STADS i f NIEUWS DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 GEMEENTERAAD. Des gemeenteraad vergadert op Maan dag 17 Febr. des namiddags te twee uur in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" Steenschuur 21. De vergadering zal, zoo noodig, worden voortgezet: op Maandag 17 JTebr. des avonds 8 uur, op Dinsdag 18 Febr., des namiddags te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Woens dag 19 Febr. des namiddags te 2 uur; op Donderdag 20 Febr. des nam. te 2 uur en des avonds te 8 uur; op Vrijdag 21 Febr. des nam. te 2 uur en des avonds te 8 uur. Te behandelen onderwerpen: 10. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de bestrating van het open terrein tusschen de Kaasmarkt en de Hooigracht. 2o. Voorstel: 1. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van: a. de verbetering van de Haagbrug en de Wittepoortbrug met bijkomende wer ken; b. het leggen van een stamriool in den Wittesingel en den Zoeterwoudsche singel tusschen de Witte Rozenstraat en de Jan van Houtbrug, het verbeteren van den Wittesingel, tusschen de Witte Rozenstraat en de Koepoortbrug, en het verbreedsn en verlagen van de Neksluisbrug; c. het leggen van een stamriool in den Haarlemmerweg, tusschen de Musschen- broekstraat en de grens der bebouwing en het verbeteren van het desbetreffend ge deelte van den Haarlemmerweg met bij komende werl.en; d. den bouw van een rioolwaLerzuiverings inrichting aan de Slaagh- of Stinksloot; 11. tot hot aangaan van een overeen komst met den Staat der Nederlanden, waarbij aan de gemeente ten behoeve van de onder I genoemde werken een geldlee- ning uit het Werkfonds 1934 wordt ver strekt. 3o. a. Begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor het jaar 1936. b. Voorstel inzake herziening van de loonen en salarissen van het personeel in dienst der gemeente. c. Prae-advies op het voorstel van de raadsfractie der S. D. A. P. inzake uit voering van een aantal werken in werk verruiming. d. Voorstel tot het vêrleenen van eer vol ontslag aan A. M. W. Pitlo als opzich ter in tijdelijken dienst bij den Gemeente lijken Reinigings- en Ontsmettingsdienst. 4o. Voorstel om de schoolbaden weder iedere week te verstrekken. 5o. Voorstel om de werkloozen en hunne gezinsleden in de gelegenheiu te stellen in het gemeentelijk badhuis stortbaden tegen verminderd tarief te nemen. 6o. Prae-advies op het voorstel van den heer Koole inzake instelling van een schoolspreekuur. 7o. Voorstel: a. tot intrekking, met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum, van de verordening van 29 April 1909 (Ge meenteblad no. 6) op'de brandweer, zoo als deze sedert is gewijzigd; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitbreiding van het brand- weermaterieel; c. om B. en W. te machtiger, aan H. M. de Koningin te verzoeken de jaarwedde van den Commissaris van Politie, in ver band met het onderbrengen van de brand weer bij de politie, te verhoogen met 500 zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 Juni 1935; d. om den Burgemeester te machtigen een regeling vast te stellen, oetreffende het toekennen van belooningen aan het politie personeel, dat bij brand heeft dienst ge daan. VOORSTELLEN EN MOTIES VOOR DE BEGROOTING. Bij den gemeenteraad zijn voor de be handeling der begrooting 1936 de volgende voorstellen ingediend: Ondergeteekenden stellen voor, den Op zichter van den Reinigings en Ontsmet tingsdienst niet te ontslaan. J. H. Schül- ler, Th. M. W. Bergers, E. J. Coster, J. H. A. Manders, J. M. Vos Jzn., en H. van