GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VOORSTEL TOT DISTRIBUT IE VAN GROENTEN AAN WERKLOO- ZEN AANGENOMEN. INSCHAKELING VAN DEN TUSSCHEN- HANDEL WORDT OVERWOGEN. INDIEN ZULKS MOGELIJK BLIJKT. v Groentendistributie. llo. Voqrstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het nemen van een proef met de distributie van goedkoope groenten aan ondersteunde werkloozen en armlastigen. Hierbij komt aan de orde een voorstel Beekenkam pW i 1 b r i n kW i 1- mer om deze distributie via den handel te doen geschieden. De heer Coster (R.K.) verdedigt het denkbeeld om den tusschenhandel in te schakelen. Voor de werkloozen blijft het resultaat hetzelfde en dan wordt tegemoet gekomen aan de wenschen van den mid denstand. De heer Beekenkamp A.R.) meent, dat inschakeling van den tusschenhandel zeer wel mogelijk is. De Leidsche Groen- tenveiling zou de groente dan in consig natie moeten krijgen. Spr. heeft geen be zwaar tegen gr oenten verstrekking in het algemeen, al gelooft hij, dat de noodza kelijkheid hier niet bestaat. De heer R o m ij n (V.B.) meent ook, dat van de noodzakelijkheid eener zoodanige distributie geenszins gebleken is. Spr. zal zich niet verzetten tegen 't voorstel, waarvan hij de verantwoordelijkheid echter afwijst, maar alleen, wanneer de tusschen handel wordt ingeschakeld, opdat de han del niet nog meer ontwricht wordt dan reeds het geval is. De heer Wilbrink (C.H.) heeft naar zijn smaak te weinig gegevens gekre gen omtrent de beweringen van het col lege, dat deze distributie noodzakelijk zou ziin. Daarom kan spr. niet medewerken aan het voorstel van B en W. zo'.a's het er ligt. De middenstanders hebben net ook liar-a te verantwoorden en wanneer er met de bonnen geknoeid wordt (zooals er met de lo'en- en /leeschbonnen gekwan seld wordt) kunnen de tusschenhandela ren er erm/ig door geschaad worden. Con trole door de belangh?obenden zelf «cht spr onmogelijk. Spr. beveelt het voorstel, mede door hem onderteekend ten zeerste aan. Een politiek relletje? De heer Snel (S. D. A. P.) juicht het voorstel van B. en W. toe. Nog bete.* zou het zijn, wanneer ook aardappelen gedis tribueerd zouden worden. Z. i. is de oppo sitie tegen dit voorstel ze?, overdreven. Dat de groentehandelaren schade zouden ondervinden is een loutere bewering niet mrer. Man gebruikt dit goedbedoelde voor stel als een aanleiding tot een politiek relletje. De heer Romijn ziet de noodza kelijkheid niet in, evenmin als andere hee ren, die er evenwel niet tegen zijn, als de tusschenhandel maar wordt ingeschakeld. Spr. protesteert tegen de insinuatie, dat kolen- en vleeschbonnen verkwanseld worden. Hij doet een dringend beroep op den raad om het voorstel van B. en W. te aanvaarden. De heer de Vries (Nat. Herstel) zegt, dat de distributie van groenten aller sympathie heeft. Er is verschil van mee ning over de wijze waarop. Spr. vraagt den wethouder of hij reeds een begin van uitvoering aan het nog aan te nemen voorstel heeft gegeven, zooals spr. ver nomen heeft. Distributie door de ge meente is een typisch socialistisch stok paardje. Waarom dan stilgestaan bij de groenten en de distributie niet uitgebreid tot kleeren, meubelen etc.? De aangewe zen weg acht spr. de inschakeling van den tusschenhandel. Menig groentenhandelaar in deze stad wordt reeds door Maatschap pelijk Hulpbetoon ondersteund. Kan de wethouder hieromtrent cijfers geven? Mevr. Braggaarde Does (S. D. A. P.) is verwonderd over de oppositie te gen het voorstel van B. en W. Iedereen moest de mogelijkheid om den werkloozen te hulp te komen met vreugde aangrij pen. De heer Wilmer (R.K.). Volkomen juist. Mevr. Braggaarde Does (S. D. A. P. Dit voorstel schept die mogelijkheid zonder kosten voor de gemeente en zon der noemenswaardige schade voor de ne ringdoenden. Iedere medaille heeft trou wens zijn keerzijde. Een nieuwigheid is het niet, want 120 gemeenten zijn ons voor gegaan. Moet men de noodzaak der groen- tenverstrekking nu nog aantoonen? Er is aan den eenen kant te veel en de werkloo zen kunnen het niet koopen wegens ge brek aan geld. De heer Eikerbout (A. R.), Men spreekt over oppositie tegen de voorge stelde