STADS NIEUWS DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Brand in het Studentenhuis „De Stins 27ste Jaargang MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 No. 833S S)e Celd^efveSoii^iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitfcetafing: Voor Leiden 19 cent per weekt 2.50 per kwartel Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 V GIRONUMMER 103033, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Toen en nu en de toekomst Wy zijn dankbaar voor het feit, dat ka tholieken bun kinderen kunnen toevertrou wen aan een katholieke school. Wij zijn er dankbaar voor. De overtuiging van het nut en de nood zakelijkheid van katholiek onderwijs, van eigen, bijzondere scholen die overtui ging kan in den een levendiger, dieper zijn, dan in den ander, alle katholieken zullen dit bezit toch waardeeren. Alle zul len waardeeren, dat wij, als katholieken hebben de vrijheid en het recht, om in scholen, ingericht naar onze eigen levens overtuiging, de kinderen te laten onder wijzen en vormen voor het latere leven. Allen zullen waardeeren, dat wij niet lan ger gedwongen zijn, mee te bekostigen de scholen voor openbaar onderwijs, terwijl wij daarnaast als privilegie onze eigen scholen mochten oprichten en zelf betalen. Maar wij vergeten bij de waardeering van dit feit al te gemakkelijk, dat het an ders is geweest en óók anders kan worden. Dat het anders is geweest. In de laat ste uitgave van „Het Schoolbestuur" wordt herinnerd aan een artikel in 1876 geschre ven, handelend over de vraag: „Welke hin derpalen staan de verdere- ontwikkeling van het R. K. onderwijs in den weg, en wat kan er aangewend worden, om het kwaad te verhelpen?" Zwaar geladen van pessimisme is de toon van den schrijver. De schrijver ziet de toe komst donker, zeer donker in en aarzelt niet als zijn vaste overtuiging weer te geven ,dat ons Bijzonder Onderwijs, in welks bloei wij ons sedert eenige jaren mogen verheugen eerlang zal vervallen door ge brek aan hulppersoneel". Hij wijst op de teekenen van den tijd. „Wij mogen het ons niet ontveinzen, dat thans reeds eenige scholen in kwijnenden staat zijn, en er zelfs al eene school is ge sloten geworden, wegens gebrek aan hulp- personeel''. Nu bezitten de katholieken hun scholen voor L.O bij duizenden (2681), maar in 184 lag het totaal zeker niet ver boven de 300 en in het Bisdom Haarlem beteekende de sluiting van één bijzondere school een daling van 2%. In wanhoopsstemming roept bedoelde schrijver uit: „Wat baat al het spreken over leer- en hulpmiddelen in de school, inoien het eerste en noodzakelijkste hulpmiddel (de onderwijzer) ontbreekt?" Schrijver legt het feit vast, „dat de R. K. school geen gebrek aan personeel zou heb ben, indien de R. K. onderwijzers, aan de openbare school werkzaam, hun krachten wilden wijden aan het Bijzonder Onder wijs". Zóó was het 'n vijftig, jaren geleden. Nu is de toestand zoo veel verbeterd. Maar 't kan weer zóó worden als het was in 1875, en óók erger, onrechtvaardiger, onbillijkei voor ons. Wij kunnen niet twijfelen aan dit be schamende feit, dat meerdere katho lieken als spotten met de waarde van het groote bezit op onderwijsgebied, wat door dit staat vast veel arbeid der R. K. Staatspartij is verkregen! DE BISSCHOPS-WUDING. Men verzoekt ons opname van het vol gende: De ingang voor de priesters in de ka thedraal, aangeduid met no. 2, is aan de rechterzijde van de piebanie bij de Maria kapel. NA DE BISSCHOPSWIJDING. Recepties op het Bisschoppelijk Paleis. Onmiddellijk na de plechtigheden in de Kathedraal is er morgen voor een zeer klein getal, daartoe expresselijk uitgenoo- digd, een speciale Receptie, waarbij óók aanwezig zal zijn Z. H. Exc. Monseigneur P. Giobbe, de Consecrator. Vervolgens