DINSDAG 4 FEBRUARI 1936 ÖE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BINNENLAND R.K. STAATSPARTIJ Vergadering van den Partijraad De zestiende vergadering van den Par tijraad der R.K. Staatspartij wordt gehou den op Vrijdag 28 Febr. a.s. te 4 uur nam. voort te zetten, Zaterdag 29 Febr. te 10 uur, in „Casino" te 's Hertogenbosch. Na de mededeelingen, ingekomen stuk ken enz. komt aan de orde een voorstel- Haarlem tot wijziging van het Kiesregle ment voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer. Het Partijbestuur stelt voor de grondge dachte van het voorstel-Haarlem (vereen voudiging van het stembiljet) over te ne men, evenwel niet door het invoeren van twee stembiljetten, doch met behoud van één stembiljet. Hierop zouden dan kunnen worden geplaatst aan de linkerzijde de na men der aangewezen candidaten, behalve de namen van die candidaten, die slechts als plaatsvervanger in aanmerking wen- schen te komen, en aan de rechterzijde de namen van alle candidaten. Het Partijbestuur stelt verder enkele wij zigingen voor van het Bijzonder Regle ment V.-B. op de voorbereiding van de Statenverkiezingen. Daarna komen aan de orde de ingeko men voorstellen der Kringen, waarop wij nog nader terug komen. Tenslotte zal de voorzitter der Tweede Kamerfractie, mr. P. J. M. Aalberse, een korte beschouwing houden over den alge- meenen staatkundigen toestand in het par lementaire werk. ROYALE CRISIS-DIENSTEN? Een opmerking van de Rekenkamer over 1934 Voor de wijze, waarop de Algemeene Re kenkamer de groote lijnen bij 's Rijks comptabel beheer en de vele bijzondere voorschriften en regelingen in het oog houdt, spreekt de commissie uit de Twee de Kamer voor de Rijksuitgaven haar groote waardeering uit in haar rapport over het door de Rekenkamer uitgebrach te verslag 1934. Ook na kennismaking van de nota, welke de minister van Economische Zaken aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen naar aanleiding van paragraaf 13 van het ver slag der Rekenkamer, handelende over de controle op crisisorganisaties, blijft de com missie var. meening, dat in menig opzicht bij de gestie van meer dan één crisisorga nisatie een gepaste zuinigheid niet in acht is genomen. Ook overigens is er veel ge schied, waaromtrent een afkeurend oordeel moet worden uitgesproken. De commissie meent zich echter ook thans van een bespreking dezer zaken te moeten onthouden, nu door de regeering een commissie is ingestelde welker taak het is na te gaan, welke wijzigingen moe ten worden gebracht in de landbouwcrisis maatregelen, waarbij ook de organisatori sche zij ie van het vraagstuk en de alge meene onderwerpen, het beleid betreffen de, de aandacht zullen hebben. De resul taten van den arbeid dezer commissie zul len eerst dienen te worden afgewacht. HET VERSCHE CADETJE Gezellen absoluut tegen opheffing verkoopverbod Det hoofdbesturen van de gezellenbon- den, t.w. de Alg. Ned. bond van arbeid sters in het bakkers-, chocolade- en sui- kerbewerkingbedxijf, de Ned. R.K. bond van bakkers- en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers, de Ned. centrale bond van Chr. arbeid (st)ers in de voedings- en genotmiddelenbedrijven, kwamen Maandag middag in vergadering bijeen om hun hou ding vast te stellen nopens de actie tegen het verkrijgbaar stellen van versch brood bij het ontbijt. Zij besloten deze actie, die tot doel heeft, het verkoopverbod uit de wet te lichten, met alle hun ten dienste staande middelen te bestrijden. Zij zullen daartoe binnenkort nadere maatregelen vaststellen, waarbij zij zich ook zullen richten tegen de thans aan hangige enquête onder de bakkerspatroons, die naar hun meening wegens de