DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang ZATERDAG 25 JANUARI 1936 No. 8326 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Vooi Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij >nze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal He» Geïllustj eera Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiëci 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. V Het dure bijzonder onderwijs 1 Het bijzonder onderwijs met al die klei ne schooltjes maakt het lager onderwijs zoo duur. Dit is een bewering, die nog al 'ns gelanceerd wordt.. Evenveel keeren weerlegd wordt. En toch weer telkens op nieuw in het debat wordt gebracht nu weer bij de bekende door de regeering voorgestelde bezuinigingsmaatregelen op onderwijsgebied. Wij willen hier weer 'ns op enkele cijfers uit de statistiek de aan dacht vestigen. Enkele cijfers, die geven een eigenaardige kijk op de verhouding in grootte van de openbare en bijzondere scholen. Er zijn nu nog 110 openbare eenmans- en 109 tweemansscholen, terwijl er slechts 16 éénmans- en 66 tweemansscholen bij het bijzonder onderwijs zijn. Nemen wij hierbij nog de driemansscho.T len van openbaar en bijzonder (respectie velijk 140 en 100), dan zien we, dat er 539 openbare en 182 bijzondere kleine scholen zijn. Van de openbare scholen zijn er dus 12,8 pet. kleine scholen en van de bijzon dere slechts 4,1 pet. Ook de groote scholen vallen zeer in het nadeel van het openbaar onderwijs ïiit. Er zijn slechts 4 (zegge vier) openbare sc>olen boven de 400 leerlingen, terwijl het bijzonder er 80 (tachtig) telt. Gevolg van een en ander is, dat het ge middeld aantal leerkrachten per openbare school nu is 2,71 en het bij de voorgestelde schaal 2,63 zou worden. Bij het bijzonder onderwijs zijn er nu 3,37 en 't wordt dan 3,33. Dat de legende van het dure bijzondere onderwijs toch eens eindelijk uitgestorven moge zijn! EEN BIDPRENTJE HET DOODSPRENTJE VAN PASTOOR LIT JENS. De volledige tekst van het doodsprentje voor wijlen pastoor Litjens, die op zoo vreeselijke wijze om het leven werd ge bracht, luidt als volgt: In het H. Misoffer der Priesters en de gebeden der geloovigen wordt aanbevolen de Ziel van Zaliger den Eerwaarden Heer GERARDUS JACOBUS JOZEPHUS LITJENS. Geboren te Wanssum den lOden Juni 1888, Priester gewijd te Roermond 30 Maart 1915, Professor benoemd Bissch. College Weert Sept. 1915, Pastoor benoemd te Geijsteren Sept. 1935, Plechtig geinstal- leerd 3 Nov. 1935, aldaar overleden 19 Jan. 1936, door misdadige hand van het leven beroofd. Gij, o Heer, hebt dit zoo toegelaten, Uw H. Wil geschiedde en zij gezegend in eeuwigheid. Neem dit offer mijns levens tot uitboeting mijner tekortkomingen en Heer reken hun deze misdaad niet aan. Mijn innig geliefde Vader, Broeders. Zusters en Bloedverwanten, hart en hoofd omhoog tot Hem, die ons geleerd heeft te bidden: Onze Vader, die in den Hemel zijt. Bij Hem vindt gij zeker wat gij noo- dig hebt, troost en volle overgeving. Mijn dierbare Parochianen: om God hebt gij mijne eerste groote liefde gehad; hebt dank voor uw volgzaamheid, bewaart den vrede en de liefde. Mijn geachte medebroeders, van u vraag ik: miseremini mei saltern vos! en gedenkt mijner aan het altaar. Zoet Hart van Jesus, wees mijne liefde, 300 d. afl. Zoet Hart van Maria, wees mijn heil, 300 d. afl. WERKLOOZLNZORG IN NEDERLAND Getallen die tot ons spreken DE JEUGDWERKLOOSHEID Voor de Vereeniging „De Industrieels Club" en het Departement Amsterdam van de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel, sprak gisterenavond de heer Meyer de Vries, Hoofdinspecteur voor de Werkverschaffing, over „Werkloozenzorg in Nederland". Aan ie hand van eenige grafieken, schetste spreker den omvang van de werk loosheid in ons land. Hij wees erop, dat deze werkloosheid de laatste jaren helaas regelmatig neiging heeft om omhoog te loo- pen. Zoo bedroeg het aantal ingeschreven werkloozen