DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DINSDAG 18 FEBRUAhl 1936 No. 8346 3)e GeiclóeheGoii/fccmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. De loonbijslagregeling voor den Landbouw en Veeteelt. De met 15 September 1935 in werking getreden regeling voor bijslag in de loo- nen, welke zijn uitgekeerd aan arbeiders, die in eenig bedrijf tewerk zijn gesteld bóven het bestaande personeel (waarover wij reeds eerder schreven) is met 31 De cember 1935 komen te vervallen. Velen hebben zich afgevraagd, of deze wijze van plaatsing van werkloozen in het vrije bedrijf nog verder zou worden uit gewerkt. Gezien de ervaringen met deze regelingen opgedaan, leek het aanvanke lijk, dat deze goedgemeende actie ten doode was opgeschreven. Kort na 31 De cember evenwel verschenen in de dagbla den mededeelingen, waarbij het heette, dat de Minister van Sociale Zaken, na am pele overweging, de regeling inzake den loonbijslag voor den landbouw, na 31 De cember, zou voortzetten. Temeer juichen wij deïe beslissing toe, omdat nii gewerkt kan worden aan een grondige voorbereiding der nieuwe rege ling, welke eerst met 1 Mei a.s. in wer king zal treden. In den brief, welke de gemeentebesturen van de Inspectie te Noordwijk hebben ontvangen, wordt me degedeeld, dat het noodzakelijk is, dat ver schillende wijzigingen in de bestaande re gelingen Worden aangebracht. De voor bereiding van een en ander vergt eenigen tijd, terwijl tevens bereikt wordt, dat aan sluiting wordt verkregen met een periode, welke geheel overeenstemt met de gebrui ken in den landbouw; de regeling geldt dan van 1 Mei 1936 tot 30 April 1937. Verblijdend is, dat aan den aandrang van vele gemeentebesturen gevolg is ge geven om de minimumloonbasis niet voor de geheele gemeente gelijk te stellen, doch voor elk bedrijf afzonderlijk een loonbe drag te bepalen, waar boven steun moge lijk is. Een tweede bezwaar tegen de oude regeling, dat niet alleen werkloozen in het bedrijf geplaatst konden worden, doch een ieder, die zich hiervoor aanmeldde, is on dervangen, door als voorwaarde te stel len, dat de extra-werkzaamheden, wil subsidie kunnen worden verleend, moe ten worden verricht door werkloozen, die ingevolge de daarvoor bestaande regelen, voor hulp ingevolge de steunregeling c.q. werkverschaffing in aanmerking komen. De taak der gemeentebesturen en de overweging of tot de regeling zal worden toegetreden, wordt hierdoor zeer verlicht. Voor echter over te gaan tot een bespre king van de nieuwe regeling, waarover alle voorschriften nog niet zijn ingeko men, willen wij even de aandacht vestigen op enkele moeilijkheden, welke voort spruiten uit het stopzetten der oude rege ling. In vele bedrijven, die in 1935 voor den toeslag in aanmerking zijn gekomen, zijn werkzaamheden verricht, welke voor 31 December 1935 niet beëindigd zijn. Wij noemen o.m. het uitbaggeren van slooten, werk dus. dat in 1935 is begonnen, doch eerst in 1936 geheel voltooid kan worden. De werkgevers zullen zich de vraag niet hebben gesteld bij het tewerk stellen der arbeiders of voor het geheele werk toeslag wordt gegeven of slechts tot 31 December. Naar wij meenen, hebben velen in de ver onderstelling geleefd, dat de regeling wel zou worden verlengd. Deze vlieger is ech ter niet opgegaan. De gemeente, waarin ondergeteekende werkzaam is, heeft deze bezwaren bij oen Inspecteur te Noordwijk ontwikkeld en gevraagd of de mogelijkheid bestond voor werkzaamheden, in 1935 begonnen, doch niet voltooid, een verlenging te verkrijgen van den toeslagregeling. Het sprak wel haast vanzelf, dat de werkgevers, die toch ook de gemeente ter wille zijn geweest door het in dienst nemen van werklooze arbeiders, niet de dupe mochten worden van een plotseling afbreken van een rege ling, welke voor hen financieele nadeelen zou opleveren. En waartoe zij zeker niet zouden zijn overgegaan, indien zij geweten hadden, dat slechts in een gedeelte der totale loonen toeslag zou worden