Meer en meer M RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 18 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COL ANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIG ONGELUK TENGEVOLGE VAN DE MIST. Zware vrachtauto omgekanteld Een rtoode. Gisteravond omstreeks acht uur is een zware vrachtauto van de gebrs. V. uit Nieuwveen, komende uit Amsterdam, op den Bovenkerkerweg nabij Amstelveen door de mist van den weg geraakt. De auto zakte met de rechter wielen in den zachten berm. De naast den ohauffeur zittende 33-jarige A. Vlasman uit Langeraar sprong uit de cabine, juist toen de auto kantelde, waardoor hij onder den zwaren last terecht kwam. Met groote moeite wist men den ongelukkige te bevrijden; de dood was ech ter reeds ingetreden. De chauffeur van den vrachtwagen, die in de cabine was blijven jatten, kon zich later gemakkelijk bevrijden en bekwam geen letsel. Men zal heden trachten den zwaren wa gen weer op den weg te brengen, ERNSTIGE BOTSING BIJ MUIDEN, Gisteravond omstreeks zes uur verliet de Amsterdamsche veekooper J. Blok met zijn auto het erf van een boerderij aan den Rijksweg te Muiden tusschen de Vechtbrug en de Merwedeburg, toen vanuit Amster dam een auto naderde. De bestuurder hier van, de heer H. Dreu uit Laren was er niet op verdacht, dat er vanuit het zij wegje on verhoeds een auto zou komen. Er ontstond een hevige botsing, waarbij de heer B. een hersenschudding en ernstige hoofdwonden opliep. Na verbonden te zijn, is hij naar een der ziekenhuizen te Amsterdam vervoerd. De heer D. kreeg lichte kwetsuren. ST. VITUSDANS TE WEESP. Eenige kinderen aangetast. Naar wij vernemen hebben zich op de openbare school te Weesp, en wel in de 6de klasse, eenige gevallen voorgedaan van St. Vitusdans, doch gelukkig niet in den ergsten vorm. Aanvankelijk werd geconstateerd, dat een meisje de rechterhand niet kon stil houden, en daarmede zulke bewegingen maakte, dat het haar niet mogelijk was, te schrijven. Het duurde niet lang, of bij een anderen leerling werd hetzelfde verschijn sel opgemerkt. De huisdokter werd geraad pleegd en inmiddels bezocht ook de ge meente-geneesheer dr. A. C. Nolst Trenité de vorengenoemde school, en hij kwam tot de conclusie, dat hier gevallen van St. Vitus dans aanwezig waren. Het bleek, dat een vijftal kinderen naar huis gezonden moest worden. Het eigenaardige van dit geval is, dat de kinderen, doordat zij de afwijking bij hun kameraadjes waarnemen, er zeiven ook mede behept worden, waarom deze tak van den St. Vitusdans in medische kringen ge noemd wordt „chprea imitoria". De kinde ren, die er aan lijdende zijn kunnen zich vrijelijk op straat begeven, daar het ziekte verschijnsel zich uitsluitend bepaalt tot de bovenvermelde onrustige handbewegingen. Opmerkelijk is, dat het bij alle kinderen de rechterhand is, welke niet stil gehouden kan worden. Een nauwgezet onderzoek toonde aan, dat bij één der leerlingen niet van een serieus geval van „chorea imitatoria" ge sproken kon worden, daar deze ernstig van simulatie verdacht werd. Intusschen wijdt de betrokken medicus zijn volle aandacht aan deze gelukkig zeldzaam voorkomende gevallen van St. Vitusdans. „Tijd". BERUCHTE OPLICHTERS GEARRESTEERD. De politie te Delft is erin geslaagd een op lichter, die Zaterdag aldaar onder den naam Karei Gevaerts, een radiohandelaar op slinksche wijze twee radiotoestellen af handig wist te maken ter waarde van 250, te arresteeren. De man was er per auto vandoor gegaan en alleen het nummer van den wagen was bekend. Na onderzoek bleek, dat de auto Vrijdagochtend bij een garage houder te Utrecht was gehuurd en Zater dagochtend teruggebracht zou worden. De huurder was een zekere B., die den laatsten tijd met zijn vrouw te Antwerpen woonde. De auto keerde echter Zaterdagavond niet te Utrecht terug, zoodat besloten werd het onderzoek tot Antwerpen uit te strekken. Zondagmiddag zag de verkeersagent bij de Oostpoort te Delft echter de gesignaleerde auto passeeren in de richting Rotterdam. Hij hield een volgende