WOENSDAG 29 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagavond heeft het autoverkeer op den weg AmsterdamPurmerend bij Wa tergang een menschenleven geëischt. Een ongeveer zesjarig jongetje, L. Zijp, werd bij het oversteken van den weg door een auto uit Stompwijk gegrepen en tegen den grond geworpen. Kort na het gebeu ren overleed het slachtoffer in een nabij gelegen woning, waar het was binnenge dragen. De auto is in verband met het Onderzoek in beslag genomen. Het is reeds gebleken, dat den chauffeur geen schuld treft. JONGEN DOODGEREDEN Dinsdagavond ongeveer half zeven is op den Academiesingel te Breda de 14-jarige V., wonende te Beek (N.-B.), die op weg naar huis was, door een auto met aanhang wagen gegrepen en op slag gedood. De chauffeur van den wagen reed, zonder zich van het ongeval iets aan te trekken, door. Het nummer van den auto is tot nu toe nog niet bekend. AAN DE BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De veehandelaar L. uit Ry'ssen, die Maan dag door een op hol geslagen paard werd gegrepen en ernstig werd gewond, is heden in het Ziekenhuis te Almelo overleden.. DE DAME EN DE SIGARET: DE AUTO EN DE BOOM. Een 27-jarige dame is gisteravond met haar auto, komende van het Koningsplein en op den Singel te Amsterdam in de rich ting van de Munt rijdende, tegen een boom gebotst. Zij sloeg met het hoofd tegen de voorruit en liep door glasscherven kleine verwondingen aan het gelaat op, welke ter plaatse konden worden gehecht. Het on geval was veroorzaakt, doordat de dame, al rijdende een sigaret had aangestoken, welke daarbij op haar kleeren viel. Toen zij de sigaret wilde grijpen, werd haar aan dacht afgeleid, met het vermelde gevolg. TWEE PERSONEN TE OSS GEARRESTEERD. In verband met een roofoverval van 1933. Door de Koninklijke Marechaussee van de brigade Oss werden, gisteren gearres teerd de ongeveer 50-jarige F de H. en J. H, Deze laatste, bijgenaamd J. de Soep, is de vader van den reeds gedetineerden Toon de Soep. De arrestaties staan in verband met den in November 1933 gepleegden straatroof op den caféhouder en varkenshandelaar Van der Camp uit Herpen Van der Camp werd op den avond van 14 November 1933, na de Ossche markt te heb ben bezocht, toen hij zich per fiets naar huis wilde begeven op den Berghemschen weg te Oss door eenige personen overvallen en van zijn jas beroofd, waarin zich een por tefeuille met 750 aan bankbiljetten be vond. Een direct ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat de jas werd teruggevdhden, doch de portefeuille met geld had men niet kunnen bemachtigen. „Toon de Soep" werd destijds gearres teerd, doch wegens gebrek aan bewijs weer vrijgelaten. Thans heeft hij bekend mede plichtig aan dezen overval te zijn geweest. Het gearresteerde tweetal blijft tot nu toe ontkennen. OPLICHTER UIT RIGA GEARRESTEERD. Gisternacht is in een hotel te Amster dam een man uit Riga gearresteerd, die er van wordt verdacht, in Lithauen een op lichting te hebben geplèègd voor een bedrag van circa ƒ5000. De aanhouding van dezen man was door de politie te Riga verzocht. Tijdens de con trole der hotelkaarten werd de man in een hotel in het centrum der stad aangetroffen. Hij is direct daarop naar het hoofdbureau van politie overgebracht Hier bleek, dat de verdachte geen cent op zak had. Hij zal zeer waarschijnlijk binnenkort naar Riga worden uitgeleverd. „Tel." DE FRAUDE TE HEERENVEEN. Omtrent de arrestatie van den directeur van de Onderlinge Brandwaarborgmaat schappij „Zevenwouden", die tevens direc teur was van de Onderlinge Brand-herver- zekeringsmaatschappij, beide gevestigd te Heerenveen vernemen wij nog: „Zevenwouden" is een onderlinge maat schappij, die voornamelijk