DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 No. S333 ^£cidAclve(5oii^ant DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V De Landdag der R. K. Staatspartij Wat is het resultaat van den gisteren te Amsterdam gehouden Landdag der R.K. Staatspartij? Dat bij duizenden is ge sterkt de overtuiging, dat de R.K. Staats partij in haar arbeid groote perspectieven heeft en dat bij duizenden geestdrift is gewekt voor deze overtuiging. Groote perspectieven werden wijd open gezet; grond-gedachten, leidende gedach ten voor onze katholieke politiek werden helder belicht, Er is op een wel zéér duidelijke wijze gewezen naar voor die katholieke politiek dreigende gevaren, met name naar de N.S.B. Concrete vraagstukken van politiek be leid zijn slechts aangestipt; alleen het vraagstuk der devaluatie is naar voren ge schoven. In een rede van een der sprekers, van oud-minister Steenberghe. Die rede was een pleidooi voor de de valuatie. Wij zetten voorop, dat _wij hier vol strekt niet de devalutionisten willen bestrijden maar: ook aan voorstan ders van de devaluatie, die een tegen overgestelde meening van alleszins be kwame en bevoegde persoonlijkheden kun nen respecteeren, zal toch de wijze, waar op het vraagstuk der devaluatie in de R.K. Staatspartij is gebracht, niét sympa thiek zijn. Het devaluatie-vraagstuk is geen vraag stuk, aldus de voorzitter der R.K. Staats partij, mr. Goseling, dat kan worden uit gemaakt door een stemming op welke ver gadering dan ook. Maar is het dan wél een vraagstuk, waarvoor de R.K. Staats partij stemming moet maken door een pro devaluatie-speech te laten houden in een groote volksvergadering, uiteraard goed- geefsch met applaus en toejuichingen? En dat, terwijl, op de eerste plaats, de bespre king van dit vraagstuk in eenige partij - instantie waar pro en contra tot uiting konden komen tevoren niet heeft plaats gehad. En dat, terwijl, op de tweede plaats, de leider der Tweede Kamerfractie van de R.K. Staatspartij meermalen heeft ver-, klaard, tegenstander te zijn van de deva luatie, bij de regeering heeft aangedron gen, om, door het treffen van andere maat regelen, te voorkomen een devaluatie, wel ke, als de bedoelde maatregelen niet of niet met succes zouden worden getroffen, hoewel niet begeerenswaardig, onvermijde lijk zou zijn. Prof. mr. Aalberse is op deze meening, door hem uitgesproken en aan de regeering voorgehouden als voorzit ter van de Tweede Kamer-fractie der R.K. Staatpartij, niet in het openbaar teruggekomen. Nu kan men opwerpen: ja, maar de maatregelen, door prof. Aal berse gevraagd, zijn niet overeenkomstig de bedoeling van prof. Aalberse door de regeering uitgevoerd; de deflationistische politiek der regeering heeft geen succes gehad, heeft gefaald; die politiek kan nu niet meer door deze noch door een an dere mogelijke regeering met goed resul taat worden gevoerd. Dus is nu devalua tie door de omstandigheden onvermijde lijk. Ja dat zijn stellingen, die op een par tijraadsvergadering van de R.K. Staatspar tij hadden kunnen worden voorgedragen en beargumenteerd en bekeken en bedis cussieerd! Mr. Steenberghe ging gisteren veel ver der dan devaluatie slechts te aanvaarden als onvermijdelijk; hij stevende, naar het scheen, met heel veel genoegen die rich ting uit! De kortheid van zijn betoog, waartoe de tijd hem drong, liet bem wei nig of zelfs geen gelegenheid, om zijn be weringen te bewijzen. Tusschen op elkaar volgende feiten mag men niet zoo maar een oorzakelijk verband leggen, wil men niet zondigen tegen een der grondregels van de logica. Dit bedenke men vooral als men de rede van mr. Steenberghe leest! FRANC EN GULDEN Na de val van Laval Eenige weken geleden heb ik erop gewe zen, hoe nauw het lot van onzen waarde vasten gulden