DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang WOENSDAG 29 JANUARI 1936 No. 8329 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Vooi Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustj eera Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. V „Houd er den moed maar in Toevallig hoorden we gisteravond door de radio een liedje van den bekenden zan ger Koos Speenhoff, waarvan het refrein luidde: „Holland, houd er den moed maar in!" Dat refrein zou ook kunnen zijn de ge dachte, waarmede we ons dagelijks sterken, om het leven te dragen met levenslust en zoo mogelijk met levensblijheid, in ieder ge val met: levensp licht. Houd er den moed maar in!Deze ge dachte, geplaatst onder de zon van den Godsdienst, in het, ons verstand overstra lende lioht van de eeuwigheid, kan ons met berusting en met moed doen dragen het lijden en het mede-lijden. Het lijden van ons zelf en het mede-lijden met onze mede-menschen. Waar één lid van het lichaam lijdt, lijden de andere le dematen mee. Op den mensch, op den christen die ernstig tracht, christen te z ij n zal, ook al heeft hij zelf werk en voldoend geldelijk inkomen, het lijden van zijn werkloozen en ontbering lijdenden me- demenseh drukken. Hij zal geslagen zijn, gepijnigd worden door het mede-lijden. Lijden onder eigen smart is zwaarder, dan mede-lijden met anderer nood. Maar ook mede-lijden kan zwaar zijn en erg veel pijn doen. Onder het lijden en mede-lijden mogen wij niet bezwijken. 't Kan moed, 't kan helden-moed vragen! Helden-moed van vaders en moeders, die kinder-oogen zien vragen, ook al vra gen die kinderen niét. Helden-moed van jonge werkloozen, die geen enkel lichtpunt kunnen ontdekken in het perspectief van hun leven. Den moed er in houden. Als we dat niet meer kunnen, wordt het leven als een woestijn-vlakte, dor en kaal, kunnen we het niet meer mensch-waardig leven. Om den moed er in te houden, kunt ge sterkende troost, bezielende gedachten zoe ken en vinden bij mee-levende menschen, die Gods goedheid u op den levensweg plaatst maar ge bedenke toch, dat ten slotte niemand de volle zwaarte van een anders leven op zich kan nemen; dat ieder zijn eigen leven moet leven.... De kracht, om dat onder alle omstandigheden moedig te kunnen, vindt de mensch juist dan, als hij het meest is verlaten door allen en dus het meest zichzelf is, en zich dan weet te stellen tegenover zijn Vader, zijn V a- der..., Wij mogen deze gedachten hier even neerschrijven tusschen alle beschouwingen en nieuwsberichten van den dag. De Tentoonstelling „Nederlandsch Fabrikaat 1936" Een grootsch plan in crisistijd. Practische werkloosheidbestrijding. Niet van alle tentoonstellingen kan wor den gezegd, dat zij geboren zijn uit een noodzakelijkheid. De Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat" is dan ook zeer voor zichtig te werk gegaan, alvorens de ge dachte, in 1936 vijf tentoonstellingen van de voortbrengselen der eigen industrie te or- ganiseeren, nader uit te werken. Eerst toen na onderzoek toezegging van deelneming aan één of meer tentoonstellingen was ont vangen van ongeveer vijftig ondernemin gen, die Nederlandsche artikelen vervaar digen, is men verder gegaan. Een bijeen komst, waarvan in de pers een verslagje is verschenen, werd gehouden met de be trokkenen en ook hier bleek men eensge zind van meening te zijn, dat het houden van een dergelijke gezamenlijke demonstra tie wensohelijk, zooal niet noodzakelijk was, om het afzetgebied binnen de eigen gren zen te veroveren op den import van bui- tenlandsche waren. Toen, maar ook eerst toen, is de uitwer king der plannen met kracht ter hand ge nomen. De tentoonstellingen zullen het geweten van ons volk kunnen en moeten wakker schudden. Want dat geweten is er wel, maar het slaapt nog zoo vaak. Zoo dikwijls nog wordt een buitenlandsch artikel onnaden kend gekocht, terwijl voor eenzelfden prijs een Nederlandsch product van dezelfde, soms zelfs betere kwaliteit, te verkrijgen was, een product, dat een grootere of klei nere hoeveelheid arbeid voor Nederland sche handen beteekent. Gelukkig begint