Plechtige Bisschopswijding van Mgr. J. P. Huibers DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 No. 8340 S)e £eid4elt£(3oii/fca/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week t 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bu vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 93S, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrek kingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEDEN IN DE KATHEDRAAL TE HAARLEM De hoogste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten des lands aanwezig Vandaag staan wij, Katholieken van het Bisdom Haarlem, rondom onzen nieuwen Bisschop, met gevoelens van aanhan kelijkheid en volgzaamheid. Die aanhankelijkheid en volgzaamheid zijn geen gelegenheids-gevoelens, welke wij zoo nu en dan 'ns willen manifestee ren zij zijn de logische consequentie van ons levend katholiek principe. De Bisschop is de Leider in een Bisdom zoo wil God het. En tegenover een Leider passen gevoelens van aanhankelijkheid en- volgzaamheid! Vooral vandaag 't kan niet anders zijn de gedachten van velen onzer telkens uitgegaan naar Mgr. Huibers, maar ook naar Hem, Dien God zoo onverwacht van ons heeft weggenomen, onzen vorigen Bis schop, Mgr. Aengenent. 't Is een sympathieke gedachte, die de Pastoor van een parochie in onze omgeving enkele da gen geleden zijn parochianen voorhield: Gij moet dezer dagen, aldus die Pastoor, veel bidden voor den nieuwen Bisschop, maar vergeet dan daarbij ook niet een ge bed voor Mgr. Aengenent z.g Wij, katholieken van het Bisdom Haar lem, hebben getreurd, toen ons ontviel onze Bisschop Aengenent, wiens nage dachtenis in onze eerbiedige en dankbare herinnering levend blijft; wij betuigen aan Mgr. Huibers dezelfde volgzaamheid en trouw, die wij gegeven hebben aan zijn Voorganger! En de voortreffelijkheid en beminnelijkheid van zijne persoonlijkheid zal 't ons, katholieken van het Bisdom Haarlem, gemakkelijk maken, Mgr. Hui bers te volgen als den Leider, ons door God geschonken! In dezen ook voor het geestelijke leven zoo moeilijken tijd; in dezen tijd, die ons, katholieken, zulke zware eischen stelt ook in het openbare, in het maatschappelijke leven, dat is vol dwaling en vol gevaren in dezen tijd vóóral is volgzaamheid en trouw aan het Kerkelijk Gezag zoo nood zakelijk! Die volgzaamheid en trouw beloven wij aan Haarlems nieuwen Bischop Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers! De plechtige Bisschopswijding van Mgr. J. P. Huibers, welke hedenmorgen in de Kathedrale kerk „St Bavo" te Haarlem heeft een ontzaglijken stroom van men- sohen naar Haarlem doen gaan om van deze groote en plechtige gebeurtenis getuige te kunnen zijn. Extra treinen, extra trams waren naar Haarlem ingelegd en talrijke auto's en- autobussen versierd met paarse en rood witte vlaggen de laatste de kleuren van het Bisdom Haarlem hadden 's morgens reeds vroeg hun weg naar Haarlem gevon den. Bij den uitgang van het Station en in de omgeving van dn Kathedraal werden door Graalmeisjes insignes aangeboden in de historische kleuren van het Bisdom. Reeds om half negen in den morgen con centreerde de grootste drukte zich rond de Kathedraal, waar tal van ordecommissaris sen de noodige aanwijzingen gaven. Een groote menigte heeft zich in de na