auto aan, stapte in en verzocht den bestuurder de gezochte auto te volgen. Toen de automobilist merkte, dat hjj achtervolgd werd, sloeg hij een land wegje in, waar hij echter op een gegeven oogeniblik niet verder kon. De inzittenden, twee mannen en een vrouw, sprongen er uit en namen de vlucht. De agent loste eenige schoten in de lucht, waarna de vluchtelingen bleven staan. Het drietal werd naar het politiebureau te Delft overgebracht. De aangehoudenen zijn een 21-jarige man uit Delft, een 25-jarige man en diens 20-jarige echtgenoote. Zij bleken zich ook in Tilburg, Den Haag en Zeist aan oplichtingen te hebben schuldig gemaakt. Zij legden een volledige bekentenis af. NOG MEER KINDERMISHANDELING TE MEGEN. De gruwelijke bijzonderheden, welke bij de berechting van de kindermishandeling te Megen aan het licht zijn gekomen, zyn voor den Minister van Justitie aanleiding geweest, een intensief onderzoek te gelasten naar de gedragingen van de ontaarde pleegmoeder mej. W., aldaar. Deze vrouw, die onbewogen een vonnis van 6 maanden gevangenisstraf tegen zich hoorde uitspreken, blijkt nog meer op haar wordt ingezien, dat wij het adres zijn voor woninginrichting. De ervaring heeft ons geleerd, dat de juiste kleurencombinatie van meubelbekleding samen moet gaan met de kleuren van tapijten en gordijnen. Dit is een van de hoofdzaken om een smaakvol geheel te verkrijgen Wij hebben honderden dank betuigingen van cliënten, die wij complete installaties hebben geleverd. Weet U dat wij met onze 1500 model kamers Europa's grootste meubelhuis zijn? N.V. Piet van Reeuwijk Kipstraat Rotterdam kerfstok te hebben. Het geval van de 8-ja- rige Annie en de 5-jarige Dientje Hollaer blijkt niet alleen te staan. Reeds eerder heeft zij zich aan de haar toevertrouwde kinderen vergrepen. Dit is aan het lioht gekomen uit het on derzoek, dat burgemeester Van Vlokhoven te Megen naar deze onverkwikkelijke af faire heeft ingesteld. Aanvankelijk was mej. W., die zich van elders te Megen had gevestigd, van plan, in haar onderhoud te voorzien door het hou den van pensiongasten. Te dien einde had zij een groot huis aangekocht, doch de com mensaals bleven uit. Toen besloot zij zich aan te melden voor het opvoeden vam voog dijkinderen en inderdaad werden haar twee jongens toegewezen. Reeds spoedig daarna werd er door de buren en andere dorpsbe woners gemompeld, dat de pleegmoeder haar pupillen sleaht zou behandelen, doch het rechte kon niemand te weten komen, daar de jongens niets uitlieten. Toen de jon gens echter resp. naar Altforst en Huissen werden gezonden, om daar het landbouwbe drijf te leeren, doken opnieuw de geruchten op, dat zij door hun pleegmoeder zouden zijn mishandeld. Desondanks werd echter op nieuw een meisje, dat aan de ouderlijke macht was onttrokken, bij de vrouw ge plaatst. Om niet bekend geworden redenen werd het kind spoedig daarna in een ge sticht opgenomen. Destijds waren er andere te goeder naam en faam bekend staande personen, ter plaatse, die gaarne een voog dijkind onder hun hoede zouden hebben ge had en hierom ook hadden gevraagd. Hun verzoek werd echter niet ingewilligd en tot aller verbazing werden opnieuw aan vrouw W. twee meisjes ter opvoeding toever trouwd. Het waren de beide zusjes Hollaer, die al spoedig den indruk wekten, dat zij ernstig verwaarloosd werden. Een buurman van mej. W., voor wie de gedragingen van de vrouw niet geheim waren gebleven, stelde ten slotte den burgemeester van zijn bevindingen op de hoogte met het bekende gevolg. Thans werden ook de twee jongens, die voordien aan mej. W. waren toever trouwd, in verhoor genomen. De jongelui werden resp. gehoord door de burgemees ters van Appelt en Huissen. Beiden legden gelijkluidende verklaringen af, die een schril licht wierpen op het wreede karak ter van de ontaarde pleegmoeder. De vrouw had ook deze kinderen op ruwe wijze mishandeld. Zij aarzelde niet gebruik te maken van een waschbord, dat van scherpe hoeken was voorzien. Hierdoor lie pen de kinderen bloedende verwondingen