DE OVERWINNING DER ITALIANEN BIJ MAKALE. DINSDAG 18 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 voorstelt tot verbetering van het lot der werkloozen, is niet heel veel. Men is terug gekomen op het voorstel tot tewerkstel ling van werkloozen met de bewering, dat deze regeling geen succes heeft opgele verd, Spr. heeft daaromtrent veel tegen werking ondervonden en daarom is het geen succes geworden. Er kan nog veel ge daan worden voor leniging van den geeste lijken nood der werkloozen. Spr. heeft daaromtrent veel wantrouwen ontmoet, doch thans behoeft dat wantrouwen niet meer te bestaan. Vervolgens bepaalt spr. zijn standpunt tegenover de verschillende voorstellen. Met de linkerzijde gelooft spr. dat het niet op den weg ligt van de gemeente om par tij te kiezen in den strijd vóór of tegen het Neo-Malthusianisme. Spr. zal tegen het voorstel-v. Eek stemmen inzake het hou den van optochten op Zondag. Wat het voorstel omtrent de vestigingseiscnen be treft, is spr. niet overtuigd van de wen- schelijkheid om vooruit te loopen op de toekomstige vestigingswet. Men weet nog met belangstelling luisteren naar de uiteen zetting van den heer de Vries. Spr. onder schrijft eveneens de woorden van beide ge noemde heeren omtrent den N. Malth. Bond. Pertinent verklaart spr. zich ook te gen het voorstel-v. <L Voort inzake de ne venfuncties van ambtenaren, en tegen de door den heer Groeneveld gevraagd iden titeitsbewijzen vor gemeenteraadsleden. In zake het voorstel tot uitvoering van groo- te werken, zegt spr. dat dit voorstel geen zin heeft. Deels zijn zij in voorbereiding, deels is er geen geld voor. De minderheid van het college meent, dat er voor geleend kan worden, doch naar spr.'s meening is dat een verderfelijke manier van financie ren. Hij verwacht meer van een opleving van het particulier initiatief voor het be drijfsleven dan van het Plan van den Ar beid. Kunnen de leiders van onze fabrie ken niet eens confereeren met het gemeen tebestuur en de vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties om tot betere toestan den te komen? Dat is de grondgedachte van spr.'s motie. Een dergelijke commis sie zou contact kunnen zoeken met de commissie-Manders. Verder dringt spr. aan op een onderzoek naar de toestand van den middenstand en naar aanleiding daarvan kan men overgaan tot het stellen van ves- tigingseischen. Wij moeten niet wachten op de tot standkoming van een landelijke re geling, doch de materie alvast voorberei den. De heer v. Eek heeft een amende ment daarop ingediend; dat aan het voor stel een verdere strekking geeft met so cialistisch tintje en dat tintje maakt spr. huiverig het te aanvaarden. Spr.'s fractie staat over het algemeen gereserveerd tegen over elk voorstel van B. en W. waaraan een socialistisch tintje is. Aan de meerder- niet eens, hoe die vestigingswet eruit zal zien en men kan thans niet voorspellen hoe de toekomst er over een paar maan den uit zal zien. Van het voorstel-Beeken- kamp inzake de instelling van een soort welvaartscommissie verwacht spr. even min iets. Het initiatief moet komen van de zijde van het particuliere bedrijfsleven, anders is het resultaat slechts een mooi rapport, dat ter visie wordt gelegd en ver geten. Men heeft dat gezien bij de commis sie-Manders. MAATSCH. HULPBETOON AAN CRITIEK ONDERWORPEN Mevr. B r a g g a a rd e Does (S.D.A. P.) juicht elke poging om de werkloosheid te verminderen toe en zij wil alles steu nen, wat in dien geest wordt voorge steld. Zoo b.v. het te gengaan van neven functies, het verhin deren van betrekkin gen door gepensio neerden, het afschaf fen van overuren bij M. H. De loonen der ambtenaren bij M. H. dienen trouwens her zien te worden. Spr. is het niet eens met het opzij dringen van vrouwelijke arbeids krachten, om daar voor mannelijke in de plaats te stellen. Dat is geen bestrijding der werkloosheid. Men moet den vrouwen een gelijke kans geven om haar krachten te ontplooien. Spr. heeft nog meerdere be zwaren tegen M. H. ondanks het feit, dat er een soc.