distributie, maar niemand is tegen de distributie. Waar het om gaat, is al leen de tusschenkomst van den groenten- handelaar. Voor de werkloozen blijft al les hetzelfde. Daar het voorstel-Beeken- kamp er voor zorgt, dat de middenstand er geen schade van ondervindt, zal spr. vóór dit voorstel stemmen. De heer Bergers (R.K.). De heer Snel heeft gesproken van een politieke rel. Doch de politieke rel is aan de zijde van de S. D. A. P.! Deze zegt, altijd op te ko men voor de arbeiders en kleine mid denstanders, maar laat de laatste nu in den steek. Er zit nog een principieele kant aan deze kwestie. De gemeente moet zich n.l. niet met de distributie van goederen bemoeien, zoolang de midden stand daarvoor kan zorgen. De heer v. E c k (S. D. A. P.) heeft eenige misverstanden opgemerkt in den loop van het debat. De heer de Vries ver gist zich als hij meent, dat de S. D. A. P. hier een begin zcu willen maken met een nieuwe overheidsbemoeiing. Dat is onjuist. De S. D. A. P. ziet deze maatre gel slechts als een noodmaatregel. Voorts heeft de S. D. A. P. wel degelijk oog voor het belang van den middenstand. Spr. is bereid de nadeelen voor den middenstand weg te nemen, als dat gebeuren kan met behoud van dt voorgestelde maatregel Als de middenstand het ook goed kan waarom zouden wij de hulp van den mid denstand niet aanvaarden? Op grond van de ervaring (niet om principiëele bezwa ren) meent spr. dat inschakeling van den middenstand leidt tot mislukking. De wethouder zal daaromtrent nadere gegevens verstrekken. De heer v. Weizen (C.P.) meent ook, dat het inschakelen van den tusschenhah- del geen principieele kwestie is maar een vraagstuk van opportuniteit. De heer M anders (R. K.) juicht de distributie op zichzelf toe, doch wenscht den tusschenhandel ingeschakeld te zien. De heer v. d. Kwaak (C.H.) ontwik kelt eenige practische bezwaren tegen het plan van B. en W. en vindt de berekening van de financieele resultaten nogal optimis tisch. Practisch komen de kosten ten laste van de gemeente. Volgens de stukken is nergens, waar de distributie ter hand is genomen, de middenstand ingeschakeld, maar in Amsterdam en Rotterdam bijv. is dat wel het geval. Hoe gaat het daar? Het antwoord van den wethouder. Wethouder v. Stralen (S. D. A. P.( zegt, dat de regeering heeft aangedrongen op de invoering van een dergelijke dis tributie, wat aanleiding is jeworden voor verschillende gemeenten om daartoe over te gaan. De vorige wethouder, de heer Romijn, heeft er ook aandacht aan ge schonken en heeft geconfereerd met de belanghebbenden, waarbij hem van de noodzaak van een groenten-distributie niet gebleken is. Deze wethouder heeft echter maar al te graag het oor geleend aan de bezwaren der belanghebbenden. De heer Romijn (V.B.): Geen sprake van. Wethouder v. S t r a 1 e n (S. D. A. P.) Op verzoek uit arbeiderskringen heeft spr. deze zaak weer opgenomen, overtuigd van de noodzakelijkheid. Er is eenige tijd heengegaan met het inwinnen van inlich tingen in andere plaatsen. B. en W. dienen dit voorstel niet in als 'n socialistisch expe riment, maar op het voorbeeld van meer dan 120 gemeenten over het heele land, waar de distributie van gemeentewege zeer goed blijkt te werken. Toch heeft de tusschenhandel bezwaren geopperd en vele raadsleden hebben daarvan uiting gege ven. Dat was niet alleen hier, maar overal heeft de tusschenhandel oppositie ge voerd. Toch is de maatregel doorgevoerd en in vele plaatsen heeft de middenstand later royaal meegewerkt, omdat de be zwaren zoo groot niet bleken. Wellicht heeft hier en daar iemand eenige schade. Hierbij kan spr. opmerken, dat op het oogenblik geen enkele bona fide groenten- handelaar door Maatsch. Hulpbetoon wordt gesteund. Wel eenige werkloozen, die door M. H. tot handelaar zijn gepro moveerd en met een groentenkar de straat op zijn gestuurd. Spr. betoogt nog eens de noodzakelijkheid van de voorgestelde distributie. Dr. Horst was van meening, dat de behoefte aan groenten in de werk- loozen-gezinnen zeer groot was en dat men zich maar behelpt met brood, tot groote schade van de gezondheid. Wat het be zwaar van den middenstand betreft, merkt spr. op, dat deze maatregel