27ste Jaargang DINSDAG 28 JANUARI 1936 No. 8328 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Vooi Leiden 19 cent per week J 2.50 per kwartaal Bij »nze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllusti eera Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, RED \CTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Katholieke jonge middenstanders! Een enkel woord tot een gedeelte der Leidsche jongemannen. Anderen mogen het ook lezen. Hoe de toekomst zal zijn, hangt af van de vorming van hen, die nu tot de jeugd behooren. Dat is een waarheid, die door niemand zal worden tegengesproken. Maar zij moet leven in de overtuiging, vooral van de jeugd zelf. De jeugd zelf moet er levendig van over tuigd zijn, dat de vorming van verstand en wil, van geest en hart noodzakelijk is, om later als burgers en katholieken waar dig een plaats te bezetten in de samen leving; dat die vorming hunzelven zal brengen voldoening en vreugde, echt geluk. Maar wij zullen geen lange inleiding houden op wat wij eigenlijk willen zeg gen. En dat is het volgende: Jongemannen uit Leiden, die lid zijn en die lid zouden kunnen zij-n van de K.J.M.V., verfrischt en verdiept uw ziele-leven, geeft uw jonge, waardevolle geestes-kracht voor de goede zaak, en komt bijwonen het tri duüm ter gelegenheid van het tweede lus trum der K.J.M.V. Men verwacht u zoo graag vanavond om kwart voor negen in de kapel van het St. Lidwina-huis, Zoeter- woudsche Singel. Waart gij nog niet van plan te .gaan? Maakt dan nu het plan, positief, gaat, en ge zult er geen spijt van hebben! Prullaria Geestelijken en ten deze invloed hebben de leeken doen een uitstekend werk, als zij uit kerken en huizen weren de reli- gieuse voorwerpen en voortbengselen van „kerkelijke kunst", die met de „kupst" niets en met het „kerkelijke" niet veel, weinig of ook niets te maken hebben. Natuurlijk moet die ijver voor de kunst zich niet dan met de noodige tact, de ver- eischte voorzichtigheid openbaren! Een te groote ijver kan en zal ook op dit terrein ergernis wekken ergernis bij eenvou dige zielen, wier sympathie voor prullaria van „kerkelijke kunst" minstens even goed bedoeld en oprecht is als de liefde van de meer ontwikkelden voor de echte kunst producten. Wij vestigen hier gaarne de aandacht op een gedeelte van een schrijven van den vicaris-generaal van het Bisdom Paderborn in het officeel orgaan van het Bisdom: Het wordt meer dan ooit tijd, dat alle valsch-vrome godsdienstige voor werpen en suikerzoete afbeeldingen van heiligen uit onze Bedevaartplaatsen verdwijnen. Het is ongetwijfeld beter weinige, maar artistiek gave heiligen beelden en wijwatersvaten te bezitten, dan vele en smakelooze. Men heeft meer genoegen aan schoone dingen, waar voor men iets betaalt, dan aan smake looze fabriekswaren, die den spot drij ven met onze godsdienstige gevoelens. Indien het volk geen navraag doet naar deze religieuze prullerijen, zoo zullen deze prullerijen spoedig uit de winkels verdwijnen en geen aanleiding meer geven tot het koopen van goedkoope doch smakelooze waren. Men moet bij deze dingen ook vooral denken aan den indruk, die de hier be doelde prullaria kunnen geven bij niet- katholieken. Zij zullen de aantrekkings kracht van onzen Godsdienst op hen niet versterken! Een beroemd man Maandagmiddag behandelde de recht bank te Den Bosch de zaak van de mis handeling van voogdij-kinderen te Me- gen, zooals reeds in een deel onzer vorige editie is gemeld. Als getuige werd daarbij gehoord dr. Baptist uit Megen. Dr. Baptist is de Megensche geneesheer, die onlangs onder zulk 'n hartelijke belangstelling der be volking zijn zilveren ambtsjubileum vierde. Toen dr. Baptist voor de rechtbank ver scheen, maakte de president deze korte sympathieke opmerking: „Het doet de Een Paterspraatje over de film. rv. De wereld is ziek! Honderden doctoren staan aan haar bed, honderden verpleeg sters. Ze houden af en toe consult te Lau sanne, Londen of Genève. De patiënte heeft al heel wat operaties achter den rug. Spuit jes, poeders, allerlei medicijnen worden aangewend. Maar ondanks dat alles wordt de polsslag zwakker, de krachten nemen zienderoogen af, de rozen op haar wangen, toch al zoo verlept, zijn bij na. geheel ver dord. 