STADS XNIEUWS WOENSDAG 29 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER 7 REGENBUIEN DE BILT SEINT: Matige tijdelijk wellicht krachtige, Wes telijke tot Zuidelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken met aanvankelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, iets kouder. Hoogste barometerst.: 767.9 te Haparanda. Laagste barometerst.: 736.4 te Calshot. In de algemeene drukverdeeling kwam weinig verandering; in het Westen blijft op den Oceaan de depressie nog stationnair. Voortdurend bewogen over onze omgeving secundairen, welke vTij zwaren neerslag meebrengen. Het weer is over de Britsche Eilanden, Frankrijk, België en ons land nog slecht. Over Groot Brittannië en Ier land werd het wat kouder, in ons land en bijna geheel Frankrijk zijn de ochtend- temperaturen hooger dan gisteren. Over Duitschland is het rustig weer, sinds gis teren is de temperatuur in het Zuiden wat gedaald, over Beieren komt lichte vorst voor, evenals in Zuid-Polen. De hooge drukking over Scandinavië handhaaft zich, plaatselijk is de vorst weer toegenomen. Het passeeren van de as van de secundai- re-depressie zal ten onzent een ruiming van den wind geven, met aanvankelijk op klaring en wat lager temperaturen. Blij kens de meldingen uit Ierland is het echter waarschijnlijk, dat een nieuwe se cundaire nadert, zoodat daarna weer krim pen van den wind met toenemende be wolking te wachten is. LUCHTTEMPERATUUR. 8.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 5.07 uur tot Donderdagmorgen 7.18 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 30 Januari voorm. 6.48 uur en nam. 7.13 uur. VRAGEN AAN DE REGEERING. Het lid der Eerste Kamer, mr. A. J. v. Vessem, heeft Z.Exc. den minister van De fensie a.i. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat het millioenen gul dens gekost hebbende zwaar geschut van 28 c.M. L. 45, waarvan in 1913 de toenma lige minister van oorlog, minister van ma rine ad interim, de heer Colijn, de aan schaffing ten behoeve der kustverdediging sterk heeft bevorderd, nimmer gereed voor 's Lands verdediging is opgesteld? 2. Is het juist, dat dit kostbare, meest moderne zware geschut van Nederland, dat omstreeks 1919 door de firma Krupp is geleverd, eenige jaren geleden voor en kele tienduizenden gulden aan een parti culieren wapenhandelaar is verkocht? 3. Is de minister bereid, mede te deelen: a. Hoeveel stuks zwaar geschut en van welk kaliber zijn door de firma Krupp naar aanleiding van de in 1913 genomen beslissing geleverd voor het sub 1 omschre ven doel en in welk jaar vond de opdracht tot levering en in welk jaar vond de leve ring plaats. b. Is de levering door den oorlog ver traagd en zoo ja, was Nederland verplicht, met deze vertraagde levering genoegen te nemen? c. Hoeveel bedragen de totale kosten, welke voor de aanschaffing, het vervoer en den opslag van dit geschut zijn be steed? d. Indien de vraag sub 1 bevestigend wordt beantwoord, waarom is dan dit meest moderne zware geschut van Neder land nimmer gereed voor 's Lands verde diging opgesteld? e. Is dit geschut nog eigendom van den Nederlandschen Staat en zoo ja, welke bestemming is daaraan gegeven? f. Indien dit geschut niet meer eigendom is van den Ned. Staat, in welk jaar is het dan verkocht, aan wien is het verkocht, voor welken prijs is het verkocht en waar is de opbrengst van dezen verkoop van 's Lands eigendom verantwoord? RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF. Boekendiefstal