Weizen. Ondergeteekende stelt voor: lo. het uit voeren van straatwerk in eigenbeheer te doen geschieden; 2o. indien de uitvoering van straatwerk niet in eigenbeheer wordt uitgevoerd, de loonen en arbeidsvoorwaar den te doen vaststellen na ingewonnen advies van de Dienstcommissie van Ge meentewerken. J. H. Schüller. Ondergeteekende stelt voor, het bestuur van de gemeente-woningen uit te breiden door opneming in genoemd bestuur van een bewoner dezer woningen. J. H. Schül ler. Ondergeteekende stelt voor, een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid om te komen tot ordening in het Bouwbedrijf en hierover aan den Raad rapport uit te brengen. J. H. Schüller. De Raad besluit de drankbestrijdersver- eenigingen te subsid eeren met drie hon derd gulden. P. L. Hessing. Ondergeteekende stelt bij volgnumer 322 der begrooting voor: om over te gaan tot het invoeren van wekelijksche school baden. A. J. Jongsleen. Ondergeteekende stelt voor van ge meentewege een onderzoek te doen instel- len naar de toestand in de gezinnen der werkloozen, alsmede naar de juiste om vang der werkloosheid. C. Snel. Ondergeteekende stelt voor van gemeen tewege een onderzoek in te stellen naar het aantal jeugdige werkloozen in onzp gemeente, in den leeftijd van 14 tot 21 j. C. Snel. De raad spreekt de wenschelijkheid, de de normen voor de armlastigen gesteund door M. H. te verhoogen. C. P. Braggaar de Does. Ondergeteekende stelt voor, om bij schoolkindervoeding en kleeding sehoene- te verstrekken in plaats van klompen er- de daarbij behoorende reparaties. C. P. Braggaarde Does. De raad verzoekt, het bestuur der Ver- eeniging tot verzorging van kleine kinde ren de mogelijkheid te onderzoeken de verpleegprijzen te verlagen. C. P. Brag gaarde Does. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit dat voortaan ook in Leiden op Zondagna middag het houden van optochten met muziek en banieren als regel worden toe gestaan. D. A. van Eek. De Raad besluit het aantal gemeentelijke vertegenwoordigers in het bestuur van de vereeniging „Schoolkindervoeding en -kleeding" met een'te vermeerderen en dus te brengen van een op twee. D. A. van Eek De Raad besluit het aantal leden der Commissie van Fabricage met een te ver meerderen en derhalve in artikel 1 tweede lid van de verordening regelende de sa menstelling en den werkkring van de Com missie van Fabricage het woord „vier" te veranderen in „vijf". D. A. van Eek. De Raad van oordeel, dat het gemeen tebestuur zich niet moet mengen in de strijd voor of tegen het nieuw-malthusia- nisme, besluit, dat de Nieuw-Malthusiaan- sche Bond, wat het verhure.- van gemeen tezalen betreft, op gelijke /oet zal behan deld worden als andere vereenigingen. D. A. van Eek. De Raad spreekt als zijn meening uit, dat de Leidsche uitgave van het dagblad Vooruit door het gemeentebestuur op ge lijke wijze, wat betreft berichtgeving en het plaatsen van advertentiën, behoort be handeld te worden als de andere plaatse lijke bladen. D. A. van Eek. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat de openbare zweminricntir.g op Zon dag wordt opgesteld. A. Carton. Ondergeteekende stelt voor het schoon maken der Gemeente Gebouwen in eigen beheer te doen uitvieren. J. C. de Cler De Bruijn. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, over te gaan tot het oprichten van een Ge meentelijke Commissie voor arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten. J. C. de ClerDe Bruijn. Ondergeteekende stelt voor. bij de in bewerking zijnde reorganisatie van de politiebrandv eer de noodige maat regelen te treffen, teneinde de politie— brandweer eerste hulp te doen verleenen in noodgevallen, ontstaan door overstroo ming, storm, e. d. IJ. Kuipers. De Raad verzoekt Burgemeester en Wet houders bij de Raad plan.ien in te dienen tot het stichten van een Centrale autoga rage met reparaticinrichtinj voor de ge meentelijke bedrijven en diensten. T. Groeneveld. Onderget. stelt voor: a. B. en W. uit te noodigen ten spoedigste Joor het ver vullen van de vaciture van schatter door de gemee ïte aan te wijzen de taxatie van de in het Grondbedrijf der gemeente ingebrachte gronden, mogelijk te maken; b. in afwachting van de uitkomsten de zer taxatie het ten laste van 't reserve van het Grondbedrijf gebrachte bedrag van 40.0000.voorloopig te putten uit de Al gemeens Reserve; c. den Raad ,van de uitkomsten der sub. b. bedoelde taxatie zoodra dit mogelijk is, mededeeling te doen c.q. v-rgezeld van een hernieuwd vooistel tot het brengen van een gedeelte van het te verwachten nadeelig saldo, ten laste der reserve. T. S. Goslinga. Ondergeteekende stelt voor om voor het jaar 1936 de storting in hei. Vernieuwings fonds der Electr. Centrale te verlagen tot 1 pet., inplaats van tot y pet., en het daardoor ten bate van de oegrooting der Lichtfabrieken c.q. der gemeente derven bedrag, te putten uit de Algemeene Re serve. T. S. Goslinga. De Raad spreekt als zijn meening uit. dat aan ambtenaren in dienst van de ge meente, alleen door den Raad machtiging kan worden verleend, naast zijn betrek king andere werkzaamheden te verrichten of eer. andere betrekking, eer.ig ambt of beroep of eenige" bediening of functie te vervullen, wanneer het totaal bedrag der bezoldigingen) of geldelijke vergoeding (en) daaraan verbonden, meer dan 200 gulden bedraagt. P M. v. d. Voort. Ondergeteekende stelt aan den Raad voor wederom over te gaan tot invoering van een zakelijke bedrijfsbelasting. H. van Weizen. De Raad van oordeel; dut aan vereeni gingen of organisaties als de Nieuw-Mal- thusiaansche Bond eveneens de gelegenheid behoort te worden gegeven om in de Stads gehoorzaal, of in zalen, welke door het Gemeentebestuur worden v.u-pacht, bijeen komsten of vergaderingen te houden; ver zoekt het College van B. en W. geen uit zonderingsmaatregelen te treffen tegen over genoemde organisatie. H. v. Wélzen. Ondergeteekende stelt voor, aan de leden van den Gemeenteraad worden iden titeitskaarten verstrekt, dienende als bq- wijs van toegang tot gemeentelijke bedrij ven, diensten en terreinen. T. Groeneveld. Ondergeteekende stelt voor: 800.be schikbaar te stellen tot net doen geven van 20 openbare concerten. T. Groene- Veld. De Raad spreekt de wens .-helijkheid uit, om waar met niet te groote kosten: a. door verandering van werkwijze bij uit te voe ren werken meerdere arbeiders aan het werk kunnen worden gesteld, b. door ver andering van de inrichting van een dienst meerder personeel in dienst kan worden genomen, hiertoe over te gaan. J. H. A. Manders. Ondergeteekende stelt voor B. en W. te verzoeken aan den Raad de meening van het College te willen kenbaar maken over het volgende voorstel: de Raad, overwe gende, dat door ien nood der tijden in vele gezinnen onder de burgerij het gere geld gebruik van warm voedsel zeer veel te wenschen overlaai, blijkende dit onder meer door de groote toename der school- kindervoeding, a, besluit ónder nader te bepalen voorwaarden en op nader te be palen wijze op een niet -e klein aantal distributieplaatsen warm voedsel ver krijgbaar te stellen voor een ieder