'n Stukje van de wiek van den doods engel lijkt al zichtbaar! Wel jammer! Bij 'n goede behandeling zou de patiënte nog jaren mee kunnen. Maar tjaals de medicijnen niet deugen. Suikerziekte genees je niet met Wybert- tabletjes en een hartkwaal niet met Pink- pillen. 't Eenig juiste recept is verwaarloosd. Daarover werd tijdens al die consulten niet gesproken, 't Eenig juiste recept! Maar heeft men het niet kunnen hooren op de vergaderingen der gestrikte en ge- daste grooten? Een poosje geleden kon men 't wel hooren in Amsterdam op het balcon van lijn 16. Halte Con certgebouw! Drie meisjes springen naar binnen. Ze verzamelen zich rondom een col lega, pittig energiek ding. Hé, zegt een der eersten tot de laatste, wat heb jij daar op je blouse?.... Anderen zouden misschien even hebben gebloosd, ofschoon ze volstrekt niet volbloedig was, even hebben gekucht, ofschoon ze volstrekt niet verkouden waren. Maar deze Judith van 1936? Open en triom fantelijk gongde het door de enge ruimte: „Kind, zie je dat dan niet? Dat is een af beelding van Christus!" Dat is 't recept: Kleur bekennen! Geloofs overtuiging! Apostolaat. Christus de wereld indragen. En wel op de juiste manier! Vele menschen zijn wanneer 't gaat om hoogere dingen stukken stopverf. Als men ze op huisbezoek treft, verzoeken ze je: „Ach, Eerwaarde, doe geen moeite, ik voel er niks voor!" Soms liggen ze er dan in een luie stoel bij als een hond die van zijn baas dood moet liggen. Bij 't hooren van iets hoogers geeuwen ze op een manier, die de walvisch, toen hij Jonas inslikte, niet zou hebben verbeterd. Wanneer ze zitten in een café, voor zich een pot bier met een kraag als een kolonel, zijn 't de lolmakers, de rake, de handige, leuke kerels. Maar als 't gaat over hun ziel, dan zitten ze erbij als drooge pieten, als uitgedroogde en be schimmelde kaas, met een gezicht, hard, taai, zonder de minste indruk. Iedere pa rochie kent ze, iedere pastoor en iedere kapelaan vindt ge in zijn huisbezoekboekje. Stukken stopverf! Rubens zou ze niet hebben uitgeschilderd en Toorop zou er geen portret van gemaakt hebben, want ze dragen in hun kop en in hun oogen geen enkel brokje ziel of leven. En tóch, ook zij zijn menschen! „Menschen". Alledaagsch woord! Niets buitengewoons oogenschijnlijk! Wie loopt er naar buiten om „menschen" te zien? Je komt er in een uur 300 tegen, 300 binnen het uur op de straat, in een fabriek, in de wachtkamer van een groot station. 300 bin nen het uur en een paar duizend per dag en een paar millioen in je leven. Als er een kooi van Sarassani voorbijkomt of men hoort dat er een wolf is weggeloopen uit de Rotterdamsche dief gaarde, laat jong en oud, gegradueerd en niet-gegradueerd, zijn kopje thee staan om. te gaan kijken. Doch ze zouden je rijp achten voor Meerenberg wanneer je hals over kop de straat op snelde, louter en alleen om „menschen" te „Menschen". Schijnbaar niets buitenge woons, doch in werkelijkheid van buitenge wone waarde. Christus heeft erom gele den, Christus is voor hen, voor allen gestor ven. Zij dragen in zich oneindige waarden. En daarom moeten we met meer ijver dan waarmee we timmeren aan een kano of een landhuis, waarmee we werken aan klee- dingstukken en snuisterijen, arbeiden aan de opbouw van den mensch. Apostolaat! Christus brengen naar de menschen op de juiste wijze. Alles moet op zijn eigen manier worden behandeld