in plaats van een nadeel een voordeel kan zijn voor den groentenhandel, omdat men het gebruik van meer groenten door den arbeider er mee propageert. Wanneer B. en W. kans hadden gezien om den middenstand in te schakelen, dan zouden zy dat zeker heb ben gedaan. Het desbetreffende voorstel is echter onuitvoerbaar. Vooreerst vormt het systeem van consignatie een beletsel, want elke controle ontbreekt. Het tweede bezwaar is, dat de doorgedraaide groen ten ter beschikking gesteld worden van de Groentencentrale, die ze niet weer aan de handelaar kan afstaan. Ervaring hebben wij hier niet, maar als één van de heeren een garantie kan ge ven dat het via den handel goed zou gaan, dan zou spr. er bijna vóór zijn. De heer v. d. Kwaak heeft gewezen op Amsterdam en Rotterdam, waar de groentenhandel is ingeschakeld. Maar deze is daar niet op dezelfde wijze ingeschakeld als men hier wil. In Dordrecht is de proef met inschake ling van den groentenhandel mislukt. Spr. is niet tegen inschakeling, als het maar gaat. Daarom is spr. bereid om een of an dere vorm van inschakeling alsnog te over wegen. Op de vraag van den heer de Vries antwoordt spr., dat eenige localen beschik baar worden gehouden. De v o o r zdringt aan op bekorting der debatten. B. en W. zijn bereid om een vorm van inschakeling van den tusschenhandel te overwegen. Later, de voorstellers van het amendement het in handen van B. en W. stellen. De heer Beekenkamp (A.R.) is niet overtuigd door de woorden van den wet houder. Het betreft hier een proef van drie maanden en wij mogen toch wel eenig vertrouwen in onzen handel hebben. Spr. handhaaft zijn amendement. De heer Wilbrink (C.H.) sluit zich daarbij aan. De wethouder heeft nergens aangetoond, waarom de proef met inscha keling van den middenstand elders is mis lukt. Wanneer volgens de voorstelling van B. en W. de schade voor den middenstand zóó gering zou zijn, dan heeft de heele distributie geen zin. De v o o r zwijst erop, dat het voorstel van B. en W. onmogelijk wordt, wanneer DE LEIDSCHE 2UIVEL- WEEK GEOPEND De heeren ten Cate Brouwer en dr. Horst over onze zuivelproducten Pleidooien vcor meerder gebruik. Vorige week hebben we in een artikel reeds uiteengezet, dat de Sleutelstad deze week in het teeken van onze heerlijke zui velproducten zou staan en de officieele opening daartoe had gisteravond plaats in de kleine Stadszaal, alwaar een aantal ge- noodigden met het Propaganda-comité van het Crisis Zuivelbureau bijeen was ter of ficieele opening van de zuiveldemonstra- ties, welke daar gedurende de eerste da gen zullen plaats hebben. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den voorzitter der K. v. K. voor Rijn land, den heer D. ten Cate Brouwer, die zich bereid had verklaard de demonstra ties officieel te openen, den heer D. M. Horst, directeur van den Ge Genees kundigen Dienst hier ter stede, dr. Kramer, directeur van het Melkcontrolestation te Den Haag, den heer van Ooyen, leider van den buitendienst van het Crisis Zuivelbu reau, vertegenwoordigers van verschil lende plaatselijke organisaties, enz. De voorzitter van het Propaganda-comi té, de heer J. P. v. d. Holst, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, om vervol gens het woord te geven aan den heer D. ten Cate Brouwer. Door onze afhankelijkheid in economisch opzicht van andere landen, wij den toe stand niet kunnen forceeren. Het is ons dus duidelijk, aldus spr., dat wij, voor- loopig althans, grootendeels op ons zelf zijn aangewezen. Het is dit besef, dat ons vanavond hier tezamen brengt. In dezen zorgvollen tijd moeten wij trachten zoo het amendement-Beekenkamp wordt aan genomen. De heer Wilmer (R. K.) wijst er op, dat de heele raad sympathie heeft voor de voorgestelde maatregel. Het gaat alleen om de wijze waarop. Niet alleen de belangen van de werkloozen moeten worden behar tigd, maar ook die van den tusschenhan del, van den kleinen tusschenhandel, waar van er velen een bestaan hebben, dat nauwelijks uitgaat boven dat der werkloo zen! Wethouder van Stralen heeft spr. niet kunnen overtuigen van de onmogelijkheid van het inschakelings-amendement. Het is misschien geen ideale vorm van