aan het einde van de maanden December 1933, 1934 en 1935 achte-eenvol gens rond 293.000, 400.900 en ruim 468.000. Dezelfde tendenz van stijging is waar te nemen in het aantal personen, dat van over heidswege, hetzij door werkverschaffing, het zij door steun wordt geholpen. Bedroeg dit aantal einde November 1933 rond 189.000, eind November 1934 was dit aantal geste gen tot 210.600, om één jaar later, Novem ber 1935, te bedragen ruim 242.000. Het ligt voor de hand dat de uitgaven voor werkloozenzorg van groote beteekenis zijn geworden. Het is niet buitengesloten, dat alleen voor wat werkloozenzorg betreft in 1935 van overheidswege een bedrag be schikbaar is gesteld, dat niet ver van de 150 millioen gulden ligt. Wanneer men dit be drag omslaat over alle Nederlanders, dan komt men over een bedrag van ongeveer 18.a 19.per jaar, per inwoner, het geen overeenkomst met ongeveer 1.25 per gezin en per week, d.i. dus 60.a 65. per jaar. Wanneer men ook nog rekening houdt met de uitgaven van armoedezorg, die ongeveer tien millioen gulden per jaar bedragen, dan zijn de uitgaven voor werk loozenzorg en armenzorg per Nederlander, ongeveer 34.per jaar of wel dooreen- genomen 2.— per gezin per week. In den joop van de jaren heeft de Neder landsche overheid steeds ten volle getoond, dat zij haar plicht ten opzichte van de werkloozen begreep. Op verschillende wijzen is deze hulp tot uiting gekomen. Een van de oudste vormen is die van de werkloos heidsverzekering en het is belangrijk hier mede te deelen dat van 1917 tot 1934, meer dan 194 millioen gulden door middel van de werkloosheidsverzekering is uitgekeerd, waarvan ongeveer 73 1/2 millioen gulden door de arbeiders, die tegen werkloosheid verzekerd zijn, zelf is opgebracht. Het voorbeeldige en belang- looze werk der vakvereenigin- gen. In dit verband wees spr. er nog op, dat in sommige kringen, in woord en geschrift, wel eens bezwaar wordt gemaakt tegen het feit, dat de werkloosheidsverzekering, hoe wel er belangrijke en intensieve controle van de overheid is, voor wat betreft de uit voering, in handen is van de vakbeweging. Wie aldus spreken, zoo zei de heer De Vries, hebben geen voldoende inzicht in hetgeen op voorbeeldige wijze al jaren achtereen en meerendeels belangeloos door duizenden eenvoudige arbeiders in den lande, wordt gedaan. Een ieder, die deze praktijk kent, moet waardeering hebben voor het werk van deze mannen Ook bij andere toepassingen van de werkloozenzorg, namelijk bij de werkverschaffing en de steunverleening, toont de vakbeweging de moeilijkheden, waarvoor de overheid is gesteld, alleszins te begrijpen. De ervaring, welke spr. daar omtrent nu reeds jaren achtereen heeft, heeft overduidelijk bewezen, dat de bona fide vakbeweging er prijs op stelt, om met de overheid samen te werken, om door de zware tijden heen te komen. Het was spr. een behoefte om dit in een kring, als waar voor hij thans mocht spreken, te zeggen. De heer de Vries besprak ook het vraag stuk der werkloosheid onder de jeugd en hij vertelde hoe hieraan door de overheid de laatste vier jaren in steeds toenemende mate groote aandacht wordt geschonken. Het is niet buitengesloten, dat alleen het Rijk in het jaar 1935 voor dit doel ongeveer 1 millioen gulden zal hebben besteed, waar boven dan nog komen de belangrijke bedra gen, door gemeentebesturen uitgetrokken en de eveneens groote geldsommen, welke de verschillende richtingen voor dit doel ter beschikking hebben gesteld. Achtereenvol gens vertelde spreker van de centrale werk plaatsen, die voor de -werklooze jeugd in het leven zijn geroepen en die reeds in on geveer 25 gemeenten zijn; verder van het omvangrijke theoretische- en vakonderwijs, dat thans reeds zeker in ongeveer 160 a 170 gemeenten voor de werkloozen is georga niseerd en vestigde vervolgens de aandacht op de bijzondere werkverschaffingen, die in een 80 gemeenten voor jongeren zijn ge