ge geven. De gemeentebesturen, die hun me dewerking hadden toegezegd aan meerge noemde regeling, behoorden dus al het mogelijke te doen om zulk een nadeel te voorkomen. De oplossing in deze richting werd ech ter door den Inspecteur niet aanvaard. De ondervonden bezwaren van de stopzetting van de toeslagregeling voor den landbouw en veeteelt werden door den Inspecteur zeer goed aangevoeld. Het afmaken der werkzaamheden met een toeslagregeling werd evenwel niet mogelijk geacht. Eener- zijds kunnen wij hierover verheugd zijn, omdat de administratieve werkzaamhe den, door het ontbreken van voldoende routine traag werkten, anderzijds werden de bezwaren voor den landbouw en vee teelt niet onderschat. Om aan alles tegemoet te komen, werd overwogen om de resteerende werkzaam heden in werkverschaffing te doen uit voeren, waartoe de mogelijkheid geopend werd. Deze werkverschaffing zou zich dan uitstrekken tot die werken, die in 1935 niet voltooid waren. Evenals bij de uitvoering der regeling op 15 September 1935, staat de gemeente ook nu weer voor de vraag, op welke wijze deze vorm van werkverschaffing moet worden toegepast. Het opmaken van een lijst van veehouders waar werk moet wor den verricht; een raming van bij ieder te verwerken loonen; het deel dat voor re kening van belanghebbenden dient te blij ven, alle vragen, die ter uitvoering zijn voorgelegd aan het gemeentebestuur. Het gevolg zal zijn, dat aan deze minieme werkzaamheden omgekeerd evenredige administratieve werkzaamheden verbon den zijn. In het bovenstaande ligt vanzelfsprekend opgesloten, dat deze werkverschaffing al leen geldt voor hen, die tot de toeslagre geling van 1935 zijn toegetreden, terwijl nu de beperking is gemaakt, dat. alleen ondersteunde werkloozen of in werkver schaffing geplaatste werkloozen tewerk mogen worden gesteld. De werkgever zal in dit geval het loon niet bepalen, doch hiervoor bij de gemeen te moeten aankloppen, die tevens zal voor schrijven op welke wijze zij zich den gang van zaken denkt. Als wij de overtuiging hebben, dat de werkgevers (i.e. landbouwers en veehou ders) financieel gebaat zijn bij een oplos sing, als hierboven is aangegeven, dan zullen de werkzaamheden, welke aan de uitvoering ervan verbonden zijn, ruim schoots beloond zijn. De waarde dezer belooning stijgt naar mate de waardeering voor dit werk groeit. Woubrugge. SCHAMINéE. DE R. K. VREDESBOND IN NEDERLAND. DE PAUS EN DE VREDE. In den foyer van den Rotterdamsohen Ti- voli-Sdhouwfourg kwam ji. Zaterdag de R. K. Vredesbond in Nederland in jaarverga dering bijeen. De voorzitter, prof. Mag. dr. J. B. Kors O.P. in Nijmegen, constateerde j met buitengewoon genoegen de groote op komst van leden uit het geheele land. Spr. zeide in zijn openingswoord, dat het thans ieders heiligen plicht is, zooveel mogelijk Opstand in Paraguay VERBINDINGEN MET HET BUITENLAND VERBROKEN. BUENOS AIRES, 18 Febr. (A.N.P.). Maandagavond werden hier via Montevideo berichten ontvangen, volgens welke in Pa raguay een opstand zou zijn uitgebroken. Deze berichten waren aanvankelijk echter niet te controleeren, daar alle verbindin gen met Asuncion gestoord waren. Ook het Paraguaansche gezantschap had geen ver binding. Tegen middernacht bevestigden mededee lingen uit de Paraguaansche stadjes Villa- rica en Envarnacdon, die via de Argentijn- sche grensstad Posadas binnenkwamen, dat in Asuncion een opstand is uitgebroken. Volgens deze berichten is de toestand in de hoofdstad ernstig; in de straten zouden hevige schietpartijen plaats hebben. Lei ders van den opstand, die zijn oorzaak vindt in ontevredenheid der officieren, zouden de kolonels Smith en Recalde zijn, die zich in den Chaoo-oorlog zeer hebben onderschei den.