onoor deelkundige wijze, waarop deze plaats heeft, geen graadmeter zal kunnen zijn voor hetgeen in bakkerspatroonskringen leeft. STEUN PLUIMVEEHOUDERIJ De minister van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat door de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee uit het Landbouwcrisisfonds uitkeeringen zullen worden gedaan aan fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven. Deze uitkeeringen zullen geschieden op grond van de aantallen door fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven af geleverde, van eigen bedrijf afkomstige kuikens en broedeieren. NOTARIS IN MOELIJKHEDEN Surséance van betaling aangevraagd Wegens financieele moeilijkheden heeft notaris M. Kluwer te Amsterdam bij de arrondissements-rechtbank surséance van betaling aangevraagd en tevens zijn ontslag als notaris ingediend. Het bedrag van het tekort wordt zeer aanzienlijk geacht. UIT DE OMGEVING DE KWAKEL. Dringend. Uit het jaarverslag van de St. Elisabeths-vereeniging teekenen wij al leen dit merkwaardige feit aan: nadee- lig saldo plm. 40.Een bewijs, dat de vereeniging steun behoeft. Gij allen kunt de vereeniging steunen, door as. Zondag de liefdadigheids-uitvoering bij te wonen en ten anderen door U te voorzien van één of meer lootjes. Dan steunt U daadwerke lijk deze vereeniging. Vele kleine offertjes maken één groot. Helpt dus allen! HILLEGOM. Gem. Arbeidsbeurs. Volgens de laat ste opgave van het gemeentelijk Arbeids bemiddelingsbureau bedraagt het aantal werkzoekenden 765, vorige week 779. Op denzelfden datum vorig jaar beliep het aantal 806. Bridge-drive ten bate C.C. In hotel Sistermans werd een Brige-wedstrijd ge houden ten bate van het crisis-comité. Er waren 28 spelers opgekomen. Door de heeren Rijn veld, Freriks en Van der Schoot waren bloeiende bolgewassen als prijzen beschikbaar gesteld, welke door den heer N. C. Veldhuis keurig waren verzorgd. De le prijs werd gewonnen door de heeren L. Burggraaf en A. van Zanten met 19 matchpunten; de 2e door de heeren Schra- ma en Assendelft met 21 matchpunten, de 3e door de heeren A. Belle en W. Maas met 22 matchpunten, de 4e door Mevr. Visser en den heer R. van Til eveneens met 22 matchpunten. Bij den aanvang heette Notaris D. Lod der penningmeester van het Crisis-Comité een woord van welkom, terwijl de Burge meester den avond sloot met een woord van dank aan den heer B. Rijnveld voor diens leiding. E. H. B. O. De uitvoering van „De strafzaak Mary Dugan" ten bate van E. H. B. O. heeft voor die vereeniging een netto bedrag van 55.opgeleverd. Doorvaart vrij. De doorvaart in de Hillegommerbeek, die gedurende den bouw van de „Beekbrug" was gestremd, is thans wefler vrij. Dank zij het uitblijven van vorst is dit werk zeer voorspoedig «ge gaan. Motorongeluk Inspecteur Hensums. De heer Hensums is weer in het zieken huis opgenomen en zal eerstdaags een ope ratie aan het geblesseerde been moeten ondergaan. Blijkbaar is het ongeval er ger dan het zich aanvankelijk liet aanzien. NOORDWIJKERHOUT. Feestavond Maria-Congregatie. In de groote zaal van Café Gouwenlberg hield de Maria-Congregatie een feestavond. De avond werd geopend door den wel- eerw. heer Kapelaan de Kleermaker. Deze sprak er zijn lbedwezen over uit dat de zeereerw. heer Pastoor intusschen zóó ernstig ziek is geworden dat hij moest be diend worden, dit werpt wel een schaduw op den feestelijken avond, aldus zijneerw., doch omdat reeds eenigen tijd van tevoren deze avond was vastgesteld, moet het door gang vinden. Na de opening werd door den kapelaan vertoond de bekende film van Pierre l'Ermite „Hoe ik mijn kind gedood heb". Onder de pauze werden de dames getrac- teerd waarna