langzamerhand de hou ding van ons volk te veranderen. De onver schilligheid gaat wijken, en menigmaal be richt de pers van geslaagde pogingen, om groote orders voor de binnenlandsche nij verheid te behouden. Maar dat betreft alleen groote bestellin gen. Van zeker niet minder belang is de wijze, waarop wij, en in het bijzonder de huisvrouwen, in onze dagelijksche behoef ten voorzien. En op dit gebied is dikwijls geen sprake van onwil, maar van onnaden kendheid en van onwetendheid. Dit heeft de Nederlandsche industrie zon der twijfel beseft, toen zij onder leiding van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" besloot aan deze onwetendheid op krachtige wijze een eind te maken, door in vijf cen tra van het land haar producten den men schen vlak voor oogen te zetten. Dit doel van het plan stelde bijzondere eischen aan de uitwerking ervan. Men zal niet tevreden mogen zijn met een indruk wekkende demonstratie van het product, maar zal het geheel in dienst moeten stel len van de les, dat deze producten nu voortaan ook gekocht moeten worden in- plaats van de buitenlandsche van dezelfde soort. Er is en dit zij speciaal gezegd tot hen, die klagen over werkloosheid en crisis geen practischer en doeltreffender verschaf fing van arbeid aan duizenden Nederland sche waar. In dit licht bezien is het slagen van de tentoonstellingen „Nederlandsch Fabrikaat 1936" dan ook een volksbelang van den eersten rang. Wordt het doel volkomen be reikt, dan zullen er aan het eind van dit jaar eenige honderdduizenden vrijwillige propagandisten in him omgeving met feiten en cijfers aan het werk zijn, die zij hebben opgedaan op een der tentoonstellingen. Want die feiten en cijfers zullen aan de bezoekers worden bijgebracht door pas sende grafieken, door lezingen en filmvoor stellingen en niet het minst door demon straties in de verschillende stands. Het bestuur hoopt de tentoonstellingen zelf met medewerking der standhouders zóó belangwekkend en aantrekkelijk te maken, dat het niet zijn toevlucht behoeft te ne men tot attracties in den bekenden zin van het woord. De toegangsprijs, 25 cents voor volwas senen, 12 y2 cents voor scholieren of andere •jeugdige personen in groepen op Woensdag en Zaterdagmiddag, zal voor niemand een bezwaar behoeven te zijn. Bovendien zijn de tentoonstellingen in de verschillende ste den zóó verdeeld, dat men zoowel in het be gin en het eind van den zomer, als in de vacantie, er een zal kunnen bezoeken. Voor hen, die er met him reisplannen op willen rekenen, vermelden wij nog even de juist data en plaatsen: 30 April tot en met 9 Mei te Amsterdam in de Apollohal, 2 tot en met 11 Juli te Nijmegen (als on derdeel van de Waalbrug-feesten) in de „Vereeniging", 6 tot en met 15 Augustus te Rotterdam in de Nenijto-hal, 17 tot en met 26 September te Groningen in de „Harmo nie" en 22 tot en met 31 October te Den Haag in den Dierentuin. Een uitvoerig prospectus is dezer dagen verschenen en wordt aan firma's, die deel neming met een stand overwegen, gaarne toegezonden door de Vereeniging „Neder landsch Fabrikaat", Badhuisweg 145, Den Haag. IN MAART WEER VOLKSSTEMMING IN DUITSCHLAND? BERN, 29 Januari (A.N.P.). De „Neue Zuericher Zeitung" verneemt uit Berlijn, dat politieke kringen een nieuwe volksstem ming voorzien in Maart van dit jaar. De formule zou aldus luiden: „Keurt gij, Duitsche man of Duitsche vrouw, de politiek van den Fuehrer goed, welke erop gericht is ons weer koloniën te verschaffen?" Deze volksstemming zal het karakter heb ben van een groote nationale demonstratie; Joden zouden uitgesloten zijn van stem ming. VIER BERGBEKLIMMERS OMGEKOMEN. MEXICO-CITY, 29 Januari (A.N.P.). Uit Amecameca wordt gemeld, dat men de lijken heeft gevonden van vier studenten, die getracht hebben, den met sneeuw be dekten vulkaan Iztacchihuatl te beklimmen en daarbij in een ruim driehonderd meter diepen afgrond zijn gestort. DE BEGRAFENIS VAN WIJLEN Z. M. KONING GEORGE V VAN ENGELAND. DE PLECHTIGHEID IN DE ST. GEORGE KAPEL TE WINDSOR. KONING EDWARD (RECHTS) STROOIT AARDE OP DE KIST, WELKE IS NEERGELATEN. Had de ramp van