OQQOQOOOOQ De Olympische Winterspelen te Garmisch Partenkirchen. DINSDAG 4 FEBRUARI 1936 AUTOMOBILISME De 25ste R. A. I.. Tentoonstelling BUSINESS OP DE RJLL Het R.A.I.-bestuur koestert de hoop, dat er onder de talrijke bezoekers van de ten toonstelling zeer vele mogen zijn, die zich helder kunnen voorstellen, dat deze pracht- collectie moderne auto's niet werd bijeen gebracht voor versieringsdoelein den, maar om het zakenleven weer wat op gang te brengen. Er zullen onder de opgetogen kijkers vel honderden zijn, die uit zuinigheidsover wegingen nog rondrijden met een meer dan overjarige auto, die tweemaal meer benzine en driemaal meer olie verbruikt d3n vroeger, 50 pet. van haar oorspronke lijk motorvermogen door gevorderde slijta ge heeft ingeboet en wat bedrijfszekerheid en veiligheid betreft, nog slechtere cijfers te zien geeft. Het is geen zuinigheid, doch verkwisting, met versleten wagens te rij den. Een Amerikaansch dagblad publiceerde ter gelegenheid van de auto-tentoonstel ling te Chicago een ..pakkend" hoofdarti kel met het opschrift: „Gij zoudt niet op een Dinosaurus willen rijden, waarom dan wel met een auto uit het Dinosaurus-tijd perk?" En met de smakelijke overdrij ving, die het geheim van de vlotte Yankee- journalistiek is, vergeleek de auteur de auto van 1926 met het voorhistorische ge dierte in dien zin, dat beide eigenlijk naast elkander in het oudheidkundig museum thuisbehoorden. Er loopen op onze wegen nog heel wat museumvoorwerpen, waarvan de eigenaars misschien pas afscheid zullen nemen zoo dra ze definitief door hun wielen zakken. Op de R.A.I. echter zullen zij tot het hel der besef kunnen komen hoe zwaar ver ouderd hun spulletje is en voor welk een betrekkelijk gering bedrag zij zich een modernen en werkelijk zuinigen en vei- ligen wagen kunnen aanschaffen. Wie op vlotheid in zaken gesteld is, mag de zuinigheid met tot het uiterste drijven. En er is ook nog zoo iets als zelfrespect. Gij vertoont u niet onder de menschen in de trouwjas van uw grootvader. En gij kunt uw aanzien evenmin verhoogen door u in het publiek te vertoonen met een auto die op het autokerkhof thuis hoort! SCHERMEN DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 HET 34STE WAPENFEEST VAN DEN K. O. O. S. In den Dierentuin begonnen. Gistermiddag is het 34ste Wapenfeest van den Koninklijken Onder-Officiers Scherm- bond, dat gegeven wordt ter gelegenheid van het zevende lustrum van den Bond, in den Dierentuin te Den Haag begonnen. De voorzitter, de heer P. J. Berlemon, sprak een openingswoord, waarin hij de deelnemers, die uit alle deelen van het land gekomen waren, welkom heette. Hij sprak den wensch uit, dat oude vriend schapsbanden opnieuw zullen worden aan geknoopt en dat het wapenfeest zal bij dragen tot goede kameraadschap en spor tiviteit. Er zal deze vijf dagen heel wat van het uithoudingsvermogen van de scher mers gevergd worden. Spr. wenschte allen veel succes in hun sportieve streven. Korpswedstrijden. Direct na de opening werd een aanvang gemaakt met den korpswedstrijd op degen om den Zilveren Wisselbeker van H. M. de Koningin. Hieraan werd deelgenomen door 19 korpsen elk met drie schermers. Er werd getrokken om een touchee. De 19 korp sen werden verdeeld over twee poules van 10 en 9, uit elk waarvan er 4 over gaan naar de finale van acht. In deze