van 1.452.30 uur voor de E.E. Geestelijkheid. En van 2.304.00 uur voor Religieusen en voor de leeken, niet voor vertegenwoordigers van organisaties. Zondag a.s. van 2.003.30 uur recep tie voor vertegenwoordigers van organisa ties: a. uit het land; b. uit het Bisdom; c. uit de stad. Toespraken kunnen niet wor den gehouden. De gewone audiënties zullen deze week niet plaats hebben. De nieuwe klokken der St. Petruskerk De klokken luiden. Wat dat luiden be duidt? Als de klokken door de straten der stad of over de dorpen of op de wegen en vel den haar sonore stem laten klinken, met den aandrang van maar steeds dezelfde herhaling dan trekken ze onze gedach ten, dan slaan ze rondom ons een stilte... De klokken roepen altijd op tot iets plech tigs; concentreeren onze gedachten rond om een feestelijke of droevige gebeurte nis van bijzondere beteekenis; wekken ons op tot een dieper medeleven met een feit, waaraan zij willen herinneren. Wij kun nen ons b.v. niet voorstellen, dat een bios coop zijn bezoekers door klokken-gelui zal willen trekken! De kerk-klokken, onze kerk-klokken heb ben een zeer gewichtige taak te vervullen. Ze kunnen terecht worden genoemd: de herauten van God!Zij kondigen aan of begeleiden de verhevenste oogenblikken en de belangrijkste gebeurtenissen, die door ons kunnen worden beleefd De Kerk wijdt dan ook de klokken, die in het kerkgebouw zullen worden opgehan gen, met een symboliek, die een diepe be teekenis heeft, en met gebeden, die zijn rijk aan treffende gedachten. De klok ken wijdende, bidt de Kerk tot God, dat „Uw volk, door haar verzameld, in den Heer versterkt worde". Gisteren te 12 uur zijn de klokken der nieuwe St. Petrus-kerk gewijd door den hoogeerw. heer Deken A. Homulle, geas sisteerd door de kapelaan der parochie, de weleerw. heeren G. Mudde en H. Schra- ma, als diaken en subdiaken. Mede waren aanwezig de zeereerw. heer pastoor Th. Beukers, de weleerw. heer kapelaan G. Leenders, de zeereerw. pater B. de Goede, O.F.M., de zeereerw. heeren rector Th. Beu- ne en J. Jansen. Aanwezig waren ook de architecten, de heeren Kropholler en v. Oerle, en de aannemers van het kerk gebouw. Kerkbestuur, vele parochianen en ook niet-parochianen woonden de plechtigheid bij en volgden deze in de uitgave der Li turgische Vereeniging. Het zangkoor der parochie voerde de in de liturgie dezer plechtigheid voorgeschreven gezangen uit. Na afloop hield de hoogeerw. heer Deken een geestdriftige toespraak, waarin hy dezen dag noemde een dag van vreugde en van jubel. De klokken spreken de taal van VIJFTIGJARIG ZANGERSJUBILEUM. De heer J. J. Pommée. Zooals wij vorige week berichtten was het Zaterdag vijftig jaar geleden dat de heer J. J. Pommée, thans te Oegstgeest woonachtig, lid werd van het zangkoor der St. Petruskerk, waarvan hij gedurende tal van jaren tevens dirigent is. In verband met de omstandigheden, dat gisteren de klokke-wijding voor de nieuwe Kerk plaats vond en de jubilaris zelf eenvoudig als hij is van feestelijkheden hieromtrent liever niet zag vond de her denking een eenvoudig karakter. Zaterdag reeds was de pastoor der pa rochie, voorzitter van het Kerkbestuur en van het zangkoor, met de overige leden van het Kerkbestuur den jubilaris gaan complimenteeren. Gisteren werd tot intentie van den jubi laris de plechtige Hoogmis Li de St. Lode- wijkskerk opgedragen. God; zij zijn de herauten van God. De klok ken, nu gewijd, zullen de parochianen gaan oproepen naar het nieuwe kerkgebouw, dat spoedig gereed is gekomen en zal worden geconsacreerd. De klokken spreken de taal van God, onder aanroeping van een heilige. De klok, toegewijd aan St. Petrus, spreekt van liefde tot God, enthousiasme voor den Heer, en ook van menschelijke zwakheid, van boete