de „Leeuwerik" voor komen kunnen worden Ja, bij goede meteorlogische voorlichting. Voor de nog jonge „Nederlandsche Ver eeniging ter beoefening der kleine lucht vaart" heeft Maandagavond jhr. E. Sand- berg, meteoroloog op Schiphol, in het „Corn. Broerehuis" te Amsterdam een le zing gehouden, met als onderwerp: „De oor zaken, verschijnselen, gevolgen en bestrij dingsmiddelen van de ijsafzetting op vlieg tuigen". Jhr. Sandberg had zijn lezing in twee ge deelten gesplitst; in het eerste besprak hij, aan de hand van duidelijke schetsteekenin- gen, in het algemeen de neerslagvormen regen, sneeuw, hagel, rijp, ij zei en het ontstaan daarvan Wat de ijsafzetting be treft, kent onze taal de Duitsche heeft een grooter aantal onderscheidingen ten deze 4 drie vormen, n.l. rijp, ijzel en ruige vorst Voor den piloot zijn de geva ren van ijsafzetting velerlei. Een der min ste is nog, dat een vliegtuig, hetwelk met een ijslaag bedekt wordt, zwaarder wordt, aangezien het draagvermogen van vrijwel alle vliegtuigen van moderne constructie zeer aanzienlijk is; Een grootere gevaarsfactor bij ijsafzet ting is, dat het vleugelprofiel, geconstru eerd naar een vorm, die hét grootste nut tig effect biedt, verandert en daarmede de prestatie van het vliegtuig in ongunstigen zin wordt beinvloed. Een derde punt van gevaar vormt de oppervlakte-verandering, welke zich vooral voor kan doen bij me talen vleugels, op de klinknagels waarvan zich dan kleine „ijstorentjes" vormen. Waar nu een vleugel, die met groote snelheid door de lucht word tgetrokken, zoo. glad mogelijk dient te zijn, ligt het voor de hand, dat door deze kleine ijstorentjes de wrijving grooter wordt, hetgeen zulk een snelheidsverlies tot gevolg kan hebben, dat verder vliegen onmogelijk is. Verschijn selen van ernstigen aard zijn voorts het be vriezen van de instrumenten, als snelheids- of hoogtemeter en het vastvriezen van de roeren. Het is nu de groote verdienste van den geregelden weerdienst, dat het mogelijk is geworden, vliegtuigbestuurders te voren te waarschuwen voor gebieden op hun route, waarin zich ijsafzetting kan of zal voor doen, zoodat hij, als deze hinderpalen op oe voorgenomen vlucht op meer dan een plaats dreigen op te treden, zoo noodig thuis kan blijven. Zoo is met dat al de luchtvaai-t-meteorlogie in 't bijzonder voor de geregelde lijndiensten van onschatbare beteeken is. Het tweede gedeelte van zijn lezing ving jhr. Sandberg aan met een besprekmg van de omstandigheden, waarin zich het optre den van ijzel, rijp en ruige vorst kan voor doen; in dit verband een oogenblik stil staande bij de nieuwe theorie over het vraagstuk der ijsafzetting: den z.g. bevrie- zingstijd, voor de vaststelling waarvan voornamelijk rekening moet worden gehou den met drie factoren: de temperatuur, de vochtigheidsgraad en de snelheid van het vliegtuig. Zoo kan men een kiemen en grooten bevriezingstijd hebben; de eerste treedt op bij min twee tot min ze/en gra den lage vochtigheid en groote snelheid. Bij ijzelvorming wordthet vliegtuig be dekt door een gladde laag, hetgeen voor namelijk gevaarlijk kan zijn voor het vast vriezen van de roeren. Het optreden van rijp geeft weinig aanleiding tot storingen; de bestuurder dient dan echter op te pas sen, dat hij niet in gebieden komt, waar onderkoeld water te verwachten is. De weerberichten zijn er, om hem op dit punt te helpen! De gevaarlijke vorm van ijsafzetting is de ruige vorst, welke het vliegtui? zwaar belast, tot gevolg heeft dat de ijsdeeltjes zich overal aan vasthechten (de propeller!) en tot ernstige ongelukken aanleiding kan geven en reeds meermalen gegeven heeft. Het is spr.'s vaste overtuiging, dat de ramp van de „Leeuwerik" op 6 April 1935 in het Sauerland, waarbij zeven dooden te betreuren vielen, het gevolg is geweest van een dergelijken vorm van ijsafzetting. Het was een ramp, welke, naar spr.'s meening, gebaseerd op de bestaande gegevens over den weertoestand op de door de „Leeuwe rik" gevolgde route, niet had behoeven voor te komen en mede de noodzakelijkheid heeft aangetoond van een grondige meteorogi- sche