finale plaatsten zich: 5e Regi ment Infanterie; Luchtdoel Artillerie; 13e Regiment Infanterie; Regiment Genie; le Regiment Veld Artillerie; Luchtvaart Af- deeling; 6e Regiment Veld Aritllerie en Korps Motordienst. Het eindresultaat van den Korpswed strijd op degen, om den Zilveren Wissel- beker van H. M. de Koningin luidt als volgt: le R. V. A. en Luchtvaart Afd. elk 25 punten; 5e R. I. 24 puten; Reg. Genie 21 punten; Luchtdoel Art. en Korps Motor- dienst elk 20 punten. Door dezen uitslag was barrage noodig om de eerste en twee de plaats tusschen le R. V. A. en L. V. A. en om de 5de en 6e plaats tusschen Lucht doel Art. en Korps Motordienst. Het eind resultaat was hierdoor: 1. le R. V. A.; 2. L. V. A.; 3. 5e R. L; 4. Genie en 5. Luchtdoel Art.; 6 Korps Mo tordienst; 7. 6e R. V. A.; 8. 13e R. I. De winnende equipe bestond uit de schermers: Dosta, Schriever en Van Hun- nik, terwijl de equipe van de Luchtvaart- afdeeling bestond uit de schermers: Lam- bermont, Hommersen en-Koert. Bij den beker van H. M. de Koningin was de bepaling gemaakt, dat deze eigendom zou worden van het korps, dat den beker over een periode van 10 jaar het grootste aantal malen zou hebben gewonnen. Dit was het 7de Regiment Infanterie, dat den beker in 1933 en 1935 wist te winnen, zoo dat dit Regiment definitief winnaar werd. Wel een teleursteling voor den winnaar van dit Wapenfeest. Personeel Floret Inmiddels was een aanvang geamakt met de personeele wedstrijden op Floret. De resultaten waren hier als volgt: Hoofdafdeeling B: 1. Kolen, 4 gew. part., 12 ontv. tr., 2. Annevelink, 2, 14,. 3. Moll, 2, 16 en 15 gegev. tr. 4. Desto, 2, 16 ontv. en 13 geg. tr. 5. Schreeve, 2, 17. 6. Kuikhoven, 1. 17. Afdeeling 2: 1. Wabekem 7 gew. part. 2. v. d. Kamp, 7. 3. Jobse, 4. 4. v. d. Broek 4, 5. Van Uffen 4. 6. Honig 4. 7. Bergstein 3. 8. Meiners, 3. 9. Schagen 0. Later op den avond werd begonnen met den personeelen wedstrijd op dgen in af deeling 1. De uitslag luidde: 1. Burgel 4, gew. partijen, na barrage met Schippers, eveneens met 4 gew. part. 3. Los, 3 gew. part., 4. De Jager, 2 gew. p., 5. Van Spanje 1 gew. p., 6. Hommersen 1 gew. p. Om ruim elf uur werd begonnen met den corpswedstrijd op geweer. Hieraan namen 5 corpsen, elk met drie schermers deel. De eerste prijs, een door wijlen Prins Hendrik beschikbaar gestelde beker, werd gewon nen door het Te Reg. Inf. met 8 gew. par tijen. 2. 5e Ref. Inf. met 7 gew. part. en 20 ontv. tr. 3. Korps Motordienst met 7 gew. part. en 21 ontv. tr. 4. Regiment Motor Ar tillerie met 6 gew. part.. 5. le Regiment Veld Artillerie met 2 gewonnen partijen. BILJARTEN WEDSTRIJD T. O. G. De wedstrijd T.O.G. IBT.O.G. IA is door T.O.G. B .gewonnen met 2 gewonnen en 1 verloren partij. De volledige uitslag luidt: C. Paauw res. (T.O.G. a) 76 26 13 2.92 J. Sierat (T.O.G. b) 105 26 21 4.03 I. v. Rijzen G. Bontje C. Paauw J. J. Mulder 125 36 14 3.51 98 36 16 2.72 61 32 10 1.90 90 32 10 2.81 Nederlaagwedstrijden D. O. S. De laatste wedstrijd voor de 3e afd. D.O.S.'t Gr. Laken den Haag is door 't Gr. Laken gewonnen met 155 caramb. Door deze overwinning wist 't Gr. Laken op de le prijs beslag te leggen. De uitslag luidt: J. P. de Bruyn ('tGr.L.) 100 14 21 7.14 P. Horree (D.O.S.) 43 14 8 3.07 100 19 19 5.26 57 19 13 3.