DE DRIE MUSKETIERS D'ARTAGNAN - PORTHOS - ARAMIS DINSDAG 4 FEBRUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Zullen de Italiaansche troe pen bf de sancties het pleit winnen? VAL VAN MAKALLE AANSTAANDE? Abessiniërs zouden stad omsingeld hebben. Volgens nog niet bevestigde berichten, afkomstig uit Abessinische *bron van het Noordelijk front zou de val van Makalle aanstaande zijn. De stad zou zijn omsingeld en de rivier, welke er door stroomt, zou omgeleid zijn. Addis Abeba mobiliseert nogmaals. De Abessinische regeering heeft weder om een mobilisatie afgekondigd, daar Ras Nasiboe om nieuwe versterkingen heeft verzocht. Alle dienstweigeraars zullen, al dus Reuter, gefusilleerd worden. In het laatste Abessinische tegenbericht wordt melding gemaakt van een gevecht in het Noorden, waarbij 40 Abessiniërs en 25 Italianen zouden zijn gedood. De bevelheb ber Basabeh was bij vergissing met een zwak detachement in botsing gekomen met een vijandelijke troepenmacht, daar hij de tenten der Italianen voor een Abessinisch legerkamp had aangezien. Daar het te laat was om terug te keeren, volgde een ge vecht. doch de Abessiniërs moesten voor de overmacht wijken. Overigens heerscht er, naar D.N.B. van Abessinische zijde verneemt, aan beide fronten volkomen rust. Hiervan maken de Abessiniërs gebruik om de troepen in het Zuiden en Zuid-Oosten te verplaatsen. Het betreft hier 200.000 man, die naar de zwak- ke plekken worden gezonden, terwijl 50.000 man als „vliegende reserve" worden ge bruikt, om overal in het vuur te worden gebracht, waar dit noodig is. Deze troe pen vooral zullen onverwachte aanvallen doen Voor deze troepenverplaatsingen wordt het ophouden van den regen, na drie natte weken, als gunstig beschouwd. AALMOEZENIER VERMOORD? Het generalaat der Dominicanen te Rome heeft bericht ontvangen, dat pater Reginal- do Giuliani, aalmoezenier van een divisie Zwarthemden in Oost-Afrika, door Abessy- niërs gevangen zou zijn genomen en ver moord zoo zijn. Het lijk zou zijn verminkt en onthoofd. PETROLEUM-SANCTIE. Tc Genève beraadslagen de experts. De commissie van petroJeumdeskundi- gen, welke overeenkomstig het besluit van de commissie van achttien de mogelijk heid van een doeltreffende petroleum- sanctie tegen Italië zal moeten bestudee- ren, is gisteren voor haar eerste zitting bij eengekomen. De commissie heeft onmiddellijk twee or. dercommissies in het leven geroepen. De eene zal een onderzoek instellen naar de petroleum-behoeften van Italië in dezen tijd van oorlog, naar de petroleum-leve ringen in den laatsten tijd uit de verschil lende landen aan Italië en naar de in Ita lië bestaande opslagmogelijkheid van pe- :roleum. Deze onder-commissie zal tevens onderzoeken, of Italië petroleum door an dere producten zou kunnen vervangen. De tweede ondercommissie zal moeten bestudeeren, hoeveel petroleum door de petroleumtankschepen van Italië en van de niet-volkenbondstaten naar Italië zou kun nen worden vervoerd. Deze ondercommis sie bestaan uit deskundigen van Egeland, Nederland en Noorwegen, de drie vol kenbondsstaten met het grootste aantal pe tro 1 eum-ta nkschepen. Men hecht in volkenbondskringen voor al groote waarde aan het werk van deze tweede ondercommissie, welke wellicht tot de slotsom zal kunnen komen, dat de pe- troleum-tankschepen van Italië en van de niet-volkenbondsstaten geen transportmo gelijkheid bieden om zooveel petroleum naar Italië te vervoeren, als dit land voor de voortzetting van den oorlog noodig zou hebben. Bij een eventueel in werking tre den van de petroleum-sanctie zal dus het verbod van petroleum-vervoer naar Italië -ellicht van veel grooter belang voor de doeltreffendheid der