die daarvoor naar het gevoelen van B. en W. in aanmerking komt, elk gezin naar zijn behoeften, b. tegelijk met het verkrijgbaar stellen van dit warm voedsel, de school kindervoeding te beëindigen, op grond van de overweging, dat bij uitvoering van het sub a. bedoelde viorstel dj schoolgaande kinderen van behoeftige ouders wederom in gezinnen kunnen gevoed worden. T. S. Goslinga. Ondergeteekenden stellen voor, het Col lege van B. en W. te verzoeken: a. den Raad in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de wenschelijkheid, c.q. noodzakelijkheid van de vaststelling eener verordening, houdende vestigingseischen voor nieuwe winkelbedrijven binnen de gemeente Leiden; b. ter abhtige voorbe reiding van een en ander reeds nu een commissie ad hoe te willen benoemen, die, in afwachting van hetgeen overigens door de Staten Generaal ter zake zal worden gedaan, zich laat voorlichten door de Ka mer van Koophandel en de plaatselijke Middenstandsorganisaties. C. Beekenkamp, Th. B. J. Wilmer, Jac. Wilbrink. De Raad van oordeel, dat het ge- wenscht moet worden geacht om in dezen tijd van economischen nood alle krachten in te spannen ten einde het bedrijfsleven in onze gemeente zooveel mogelijk in stand te houden, verzoekt het College van Bur gemeester en Wethouders te bevorderen dat de vertegenwoordigers van de' daar voor in aanmerking komende organisaties gezamenlijk overleggen op welke wijze het boven beoorgde doel op de meest doel treffende wijze ware te bereiken en van de resultaten dezer besprekingen aan den Raad mededeeling te willen doen en gaat over tot de orde van den dag. C. Beeken kamp. De Raad besluit een bedrag van 5000. ter beschikking van het College van Bur gemeester en Wethouders te stellen voor tewerkstelling van steuntrekkende perso nen, overeenkomstig het besluit van 25 Fe bruari 1935. A. J. Romijn. LOONSVERLAGING GEMEENTE- PERSONEEL. VOORGESTELD WORDT ONGEVEER 4% TE VERLAGEN. B. en W in r.un geheel (dus ook de wet houders der S D.A.P.) stellen den Raad voor, een verlag ng van loonen en salaris sen, welke hierop neerkomt: 1. Voor de werklieden (wier loonpeil vol gens ministerieele bepaling in overeenstem ming moet zijn u.et het plaatselijk loonpeil) worden de bestaande loonen met onge- v e e 4% verminderd. 2. De korting van de ambtenaren wordt bepaald op 4% >'an de wedden, loonen, toe lagen. enz. 3. De korting voor de politie is, voor het lagere personeel althans, lager, n.l. 2 a 3%. De kindertueslagregeling wordt verbeterd, n 1. in dien zin, dat de rijks- kindertoeslagregeiing wordt ingevoerd, ech ter met Jien verstande, dat de toeslag wordt toêgekend te beginnen met het derde kind. In het Georganiseerd Overleg hebben de werklieden zich met deze voorstellen ver- eenigd; de amotenaren en de politie ech ter niet. Deze salarisverlaging zal ingaan op 1 Maart. Om de begrooting sluitend te maken, doen en W. nog de volgende bezuinigings-voor- stellen op de begrooting aan den Raad. a. beschikking over de Algemeene Re serve, voorzoovtcl betreft het bedrag van 30.000--, waarmede de geraamde op brengst der salarisverlaging moet worden verminderd, doordat de salarisverlaging eerst op 1 Maar' a.s. in werking kan tre den. Aangezien deze omstandigheid zich al leen voor» het jaar 1936 voordoet, kan met het oog op den aard van het te dekken be drag afschrijving van de Aigemeene Re serve plaats hebben 30.000.—. Schoonmaak gebouwen 3.464.