— 100 23 20 4.34 72 23 12 3.13 A. de Haas A. Offenberg res. S. Tap A. L. Iterson res. J. de Bruyn 100 78 7 1.28 B. de Laaf Jr. 73 78 5 0.93 Eindstand: 1. t Gr. Laken 155 caramb. winst; 2. de Carambole 89 caramb. winst; 3. T.O.G. 76 caramb. winst. L.U.T.O.O.G. I 7—1 De laatste wedstrijd voor de le klasse der Lisser Biljartkring eindigde in een groote overwinning voor L.U.T.O,^ I. Het resultaat was: C. Th. Duivenvoorden (L.U.T.O.) vbg gg Duivenvoorden (L.U.T.O.) 150 22 36 6.81 J. Kamp (Ons Genoegen) 41 22 7 1.86 150 55 14 2.72 150 55 12 2,72 J. Langeveld S. v. Rijn P. Halfschepel Th. Duivenvoorden 150 56 13 2.67 147 56 25 2.62 K. Stuhldrayer 150 30 32 5. C. v. Oosten 81 30 12 2.70 L.U.T.O. I 7 p.; Ons Genoegen I 1 p. PERSOONLIJKE KAMP LISSER BILJART KRING Evenals verleden jaar worden ook dit jaar bovengenoemde wedstrijden gehou den. Deze wedstrijden worden verdeeld als volgt: 1ste klasse 200 car. gem. 3.50 en hoo- ger 2de klasse 150 car., gem. 2.50 tot 3.50; 3de klasse 100 car., gem. 1.75 tot 2.50; 4de klasse 75 car., gem. 1.75 en lager. De 1ste klasse bij de Ver. L.U.T.O., Lis- se; 2de klasse bij O.G., Lisse; 3de klasse bij V.T.O.S., Lisse; 4de klasse bij Voorhout. Inschrijving is vastgesteld tot 10 Febr. a.s. De wedstrijden zullen aanvangen 17 Februari Stationneeren verboden! (Niet langer stil staan dan noo dig voor on middellijk In- en uitstappen) Nog enkele dagen en het winterfeest begint. DRUKTE EN VERTIER TE GARMISCH GARMISCH, 3 Febr. (Bijz. dienst A.N. P.) De Olympische Winterspelen staan thans voor de deur en er heerscht reeds te Garmisch een drukte van belang. Vandaag zijn hier aangekomen de president van het Internationale Olympische Comité, Graaf de Baillet Latour en de Zweedsche voor zitter van den Internationalen Skibond (F. I.S.), majoor Oestgaerd. Zij werden aan het station verwelkomd door dr. Lewald, den voorzitter van het Organisatie Comi té, dr. Ritter von Halt, den leider van de Olympische Winterspelen en door den Rijkssportleider von Tschammer und Os- ten. De Noorsche skiloopers, 22 in getal en 3 hardrijders, met talrijke begeleiders, ar riveerden met denzelfden trein. Op enkele uitzonderingen na, fcijn nu alle Olympische deelnemers ter plaatse. Er scheen een heerlijke winterzon en op de verschillende wedstrijdterreinen werd druk getraind, Vooral de Amerikanen, Ca- r.adeezen, Engelschen, Japanners, Italia nen en Duitschers oefenden zich duchtig voor het afdalen. Op den Hochalm kon men de vertegenwoordigers van talrijke landen zien oefenen voor den slalom. Bij de kleine Olympische schans hadden zich vele toeschouwers verzameld om het trai nen van de Noorsche springers gade te slaan. De jonge Noorsche ski-springer Kongsgaard, noteerde, zonder zich in te spannen, in goede houding een afstand van 48 meter. Verder werd op de schans ge oefend door Japanners, Tsjechen, Honga ren en Polen. Volgens een besluit van de jury, welke onder voorzitterschap staat van dr. Mar tin (Oostenrijk), zal de afdalingswedstrijd voor dames en heeren, welke voor 7 Fe bruari is vastgesteld, gehouden worden op het bekende Neuner-traject. De start be vindt zich op een hoogte van 1790 meter op het Kreuzjcch; de baan heeft over de eerste 4 K.M. een verval van 1040 meter. Van Berlijn is onderweg de plaatsvervan gende mirister-president van Lethland, Skujenieks, die als voorzitter van het Lelhlanasche Olympische Comité de ope ning van de Olympische Winterspelen zal bijwonen. HET IJSHOCKEYTOURNOOI Het resultaat van de loting GARMISCH. 