsche pers, onzen oud- plaatsgenoot den heer Beumer, en natuur lijk ook alle andere goede persmenschen. Met een bijzonder woord van welkom be groette spr. de heeren van den dienst der posterijen, telegrafie en telefonie, de Hoofdinspecteur Duynstee en de inspec teur Prick, daarbij het hoofd van den te lefoondienst in het district Haarlem en onzen zeer geachten postdirecteur, den heer Vooren. Wanneer ik deze laatste vier heeren zoo speciaal met nadruk noem, dan moge ik de gelegenheid te baat nemen, om even stil te staan bij een jammer feit dat staat te gebeuren. Ik bedoel n.l. dat de heer Vooren den dienst der posterijen 1 April a.s. gaat verlaten. Ik hoop, dat er nog een initiatief opkomt, om op waar dige en hartelijke wijze van dezen popu- lairen postman afscheid te nemen. Maar, waar we ons hier mogen verheugen in de tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van de Hoofdleiding van de P.T.T., daar meen ik dat ik de eerste gelegenheid niet voorby mag laten gaan alvast een woord van hulde te brengen aan den heer Voo ren, die bijna 35 jaren, de krachtige hel per is geweest van onze handelaren e.a., die zoo terecht heeft aangevoeld, dat de bloembollenstreek een zeer bijzonder ka rakter draagt, dat hier absoluut noodig is een ruime dienst in het post en draadver- keer, noodig in gelijke mate te Hillegom. Lisse en Sassenheim, welke drie gemeen ten als om strijd de groote hulpvaardig heid en verdiensten van directeur Vooren hoog waardeeren en kunnen waardeeren, omdat hij in elk dezer gemeenten 35 jaren achtereen heeft gewerkt. In elk dezer ge meenten, en in Sassenheim niet het minst hebben we firma's met wereld relatie en reputatie, waarom we dan ook hopen en vertrouwen, dat het bestuur van P.T.T., na het vertrek van den heer Voo ren, ons niet in den steek zal la*en. Dankbaar is de bollenstreek, dat zij de eerste of een van de eersten is mogen zijn, waar de automatiseering van de telefoon is ingevoerd, maai bij de bezuinigingen welke ook al bij posterijen wordt inge voerd en doorgevoerd, hopen we toch, dat men een open oog blijft' houden voor de groote behoefte welke hier bestaat aan ruime openstelling en goede hulp op de di verse postkantoren. Ik noem het een ver blijdend verschijnsel en wijze daad van het bestuur van P. T. T. zich te doen vertegen woordigen bij gebeurtenissen als deze zulks kan niet anders dan te algemeenen nutte zijn. Mijn aanbeveling voor de bloem bollenstreek geef ik gaarne aan deze heeren mede. Tot slot een welkom aan de vele voor aanstaande vakgenooten, en vooral aan hen die Bloemlust niet in den steek laten, maar hun financieelen steun ook in dezen voor Bloemlust moeilijken tijd blijven geven. Excellentie, nog een oogenblik s.v.p., Behalve de bekoring welke van deze ten toonstelling uitgaat, gaat er ook een be kroning van uit. Er zijn n.l. prijzen uitge loofd, er is een onpartijdige jury welke die prijzen heeft toegekend, er is hard gestre den, als elk jaar, en dat maakt het voor de jury niet gemakkelijk. Daarom al vast mijn compliment aan die jury voor haar werk, met de verzekering dat tegen haar uitspraak geen beroep wordt ingesteld. Aan de edele schenkers der prijzen den dank van allen. Hierna reikte spr. de prij zen uit, waarna het woord werd verleend aan z.Exc. mr. dr. L. N. Deckers. STOMP WIJK. Geboren: Maria Johanna Elisabeth d. <'ar J. H. L. v. d. Meer en J, M. A. Berg man. Ondertrouwd.: J. Bodaan en W. v. lith. Geboren: Elisabeth Maria Gijsberta d. van F. J v. Heiningen en E. J. Waaijer. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ergerlijk. Door baldadige personen werd ingebroken in de directie-keet aan het werk van het aan te leggen bosch-park en daaruit verschillende benoodigdheden ont vreemd. Geboren: Dirk z. van Jan Luitzen Koopman en Neeltje Verlooij. Johanna d. van Gerrit Koelewijn en Hendrika Alida Geertruida Ankerna. Adrianus Gerar- dus z. van Reinier Boere en Alida van Wijk. Helena Cornelia d. van Theodo- rus Hendrikus Grobben en Elisabeth Wil- helmina van Capel. Elizabeth d. van Cornelis den Braber en Geertrui Keizer. Jan Nicolaas z. van Cornelis Verduijn en van Willemijntje Samsom. Martinus Gerardus z. van Gerard us de Jong en Cla- sina Wansinck. p. ons Geldersche schouderham 14 Ct Geldersche achterham17 Ct. Snij worst grof en fijn10 ct Lunchworst 10 ct. Smulworst met tomatenvulling 8 ct. Haagsche leverworst7 ct Procureursspek13 ct 2 ons 25 ct ze verpakt worden In het Speciale Simon de Wit's Vleeschwarenzakje Gehuwd: Mourits Leendert Bos 28 j. wonende te Leiden met Alida Heitje den Hertog 21 j. Anthonius Johannes Vork 29 j. wonende te Ter Aar met Francina Honout 25 j. Teunis Doeland 24 j. met Dirkje de Jong 23 j. Overleden: Maria Wilhelmina van Gerven 57 j. gehuwd met Antonius Wil helmus van Hemert. Willem George ten Horst 84 j. Apolonia van Rijn 74 j. overleden te Leiden. Gerrit Jan Futse- naar 52 j. gehuwd met Dirkje Cornelia v. Eijk, overleden te Leiden. Ingekomen: Kinderen de Niet van 's-Gravenhage. Johannes J. Chrispijn van Leiden. Anna Veenbaas, van Sneek. Stefanus Kleijnenberg en gezin, van Lisss. Martinus Kroon, van Leimuiden. Wilem Sassen, van Leimuiden. Pau- lus D. Fleming en eohtgen. van 's-Graven hage. Theodora Heijneman, van Voor schoten. Hendrik Vroom van 's-Graven hage. Vertrokken: Joannes Scholing, naar Haarlemmermeer. Hendrika C. Bogaard, naar Boskoop. Johan C. Piek, naar Rot terdam. Albert van de Stouwe en echt- genoote, naar Amsterdam. Teuntje van Luinen, naar Bodegraven. Margje Kruijt naar Oegstgeest. Klaas Schuitema en gezin, naar Leiden. Cornelis Noorlander, naar 's-Gravenhage. Arie van der Ent, naar Boskoop. Margje M. Kroon, naar Zeist. Jacobus Kersbergen en gezin, naar Leiden. Wed. G. Soherpenzeel en zoon, naar Hoenkoop. Alida H. den Hertog, naar Leiden. BOSKOOP. Geboren: Alida Sophia d. van L. J. A. Bontekoe en C. Huiden Neeltje Ma rie d. van C. W. Verkade en K. Troost Louis Jan z. van J. Kramer en S. Lange- veld. Ondertrouwd: J. P. de Winter en Th. Rodenburg S. Bodegraven en A van Leeuwen. Getrouwd: J. Degenkamp 29 j. ei M. M. Fase 21 j. Overleden: Arie^van Wijk 87 j NIEUWKOOP Het raadsverslag. De zetter laat dei verslaggever van het raadsverslag zegge# dat in het gemeentelijk budget een kraal is gekomen. Niet echter een krad doch een kraak werd hier bedoeld. WOERDEN. Diefstal. Zekere N. A. alhier deed aan gifte van de diefstal van zijn rijwiel, dat hl een perceel in de Achterstraat had ge t. De politie stelt een onderzoek ii doch de fiets is nog niet gevonden. Jullie moet nu eens hé<4 stil zijn; ik heb vreeselijke hoofdpijn en kan geen hand verroeren.... Jó zeg 't nu maar tegen haar.... dat jij die groote ruit hebt ingegooid....! Vind je niet, dat die zangeres erg valsch zingt....? Kee« Emile - hij begeleidt verkeerd! Ga op die groote steen staan,

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8