te Leiden. Wegens diefstal van een zeldzaam boek werk ten nadeele van den boekhandel „Patria" te Leiden is de koopman H. S. uit L e i d e n, thans ged., door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van het voorarrest. In hooger beroep heeft het hof het von nis, met verbetering van gronden, beves tigd. ILK. RECLASSEERINGSVEREENIGENG. Jaarverslag over 1935. Aan het jaarverslag over 1935 van de R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Leiden, ontleenen we het volgende: De afdeeling is thans samengesteld als volgt: Kapelaan W. J. V. Hessing, st. adv., pastorie St. Jozef; Jhr. mr. P. A. de Milly, Voorzitter; H. M. Simonis, Vice-voor- zitter; Th. W. Zouteriks, Secretaris, Jan van Houtkade 27; J. H. Sloots, Penningmeester, Noorderstraat 18a; Prof. dr. E. A. D. E. Carp, mej. E. Langezaal, W. Schrandt, mej. I. Stumpel. Onderging de afdeeling geen verande ring, dan de wijziging in het secretariaat, met voldoening mag geconstateerd worden, dat het aantal correspondenten en toezicht-* houders zich op verheugende wijze heeft uitgebreid. Begonnen we in 1935 met 12 medewerkers, thans kunnen we de navol gende namen en adressen publiceeren: Alphen ad. Rijn: A. F. Ruyssenaars, J. v. Nieuwenhuizienstraat 19. Bodegraven: Mej. D. Lelieveld, Wilhel- minastraat 67. Boskoop: C. J. A. van Koppen, Reyers- koop 24, hoofd school. Hazerswoude: A. Th. de Ruyter, hoofd St. Michaelschool. Hoogmade: Theo Bosman, hoofd R.K. Par. School. Katwijk: P. Castenmiller, hoofd R.K. School. Langeraar: Kapelaan A. Groen, parochie Langeraar, M. Robertz, hoofd R.K. School. Leiden: Pater P. L. v. Lieshout, Haagweg, Th. Brouwers, Dacostastr. 32, hoofd school, L. van Zandwijk, Morschweg 101. C. F. van der Berg, Morschweg 121. Lisse, J. Kortekaas, Heerenweg 446. Nieuwkoop: Mej. A. F. van Bemmelen. Noordwijk: A. B. Ter Haar, notaris. Noordwijker'nout: J. Pijnenburg, School straat 1, gem.-secretaris. Oegstgeest: P. Paardekooper, Rijnzichter- straatweg 47; A. C. Sommeling, Emmalaan 33, gem.-ontvanger. Oude-Ade: Pastoor E. B. Derksen. Roelof arendsveen: A. J. Zwartelé, hoofd R.K. School. Rijnzaterwoude: Mej. J. W. de Boer- Bergman. Sassenheim: H. la Rivière, Kerklaan 62. Voorhout: H. A. Allard, hoofd R.K. School. Voorschoten: J. J. Smit, Leidscheweg 25, hoofd school. Zoeterwoude, Dorp: H. J. J. A. Smeets, gem-secretaris, H. J. Westhof, Dorpstraat D. 97. Zoeterwoude H.R.: Mej. M. Meijer, Hooge Rijndijk F. 68. Bovendien heeft een groepje studenten zich bereid verklaard aan de werkzaamhe den deel te nemen, waaromtrent nog be sprekingen gevoerd worden. Gehouden werden 12 vergaderingen, ter wijl op de zittingen, wier aantal 20 bedroeg, 87 bezoekers verschenen om finantieele hulp, reclasseeringsbijstand, advies in di verse moeilijkheden enz. enz. Gebroken werd met het systeem om alle onder toezichtstaande personen op de bu reau-zittingen te doen verschijnen. Een dusdanig contact wordt niet langer wen- schelijk en juist geacht. Steeds meer zal ge streefd moeten worden naar regelmatig huisbezoek, waardoor ook bekendheid ver kregen wordt met de gezinsomstandigheden en de omgeving, waarin reclassanten veelal verkeeren. Door den Officier van Justitie werden 25 voorlichtingsrapporten gevraagd, terwijl 10 verdachten verzochten een rapport omtrent hen te willen uitbrengen. Vervolgens had plaats ter zake: diefstal 16, verduistering 9, oplichting 4, mishande ling 2, overtreding