3 Febr. (Bijz. dienst A.N. P.) In het Raadhuis van Garmisch-Par- tenkirchen heeft hedenavond onder leiding van baron Le Fort en in het bijzijn van een delegaie van de Internationalt IJshockey Liga de loting plaats gehad voor het Olym pisch IJshockey tournooi. Van de 17 in geschreven landen zullen slechts Joegosla vië en Finland niet op het appèl verschij nen. De overige deelnemers werden in vier groepen ingedeeld, en wel drie groe pen van elk vier ploegen en een groep van drie ploegen. De vier sterkste en de vier zwakste ploegen werden „geplaatst". De overige zeven ploegen werden door loting in de desbetreffende groepen bij elkaar gevoegd. In groep A zullen spelen: Canada, Oos tenrijk, Polen en Lethland. In groep B: Zwitserland, Italië, Duitsch- land en Vereenigde Staten. In groep C. Tsjecho-Slowakije, Hongarije, Frankrijk en België. In groep D: Engeland, Zweden en Japan De beide eersten uit iedere groep komen in de tusschenronde; de vier besten van de tusschenronde komen in de finale. Alle landen spelen tegen elkaar en wel zooda nig, dat de ploegen, welke reeds in de tus schenronde tegen elkaar zijn uitgekomen, in de finale hun wedstrijden niet behoe ven te herhalen, hier zal het resultaat den doorslag geven. Zekerheidshalve zal de voorronde over vier dagen worden ver deeld. Op den tweeden en den derden dag zullen telkens zeven wedstrijden worden gespeeld, op oen vierden dag drie wedstrij den welke zoowel op de Riessersee en in het Olympisch Ijsstadion zullen plaats vinden. Voor den openingsdag zijn 4e volgende ontmoetingen vastgesteld: Canada—Polen; Vereenigde Staten—Duitschland; Honga rijeBelgië; ZwedenJapan. AANKOMST DER NEDERLANDSCHE OFFICIALS. De Nederlandsche schaatsenrijders uit Davos gearriveerd. Zal de winter zijn intrede doen? GARMISCH, 3 Febr. Bijz. dienst (A.N.P.). Maandagavond laat zijn zoowel de Ne derlandsche schaatsenrijders, die te Davos aan de wereldkampioenschappen hebben deelgenomen, als de Nederlandsche offi cials, die de Olympische Winterspelen zul len bijwonen, te Garmisch aangekomen. Tot dit laatste gezelschap behoorden o.t. de voorzitter en secretaris-penningmeester van het NederJandsch Olympisch Comité, mr. A. baron Schimmedpenminck van der O.ve en de heer G. van Rossem, die het N. O.C. officieel bij de Winterspelen zullen vertegenwoordigen; voorts de bekende sportofficial, de heer K. J. J. Lotsy, chef de mission van de Nederlandsche deelneming san de Olympische Spelen te Berlijn en Jhr. Quarles van Ufford, beiden lid van het be stuur van het N.O.C., voorts de heer J. van Holkema en mr. P. C. Eecen, de laatste vice- voorzifter van den Koninklijken Nederland- schen Schaatsenrijdersbond, met hun da mes en met eenige Nederlandsche persver tegenwoordigers vormde dit gezelschap in den ochtendtrein van Utrecht af naar Mün- chen een Nederlandsche kolonie, die een geheele wagon in beslag nam en de reis in opgewekte stemming maakte, één groot reisgezelschap, dat bevrijd was vap alle betalings- en deviezenmoeilijkheden, die het reisverkeer met Duitschland oplevert, aan gezien de heer Van Rossem als een vader voor allen, die aan zijn hoede waren toe vertrouwd, zorgde en restauratierijtuigre keningen betaalde en den leden van het ge zeischap zelfs