verbonden is aan d^t van de Fransche franc en dat men daarom in Ne derland met eenige spanning eventueele evoluties van hel Fransche betaalmiddel afwacht. Sindsdien is het ministerie-Laval ten val gebracht en vervangen door een kabinet-Sarraut en heeft de Fransche franc stand gehouden. Nu is de franc bij de jongste kabinets crisis ook niet ernstig in gevaar gefeest, omdat 't devaluatie-vraagstuk niet den inzet vormde van deze crisis, doch veeleer de buitenlandsche politiek van de voormalige regeering ten opzichte van den Volkenbond. De kwestie van de devaluatie was afge handeld in de Kamerzittingen van Decem ber, toen Laval's politiek van handhaving van het waardepeil van de franc de goed keuring van dt Kamermeerderheid ont ving. Ook Sarraut heeft in zijn regeerings- verklaring vorige week te kennen gegeven, dat hij in dit opzicht de politiek van zijn voorganger zal volgen. Sarraut's kabinet is trouwens een kabinet, dat wegens de voor de deur staande Kamerverkiezingen in Mei a.s. weinig ingrijpende veranderingen zal kunnen invoeren, zoodat het er naar uit ziet, dat de devaluatie-kwestie niet eerder brandend zal worden dan na bovengenoem de verkiezingen. Hoe weinig deze nieuwe Fransche regee ring geneigd is om het roer van de finan- cieele politiek om te gooien, blijkt wel hier uit, dat zij handhaving van de goudwaarde van de franc op haar program heeft staan, terwijl er onder de leden dezer zelfde re geering verscheidene voorstanders van de valuatie zijn. Voorloopig is dus naar alle waarschijn lijkheid, want men moet bij de wisselval ligheid der regeeringen in Frankrijk altijd een slag om den arm houden het vraag stuk van de gouden franc van de baan en of het na de verkiezingen zal herleven, zal grootendeels afhangen van den uitslag de zer verkiezingen. Intusschen schijnt men in financieele kringen te Londen met de mogelijkheid van een waardevermindering van de franc toch wel degeiijk rekening te houden. Dezer dagen wees n.l. het „Handelsblad" op een artikel in de Engelsche „Economist" waarin zelfs een concreet „voorstel" werd gedaan, volgens netwelk de Britsche auto riteiten zich bereid zouden moeten verkla ren om bij een koersval van den franc door samenwerking met Parijs en door valuta operaties, de eerste schokken op te van gen. Als voorwaarde voor zulk een samen werking werd gesteld, dat de devaluatie niet van zulk een omvang zal zijn, dat daar door verhoudingen zouden ontstaan, welke niet meer zouden kunnen worden „gecon troleerd" Bedoeld wordt waarschijnlijk, dat daardoor de Britsche exportpositie niet al te zeer zou worden bedreigd. Is aan deze voorwaarde voldaan, dan zou Engeland op zich moeten nemen, dat de koers van het Pond sterling niet sterk zou dalen ten op zichte van het goud. Immers een dergelijke waardedaling van het Engelsche ruilmid del zou tengevolge hebben, dat er een soort devaluatie-concurrentie zou ontstaan. In het artikel wordt Amerika tevens vrien delijk uitgenoodigd, niet verder te deva- lueeren. De samenwerking met New York zou door Londen blijkbaar zeer op prijs worden gesteld. Het kleine nadeel, dat voor Engeland zou ontstaan door een „verbe terde" positie van Frankrijk op de wereld markt (vooral'voor de woltextielindustrie, zegt het blad), zou worden opgeheven door een vooruitgang van het internationaal han delsverkeer, die een devaluatie van de franc volgens „The*Economist" zou te weeg brengen Zoo ziet men, dat met eventueele moge lijkheden reeds rekening wordt gehouden. Ook wij zullen daarmee rekening moe ten houden, want de Nederlandsche Bank kon in de achter ons liggende maanden slechts den toestand op de valutamarkt mees ter blijven met hulp der Banque de France, doordat zij in oritieke oogenblikken in staat gesteld werd wissels af te geven lui