werkt in den Zuid-Oosthoek van Friesland. Deze onder linge maatschappij vormde met een vijftig tal andere maatschappijen uit alle provin ciën, uitgezonderd de drie Zuidelijke pro vinciën, bedoelde Brand-Herverzekering- anaatschappij. De fraude is gepleegd hoofdzakelijk in de laatste twee jaren, en bestond hierin, dat voornamelijk geknoeid werd in de verre kening tusschen beide maatschappijen. Deze knoeierijen werden mogelijk gemaakt, door dat beide maatschappijen in eenzelfde kan toor gevestigd waren. Daardoor zijn ook de beide maatschappijen voor een deel bij de verduistering betrokken. De malversaties in de boeken werden zoo handig gepleegd, dat zij bij de jaarlijksche controle niet wer den geconstateerd, noch door het bestuur, noch door het Amsterdamsche accountants kantoor, dat de controle uitoefende. Nog het vorig jaar bracht dit laatste een gunstig rapport uit. Er rees echter vermoeden van fraude bij het bestuur van de herverzekeringsmaat schappij. dat aan het bestuur van „Zeven wouden" voorstelde een onverwachte con trole te doen houden. Deze heeft dezer dagen plaats gehad. Daarbij is zooveel aan het licht gekomen, dat de directeur is ge arresteerd. Het verduisterde bedrag wordt RECHTZAKEN GERECHTSHOF TE AMSTERDAM. De ondeugdelijkheid van reflectoren. Op 6 Juni 1935 werd de 23-jarige chauf feur N. J. V. te H i 11 e g o m wegens het veroorzaken van letsel door schuld veroor deeld tot één maand hechtenis benevens in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. Op 1 Augustus 1934 reed de stoelenmatter W. Wijfjes op de fiets op den Hoofdweg bij Nieuw-Vennep. Het was avond, een auto kwam hem tegemoet, dezen kon hij rustig passeeren, al was het licht eenigszins verblindend. Een oogenblik later werd hij echter aangereden door een hem achteroprijdenden auto: hij werd ernstig gewond en moest met een gecompliceerde beenbreuk in het ziekenhuis te Haarlem worden opgenomen. Dertig weken werd hij er verpleegd, van hervatting van zijn be roepsbezigheden is nog geen sprake, aan gezien hij 1 jaar na het gebeurde nog nauwelijks kan loopen. Dit bleek, toen het slachtoffer gisteren ter terechtzitting ver scheen om als getuige te worden gehoord in de zaak tegen den chauffeur, die hooger beroep had aangeteekend. „Hij heeft niet naar me omgekeken, ver klaarde getuige, nu niet, en tevoren ook niet". Intusschen bleek uit het getuigenverhoor dat de reflector op het achterspatbord van de fiets van het slachtoffer nauwelijks zichtbaar was geweest: een wielrijder, die achter hem aanreed, had hem in het geheel niet opgemerkt. Verdachte verklaarde door de lichten van den tegenligger verblind te zijn geweest. De procureur-generaal, mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten, was van meening, dat het vonnis dei' Haarlemsche rechtbank te zwaar is geweest. Het is zeer wel moge lijk, dat de wielrijder nauwelijks zichtbaar is geweest. Bij een onderzoek, eenigen tijd geleden te Culemborg ingesteld, is n.L gebleken, dat van de 377 onderzochte reflectors slechts 77 aan redelijke eischen voldeden. En juist de mooie geslepen reflectoren, die op het oog zoo goed schijnen, zijn waardelooze prullen. Spr. eischte tegen verdachte 14 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Th. Eskens, pleitte clementie. Arrest 10 Februari. OPNIEUW DE MIJDRECHTSCHE MILLIOENENZAAK. De kweeker staat weer terecht. Eenige jaren geleden was „De Mijdrecht- sche millioenenerfenis", nagelaten door de weduwe van Wieringen, in die streek het onderwerp van gesprek. Wie had recht op de groote bezittingen kapitaal en veel landerijen die de ietwat zonderlinge we duwe had nagelaten: de familie of een kweeker, zekere B., die bij haar in de