petroleum-sanctie zijn dan het verbod van petroleum-le ve ringen en verkoop aan Italië. De al of niet afkondiging van de petro leum-sanctie zou onder deze omstandig heden voornamelijk kunnen afhangen van de bereidwilligheid hiertoe van Engeland, 2'. ederiand en Noorwegen. Italië waarschuwt. In buitengewoon ernstige bewoordingen schrijft de semi-officieele „Giornale d'Ita- li? over den tegenwoordigen toestand, dien het blad aanduidt met de termen: Stijgende wanorde en toenemende ver warring". Met het bijeenkomen van de petroleum- commissie te Genève wordt de waanzin nige weg der sancties, den afgrond tege moet, voortgezet. Hier begint de eerste phase van een blokkade, die een militaire maatregel is, en die militaire tegenmaatregelen van Italië in beweging moet brengen. Hieruit vloeit dan met zekerheid de uit breiding voort tot Europa van een con flict. dat Mussolini wilde beperken tot zijn koloniaal Afrikaansche aard. Italië is echter het laatste land, dat een zoodanige mogelijkheid vreest, daar het eensgezind in het binnenland en gewapend voor iedere verrassing, noch in Europa, noch in de wereld geïsoleerd staat. Met 't vertrouwen in het volkenbonds- handsvest is het thans uit Men kan ook constateer en, dat de sancties, dit z.g. wapen der gerechtigheid integendeel het grofste va pen der ongerechtigheid vormen, daar j alleen 2ijn opgebouwd op de machts- en monopolie-positie van de groote wereld- -T.ogendheden en mogelijk zijn gemaakt alleen door deze mogendheden, waaraan de kleine sanctielanden zich voortdurend moesten onderwerpen. Geen land voelt zich door de formules van de collectieve veiligheid en den on- deelbaren vrede werkelijk beveiligd. Met Engeland in het Abessijnsche con flict samengaande, weet Frankrijk heel nauwkeurig dat de EngeLsohe van-igeval- tot-geval-politiek het niet de zekerheid geeft van een bijstand met automatisch in werking treden. VAN HET VATICAAN. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN H. VADER. Gistermorgen geen audiëntie. Zooals gemeld is Z. H. de Paus lijdende aan een lichte verkoudheid. Zijn gezond heidstoestand is echter niet onbevredigend. Zijné Heiligheid, die Zondag in de Con sistoriezaal de traditioneele plechtigheid van de aanbieding der kaarsen door de vertegenwoordigers der Romeinsche basi lieken en religieuse instituten bijwoonde, verleende gistermorgen echter niet de ge bruikelijke audiënties. In zijn particuliere bibliotheek ontving Hij alleen de kardinalen Goetano, Bisleti en Canali. Het is echter alleen uit voorzorg, dat Zijn omgeving den H. Vader heeft willen adviseeren gisteren zijn kamer te houden. KARDINAAL SINCERO STERVENDE. Z.H. Em. kardinaal Luigi Sincero, die reeds geruim en tijd ziek was, heeft Zondag middag een beroerte gehad. Naar wij vernemen is de kardinaal, die 69 jaar oud is, stervende. ENGELAND. LONDEN ZIT ZONDER VLEESCH. Abattoir-personeel staakt. Kort na middernacht is gisteren een sta king uitgebroken op de abattoirs van Smith- field, waardoor de vleeschvoorziening van Groot-Londen en van de Londensche graaf schappen, ernstig bedreigd wordt. Posters, aangewezen door de abattoir- arbeiders, verhinderen de „pitchers" (de mannen, die het vleesch op wagens laden) htm werk te doen. Naar schatting zijn ongeveer 10.000 man bij de staking betrokken. Zij brak uit naar aanleiding van een loonkwestie, en het be sluit er toe is genomen in een geheime vergadering. De vleeschvoorziening van Londen lag gistermorgen, naar het Deutsche Nachrich- ten Bureau meldt, tengevolge van de sta king volkomen stil. Men vreest, dat ook de havenarbeiders en spoorwegarbeiders, die bij het vleesch- vervoer betrokken zijn, zich er bij zullen aansluiten. Lange