27ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KONING EDUARD VIII AANVAARDT DEN TROON Eedsaflegging voor den nieuwen koning WOENSDAG 22 JANUARI 1936 No. 8323 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: DAMMroAruT oo I r DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Vooi Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal BureaUX: PAPENGivACHT 32, LEIDEN Gewone Advertentiën 30 cent per regel Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal F Franco per post 2.95 per kwartaal TFI INT ADMÏNI^TRA TIF RFHAPTIF IC II Voor Ingezonden Mededeelingen wordt Het Geïllustj eerd Zondagsblad is voor de Abonné'. ver- TEL^ ADMINISTRAI IE 935, REDACTIE 15 II het dubbele van het tarief berekend, lr-ygbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by ripomiimmrp 1 n?/wl4 dHCTDI IC m 11 TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met v* 1 K li U IV1IVJ E. 1\ 1 UoUUO, rUjIoUj INO. 11 betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. verhuur, koop en verkoop: 0.50 PROCLAMATIE OP DE PLEINEN VAN LONDEN De voorbereiding van de uitvaart van koning George. dit nummer bestaat uit drie bladen. V Kiezers en gekozenen. Het is in dezen tijd vooral van groot belang, het parlementarisme goed te ziet* en zuiver te houden of te maken. De be strijders van dit stelsel vallen aan zeer verklaarbaar op de fouten, die er aan zitten, en willen ons er dan toe overhalen, om mèt het badiwater ook het kind weg te gooien. In verband met het zuiver-houden van het parlementaire regiem nemen wij met volle instemming over de volgende passage uit een artikel in de „Tijd" van gister avond: Het ware vervallen in de fout, door de S. D. A. P. reeds enkele malen ge maakt, de fout ook, waarom het Fran- sche perlementaire stelsel dreigt ten onder te gaan, wanneer, in strijd met goede Nederlandsche constitutioneele opvattingen, eenige partij instantie, an ders, dan bij het opstellen van een ver kiezingsprogram, directieven zou wil len geven aan de gekozenen. Dezen zijn in volkomen vrijheid door de kiezers op de plaats gesteld, waar ze nu zijd', om daar hun constitutioneele taak naar eer en geweten te vervullen. Zij hebben het recht, dat men vertrouwen erin zal stellen, dat zy dit ook inderdaad zul len doen. Het recht van de kiezers daar entegen is, om na afloop van de vier jarige periode ten gerichte te zitten, en him. van wie men meent, dat zij hun taak niet naar behooren hebben vervuld, niet meer voor een volgende periode dat vertrouwen te schenken. Men ziet, hoeveel wijsheid er schuilde in deze twee korte aphorismen van dr. Nolens: „alles op zijn tijd" en „ieder op zijn plaats". Wie uit slecht begrepen ijver erop aandringt, dat hiermee in strijd zal worden gehandeld, geeft, werd over eenkomstig zijn raad gehandeld, zoo wel aaionze Partij als aan het Parle mentaire regiem een knauw. Zoo is het! Maar: men vatte dit nu weer niet op naar den letter. De kiezers moeten den gekozenen tijdens den duur van hun afvaardiging geen „direc tieven", geen „leiddraad" geven, geen uit spraken of beslissingen van vergaderingen opleggen. Wel mogen zij, natuurlijk en dat kan zelfs heel nuttig zijn hun advie zen geven, hun inzichten en wenschen aan de gekozenen mededeelen. De gekozenen moeten echter binnen het raam van de beginselen en van het pro gram, waarop zij zijn gekozen, vry zijn en vrij worden gelaten. Zoo en zoo alleen kan men de afvaardiging van de kiezers in onze vertegenwoordigende lichamen als zoodanig geestelijk gezond houden. Zoo en zoo alleen kan men het parlementaire stelsel in zijn opzet en bedoeling zuiver houden. UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. In de eerste zitting van het nieuwe jaar heeft de Gemeenteraad een paar groote on derwerpen, die reeds eenigen tijd op af doening wachtten, afgewerkt. Vooreerst de bouw van een nieuwe gym nasium. Dit ongetwijfeld belangrijk besluit is genomen zonder veel discussie; alleen de heer Romijn maakte enkele aanmerkingen over de z.i. onjuiste d.w.z. oneconomische keuze van het terrein. Overigens beteeken- den de verdere debatten niets meer dan een relletje naar aanleiding van het feit, dat de heer Schüller met veel omhaal eraan meen de te moeten herinneren, dat hij in 1934 reeds een voorstel had ingediend om in plaats van een goedkoopere verbouwing van het bestaande gymnasium maar direct een heel nieuw gebouw neer te zetten. „Zie je wel, welk een juist inzicht ik toen reeds heb gehad!" Wethouder Tepe nam hem echter het fraaie pluimpje van z'n hoed, door op te merken, dat de omstandigheden wel h'eel anders waren geworden. Een verbouwing was in dien tijd inderdaad heel wat econo mischer, maar werd onmogelijk gemaakt door de weigering van het Rijk om den be- noodigden grond af te staan; en staande voor dit feit, zou de gemeente zich nog wel tweemaal bedacht hebben om maar een- twee-drie over te gaan tot nieuwbouw, wanneer niet het Rijk was bijgesprongen door zijn aanbod om het oude gebouw voor niet minder dan een ton over te nemen. 