—. In verband met de aanbesteding. Telefoons 500 In de ontwerp-begrooting is gerekend op de afschaffing van 5 telefoons a 50.In dien 15 telefoons worden afgeschaft, be draagt meerdere besparing 500. Keuringsdienst van Waren 2.000. In verband met de opheffing kan voor het nog resteerend gedeelte van 1936 voor Lei den een bespar.ng van rond f 2000.wor den gerekend. Belastingen f 11.400. In verband met een nadere raming van den Rijksinspecteur inzake de belasting opbrengsten (voornamelijk personeele be lasting). Nijverheidsonderwijs 950.—. De subsidie a^n de Zita-Vereeniging voor de Vakschool k?n met 950.— worden ver minderd. Schrijf- en bureaubehoeften 500. Geraamd op f 4000.— evenals voor 1935; de uitgaaf voor 1934 was f 3.412.80, in ver band waarmede de post alsnog op 3.500. kan worden gebracht. Afschrijving verbetering Hooge Morsch- weg en Zoeterwoudscheweg f 857.—. Te verdeelen over 10 jaar, in plaats van 8 jaar. Afschrijving uitbreiding Veemarkt 7.750 Te verdeelen over 20 jaar, in plaats van 10 jaar. Afschrijving schoeiing Cronesteinkade 700.—. Te verdeelen over 5 jaar in plaats van 3 jaar. Afschrijving verbetering Heerenstraat 1.334.-. Te verdeelen ever 5 in plaats van 3 jaar. Aandeel particulieren in kosten van Ge meentewerken 5000. Geraamd is f 3L 000.de ontvangst be droeg in 1934 50.310.31; verhooging van den post met 5.U00.is verantwoord. Samenvoeging Gemeentewerken en Bouw en Woningtoezicht f 5.650. Op de ontwerp-begrooting staan o.a. nog uitgetrokken de wedde en pensioensbijdra gen van den Dirt-cteur van laatstgenoemden dienst. Ter zake van de voorgenomen sa menvoeging kan over 1936 een bedrag van 5650.worden geraamd. Verlaging rer.te 6% leening f 17.187.—. Rijksverzekeringbank pro resto groot 1.250.000.—. Gerekend is op een verla ging der rente met ten minste 11/2%, in gaande 1 Februari 1936. Vermindering post wachtgelden f 1.000. Mede in verband met de salarisverlaging. Onvoorziene Uitgaven 5.183. Het nog ontbrekende bedrag van dezen post af te schrijven. In de ontwerp-begrooting was deze post uitgetrokken op J 40.000.—, terwijl hij thans nog 37.628.— groot is, zoodat na vermin dering met het bedrag van 5.183.nog een bedrag van t 32.445.overblijft. WERKEN Uil HET WERKFONDS. Zooals den Raad bekend is, hebben B. en W. zich in 1934 iot het bestuur van het Werkfonds 1934 gewend met het verzoek de gemeente Leiden in aanmerking te doen komen voor de medewerking van het Werk fonds ten behoeve van de uitvoering van een aantal werken. Naar aanleiding daar van zijn onderhandelingen gevoerd tus schen genoemd Lestuur en B en W., welke thans geleid hebben tot het resultaat, dat aan de gemeente de gevraagde steun is toe gezegd voor de uitvoering van een viertal werken. Deze werken zijn de volgende: I. de verbetering van de Haagbrug en de Wittepoortsbrug met bijkomende werken; II. het leggen van een stamriool in den Wittesingel en den Zoeterwoudschesingel, tusschen de Witte Rozenstiaat en de Jan van Houtbrug, het verbeteren van den Wit tesingel tusschen de Witte Rozenstraat en de Koepoortsbrug en het verbreeden en verlagen van de Neksluisbrug; III. het leggen van een stamriool in den Haarlemmerweg tusschen de Musschen- broekstraat en de grens der bebouwing en het verbeteren van het desbetreffende ge deelte van den Haarlemmerweg, met bij komende werken; IV. de bouw van een rioolwaterzuive ringsinrichting aan de Slaagh- of Stink sloot. Ad. I. (verbetering van de Haagbrug c.a.). Dit werk omvat het verbeteren van het ge deelte van den hoofdverkeersweg Leiden 's-Gravenhage. tusschen het Noordeinde en den spoorweg LeidenWoerden. De in dit gedeelte gelegen bruggen, de Haagbrug, die thans een breedte