ftfetmodme, pijnstillende middei UIT DE OMGEVING (tvotdekdaG 30 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Woensdagmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren aan wezig. Te ongeveer half tien opende de voorzitter de vergadering en sprak, de gewoonte getrouw, een nieuwjaarsrede uit, waarbij hij de leden van den Raad een alles omvattend gezegend nieuwjaar toe- wenschte, zoowel voor hen zeiven als voor hun gezinnen en in hun zaken. Een terugblik op het jaar dat voorbij was wil de spr. achterwege laten, omdat slechts geconstateerd kan worden, dat in het af- geloopen jaar het economisch leven voor deze gemeente geen wijziging heeft on dergaan. Ook zag spreker geen verblijden de teekenen van een keerpunt in de crisis en hij wees er op dat een wijs beleid noo- dig zal zijn om de belangen der gemeente op een zakelijke wijze te behartigen. On der den wensch dat Gods zegen moge rus ten op de beraadslagingen en de te nemen besluiten in het belang der gemeente, sloot spr. deze rede, die door den heer H. van der Krogt, als oudste raadslid, na mens den Raad werd beantwoord onder aanbieding van de beste wenschen voor het pas aangevangen jaar. Daarna werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering gelezen, die onveranderd werden vastgesteld, waar na de voorzitter mededeeling deed van de ingekomen stukken, waarvan diverse voor kennisgeving werden aangenomen: o.a. een schrijven van Ged. Staten dat dit college de beslissing heeft verdaagd omtrent de begrooting en de waterleidingbegrooting voor 1036 en een schrijven van den rijks veldwachter de W. alhier, dat hij voor het jaar 1936 geen aanspraak wenscht te ma ken op een gratificatie uit de gemeente kas of toeslag in de woninghuur, zulks in verband met den finacieelen toestand der gemeente. Desgevraagd deelde de voorz. aan den heer Starrenburg mede, dat van den districts-commandant bericht is ont vangen, dat een eventueele toeslag in de woninghuur door den rijksveldwachter mag aanvaard worden. Naar aanleiding van een adres van de wed. D. om onthef fing van straatbelasting en vergoeding we gens schade die wordt toegebracht aan haar woning, doordat de auto's op het Watertje rijden, merkte de heer Paarde- kooper op, of er niet op gelet kan worden dat er niet te snel gereden wordt. De voorz. voelde veel voor algeheele afslui ting en zeide dat dit punt ter sprake zal komen bü de vaststelling der nieuwe po litie-verordening. De heer Starrenburg verklaarde zich daar volkomen mee ac- coord. Het adres werd voor kennisgeving aangenomen. Eveneens werd voor kennis geving aangenomen de staat van achter stallige straatbelasting tot een bedrag van 690.53, nadat de heer Meijdam erop ge wezen had, dat deze staat geen toelichting bevatte, welks bedragen voor oninvorder- baarverklaring in aanmerking komen. Op een reclame van den Ontvanger der Registratie te Leiden inzake straatbelas ting wordt gunstig beschikt, terwijl een verzoek van B. om ontheffing van derge lijke belasting werd afgewezen. Ten aanzien van de ontvangen ïoonbij- slagregelingen voor den landbouw en den tuinbouw 1936 hebben B. en W. inlichtin gen gevraagd aan den minister van So ciale Zaken, welke nog niet zijn ontvan gen, weshalve zij voorstellen te wachten met het nemen eener beslissing om toe te treden. Aldus werd besloten. Een verzoek van H. om ondersteuning werd door den voorz. gewezen naar B. en W. ter afdoening en een verzoek van den E. om schadevergoeding voor het vernielen van een waterstoep om prae-advies naar hetzelfde college, waartoe besloten werd. Aan de orde was toen wijziging van de begrooting 1935. De voorz. stelde" voor om in geheime ziting te gaan, waartoe beslo ten werd. Na ongeveer een kwartier werd de openbare vergadering voortgezet en de door B. en