't Was jammer voor de mooie pluim; de heer Schüller was er niets over te spreken. Vervolgens is het voorstel van B. en W. inzake een herziening (bij wijze van proef) van de gastarieven erdoor gekomen. Er heeft omtrent deze nieuwe regeling veel misverstand bestaan, waarvan wel de erg ste was, dat men er een tariefs verlaging in meende te zien, welke dan als mislukt moest worden beschouwd omdat zij in vele gevallen geen verlaging gaf. De nieuwe regeling beoogt echter slechts .stimuleering van het gasverbruik, omdat men op betrek kelijk goedkoope wijze zijn gewone maxi mum kan overschrijden. Voor de juiste be oordeeling van het voorgestelde vastrecht- tarief heeft het artikel in „De Leidsche Cou rant" van verleden week Woensdag (welk artikel, tusschen twee haakjes, van den heer Manders was) goede diensten bewe zen. Een amendement-v. Eek om het voor geschreven minimum-bedrag van ƒ1.per maand te laten vervallen, werd verwor pen. Rondom dit amendement heeft zich een eigenaardig incident voorgedaan, toen bij het volgende punt (wijziging straatbe lasting) de soc. democratische wethouder Verweij als een echte wachter bij de schat kist pleitte tegen elke vermindering van de inkomsten der gemeente. Toen schoot de voorganger van den heer Verweij, oud wethouder Goslinga, een vinnige pijl op hem af door erop te wijzen, dat dezelfde Verweij, die nu zoo pleitte tegen een inkomstender ving van circa 10.000, even te voren ge stemd had vóór het bovengenoemde amen dement-v Eek, dat de gemeente, via de Lichtfabrieken, te staan zou zijn gekomen op nagenoeg eenzelfde bedrag. Het vinnige pijltje trof geen doel, want de beide groot heden zijn inderdaad niet gelijk. In het amendement-v. Eek stak ook een zekere dosis* bedrijfspolitiek (waaromtrent men overigens van gedachten kan verschillen) terwijl in het voorstel-Romijn, want daarover ging het louter verlies schuil de. Het voorstel-Romijn beoogde de terug gave van de betaalde straatbelasting over een perceel dat een half jaar had leeg ge staan. Tot nu had men hier met on verhuur de perceelen geen rekening gehouden, maar nu het in dezen tijd van laagconjunctuur nogal eens voorkomt, dat een huis geruimen tijd onverhuurd blijft, is het besef doorge drongen, dat het toch eigenlijk niet aangaat om een huiseigenaar te laten betalen voor iets, waar hij niets aan heeft. De straatbe lasting wordt n.l. geheven als vergoeding voor het onderhouden en schoonhouden van het straatgedeelte langs iemands huis. Maar als geen huisbewoner daarvan profiteeren kan, dat heeft de eigenaar dan aan zulk een straatonder houd? B. en W. hebben het bezwaar in principle aanvaard en een resti tutie in de verordening neergelegd voor een huurloos tijdperk van één jaar. Waarom die termijn zoo lang genomen, vroeg de heer Romijn en velen waren het met hem eens waarom geen restitutie reeds bij een half jaar? Ook dan immers geldt hetzelfde bezwaar. De raadsmeerderheid wilde er evenwel niet aan, waarschijnlijk uit fiscale overwegingen. Toen kwam de Sportstichting aan de beurt, die nu wat hooger op de agenda was geplaatst, zoodat zij ditmaal aan bod kwam. Bijna den geheelen avond is er mee heen gegaan, maar zij is tenslotte tot stand ge komen. Niet dan na veel vyven en zessen over de kwestie van de Zondagsrust. Deze Sportstichting krijgt n.l. verschillende speel velden en sportterreinen onder haar beheer en komt dan natuurlijk voor de vraag te staan: zullen wij de hekken al of niet op Zondagmorgen sluiten. Er was een stroo ming in den raad om dit gebiedend voor te schrijven. De linkerzijde verzette zich daar tegen op grond van de overweging, dat ieder de vrijheid moet hebben om den Zondag door te brengen, zooals hij zelf wenscht, althans