- De telefoon- en telegraaflijnen rondom de stad zouden vernield zijn. Volgens andere berichten zouden twee re gimenten in opstand zijn gekomen en leden der regeering in het arsenaal hebben opge sloten. Een derde regiment zou de regee ring trouw zijn gebleven en de rebellen be strijden. Het Argentijnsche riviereskader heeft last gekregen, stroomopwaarts te varen en in de nabijheid van Posadas voor anker te gaan. De opstand geslaagd. Nieuwe regeering verwacht. Nader wordt uit Asuncion gemeld, dat de rebellen volkomen meester van het terrein zyn. Men verwacht de uitgifte van een of ficieel communiqué, waarin de vorming van een nieuwe regeering wordt aangekondigd De kalmte is teruggekeerd. President Ayala gevlucht. BUENOS AIRES, 18 Febr. (A.N.P.) In verband met de geslaagde omwenteling in Paraguay is de president dier republiek, Ayala, uit Asuncion gevlucht. De minister van buitenlandsehe zaken is gevangen ge nomen. activiteit aan den dag te leggen in dienst van den vrede. Dit werk voor den vrede is een volstrekt noodzakelijk werk. De oorlog is immers in zich niet goed. Wij moeten steeds trachten, hem te vermijden, zooals een zieke plek in het menschelijk lichaam soms dient te worden uitgesneden. Spr. kant zich tegen een verkeerde ideologie van ge- weldsverheerlijking, enz. die in Europa, ja zelfs in het eigen vaderland aan het opko men is. Daartegenover stelt hij de echte christelijke vredesgedachte. Wij moeten vasthouden aan de leer van onze Moeder de Heilige Kerk. Een echte katholieke vredes beweging onder het eigen katholieke volk is van zeer groot belang. Vervolgens her dacht prof. Kors in eerbiedige bewoordingen wijlen mgr. Aengenent, die steeds volop met den bond medeleefde en het eerelid wijlen mej. F. M. Peeters, die voor de vredesactie onder de katholieke vrouwen van Neder land zich buitengewoon verdienstelijk heeft gemaakt. Hierna lazen de beide secretaris sen, de heeren August Boudens en Ko de Haan, hun jaarverslagen voor, betrekking hebbende respectievelijk op de interne orga nisatie en de landelijke actie. De Katholie ke Vredesbond telt reeds 23 afdeelingen in ons land, behoudens diverse oomité's en vele correspondentschappen. Voorts zijn alle katholieke stands-en vakorganisaties van Nederland corporatief aangesloten. Na voor lezing van 't financieel jaarverslag van den bondspenningmeester mr. dr. Lambert Jans- sens uit Eindhoven, werd het woord ver leend aan den Zeereerw. ZeergeL Pater Ro bert Regout S.J. uit Nijmegen, tot het hou den zijner met belangstelling en spanning tegemoet geziene rede over „Z.H. de Paus en de Vrede". De gewijde redenaar begon met er op te wijzen, dat Z.H. de Paus in de encycliek „Ubi Arcano" zeer scherp omlijnd het door Hem te voeren kerkelijk beleid uiteen heeft gezet en speciaal nog wel de laaste jaren blijk gegeven heeft, dat Zijn devies „Pax Ohristi in Regno Ghristi" voor Hem een daadwerkelijk program beteekent. Spr. gaf een uitvoerige uiteenzetting, op welke wijze de laatste maanden den Paus van di verse zijden het verwijt wordt gemaakt, niet in duidelijke bewoordingen stelling te ne men ten opzichte van de brandende vraag stukken, die de huidige politiek beheer- schen, speciaal wat betreft het Italiaansch- Abessijnsch conflict Daarachter voelt men een streven, Hem door middel van een open lijk ultimatum in een scheeve positie te dringen, teneinde op die wijze te pogen, Zijn autoriteit te ondermijnen. Velen achten het zoo gemakkelijk voor den Paus, om in een duidelijke encycliek Zijn meening over het huidige conflict neer te leggen. Ditzelf de verschijnsel, den Paus tot een uitspraak te dwingen, was ook tijdens den wereldoor log te zien. De Heilige Vader heeft echter zoowel toendertijd als thans Zijn beginse len duidelijk uiteengezet, doch kan niet in de toepassing dezer 'beginselen treden. Pius XI heeft in het jaar 1935 wel achtmaal Zijn standpunt omtrent het vraagstuk van oor log en vrede uiteengezet. Hij duidde hier bij nooit op een speciaal land, doch dacht vooral aan de mogelijkheid van een Euro- peeschen oorlog, die Hij absoluut veroor deelt, getuige Zijn bede: „Verstrooi Heer, de Volkeren die den oorlog willen!" De Paus geeft in die redevoeringen scherp