-dem. wethouder voorzitter is. De heer Wilmer wenscht deze zaken be sproken te hebben in besloten kring, doch het is spr.'s ervaring, dat zij meer succes bereikt, door deze bezwaren in den Raad te bespreken. Het kweeken van „handela ren" acht ook zij een bezwaar en zij dringt aan op een beëindiging van die practijk. Verder zijn er menschen in de Stedelijke Werkinrichting, die er niet hooren. De heele Werkinrichting is trouwens Leiden niet waardig. Voorts wordt nog steeds on voldoende hulp verleend aan armlastige zieken. (Mevr. Braggaar breekt haar betoog even af wegens een keelbezwaar). EEN INTERMEZZO De heer C o st e r (R.K.) valt voor haar in. Hij bespreekt het voorgestelde ontslag van een opzichter bij den Reinigingsdienst. Hij beroept zich op het rapport van den directeur, die een jaar gelden de aan stelling van dien op zichter broodnoodig achtte. Thans kan hij voor 100 pet. gemist worden. Doch de zuinigheid bedriegt hier de wijsheid; want de controle moet nog steeds in- tensie" plaats heb ben. Voorts beklaagt spr. zich erover, dat BETROUWBAAR werk» bij verkoudheid steeds (8) zijn klacht tegen de 3 October-vereeniging niet juist is weergegeven. Hij zet zijn be doeling nader uiteen. Hij vraagt, dat voort aan geen vergunning zal worden gegeven voor consumptie-tenten, die concurrentie aandoen aan plaatseiijke verlofzaken en dat buiten het Schuttersveld geen tenten zullen worden geplaatst vlak bij zaken, die dezelfde artikelen verkoopen. HERSTELD Mevr. B r a g g a a rd e Does (S.D.A. P.) heeft zich inmiddels hersteld en gaat voort met haar bezwaren tegen M. H. in zake ziekenhulp en onderhoudsplicht. Voorts is zij van meening, dat haar frac tie meer vertegenwoordigd moet zijn in M. H. De Katholieken hebben drie zetels. De Voorz.: M, H. is toch geen raads commissie. Mevr. B r a g g aa rd e D o e s (S.D.A.P.) meent, dat de raadsverhouding toch weer spiegeld moet zijn in M. H. Bij een even- tueele vacature zal spr. hierop terugko men. Spr. is teleurgesteld, dat voor de transportarbeiders de plicht van tweemaal stempelen is ingevoerd. Toch was er geen enkele klacht. De heer Wilbrink (C.H.): Er was ook geen controle. Mevr. Braggaarde Does (S.D.A. P.): De controle is goed genoeg. Spr. komt thans op haar voorstel tot verhooging der normen voor armlastigen. Er is daartoe alle reden, omdat er in die gezinnen ge brek is aan alles. Wat de N. Malth. Bond betreft, heeft spr. een eigen opvatting van zedelijkheid. Wat M. H. betreft, gelooft spr. dat men thans op een beteren weg is. DE SALARISVERLAGING De heer L o m b e r t (R.K.) ontvouwt het standpunt der Kath. Raadsfractie omtrent de salarisverlaging. Het is niet met enthou siasme, dat de Kath. Raadsfractie dit voorstel heeft ont vangen. Steeds heb ben wij op het stand punt gestaan, dat een sluitende begrooting een eerste eisch is; maar het middel van salarisverlaging is altijd een gemakke lijk middel. De z.g. aanpassingspolitiek heeft de verhoopte redding niet ge bracht. De vraag blijft gewettigd, -of op die