van Duitsch „zakgeld" voor zag, opdat het verrekenen later zoo gemak kelijk mogelijk zou kunnen geschieden. De moeilijkheid was slechts, hoe net ge zelschap met zijn vele en groote bagage bij het overstappen te Miinchen in de druk te bij elkaar zou kunnen blijven en zich binnen de beschikbare tien minuten met hebben en houden in den trein naar Gar misch zou kunnen installeeren. Maar ziet, bij het binnenkomen te München was daar tusschen de menigte het glunderig gezicht van den heer Van Laer, de Nederlandsche chef de mission te Garmisch, die vannacht uit Davos was vertrokken, als altijd onver moeid, alles regelend, en alles denkend. De trein naar Garmisch kon de drukte nauwelijks verwerken, ruim twintig Ne derlanders, die een lange dagreis achter den rug hadden, moesten er een plaats in vin den. Dat kon alleen als zij een extra wagen ter beschikking hadden. De heer Van Laer zegt het, en dus werd er een wagen bij ge koppeld en stevig gesloten. Een lorry met eenige kruiers staat gereed als de D-trein uit Nederland het Hauptbahnhof te Mün chen binnenstoomt, alle bagage gaat op de lorry en pas dan wordt de gesloten wagon ontzegeld en kan de Nederlandsche kolonie in gesloten eenheid de laatste etappe naar het wintersportparadijs afleggen, waar men te ruim half elf aankwam en allen spoedig hun legerstede opzochten. De Nederlandsche rijders zijn ruim een uur later te Garmisch aangekomen. Zij wa ren in den nacht van Zondag op Maandag uit Davos vertrokken. Te München stond een bus gereed, die het gezelschap naar Gar misch bracht. In hotel Riessersee, enkele kilometers buiten Garmisch, aan het meer tje van dien naam gelegen, zijn onze rijders ondergebracht. Het eerste wat onze jongens vroegen was, hoe het te Garmisch met sneeuw en ijs stond en hoe de weerberichten voor de ko mende dagen er uit zagen. In den loop van heden heeft het in do bergen rond Garmisch zwaar gesneeuwd, in in het dal was het veel minder. De tempe ratuur was overdag dermate gestegen, dat te Garmisch en in naaste omgeving van sneeuw niet veel meer te bespeuren viel, doch men verwachtte, dat het licht zou gaan vriezen en dat de winter eindelijk zijn in trede ging doen. Een reserve ijsbaan. Mocht het weer echter alle medewerking weigeren, dan beeft men alle maatregelen genomen, die ertoe zullen leiden, dat de Winterspelen een ongestoord verloop zullen hebben. Sneeuw kan van hoogere gedeel ten worden aangevoerd, zoodat de skisport er in ieder geval het beste voorstaat. In het Kunstijsstadion zullen de wedstrijden in het kunstrijden en het ijshockeytournooi vlot kunnen worden afgewerkt. Een groot pro bleem biedt echter de Riessersee. Men is zeer bevreesd voor dooiwater, dat overdag met hoogere temperatuur zal ontstaan, zoo dat het doorgaan der wedstrijden in het hardrijden in groot gevaar komt. Daarom heeft men in ieder geval voor een reservebaan gezorgd. Deze ligt te Mit- telwald aan de Oostenrijksche grens op ongeveer 18 K.M. van Garmisch verwij dert. Met den trein moet men eerst twintig minuten rijden en daarna wordt de reis per bus voortgezet. De baan te Mittelwald ligt veel hooger dan die op de Riessersee, zoo dat men hier altijd op goed ijs kan reke nen. Deze maatregelen zijn genomen, dank zij het initiatief van den heer Van Laer, die voor den Internationalen Schaatsenrijders- bond de leiding der