distri butie, maar wij kunnen er toch eens een proef mee nemen. Mislukt een eerlijke proef, dan zal spr. niet langer aandringen op inschakeling van den tusschenhandel. Spr. handhaaft het mede door hem onder- teekende amendement. Wethouder T e p e (R. K.) zal niet stem men voor het amendement-Beekenkamp. Een distributie met inschakeling van den middenstand is ne.gens met succes door gevoerd. Een dergelijk voorstel is pas van morgen bekend geworden en B. en W. kunnen op zoo korten termijn hun stand punt niet wijzigen. Men wil inschakeling op proef, maar, als die proef mislukt, is de heele distributie verloren. Spr. is wel bereid gedurende de proef van 3 maan den de mogelijkheid van latere inscha keling te overwegen. De heer Manders (R. K.) raadt den voorstellers van het amendement aan, hun amendement in te trekken. Ook hij zal er zijn stem niet aan geven. De heer R o m ij n (V. B.) constateert, dat het college bereid is met den geest van het inschakelings-amendement reke ning te houden. De volgende week kan het college dan mededeel in g doen omtrent de door hen gedachte vorm van inschakeling. De stemming over het voorstel kan dus be ter worden aangehouden. De voorz.: vindt een termijn van een week te kort. Spr. vindt het beter, van daag de knoop door te hakken. De heer Beekenkamp (A. R.) trekt zijn amendement in (welks verwerping na de verklaringen van de heeren Tepe en Manders zeker scheen) doch vraagt als tegemoetkoming, dat het college z'n voor stel ook wijzigt in dien zin, dat de tusschen handel zal worden ingeschakeld Indien zulks magelijk zal blijken. Aldus wordt besloten. De punten 12 en 13 worden met het oog op het vergevorderde uur aangehouden. Daarna sluiting. ALS STUDENT TE „HAGEVELD". ALS THEOLOGANT TE WARMOND. ALS BISSCHOP. Foto Ziegler. goed mogelijk ons zelf te helpen en elke poging, die gedaan wordt om ons door de economische branding heen te slaan, steu nen. Een dergelijke poging is de propa ganda voor het gebruik van meer melk en zuivelproducten. Het opvoeren van het gebruik van melk en zuivelproducten is \ran enorme betee- kenis voor de welvaart van ons land. De Melkveehouderij en zuivelbereiding be- hooren tot de oudste takken van bedrijf in Nederland. Onze heerlijke boter, onze fijne kaas, zijn tot verover onze landsgrenzen beroemd en genieten terecht een wereld reputatie. Met de opvoering van het verbruik die nen wij niet alleen een nationaal-, doch ook een districtsbelang. Het district van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, om vattende 25 gemeenten, telt niet minder dan 3300 veehouders, tesamen bezittende 39840 melkkoeien. Nu zal men vragen, is het mogelijk het verbruik van melk, boter en kaas in Nederland aanmerkelijk te sti- muleeren? Wanneer men de cijfers raadpleegt van het melkverbruik. in met ons vergelijk bare landen, dan treft het ons hoe ons land in dit opzicht achteraan komt. Wordt in Denemarken, Zweden en Zwitserland ge middeld per hoofd van de bevolking, alles omgerekend in melk, 570 liter per jaar verorberd, voor Nederland is dit cijfer slechts 337 liter. Wat het voor onzen Boerenstand zou beteekenen, indien in Nederland per hoofd evenveel aan melk verbruikt zou worden, moge u duidelijk worden, als u weet dat deze meerdere liters melk, die dan zouden worden geconsumeerd, moeten worden voortgebracht door circa 260.000 koeien, hetgeen een bestaan zou geven aan 21400 veehouderij-bedrijven. Men ziet hieruit, hoeveel nog gedaan kan worden om onze eigen volkskracht op te voeren, en dit hier in dubbelen zin, zoowel economisch als physiek. Kortom door het drinken van meer melk. Het is dan ook geen opoffering, welke van de Nederlanders gevraagd wordt, maar slechts een zich goed realiseeren, wat het voor jong en oud beteekent, als meer zui velproducten worden genuttigd. Vergele ken met andere voedingsmiddelen, zijn het goedkoopere en zeer voedzame pro ducten. Het is daarom zoo goed gezien, dat men door middel van zuivelweken als deze, ons volk duidelijk maakt, dat het in deze tijden nu door zoovelen krachtig bezuinigd moet worden, men met zuivelproducten een voedzaam en geenszins duren maltijd kan bereiden. Op één punt