wijze kan worden voortgegaan. A priori kan niet elke salarisverlaging wor den afgewezen, doch de Kath. fractie be houdt zich haar stem voor bij elke afzon derlijke verlaging. Spr. kan niet instem men met den heer v. Eek, dat het georg. overleg geen resultaat heeft opgeleverd. Wanneer het overleg gegaan zou zijn als in Rotterdam, dan zou de heer v. Eek ge lijk gehad hebben. Thans is wel degelijk een resultaat bereikt, althans wat de werk lieden betreft. Wat de bel'ooning van de politie betreft, meent spr. dat deze voor Leiden wel erg aan den lagen kant is in vergelijking met andere gemeenten. De taak van de politie is nog verzwaard door samenvoeging met de brandweer en daar om beveelt spr. zijn voorstel aan. De mi- nisterieele circulaire bedoelt aanpassing bij het rijkspeil en deze is zeker niet lager dan het Leidsche peil. Spr. wijst voorts op enkele personen bij de brandweer, die bij hun overgang naar de politie op drastische wijze in hun sala- rieering zulle nworden bekort en beveelt herziening aan. Tevens beveelt hij herzie ning aan van het salaris van de ambtena ren bij M. H. Tenslotte dringt spr. aan op spoedig praeadvies inzake het plaatsen van drukwerk, uitsluitend bij georganiseerde drukkers. ALS ONNOOZELE KINDEREN De heer Eiker bout (A.R.) zegt, dat er veel veranderd is inzake het georg. overleg. De commissie heeft er gezeten als onmondige kinderen en marionetten, die maar hadden af te wachten, wat het col lege decreteerde. De wijze van werken dient herzien. Ware er vooraf besprekin gen met de commis sie gevoerd, dan zou den er z.i. andere re sultaten bereikt zijn, De laagst gesalarieer- den moeten toch een bestaansminimum hebben. Spr. gaat in details op de salaris- regeling in en oefent critiek uit. De S.D. A.P. is tegen loonsverlaging, maar toch heeft de heele fractie gestemd voor de werken in „Werkverruiming" tegen lager loon. Spreker is wel benieuwd naar het percentage van sociaal-dem. raadsleden, dat hun wethouder inzake de Iconsverlaging in de steek laat. wellicht denkende, dat het toch wel wordt aange nomen. De demping van het stukje Le vendaal moet hun echter toch wel iets ge leerd hebben. Spr. wil zich nog niet uit spreken over zijn houding tegenover de loonsverlaging, maar in ieder geval is spr. gekant tegen verlaging van de salarissen van het politie-personeel. Dat is z.i. ab soluut onnoodig, de minister zou er niet op blijven aandringen. Tenslotte verklaar de spr. zich tegen de voorstellen-v. cL Voort en Romijn. De vergadering wordt daarna verdaagd tot Dinsdagmiddag 2 uur. Achtervolging van de troepen van Ras Moeioegeta LEGERBERICHT No. 137. Legerbericht no. 127 luidt als volgt.; Maarschalk Badoglio telegrafeert; gedwon gen door den veldslag in Tembien van 20 tot 24 Januari moest Ras Kassa de plan nen van de legerleiding opgeven. Het Ita- liaansche oppercommando heeft een offen sief voorbereid in het Enderta-gebied ten zuiden van Makale, waar Ras Moeioegeta, de vroegere minister van oorlog van Abes- sinië, een sterke verdedigingspositie had ingenomen in het massief van Amba Ara- dam, teneinde zijn leger, dat ongeveer 80.000 man telde, te beschermen tegen een front-aanval en de verbindingen van Ma- kalé en Tembien naar het Zuiden te ver dedigen. Van 10 tot 15 Februari heeft hier een groote slag gewoed, waarin het leger van Ras Moeioegeta is vernietigd. Op 10 Februari bezetten het eerste en' het derde legercorps, geheel bestaande uit blanke troepen, een positie op den linker oever van de Gabat. Alle bewegingen wer den