bijheid der Kathedraal opgesteld om de aankomst der vele hooge autoriteiten als de verschillende Bisschoppen, Ministers, enz. te kunnen gadeslaan. De Haarlemsche po litie heeft echter voor een goede afzetting gezorgd, zoodat de aankomst der autoritei ten en genoodigden en het betreden der Kathedraal ongelnnderd kan geschieden. Om half tien is geen plaats in de Ka thedraal nog onbezet en worden de ingan gen tot de Kathedraal gesloten. Daarbin nen wacht een belangstellende menigte op de grootsche en indrukwekkende plechtig heid dezer H. Bisschopswijding. De versiering van de Kathedraal. Op uitdrukkelijk verlangen van den Bis schop is de Kathedraal, wegens de druk kende tijdsomstandigheden, met sobere mid delen versierd. Toch meende de versierings- commissie, dat er, zij het dan met eenvou dige middelen, een niet minder smaakvolle, kleurrijke en tegelijk origineele versiering kon worden aangebracht. En dank zij veler medewerking en bereidwilligheid, kon zulks, onder artistieke leiding van H. Bij voet, tot verwerkelijking komen. Dankbaar werd gebruik gemaakt Van- de roode wim pels, afhangende langs de pijlers van.2acht- gelèn bakisteeri, die reeds aanwezig waren. Daardoor lag de hoofdtoon van de versie ring: rood en geel-wit, welke ook de kleu ren van het Bisdom zijn, voor de hand. Als afwisseling werd het groen aangewend van een eenvoudige plantenversiering boven hot hoogkoor. Als neven versiering van de kleu ren van het Bisdom nu is aangebracht een groote serie wapenschilden, toebehoorende aan de aanwezige Bisschoppen en Prelaten, en 'aan alle Bisschoppen van het Diocees Haarlem. Deze schilden nu, waarop de ge bruikelijke Pontificale insignia zijn wegge laten, geven èn door haar verhoudingen met de hoofdlijnen van de Kathedraal, èn door de fraaie afwerking èn door de logische plaatsing een geheel eigen cachet aan de versiering bij deze bisschopswijding. Wan neer wij in details gaan treden, dan zien wij vooreerst, dat de wapens van den Wijder en den Wijdeling zich op hun resp. zetels in het priesterkoor bevinden. De Internun tius neemt, als Legaat van den Paus, op zijn eigen troon, welke geplaatst is aan de Epis telzijde, plaats; daardoor wordt tevens de rechterzijde (Epistelzijde) van de Kathe draal de voornaamste en waardigste zijde van de Kathedraal. Aan deze zijde plaatst men dan ook de eeregasten en de familie van den Bisschop; aan deze zijde hangen de emblemen van de voornaamste Hoogwaar digheidsbekleders. Dan verlaten wij het Priesterkoor, en plaatsen ons midden on der den koepel. Aan de binnenzijde der 4 hoofdpijlers, die den koepel dragen, zien wij ter rechterzijde van het schip, aan de voornaamste zijde dus, de wapenschilden van Z. H. den Paus en van het Bisdom; ter linkerzijde die van Koningin Wilhelmina en van de stad Haarlem. Gaan we nog meer terug naar den hoofdingang, steeds met het gezicht gewend naar het priesterkoor, dan zien wij de 6 hoofdpijlers tot aan de Com muniebank staan. Aan den binnenkant naar het middenpad gekeerd, hangen de wapens van alle Bisschoppen van Haarlem, in volgorde, te rekenen van af de voorste pijler aan de rechterzijde van de Kathe draal: Mgr. Aengenent, Callier, Botteman- ne, en idem aan de linkerzijde: Mgr. Snickers, Wilmer en van Vree. Tegen den voorkant van