PUROL ZATERDAG I? JAiTCAtt' ,S'<6 DE LEIDSCHE COURANT TWfctUt BLAD TAli. 9 Matrozen met Varkenspootjes Twee vrienden zaten in de avondscheme ring aan een tafeltje, dronken een bittertje en spraken over God. De een was een godloochenaar; de ander niet. De godloochenaar loochende God, of schoon hij m het binnenste van zijn binnen ste die loochening tot een leugen maakte. „Ik geloof in God", verklaarde de ander, terwijl hij een harde slag op 't wankele tafeltje gaf, „omdat ik hier zit". De goedmoedige godloochenaar lachte hatelijk en honend, gelijk godloochenaars in romans plegen te doen. „Ik geloof in God", herhaalde de ander, „omdat ik hier zit, en als dat voor jou geen afdoend bewijs is, moet je me toch eens vertellen, hoe ik hier gekomen ben". De godloochenaar was niet zoo gauw op z*n mondje gevallen en nam de uitdaging onmiddellijk aan. Hij was bovendien han delsreiziger en dus gewoon om in moei lijke situaties, waarbij verstand en kennis hem in de steek lieten, zich door een vloed van woorden te redden. Zijn betoog kwamt, wat de „nub" betreft, hierop neer, dat het absoluut nergens voor noodig was om, ter verklaring van het be staan van den mensch, God „erbij te slee pen". Geweldig lang geleden „milliarden en milliarden jaren", zoo voegde de handels reiziger er met een licht handgebaar aan toe, waren ten gevolge van het eeuwige spel der elementen de eerste levende cel len ontstaan. (Een cel is het meest een voudige levende wezen, bestaande uit een „kern" omgeven door een laag „proto- plasma"). Deze cellen hadden zich ont wikkeld doordat steeds variaties ontston den, welke beter geschikt waren om zich door het leven te slaan. Volgens Darwin was deze „struggle for life", waarin de meest geschikte overbleef, de oorzaak van het ontstaan der soorten. Lamarck echter zocht de ontwikkeling van de cel tot meer-ingewikkelde wezens in de oefening en niet-oefening van orga nen. Nu moet je niet denken, zei de handels reiziger misprijzend, dat zich dit proces in to ommezientje heeft afgespeeld. Het is ge leidelijk gegaan, het is uiterst langzaam gegaan. Eerst ontstonden de lagere dieren, zoo iets als mossels en oesters, en daarna vliegen en muggen en toen de zoogdieren en tenslotte de mensch. Dit noemen ze evo lutie. En als je eenmaal hebt ingezien, hoe de evolutie werkt, kim je God wel thuis laten. Bedenk wel: dit zei de godloochende han delsreiziger en niet „De Leidsche Courant"! We kunnen de handelsreiziger nu gevoege lijk van het tooneel laten verdwijnen. Hij heeft zijn plicht gedaan. Over die langzame en geleidelijke evolu tie heeft Chesterton een hartig woordje ge zegd. „Men meent" schrijft hij in „De Eeuwi ge Mensch", „dat het woord evolutie ver- k 1 a ring beteekent, en zoo heeft het de noodlottige eigenaardigheid, in den geest van de meeste mensch en de indruk achter te laten, dat daarmede alles begrepen en verklaard is. Deze vergissing berust grootendeels op het begrip van een langzaam en geleidelijk proces, gelijk het beklimmen van' een hel ling. Het is niet alleen een vergissing, maar ook een zwaar vergrijp tegen de logica; want de vraag, of het proces langzaam is of niet, gaat geheel buiten de zaak om. Een gebeurtenis wordt in zich niet begrijpelijker of onbegrijpelijker door de grootere of min der groote snelheid, waarmee zij zich af speelt. Iemand die niet in mirakelen gelooft, zou een langzaam mirakel even ongeloof lijk vinden als een plotseling mirakel. De Grieksche toovenares zou de matrozen van Odysseus in zwijnen veranderd hebben met een enkele aanraking van haar staf. Maar het zou niet méér kalmeerend op onze ze nuwen werken, als wij een van onze ken nissen bij de marine iedere dag meer over eenkomst met een zwijn zagen vertoonen, totdat hij tenslotte vier varkenspootjes en een krulstaart ontwikkeld had. Dit zouden we misschien nog griezeliger en angstwek kender vinden. De middeleeuwschè wichelaar zou boven van een toren gesprongen en door de lucht gevlogen zijn, maar een oude heer dood kalm door de lucht te zien drentelen, lijkt mij toch ook nog wel een verschijnsel, dat een verklaring vordert. En toch loopt door de heele ongeloovige geschiedbeschouwing het eigenaardige en verwarde idee, dat men de mogelijkheid oplost of zelfs het myste rie elimineert, door de nadruk te leggen op de omstandigheid, dat de ontwikkeling der dingen geleidelijk en langzaam in haar werk gegaan