normaal uitgevoerd zonder dat de vijand iets merkte. Den elfden bleef het derde legercorps hier in zijn stellingen lig gen, teneinde den rechtervleugel te be schermen en om den vijand om den tuin te leiden, terwijl het eerste legercorps aan den linkervleugel een sprong voorwaarts maakte, zich hierbij evenwel beperkend tot de hoogten ten zuiden van de Gabat, waar het een sterke stelling innam. De vijand trachtte heftige tegenaanval len zeker, zoodat weinig tegenstand werd geboden. Op denzelfden dag ontplooide de artillerie een levendige actie. Den volgen den dag hervatten de genoemde legercorp sen de actie ten einde Amba Aradam te omsingelen. De vijand trachtte heftige tegenaanval len te doen, zoodat weinig tegenstand werd rie van klein kaliber. Vooral het eerste le gercorps op. den rechtervleugel werd aan gevallen; dit legercorps was strijdende ten Oosten van Amba Aradam. Aan den avond van dien dag hadden on ze troepen alle punten bereikt, welke voor die dagen waren vastgesteld, hierbij gehol pen door de artillerie en de luchtvaart. Niettegenstaande de slechte weersom standigheden werd 13 en 14 Februari hard gewerkt aan de organisatie van de deta chementen, de opstellingen van de artille rie en het aanleggen van wegen voor de intendance. De' vijand bleef evenwel niet werkloos; in den ochtend van den 13en viel een bende van ongeveer 3000 man den linkervleugel van het eerste legercorps aan; eenige honderden Abessiniërs waren te paard. Zij werden evenwe^ teruggesla gen, evenals een andere aanval welke ge steund door artillerie, op don linkervleu gel van het derde legercorps werd uitge voerd. Den 14en waren alle voorbereidende maatregelen voor een veldslag getroffen en gedekt door dichten mist rukten onze troepen op. Zoodra de vijand de troepen beweging bemerkte, bood hij aan het ge le front verwoeden tegenstand, welke evenwel overal door de troepen en de zwarthemden werd gebroken, met doel- treffenden steun van artillerie en lucht macht. Tegen het einde van den middag was de Antalo-zone bezet, terwijl detachementen zwarthemden den top van de Amba Ara dam bezetten. De artillerie en de lucht vaart bestookten zonder ophouden de ben den, die trachtten te vluchten. Het leger van den vijand is totaal vernietigd en aanzienlijke hoeveelheden materieel en wa pens vielen in onze handen; onder den buit zijn ook het veldteeken en de deco raties van Ras Moeioegeta. De troepen van het fascistische Italië, bezield met den wil om te overwinnen, hebben een duidelijke overwinning be haald op de beste troepen van den vijand, waarop de Negus zijn hoop had gesteld. VERWARRING ONDER ETHIOPIERS. Het leger van Ras Moeioegeta wordt achtervolgd door de Italiaansche bommen werpers, welke de colonnes die zich naar Amba Alaci begeven doeltreffend met bommen bestoken. Van het vliegveld te Makalé zijn een honderd bombardementsvliegtuigen opge stegen om aan de achtervolging deel te nemen. De piloten die met hun toestellen zeer laag vlogen konden bemerken welk een verwarring onder de Abessiniërs heerschte en hoe zij er zelfs niet aan dach ten zich tegen de Italiaansche vliegtuigen te beschermen. Twee bataljons zijn uitgetrokken om de hoogvlakten van Amba Aradam te zuive ren. Zij maakten zes kanonnen, talrijke ma chinegeweren, geweren en een ambulance buit. Er werden talrijke krijgsgevangenen ge maakt onder wie zich vele gewonden be vonden, die in de hospitalen zijn opgeno men. De vlaggen uit. Het agentsohap Stefani meldt, dat Mus solini ter viering van de overwinning van