Crisis-Zuivelbesluit 1, feitelijke aanranding der eerbaarheid 1, overtreding art. 239 W. v. Str. 1, meineed 1, totaal 35. Op 1 Januari 1935 stonden onder toezicht 39 personen, op 1 Januari 1936 44 personen. Een vergelijking met voorgaande jaren doet duidelijk zien, dat de werkzaamheden der afdeeling zich steeds blijven uitbrei den; vooral de voorziening in het toezicht gaat een steeds moeilijker kwestie vormen, wijl zoo weinig daarvoor in aanmerking komende personen zich beschikbaar stel len. Het feit, dat het grootste percentage der misdrijven door armoede wordt ge pleegd, hetwelk weer een gevolg is van langdurige werkloosheid, is oorzaak, dat ook het toezicht op zich zelf niet gemakke lijker wordt, temeer omdat het aantal do naties sterk terugloopt, zoodat in finantieel opzicht zoo bitter weinig kan worden ge daan. Een krachtige poging zal daarom in 1933 warden aangewend, om door uitbreiding van het aantal donateurs, speciaal in de omliggende plaatsen, de geldmiddelen eenigszins op te voeren. K. J. M. V. „ST. PETER KANIS". De Lustrumviering. Het tweede lustrum der K.J.M.V. „St. Peter Kanis" is gisteravond met een tri duüm aangevangen, dat gegeven wordt door den weleerw. heer W. Hessing. De eerste oefening werd gisteravond om half negen gehouden in de kapel van het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoud- sche Singel, waarbij zeer vele leden aan wezig waren. Door kapelaan W. Hessing werd een kort Lof gecelebreerd, waar onder hij een toespraak hield over: „Chris tus, het eeuwige Licht" met als tekst: Ik ben het Licht der Wereld. Hedenavond en morgenavond zal het triduum op hetzelfde uur en op dezelfde plaats worden voortgezet en besloten. HET INHEEMSCHE ARBEIDS VRAAGSTUK. Voordracht mr. A. G. Vreede. ue heer mr. A. G. Vreede, vroeger hoofd van het Kantoor van Arbeid te Batavia, heeft gisteren voor het Leidsch Comité voor Indische lezingen in de Leidsche Aca demie een lezing gehouden, met als onder werp „Het Inheemsche Arbeidersvraag stuk". Na zijn vreugde te hebben uitgesproken 35 jaar na zijn onvergetelijken studenten tijd voor de Leidsche studenten te mogen spreken herinnerde mr. Vreede aan de woorden van prof. Drucker in de Memorie van Toelichting op de wettelijke regeling van het arbeidscontract, dat geen enkele overeenkomst zoo diep ingrijpt in het maa.tschappelijke, geestelijke en zedelijke leven van den arbeiders dan juist deze. En al gelden de nieuwe bepalingen op de arbeidsovereenkomst, waarvan spr. de in voeging in het Indische B. W. mocht voor bereiden, niet op de Inheemsche werk krachten, deze woorden zijn niettemin op het Inheemsche arbeidsprobleem ten volle van toepassing. Vier elementen treden bij dit probleem op den voorgrond: het rassenverschil, het milieu, het historisch gewordene en de overheidsbemoeienis. De Westersche ener gie en organisatie, gebruik makende van van nature droomerige en vage arbeids krachten, daarin ligt het kernpunt van het probleem. Psychisch ontmoeten zij elkan der niet, waardoor spanning ontstaat: de koelie een psychologisch raadsel'voor den Europeaan, de toean een beangstigend raadsel voor den koelie. Bij den Chinees ligt dit raadsel weer anders, al bestaat het ook daar; de Chinees echter is realist en is voor geld verdienen uiterst gevoelig. Deze verhouding Westersche leiding Oostersche werkkracht komt voorts steeds meer onder den druk van de onpersoon lijke naamlooze vennootschap en de plaats van de beslissingen ligt