en berouw. De klok, toegewijd aan St. Bonifacius, herinnert ons aan den grooten ijver voor den Godsdienst en den eerbied van het kerkelijk gezag, door dezen heilige in ons land betoond. De klok, toegewijd aan de St. Theodorus, roept ons voor den geest het leven van dezen soldaat, dat een voorbeeld is geweest van onderwerping aan het tijdelijk gezag, en dat besloten is met den marteldood voor God. De klok, toegewijd aan de heilige Maria, herinnert ons aan de heilige, die is het toonbeeld van alle deugden. En' de klok, toegewijd aan St. Jacobus, op wiens feestdag de oude St. Petruskerk is afge brand, wekt ons op tot een opbeurend ver trouwen op Gods Voorzienigheid. Alle klokken tezamen roepen ons toe het .Sursum Corda", de harten omhoog naar God, die ons een Vader is, ook in deze bange tijden; roepen- ons op, om te schou wen naar omhoog, naar den hemel, waar God ons een eeuwig geluk wil schenken. Na deze predicatie werden de klokken geluid, waarbij de aanwezige geestelijken als beiaardiers fungeerden! Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BINNENLAND. Nadere bijzonderheden omtrent den tra- gischen brand te Amsterdam. (3de blad). Vannacht en hedenmorgen brandde het te Amsterdam weer. (1ste blad). Gevaarlijke stoeipartij tusschen twee jon gens te Drachten veroorzaakt den dood van een hunner. (3de blad). BUITENLAND. Dessië opnieuw door de Italianen gebom bardeerd (4de blad). Oud-rijkskanselier Brüning over het Hit- Ier-regiem (4de blad). Obstructie der Fransche radicalen tegen wijziging van het kiesstelsel (4de blad). Brand in Engelsche 1 filmstad (Buitenl. Ber., éde blad). LEIDEN. Dr. Emil Fiedler spreekt voor „Sanctus Augustinus". (1ste blad). Brand in het Studentenbuis „De Stlns"* (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Olympische Winterspelen te Garmisch Partenkirchen. (2de en lste blad). Nieuw Ned. Zwemrecord van mej. G. Brouwers. (2de blad). De stagnatie in de voetbalcompetitie duurt voort. (2de blad). DE VOORGESTELDE GROENTEN- DISTRIBUTIE. Door de Raadsleden dr. Beekenkamp (A. R.), Wilbrink (C.-H.) en Wilmer (R.-K.) is een amendement ingediend op het voor stel van B. en W. inzake groenten-distri butie, waarbij wordt voorgesteld, dat de bona fide Leidsche groentenhandelaren daarbij worden ingeschakeld; dat voorts de prijs van de groenten niet hooger zal zijn dan 3 ct. per K.G., (zooals j in het voorstel van B. en W.); dat vervolgens groentenhandelaren 1 ct per K.G .als distributievergoeding zullen krijgen voor de geleverde groenten; en eindelijk, dat er een commissie van toezicht zal worden benoemd voor deze distributie, bestaande uit de directeuren van M. H. en Soc. Zaken, twee vertegenwoor digers van de Leidsche Ver. van hande laren in aardappelen, groenten en fruit en drie vertegenwoordigers van de Leidsche arbeidersorganisaties. Fel woedde het vuur, doch het was spoedig bedwongen* JAARVERGADERING R.K. BOND VAN BOUWPATROONS De voorzitter opent de vergadering der afdeeling met het uitspreken van een nieuwjaarsrede, waaraan wjj het volgen de ontleenen. Spr. moest constateeren, dat ook het bouwbedrijf geen opleving, doch achteruitgang meemaakt. Het vraagstuk der beunhazerij is moeilijk op te lessen; de Gewestelijke Commissie is opgericht, doch resuliaat is weinig of niet bereikt. Door de actie van bondsbestuur en af- deelingen is bereikt, dat door de regeering een commissie in het leven is geroepen, welke de regeering zal dienen van voor lichting omtrent alle zaken van werkver schaffing. Laten wij hopen, dat deze com missie, waarin onze bondsvoorzitter zitting heeft, gunstige resultaten mag bereiken. Eindelijk is bereikt, dat nu ook leden van onzen bond zitting hebben de Raad van Ar bitrage. De onderhandelingen over een nieuw