Amba Aradam bevel heeft gegeven, dat heden van zonsopgang tot zonsondergang in geheel Italië de vlaggen moeten worden uitgestoken. Te Addis Abeba nog nieta bekend. Men heeft te Addis Abeba nog geen en kel bericht ontvangen omtrent den veld slag, die zich ten zuiden van Makalé heeft afgespeeld. Uit Abessinische bron wordt gemeid, dat op het oogenblik aan het Zuidfront wordt gevochten, in de provincie Ogaden en in Harrar, tusschen de troepen van ge neraal Graziani en die van Ras Nasiboe. De regeering van Abessinië deelt mede, dat wederom 4000 Italiaansche inlandsche soldaten zijn gedeserteerd, het meerendeel Eritreanen; zij zijn uitgeweken naar Britsch Kenja. Ras Desta bevindt zich nog steeds in de provincie Siamo, waarschijnlijk nabij Allata. Een later Reuter-bericht meldt, dat vol gens de Ethiopische lezing het jongste Ita liaansche succes het gevolg is van een uit val van het garnizoen van Makalé. Men geeft toe, dat de Abessinische troepen te dicht opeengehoopt waren ten Z. en Z.W. van Makalé en ontkent niet, dat dé Italia nen Antalo, 30 km. van Makalé hebben kunnen bereiken, maar men geeft niet toe, dat zij thans Tembien beheerschen, even min als dat de legers van Ras Moeioegeta en Ras Sejoem van elkaar gescheiden zou den zijn. Te Addis Abeba en omgeving stortre gent het. Twee Europeanen gevangen genomen. De Italiaansche troepen hebben in een rotshol van de Amba Aradam twee blan ken gevangen genomen. Zij verklaren Polen te zijn, de een geneesheer, de ander jour nalist. Zij zullen gevankelijk naar Italië wor den gevoerd.. BUITENLAND DUITSGHLAND. KLOOSTERSTORM OVER DUITSCHLAND. Nieuwe aanval tegen kloosterorden. Door de geheime Staatspolitie is een nieuwe actie ontketend tegen verschillen de groote kloosterorden en congregaties. In het klooster der Barmhartige Broe ders te Waldbreitbach bij Bonn, heeft de politie een inval gedaan en heel het kloos ter doorzocht. Niet minder dan 150 politie beambten hielden het klooster tijdens het onderzoek bezet. Ook het klooster der Missiecongregatie van Marianhill te Wurzburg heeft weer bezoek gehad van de geheime Staatspolitie, die den Algemeenen Procurator wilden arresteeren. Daar deze zich echter op een visitatiereis in het buitenland bevindt, werd als represaille-maatregel alle voor handen zijnde gelden in beslag genomen. Ook het Franciskanerklooster op den Frauenberg in Fulda werd aan een nieuw onderzoek onderworpen, hetgeen echter voor de Gestapo geen resultaat opleverde. FRANKRIJK. DEMONSTRATIE VAN HET VOLKSFRONT TE PARIJS. Geen ernstige incidenten. De groote demonstratie van het Volks front, die Zondag te Parijs heeft plaats gehad, is zonder ernstige incidenten ver- loopen. In totaal heeft de politie 17 arres taties verricht; slechts drie arrestanten werden in verzekerde bewaring gehouden. Het aantal deelnemers aan de demonstratie wordt geschat op 100.000. CHINA. BLOEDIGE NEDERLAAG DER ROODEN IN CHINA. Tientsjoean heroverd op de communisten. Naar te Shanghai medegedeeld wordt, hebben de regeeringstroepen na hevige gevechten de stad Tientsjoean, gelegen tusschen de provincies Setsjoean en Si- kiang, op de communisten heroverd. Aan J de zijde der regeeringstroepen zouden 200, en aan die der roode troepen 1300 dooden gevallen zijn. De regeeringstroepen maakten 800 krijgs gevangenen. AMERIKA. DE NEUTRALITEITSWET. Verlenging goedgekeurd door Huis van Afgevaardigden. Het Huis van Afgevaardigden heeft de wetsvoorstellen aangenomen, waarbij de huidige Neutraliteitswet tot 1 Mei 1937 wordt verlengd. De