omlijnde beginselen, doch trekt geen con clusies. Zfjn bedoeling is het, den verant woordelijken leiders der volkeren zelf uit deze beginselen te laten beoordeelen, of hun zaak goed dan wel kwaad is. Spr. is van oordeel, dat er gegronde redenen zijn voor de houding des Pausen. Als Hij beginselen naar voren brengt, treedt Hij op als Leeraar, doch bij de toe passing daarvan zou hij optreden als'Rech ter. De laatste zou Hij kunnen en mogen, indien beide partijen aan Hem de beslissing zouden overlaten en Zijn uitspraak vervol gens zouden nakomen en eerbiedigen. Ten slotte wijst spr. op de stille, doch zeer krachtige actie van de Pauselijke diploma tie. Z. H. vraagt thans vooral aan iedereen om een vurig gebed voor den vrede om een gunstige en wijze oplossing der hangende conflicten. Voor ons, katholieke vredesbon- ders, is de taak weggelegd, als eersten op I 's Pausen dringend beroep daadwerkelijk te reageeren (langdurig en daverend applaus). De hoogste belangwekkende rede van pa ter Regout, waarvan wij hierboven een zeer beknopt overzicht geven, zal eerstdaags, herzien en vermeerderd, door den R.K. Vre desbond in Nederland in brochure-vorm worden uitgegeven. Hierna kwam de Hoofdibestuursverkiezing aan de orde. Tot bondsvoorzitter werd met algemeene stemmen herkozen prof. mag. dr. J. B. Kors O.P., terwijl als vice-voorzitter werd gekozen prof. C. Timmer, Ord. Carm. uit Zenderen (Ov.). Beiden dankten voor het opnieuw in hen gestelde vertrouwen. Voor de volgende leden van het hoofdbe stuur, pater mr. dr. D. Beaufort, O.F.M., mgr. P. Groenen en L. H. van Rooyen (Am sterdam), die wegens drukke werkzaamhe den aftraden, werden gekozen de heeren H. van Vliet uit Gouda, J. A. de Jong te Voor burg en mej. M. Romme uit Den Haag. Bij de uitvoerige besprekingen betreffen de de Bondsactie werd het voorstel goed gekeurd, om de actie-werkzaamheden over gewestelijke rayons te verdeelen. Voorts werd een mededeeling gedaan, dat het Bondsorgaan „Pro Pace" belangrijk zal worden uitgebreid en dat propaganda-ma- teriaal voor de R.K. Scholen zal worden be schikbaar gesteld. Op voorstel van de afdee ling Rotterdam zal worden overgegaan tot het instellen van een redactie-commissie voor de uitgifte van populaire brochures en geschriften. Bij de rondvraag werd door de afdeeling Oldenzaal aangedrongen op nau wer contact met den RX. Vrouwenbond, terwijl de afdeeling Haarlem aandrong op hechter internationale samenwerking met de bestaande buitenalndsche katholieke vre- desbonden. In zijn slotwoord dankte prof. Kors allen voor hun opkomst en betoonde activiteit in het afgeloopen jaar, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de af tredende hoofdbestuursleden, speciaal tot pater m. dr. D. Beaufort, O.F.M., die sinds tien jaar in de voorste gelederen der Ka tholieke vredesactie heeft gestaan en aan wien de Bond dam ook gorote verplichtingen heeft. De vergadering onderstreepte deze woorden met langdurig applaus. Met den Kaholieken Vredesgroet werd vervolgens de zeer geslaagde bijeenkomst gesloten. De verkiezingen in Spanje MADRID, 18 Februari. (A.N.P.) Volgens een voorloopige schatting luiden de uitsla gen der Spaansche parlementsverkiezingen als volgt: Katholieke Volksactie (A.E.D.A.) 120 Spaansche Vernieuwingsbeweging 13 Traditionalisten 11 Agrariërs 12 Onafhankelijken 12 Rechtsche party en 168 Catalaansche rechterzijde (Liga) 10 Radicalen 5 Eigenlijke Centrum (Portelisten, Pro gressisten en Onafhankelijken) 21 Mauristen 2 Baskische nationalisten 3 Centrumpartijen 41 Republikeinsche Unie 27 Links-republikeinen 63 Sociaal-democraten 77 Catalaansche linkerzijde (Equerra) 22 Commun isten 11 Syndicalisten 2 Catalaansche Unie 5 Versoheidene andere Catalaansche linkergroepen 7 Valanzialistische Esquerre 1 Onafhankelijken 5 Federalisten 1 Linksche partyen 221 VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Opstand in Paraguay. (1ste blad). De uitslag van de verkiezingen in Spanje (lste blad). De