een tooneeldubje een drietal tooneelstukjes ten beste gaf. Het was een mooie avond en kapelaan de Kleermaker komt een woord van hulde toe voor de organisatie eg-van en voot de moeite en zorgen welke hij eraan heeft besteed. Zij nog vermeld dat de zaal door den zorg van kapelaan de Kleermaker prachtig was versierd. Leidsche Ren- en Tourvereeniging „Swift". In de zaal van den heer G. N. Gouw en berg werd wederom de j aarlij ksche propagamda-avond gehouden van de Leid sche Ren- en Tourvereeniging „Swift". Bij het binnentreden van de zaal viel op, dat de zaal op feestelijke wijze was versierd en een uitstekende aocordeonband, verzorgd door de heeren Hermans, Bosboom en Koe mans, bracht er al dadelijk de echte stem ming in. Precies om acht uur opende de heer J. A. Graafmans, voorzitter van „Swift", en heette allen hartelijk welkom. Na het openingswoord van den heer Graafmans werden de verschillende renners aan het publiek voorgesteld. Daarna werd een begin gemaakt met de sohoofdschotel van dezen avond nl. de hometraining. Na de eerste serie traden de humorist Pierre Leenhouts en zijn dochter Carla Diana op. Eerst genoemde wist door zijn bijzondere aardige voordrachten het pu bliek danig aan het lachen te brengen. Vooral het aardige stukje over „Annemie" viel bijzonder bij het publiek in de smaak. Carla Diana deed zich als een muzikaal wonder met haar xylophone kennen en het langdurig applaus was wel het beste be wijs, dat zoo iets in Noord wij kerhout bijzon der op prijs wordt gesteld. Na dit komische intermezzo werd de tweede serie verreden. Direct na de pauze werd een vrijwillige tijdraoe verreden over een afstand van 1 K.M. De navolgende tijden werden ge maakt: Fr. Duivenvoorde 501/5 seconde; Iioogeveen 55 seconden; de Winter 57 1/5 seconde; Reewijk 56 3/5 seconde; B. v. d. Berg 53 2/5 seconde. Tot slot volgde definale van de „Swift"- leden over 1% KJVL. De navolgende tijden werden gemaakt: W. Mens 49 seconden; totaal tijd van de drie series 2 min. 34 1/5 sec.; Riethoven 55 3/5 sec.; totaal tijd van de drie series 2 min. 37 sec.; de Groot 54 1/5 sec., totaal tijd van de drie series 2 min. 44 2/5 sec, zoodat als no. 1 naar voren trad W. Mens, als no. 2 Riethoven en als no. 3 J. de Groot. Vervolgens volgden de Noordwijkerhout- sche adspiranten over 1 K.M. Eindstand: 1. Broekhof 34 2/5 sec., totaal tijd 1 min. 40 sec.; 2. C. Koster 36 2/5 sec., totaal tijd 1 min. 47 2/5 sec.; 3. A. v. d. Berg 34 4/5 sec., totaal tijd 1 min. 51 4/5 sec. De „Swift" Junioren verreden nog over 1 K.M. de finale: 1. A. v. <L Maat 34 sec., totaal tijd 1 min. 39 sec.; 2. A. Lodewijks 35 sec., totaal tijd 1 min. 44 1/5 sec.; 3. G. Groeneweg 34 sec., totaal tijd 1 min. 49 1/5 sec. Tot slot over een afstand van 3 K.M. volg den: 1. J. Verschoor 1 min. 28 sec., totaal tijd 4 min. 29 3/5 sec.; 2. J. v. Egmond 1 min. 34 2/5 sec., totaal tyd 4 min. 39 3/5 sec.; 3. C. Fruitema 1 min. 37 1/5 sec.; to taal tijd 4 min. 44 4/5 sec., zoodat de dorps genoot J. Verschoor van deze renners de eerste plaats behaalde. Van wege het late uur werd direct met de prijsuitreiking begonnen. De heer J. Ver schoor ontving op de eerste plaats een prachtig bloemstuk en voorts een medaille als herinnering. Het mag gezegd zijn, dat dezen avond keurig verloopen is en het is te hopen, dat „Swift" ook in de toekomst nog vele malen in Noordwij kerhout mag komen. ZILK. Aanrijding. Zaterdagmorgen heeft een ernstige aanrijding plaats gehad aan den Bitumenweg nabij Margarietenlaan, doordat een luxe auto, bestuurd door de heer S., manufacturen-handelaar uit Hil- legom, geen voorrang verleende aan het van rechts komende verkeer, met het ge volg dat een