dend in fransche francs, zoodra de franc in Amsterdam voldoende boven het gouduit- voerpunt gestegen was (ongeveer/ 9.795 per 100 francs). Bij een loslaten van de goud standaard door Frankrijk, al geschiedt dit slechts tijdelijk vervalt deze mogelijkheid en wordt de verdediging van den gulden uitsluitend ovei gelaten aan de Nederland- De Landdag van gisteren heeft ons veel goeds gebracht aan leidende en lichtende groote gedachten. Dat is zonder eenige twijfel waar en kan door niemand wor den ontkend. Het devaluatie-vraagstuk echter was, gezien alle omstandigheden, daar in den vorm, die er aan was gegeven, niet op zijn plaats. sche Bank. Technisch zou het hierdoor on mogelijk worden den gouden standaard te handhaven. Een der ernstigste en steeds zwaarder wordende moeilijkheden, waarmede de re geering bij continueering harer tegenwoor dige deflatiepolitiek te kampen heeft, is wel de steeds zorgelijker wordende toestand der schatkist. Uit de weekstaten der Neder landsche bank blijkt, dat de schatkist na genoeg bij voortduring ten volle van de haar toegestane credietfaciliteit moet ge bruik maken. In zeei moeilijke omstandigheden is de schatkist er het vorig najaar reeds toe over moeten gaan, schatkistbilletten via de groote banken, welke op normale wijze (bij inschrijving) niet waren onder te brengen, bij de Nederlandsche bank te beleenen. In middels is de toestand op de geldmarkt wel iets verbeterd, maar nog steeds blijft de toestand gespannen d.w.z. de vroegere groote particuliere geldgevers: n.l. spaar banken en de verzekeringsmaatschappijen, zijn niet in staat om by de springen. De spaarbanken worden geplaagd door steeds doorgaande opvragingen van inla gen, als gevolg van den economischen toe stand; de verzekeringsmaatschappij en heb ben haar liquide middelen hard noodig om aan de aanvragen om beleening der polis sen of afkoop daarvan te voldoen. In normale tijden waren nog als groot geld-geefsters aan de markt de diverse cul tuur mij en. Deze zijn sinds lang uitgescha keld. Blijven slechts over de geldgevers (qua- litate qua) als Rijkspensioenfondsen en Rijksverzekeringsbank. Deze worden dan ook door de regeering gebruikt om zooveel mogelijk hunne liquiditeiten ter beschik king der schatkist te stellen. Waar de toestand van 's Lands schatkist derhalve zoo weinig speelruimte overlaat, daar is het niet van gevaar ontbloot dat de regeering er niet toe is overgegaan om de vlottende schulden te consolideeren. Het zijn n.l. de itietgeconsolideerde schul den, in den vorm van schatkistbiljetten met korten looptermijn, welke een ernstig ge vaar kunnen worden wanneer deze op kor ten termijn worden opgezegd in een tijd van wantrouwen en vrees. Voorloopig echter reilt en zeilt het nog. Naar men evenwel elders in dit blad kan lezen, gaan ook van Katholieke zyde s+eeds meer en meer stemmen op, om de giud- basis van onze "gulden los te ia'en voordat wij ertoe gedwongen worden. In verband hiermede hebben wij nog eens willen wij zen op de mogelijkheid van een gedwon gen devaluatie. Mr. H. F. A. GEISE. BINNENLAND SALARISKORTINGEN BIJ DE RECHTERLIJKE MACHT? Mr. Goseling stelt vragen aan de ministers van Financiën en Justitie. Het Tweede Kamerlid mr. C. J. Goseling heeft aan de Ministers van Financiën en van Justitie gevraagd of het waar is, dat aan de ledein van de rechterlijke maoht de salarissen over de maand Januari 1936, zon der eenige voorafgaande kennisgeving zijn uitbetaald met toepassing van een korting van 5 pet. en of dit is volgens voorschrift van het tweede lid van artikel 63 der Grondwet, krachtens hetwelk de bezoldi ging van de rechterlijke macht bij de wet moet worden geregeld. INVOERPRIJSVERSCHILLEN VOOR HA VERGORT EN HA VERMOUTH Teruggebracht op 5.75 per 100 kg. voor zoover