opend. Ook van het kampwerk, dat de vier hoofdrichtingen van ons volk tezamen met de regeering in 'n zestiental kampen hebben samengebracht, werd den aanwezigen en kele bijzonderheden medegedeeld. Er is geen werkschuwheid. Het droeve lot der werkloozen. Samenvattende zeide spr., dat men niet met denken, dat ondanks den geweldigen omvang van de werkloozenzorg in ons land, er reden is om te wanhopen over den ar- beidslust van de werkloozen zelf. Zij, die dagelijks in den arbeid van de werkloozen zorg zitten, weten dat zeer zeker onder de meer dan tweehonderdduizend die geholpen moeten worden, een zeker aantal is, dat van weinig fut blijk geeft, maar het overgroote deel van de werkloozen is werkelijk bezield met de gedachte om te willen werken. Men zij dan ook wel zeer voorzichtig met het uitspreken van woorden als: arbeidsschuw- heid en meer dergelijke gezegden. Als men zelf dag in dag uit het voorrecht geniet van te mogen arbeiden, dan beseft men soms niet voldoende wat het zeggen wil om iede- ren dag weer te moeten opstaan met als eenige taak den gang naar het stempel lokaal. Bewondering moet men in feite heb ben voor de vele duizenden, die ondanks het naar beneden drukkende van hun leven, blijk geven, toch nog de kracht te hebben om er boven uit te komen. Om de moeilijk heden, die ons in de komende jaren nog wel deelachtig zullen zijn bij de zorg voor de werkloozen, het hoofd te kunnen bieden, zal het noodig zijn, dat ons geheele volk samenwerkt omdat mede alleen daardoor het mogelijk zal zijn betere tijden te doen aanbreken. BESTRIJDING VAN DE WERKLOOS HEID ONDER DE JEUGD. Haagsch initiatief: Twee jeugdige werk krachten in plaats van één, beiden met halve dagtaak. Het bestuur van het departement 's-Gra- venhage van de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel heeft op ruime schaal een circulaire verspreid, in welke het de geadresseerden aanspoort mede te werken tot bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd, door over eenkomstig de, door den heer L. Neher, directeur van den Gemeentelijken Tele foondienst te 's-Gravenhage, in een ver gadering van het departement en een ar tikel in Maatschappij-belangen, het orgaan van de Maatschappij, ontwikkelde methode in vacatures, welke voor jeugdige werk krachten geschikt zijn, twee in plaats van een jeugdige werkkracht aan te nemen, beiden met een halve dagtaak. Bij den Haagschen Telefoondienst, Ge meentewerken en het Gasbedrijf zijn er op deze wijze, op initiatief van den heer Ne her, geleidelijk 216 jongelieden te werk gesteld geweest met gunstig resultaat en werken er thans nog 62 op deze basis. B. en W. van 's-Gravenhage hebben bij cir culaire van 23 November 1935 den hoof den van de gemeentediensten de verplich ting opgelegd het stelsel toe te passen, waar het mogelijk is. De te werk gestelden zijn verplicht den vrijen halven dag te besteden om zich door middel van vakcur sussen verder te bekwamen. Het bestuur van het Departement ver wacht, dat, wanneer het door de gemeente gegeven voorbeeld door allen, die ertoe in staat zijn, wordt opgevolgd, er binnenkort geen jeugdwerkloosheid meer zal zijn in Den Haag. Bij de circulaire is een formu lier gevoegd, waarop men mededeelingen kan doen omtrent eventueele proeven en de daarbij gevolgde taakverdeeling. LANDGOED VOGELENZANG. In geschiedenis en literatuur bekend. Nu het zeer waarschijnlijk is dat de Padvindersjamboree 1937 te Vogelenzang gehouden zal worden op 't landgoed „Vo gelenzang", lijkt het ons interessant een en ander omtrent dit landgoed te vertel len: Huize Vogelenzang, vroeger „Vogelen- sance" geheeten, werd aan het einde van de 13e eeuw door Graaf Floris V (uit de Vaderlandsche Geschiedenis welbekend), gesticht als jachthuis. Jagen was immer voor de „groote Heeren" een sport bij uit nemendheid en het landschap, tot den Huize Vogelenzang behoorend, bood alle gelegenheid om aan die sport te