heeft tusschen de leu ningen van 5,57 M. ,4,07 M. rijweg en twee trottoirs, elk breed 0,75 M en de Witte poortsbrug thans breed 8,60 (zijnde 5,30 M. rijweg en 2 X 1 b5 M. trottoir), zullen bei de worden verbreed tot 15 M., n.l. een rij weg van 9 M. en twee trottoirs, elk van 3 M.; de aansluilen-de rijwegen zullen even eens een breedte van 9 M. verkrijgen, waar naast trottoirs van voldoende breedte zul len worden gemaakt. De Haagbrug, welke thans een draai brug is, zal in een vaste brug worden ge wijzigd. in verband waarmede zij i: 1,50 M. moet worden verhoogd en opritten ver krijgt met een nt-iling van 130, behoudens dat de oprit aan de zijde van den Wittesin gel met het oog op de ter plaatse aanwe zige bebouwing iets steiler is ontworpen. Langs de opritten van den Haagweg en de Rijn- en Schiekade zyn nevenwegen ontworpen ten eehoeve vau de daaraan ge legen perceelen. waarbij zooveel mogelijk met de belangen der eigenaren is rekening gehouden. De kosten van dit werk, waardoor de thans zeer gebrekkige verkeerstoestand ter plaatse belangrijk zal worden verbeterd, terwijl ook de scheepvaart met de nieuwe, vaste Haagbrug gebaat zal zijn en op de uitgaven voor onderhoud en bediening van bruggen een aanmerkelijke bezuiniging zal worden verkregen, worden geraamd op 105.000.—. In het bedrag van f 105.000.is een be drag van naar laming 28.700.aan ar- beidsloonen op de bouwplaats begrepen; het aantal mans'beidsweken kan in verband daarmede gesteld worden op 1190. Ad II. (stamriool Wittesingel c.a., verbe tering van een ged-eelte van dien singel en van de Neksluisbrug). Het is wenschelijk dit werk gepaard te doen gaan aan een verbetering van den Wittesingel, van de Witte Rozenstraat tot de Koepoortsbrug (het aansluitende gedeel te van den Zoeterwoudschesingel, tot <ie Jan van Houtbrug, is reeds eenige jaren geleden verbreed en verbeterd), en aan een verbreeding en verlaging van de Neksluis brug. Grondige wijziging van het wegprofiel is in het belang van het verkeer dringend wenschelijk. By het thans opgemaakte plan zal een rijweg worden verkregen, waar van de breedte varieert van 8 a 10 M. tot 14.50 M naoij de Witte Rozenstraat, en langs de huizen een doorloopend trottoir van tenminste 2 10 M. en ten hoogste 5 M. breedte. Voorts zal de rijweg worden voor zien van een gesloten wegdek op fundee ring. De Neksluisbrug is door haar geringe breedte en haar sterke kromming zeer on geschikt voor Let tegenwoordige verkeer, vooral voor motorrijtuigen van eenige groot te. In het plan is derhalve de verbreeding en verlaging van deze brug opgenomen. De kosten van de onderhavige werken worden als volgt geraamd: stamriool 55.00.—, verbetering Wittesingel 25.000, verbetering Neksluisbrug f 23.000. In het totaalbedrag is begrepen een be drag van f 35.900.— aan arbeidsloonen op de bouwplaats, zoodot het aantal man- arbeidsweken te stellen is op 1500. Ad. III. (stamriool Haarlemmerweg en verbetering van dien weg). De bedoeling is het onderhavige wegge deelte na het leggen van het stamriool te voorzien van een gesloten wegdek, even als reeds is aangebracht op het zuidelijk gedeelte. Te dien einde moeten de boom en worden gerooid en het profiel van den weg aan een algeheel herziening worden onder worpen. Daarbij zal de rijweg een breedte kunnen verkrijgen van in het algemeen 8.50 M., terwijl evenals op het eerste ge deelte van den Haarlemmerweg, langs het water een betegeld voetpad van 1.90 M. met boombeplanting zal worden aangelegd. Aan de huizenzijde zal een trottoir worden ge maakt van ten