rijen met vleesch geladen vracht auto's staan in de straten, die naar Smith- field leidèn, geparkeerd. Een groote po litiemacht is gerequireerd, om zoo noodig in te grijpen, doch tot dusver hebben zich nog geen ongeregeldheden voorgedaan, daan, daar de stakers zich meester van den toestand achten en goedgeluimd zijn. AMERIKA. DE AFFAIRE-HAUPTMANN. Hoffmann's detectieven aan het werk. Van in nauw contact met gouverneur Hoffmann staande zijde verluidt, dat het den particulieren detectieven van Hoffmann gelukt is, de identiteit vast te stellen van een tweeden man, die er van verdacht wordt, betrokken te zijn geweest bij de ont voering van den baby van Lindbergh. Deze verdachte zou in den nacht, dat Lindbergh en zijn onderhandelaar, dr. Con don, op het kerkhof het losgeld overhan digden, langs Lindbergh's auto zijn geloo- pen, waarbij hij een zakdoek voor het ge laat heeft gehouden. Deze man is later door de politie aangeduid als een „onschuldig voorbijganger". De arrestatie van dezen persoon nu, zou ieder oogenblik verwacht kunnen worden. Gouverneur Hoffmann heeft zich in een onderhoud met vertegenwoordigers van de pers met deze aangelegenheid bezig ge houden. Hij oefende daarbij critiek uit op de houding der staatspolitie. Hij verklaarde, dat geen bekwame poli- tie-instantie, beschikkend over een zóó uit gebreid bewijsmateriaal, waaruit tot het aanwezig zijn van medeplichtigen te con- cludeeren valt, de handen in den schoot kan leggen. 6UITENLANDSCHE BERICHTEN- NOODWEER BENOORDEN JOHANNESBURG. 97 inboorlingen om het leven gekomen. In de streek van Settler, 150 K.M. ten noorden van Johannesburg in Zuid-Afrika, j heeft een hevig noodweer gewoed, waarbij hagelbuien door wolkbreuken werden af gewisseld. Er zijn groote verwoestingen aangericht. Zeven en negentig inboorlin gen zijn om het leven gekomen. EXPLOSIE OP HET VLIEGVELD HAREN Een arbeider ernstig gewond. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: Zondagmiddag heeft zich op het vliegveld van Brussel-Haren, een ern stige motorontploffing voorgedaan, waar van de oorzaak aan kortsluiting schijnt te moeten worden toegeschreven. Door het spoedig en afdoend ingrijpen van de brandweer, kon een ware ramp vermeden worden. De ontploffing deed zich voor tijdens het vullen der benzinereservoirs. Er is daar o.m. een reservoir van de Shell, waar in zich ten behoeve van de Sabenavlieg- tuigen 80.000 liter benzine bevonden. De ontploffing geschiedde in den motor van de electrische pomp, waarmede de benzinereservoirs uit in de nabijheid staande spoortanks worden gevuld. De arbeider, die hiermede bezig was, liep zware brandwonden op. Het vuur had zich ook over zich in het pomphuisje bevindende voorwerpen uitge breid. De brandweer kon er na korten tijd echter een eind aan maken, waardoor de groote reservoirs en een tankwagen van het vuur bevrijd bleven. Men vreest voor het leven van den ver ongelukten arbeider. DE KOUDE IN AMERIKA WORDT MINDER. Toch nog vijftig dooden. De koudegolf, die sedert 22 Januari het Midden-Westen van de Ver. St. teistert, schijnt langzaam ten einde te loopen. De temperaturen zijn gestegen tot 5 en 15 graden onder nul Celsius. Tijdens het weekend hebben de beijzel de landwegen echter nog tal van verkeers ongelukken tengevolge gehad. Volgens de tot dusverre beschikbare gegevens zijn omstreeks 50 personen daarbij om het le ven gekomen. Met een groote hoeveelheid levensmid delen aan boord zijn gisteren uit Boston 4 vliegtuigen gestart om den 3300 bewo ners van de Natucket-eilanden, die ruim een week reeds door ontzaggelijke ijsvel den van het vasteland zijn afgesneden, hulp te brengen. GROOTE NOOD OP SPITSBERGEN. Verscheiden