afkomstig uit bepaalde landen Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de invoerprijsverschillen voor haver- gort en havermouth, voor zoover deze pro ducten herkomstig zijn uit de V. S. van Noord-Amerika en uit landen, die ten aanzien hunner producten krachtens ge sloten overeenkomsten op het stuk der heffigen recht hebben op behandeling als meestbegunstigde natie, of landen, die ten aanzien hunner producten op het stuk der heffingen de facto een behandeling als meestbegunstigde natie genieten met in gang van heden zijn teruggebracht op ƒ5.75 per 100 kg. Deze verlaging van het invoerprysver- schil is dus van toepassing op bedoelde producten, ingevoerd uit de V.S., uit Ca nada, Engeland en Duitschland. Voor producten herkomstig uit -andere landen dan bovenbedoelde, zijn de invoer prijzen op het bestaande peil gehandhaafd. GEEN CRISIS-INKOMSTENBELASTING Minister'Oud trekt het ontwerp in De minister van Financiën heeft in een brief aan de voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat hij het wetsontwerp Hef fing van een crisisinkomstenbelasting in trekt. Koningin en Prinses in Tirol Wintersportplaats zonder winter. H. M. de Koningin en Prinses Juliana met gevolg zijn Zaterdagmiddag na een voor spoedige reis in goeden welstand te Igls aangekomen. Na aankomst heeft de Konink lijke familie den middag doorgebracht in het hotel Iglerhof, waar zij zich voor haar verblijf heeft geïnstalleerd. Tot Kufstein waren, in vertegenwoordi ging van den bondspresident Miklas, de vice-chef van diens kabinet, dr. Schmidt, en de chef van den veiligheidsdienst in Ti- rol, dr. Mörl, de hooge gasten tegemoet ge reisd. Op het station, te Innsbruck waren verder ter ontvangst aanwezig, de Landeshaupt- mann van Tirol, dr. Schumacher, en de Bezirkshauptmann von Attlmaijer, deze laatste in vertegenwoordiging van de ge meente Igls. De Nederlandsche consul, de heer Van Panhüys, welke pas zwaar ziek is geweest, was niet aanwezig. Het tijdens zijn onge steldheid waarnemende consulaat, het Fran sche was echter vertegenwoordigd. Op het perron waren tapijten gelegd, zoo dat, niettegenstaande de pers de aankomst streng geheim had moeten houden toch vrij veel nieuwsgierigen gelokt waren, onder wie vele landgenooten, die voor de winter sport thans in Tirol verblijven De Landeshauptmann van Tirol bood den hoogen gasten bouquetten anjers aan in zijn landskieuren, wit-rood, dat voor H. M. de Koningin met een zijden lint in de Oosten- rij ksche kleuren: rood-wit-rood. Alvorens daarna in de auto's te stappen om naar het Golrhotel van Igls te rijden, in formeerde Prinses Juliana bij den Landes hauptmann: „Hoe staat het met de sneeuw?", waarop deze haar slechts kon antwoorden, dat men er in Innsbruck thans vast op hoopt. Het weer is voor het jaar getijde veel te warm. Bijzonder heef+ H. M. op prijs gesteld het bouquet alpen-bloemen, hoofdzakelijk Edel weiss, dat dr. Guido Schmidt in opdracht van bondspresident Miklas in het vertrek der Koningin heeft neergezet. Ook de in het hotel aanwezige Nederlanders het zijn er velen hebber van hun aanhankelijkheid voor ons Vorstenhuis doen blijken door H. M. een bloemstuk te doen toekomen. Het weer te Igls is op het oogenblik zeer zacht, de lucht is betrokken en de bergtop pen verdwijnen voor een deel in de wolken. Igls is thans wintersportplaats zonder win ter. De weinige sneeuw, die op beschutte plaatsen nog was overgebleven, is gisteren door een hevigen regen weggespoeld. Men heeft hier sedert vele jaren niet zoo'n kwak- kelwinter gekend. Voor de beoefening der wintersport zijn de gasten dan ook aangewezen op het ski- terrein Seefeld, dat per auto drie kwartier van Igls verwijderd ligt. Zondag viel er den geheelen dae natte sneeuw, die slechts in schijn voor enkele