vrachtwagen van den melk handelaar, den heer B. alhier, bestuurd door den chauffeur M. tegen een boom op vloog. Van den geheelen auto was geen ruit noch de motor heel, zoodat de wagen met een kraanwagen moest worden weg gevoerd. De chauffeur kwam, behoudens kleine verwondingen, met de schrik vrij. Gemeente-veldwachter N. was spoedig ter plaatse en maakte van een en ander pro ces-verbaal. Misverstand. In het bericht Inzake het bollenrooien alhier van Zaterdag j.l. staat abusievelijk vermeld dat zulks plaats had bij de wed C. v. H. Dit moet echter zijn de wed. A. v. H. Arme kleine. Een kindje van 11/2 jaar van den heer M. had het ongeluk, tij dens een onbewaakt oogenblik in een teil kokend water te vallen, waardoor de kleine ernstige brandwonden bekwam en direct onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. OUDEWETERING. SCHITTEREND GESLAAGDE LANDSTORMAVOND. Pater Borromaeus de Greeve spreekt in de Gereformeerde kerk. Maandagavond had in het kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente alhier de aan gekondigde Propaganda-vergadering plaats. Reeds geruimen tijd voor den bepaalden aanvangstijd verdrongen zich velen voor den ingang ten einde zich van een goede plaats te verzekeren. Het ruime gebouw was dan ook tot in alle hoeken bezet toen de voorzitter der plaatselijke commissie, dokter Van der Bijl het openingswoord sprak. Spr. begon met zijn dank uit te spreken aan den Kerkeraad, die zich evenals varleden jaar bereid had verklaard het kerkgebouw voor dit doel ter beschikking te stellen. Ver volgens riep hij het hartelijk welkom tot den spreker van den avond, den weleerw. Pater Borromaeus de Greeve, en de leden van de Gewestelijke Commissie, vertegen woordigd door haar voorzitter, den heer Rooyaards en de heeren Kapt. Karres en Bontje. Ook werd nog een bijzonder wel kom toegeroepen tot den Edelachtb. heer Burgemeester mr. J. W. Peek en den oud secretaris, den heer L. Kool, thans wonen de te Ellecom, die de verre reds had ge maakt om ook dezen avond te komen bij wonen. Alvorens met de afwerking van het programma aan te vangen deelde dokter Van der Bijl nog enkele maatregelen van orde mede, welke naar we tot onze voldoe ning mochten constateeren den geheelen avond stipt in acht zijn genomen. Door mevr. Jeanne Oskam-Van Rankel- rooy werden hierna op voortreffelijke wijze een tweetal liederen van Valerius gezon gen. Daarna was de Vaandel-uitreiking aan de orde. Zulks geschiedde door den voorzit ter der Gewestelijke Commissie, den heer L. G. Rooyaards. Het was dezen spreker een buitengewoon genoegen dit door Pastoor Aarts ontworpen vaandel aan de afdeelin- gen, en wel in handen van den plaatse lijk leider, te komen uitreiken. Spr. zet uit een de vele moeilijkheden, welke moesten worden overwonnen vooraleer de afdeeling in het bezit van dit vaandel mocht komen, doch deze zijn alle overwonnen en zulks getuigt van de liefde, welke er heerscht voor den B.V.L. Spr. wijst op de gedachte, welke in dit vaandel door den ontwerper is neergelegd, en wijst voorts nog op de be- teekenis van een vaandei in het algemeen. Nadat twee coupletten van het Wilhelmus op keurige wijze door de Zangvereeniging „Halleluja" waren ten gehoore gebracht, dankte de plaatselijk leider, de heer Kin kel, die er daarbij op wees, dat dezen avond nog weer eens duidelijk de hechtheid van den keten, welke door de verschillende in stanties in den B.V.L. worden gevormd, naar voren is geschoven. Tevens spoorde hij alle leden aan trouw te blijven aan het vaandel en het symbool, wat daarin zoo voortreffelijk door Pastoor Aarts is neer gelegd en ten slotte vertrouwde hij, dat ve len zich nog by den B.V.L. zouden