is". „Mijn bezwaar vervolgt Chesterton - F de verraderlijke atmosfeer van iets Het volk groet zijn Koning voor den laatsten maal DUIZENDEN TREKKEN LANGS DE BAAR. i Nadat zich gisteren reeds lang Wor het aanbreken van den dag duizenden voor de poorten van Westminster Hall hadden ver zameld, teneinde den dooden koning een laatsten groet te kunnen brengen, werden de deuren om acht uur geopend om het publiek binnen te laten. Het aantal derge nen, die buiten wachtten was inmiddels enorm aangegroeid, en 2 uur later had de queue reeds een lengte van een halven ki lometer, om voortdurend verder aan te groeien, niettegenstaande de koude van den winterschen dag. In den loop van den morgen hadden gis teren reeds duizenden in stilllen plechtigen stoet voorbij de baar gedefileerd. Bijna allen, rijk of arm, jong of oud, droegen een teeken van rouw. De kist rust op een ka tafalk, zeven voet boven den beganen grond; vóór de kist staat een kruis en de kist is gedekt met den koninklijken stan daard, waarop de krans van de koningin en de kroon. Aan de vier hoeken en het hoofd- en voeteneinde staan kaarsen van ongebleekte was. De doodenwacht is betrokken door vier leden der garde in scharlaken-met-witte uniformen, de hoofden gebogen en met de handen op de sabels gevouwen. Met den rug tegen het platform staan vier leden van het militaire huis van den koning, met om gekeerden hellebaard. Zij zijn gekleed in een lang blauw gewaad en helmen met witte pluimen. Rond dit geheel staan yeemen of the guards in hun tudorunifor- men met omgekeerde lansen. De voorbereidselen voor de begrafenis Dinsdag a.s. naderen het einde. De plaat sen voor de hoogwaardigheidsbekleeders zijn in gereedheid gebracht. Op den dag van de begrafenis zullen, zooals gemeld, gedurende de begrafenis plechtigheid te Windsor twee minuten stil te in acht worden genomen. Beurssluiting in verband met 'skonings begrafenis. In verband met de begrafenis van den Koning van Engeland zullen a.s. Dinsdag 28 Januari alle markten te Londen en Li verpool gesloten blijven. Of ook de wissel- beurs en de geldmarkt te Londen gesloten zullen zijn staat nog niet vast. Ook de beurzen te Alexandrië en Cal cutta blijven gesloten, terwijl de effecten beurs te New-York een uur later zal ope nen dan gewoonlijk. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent BijApoth.en Drogist. De oorlog in Oost Afrika. DE STRIJD IN TEMBIEN. Ook zware verliezen der Italianen, meldt Addis Abeba. Over het verloop van den slag in Tem- bien zijn tot dusver te Addis Abeba nog geen nadere gedetailleerde berichten ont vangen. Slechts wordt van Abessinische zijde verklaard, dat bij de gevechten 1700 Italia nen zijn gesneuveld en dat zich 800 Italiaan sche soldaten, van wie er velen van Oosten- rij ksche afkomst waren, vrijwillig aan de Abessiniërs hebben overgegeven. DE SANCTIES TEGEN INTALIE. Commissie van petroleum-deskundigen tegen 3 Februari a.s. bijeengeroepen. De voorzitter van de coördinatie-com missie inzake de sancties tegen Italië heeft besloten, de commissie .van deskundigen, welke belast is met de controle op de toe passing der sancties, tegen 29 Januari bij een te roepen. Voorts heeft de voorzitter besloten tot bijeenroeping van de commissie van petro leum-deskundigen tegen 3 Febrauri a.s., welke commisie to.t taak zal hebben, zoo spoedig mogelijk een rapport voor te leg gen aan de commissie van achttien inza ke de doeltreffendheid van een eventueele uitbreiding der sancties tot een petroleum- embargo tegen Italië. eenvoudigs en gemakkelijks, die geschapen wordt door te wijzen op de langzame ge leidelijkheid van het proces, een gerust stelling van dezelfde aard als de kalmeering, die men een zenuwachtige oude vrouw tracht te geven". Het is een lang citaat geweest, maar u kunt beter Chesterton's proza lezen dan dat van een minder begaafden schrijver! Ook Chesterton kan nu gevoegelijk van het tooneel verdwijnen, met dankbetuiging enz. Het „betoog" van den handelsreiziger, waar deze zich beroept op de langzame ont wikkeling van het leven, is door Chesterton prachtig uit de knoop gepeuterd. Resten nog des handelsreizigers beroep op Dar win en Lamarck. Het wordt echter ook voor de derde persoon in dit drama tijd om achter de schermen te kruipen. Over Darw.in en Lamarque dus een volgende keer. BUITENLAND VOLKENBOND. DE KWESTIE-DANZIG OPGELOST. Greiser aanvaardt de gestelde