buurt woonde en die stukken produceerde om zijn aanspraken waar te maken, stuk ken welke door de justitie valsch werden verklaard? De strafzaak, die in 1932 bij de arr. rechtbank aanhangig werd gemaakt op grond van valschheid in geschrifte, had tot gevolg, dat de kweeker die zijn on schuld volhield in eerste instantie werd veroordeeld tot twee en een half jaar ge vangenisstraf; in hooger beroep verbeter de het er niet op. Verd. hoorde zich uit eindelijk tot vier jaar gevangenisstraf ver- oordeelen. Voorgeschiedenis. Mevr. van Wieringen was een hoogst merkwaardige vrouw; zij was aanvankelijk huishoudster en trouwde later den schat rijken grondbezitter Van Wieringen. Na diens dood berustte bij haar het beheer over de vele onroerende goederen, meest landerijen in de buurt van Mijdrecht. Haar opvattingen hiervan waren tame lijk zonderling; zij wenschte zoo weinig mogelijk met formaliteiten te maken te hebben en met het klimen der jaren zou deze eigenschap, nog sterker domineeren. Haar notaris, de heer v. d. Heyden, wikkel de aldus verklaarde bij indertijd voor de rechtbank haar zaken af. „Neen", zegt de Mijdrechtsche kweeker B., „ik deed in het geheim zaken voor haar, mevrouw vertrouwde me volkomen en ze stelde mijn werk zoozeer op prijs, dat ze me vorstelijk beloonde, door me een groot deel van haar bezittigen na te laten. B. toonde stukken, stukken, die valsch zouden worden verklaard. Een lange rij van getuigen zijn door Rechtbank en Hof gehoord, het meeren- deel van de getuigen uit de omgeving van wijlen mevr. van W., kon niet verklaren, dat B. een dagelijksche gast in de villa was; integendeel! „Dat is wel mogelijk meent de man, die recht meent te hebben op de rijkdom men der weduwe want alles ging heel geheimzinnig. Mevrouw van W. wilde niet weten, dat ik alles voor haar deed. Een schuldbekentenis van eenige tonnen en nog andere stukken zouden door de oude dame zijn geteekend; deze stukken had de kweeker zelfs laten registreeren. Vlak voor haar dood zou mevrouw echter de echtheid van deze stukken hebben ont kend tegenover haar notarisHet resul taat was de genoemde veroordeeling we gens valschheid in geschrifte. De civiele processen echter waren ook na het strafvonnis nog niet ten einde. Nieuwe proces. Door zijn raadslieden mrs. Vanhuyzen en mr. Ten Bokkel uit Haarlem, heeft B., die op 35.000.— geschat, maar is nog niet met zekerheid op te geven. De reserve van beide maatschappijen is waarschijnlijk vol doende om het tekort te dekken. thans zijn straf ondergaat, een nieuw stuk doen overleggen, waaruit zou blijken, dat hij recht heeft op landerijen, ter waarde van drie tori. De geschiedenis herhaalt zich. Wederom wordt de echtheid van dit stuk betwist, wat een nieuw strafproces tegen den kwee ker tengevolge heeft. Het stuk is een kdo pover eenkomst, waar door hij recht zou hebben op landerijen etc Verd. houdt weer vol, dat dit stuk echt is, de deskundigen van het O. M., w.o. dr. Schrijver, denken er echter anders over; naar hun meening is ook deze koopover eenkomst valsch. Daartegenover staat de meening van prof. Brunner uit Zurich, die concludeerde tot echtheid van de acte. De kweeker is er van overtuigd, dat hij zal worden vrijgesproken en dat deze vrij spraak zal leiden tot cassatie van de vorige cause célèbre. Van de zijde van het O.M. zijn meer dan twintig getuigen gedagvaard; ook de ver dedigers mrs. Venhyzen en Ten Bokkel hebben getuigen doen oproepen. Het O.M. wordt waargenomen door den Officier van Justitie, mr. Wasenbergh. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Harmonie. Zondagavond heeft de R.K. Harmonie „Crescendo" een uitvoering gege ven in Hotel Flora. Onder leiding1 van den directeur, den heer H. A. Maas, werden een 7-tal schitterende nummers ten gehoore ge bracht, waarbij vooral de marsch „Fier en Vrij", gecomponeerd door den directeur, aller aandacht trok, vooral, omdat hierbij ook de jonge pijpers medewerking ver leenden. De G. A., Kapelaan J. Voortwist, sprak zijn groote voldoening uit over de groote vorderingen, welke deze jeugdige vereeniging reeds heeft gemaakt. Na de pauze waaronder een aardige jubileum-attractie zorgde het duo Helle man en Laman voor een vroolijk program ma, zeer tot genoegen der aanwezigen. „Crescendo" heeft met deze uitvoering haar naam weder hoog gehouden. KATWIJK AAN DEN RUN. Ondersteuningsfonds. De vereeniging „Ondersteuningsfonds St. Joannes de Doo- per" hield de jaarvergadering in het pa rochiehuis. De voorzitter, de heer C. v. d. Lubbe, opende de vergadering met den chr. groet en heet den zeereerw. heer pas toor, G. A., en alle aanwezigen welkom. Notulen en jaarverslag van den secretaris de heer H. A. Bellekom, werden goedge keurd. Uit de rekening van den penning meester bleek dat in 1935 de inkomsten waren geweest f 172.05, de uitgaven 103.50, batig saldo f 68.55. De penning meester van „Hulp in Nood" heeft ook nog een appeltje voor de dorst. De controle commissie deelde mede alles in orde te hebben bevonden. Beide functionarissen wordt dank gezegd voor hun goed be heer. Dan volgde bestuursverkiezing. De aftredende bestuursleden, de heeren J. v. Schie Sr., Joh. Seijsener en H. A. Belle- kom, werden allen herkozen. Het bestuurs voorstel om de uitkeering met 1.per week te verhoogen werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter bracht in herinnering, dat bij eventueele uitkee ring de contributiekaart moet worden mee gebracht voor controle. Bij de hierna vol gende rondvraag brengt de heer G. de Lange het feit naar voren, dat het leden tal grooter zou kunnen en moeten zijn. Vooral jonge leden zou spr. gaarne zien. De G. Adviseur bepleit voornamelijk het toetreden als lid van gezinshoofden. De voorzitter wekte allen op steeds propagan dist te zijn voor de vereeniging. Na enkele minder belangrijke vragen te hebben be sproken sluit de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. LIS SE. DE WERELDKAMPIOEN IN HET DAMMEN. Heeft simultaan-séance gegeven in de „Witte Zwaan". Op de bovenzaal van de „Witte Zwaan" werd gisteravond vanwege de P. D. L. V. een damavond gehouden, waarop de we reldkampioen, de heer Raichenbach een simultaan-séance gaf. Vooraf echter zou de heer B. Springer een blindpartij spelen tegen het lid van P.D.L.V., de heer S. v. Duin. Onder het spelen van het Fransche volkslied betraden de heeren met den voorzitter van de P.D.L.V. de zaal. De laatste sprak een hartelijk welkomstwoord tot deze spelers van groot formaat en voorts tot de vele opgekomenen alsmede tot hen, die waren gekomen om van de dampartijen getuige te zijn. Spr. vond het een groote eer, dat we de wereldkampioen voor de t.weede maal in ons midden heb- Jjen. Als blijk van waardeering bood hij den heer Raichenbach een. souvenir aan, waarvoor deze hartelijk dankte, hierbij de verzekering gevend, dat hij zeer blij de herinnering aan Lisse zal blijven geden ken. De heer Springer fungeerde hierbij als tolk zoowel voor den voorzitter als voor Raichenbach. Hierna werd een aanvang gemaakt met een blindpartij welke partij met aandacht door de talrijke aanwezigen werd gevolgd. Na een spannenden wed strijd van 1 V« uur gaf de heer Springer na den 56sten zet remise. Na een pauze nam de simultaan-séance een aanvang. Er werd aan niet minder dan aan 45 borden gespeeld; er was onder de medespelers één dame, deze medespelende dame, mevr. Booij uit den Haag, was de eerste die de partij, won. De totaaluitslag was dat de simultaanspeler er 38 won, 6 remise speel de en verloor tegen Mevr. BooijTassaun te den Haag. De séance duurde van half 10 tot half twee, alzoo vier uur. LEIMUIDEN. L. T, B. In het Café van den heer J. Keizer hield de L.T.B., afdeeling Leimui- den-Rijnzaterwoude, zijn jaarvergadering. De voorz., de heer J. de Boer, opende de vergadering met den chr. groet. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bij zonder den geestelijken adviseur, die zijne belangstelling weer toonde door zijne tegen woordigheid. Hij betreurde het, dat zoo wei nig leden de vergaderingen bijwoonden, maar nog meer, dat nog velen, die lid kon den zijn,' nog zoo weinig begrepen, dat iedereen tegenwoordig bij een vereeniging moest aangesloten zijn, daar een enkeling niets, op welk gebied ook, kon bereiken. Daar 't de eerste vergadering was in '36 maakt hij van deze gelegenheid gebruik om de leden met hun gezin een Z. N.'toe te wenschen, met de hoop, dat dit jaar, al was 't dan ook maar weinig, beter zou zijn dan 't vorige. De secr. kreeg nu 't woord, tot het voor lezen der notulen .der laatste vergadering. Deze werden onveranderd goedgekeurd en onder dank aan den secr. vastgesteld. Volg de nu 't finantieel verslag door den pen ningmeester, waaruit bleek, dat de inkom sten hadden bedragen 153.70, de uitgaven 221.98, zoodat er een nadeelig saldo was van 68.28, welk bedrag gedekt werd, door dit van de spaarbank af te nemen. Een com missie, de heeren Omzigt en Blom, zagen rekening en bescheiden na en rapporteer den, dat alles in orde was bevonden. De voorz. dankte penningmeester en comm. v. controle en hoopte, dat de penningmeester nog lang zijn functie mocht waarnemen. Uit het door den secr. voorgelezen jaar verslag bleek, dat de vereeniging 32 leden telde, wat ongeveer 't dubbele kon zijn. Gezien den slechten toestand der kas volgde nu een bespreking over al of niet verhooging der contributie,1 wat tot gevolg had, dat op voorstel van een der leden deze nog maar voor dit jaar het zelfde bleef. Bij de verkiezing van nieuwe bestuursleden wegens periodiek aftreden van den heer J. de Boer en een vacature, wegens bedanken van den heer Straathof, werden gekozen de heer J. de Boer en de heer J. Blom, die him benoeming aannamen. Van de rondvraag werd geen gébruik ge maakt. De geest, adviseur nam nu 't woord. Hij wenschte de herkozen bestuursleden geluk met hun benoeming en hoopte, dat ze weer hun volle medewerking en toewijding voor de goede zaak zouden geven. Ook de leden spoorde hij aan om pal te staan achter hun bestuur om door him gebed Gods zegen af te smeeken voor verbetering en herstel in onze bedrijven. De voorzitter dankte den spreker voor zijn waardeerende woorden en de leden voor hun trouwe opkomst en me dewerking en na nog den in zorgwekkenden toestand verkeerenden oude geest, adviseur de Weleerw. heer Kapelaan Vlaar in de ge beden der leden te hebben aanbevolen, sloot hij de vergadering met den Chr. groet. NOORDWIJKERHOUT. MASSALE BIJEENKOMST DER R. K. STAATSPARTIJ. Vurige rede van Pater Borromaeus de Greeve. Dinsdagavond hield de R. K. Staats partij afdeeling Noordwijkerhout, een groote propagandavergadering in café de Zwaan alhier. Lang voor het tijdstip van aanvang was de zaal, die voor alle katho lieken van Noordwijkerhout toegankelijk was, tot in de uiterste hoeken gevuld. Ge tracht was nog door een geluidsinstallatie mogelijk te maken, dat in de nevenzaal, welke eveneens geheel met belangstellen den was gevuld, het publiek de gehe^le vergadering kon meemaken, doch op'"'t laatste oogenblik kon dit niet gelukken, wat zeer jammer was, hoewel later toen de spreker van den avond reeds aan den gang was het publiek uit de nevenzaal, zoo stil mogelijk, staande tusschen de rijen, kon plaats nemen. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. Roelin. Deze riep op de eerste plaats een hartelijk welkom toe tot den spreker van den avond den weleerw. Pater Borromaeus de Greeve, die zoo bereidwillig is geweest, aldus de voor zitter, in Noordwijkerhout voor de afdee ling der R. K. Staatspartij een rede te ko men houden. Een woord van bijzonder welkom richtte de voorzitter vervolgens tot den zeereerw. heer Pastoor H. Quant en de weleerw. heeren kapelaans van de beide parochies en de Paters van het Re traitehuis, de leden van het dameszang koor met haar eminente leidster mevr. 'Droogh uit Noordwijk, die direct bereid waren geheel belangloos dezen avond met hun zang te komen opluisteren. Ook richt te hij een woord van welkom tot de bestu ren van de afdeelingen der R. K. Staats partij uit de omliggendé gemeenten en niet in het minst tot de aanwezige dames en heeren. De voorzitter zeide in zijn ope ningswoord dat deze vergadering is belegd met het doel propaganda te maken voor de R. K. Staatspartij. In Noordwijkerhout met zijn overwegënd R. K. bevolking zijn nog te weinig personen aangesloten bij de R. K. Staatspartij; men is er nog niet ge noeg van doordrongen, vervolgde de voor zitter, dat men ook op politiek gebied R.K. georganiseerd moet zijn, daarom heeft het bestuur gemeend meerdere propaganda- vergaderingen te moeten beleggen om meer bekendheid te geven aan de R. K. Staatspartij. De reeds gehouden propa- gandavergaderingen hebben reeds goede vruchten voor de partij afgeworpen, door dat reeds verscheidene personen zich tot lid van de afdeeling hebben aangemeld. De voorzitter sprak tenslotte de hoop uit, dat alle katholieken van Noordwijkerhout bin nen korten tijd in de R. K. Staatspartij zullen vereenigd zijn, waarna hy het da meszangkoor uit Noordwijk verzocht den avond in te zetten met eenige zangnum mers. Het zangkoor dat op het podium had plaats genomen zong hierna met be geleiding op de piano door mevr. Droogh een 3-tal zangnummers t.w. „de Mulder", „Maienkafer summen" en „Maiglöckchen und die Blümelein". Onder luid applaus nam daarna de zoo bekende en begaafde spreker Pater Bor romaeus de Greeve op het spreekgestoelte plaats. Alvorens met zijn rede getiteld: „Rotsvaste eenheid" aan te vangen, bracht hy een compliment aan het adres van het zangkoortje. Op geestige wijze zeide de pater dat een naam niet altijd iets zegt. Want al heeft mevrouw Droogh de leiding, de zang was allesbehalve droog. De spre ker begon met de vraag te stellen: „waar om is hier een vergadering uitgeschreven? Er zijn toch geen verkiezingen op han den?" Waarom thans de gemoederen ver ontrust? Spreker zeide dat het altyd een groote fout is geweest dat men de politie ke actie steeds liet rusten totdat de ver kiezingen ophanden waren en dan merkte men pas wat er tekort gekomen was door dat men geen actie had gevoerd. Laten wij, zoo vervolgde spreker, nu niet meer in deze fout hervallen, want wy worden ge dwongen om tegenactie te voèren door onze politieke vijanden. Op zeer duidelijke wijze zette spreker uiteen, dat door den huidigen 'économischen toestand er een wanhoopsstemming ook onder de Katho lieken is ontstaan, wat tot gevolg heeft dat velen het hoofd verliezen en de Staats party verlaten of willen verlaten omdat de partij de schuld gegeven wordt van den huidigen chaos. Spreker gaf een duidelijke verklaring in begeesterende bewoordingen, waarom hij als priester een oordeel in de politiek mag en moet geven en een woord in deze kan medespreken. In felle woorden, zeer dikwijls door het publiek met luid applaus onderbroken, be