W. gedane voorstellen tot wij- zigng der begrooting aangenomen, terwijl besloten werd aan Ged. Staten goedkeu ring te vragen op het raadsbesluit, tot het onderhands opdragen aan v. Reis van het uitvoeren van herstellingswerken aan den vuilnisauto voor de som van 750. Conform het voorstel van B. en W. werd vervolgens besloten een paar wijzigingen aan te brengen in de verordening op de heffing eener straatbelasting, waarbij o.m. wordt bepaald dat voor kassen warenhui zen slechts de helft van belasting zal wor den geheven voor wat het bebouwde be treft. Den Haag wil afschaffing der presentiegelden Daarna kwam in behandeling een schrij ven van Ged. Staten, in verband met de begrooting 1936, die ten tweede male ver schillende wijzigingen verzoeken aan te brengen en waaromtrent M. en W. prae- advies hebben uitgebracht. Besloten werd geen gevolg te geven aan de aanwijzingen betreffende de heffing van schoolgelden; de hondenbelasting en de rechten van drankwetvergunningen, alle beoogende verzwaring dier belastingen. Met alge- meene stemmen werd besloten om het maximum verhaal der ziektepremie toe te passen, terwijl een discussie werd gevoerd over de afschaffing der presentiegelden voor het bijwonen van commissievergade ringen van den Raad, der commissies tot wering van schoolverzuim en toezicht la ger onderwijs en de jaarweddeverminde- ring van den secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim. De heer Meij dam wees er op dat er leden van commis sies kunnen zijn, die, wanneer zij de ver gaderingen bijwonen, inkomsten zullen moeten derven, terwijl er soms ook nog kosten gemaakt moeten worden om de vergaderingen te kunnen bijwonen. Op grond hiervan kon spr. met de afschaffing der presentiegelden niet accoord gaan. De voorz. antwoordde hierop, dat B. en W. schoorvoetend met het daartoe strekkend voorstel zijn gekomen, doch zij zijn daar toe geprest door Ged. Staten. De heer Paardekooper wees er op dat men in Den Haag toch ook vergoedingen accepteert voor het bijwonen van commissievergade ringen en was er voor om voorloopig nog niet toe te gevn op dit punt. De heer Wessel vestigde er de aandacht op, dat op die manier de arbeiders de mogelijkheid wordt ontnomen om hun stem in de ver gaderingen te doen hooren, zoodat hij on mogelijk accoord kan gaan met het voor stel. Spr. was er voor dat onder de aan dacht van Ged. Staten wordt gebracht, dat zulks in strijd is met de democratie. Verdere bezuinigingen De heer Starrenburg verklaarde zich even eens tegen 't voorstel en was er voor om in tegen het voorstel en was er voor om in beroep te gaan tot in hoogste instantie. Bij stemming werd vervolgens met algemee- ne stemmen het voorstel van B. en W. verworpen. Unaniem ging de Raad met B. en W. accoord om de kosten van ver- verschingen te brengen van 100 op 50, waarmede de koffie voor het secretarie- personeel verdween en voortaan nog al leen maar de Raad en de leden der com missies dien drank mogen gebruiken. Eveneens geschiedde met de voorstellen van B. en W. om een post te ramen van 50 voor aankoop van sigaren voor com missievergaderingen etc.; tet laten verval len van de ramingen voor gratificaties rijksveldwachter en een raming van 4 per leerling voor leermiddelen openbare lagere school, ten aanzien waarvan Ged. Staten slechts twee gulden over hadden. Daarna kwam in behandeling de wensch van Ged. Staten om tot den minister van Onderwijs enz. een verzoek te richten, om een maximum vergoeding vast te stellen per leerling, in verband met de vergoedin gen voor de bijzondere schoolbesturen in gevolge art. 101 der L. O. Wet voor 1936. B. en W. stelden voor dit bedrag te doen bepalen op 10. (Het werkelijke bedrag is ƒ16.47). De voorz. merkte nog op dat vol gens ter griffie verkregen inlichtingen den eisch