aanslui ten. Hierna zong „Halleluja" onder leiding van haar directeur, den heer Aart Smink „Ons Hollandsch Lied" van Cath. van Ren- nes en „Agnus Dei" van Palestrina. Daarna waren we gekomen aan het glanspunt van den avond: De rede van Pater de Greeve. De Eerw. spreker begon met op te mer ken, dat hy al reeds vele malen een pro- paganda-rede voor den B.V.L. heeft gehou den en wel onder verschillende omstandig heden. Ook zooals dit hier gebeurt in de plechtige stilte van het kerkgebouw tref fen hem de verschillende symptonen. Spr. heeft genoten van den zang en ook heeft hij met stijgende belangstelling geluisterd naar de voortreffelijke speech van voorzitter Rooyaards bij de uitreiking van het vaan del. Een ding zou hij willen opmerken: De Oranje-zon op het vaandel lijkt hem wat rood, doch dat komt waarschijnlijk van de blakende Oranje-liefde, die hier heerscht. Zijn eigenlijke rede aanvangende stelt spr. de vraag: B.V.L. wat zijt gij? Uitvoe rig, maar altijd boeiend werkt spr. het ant woord op deze vraag uit Het groote doel van den B.V.L. is de bescherming van de hoogste goederen van ons volk tegen de aanslagen, welke daar te eeniger tijd op zouden worden gepleegd. In de eerste plaats beoogt de B.V.L. de bescherming van het gezag. Spr. zet uit een de noodzakelijkheid van een gezag. God Zelf heeft in de natuur de orde neergelegd. De redelijke mensch moet dus vanzelf het gezag en de orde erkennen en bevorderen. Ja, maar wordt gezegd, waar blijft dan on ze vrijheid? Daarvoor hebben we toch ge streden. Zeker we hebben onze vrijheid lief, doch vrijheid beteekent nog geen bande loosheid. Is er dan in dezen tijd nog wer kelijk wel reden om de B.VX. en andere Instituten instand te houden? Is er nog wel gevaar? Spr. wijst op de steeds voort woe lende actie van het Communisme, gefinan cierd door het geld van Moskou. Spr. be spreekt de S.D.A.P. Hij weet wel, dat er de laatste jaren wel iets veranderd is in deze partij, doch spr. kan die gewijzigde houding nog maar half vertrouwen. Als de gelegenheid zich nog weer eens voor zou doen, dan moet spr. ernstig betwijfelen, of ook deze partij dan niet weer den ver keerden kant zou opgaan. En dan komt spr. tot een bespreking van het van uiterst rechts dreigende gevaar, n.1. van de N.S.B. Het is wel zeer gemakkelijk om de leuze aan te heffen: breng ons aan de macht en wij zullen grondig verbetering in den toestand brengen. Spr. weet wel, dat de tijdsomstandigheden velen in de armen van de N.S.B. hebben geworpen. Bij de Sta tenverkiezingen heeft deze Beweging reeds een vrij groot succes kunnen behalen. Vol gens sprekers overtuiging zijn het echter de beginselloozen en de oimadenkendên, die zich daarbij hebben aangesloten enkele uitzonderingen daargelaten. Spr. heeft des tijds met veel genoegen een prent in „De Tijd" gezien, waarbij Mussert al visschen- de was uitgebeeld en waarvan het onder schrift luidde: „De vangst bestaat in hoofd zaak uit Liber-Alen". Wat spr. zich niet kan indenken, dat is, dat een Christelijk mensch, die zijn verstand gebruikt, zich bij deze beweging kan aansluiten. Laten we toch over de grenzen zien. Hebben we dan niet het hemeltergend feit moeten meema ken, dat de verantwoordelijke Duitsch mi nister Kerll heeft durven zeggen: God is groot, doch Hitler is grooter. Is het dan wonder roept spr. in vurige verontwaardi ging uit, dat de heilige woede zich van den Christen-mensch meester maakt. De Heilige Groote God zou worden overtroffen door een mensch, die al zou hij nog veertig jaar leven, toch ook eens onder de groene zoo den zal rusten en eens op den jongsten dag de bazuinen zal moeten vernemen, van de gezanten van den Eenig