dikwijls Zeer ver van de onderneming. Allen, Europeesch zoowel als Inlandsch personeel, staan daar door onder den druk, welke minder tegen wichten heeft dan in Europa. Men trekke hieruit niet de conclusie, dat de arbeidstoestanden in Indië slecht zouden zijn; integendeel, zij zijn op Java uitnemend, op de buitengewesten goed, enorme sommen zijn besteed voor hygiëne en huisvesting en onze ondernemingen kunnen evenals onze wijze van besturen, het gansche Oosten tot stralend voorbeeld worden gesteld. Dit neemt niet weg, dat een Inheemsch arbeidsprobleem met zijn moeilijke spanningen, zijn psychologische fouten en zijn incidenteele misstanden be staat een probleem voor elke kolonisee- rende natie van primair belang. Hoewel de conflicten in de boeken van mevrouw SzékelyLulofs (Emigranten, Rubber, Koelie) veel te sterk zijn gecon denseerd, is haar psychologie, zoo van koe lie als van assistent,- zeer goed. Het milieu ver van Java of op Java zelf is de volgende belangrijke determi nant in het probleem. De werving vertoon de schrikkelijke euevels en wordt, al is de beroepswerving weggewerkt en is deze nu in handen der planterorganisaties, niet ta- dellos voordat door fustie één wervingsor ganisatie in nauwen samenwerking met de arbeidsinspectie de werving in handen heeft. Daarin is èn Ceylon èn Malakka ons ver voor. De psychologische fout der poe nale sanctie was dat de soms door mislei ding geworven koelie niet behoefde te wor den ontzien, terwijl de assistent hem niet kon wegsturen, niet mocht slaan en eigen lijk ook niet uitschelden en toch een maxi mum ongewone arbeid uit hem moest ha len. Deze gedwongenheid in de verhouding wreekt zich telkens opnieuw, hoezeer men voortdurend bezig was de scherpe kanten er van weg te nemen. Gelukkig verdwijnt dit instituut in snel tempo: in 1929 waren er nog 400.000, iy. 1934 nog slechts 16.000 koelies onder poenale sanctie in Sumatra. In dit jaar 1936 moet over de verdere afschaffing worden beslist. Voor de Pa poea's in Nieuw Guinea, deze kind-men- schen, zou dezen werkdwang nog erger zijn; spr. hoopt daarom dat daarvan niets zal komen. De wijze waarop de arbeidsverhoudingen ontstonden, de traditie bleek een veel be langrijker factor dan spr. aanvankelijk dacht. In Zuid-Sumatra werken onderne mingen naast elkander de een met 't Deli- systeem, de ander met het meer gemoede lijke Java-systeem. De oude feiten, welke door mr. van den Brand in zijn Millioenen van Deli terecht zijn aan de kaak gesteld, zijn al sedert jaren verdwenen en vooral de laatste 15 jaren hebben de maatschap pijen krachtig aan de verbetering der ar beidstoestanden medegewerkt. De vierde determinant in het arbeids probleem is de overheidsbemoeienis; wet geving en toezicht. Thans is de anomalie ontstaan, dat voor de 16.000 contractkoelies een uiterst sobere ordonnantie van 1911. voor al de andere 215.000 koelies slechts een uiterst sobere ordannantie van 1911. Ons systeem is alles in contracten vastleg gen en bijna geen wetgeving, het Engel- sche systeem is beter: geen schriftelijke contracten en alles geregeld door de Over heid in de Labour Code. Hierin zijn wij nu achter geraakt. Ook de wervingswetgeving moet herzien zoodra de onontbeerlijke fu sie van Adek en Zusama zal zijn doorge voerd. Dan schetste spr. de moeilijke taak van de arbeidsinspectie, welk instituut op uiterst gevaarlijke wijze is ingekrompen; ook op Java dienen allengs voorschriften op diegenen onder zijn