af te sluiten contract ondervinden door de tijdsomstandigheden ook moeilijk heden en zijn reeds een keer gestrand. Doch, al is de toestand treurig, laten wij onver moeid voortwerken en het nieuwe jaar onder Gods hulp ingaan met goed ver trouwen op Zijn hulp en bijstand. Hierna volgden jaarverslag penningmees ter, rapport kasnazieners, welke agenda punten vlot en tot genoegen werden afge handeld. Tot kasnazieners over 1936 wer den benoemd de heeren Ph. Rosdorff en G. A. Niersman. Nadat nog enkele agenda punten waren afgehandeld, kwam bij de rondvraag de gestie der Ned. Heidemaat schappij ter sprake. Naar aanleiding van het artikel in het bondsorgaan betreffende deze maatschappij d.d. 31 Januari, wérd het algemeen betreurd, dat steeds de aan nemers hiervan de dupe worden. Hoewel geen winst beoogd word, verwondert het in het verslag dezer maatschappij cijfers te vinden, welke op zijn minst genomen vreemd aandoen. De aanemer wordt uit geschakeld, omdat hij geen winst mag ma ken, en de reserves der Heidemaatschap pijen groeien geregeld. Na een dankwoord van den voorzitter voor de goede opkomst, sluiting met den chr. groet. Hedenmorgen te on geveer kwart voor ne gen is door onbekende oorzaak brand uitge broken in het van ouds bekende studentenhuis „De Stins", Steen- schuur 18. Aldaar woont de heer Verboog .net zijn vrouw terwijl het vrij groote oude patriciërshuis ver scheiden studenten her bergt. Alle bewoners waren nog in' diepe rust, ter wijl alleen het dagmeis je op was. Zij had te omstreeks half negen op de benedenvoorka mer, een studeerkamer van een der studenten, de gordijnen openge trokken. Eenigen tijd later bemerkte een voorbij ganger, dat op deze ka mer brand was uitge- 'broken. Hij maakte on middellijk alarm, waar op het dienstmeisje voorkwam, terwijl te vens de brandweer die juist terug was van een auto-brandje op den Nieuwe Rijn werd gewaarschuwd. Een toevallig voorbij komend rechercheur van politie, wetend, dat er veel personen in dit huis woonden, begaf zich ijlings naar boven en wekte de bewoners, die nog sliepen. In overhaaste vlucht, alle gangen stonden reeds vol van dikke rook moesten allen een goed heenkomen zoeken. Intusschen had het vuur zich met onge looflijke snelheid uitgebreid. Binnen en kele minuten sloegen de vlammen uit de benedenverdieping uit en tastten de raam kozijnen van de le étage aau, terwijl ook de ruiten van de 2t étage door de hitte van het vuur spoedig sprongen. De politie-brandweer gaf binnen enkele minuten met twee slangen water en wijl het huis op den hoek van Steenschuur en Levendaal is gelegen, kon het vuur van twee kanten worden aangetast. Even spoedig als de vlammen waren uit geslagen, werden ze ook weer bedwongen, zoodat de aangerichte schade niet zoo groot is als deze zich uitwendig wel laat aanzien. Beneden zijn twee kamers en de hal met een gedeelte van de trap verbrand. Een slaapkamer, welke de derde benedenka- Foto Slegtenhorst. mer vormt, bleef volkomen onaangetast. Op de eerste verdieping heeft het vuur de raamkozijnen doen verbranden, terwijl ook in de omgeving van den schoorsteen, waarlangs het vuur zich een weg ge zocht had eenige schade is aangericht aan behang en stoffeering. Al de bran dende voorwerpen werden door de brand weer uit de ramen op straat geworpen en daar gebluscht. De schade wordt door verzekering ge dekt. Wat de oorzaak betreft, zeer vermoede lijk moet deze wel in kortsluiting gezocht worden, want er was geen vuur op de be neden voorkamer waar de brand ont staan is aanwezig. De burgemeester en de commissaris van politie waren op het terrein van den brand aanwezig. Het blusschingswerk stond onder lei ding van den inspecteur A. Couzy.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1