voldoen. Het Huis heeft dan ook langen tijd als zoodanig dienst gedaan en is ook als zoo danig beschreven in den historischen ro man: „De Roos van Dekama" van Mr. J. v. Lennep. Hertog Albrecht van Beieren, Graaf van Holland, heeft het Huis in 1383 aan Reinout, Heer van Brederode, geschon ken, als vergoeding voor diensten, aan den Hertog bewezen. Langzamerhand geraakte het gebouw in BINNENLAND DE LANDDAG VAN DE R.K. STAATS PARTIJ. De Centrale Propaganda Dienst der R.K. Staatspartij deelt ons mede, dat de deel name aan den Landdag Zondag 2 Februari a.s. te Amsterdam zóó groot is, dat 20 Ja nuari j.l. reeds alle plaatsen in de Apollo- hal waren besproken. Waar de stroom van aanvragen om deel nemerskaarten nog steeds aanhoudt, be sloot de Partijleiding op denzelfden dag een parallel-vergadering te beleggen, waarvoor het Gebouw Carré, Amstel 151, is gehuurd, hetwelk aan 1900 bezoekers plaats biedt. De sprekers van den Landdag Zijne Excellentie jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Bee- renbrouck, mgr. dr. H. A. Poels, mr. M. P. L. Steenberghe en de Partijvoorzitter mr. C. M. J. F. Goseling verklaarden zich bereid ook in deze tweede vergadering het woord te voeren. De vergadering in Carré zal daarom een half uur later aanvangen dan de vergadering in de Apollohal, dus om half vier precies. Op de deelnemerskaarten staat nauwkeurig aangeduid, tot welke van beide vergaderingen zij toegang geven. Men geve zich daarvan tijdig rekenschap. Voor Amsterdamsche partijleden zijn deelnemerskaarten verkrijgbaar bij de Al gemeen e R.K. Propagandaclub (Voorzitter: E. Pouw, Hendrik Keyserplein 27, te Am sterdam). Een beperkt aantal toegangsbe wijzen voor niet-Amsterdammers is, bij in zending van 25 cent per kaart, nog ver krijgbaar bij het Algemeen Secretariaat der R.K. Staatspartij, Mauritskade 25, Den Haag (postrekening No. 692). Ter voorko ming van teleurstelling haaste men zich een toegangsbewijs welke tevens recht geeft op een aanzienlijke korting op de reiskosten aan te vragen. CONTINGENTEERING HAD SUCCES. Verbetering in de schroefbouten industrie. Ingediend is een wetsontwerp tot rege ling van den invoer van schroefbouten. Blijkens de toelichting is de beperking van den invoer van schroefbouten, schroe ven, moeten en steun materiaal voor vrij lei dingen bij K. B. van 21 December 1935, met ingang van 1 Januari 1936 voor het tijdvak van een jaar verlengd. De tot dusver genomen maatregelen tot beperking van den invoer van de onder havige artikelen hebben in zooverre aan de gestelde verwachtingen voldaan, dat niet alleen een verdere vermindering in de be drijvigheid der schroefbouten-industrie is voorkomen, doch dat ook van eenige ver betering mag worden gesproken. De toestand dezer industrie is echter nog geenszins van dien aard, dat steunmaat regelen thans overbodig zouden zijn. Voortzetting dezer con tingen teering acht de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart dan ook noodzakelijk. VERLENGDE CONTINGENTEERINGEN. Men verzoekt ons mede te deelen, dat naar mag, warden verwacht, bij de verlen ging der hierna te noemen contingenteerin- gen per 1 Februari a.s., de navolgende be palingen betreffende de autonome percen tages, basistijdvakken en de perioden zul len worden vastgesteld. Porselein, percentage 45 pet. waarde, ba sisjaar 1934. Aardewerk, percentage 25 pet waarde, basisjaar 1929-1930. Sanitair aardewerk, peroentage 80 pet. gewicht, basisjaar 1934. Tegels, percentage 70 pet. va hhet ge glazuurde oppervlak, basisjaar 1934. Huishoudelijk glaswerk 50 pet. gewicht, basisjaar 1935. Klompen, percentage 50 pet. gewicht, ba sisjaar 1935. - Bovengenoemde contingenteeringen zul len alle voor den tijd van een jaar worden verlengd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentage alleen betrek king hébben op de autonome landen contin genten, derhalve niet op de bij handelsver- puin tot het in het midden van