en aangepakt. Ook de mensch voorAl de mensch. Welnu, in onze moderne tijd, zegt Z. H. de Paus en met Hem het gezond ver stand is een van de voornaamste mid delen om zoowel aan de afbraak als aan de opbouw van de mensch en de menschheid j mede te werken, de film. I Opbouw van den mensch. Door de film de mensch en daardoor de wereld blijer, zonniger, tévredener, gelukkiger maken, dat wil Gezinsfilm „Roma". In tempo! Steunt dus haar streven! Pater AUX. VAN SCHALEN O.F.M., Voorzitter van Gezinsfilm „Roma" Franciscanerklooster Woerden. rechtbank genoegen, een beroemd man als u bent in haar midden te zien". Een beroemd man. Door niets anders beroemd, dan doordat hij zijn edel beroep van geneesheer op edele op waarlijk christelijke wijze heeft uitgeoefend. Door niets anders! Maar zulk 'n mensch is ook een van de schoonsche gaven, die Gods goedheid ons kan schenken! Dat de president der Bossche rechtbank een korte opmerking maakte, waaraan deze gedachte ten grondslag ligt, is zeer sympathiek. BINNENLAND KEURINGSDIENSTEN VAN WAREN. De nieuwe indeeling des lands. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Maart 1936 keuringsdiensten van waren gevestigd in de gemeenten Alkmaar, Am sterdam, Haarlem, 's-Gravenhage, Rotter dam, Dordrecht, Goes, Utrecht, 's-Hertogen- bosch, Enschede, Zutphen, Nijmegen, Maas tricht en worden de keuringsdiensten in de provinciën Groningen, Friesland en Drenthe wederom erkend. Het gebied van deze keuringsdiensten strekt zioh voor zoover Leiden en Omstre ken betreft uit over de navolgende ge meenten: Haarlem: Het gebied van Haarlem: a. in de provincie Noord-Holland over de gemeenten: Bermebroek, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarnwou- de, Haarlemmermeer, Heemstede, Velsen, Zandvoort; b. in de provincie Zuid-Holland over de gemeenten: Alkemade, Alphen a. d. Rijn, Benthuizen, Bodegraven, Boskoop, Hazerswoude, Hillegom, Katwijk, Koude kerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Lis- se, Nieuwveen, Noord wijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Rijns- burg, Sassenheim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge, Zoe- terwoude, Zwammerdam. 's-G ravenhage: Het gebied van 's-Gravenhage over de gemeenten: Berken- woude, Bleiswijk, Delft, Gouda, Gouderak, 's-Gravenhage, 's-Gravenzandede Lier, Maasland, Maassluis, Moerkapelle, Monster, Moordrecht, Naaldwijk, Nootdorp, Pijn- acker, Reeuwijk, Rijswijk, Schipluiden, Stolwijk, Stompwijk, Veur, Voorburg, Wad- dinxveen, Wassenaar, Wateringen, Zeven huizen, Zoetermeer. Utrecht: Het gebied van Utrecht: a. over de gemeenten in de provincie Utrecht; b. in de provincie Zuid-Holland over de gemeenten: Aar (ter), Barwoutswaarder, Haastrecht, Hekendorp, Lange Ruige Wei de, Nieuwkoop, Oudewater, Papekop, Riet veld, Vlist, Waarder, Woerden, Zevenhoven; c. in de provincie Gelderland over de ge meenten: Barneveld, Beesd, Beusichem, Buren, Buurmalsen, Culenborg, Deil, Ech- teld, Est en Opijnen, Geldermalsen, Haaf- ten, Herwijnen, Hoevelaken, Lienden, Mau- rik, Nij kerk, Ophemert, Putten, Scherpen- zeel, Tiel, Varik, Vuren, Waardenburg, Wadenoijen, Zoelen. Bij Amsterdam is ingedeeld de ge meente Aalsmeer. MODERNISEERING VAN LAND- EN ZEEMACHT. Instelling van een Weerfonds. Aan de memorie van antwoord in zake de ontwerpen, tot instelling van een fonds tot verbetering van de materieele uitrusting van de landmacht en van de zeemacht voor zoover de kustdefensie van Nederland be treft en tot vaststelling van de begrooting van dat fonds voor 1936, wordt ontleend: De regeering is er van overtuigd, dat zij in haar streven den achterstand zoo spoe dig mogelijk te doen inhalen en daardoor de weermacht tot een harmonisch geheel te herscheppen, in overeenstemming handelt met den geest van het overgroote deel van het Nederlandsche