wil ik echter alle bewoners van het district Rijnland in het by zonder wijzen, en wel op het groote voordeel ver bonden aan het gebruiken van melkbrood. Melkbrood is weinig duurder dan water brood, mede, doordat sedert 15 April de melk voor. bakkerij-doeleinden tegen aanmerkelijk lageren prijs kan worden betrokken. Ik vraag my zelfs af, of de toestand weer niet dient te worden, zooals voor den oorlog, toen wij geen waterbrood kenden! Ik weet, dat gij mij zult tegenvoeren, dat de mindere inkomsten een hoogere uitgave voor brood zeker niet toelaat. Dit is vol komen juist. Maar daartegenover stel ik echter de vraag, of de prijs van het brood niet zou kunen worden verlaagd, wanneer wy, gebruikers, onze speciale wenschen ten opzichte van den vorm, waarin wy het brood wenschen te gebruiken, eens ma tigden. Wanneer een normaal soort brood werd gebakken, zouden duizenden guldens aan arbeidsloon bespaard kunnen worden, zon der dat het iemand schaadt, en dit bedrag zou ten goede kunnen komen aan de ver bruikers. Broodverbruikers, die speciale wenschen hebben, moeten voor deze wen schen dan maar extra betalen. Spr. eindigde met den wensch, dat het resultaat van deze propaganda-zuivelweek in het district Rijnland de verwachtingen verre zal overtreffen. Na een dankwoord van den heer v. d. Holst, was het woord aan den heer dr. M. D. Horst, die van geneeskundige zijde een woord van aanbeveling wilde spreken voor het gebruik van zuivelproducten. Eigenlijk was een aanbeveling toch wel overbodig, zeide spr., en ging het meer om een meerder gebruik aan te moedigen, want, dat onze nationale zuivelproducten goed zijn, maar bovendien, dat ze ook ge bruikt worden, dat weet iedereen. Het gebruik er van is echter somtyds omgekeerd evenredig aan den leeftijd van den mensch. Behalve een weinigje melk in koffie of thee gebruiken de meeste volwas senen geen melk. Bier daarentegen wordt veelvuldig gebruikt. Dat is in de eerste plaats duurder, maar bovenal voor de ge zondheid toch niet in vergelijking met melk te brengen. Spr. weidt dan verder uit over de voed zaamheid van boter en kaas, maar het groo te voordeel van de zuivelproducten ligt vooral wel daarin, dat men er een onge looflijk aantal spijzen mede bereiden kan. Het voedsel dat wij zoo dagelijks tot ons nemen, is over het algemeen zeer eento nig, omdat het vrijwel steeds op dezelfde wijze is bereid. Maar een smakelijk voed sel is toch ongetwijfeld zeer bevorderlijk voor den eetlust. Daarenboven steunt men den Holland- schen boer. Diens producten loonend te houden is een nationaal belang. Een der machtigste middelen om deproductie te verhoogen is, dat men den prijs verlaagt. Dan komen onze zuivelproducten ook meer onder het bereid van de minder kapitaal krachtigen. Spr. wilde dit middel aange ven, niet om critiek uit te oefenen op de verschillende regeeringsmaatregelen, maar om er op te wijzen, dat het meerder ge bruik dus een meerdere omzet ook verla ging der artikelen met zich mede kan brengen. Spr. hoopte, dat de nu hier ter stede be gonnen campagne in dien geest resultaat moge hebben, dan zal ieder vruchten van dit mooie werk kunnen plukken. Na deze uiteenzetting werd den aanwe zigen een kopje koffie (natuurlijk met room) gepresenteerd en een proefje gege ven van enkele gerechten, welke van zui velproducten waren vervaardigd, waarby de leidster van de kookdemonstraties, mej. van Kuyk, in het bijzonder natuurlijk voor deelde over de bereiding van gerechten de aanwezige dames een en ander mede deelde over de bereiding van een en an- met melk, boter en kaas, terwyl de heeren zich van de deugdelijkheid ervan men zie de foto nader gingen over tuigen. Hiermee kwam het einde van de eerste demonstratie, want reeds stonden vele huisvrouwen voor de deur, om de volgen de openbare demonstratie by te wo nen. Moge het resultaat van deze zuivel week den organisatoren datgene brengen wat zij er van verwacht hebben, dan is hun wer ken niet tevergeefs geweest. Foto S'egtenhorst. DE ZUIVEL WEEK TE LEIDEN GEOPEND De heeren D. ten Cate Brouwer (rechts) en dr. D. M. Horst (links) achter het gascomfoor.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5