verplichting. De Volkenbondsraad heeft gistermiddag het door den Engelschen minister van Bui- tenlandsche Zaken over de Danzigsche kwestie ingediende rapport met algemeene stemmen aangenomen. Bij de indiening van bovenstaand rapport legde Eden een verklaring af, waarin hij uiting gaf aan zijn genoegdoening over den vorm, waarin hij de resolutie had kunnen opstellen. De president van den Danzigschen senaat doet thans stappen om de aanbe veling van den raad volledig ten uitvoer te leggen. Tenslotte heeft de president van den se naat de verzekering gegeven, dat hij wet gevende maatregelen ter hand zal nemen tot verbetering van den toestand der pers in de vrije stad. Met woorden van dank er kende Eden den geest van samenwerking, dien hij bij den president van den senaat had gevonden en hij sprak de hoop uit, dat de dag van heden het begin zou beteeke- nen van een nieuw tijdperk in de betrek kingen tussohen Danzig en den Volkenbond. Een overwinning van Eden. De vastberaden volkenbondspolitiek van Eden heeft een nieuwe overwinning be haald, schrijft de Geneefsche correspon dent van de „Msb.". De senaat van Danzig heeft zich geheel en al aan Eden's rechtma tig en eisch van eerbiediging der door den volkenbond gewaarborgde Danzigsche grondwet onderworpen. De capitulatie van den senaat van Dan zig is volkomen. Eden heeft nog heel wat overredings kracht moeten aanwenden, om Greiser tot deze buiging voor het volkenbondsgezag te bewegen. De raadszitting van gisterochtend moest in verband hiermede worden afgelast en eerst gistermiddag om vier uur kan de raad weder bijeenkomen, om van de Dan zigsche capitulatie kennis te nemen. Eden heeft de krachtige hulp gehad van Beek, wiens aansporing tot. Greiser, om de Dan zigsche grondwet beter te eerbiedigen, niet zonder indruk gebleven is, omdat Beek zich daarbij voortdurend ook moeite gaf, dat het rapport van Eden zich van scherpe woorden van blaam tegenover den Danzig schen senaat zou onthouden. DE KLACHT VAN RUSLAND TEGEN URUGUAY. Sovjet-voorstel tot opening van een procedure volgens artikel 11, paragraaf 2, verworpen. De volkenbondsraad heeft met algemee ne stemmen een resolutie aangenomen be treffende de klacht van sovjet-Rusland te gen Uruguay. Deze resolutie houdt in, dat de volkenlxindsraad het sovjet-Russische voorstel tot opening van een procedure vol gens artikel 11, paragraaf 2, niet kan aan vaarden. De raad spreekt slechts de hoop uit, dat het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Uruguay en de sov jet-unie slechts van tijdelijken aard zal zijn en dat de beide landen een geschikte gele genheid te baat zullen nemen, om de be trekkingen weer aan te knoopen. Boven dien spoort de raad beide partijen aan, zich van iedere handeling te onthouden, die schade zou kunnen toebrengen aan de be langen van den vrede en aan de toekom stige hervatting van haar diplomatieke be trekkingen. Met deze zitting, waarin o.a. nog besloten werd tot de voorloopige regeling van het vluchtelingenprobleem, was de 90ste bijeen komst van den volkenbondsraad geëindigd. FRANKRIJK. FR ANKRIJKS NIEUWE REGEERING. Een verklaring van den premier. Gisteren is, gelijk gemeld, Sarraut erin geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Bij het verlaten van het Elysée, waar hij zijn medewerkers aan Lebrun had voorge steld, legde Sarraut de volgende verklaring aan de pers af: „Na aan den president der republiek tc zijn voorgesteld, zijn de ministers bijeenge komen om den datum te bepalen van hun eersten kabinetsraad en van hun ontmoe ting met de Kamer. De kabinetsraad zal a.s. Zondagmiddag gehouden worden. In ver band met de begrafenis van koning George V achtten de ministers het raadzaam de ontmoeting met de Kamer vast te stellen op volgende week Donderdag. Negen rad.