wetsvoorstellen worden thans door gezonden aan den Senaat. DE BONUSUITKEERING AAN OUDSTRIJDERS. Amerikaansche Senaat keurt crediet van 1730 millioen goed. De Senaat heeft een crediet van 1730 millioen dollar goedgekeurd voor betaling van de bopusuitkeering aan de oudstrij ders. Het crediet voor den oudstrijders-bonus was een deel van het wetsontwerp, dat ten doel had credieten te openen tot een be drag dat 2.609 millioen overtrof, en dat bestemd zou zijn voor de door de regee ring en de departementen te betalen uit gaven. Het door den Senaat aanvaarde wetsontwerp zal thans aan het Huis van Afgevaardigden ter goedkeuring worden, voorgelegd. BUITENLANDSCHE BERICHTEN GROOTE BRAND TE VALPARAISO. Vijf-en-dertig personen vinden den dood in brandende filmateliers. Te Valparaiso is in een groot gebouw, waarin de ateliers van een Italiaansch-Chi- leensche filmmaatschappij ondergebracht waren, waarschijnlijk ten gevolge van zelf ontbranding van filmstrooken, een brand ontstaan die in korten tijd een reusachtigen omvang aannam en het geheele gebouw in de asch legde. Het aantal dooden is nog niet nauwkeu rig vastgesteld. Men vreest, dat 35 personen het leven hebben verloren. Bovendien zijn tal van personen gewond. De materieele schade wordt geschat op drie millioen peso. De leider der film maatschappij is gearresteerd. OOK IN ENGELAND ZWARE MIST. Reeks sc heepsong e I ukken het gevolg. De zware mist, waarin Engeland de laat ste dagen is gehuld, heeft een reeks scheeps ongevallen tot gevolg gehad. Te Penarth is de trawier „Asama" op de kust geloopen. Tot vannacht was men er niet in geslaagd het schip vlot te sleepen. Het Deensche motorsohip „Gylland" is te Harwich Harbour in botsing gekomen met de „Patricia" uit Trinidad. Het laatstge noemde schip werd licht beschadigd; de „Gylland" kon de reis voortzetten. Het Eritsche schip „Lackenby", dat Zaterdag naJbij Lizard op het strand liep, is vlotge- komen en naar Falmouth gevaren. Maar ook op de groote wegen wordt het verkeer ten zeerste bemoeilijkt, terwijl de spoorwegen groote vertragingen hebben te boeken. In vele streken was het gisteren weer helder, doch op sommige plekken was de mist zoo dik, dat het verkeer bijna ge heel onmogelijk was. In de omgeving van Londen was het zoo erg, dat tal van auto mobilisten niet verder durfden te rijden en hun wagens lieten staan. LUCHTVAART OPONTHOUD VAN DE NACHTEGAAL, Wegens ongesteldheid van bestuurder Hulsebos. Aneta seint uit Medan: De „Nachtegaal" heeft oponthoud in verband met onge steldheid van den gezagvoerder, den heer Hulsebos. Parmentier, die gisteren met de „Sper wer" te Medan arriveerde neemt, met de geheele Sperwer-bemanning, de „Nach tegaal" over, terwijl Hulsebos met de ver dere Nachtegaal-bemanning de „Sperwer" overneemt en naar Bandoeng terugvliegt. DE „LIJSTER" KON NIET LANDEN OP SCHIPHOL. Terug naar Brussel. De „Lijster" kwam gisteravond ongeveer kwart voor zeven boven Schiphol, doch kon daar niet landen, vanwege den dikken mist. Het vliegtuig is daarna teruggekeerd en landde om 19.30 uur (Hollandsche tijd) te Brussel. Hedenochtend, als het weer gunstig is, zou om half acht van Brussel gestart wor^ den, VLIEGONGELUK IN ENGELAND. Naar Reuter gisteren uit Londen meldde, is nabij Arundel een vliegtuig, komende van het vliegveld Shoreham, omlaag ge stort. De passagier werd gedood, de piloot ernstig gewond. Nog geen vijf minuten geleden heeft hij mij eeuwige liefde gezworen., en nu., is hij weg!!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6