volk en dat haar voor stellen, wel verre van een vreemden indruk te maken, het vertrouwen in binnen- en buitenland, dat Nederland bereid is zioh of fers te getroosten om zijne onafhankelijk heid te handhaven, zullen bevestigen. Overlegging van een uitgewerkt financie ringsplan is niet mogelijk omdat niet vol doende vaststaat, welke bedragen ieder jaar zullen worden verwerkt. De regeering moet hierin alle vrijheid behouden, omdat, indien de internationale verhoudingen een snel lere aanmaak van bepaald materieel noodig zouden maken, hiertoe onverwijld moet toe kunnen worden overgegaan, terwijl ont spanning van die verhoudingen tot mati ging van het tempo kan leiden. Het is thans bezwaarlijk op te geven, welk deel van de voor aankoop van materiaal te besteden bedragen aan de nationale in dustrie ten goede zal komen. Bij de beoor deeling moet niet uit het oog worden verlo ren, dat, -met uitzondering van enkele fa brieken, de Nederlandsche industrie in het geheel niet op den aanmaak van oorlogsma- terieel is ingesteld. Niettemin ligt het voor de hand, dat er naar zal worden gestreefd een zoo groot mogelijk deel van de bedra gen in het binnenland te laten verwerken. Voor het bedrag van 1.200.000 voor che mische en physieke strijdmiddelen zullen uitsluitend gasmaskers en andere middelen tot bescherming tegen strijdgassen worden aangeschaft. Het ligt niet in het voornemen hiervoor offensieve strijdmiddelen te leve ren. Het ligt in het voornemen jacht- en ver kenningsvliegtuigen aan te schaffen. Bommenwerpers, al dienen deze niet voor het ondernemen van vijandelijkheden on zerzijds, zijn niettemin voor de verdediging des lands onmisbaar. Op 1 April 1936 wordt een escadron pant serwagens, deel uitmakende van de lichte brigade, opgericht Uitbreiding met een tweede eenheid dezer moderne gevechts middelen ligt in het voornemen. Van de op richting van vechtwageneenheden moet om de hooge aanschaffingskosten voorshands worden afgezien. GEEN VREEMDE ARBEIDSKRACHTEN IN ONS LAND Het verbod tot vele andere bedrijven uitgebreid De reeks van bedrijven in welke geen vreemdelingen mogen werken zonder dat zij in het bezit zijn van een schriftelijke vergunning daartoe, afgegeven door den directeur der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, wordt binnenkort wederom belangrijk uitgebreid. Thans komen onder de beperkende be palingen te vallen o.a. de mijnen, trans portbedrijven, laboratoria, distilleerderijen en bierbrouwerijen, gas- en electriciteits- bedrijven, uitgeversbedrijf, advertentie- bureaux en journalistiek, drukkerijen, zie kenhuizen en pensions. LOONBIJSLAGREGELINGEN Voor vaste plantenkweekerij en bloemcultuur bedrijven De minister van Sociale Zaken heeft thans ook voor de vaste plantenkweekerij en bloemcultuurbedrijven loonbijslagrege lingen in het leven geroepen. Deze regelin gen zijn in opzet gelijk aan die voor de boomkweekerij en bloembolbedrijven. DE VERLAGING VAN DEN RICHTPRIJS VOOR TARWE De centrale landbouworganisaties en de landarbeidersbonden op audiëntie De minister van landbouw en visscherij heeft Zaterdag vertegenwoordigers van de drie centrale landbouworganisaties (Ko ninklijk Ned. Landbouw-comité, Chr. Boe ren- en Tuindersbond, Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond) en van de moderne, christelijke en R.K. landarbeidersbonden in audiëntie ontvangen, in verband met het door die organisatie gedane verzoek voor de wederintrekking van de aangekondig de tarweprijsverlaging voor het oogstjaar 1936. Zoowel de werkgevers- als de werk nemersvertegenwoordigers lichtten hun bezwaren tegen de verlaging van den richt prijs uitvoerig toe. STEUN VOOR ERWTEN De steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 5 Januari 1936 tot en met 11 Januari 1936 zal voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk ƒ3.40 en ƒ2.90 per 100 K.G. bedragen. De steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D. zal respectnevelijk ƒ3 en ƒ2.50 per 100 K.G. bedragen. PENSIONNEERING BIJ DE SPOORWEGEN In de Maandag te Utrecht gehouden ver gadering van de afdeelingsbesturen met het hoofdbestuur van den Nederlandschen R.K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel St. Raphaël, waar besprekingen wer den gevoerd over het voorstel van de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen om het personeel op 55-jarigen leeftijd te pen- sionneeren, kon men zich vereenigen met het standpunt van het bestuur om dit voor stel niet te aanvaarden. Wel zal men desnoods overleg willen plegen over een voorstel tot pensionneering op 60-jarigen leeftijd. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De teraardebestelling van koning George V van Engeland. (2de blad). De Italianen melden een nieuw succes in Zuid-Abessynië. (2de blad). De verkiezingen in Griekenland. (2de blad). Studentenonlusten in Egypte. (2de blad). Noodweer langs de Middellandsche Zee kust. (Buitenl. Ber. 2de blad). BINNENLAND. Indeeling Keuringsdiensten van Waren. (lste blad). Loonbijslag vaste plantenkweekerij- en bloemencultuurbedrijven. (lste blad). Een vliegveld bij Delft (lste blad). 1 =a BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. HUIBERS De regelingscommissie deelt ons mede, dat uiterlijk Woensdagavond 29 Januari de antwoorden op de invitaties en brieven om inlichtingen worden verwaèht bij het secretariaat. Te laat inkomende antwoorden moeten, helaas, terzijde worden gelegd. FINANCIEELE POSITIE VAN ROTTERDAM Zullen de salarissen op 1 Februari niet geheel betaald kunnen worden? In een artikel over den financieelen toe stand van Rotterdam maakt „De Telegraaf" melding van een zeer ernstigen toestand in deze gemeente. Het blad schrijft o.m.: Het Rijk schijnt niet van zins opnieuw belangrijke bedragen kort geld ter be schikking van Rotterdam te stellen. Slaagi het college van B. en W. er niet in andere geldschieters te vinden een mogelijk heid, die wel uitgesloten lijkt of een re geling te treffen, dan is de kans zeer groot, dat het gemeentebestuur op 1 Februari zelfs de salarissen van het gemeenteper- soneel slechts ten deele zal kunnen be talen. VLIEGVELD BIJ DELFT De besprekingen, die de laatste weken gehouden zijn tusschen vertegenwoordigers van de Regeering en van de gemeentebe sturen van Rotterdam en Den Haag over den sinds lang voorgenomen aanleg van een groot vliegveld te Delft, hebben, naar „Het Volk", verneemt, tot een gunstig re sultaat gevoerd. Vrijdag hebben de colleges van B. en W. van Rotterdam en Den Haag besloten aan de uitvoering van het Plan, in den vorm waarin het thans aanhangig is, mede te werken. Een dezer dagen is op dit plan ook de goedkeuring van de Regeering te wachten. Het ligt in de bedoeling den aanleg van dit vliegveld met behulp van werkfonds- gelden te financieren en in werkverschaf fing te doen plaats vinden. De salarissen en loonen van het Amsterdamsch gemeente-personeel Bij K.B. van 27 Januari no. 13 zijn B. en W. van Amsterdam uitgenoodigd om binnen drie weken regelingen vast te stel len overeenkomstig hun voordrachten be treffende de 5 percents verlaging van de salarissen en loonen van het gemeente- personeel. De toestand van prof. Veraart Ofschoon prof. Veraart ten aanzien van het gebruik van zijn handen nog geheel invalide is. heeft hij het ziekenhuis van de St. Hippolytus-stichting te Delft mogen verlaten en zal hij verder in zijn woning worden verpleegd. De chirurg dr. Her mans, onder wiens behandeling de hoog leeraar blijft, geeft alle hoop, dat de ge volgen van het ernstig letsel binnen niet te langen tijd zullen worden overwonnen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1