de twee pilaren onder de achtertribune zijn de wapens van de 2 eerste bisschoppen van Haarlem uit de XVle eeuw: Godfried van Mierlo en Nicolaas van Nieuwland aangebracht. Dan volgen, telkens om en om, aan Oost en Westzijde der hoofdpijlers, eerst ter rechterzijde van de Kathedraal, de schilden van de Aartsbisschoppen Mgr. Jansen en de Jong, en van de Bisschoppen van Neder land: Mgr. Hopmans, Diepen en Lemmens. Op dezelfde hoogte ter linkerzijde, de em blemen van de 2 Bisschoppen-Eerekanun niken van het Haarlemsch Kapittel: Mgr. Heylen van Namen en Mgr. Coppieters van Gent, gevolgd door die van de aanwezige Missiebisschoppen: Mgr. Biermans, Vesters, Buckx. Het wapen van Mgr. Valenberg is in het rechtertransept aangebracht. In de Zui delijke zijbeuk zijn aan de rechterzijde aangebracht de schilden van de Prelaten, die tevens Kanunniken zijn, in volgorde van digniteit: Mgr. Taskin, Möllmann en van Noort; aan de linkerzijde die van Mgr. Bekkers, en van de stad Amsterdam, de eerste pastoorsplaats van den Wijdeling. In de Noordelijke zijbeuk prijken ter linker zijde de wapens van den Magister-Generaal van de Kruisheeren Mgr van Dinter, van Abt Puniet de Parry, dat van Prelaat Stöcker in het linkertransept. Tenslotte aldaar ter rechterzijde de emblemen van het Seminarie Hageveld en van de Stad Hoorn, waar Mgr. resp. als Leeraar en als Deken heeft gearbeid. Volgens de voorschriften der Liturgie zijn twee altaren in gereedheid gebracht, het groote altaar voor den Consecrator en een ander voor den gekozen Bisschop. Nabij het Groot-altaar bevindt zich de credens-tafel, waarop twee kaarsen, de benoodigdheden voor de Pontificale H. Mis en het H. Chris ma. Op het andere altaar is een kruis met twee waskaarsen, het Misboek en het Pon tificale, verder het Bisschoppelijk ornaat in witte kleur n.l. sandalen, amict, albe, cin- gel, stool, tuniek, dalmatiek, kazuifel en koorkap; op de credenstafel daarnaast lig gen de Bisschoppelijke onderscheidingstee kenen n.l. de ring, het borstkruis, de staf, de handschoenen, de mijter en wat verder voor de wijding noodig is; ook het gewaad van de assisteerende bisschoppen is hier in gereedheid gebracht n.l. rochet, amict, stool en koorkap. De aanwezigen. Onder de talrijke genoodigden in de Ka thedraal bevinden zich o.a. de volgende geestelijke en wereldlijke autoriteiten. In de Kanunnikenbanken hebben plaats genomen H.H. Hoogw. Excellenties: mgr. dr. J. de Jong, mgr. dr. J. M. G. Lem mens, mgr. dr. F. J. Vesters, mgr. dr. J. M. Buckx, mgr. J. Mangers, mgr. F. M. J. van Valenberg, mgr. dr. H. M. Mekkelholt, die in mantelèttum zijn gekleed; en de Ka nunniken mgr. M. P. J. Möllmann, L. A. A. M. Westerwoudt, mgr. dr. G. van Noort, M. W. A. Wijtenburg, J. W. van Heeswijk, Vicaris Generaal mgr. Th. W. Pichot, alien in paarse toog en koormantel, alsmede de Eere-kanunniken L. Stolk, H. C. J. Sondaal, J. L. Dankelman en Secretaris van de In- ternutiatuur mgr. L. Punzele. In het hoogkoor hebben plaats genomen de abten: Magister-Generaal W. van Din ter O.S.Cr., Abt J. de Puniet de Parry, O.S. B., Prelaat M. Stöcker, O. Praem. Vervol gens: mgr. dr. B. J. Eras, Procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, de Huisprela ten; mgr. O. de Gruyter en mgr. Th. M. Bek kers, de Geheim-Kamerheeren: mgr. P. Groenen, mgr. dr. Th. Verhoeven en mgr. dr. P. van Gils. Voorts zijn aanwezig: prof. dr. F. Weve O.P., de Zeereerw. Dekens van de verschillende Dekenaten, de Hoogeer w. Provinciaals der Regulieren die zielzorg uit oefenen in het Bisdom Haarlem, de Regent van het Sem. Hageveld, N. Ammerlaan, de oudste professoren der drie Seminaria, de nieuwe Plebaan F. Filbry, de Kolonel- Hoofdaalmoezenier van Leger en VI. J. J. J. Noordman. Verder de Pastoors-klasgenoo- ten van mgr. Huibers, de Deken van Alme lo, eerekan. M. van der Waarden e.a. Voor en opzij van het Hoogkoor: de pro fessoren van de Seminaria. Pastoors, Di recteuren van Diocesane Congregaties, de Directeuren van het Mannelijk en Vrouwe lijk Jeugdwerk, Rectoren en Kapelaans van het Bisdom, ten getale van ongeveer 470 priesters. Daarachter studenten van het Theologicum en Philosophicum, 200 in ge tal. Allen in toog en superpli de Regulie ren in habijt. Tegenover den troon van den Bisschop van Haarlem: de familie van den Wijdeling. De troon van den Consecrator is aan de Epistelzijde schuin tegenover den troon van mgr. Huibers. Op de eerste rij achter de priesters zijn gezeten aan de epistelzijde: Z.Exc. de gezant van België, Z.Exc. de gezant van Portu gal, Z.Exc. de gezant van Polen, Z.Exc. de gezant van Frankrijk, Z.Exc. de gezant van Italië, Z.Exc. de gezant van Oostenrijk. Z.Exc. de Minister van Juistitie, Z.Exc. de Minister van Nijverheid, Handel en Scheep vaart; aan de evangeliezijde: Z.Exc. mr. dr. Deckers, de minister van Land bouw en Visscherij, Z.Exc. mr. M. Slingenberg, Minister van Sociale Za ken, Z.Ext. prof. mr. P. J. Aalbarse, Mi nister van Staat, Jhr. O. van Nispen tot Se- venaer, oud-gezant bij het Vaticaan, Z.Exc. jhr. mr. dr. A. Roëll, Commiss. v. d. Konin gin en mevrouw, Z.Exc. mr. T. J. Verschuur, oud-minister van Econ. Zaken, Z.Exc. mr. H. P. Marchant, oud-Minister van Onderw., Kunsten en Wetensch. In het schip der Kathedraal over epistel en evangeliezijde hebben plaats genomen: prof. dr. Alph. Steger, mr. J. N. J. Heerkens- Thijssen, oud-lid der Eerste Kamer, mr. Go- seling, Lid Tweede Kamer, Ch. v. d. Bilt, Lid Tweede Kamer, Jac. Groen Az., Zuid- Scharwoude, H. Hermans, Lid Tweede Ka mer, A. J. Loerakker, Lid Tweede Kamer, E. J. M. Stumpel, Lid Tweede Kamer, mr. Fr. Teulings, Lid Tweede Kamer, mr. A. J. B. Blaisse, Amsterdam, Lid van de Rad- boudstichting, mr. C. Prinzen, Secr. Colle ge van Curatoren Universiteit te Nijmegen, W. de Jong, Scheveningen, Secr. v. d. Rad- boudstichting, H. M. J. Blomjous, Vice- voorzitter Curatorium R.K. Handelshooge- school, prof. dr. A. M. J. van Rooy, Am sterdam, Senaat R.K. Universiteit Nijmegen, prof. dr. Granpré Molière, Delft, mr. dr. P. J. Witteman, Lid van Ged. Staten van Noord-Holland, jhr. mr. L. van Fisenne, Lid Ged. Staten van Zuid-Holland, mr. J. H. H. Sbieger, Lid van Ged. Staten van Zee land, Goes, C. Maarschalk, Burgemeester van Haarlem en mevrouw Maarschalk, W. Rood en burg, Wethouder van Financiën, Haarlem, W. J. B. van Liempt, Haarlem, A. G. Boes, Wethouder van Haarlem, M. A. Reinalda, Haarlem, mr. Th. Wesstra, Secre taris der Gemeente Haarlem, Kath. leden van de Gemeenteraad van Haarlem, mr. H. C. Leemhorst, Burgemeester van Hoorn, M. v. d. Weijer, Insp. L.O. Haarlem, J. W. A. Beynes, Haarlem, L. A. P. M. v. d. Broeke, H. Kuijpers, Rotterdam, C. J. G. Struijcken, Den Haag, L. M. Weterings, Haarlem, C. Th. J. v. d. Bergh, Lid Kerkbestuur Kathe draal, J. A. Herminck, Lid Kerkbestuur Kathedraal, L. C. J. Nieuwenhuys, Lid Kerkbestuur Kathedraal, G. Weustink* Lid Kerkbestuur Kathedraal. De Regelingscommissie: W. J. Speller en mevrouw, Haarlem, H. W. M. van Os, Haarlem, P. J. M. van Tetering, Haarlem, C. J. Veltman, Insp.