gesteld wordt dat hiertoe wordt over gegaan daar anders de begrooting niet zal goedgekeurd worden. De heer Paardekoo per verklaarde dat de R.K. fractie met dit voorstel niet accoord kan gaan. Het vorig jaar is door B. en W. reeds een poging in die richting gedaan en thans gaan B. en W. acoord met Ged. Staten, doch er is geen enkele reden om de schoolbesturen aan een regeling vast te legen. Verschillende jaren, aldus spr. hebben de schoolbesturen aanmerkelijke bedragen terug betaald en in den loop der jaren is niet gebleken dat roekelooze of luxueuse uitgaven zijn, ge daan, al is dan ook in de vorige vergade ring een bedrag te schrappen waarvan de uitgave nog aanvechtbaar is. Evenwel mag niet uit het oog verloren worden dat zulks geschiedde 3 jaren geleden en toen zijn misschien ook wel eens uitgaven door de gemeente gedaan die men thans niet meer zou doen. De oude R.K. fractie stond op het standpunt dat men er toe moest ko men dat de schoolbesturen vrijwillig tot verlaging der uitgaven zouden komen en de nieuwe fractie staat nog op dat stand punt. Het wilde spr. voorkomen dat wan neer men de schoolbesturen overtuigde van onnoodige uitgaven deze zeker zou den bezuinigen. Legt men de besturen vast aan een regeling dan geeft men te vens blijk geen waardeering te hebben voor de teruggegeven gelden, die ze toch mochten gebruiken. Spr. sprak er zijn verwondering over uit dat B. en W. elke gelegenheid aangrijpen om de bijzondere schoolbesturen te beknotten; hij zou dat liever doen langs gemoedelijken weg, het geen hij ook in een vorige vergadering heeft gezegd en daarom verwonderde het spr., dat B. en W. de schoolbesturen heb ben aangemaand tot bezuiniging, want daartoe heeft het college geen recht. B. en W. hadden dat beleefd moeten verzoeken en daarbij moeten laten. Nogmaals: de besturen aannemen kan spr. niet bevredi- houding die B. en W. tegenover de school- gen. De heer Meijdam wees op de kleine openbare school in deze gemeente die als maatstaf moet genomen worden voor het vaststellen der vergoeding, waarbij de kosten noodazkelijk aan den hoogen kant moeten zijn. Op grond van die hooge ver goeding zou veel moeten terugvloeien van de gelden in de gemeentekas, doch bij de laatste afrekening is gebleken, dat een schoolbestuur de geheele vergoeding had opgesoupeerd. De heer Paardekooper heeft wel gezegd dat de bezuiniging wordt be tracht, doch dit is niet bewaarheid. Spreker kon daarom geheel accoord gaan met het door B. en W. ingenomen stand punt, zoowel als met de door den heer Paardekooper bedoelde aanschrijving. En al is het ook niet geheel wettelijk verbo den, dan toch, aldus spr., past de school besturen ook om in dezen tijd van verso bering te bezuinigen. De heer Paardekooper antwoordde dat het niet gaan om de bedragen als wel om het principe; spr. zal zich niet storen aan de Griffie en zich tegen de beknotting blijven verzetten. Het voorstel van B. en W. werd daarop in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Vóór de beide wethouders en de heer Meij dam. Met dezelfde stemverhouding werd tevens besloten om een voorschot op de vergoeding te verleenen, berekend naar een gemiddeld bedrag van 16.47 per leer ling. Met de overige door B. en W. ge dane voorstellen betreffende wijziging der begrooting ging de Raad unaniem accoord evenals met de voorstellen om het besluit tot verlaging der watergelden in te trek ken en een post op de begrooting te bren gen voor onderhoudskosten watertoren. Bijbetrekkingen door ambtenaren In behandeling kwam toen de wijziging van het Ambtenarenreglement, beoogen- niet alleen de pijn verzachfen, maar onmiddellijk hef geprikkelde pijncentrum kalmeeren Hef werkt daardoor nief alleen op een bepaalde soort pijnen, maar het kan dus tegen alle pijnen op dezelfde