Eeuwige. Spr. stapt dan van dit onderwerp af en schildert dan het tweede groote doel van den B.V.L., n.l. de bescherming van het gezin. In treffende woorden schildert Pa ter de Greeve ons de hooge waarde van het gezinsleven. Hij teekent de groote beteeke- nis van de vrouw in het gezin, hy toovert ons het liefste van alles, het kleine kind, voor oogen en wijst dan op het groote ge vaar, dat bij omverwerping van de maat schappelijke orde de gezinnen zullen loopen. Ook ai een belangrijke rede dus om den B. V.L. te steunen. Ten slotte wijst spr. op de dode taak van den B.V.L. en wel de bescherming van Vorstenhuis en Troon. In enthousiaste be woordingen teekent hij" ons onze Geëerbie digde Koningin en schildert hij de groote liefde, welke deze edele en onbesmette Vorstinne van haar volk mag ondervinden. Trouw aan Oranje, dat zij dus ons devies. Aan het einde van zijn schitterende rede gekomen wijst spr. nog op de noodzakelijk heid van de bevordering van de saamhoorig- heids-idee. Het is absoluut noodzakelijk, dat we ons aaneensluiten om samen sterk te staan tegenover de orde-verstorende, doch ook tegen anti-Godsdienstige elementen. Spr. heeft geen verstand van de Munt-poli- tiek, doch dit hoopt hij, dat het rand schrift, hetwelk op onze Gulden vermeldt staat, steeds zal blyven gehandhaafd. God zij met ons. Al zyn de tijden zwaar, steeds en altijd stellen we ons vertrouwen op God. Hij is onze Meester. Al denkt de mensch in waan-wijsheid de wereld te kunnen re- geeren zonder God. Hij blijft de Meester. Met een schitterende peroratie besluit spr. rijn met groote aandacht gevolgde en op som mige momenten diep in het hart grijpende rede. Na deze voortreffelijke rede bracht de heer Smink op verdienstelijke' wijze een orgel-solo ten gehoore, terwijl ook mevr. Oskam en het Zangkoor „Halleluja" nog eenige nummers ten gehoore brachten. Aan het einde van den avond bracht dok ter Van der Byl grooten dank aan Pater de Greeve voor diens bezielende woorden. Zijn faam was hem reeds vooruitgegaan, j vandaar dit stamvolle kerkgebouw. Spr. vertrouwde, dat de groote aandacht waar mede zijn woorden waren aanhoord, voor den Pater de groote voldoening zou mogen zijn. Spr. bracht vervolgens nog dank aan de verschillende autoriteiten en corpora ties, die op eenigerlei wijze medewerking hadden verleend, waarna deze prachtige avond met het gezamenlijk gezongen Wil helmus werd besloten. SASSENHEIM. GEMEENTERAAD. Gisteravond vergaderde de gemeente raad in spoedeischende vergadering. Alle leden waren aanwezig, behalve de heer H. Zonneveld. De voorzitter deelde mede, dat deze ver gadering was belegd ter bespreking van de procedure met de gemeente Warmond. On ze gemeente is op 16 Jan. aangezegd door Warmond om het storten van vuil onmid dellijk te staken, alsmede het rijden van auto's en tegelyk het reeds gestorte vuil te verwijderen of met zand te bedekken. Voor elke dag, dat onze gemeente hierin niet voldoet wordt een schadevergoeding gevraagd van 25.— Op 21 Jan. kwam deze zaak in kort geding voor. Door den voorzitter is toen een betoog opgesteld, wat door de wethouders is goedgekeurd en aangevuld. Een advocaat is overbodig ge acht. Op 25 Jan. heeft de advocaat van de tegenpartij meegedeeld, dat hij het met het betoog niet eens was, met gevolg, dat Warmond in hooger beroep is gegaan. Naar aanleiding van het betoog vraagt de heer Verkley of Warmond geen betoog heeft ge houden. De voorzitter antwoordt: neen. De advo caat heeft dit mondeling gedaan. Hierna wordt de dagvaarding voorgelezen waar in beweerd wordt, dat de eenden door het rumoer van de. auto's worden opge schrikt, door het storten van vuilnis wordt de sloot, welke naar