streed hij de nieuwe vijand van de Staats partij, de N.S.B. en toonde aan de hand van het vastenmandement van het Neder- landsche Episcopaat zeer duidelijk aan, dat iedere katholiek zich afzijdig dient te houden van de N.S.B. Het is de pertinente wensch van het Katholieke Episcopaat, al dus spreker, dat niemand zich bij de bei weging van het Nationaal Socialisme aan fluit en wie het toch doet, maakt zich schuldig aan grove ongehoorzaamheid aan de Kerkelijke Overheid, wat een katholiek niet met zijn geweten overeen kan bren gen. Spreker wees zeer uitvoerig op de toestanden in Duitschland en aan welke onteeringen Christus en het Katholieke geloof daar moeten blootstaan. In den breede besprak de gewijde redenaar het andere gevaar van de eenheid der Roomsch Katholieken op politiek gebied n.l. de K. D. P. Hij wees op de leuzen wel ke deze partij stelt en zeide dat de K.D.P. go^l Roomsch lijkt, doch juist het tegen gestelde is en zich democratisch noemt, doch voor vele arbeiders een gevaar is. De K.D.P. verwijt de christelijke partijen schuldig te zijn aan de huidige chaos, doch de spreker wees dit zeer duidelijk ten sterkste af. De redenaar welke de aan dacht van de propvolle zaal meer dan vijf kwartier gespannen hield eindigde zijn rede met te zeggen dat de katholieken hun beginselen het best bewaard konden houden bij de R. K. Staatspartij en spoor de allen aan steeds aan deze partij trouw te blijven. Een daverend applaus was de dank van de aanwezigen voor de begees terende woorden. De voorzitter bracht namens de vergadering dank aan Pater de Greeve voor de prachtige propaganda en sprak de hoop uit dat allen die nog geen lid zijn van de Staatsparty zich. nog in de vergadering zouden opgeven. Hierna volgde de pauze, waaronder een collecte gehouden werd voor het propa- gandafonds van de afdeeling. Deze collec te bracht ruim 29.— op. Pater Borro maeus de Greeve verkocht nog een zeer groot aantal kaarten ten bate van het Mis siefonds der Paters Franciscanen tot op leiding van Inlandsche geestelijken. De opbrengst hiervan scheen zeer mee te val len want de Pater bedankte het publiek spontaan voor hunne gaven. Op zeer ver dienstelijke wijze zong het dameskoortje hierna een cantate getiteld: Prins Lente, van Hendrika van Tussenbroek en mej. Gr. Ruigrok zong eveneens zeer verdien stelijk een drietal zangnummers met als extra nummer „Agnus Dei" van Bizet. De zang viel zeer in den smaak van het pu bliek wat bleek uit het hartelijk applaus dat na het einde van elk nummer, uit de zaal opklonk. Aan het einde bedankte de voorzitter de aanwezigen voor hun groote opkomst en bracht extra dank aan mevr. Droogh met haar zangkoortje dat er toe bijgedragen heeft de avond zoo zeer op te luisteren. Tot slot werd gezamenlijk ge zongen het lied „Aan U o Koning der Eeuwen" waarna sluiting volgde met den chr. groet. Een woord van hulde aan het bestuur van de afdeeling der R. K. Staatspartij is hier zeker op zijn plaats, het heeft getoond dat het zijn taak in dezen tijd goed be grijpt. Vermeld zij nog dat tijdens de pauze zich 40 nieuwe leden voor de afdee ling aanmeldden. TER-AAR. Wie z'n fiets is dat? Dezer dagen is in een sloot langs het Aarkanaal opgehaald een bijna fonkelnieuwe fiets, welke blijk baar wel eenigen tijd in het water heeft gelegen. Inlichtingen omtrent deze vondst kan men bekomen bij de gem.-veldwaohter Snijders, waar tevens ook de rechtmatige eigenaar het rijwiel kan afhalen. Geboren: Margaretha Johanna Fran- cisca, d. van A. Piel wij k-Heemskerk Cor- nelis Adrianus, z. van C. J. Keyzer-Touw Barbara Maria, d. van W. v. d. Hoorn- de Jong. Overleden: L. Bosman 66 j.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11