wijze aangewend worden Deze voordeelen vereenigf op uit stekende wijze in zich het moderne, pijnstillende middel: INSTANTINE Prijs per doosje slechts 50 ets. de, dat de bevoegdheid, die B. en W. heb- men om vergunning te verleenen tot het bekleeden van bijbetrekkingen door amb tenaren, in te trekken en ter beoordeeling te laten aan den Raad. De ambtenaren- organisaties hierover gehoord, ontraden deze wijziging, o.m. omdat het college van B. en W. minder naar willekeur zullen optreden dan de Raad. De heer Paarde kooper legde de verklaring af dat de R.K. fractie besloten had voorloopig niet tot wijziging over te gaan, om B. en W. de gelegenheid te geven den wensch van den Raad uit te voeren. Mocht daaraan niet worden voldaan, dan kan later nog wor den ingegrepen. De heer Meijdam wilde vasthouden aan de voorgestelde wijzi ging, waarna bij stemming met 9 tegen 2 stemmen (de heeren Meijdam en Starren burg) geen wijziging werd aangebracht. Bij stemming werd vervolgens de heer Meijdam aangewezen om de gemeente te vertegenwoordigen bij het Ambtenaren gerecht betreffende de beroepszaken van een tweetal ambtenaren. Naar aanleiding van een verzoek van het hoofd der openbare school om vermin dering van huishuur van 350 tot f 300 stelden B. en W. voor gunstig te beschik ken. De heer Paardekooper stelde voor 325 te bepalen, welk voorstel werd aange nomen met 8 tegen 3 stemmen (wethou ders en de heer Wessel). Een verzoek van den gemeenteopzichter om verlaging van woonhuur werd tot nadere behandeling aangehouden totdat omtrent de salariskor ting is beslist. Aan de Oudercommissie werd een subsidie verleend van 10, wel ke zal worden uitbetaald zoodra de be grooting 1936 is goedgekeurd. Vervolgens werd behandeld een ver zoek van den autobusondernemer D. om een subsidie van f 150. B. en W. stelden voor 100, zooals bij de begrooting is ge raamd, tèrwijl de heer Starrenburg een voorstel deed om de subsidie te bepalen op 150 mede in verband met het ver voer van de kinderen die de school voor buitengewoon onderwijs te Leiden bezoe ken, alsmede omdat wanneer de dienst gestaakt wordt, hetgeen volgens spr. zou gebeuren als er ƒ50 van afgaat, het pu bliek gedupeerd wordt. Na lange discussie kwam het voorstel Starrenburg in stem ming, hetwelk werd verworpen met 7 te gen 4 stemmen. Voor de heeren van der Krogt, van Leeuwen, Paardekooper en Starrenburg. Aangezien het Rijnlandsch Borgstellings fonds onder de gestelde voorwaarden het beschikbaar gestelde renteloos voorschot niet kan aanvaarden, verzocht dit wijzi ging der voorwaarden, zooals dat elders is geschied. Met 14 tegen 1 stem (wethou der Onderwater) werd aldus besloten. Vervolgens werd met algemeene stem men afgewezen een verzoek van M. Bal- jeu te Bilthoven tot wijzigng van het uit breidingsplan Vrouwenweg, waarna de rondvraag. De voorz. beantwoordde de in de vorige vergadering gestelde vragen en zeide o.m. ten aanzien van de interpella tie Starrenburg inzake huishuur Klijn, dat die geen aanleiding had gegeven aan het college van B. en W. om wijziging te brengen in hun genomen besluit tot ver mindering van den huishuuronderstand. De heer Starrenburg stelde daarop nog eenige vragen; o.m. of het bekend was dat aan den Hooge Rijndijk hondenbezit ters vrij liepen van belasting, doch hy wenscht geen namen te noemen. Verder vroeg hij waarom een steuntrekker geen Kerstgave had gehad en waarom enkele boomen niet gegeven waren aan menschen die de boomen toegezegd waren, terwijl hy een uitpad verzocht voor een ambtenaar der posteryen en telegrafie om de ge meente voor een procedure te behoeden. Hierna sluiting. PENSIOEN- EN TOESLAGFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. De tweede uitbetalingen van het Toe slagfonds voor het Bloembollenbedryf zul len voor het