voorlichting. Spr. wijdde ten slotte een beschouwing aan het vraagstuk van de bestrijdingsmid delen tegen ijsafzetting. Er is op dit ter rein reeds veel gedaan; een afdoende op lossing is echter nog niet gevonden. Men heeft vliegtuigen, waarmede een Oceaan- vlucht zou worden ondernomen wel eens geheel ingesmeerd met een laag parafir.e. Op elke plek, waar deze echter verdwijnt, ontstaat ijsafzetting als de omstandigheden VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De krijgsoperaties in Abessynië. De Abessijnen melden successen in het Noor den, de Italianen rukken op in het Zui den. (2de blad). Een zware dag voor de Londensche po litie. De vertraging van de begrafenis stoet. (2de blad). De avonturier Alexander Zoebkof over leden. (Buitenl. Ber., 2de blad). LEIDEN, De nieuwe St. Petruskerk zal Dinsdag 10 Maart worden geconsacreerd. (1ste blad) daarvoor gunstig zijn. Ook het insmeren met glycerine of olie heeft geen effect, aan gezien deze vloeistof door de snelheid van het vliegtuig wordt weggeblazen.. In den lijndienst is men met iets nieuws bezig, een Amerikaansch en een Engelsch patent. De kort geladen bestelde nieuwe Douglasmachines hebben het Amerikaan- sche patent in den neus van den vleugel een rubber kussen. Het is mogelijk, diit kus sen door middel van samengeperste lucht op te blazen en men verwacht daarvan dat door de uitzetting naar buiten de ijslaag op den vleugel breken zal en dat de stuk ken door de snelheid van het vliegtuig van den vleugel zullen worden afgescheurd. Bij het Engelsche patent is in den neus van den vleugel een stuk chroomleer aange bracht, waar olie doorheen kan worden geperst, welke vloeistof, naar verwacht wordt, urenlang een vlies op de vleugels leggen zal. Beide systemen zyn echter nog in het stadium der proefnemingen en derhalve is er op het oogenblik nog steeds één wijze van bestrijding van ijsafzetting, welke met succes kan worden toegepast. Het is de per- fectionneering van de luchtvaartmeteoro logie, waarbij den piloten een honderd pro cent voorlichting wordt verzekerd! DE RADIOREDE VAN DE PRINSES. Massale resultaten voor „Kunst in Nood". Het Comité „De Kunst in Nood" schrijft ons, dat de radiorede, welke Prinses Ju liana ten behoeve van dit comité tot na tionale hulpverleening aan onze Neder landsche beeldende kunstenaars op 21 de zer heeft gehouden, massale resultaten heeft gehad. Zoo kan bijv. de Postchèque- en Girodienst niet onmiddellijk den groo ten toevloed aan stortingen verwerken, al thans het kolossale pakket kon niet met den gewonen besteldienst worden meege geven, doch moest enkele uren later spe ciaal worden bezorgd. Terwijl ook langs andere wegen onophoudelijk milde giften binnenkwamen, wat nog steeds voort duurt. Wij zijn zoo schrijft het comité ver der uiteraard bijzonder dankbaar, dat ons volk wederom zulk een sprekend ge tuigenis aflegt van zijn milddadigheid en warm medegevoel met onze noodlijdende schilders en beeldhouwers. Maar het be hoeft geen betoog, dat het verwerken van al die geldzendingen (er komen giro-op- telstrooken binnen van liefst 19 meter lengte!) onmogelijk alle onmiddelijk kun nen worden verwerkt. Indien ter behande ling daarvan een groot extra personeel zou worden geëngageerd, zou dit tengevol ge hebben, dat het batig saldo voor hen, die moeten worden gesteund, noodeloos verminderde. De beschikbare krachten, werken des avonds over, om door de ad ministratie der boekingen heen te komen, maar toch dient het verzoek te worden ge daan, een weinig geduld te hebben en indien de toezending van de premieplaten van H. M. de Koningin eenige dagen op zich laat wachten, niet terstond te recla meeren. De bestellingen worden uitgevoerd in volgorde van binnenkomst en er wordt heel hard gewerkt. Echter is het onmoge lijk, bij zulk een toevloed eenige stagnatie te vermijden. LUCHTVAART MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. In de nabijheid van Port Seedan is een Engelsch militair vliegtuig neergestort. Twee officieren en een soldaat kwamen daarbij om het leven.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1