wedstrijden in het hard rijden in handen heeft. Intusschen moge nog dienen, dat deze wedstrijden in het hardrijden eerst de vol gende week Dinsdag aanvangen, zoodat de hoop gewettigd is, dat het weer dermate verbeterd is, dat men van de baan te Mit telwald geen gebruik behoeft te maken. Wij vernamen nog, dat de Nederlandsche schaatsenrijders morgen, Dinsdag, in ieder geval een rustdag nemen. Zij staan onder leiding van mr. C. P. Eecen. De Nederlandsche bobbers logeeren even eens in hotel Riessersee. De stemming on der hen begrijpelijk natuurlijk is min der opgewekt, want elke behoorlijke trai ningsgelegenheid heeft tot nu toe ontbro ken. Het wachten is en blijft op den..., winter. LUCHTVAART HET STOFFELIJK OVERSCHOT DER UIVER-BEMANNING. De overbrenging naar Nederland. De overbrenging van het stoffelijk over schot der vier leden der bemanning van de „Uiver" en van den passagier prof. Walch zal geschieden per schip, dat den 15den Februari uit Basra vertrekt. Om streeks eind Maart vindt de aankomst in Nederland plaats. KERKNIEUWS PATER C. J. V. d. VALK O.F.M. t In het ziekenhuis te Weert is overleden de zeereexw. pater C. J. v. d. Valk O.F.M., oud-pastoor van de H. Hartkerk aan het Kleverpark te Haarlem. Pastoor Van der Valk werd geboren te Den Haag 11 October 1879. Hij trad te Wychen in de Orde der Minderbroeders in 1899 en werd 25 Maart 1906 te Weert pries ter gewijd. 2 Augustus 1906 werd hij verplaatst naar het klooster te Woerden, waar hij werk zaam was tot 7 September 1907, toen hij benoemd werd tot kapelaan aan de kerk van het H. Hart in het Kleverpark te Haar lem, die destijds nog hulpkerk was van de St. Antoniusparochie te Haarlem. Op 1 Febr. 1917 werd hij benoemd tot rector van het gymnasium te Megen, dat bestemd is voor opleiding van toekorrfstige priesters en dat door zijn zorgen een mo delinrichting was. Van 20 Nov. 1929 tot 11 September 1934 is hij vervolgens pastoor geweest van de H. Hart-parochie te Haar lem. Om gezondheidsredenen moest hij af treden en heeft sindsdien verblijf gehouden in het klooster te Wijchen. Toegangskaarten voor de Bisschopswijding. Men deelt ons mede, dat de toegangs kaarten voor de genoodigden bij de Bis schopswijding van Mgr. Huibers dezer da gen worden verzonden. Tegelijk ontvangt men de noodige aanwijzingen. Ook bestaat er vanaf Woensdag 5 Febr. na 4 uur des middags gelegenheid om b\j de fa. Coebergh, Gedempte Oude Gracht 74 te Haarlem, toegangskaarten af te halen. Men verplicht zich dan, om tegelijk een tekstboekje te nemen, alles tezamen voor 25 ct. Deze tekstboekjes, bevattende alle wijdings- en misgebeden, alsmede de volks zang van de plechtigheid, zijn ook afzonder lijk verkrijgbaar, dit laatste in verband met de Radio-uitzending. DE GEBROEDERS „G0CHEM" 145. Ze naamen ue yxsscnen voorzientig van de naaxjes ai; maar hóe ze mee te nemen nu Pieterse hun vischmandjes had afgenomen. Ze bedachten zich niet lang. De visschen werden met een touwtje aan een stok gebonden en zoo to gen ze naar huis. 146. Onderweg kwamen ze den stomveroaasaen neterse" weer tegen. „Wel heb ik van mijn leven", riep deze „hoe komen jullie aan die visschen?" „Ze hadden medelijden met ons omdat U ons vischgerei had afgenomen en toen spron gen ze opeens aan dien stok", antwoordde Pat lachend.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10