-socialisten. Van de 23 leden, die het kabinet met in begrip van de onderstaatssecretarissen telt, behooren er negen tot de radicaal-socialis tische partij, t.w. zes ministers en drie on derstaatssecretarissen. De zes radicaal-so cialistische ministers, Sarraut, Chautemps, Delbos, Régnier, Bonnet en Guernut, vor men de spil der nieuwe combinatie, die naar Reuter opmerkt meer naar links is georiënteerd dan het afgetreden kabinei- LavaL Verder hebben in het nieuwe kabinet vier leden zitting van de socialistische unie en tien leden van de fracties der links-radica len, links-republikeinen, het republikein - sche centrum en de sociaal-republikeinsche partij. De eenige niet bij een politieke partij aangesloten bewindsman is de minister van Oorlog, generaal Maurin. GRIEKENLAND. VENISELOS PREMIER VAN GRIEKENLAND? Overwinning van zijn partij bij de verkiezingen voorspeld. In kringen der liberale partij voorspelt men, dat Veniselos na de verkiezingen, wel ke Zondag gehouden worden, een nieuwe regeering zal vormen. De liberale pers gaat reeds zoo ver met te zeggen, dat Veniselos bij de verkiezingen een absolute meerderheid zal behalen en dat zij daarom propaganda heeft gemaakt voor zijn terugkeer. De tegenwoordige lei der der liberale partij, Sophoulis, die een strooman van Veniselos zou zijn, heeft ver klaard, dat de liberalen, ingeval zij de ab solute meerderheid behalen, een coalitie kabinet zullen vormen in samenwerking met een of meer harer tegenstanders. AMERIKA. ROOSEVELT SPREEKT ZIJN VETO OVER BONUS UIT. Het Representantenhuis stemt echter voor aanneming. President Roosevelt heeft tegenover het wetsontwerp tot uitkeering van een bonus aan de oud-strijders zijn veto gesteld. Zin spelend op zijn veto van verleden jaar, ver klaarde de president: „Mijn overtuiging van heden 1936, is even stellig als die van 1935. Daaraan valt niets te veranderen". Het huis van afgevaardigden heeft het ontwerp daarop ten tweeden male in behan deling genomen en het met een meerder heid van 324 tegen 61 stemmen wederom aangenomen. Het Huis heeft daarmede, ge lijk verwacht werd, de grondwettig ver- eischte meerderheid van twee derden be haald. LUCHTVAART HET VLIEGONGELUK TE RHOON. Vleugelbreuk geconstateerd. Omtrent het ernstige vliegongeluk te Rhoon kan nader worden gemeld, dat de slachtoffers, de reserve-luitenant Segboer en Van Enst (niet zooals aanvankelijk ge meld Van Ernst), respectievelijk woonachtig waren te Den Haag en te Rotterdam. Reserve-luitenant Segboer was ongeveer anderhalf jaar geleden als adspirant reser ve-officier bij de vliegersopleiding te Soea- terberg gekomen en was sinds 24 Septem ber van het vorige jaar reserve-officier. Re serve-luitenant Van Enst was vanaf Sep tember van het vorige jaar in opleiding voor vlieger, nadat hij leerling was geweest bij de Verkeersopleiding aan de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam. Hy was reeds vroeger reserve-officier. Het verongelukte toestel werd door re- serve-luitenant Segboer bestuurd, terwijl reserve-luitenant Van Enst, die dus leer ling-vlieger was, als waarnemer fungeerde. Het heeft zeer groote moeite gekost om het lijk van luitenant Segboer te bevrijden, aangezien het toestel diep in den grond was gedrongen en de vlieger geheel onder het puin was bedolven. De waarnemer, die ach ter in het toestel zat, kon gemakkelijker worden bevrijd. Omtrent de oorzaak van het ongeluk Staat momenteel nog niets vast. Alleen kan wor den gezegd, dat men bij het onderzoek een vleugelbreuk heeft geconstateerd. Bij het voorloopig ondc.zoek hebben ge tuigen verklaard, dat het toestel rechtuit vloog en geen stunts maakte. Plotseling hoorden zij een knal en zagen iets naar be neden komen. Eerst dacht men, dat dit strooibiljetten waren, doch later bleken het stukken triplex te zijn. Na den knal ging het toestel nog even door, doch enkele se conden daarna brak de vleugel af en stort te het toestel naar beneden. MILITAIR VLIEGTUIG IN BRAND. Twee inzittenden in de vlammen omgekomen. Een militair vliegtuig is op het oogen- blik, dat het op het vliegveld van het mili taire kamp te Casablanca zou landen, door een tornado gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het toestel vloog in brand. De in zittenden, een kapitein en zijn adjudanl kwamen in de vlammen om. JUNKERS VLIEGTUIG NABIJ DESSAU VERONGELUKT. Tijdens een proefvlucht is een vliegtuig van de Junkersfabriek te Dessau omlaag gestort, waarbij de kapitein-vlieger Neuen- hofen en ingenieur Kreft om het leven zijn gekomen. Kapitein Neuenhofen heeft tijdens den oorlog deelgenomen aan 10 luchtgevechten en is na den oorlog in dienst van Junkers getreden. In 1929 behaalde hij het wereld- hoogterecord. KOOPT BIJ HEN. DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEERENI Opgebaard Westminster Hall te Londen Hgt het stoffelijk overschot v~ wijlen Z. M. staan de wachters bij de katefafll Koning George V ven Engeland. Roerloos

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5