contractjaar 1935/1936 alsvolgt plaatsvinden: Op Vrijdag 14 Februari 1936: Te Hiüegom: in het gebouw van den R.K. Volksbond des avonds van 5%7 uur. Te Lisse: in het gebouw van den R.K. Volksbond des avonds van 5 y,7 uur. Te Sassenheim: in het gebouw van de K.S.A. des avonds van 5 3/46 3/4 uur. Tet Noordwijketrhout: in het gebouw voor werkloozen aan de Schoolstr. des avonds kwart vóór 8 precies. Te Noordwijk: in het juvenaat, des avonds van 88 uur. Te Voorhout: in het Patronaat, des avonds te 8.15 uur precies. HILLEGOM. V. V. V. Gisteren hield de afd. Hille- gom der Alg. Ver. voor Vreemdelingen verkeer een vergadering in Hotel Sister mans. Mede waren daarby uitgenoodigd- en tegenwoordig de heer L. Burggraaf, chef der Afd. Propaganda der N.Z.H.T. en eeni ge bestuursleden van organisaties uit den omtrek. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer C. Joh. Bakker Jz., werd een plan besproken voor gezamenlijke rekening een groote en praktische propa ganda te voeren voor een enorm bezoek aan de bloemenvelden in het aanstaande voorjaar. Nadat de heer Burggraaf op zeer duidelijke wijze had ontvouwd, hoe een gezamenlijke actie kon worden gevoerd, werd met alg. stemmen besloten, een ver gadering te beleggen op Woensdag 5 Febr. in Hotel Sistermans alhier en daarby uit te noodigen afgevaardigden van alle Mid- denstandsvereenigingen en aanverwante organisaties der Gemeenten Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Noorwykerhout. Het doel is verder, uit deze afgevaardigden een werkcomité samen te stellen, dat de plannen verder uitwerkt. De voorzitter dankte voor de betoonde belangstelling en de aangename en zake lijke besprekingen en sloot met een tot weerziens deze geanimeerde vergadering. LISSE GEEN ZWEMINRICHTING! Ged. Staten keuren het raadsbesluit niet goed Naar wij vernemen is het besluit van den Raad dezer gemeente van 29 October 1935 om een zweminrichting in deze ge meente te stichten door Gedep. Staten de zer provincie niet goedgekeurd. Dit colle ge acht het niet wenschelijk om in dezen benarden tijd zulk een inrichting tot stand te brengén, waarvan het vermoeden be staat, dat de exploitatie niet sluitend zal zyn. Twee lee ken spelen, uitgevoerd door de KJ.C. Zondag-, Dinsdag- en gisteravond werden vanwege de K.J.C. de jaarlijksche dona teursuitvoeringen gegeven in de parochie van de H. Agatha. Elke avond was de Pa- tronaatszaal goed bezet. En geen wonder! Het programma vermeldde een tweetal Lee- kenspelen n.l. „Kerstnacht" van R. Machts, in 7 tafereelen en „De Stal van Bethelhem" van Wim Snitker, beide stukken ingestu deerd door de Jeugdleiders, terwyl het ge heel stond onder de regie van Anton Sweerts. Zij, die een paar maanden gele den de opvoering van „Het Gastmaal der Kinderen" hebben bijgewoond en daarvan zulke mooie indrukken hebben medegeno men, wilden natuurlijk ook deze uitvoe ring niet verzuimen, daar men reeds nu van tevoren overtuigd was wederom mooi spel te zullen zien, omdat de Leekenspelen on der de bekwamen regie van den heer An ton Sweerts tot in de kleinste details zijn verzorgd en door hunne mooie vertolking diepe indrukken achterlaten! De avonden werden geopend door den Weleerw. heer Kapelaan Kuypers, die na allen het wel kom te hebben toegeroepen, bedankte voor de tot dan toe ontvangen steun, waardoor het roomsche jeugdwerk in de huidige ba nen kon worden geleid. Hij wees er voorts op, dat het eerste stukje „Kerstnacht" zal worden opgevoerd door de aspiranten, het geen zeer zeker voor zulke jeugdige krach ten een heele prestatie is. Na allen een ge- noegelijken avond te hebben toegewenscht nam het spel al heel spoedig een aanvang. Hierin speelden mee Maria en Jozef, de Engel Gabriel, de oude herders Benjamin, Joël en Issachar, Daniël de ryke koopmans