dorpen door sneeuw bedolven Spitsbergen wordt op het oogenblik door hevige sneeuwstormen geteisterd. Verscheiden dorpen zijn al sinds een week vrijwel geheel onder een sneeuwlaag van verscheiden meters hoogte bedolven. Ook zijn er dooden te betreuren. Tot overmaat van ramp heeft de ijsbre- ker „Taimir", die met levensmiddelen en brandstoffen op weg was naar Spitsber gen, draadloos gemeld, dat hij in het ijs bekneld is geraakt. ARBEIDERSBARAK UITGEBRAND. Acht dooden, 30 gewonden. Bij den in aanbouw zijnde Parkerdam bij de Colorado-rivier in de V. S. is in den afgeloopen nacht een ernstig brand uitge broken in een arbeidersbarak. Binnen en kele oogenblikken was het gebouw volko men uitgebrand. Acht arbeiders kwamen in de vlammen om, terwijl ruim 30 anderen deels zware brandwonden bekwamen. HEILIGSCHENNIS NABIJ MECHELEN. Tal van kostbare gewijde voorwerpen uit de kerk van Waelhem gestolen. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: In den nacht van Zondag op Maandag is in de parochiekerk van Waelhem, nabij Mechelen, een heilig- schennende diefstal gepleegd. De daders hebben verscheidene kostbare gewijde voorwerpen ontvreemd, namelijk twee gouden kelken ter waarde van 40.000 frs., een ostensorium, een ciborie en twee reliquieschrijnen, van de H. Catharina en de H. Ida. Beide laatste voorwerpen vertegenwoor digen een bijzonder groote waarde. Verder hebben de dieven de offerblok ken gelicht en den inhoud medegenomen. Toen men het parket van Mechelen van den diefstal op de hoogte wilde stellen, kwam men tot de ontdekking, dat de tele foondraden waren doorgesneden. De H.H. Hosties, welke zich in de ont vreemde kelken bevonden, heeft men la ter op het altaar teruggevonden. De dieven moeten zich met behulp van valsche sleutels toegang tot de kerk heb ben verschaft. ROEMLOOS EINDE VAN EEN BANDIET. Raymond de Getatoneerde neergeschoten. Raymond Petit, Raymond de Getatoueer- de, drie jaar lang de schrik van de wijk Grenelle te Parijs, heeft in een klein ver trek van een armzalig hotel een roemloos einde gevonden: uit noodweer hebben agenten den bandiet, die ondanks zijn euveldaden steeds aan den greep der jus titie had weten te ontkomen, neergescho ten. De bewoners van de wijk Grenelle kun nen verlicht ademhalen. Na drie jaren zijn zij thans van de terreur, die Raymond uit oefende, bevrijd. Talrijk zijn de euvelda den van den man, wiens lichaam van on der tot boven getatoueerd was; hij was de schrik van de kleine kooplieden, die hun geringe winst niet zelden in zijn zakken zagen verdwijnen, en die toch bij de po litie hun nood niet durfden klagen uit vrees voor de wraak van Raymond le Tatoué. waren in de 17de eeuw te Parijs het toonbeeld voor elegante kleeding en dapperheid. DE FAAM brengt thans 3 nieuwe Voorjaars- modellen In Maat Confectie-Kleeding met 2 pantalons Model „d'Artagnan", Model „Porthos", Model „Aramis". Ook deze modellen zijn het toppunt van elegante coupe en dege lijke afwerking 1 Bovendien keuze uit 'n rijke collectie nieuwste dessins en elk model ver krijgbaar in 5 prijzen. 39.75 - 45.00 50.00 - 55.00 - 60.00 Inderdaad alle drie 'n topprestatie 1 HOOGSTRAAT 1-2 ZIET ONZE ETALAGES De Katholieke Boeren Jubileeren. FEESTVERGADERING TE UTRECHT. Ter herdenking van het veertigjarig be staan van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond werd Maandag middag in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een vergadering gehouden, die werd bijge woond door Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong, co-adjutor van den Aartsbisschop; Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers, Minister van Land bouw en Visscherij; ir. Alph. Roebroek, di recteur-generaal