linksche partijen hebben in Spanje een stembusoverwinning behaald. De staat van beleg in verschillende deelen van het land afgekondigd. (2de blad). De overwinning der Italianen bij Ma- kalle. (2de blad). Nieuwe aanval op Duitsche kloosters. (2de blad). Bloedige nederlaag van de communisten in China. (2de blad). RECHTZAKEN ZIJN VROUW GEDOOD De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den olieventer H. O., thans ged., die terecht heeft gestaan wegens doodslag gepleegd op 11 Septem ber j.l. in zijn woning aan de Geest te 's Gravenhage, waarbij hij zijn 23-jarige echtgenoote van het leven beroofde, door haar in slapenden toestand met een moer- sleutel gewelddadig op het hoofd te slaan. Naar verdachte beweerde, heeft hij deze daad gepleegd nadat de vrouw hem had medegedeeld, dat zij even te voren haar kind van vier weken zou hebben gedood. Door den officier van justitie, mr. Hoek stra is tegen O. tien jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heden uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot zeven jaar ge vangenisstraf. De oorlog in Abessinië HET ITALIAANSCHE LEGER- BERICHT. ROME, 18 Febr. (A. N. P.). Maarschalk Badoglio seint het volgende 129ste leger- bericht: De verliezen van den vijand tengevolge van den slag bij Enderta zyn zeer groot. Overal waar hij trachtte onze opmarsch te stuiten, moest de vijand het veld ruimen met achterlating van tal van dooden. Men kan het aantal dooden op 5 a 6000 stellen en het aantal gewonden op minstens het dubbele, terwijl ook het aantal gevange nen zeer groot is. De verliezen aan onze zijde zijn de volgende: van het nationale leger gesneuveld 12 officieren en 122 min deren, gewond 24 officieren en 499 minde ren. Van de Eritreesche troepen gesneu veld 54 en gewond 76. Van de troepen van Qnderta, samengesteld met de wapenen van Ras Koeksa, 8 gesneuvelden en 7 ge wonden. Van het groote aantal vliegtuigen, dat aan den strijd heeft deelgenomen, is een bombardements vliegtuig niet naar zijn basis teruggekeerd. De luchtmacht gunt den vluchtelingen, die naar het Zuiden terugtrekken, geen rust. ONZE SCHAATSENRIJDERS NAAR OSLO. MUNCHEN, 18 Febr. (A. N. P.). Mor gen zullen, naar wij vernemen, de Neder- landsche schaatsenrijders Langedijk en Koops naar Noorwegen vertrekken, waar zij te Oslo zullen deelnemen aan interna tionale wedstrijden, welke aldaar worden georganiseerd. Behalve onze beide land- genooten rullen te Oslo ook de Amerika nen Freisinger Schroeder en Petersen, de Oostenrijkers Stiepl en Wazulek en van zelfsprekend de sterke Noorsche rijders aan de start komen. Waarschijnlijk zullen Langedijk en Koops na Oslo nog enkele malen in Noorwegen uitkomen. Data en plaatsen hiervan zijn nog niet vastgesteld. De trip, welke onze beide landgenooten in Noorwegen zullen maken, zal ongeveer 3 l weken duren. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. BERLIJN, 18 Febr. Vanmorgen vroeg is te Charlottenburg een goederensneltrein op een autobus ingereden. De bestuurder en de conducteur van de bus, die zwaar beschadigd werd, zijn ernstig, en 6 passa giers licht gewond. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. TOKIO, 18 Febr. (A. N. P.). By Tateya- ma is een marinevliegtuig neergestort en vernield. De piloot wist zich te redden door van zyn valscherm gebruik te maken. ZES DOODEN DOOR EEN LAWINE. NEW YORK, 18 Febr. (A. N. P.) In het gebergte bij Nances in den staat Colorado heeft een lawine plaats gehad, waardoor verschillende gebouwen van een mijnon derneming werden vernield. Zes menschen werden gedood, twee ernstig gewond. VLIEGTUIG VERMIST. RIO DE JANEIRO, 18 Febr. (A. N. P.) Men vreest, dat het postvliegtuig van de Condor-maatschappij „Tornado" als ver loren moet woiden beschoawd. Het vlieg- I tuig is Vrijdag 1.1. met een bemanning van vier koppen van Natal naar Afrika ge start, doch sedert dien heeft men niets 1 meer van het toestel vernomen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1