de Kooi voert, ver ontreinigd, waardoor de eenden niet meer in de Kooi komen. Voorts wordt door het vuilstorten ongedierte gekweekt vooral ratten, die de nesten opzoeken en de een den verontrusten. De voorzitter geeft weer, op welke gronden hy de dagvaarding weerlegd heeft. De uitspraak van den president in de Rechtbank wees de vordering af, dus werd de gemeente Warmond in het onge lijk gesteld. Zateidag is weer een dagvaarding ge komen, dat Warmond in hooger beroep is gegaan en 16 Februari komt deze zaak voor. Voor het voeren van een rechtsgeding is een raadsbeluit noodig en wordt goed keuring van Ged. Staten vereischt. De Raad besloot hiertoe en wees als rechts kundige aan mr. Telders uit Den Haag. Hierna geheime zitting. De heer Vooren bedankt als postdirecteur. By Koninklijk besluit is op zyn verzoek ontslag verleend aan den heer J. H. A. Vooren, directeur van het Post- en Tele graafkantoor te Sassenheim, met ingang van 1 April 1936. De heer Vooren heeft byna 44 dienst jaren. Daarvan heeft hy 24 jaren te Hille- gom gestaan, 41/2 jaar als directeur te Lisse en in diiezelfde functie 6 1/2 jaar te Sassenheim. In het organisatorisch leven was de heer Vooren een welbekend figuur. Geduren de 16 jaar was hij lid van den Gemeente raad te Hillegotm. Voorts meer dan 25 jaar bestuurder van diverse organisaties op ge bied van volksgezondheid. Wij wenschen den heer Vooren een wel verdiende rust toe. St. Joseph's Gezellen. De tooneelclub van de St. Joseph's Gezellen onder leiding van regisseur, den heer Driessen, heeft weer twee succesvolle avonden echter den rug door het opvoeren van een zeer zwaar tooneelspel, waarvan de vertolking uitste kend is geslaagd. De avonden werden geopend door den Vice-Praeses Kap. Westerk amp, die het welkom toeriep aan de aanwezigen, voor al aan de ouders van de gezellen om ge tuige te zijn van wat zij zullen laten hoo- ren Spreker verwelkomde het muziek gezelschap, waaronder ook gezellen zyn, voor de noodige afwisseling en hoopt, dat het spel hun zal voldoen. Hierna was het woord aan de tooneel club voor het opvoeren van een oorlogs drama, getiteld „De Groote Waanzin", in drie bedrijven door Jan Gros veld. Beschrijven we dit stuk in korte trekken, waarvan de twee eerste bedrijven zich af spelen in een dorpsherberg, in een Fransch dorp, bij een kastelein welke weduwnaar is en drie zoons had. De toekomstige oor log wordt daar besproken, waarbij bleek dat ieder warm was om naar het slagveld te gaan, niet wetend welke vreeselijke ge volgen dit zou hebben. Het derde en laatste bedrijf geeft een beeld van het dierlijke levensniveau, waar in het soldatenleven is afgedaald. Het ver schrikkelijke beeld van oorlogvoeren brengt onze gedachte weer eens terug naar de da gen van 19141918 en al werden we toen door de pers op de hoogte gesteld wat daar leefde in die loopgraven, beide avonden hebben we het leven van oorlogvoerende soldaten van nabij kunnen gadeslaan. Het zou te ver voeren om de personen te noemen, daar allen op uitstekende wijze hun rol hebben vertolkt. Het publiek leefde geheel met het stuk mee. Tijdens de pauze werd een kleine ver loting gehouden voor de gemaakte onkos ten, welke zeer vlot verliep De grimeering en costumeering werden weer keurig ver zorgd door P. v. d. Pijl uit Leiden. Werkloozen-ontspanning. Gisteren had voor de jeugdige werkloozen prijsjassen plaats in het lokaal. Hiervoor kwamen 70 personen in aanmerking, waarvoor prijzen beschikbaar waren zooals sigaren, sigaret ten, stukgoederen en schoenen. Het comité heeft hierdoor weer een goed werk verricht, waarvoor hun een dankwoord zeker toe komt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7