op aan hoofd en lichaam. Het voedsel, dat hun werd toegediend, was van zulk een in ferieure kwaliteit, dat het meestal oneet baar was. Veelal moesten zij zonder eten naar bed, terwijl de geheele opvoeding, welke zij kregen, niet anders dan verwaar- loozing kan worden genoemd. De burgemeester heeft thans verschillen de personen uit zijn gemeente bereid ge vonden de beweringen der jongens te sta ven. Het gevolg hiervan is dan ook, dat op nieuw een aanklacht tegen de vrouw we gens kindermishandeling zal worden inge diend, waarvoor zij binnenkort terecht moet staan. Het is onbegrijpelijk, dat een dergelijke behandeling vijf jaar kon voortduren, zon der dat de vereeniging, die de kinderen had uitbesteed, hiervan op de hoogte was. Van tijd tot tijd werd controle uitge oefend, doch de inspecteur kondigde van te voren zijn bezoek aan en de vrouw zorg de er dan wel voor, dat haar pupillen een goeden indruk maakten. De kinderen waren bovendien zoo bevreesd voor hun verzorg ster, dat zij nooit iets van de mishandelin gen aan derden hebben durven vertellen. VERDUISTERING VAN BELASTING GELDEN. Door de Kon. Marechaussee te Heerlen is, als verdacht van verduistering, in arrest gesteld, W. v. D., brievenbesteller, tevens kantoorhouder van het hulppostkantoor te Vesen (gem. Heerde). Verdachte zou van verschillende personen belastinggelden hebben ontvangen en die niet hebben doorgezonden, zoodat tenslotte de belastingplichtigen een aanmaning van de Directe Belastingen ontvingen. In verband daarmede werd door den Inspecteur van P.T.T. naar de handelingen van v. D. een onderzoek ingesteld. Het verduisterde be drag zou eenige honderden guldens bedra gen. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Aloohol verkocht aan minder jarigen. Th. J. R., caféhouder te Noordwijk was ten laste gelegd, dat hij: ten eerste ster ken drank heeft verkocht per maat, terwijl hij daarvoor geen vergunning had, en ten tweede, dat hij dezen drank verkocht heeft aan minderjarigen Het feit had zich als volgt voorgedaan. Twee broertjes, een van 12 en de ander van 8 jaar, waren op Oudejaarsdag Nieuw jaar gaan wenschen bij verschillende inge zetenen van Noordwijk, Toen zij 50 cent opgehaald hadden, wilden zij voor dit be drag hun vader eens tracteeren en wisten dit niet beter te doen dan voor het geld jenever te koopen. Deze jenever was hun in een ciderfleschje verstrekt door den ver dachte. Buiten gekomen kon het oudste ventje de verleiding niet weerstaan om eens uit het fleschje te proeven, met het gevolg dat hij weldra den geheelen inhoud opdronk. De gevolgen waren niet uitgebleven, het jongetje raakte in kennelijken staat en moest als zoodanig naar het politiebureau gebracht worden. Het feit had dus wel heel treurige gevolgen met zich medegebracht. De beide joggie's maakten een zieligen indruk in de getuigenbank. Het meest treu rige echter was het ontkennen van ver dachte. Eisch voor het eerste feit 50 subs. 25 dagen en voor het tweede feit 25 subs. 14 dagen. Uitspraak voor elk feit S 25 subs. 10 dagen. Op een militaire colonne In gereden. K. R., die versték liet gaan, heeft nabij het kruispunt MorschwegHaagsche straat weg te Oegstgeest met zyn vracht auto geen voorrang verleend aan een ge sloten militaire colonne. Verdachte was met 40 K.M. snelheid aan komen rijden en was met onverminderde snelheid op de colonne ingereden. De com mandant van deze formatie wist zich, door zijn paard de sporen te geven, nog juist in veiligheid te stellen. De colonne was door dit woeste rijden geheel uit zijn verband geraakt. De bevelhebber had verdachte op een afstand van 150 M. reeds een stop- teeken gegeven. Eisch 30 subs. 14 dagen. Uitspraak 25 subs. 10 dagen. Overtreding jachtwet. A. v. E. te Wassenaar heeft te Valken burg, zonder vergunning van den eige naar, zich bevonden op diens terrein. Ver dachte liep in jagende houding met het ge laden jachtgeweer in den aanslag. Eisch 25 subs. 14 dagen met verbeurd verklaring van het inbeslag genomen ge weer. Uitspraak 15 subs. 5 dagen met ver beurdverklaring. Een onverbeterlijke muzikant. J. C. B. te Delft heeft te Voorschoten met een mondharmonica muziek gemaakt in een nie klasse rijtuig der Nederlandsche Spoorwegen. Op tafel verscheen een kleine honderdtal verbalen die verdachte reeds gehad heeft. Bovendien waren er nog uit gebreide lijsten met data van dergelijke overtredingen. Eisch 15 subs, 8 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. Dezelfde verdachte moest daarna nog maals terecht staan voor een zelfde feit, ditmaal gepleegd te Leiden, maar op een lateren datum. Nu was de eisch 20 subss. 