auditorium, die ge- gevaardigd; dat ook daar inspectie noo- dig is hebben de misstanden op Soember- bopong (en menige vroegere zaak van dien aard) wel bewezen. Het geheele probleem overziehde spr. doorspekte zijn rede met voorbeelden uit de practijk en ervaringen van zijn reizen in Sumatra, Malakka, Ceylon en Britsch-In- die kan men ongetwijfeld van een zich immer versnellende evolutie spreken; de goede wil voor de oplossing der aan het Inheemsche arbeidsprobleem thans nog zoo inhaerente psychische spanning is overal aanwijsbaar. De factoren van ras, milieu en traditie werken allengs minder storend in en wetgeving en toezicht stuwen gesta dig naar verbetering. Spr. doet een beroep op diegenen onder zijn autdtorium, die ge roepen zullen zijn om in het onvolprezen Ned.-Indië werkzaam te zijn, hun aandacht aan het Inheemsche arbeidsvraagstuk niet te onthouden. DE HANZE. Jaarvergadering. In de bovenzaal van „de Turk" hield de Leidsche afdeeling van de Hanze gister avond haar jaarvergadering. Ongeveer half negen werd de vergadering door den voorz., den heer J. Schoondergang geopend met gebed. De voorz. wenscht, hoewel laat, alle leden een Zalig Nieuwjaar. Spr. dankt voor de prettige samenwerking in het afgeloopen jaar en herdenkt eenige feiten van het afgeloopen jaar, als de op richting van een kern, het 25-jarig jubi leum en de verschillende acties welke zijn gevoerd. Spr. hoopt, dat het komend jaar even vruchtbaar zal zijn. Hierna leest de secretaris, de heer G. van Deene, de notulen der vorige verga dering, welke onder dank worden goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken is een dankschrijven van den heer G. Molken- boer, aftredend bestuurslid, voor de aan gename samenwerking. De voorz., dankt den heer Molkenboer voor zijn ijver en werklust in hartelijke woorden. Voorts een schrijven van het Rijnlandsch Borg stellingfonds, waarin verzocht wordt een bijdrage van 0.50 per lid. Hierop is ge antwoord, dat het bestuur in principe het hiermede eens is en dat dit voorstel bij de begrooting van 1936 zal worden behan deld. Hierna worden eenige nieuwe leden door den voorzitter geinstalleerd. Door den heer Nieuwenhoven werd namens de kasnazieners verslag uitgebracht en ver klaard, dat alles in de beste orde was be vonden. Uit het jaarverslag van den secretaris memoreeren wij de oprichting van het Rijnlandsch Borgstellingfonds, het zilve ren jubileum en de actie der vakvereeni- gingen. De voorz. brengt den heer van Deene een woord van dank. Hierna volgt het jaarverslag van „St. Jan" en het jaarver slag van den penningmeester, dat in in komsten en uitgaven sluit op f 3307.67. Tot kasnazieners worden benoemd de hee- ren Colla, van Bergen Henegouwen en Rosdorff. De begrooting 1936 geeft als eindcijfer aan f 2349. Hierbij wordt de contributie aan het Rijnlandsch Borgstellingfonds a 0.50 per lid, d.i. f 115.met algemee ne stemmen goedgekeurd. Naar aanleiding dezer begrooting worden uit de vergade ring eenige inlichtingen gevraagd en be reidwillig verstrekt. Naar aanleiding van enkele vragen over de wijze waarop de bondsbijdragen worden besteed, wordt ge wezen op de vergadering, welke op den 2den Maandag in April wordt gehouden en waarop de bondsvoorzitter de heer Stumpel en de heer Bakker van het Bondsbureau zullen spreken. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer J. Schoondergang, die aftredend is, als voorzitter herkozen, waarvoor hij met eenige woorden dank zegt. In plaats van den heer G. Molkenboer die aftreedt en niet herkiesbaar is, wordt gekozen de heer van Zijl, terwijl de heer Bouchier wordt herkozen. By de rondvraag bespreekt de heer van Bergen Henegouwen de winstmarge, die Maatschappelijk Hulpbetoon aan de kleine winkeliers toestaat en welke veel te laag is, daar M. H. 20 pet. korting eischt. Ge antwoord wordt, dat deze korting van 20 pet. door de Bakkerspatroons is goedge keurd. Aanbevolen wordt echter deze kwesties eerst eens in de vakorganisaties te behandelen. De heer Th. Bergers verzoekt ook op de convocatiebiljetten der Hanze propaganda te maken voor de R. K. Kiesvereeniging, wat volgens spr. in verband met de huidi ge politieke toestanden zeer noodzakelijk is. De voorz. zegt dit toe. De geestel. adviseur beveelt nog eens krachtig aan deel te nemen aan een re traite en beveelt vooral het bezoek aan de vergadering op 11 Februari a.s. aan, waar op gesproken zal worden over de natio- naal-socialistische levensbeschouwing. De heer Rosdorff bespreekt het feit, dat het onderhoudswerk aan de R. K. scholen steeds in Handen is van een of twee men- schen. De voorz. antwoordt, dat deze kwestie in de vakbesturen dient te wor den besproken. Overigens zal het bestuur deze en andere zaken onderzoeken. De voorz. deelt nog mede, dat voor de vergadering op 11 Febr. de grootst moge lijke vrijheid zal worden betracht. Fami lie, vrienden en kennissen van leden zul len welkom zijn. De heer Bik bespreekt de kosten van contributie voor stands- en vakorganisa ties welke spr. tesamen te hoog vindt. Spr. bepleit één contributie voor beiden. De voorz. antwoordt bij een voorstel in dien geest op een Centrale Raadsvergade ring van geen der vakvereenigingen steun te hebben ontvangen. Spr. zegt, dat het voorstel van één bondsbureau voor alle vakvereenigingen van de vakvereenigingen zelf zal moeten uitgaan. Bij het slotwoord onthult de voorz. eenige toekomstplannen, waarbij spr. me dedeelt, dat de volgende winter weer de ouderwetsche debatavonden zullen wor den ingevoerd, waarbij vooral practische punten zullen worden behandeld. Vervol- AGENDA LEIDEN. Woensdag: Ledenvergadering „Dr. Schaap man", Burcht, 8.15 uur. Donderdag, R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, Huize „Maria", Pieterskerkkoor- steeg 15, 8.15 uur. Vrijdag. Ledenvergadering R. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Jan tot en met Zondag 2 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 en C van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tele foon 274. gens is het plan een winkelbeurs te hou den en tweemaal per jaar een ledenlijst te zenden aan de rekenplichtige Katho lieke instellingen. In Maart zal een groote propaganda worden gevoerd, waarbij spr. de medewerking van alle leden inroept. Hierna sluit de voorz. de vergadering met gebed. SOCIALE ONTWIKKELINGSAVONDEN. Door en op initiatief van ambtenaren van den Gem. Dienst voor Sociale Zaken te Leiden georganiseerd, zal te beginnen 1 0 Februarie a.s. te 2 0 uur (precies) ge houden worden een reeks voordrach ten, betreffende Maatschappe- lyke Zorg. Een twaaftal sprekers zullen hieraan him medewerking verleenen, n.l.: 10 Februari: Ir. R. A. Verwey, Directeur v, d. Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling te 's-Gra- venhage. Ondewerp: Werkloosheid en Welvaart. 17 Februari: Mr. H. B. Wildt Meyboom, Hoofdcommies a. h. Dept. van Sociale Za ken te 's-Gravenhage. Onderwerp: De werkverschaffing voorheen en thans. 