van den Landbouw en mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, oud-lid der Tweede Kamer. De voorzitter, de heer J. Th. Verheggen uit Buggenum, herinnerde in zijn openings woord allereerst aan de opleving .van het vereenigingsleven in het laatste decennium van de vorige eeuw, als een gevolg van de encycliek „Rerum Novarum" van Paus Leo XIII. Deze was niet alleen voor de arbeiders bedoeld, ook andere groepen hadden zich te vereenigen en het waren de heeren Ridder van der Schueren, Pauw en Pruis, die de katholieke boeren tot oprichting van een bond opriepen. Herdenkingsrede Kanunnik Deken H. van der Waarden. Een herdenkingsrede werd gehouden door den Hoogeerw. heer Kanunnik-Deken H. A. P. C. van der Waarden uit Almelo. De hoogeerw. spreker begon met erop te wijzen, dat de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond de boeren in wer- kelijken zin geëmancipeerd, van de ver drukking bevrijd heeft. Wat heeft de bond door middel van zijn instellingen niet voor de boeren gedaan en ook in dezen crisistijd staat hij voor hen op de bres. In 1920 heeft de bond het praedicaat ka tholiek gekregen. De katholiek moet alles zien „sub specie aeternitatis", onder het licht der eeuwige waarheid. Er heerschte in het maatschappelijk le ven een groot individualisme, totdat de Paus zijn stem liet hooren. Het bekende driemanschap heeft toen den stoot tot oprichting van den bond gegeven, maar over het beginsel was men het nog niet eens. Men had een christelijken bond, waaruit echter niet altijd een christelijke geest sprak. Merkwaardig is, hoe de kracht van het katholieke beginsel zich getoond heeft, doordat uit den algemeenen bond eenige mannen traden, die zich onder de katho lieke vlag vereenigden. Ieder diocees kreeg zijn bond en het landbouw- en huishoudonderwijs is hier door zeer bevorderd. Iedere diocesane bond heeft zijn coöpe raties, die krachtige instellingen zijn gewor den. Gememoreerd worden ook de boerinnen- bond en het eigen huis der studenten te Wageningen. Zou het ook niet hoog tijd worden, aldus spr., dat de burcht van hoogleeraren open gesteld wordt voor eenige knappe koppen uit den boerenstand? Men heeft respect voor eikaars diocesaan werk, er bestaat een goede verbroedering tusschen Noord en Zuid en er is een uit stekende samenwerking met de zusterorga nisaties. De christelijke boerenleenbank heeft een heerlijk voorbeeld gegeven van wat de naastenliefde ook in de geldwereld vermag. Er is alle reden om een dankbaar „Te Deum" te zingen. Toch ligt er een donkere schaduw over^ dezen gedenkdag. De boerenstand verkeert in nood. Maar geen mineur-toon op dezen dag. Als de teekenen niet bedriegen, komen er opleving en verbetering. Bijna 25 jaar heeft onze voorzitter met volle toewijding de leiding van den bond gevoerd. Er zijn ook in onze rijen, die een nieuwe ordening willen met wegvaging van het be staande. We moeten voortgaan in vrede. Hooggeheven de katholieke vlag. Laten we zijn als een lichtend voorbeeld, opdat voor allen komt de maatschappelijke vrede. De voorzitter bracht een oprecht woord van dank aan Deken van der Waarden. Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. de Jong feliciteerde hierna het bestuur en leden met het jubileum. Waarlijk, aldus Mgr., er is alle reden om ons te verheugen. Deken van der Waarden heeft zeer juist gewezen op het grootsche, dat in den bond is gelegen en Katholiek Ne derland is grooten dank verschuldigd aan de mannen, die dit alles hebben tot stand gebracht en in stand houden. Moge de bond den moeilijken tijd goed doorkomen. Het verleden geeft veel hoop. De bond moet het katholiek bewustzijn levendig houden en het geloof doen bewa