minste 3 M. breedte, waar naast in verband met de lage ligging van een gedeelte der bebouwing een verdiept trottoir, breed dr 1 M., voorzoover noodig, zal worden gemaakt. Voorts brengt het werk mede het aempen van een sloot langs de voormalige buitenplaats „Groenoord". De kosten van een en ander worden ge raamd als volgt- stamriool 20.000—, weg- verbetering 18 000.beschoeiing 10.000. Het bedrag aan arbeidsloonen op de bouwplaats kan gesteld worden op 15.000.hetgeen op een aantal van plm. 625 manarbeidsweken neerkomt. A4 IV. (bouw rioolwaterzuiveringsinrich ting). Zooals bekend is, is het wenschelijk over te gaan tot het maken van een inrich ting tot het zuiveren van het door de cen trale rioleering afgevoerde rioolwater. Toen B. en W. eengen tijd geleden bleek, dat Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland op den duur geen vergunning meer zouden blijven verleenen voor het loozen van dit rioolwater in de Slaagh- of Stinksloot, heb ben wij aan het Rijksinstituut voor. Zuive- *ring van Afvalwater (R.I.Z.A.) verzocht een plan voor zoodanige inrichting samen te stellen, aan welk verzoek door dit instituut sedert is gevolg gegeven. De inrichting is ontworpen op ten terrein, gelegen tusschen de Slaaghsloot en de verbindingsspoorbaan naar de gasfabriek. De kosten van het thans uit te voeren ge deelte, hetwelk mede omvat den bouw van een personeeisw oning, noodig ten behoeve van een regelmatige bediening en bewa king van de inrichting, worden geraamd op 184.000.—. Hierin zijn niet begrepen de kosten van het verkrijgen van den grond, geraamd op f 16,000.—, welke niet voor financiering uit het Werkfonds in aanmer king komt. In tonaal zijn de kosten derhalve te stellen op J 200.000.—. Wegens arbeids loonen op de bouwplaats kan een bedrag van 41.500.— worden aangehouden, zoo dat het aantal manarbeidsweken te stellen is op 1730 Een bedrag van 440.000.hetwelk als maximum is te beschouwen, zal door den Staat der Nederlanden aan de gemeente als voorschot woiden verstrekt in gedeelten naargelang voorde werken betalingen moe ten worden gedaan. Volgens de bepalingen der overeenkomst zal de gemeente aanvan- kelijk geen rente verschuldigd zijn; den duur van de opschorting van de rentebe taling heeft de Regeering bepaald op 5 jaren. Indien naar het oordeel van de Mi nisters van Binner.landsche Zaken en van Financiën na afloop van dien termijn de fi- nancieele toestand der gemeente rentebe taling toelaat, zal rente verschuldigd zijn- Het rentepercentage wordt alsdan vastge steld door de genoemde Ministers, met dien verstande, dat Let niet hooger zal zijn dan dat, hetwelk de 3% rentegevende Nationale Schuld op dat tijdstip voor den verkrijger reëel afwerpt, en in geen geval meer zal bedragen dan 4% 's'jaars. De aflossing van het voorschot zal aan vangen in het jaar, volgende op dat, waar in de laatste betaling aan de gemeente heeft plaats gehad, practisch dus in het jaar na dat waarin de werken zijn gereed gekomen. Telken jare zal ten minste 1/40 van het be drag van het voorschot moeten worden af gelost. Naar net oordeel van B. en W. is de in de ontwerp-overeenkomst vervatte regeling voor de gemeente aannemelijk, terwijl ook tegen de in de bestekken op te nemen ar beidsvoorwaarde:. en de zgn. contra-bepa lingen, welke de gemeente tegenover het Werkfonds binden, ten einde een juiste toe passing van de arbeidsvoorwaarden te ver zekeren voor een en ander moge naar de stukken worden verwezen onzerzijds geen bezwaren bestaan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7