uren een sneeuwlandschap schiep. Wellicht is dit echter een aankondiging van betere dagen. H. M. de Koningin heeft den dag in het hotel doorgebracht. H. K. H. Prinses Ju liana maakte met het gevolg een autotocht naar Götzen in het Sellrain, waar tevens het daar aanwzige skigebied werd verkend. Na afloop gebruikte het hooge gezelschap de thee in de conversatiezaal van het hotel. In een schrijven heeft H. M. de aanwe zige Nederlanders bedankt voor de bloemen van den vorigen avond. In den loop van den avond hebben H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana de in het hotel aanwezige Nederlanders aan zich doen voorstellen en zich gedurende eenigen tijd met hen onderhouden. RJV.I.-TENTOONSTELLING. Ministerieel bezoek. Zaterdag om elf uur bracht de minister van Waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude een bezoek aan de R. A. I.-ten- toonstelling, waar hij door het bestuur van de R. A. I. werd rondgeleid. De minister werd vergezeld door de hee- ren W. W. van Hemert, ingenieur in bij- zonderen dienst van den Rijkswaterstaat en J. E. van der Heyden, referendaris bij het departement van Waterstaat. CONCENTRATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN. Minister wendt zich tot de onderwijs organisaties. „De Nederlander" bericht, dat de orga nisaties, die werkzaam zijn op het terrein van het bijzonder onderwijs, door den mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn uitgenoodigd te willen over wegen, welke scholen naar haar oordeel voor concentratie kunnen in aanmerking komen, indien het Bezuinigings-ontwerp wet zal zijn geworden. In 13 daarvan worden financieele bezwaren, die tegen sa menvoeging van scholen gelden kunnen, ondervangen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Italianen geven de Abessijnsche over winning aan het Noordelijk front gedeelte lijk toe. Mussolini slaat alarm tegen het olie-embargo. 2de blad). De schoolstrijd in Beieren. (2de blad). Vicaris-generaal van Breslau veroor deeld. (2de blad). De dood van Kondylis. (2de blad). BINNENLAND. Groote Landdag der R.K. Staatspartij gis teren te Amsterdam gehouden. (2de blad). Benoeming van den Deken van Hoorn. (Kerkn. 2de blad). Ernstige auto-ongelukken te Leeuwarden en Almelo, waarbij dooden en gewonden vielen. (1ste blad). Auto met zeven personen in de Keulsche Vaart gereden; alle inzittenden gered. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Weinig competitienieuws, wel nieuwe voetbalschandalen in de K.N.V.B. (4de blad). BILJARTEN: Sweering blijft Ned. kam pioen. (4de blad). SCHAATSENRIJDEN: De resultaten der wereldkampioenschappen hardrijden (4de blad). AFSCHEID BIJ DE POLITIE Morgenmiddag zal de brigadier van po litie J. de Haas, den politiedienst met pen sioen verlaten. Des middags om 2.45 uur zal hij in de theoriezaal van het politie bureau afscheid nemen van het corps. SALARISVERLAGING RIJKS AMBTENAREN. Wier wedden bij de wet zijn geregeld. Ingediend is een wetsontwerp houdende nadere wijziging van de regelingen, hou dende vaststelling van de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Reken kamer, de rechterlijke macht en de militair- rechterlijke macht. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het 1ste hoofd stuk der rijksbegrooting 1936 is mededee- ling gedaan van het besluit der regeering, op de bezoldiging van de ambtenaren in rijks dienst, wier wedden zijn geregeld in het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks- amtenaren, een vermindering van 5 ten honderd toe te passen. In verband daar mede behoort deze vermindering ook te worden aangebracht op het ralaris van de ambtenaren, wier wedden bij de wet zijn geregeld. Daartoe strekt het onderhavige wetsont- wern.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1