8 dagen. Uit spraak 10 subs. 4 dagen, omdat verdachte beloofde zijn leven te zullen beteren. Overtreding wet op vreemde arbeidskrachten. F. C. granietwerker te Leiden moest terecht staan omdat hij zonder vergunning een Italiaansche arbeidskracht in dienst heeft gehad. Verdachte had wel een drietal vergunningen gehad voor drie Italiaansche granietbewerkers, maar deze werklieden waren inmiddels weer vertrokken, zoodat zich het geval voordeed, dat hij wel ver- 1 gunningen had maar geen arbeiders. Zoo- 1 doende wilde verdachte, omdat hij de ver gunningen had, de namen veranderd heb ben voor de alsnog aan te nemen werk lieden. Na vele besprekingen, die ongeveer een half jaar duurden, had hij vergunning gekregen voor één persoon, een zekeren G. In dien tijd had hij evenwel, omdat zijn werk voortgang moest hebben, een anderen knecht aangenomen, ook een Italiaan, ze keren S., waarvoor hij dus geen vergun ning had. Wel wat ingewikkeld;! WOENSDAG 19 FEBRUARI. Hilversum II, 301 M. N.C.R.V.-Uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble van der Horst en Gram.pL 1.15 Gram.pL I.30 OrgelspeL 2.30 Friesch programma. 3.153.45 Chr. Lectuur. 4.00 Chr. Liederenuurtje. 5.00 Kinderuur. 6.00 Causerie. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. Reportage. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.05 NCRV-orkest. (9.00 Causerie). 10.00 Berichten. Causerie. a*jj| 10.20 Vervolg concert. >!J|i 10.45—11.30 Gram.pL Hilveisum I, 1875 M. V.A.R.A.-Uitzending. 10.00 V.P.R.O. 8.00 Gram.pL 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. Gram.pl. en lezing. 12.001.45 Orvitropia en Gram.pL 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Kamermuziek. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orvitropia. 7.00 Sport. Kinder koor concert. 7.40 Lezing. 8.00 Berichten. Cor Steyn'e Accordeon orkest en solist. 8.45 VARA-Maandrevue. 9.15 Residentie-orkest. (10.00 Berichten. 10.05 Ttoeepraak). 10.45 Mignon-kwintet. II.1512.00 Gram.pL en pianospel. Droitwich, 1500 M. 12.05 OrgelspeL 12.35 BBC-Empire-orkest. I.352.20 BBC Schotsch orkest, 3.10 Piano-recital. 3.35 Sted. orkest Bournemouth en solist. 5.05 Het MacArthur-kwintet. 5.35 Zigeurnermuziek. 6.50 Zang. 7.50 Dansmuziek. 8.50 BBC-Symphonde-orkest en solist. II.00 Het Bridgewater-kwintet, 11.3512.20 Dansmuziek. Radio Paris, 1648 M. 11.20 Nationaal orkest. 2.50 Orkestconcert. 5.50 Kamermuziek. 8.20 Zang. 9.05 Radio-tooneel. 11.0512.35 Dansmuziek en Populair con cert. Keulen, 456 M. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Schrammelmuziek. 3.50 en 5.20 Gevar. programma. 8.05 Omroeporkest. 9.5011.20 Omroeporkest en -klein- orkest. B r u s s e L 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Omroeporkest. I.502.20 Gram.pL 6.20 Fanfareconcert. 7.20 Zang. 8.20 Gram.pL 8.50 Symphonieconcert. II.00—11.20 Gram.pL 484 M.: 12.20 Gram.pL 12.50 Zigeunermuziekrf I.502.20 Gram.pL 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gram.pl. 6.50 Klarinetrecital. 7.20 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest en Gram.pL 10.30—11.20 Dansmuziek. Deu'schlandsender, 1571 M. 8.05 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Zang en luitmuziek. 10.2011.20 Trioconcert, Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. 8e ir rogramma, 8.00 Brussel VL 9.20 Keulen. 9.35 Deutschl.sender. II.20 Kalundborg. Pl.m. 12.15 Brussel VI. 13.35 Keulen. 14.20 Kalundborg. 15.20 Deutschl.sender. 