ren. We moeten allen meewerken aan de op lossing van de crisis, maar we moeten dat doen volgens de beginselen van de recht vaardigheid en liefde. Het lidmaatschap van den bond zal voor de leden een aansporing zijn om het katho lieke geloof te bewaren en te beleven. De Minister van Landbouw en Visscherij zei, dat de bond bij zijn 40-jarig-bestaan in zijn volle kracht staat. Dat is op zich-zelf een gelukwensch waard. Uw jubileum, aldus de Minister, is ook mijn jubileum, want tien jaren ben ik uw medewerker geweest en nog is de band niet verbroken, omdat u me bij mijn heengaan tot eere-lid hebt benoemd. Zijn Excellentie heeft als Minister van Landbouw het werk van den bond met veel waardeering gevolgd en heeft er veel uit geleerd. De regeering stelt het werk van den bond op grooten prijs. Eerbiedige hulde brengt spr. aan het vier tal Van der Schueren, Pauw, Pruis en Pa ter van den Elzen, wier namen onvergete lijk zijn. Het geeft veel vertrouwen voor uw ont wikkelingsgang, zoo vervolgt Zijne Exc., dat gij u laat leiden door de beginselen van rechtvaardigheid en naastenliefde. Gij werkt aan eigen lotsverbetering, maar denkt ook aan de minsten onder u en voor uw arbeiders wilt gij niet alleen een werkgever zijn, maar u den naam patroon waardig ma ken. De regeering waardeert uw eerbied voor het gezag en wil, waar dit mogelijk is, u helpen. Er is een lichtstreep aan den don keren hemel en spr. verwijst daarvoor naar een bericht in het Maandblad voor Econo mische Statistische berichten. Uw levendig Godsvertrouwen schenkt u een gezond optimisme. Laten we hand aan hand werken, ik met een open oog voor uw belangen en gij met een goed inzicht in mijn zware taak. Moogt gij, onder de goede leiding van uw jeugdigen veteraan, den heer Verheggen, nog lang vruchtbaar werken. Tot slot deelde Zijne Excellentie mede, dat het H.M. de Koningin behaagd had den heer C. Th, L. Moors, lid van het dage- lijksch bestuur, te bevorderen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer J. L. Nijsingh, lid van het Ko ninklijk Nederl. Landbouw-comité, prees vooral de voortreffelijke leiding van den heer Verheggen als voorzitter van de jubi- leerende organisatie. Verder complimenteerde mr. W. Rip, se cretaris van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, het bestuur met het jubi leum en dankte voor de prettige samenwer king. Nog werden gelukwenschen gesproken door den heer F. van Mansfeld, uit Bergen op Zoom, voorzitter van de Tuinbouwcom- missie; den heer J. A. Koops, voorzitter van den Ned. R.K. Middenstandsbond en den heer J. Zegners uit Wageningen, voorzitter van de R.K. Studentenvereeniging „St. Franciscus van Xaverius. Tijdens 'de vergadering kwamen er tele grammen van Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda; Mgr. A. Diepen, bisschop van Den Bosch en Mgr. dr. J. H. G. Lammens, bisschop van Roer mond. Aan het einde van de vergadering bracht de heer C. Th. L. Moors, voorzitter van den N.C.B., hulde aan de leiding van den heer Verheggen en dankte Zijne Ex cellentie Minister Deckers voor de hem verleende onderscheiding. „Tijd". NED. OOST-INDIE AUTO-ONGELUK BIJ LèLèS. Mevr. Van Ommen gedood. Aneta seint uit Bandoeng: Zondag is een auto, bestuurd door mevrouw Van Om men, bij Lèlès verongelukt. Mevrouw Van Ommen, die de auto bestuurde, werd ge dood, haar echtgenoot, controleur van de P.T.T., kreeg een niet. ernstige hersen schudding. Twee andere inzittenden wer den slechts onbeteekenend gewond. Men was op weg naar Garoet, toen bij het be gin van de helling de nuto uit de bocht werd geslingerd en in een ravijn stortte De auto werd geheel vernield.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6