24 Februari: Mr. P. A. van Toorenburg, Secr. v. d. Armenraad te Leiden. Onder werp: Kinderbescherming. 2 Maart: T. S. Goslinga, voorzitter v. d. Raad van Arbeid te Leiden. Onderwerp: Wat bedoelt de Sociale Verzekeringswet geving. 9 Maart: Dr. M. D. Horst, Dir. v. d. Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst te Leiden. Onderwerp: Geneeskundige armenzorg. 16 Maart: Prof. Mr. J. M. van Bemme len, Hoogl Fac. Rechtsgeleerdheid te Lei den. Onderwerp: De criminaliteit in Neder land (met lichtbeelden). 23 Maart: Mr. J. H. J. Schouten, hoofd commies a. h. Dept. van Sociale Zaken te 's-Gravenhage. Onderwerp: De steunver- leening. 30 Maart: L. Hoeyenbos, Dir. v. d. Gem. Dienst voor Maatsch. Hulpbetoon te 's-Gra venhage. Onderwerp: De armenwet en de armenzorg in de practijk. 20 April: Jhr. Dr. J. J. von Schmid, Pri vaat-docent a. d. Rijksuniversiteit te Lei den. Onderwerp: De Sociale Voorwaarden voor het Maatschappelijke werk. 27 April: Mr. H. J. Morren, Referenda ris a. h. Dept. van Sociale Zaken te 's Gra- venhage. Onderwerp: Werkloosheidsverze kering. 4 Mei: T. S. Goslinga, Voorzitter v. d. Raad van Arbeid te Leiden. Onderwerp: De Sociale Verzekeringswetten. 11 Mei: Mr. Dr. S. Rozemond, Dir. v. d. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden. Onderwerp: Jeugdwerkloosheid. 18 Mei: P. C. G. A. Wijkmans, Dir. v. d. Gem. Dienst voor Sociale Zaken. Onder werp: De Reclasseering. De kosten van deelneming aan deze ont wikkelingsavonden zyn zoo laag mogelijk ge houden en bedragen per deelnemer ƒ2. voor den geheelen cursus. Belangstellenden wordt verzocht zich vóór uiterlijk 1 Februari a.s. schrif- t e 1 ij k op te geven aan het Secretariaat, p.a. Bureau v. d. Gem. Dienst voor Sociale Zaken te Leiden. De plaats, waar de voordrachten zullen worden gehouden, zal aan de deelnemers nader bekend worden gemaakt. Comité van Aanbeveling: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen, Bur gemeester. J. Splinter Gzn., Wethouder. Mr. A. F. L. M. Tepe, Wethouder. J. J. van Stralen, Wethouder, M. G. Verwey, Wet houder. Mr. Dr. C. E. van Strijen, Gemeen te-secretaris. Dr. M. D. Horst, Dir. Geneesk. Dienst. Mr. Dr. S. Rozemond, Dir. Maatsch. Hulpbetoon. Mr. P. A. van Toorenburg, Secr. Armenraad. P. C. G. A. Wijkmans, Dir. Socialen Dienst. Het Comité van Voorbereiding: C. R. L. Oostveen, Voorzitter. J. P. A. M. van der Staak, Secretaris. Li*H. Jansen, Penningmeester. M. I. Smit. FILM VAN DE UITVAART VAN KONING GEORGE IN HET TRIANON-THEATER Vanaf hedenavond zal in het Trianon- theater de filmreportage worden gegeven van de uitvaart van koning George V van Engeland, welke uitvaart gisteren te Lon den plaats had. De tot kapitein bevorderde eerste-luiie- nant A. H. Weijns, van het 6e regiment veldartillerie alhier wordt in zijn nieuwen rang belast met het bevel over de le schoolcompagnie van het regiment kust- artillerie in Den Helder. Hedenmiddag om 12 uur had op het kruispunt MorsohsingelStationsweg een aanrijding plaats tusschen een electrische tram, komende van het Station en bestuurd door A. K. en een vrachtauto bestuurd door H., die met z'n auto van den Morschsingel in de richting Rynsburgersingel wilde gaan. De bestuurder der auto trachtte nog voor de tram heen te rijden, hetgeen hem niet gelukte. Door het achterste gedeelte der auto werd een lamp der tram geheel afge reden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2