-Opz. der kerkel. ge bouwen in het Dekenaat Haarlem, L. Kui pers, Administrateur der Kathedraal te Haarlem, mr. Th. J. M. A. Westerwoudt, Directeur Spaarnebank, Haarlem, J. A. Schippers, Dir. Ned. Landbouwbank, Am sterdam, dr. J. Hoge, Geneesheer-Directeur Mariastichting, Haarlem, het bestuur der R.K. Staatspartij, Den Haag, J. B. van Bockxmeer, Wethouder van Hoorn, Verte genwoordigers van organisaties op gebied van Onderwijs, Soc. Ver., Charitatieve Ver. en Jeugd-Ver. en op de tribune: De Zusters Foto Ziegler. en Broeders van de verschillende Congre gaties. Velen der hoogste autoriteiten arriveer den tusschen half tien en tien uur en wer den naar hun plaatsen geleid. Om 10 uur precies werd de stoet van hooge geestelijken plechtig afgehaald aan den ingang van de Kathedraal. Onder de dreunende tonen van het orgel begaf de stoet van bisschoppen, consecra tor en wijdeling zich naar het priesterkoor. Na een korte aanbidding bij het Sacra mentsaltaar begeeft de consecrator zich nu naar den Bisschoppelijken troon om zich voor de H. Mis te kleeden; hetzelfde doen intusschen de assisteerende Bisschoppen aan het andere altaar. De wijdeling kleedt zich als gewoon priester met de koorkap: Nu geleiden de assisteerende Bisschop pen den wijdeling naar den zetel van den consecrator, die voor het hoofdaltaar is ge plaatst. De oudste der assisteerende Bisschop pen richt zich dan tot den consecrator, Mgr. Giobbe, en vraagt dezen om den aanwe zigen priester „tot den last van het Bis schopsambt" te willen verheffen. De consecrator laat vervolgens zijn se cretaris den Pauselijken lastbrief voorle zen, dien hij uit de handen van den assis tent-Bisschop heeft ontvangen en uit wel ken brief blijkt, dat de formaliteiten der keuze onderhouden zijn en deze door den Paus is goedgekeur. Na deze voorlezing knielt de wijdeling voor den consecrator neer en spreekt een eedsformulier uit, waarin hij zweert ge hoorzaamheid aan den H. Stoel en de H. Canon en belooft de kerkelijke eigendom- I men, wier bestuur hem wordt toever trouwt, goed te zullen beheeren. Na deze eed keeren de assisteerende Bis schoppen met den wijdeling naar hun ze tels terug, waarna het examen, het onder zoek aanvangt De wijdeling moet getuigenis afleggen, bereid te zijn al de plichten der bisschop pelijke waardigheid te vervullen, dat zijn leer overeenkomstig die der Kerk is en dat hij het ware geloof zal verdedigen. Den wijdeling wordt dan een groot aan tal vragen gesteld, waarop hij steeds weer antwoordt: Volo, Ik wil, of Credo, Ik ge loof en dan begint de H. Mis die de wijde ling tegelijk met den consacreerenden Bis schop zal opdragen. De assistentie. Aan deze plechtigheden en de overige plechtigheden werd door de volgende gees telijken deelgenomen:

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1