zoon en een groot aantal Engelen. Het too- neel stelde een open veld zy Bethlehem voor met de open stal op den achtergrond. In alle stilte werd het spel, dat af was, gevolgd. De uitbeeldingen van Maria en Jozef, alsmede van allen, Engelen en her ders, was prachtig, terwijl de daarby uitge voerde gezangen magnifiek werden uitge voerd. Het eindigde met de Herdertjes en verwierf een enthousiast applaus. Hierna werd begonnen met de opvoe ring van „De Stal van Bethlehem". Ook hierin speelde mede Maria en Jozef, Jan de Goeie met zyn vriendjes, Klaas v. En gelen met zijn makkers, Kris de Botte met zyn kornuiten, een groep verkenners enz. Aan dit stuk ging een voorspel vooraf, waarin de verkenners een stal bouwen, waarin zy de Kerstgave neerleggen voor een arm gezin. Kleine Pietje en andere be sluiten ook mee te doeri, doch Kris de Botte met zyn bonte groep doen niet mede met die onzin. Besloten wordt, dat de verken ners voor de Driekoningen zullen spelen, Pietje en de zijnen voor de herders en de overigen voor Engelen. In ongekunstelde taal vraagt kleine Pietje of Jozef en Maria nu eens één keertje echt willen komen. In het eerste bedrijf zien we de jongens uit de Nachtmis komen. Kris de Botte en zyn bon te groepgeven blijken in him schaatsen- rydersdans uitstekende schaatsenrijders te zijn. Een sneeuwbalgevecht vraagt de aan dacht. Als Jan de Goeie zijn makkers op merkzaam maakt, dat ze met hun sneeuw ballen Maria en Jozef wel eens hebben kunnen bekogeld, schrikken de jongens ge weldig en hebben spijt over him daad. Kris de Botte heeft echter een goede daad ge daan, die beloond zal worden. In het twee de bedrijf komen de jongens naar de tent en de Herders bieden hun gaven aan; Jan de Goeie en Kris de Botte ontbreken zelfs niet Alle jongens knielen eensgezind neer om de stal, hetgeen een mooi symboliek is van de eenheid en het alles overwinnende geloof van onze jeugdbeweging. Werkelijk onder de bekwame leiding van den heer Sweerts gaven de jongens mooi spel te zien en het gulle applaus was ten volle verdiend. Ook het goed verzorgde décor droeg veel by tot een duidelijke vertolking. Verschil lende Eerwaarde heeren Geestelijken en Jeugdleiders uit naburige parochies gaven door hunne tegenwoordigheid blijken van belangstelling. Het waren goedgeslaagde donateursavonden en uit de overgroote be langstelling mogen wij concludeeren, dat het Leekenspel er in wil en wordt gewaar deerd. Poging tot diefstal, De werklooze land arbeider J. H. M., alhier, kwam gisteren tot de ontdekking dat zyn aardappelenpet, gelegen op den tuin Zandvliet, onder deze gemeente, geheel was ontdaan van zyn bedekking. Vermoedelijk hebben onrechtmatige be zoekers dit feit gedaan met de bedoeling om de inhoud van deze aardappelenpet in te pikken. In dit bedrijf zijn zij waar- schynlyk gestoord geworden. Het is wat men noemt een laffe daad om een werk loos huisvader te willen berooven van zyn wintervoorraad. Een onderzoek wordt in gesteld. WASSENAAR Been gebroken. Op het voetbalterrein „Scheveningen" aan den Buurtweg alhier, brak de 25-jarige voetballer B. uit Den Haag, het linker scheenbeen. Na eerste hulpverleening door dr. Hubbeling, is B. overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag. DE GEBROEDERS „G0CHEM" 137. Ziezoo, zei Pat, wijs mij de man maar eens aan, die jou zoo'n zelfde uitvinding aan de hand doet. We gaan nu heerlijk maffen, en als er een visch in het aas bijt, worden we vanzelf gewaarschuwd. 138. Het tweetal lag in een gelukzalige stemming te soe zen en genoten bij uitstek van hun Zaterdagmiddag. Na een tijdje schrokken zy plotseling wakker door het getingel van het belletje en keken verheugd naar hun dobber, die onder het wateroppervlak verdwenen was.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10