de 17e eeuw werd herbouwd door J. de Jong, die ook het land rondom zeer verfraaide. Ver volgens was het bezit van de familie An- dreoli daarna van de familie Hartsinck en dan van jhr. W. P. Barnaart van Bergen, woonachtig te Haarlem, die het landgoed opnieuw buitengewoon mooi verbeterd heeft, zoodat het ook thans nog een van de mooiste landgoederen van ons land is. Kunstenaars hebben er vele schilderach tige plekjes vereeuwigd. De grootte be droeg destijds ruim 294 bunder. „Tijd" VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Volgens Abessijnsche berichten gouden de Italianen in Tembien zware verliezen hebben geleden. (2de blad). Het Engelsche volk defileert langs de baar van koning George. (2de blad). De Volkenbondsraad komt tot een ac- coord in de Danziger kwestie en verwerpt de klacht van Sovjet-Rusland tegen Uru guay. (2de blad). BINNENLAND. Verlengde contingenteeringen. (Ie blad Minimumprijzen bloembollenoogst 193 (lste blad). drag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. Stct. no. 17 bevat Kon. besluiten en bij- behoorende beschikkingen betreffende de contingenteering van den invoer van gres - buizen en hulpstukken en van klompen en klompenmakerswerk. WAT VOOR BLIKKENVLEESCH IN DE PLAATS KOMT. Plantenvetten? Het „Hbld." zegt, reden te hebben om aan te nemen, dat het dezer dagen gepubliceer de bericht, dat de regeering voornemens is de olie- en vetvoorziening onder haar con trole te nemen, verband houdt met de plan nen der regeering om te komen tot een ver vangingsproduct van het blikvleesch voor werkloozen en behoeftigen. Handhaving binnenlandse he minimum prijzen bloembollenoogst 1936. De heer G. C. Segers, directeur Neder landsche Sierteeltcentrale, deelt in het „Weekbl. v. Bloembollencult." het volgen de mede: Door het bestuur der Nederlandsche Sier teeltcentrale is aan Zijne Excellentie, den Minister van Landbouw en Visscherij, voor gesteld een bepaling in het Bloembollensa- neeringsplan voor den oogst 1936 op te ne men, krachtens welke kweekers een nader door de Nederlandsche Sierteeltcentrale te bepalen gedeelte van hun oogst aan hyacinthen, tulpen en narcissen zullen moe ten inleveren. De hoeveelheid in te leveren bloembol len zal afhangen van de verhouding tus- schen de oogst en de verkoopmogelijkheden. Door deze inlevering kan het Bloem boll en- surplusfonds in staat worden gesteld 85 pet. van den minimumprijs van de eventueel aan dit fonds over te dragen bloembollen uit te betalen, evenals dit in 1935 door de inlevering van hyacinthen is gescheid. Wellicht ten overvloede worden kweekers nogmaals er op attent gemaakt, dat trans acties beneden den minimumprijs onder geen voorwaarde kunnen worden toege staan en hieraan zeer streng de hand zal worden gehouden. Uitvoer van bloembollen. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart heeft de beschikkingen, betref fende den uitvoer van bloembollen naar Tsjechoslowakije ingetrokken en het in het desbetreffende Kon. besluit vermelde tijd vak doen eindigen op 1 Januari. Sierteelt-Centrale. Het „Kweekersblad" meldt, dat de heer D. W. Lefeber op verzoek van de regee ring, alsook algemeen uit het vak, bereid is gevonden, althans voorloopig of tot een e.v. opvolger is benoemd, zijn functie bij de Ned. Sierteelt Centrale en Bloembol- len-Surplusfonds weer waar te nemen. Geen vliegtuigfabriek te Gouda. B. en W. van Gouda deelen den raad me de, dat de verdere onderhandelingen met den heer H. Verfürden te Winterswijk, be treffende de vestiging te Gouda van de Na tionale Vliegtuig- en Transportwerktuigen- Industrie, niet tot een zoodanig resultaat hebben geleid, dat zij hun voorstel van No vember 1935, tot verhuur van industrieter rein aan de Nieuwe Vaart, binnen deze ge meente, kunnen handhaven. Het voorstel wordt derhalve door het College terugge nomen en kan als vervallen worden be schouwd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1