15.50 Keulen. 19.05 London Reg. 21.30 Ween en of div. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio of div. 9.30 Gram.muz. G. R. D. 10.35 London Reg. 12.05 Droitwich. 14.20 London Reg. 15.10 Droitwich. 18.20 diversen. 18.20 Parijs Radio. 19.50 Droitwich. 23.00 London Reg. (Wijzigingen voorbehouden). De ambtenaar zeide in zijn requisitoir, dat de wet zegt, dat buitenlandsche arbeids krachten hier in Nederland alleen mogen werken als er aan de Ned. Arbeidsbeurzen geen werklieden zijn. Spr. wilde rekening houden met het feit, dat het lang sleepend houden van de zaak verwarrend had ge werkt op verdachte. Daarom wilde hij voor ditmaal afzien van het requisitoir dat hij anders hield en het voor ditmaal probeeren met een boete van 3. subs. 2 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Als men 100 KJVL rijdt. J. J. v. T. te L e i d e n en J .P. B. te Am sterdam moesten verschijnen voor een aan rijding te Sassenheim op het kruispunt Leidsche VaartRijksstraatweg nabij Post- brug. Verdachte J. J. v T. was ten laste gelegd, dat hij den doorgang niet heeft vrijgelaten voor verkeer van rechts en verdachte J. P. B. omdat hy het kruispunt genaderd was met een snelheid van 100 K.M. Het gevaar aan zien komend was verdachte gaan rem men met gevolg, dat hy begon te slingeren en tegen de auto van den anderen verdachte opreed. Volgens getuigen was, toen de verdachte J. J. v. T. het kruispunt naderde, de andere auto nog 400 M. van dat kruispunt verwij derd, zoodat van een gelijktijdig naderen van het kruispunt geen sprake kon zijn en dus ook het voorrang verleenen aan ver keer van rechts verviel. Ook de ambtenaar vond zulks. Derhalve was de eisch voor J. J. v. T. vrijspraak en voor J. P. B. 30 subs. 14 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Verblindende verlichting. H. T. van L. te A1 p h e n a a n d e n R y n, was als bestuurder van een M.O.D,A.-auto- bus gereden door Zoeterwoude en had daar bij zulk een verblindende verlichting ge voerd, dat een tegenligger niet meer mees van zijn stuur, werd aangereden. De aan- geredene stelde zich civiele partij voor een bedrag van 45. Na getuigenverhoor was de eisch 10 subs. 5 dagen met toewijzing van een scha debedrag van 24. Uitspraak 15 subs. 5 dagen met ontzegging der civiele vordering omdat deze niet is komen vast te staan. Verder werden veroordeeld: J. K. die verstek liet gaan en die te Voor- hout op den Oude Heerenweg met een met stroo beladen auto geen langs den weg geparkeerd staand rijwiel aanreed tot 10 subs. 4 dagen. Uitspraak conform. J. S. te Leiden had in een openbare vergadering te Leiden, belegd door den Ned. Malth. Bond een brochure, ingesloten in een enveloppe aangeboden, bevattend een aantal boekjes of geschriften in strijd met de wet. De ambtenaar zeide in zijn requisitoir, dat een ieder begreep, dat er in deze en veloppe inlichtingen werden verstrekt. Eisch 75 subs. 25 dagen. Uitspraak 8 da gen. J. O. te Leiden had op de Middelste Gracht te Leiden als wielrijder het verkeer in gevaar gebracht door bij het uitgaan der school hard te gaan rijden, waardoor een meisje, dat uit die school kwam, werd aan gereden. Eisch 5 subs. 2 dagen. Uitspraak con form. L. v. S. te Warmond heeft geen voor rang verleend aan een auto op de Turf- marktbrug te Leiden, die van de andere zijde kwam. Eisch 3 subs. 2 dagen. Uitspraak 3 subs. 1 dag. DE GEBROEDERS „G0CHEM" 169. Ulings schoot de koetsier toe om zijn meesteres te helpen, die druipend van de modder tegen Pit begon uit te varen, die daar zelf eveneens druipend als een toonbeeld van verslagenheid stond- Daar ze toch nat was, baggerde ze verder door de modder tot ze aan den kant van den weg stond. 170. Ze ging aan den kant van den weg zitten op de uit gespreide jas van de koetsier en gebood Pat naar de stad te gaan om een ander rijtuig voor haar te bestellen. „Als we terug zijn," brieschte ze tegen Pit. Wil ik jou en je broer geen minuut meer zien. Jullie zijn ontslagen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10