op gepaste wijze. Hier komt weer de oude tegenstelling naar voren: godsdienst als privaat-aange legenheid en godsdienst als zuurdeesem van het geheele maatschappelijke leven. Wy kunnen hier op dezen principieelen strijd niet ingaan, deze is niet in een paar regels uit te vechten. Misschien zal de heer de Vries, de afgevaardigde van Nat. Herstel (dat de handhaving van het christelijk ka rakter van ons volk nastreeft) dat doen bij de a.s. begrootingsdebatten; maar thans, nu het aankwam op de toepassing van zijn be ginsel in de practijk, stemde hij in ieder geval met de socialisten mee. Ten slotte kwam nog een spoed-voorstel aan de orde om goedkoope groenten onder de werkloozen en armlastigen te distribu- eeren tegen lagen prys, doch dit voorstel werd uitgesteld, omdat men nadere gege vens verlangde en tijd ohi zich te beraden. Het voorstel was ook inderdaad wat al te overrompelend. Mr. H. G. DE VERKLARING IN DEN GEHEIMEN RAAD. Vandaag en gistermiddag is in Engeland de rouw om den dood des konings een wei nig op zij geschoven wegens de proclamatie van den nieuwen koning Eduard VIH. Gisteren had in het St. James Palace te Londen de plechtige zitting plaats van den Geheimen Raad, bijeengeroepen om het overlijden van den Koning te constateeren, alsmede de troonsbestijging van den nieu wen vorst. Dit is de eenige gelegenheid, waarop de geheime raad, die uit ruim 300 leden bestaat, voltallig vergadert. De nieuwe Koning werd niet terstond in de zittingszaal toegelaten. Men leidde hem in een nevenvertrek. Onder de diepste stil te werd de geheime raad in kennis gesteld van den dood van George V en de troons bestijging door zijn zoon. Vervolgens werd de nieuwe Koning metf het gebruikelijke ceremonieel binnengeleid. Zoodra de Koning de zittingszaal was binnengekomen, trad hij toe op de lords van den geheimen raad en verklaarde hij den troon te willen bestijgen. Volgens de traditie legde koning Eduard VIII voor de vergadering de volgende ver klaring af: „Voor het aangezicht Gods beken, be tuig en verklaar ik plechtig en oprecht, dat ik een geloovig protestant ben en dat ik in overeenstemming met het ware doel der wetten, de protestantsche troonopvolging verzekeren zal, de genoemde wetten naar beste krachten zal behouden en steunen, zooals de wet dat verlangt". DE EEDSAFLEGGING IN HET PARLEMENT. Het Lager- en Hoogerhuis zijn gistemid- dag om 6 uur bijeengekomen, om trouw te zweren aan den nieuwen koning, Eduard VIII. Eerst legde de Speaker van het La gerhuis den eed van trouw af. Hem volg den de eerste minister, de Kanselier van de Schatkist en de minister van binnen- landsche zaken. De eedsformule van den Speaker luidde als volgt: „Ik zweer bij God, den Almachtige, dat ik Z. M. Koning Eduard, zyn nakomelingen en opvolgers, volgens de wet trouw zal blijven. Zoo waar lijk helpe my God". Op dezelfde wijze geschiedde de plech tige eedsaflegging in het Hoogerhuis, waar de oorkonde eerst door den Lord-Kanselier, en vervolgens door den Lord-Zegelbewaar- der en den leider va nhet Hoogerhuis on derteekend werd. De eedsaflegging zal waarschijnlijk nog verscheidene dagen in beslag nemen. In aansluiting daarop zullen zoowel het Lager- als het Hoogerhuis een persoonlijke boodschap van den koning ontvangen, welke in het Hoogerhuis door den Lord-Kanselier en in het Lagerhuis door den Speaker zal worden^ voorgelezen. Beide Huizen van het Parlement zullen vervolgens moties van rouwbeklag en feli citatie aannemen. Het testament van koning George, zal, evenals in vroegere gevallen, niet gepubli ceerd worden, daar het niet aan notarieele verplichtingen is onderworpen en slechts bekend is aan de leden van het Koninklijk Huis. HEDEN PROCLAMATIE. Hedenmorgen geschiedde de proclamatie van den nieuwen koning, volgens een oude traditie op verscheidene openbare pleinen der hoofdstad. Teneinde een volkomen vlot verloop van deze ceremonie mogelijk te maken zorgden 5 bataillons infanterie uit Aldershot in de omgeving van de pleinen, waar de proclamatie in het openbaar zal worden voorgelezen, voor de afzetting. Terwijl gister de vlaggen halfstok woeien, waren zij vandaag in verband met de be kendmaking der troonsbestijging van Eduard VIII weerin top geheschen. De admiraliteit heeft instructie gegeven, dat Woensdagmiddag ter eere van den nieuwen koning op de geheele vloot saluutschoten zullen worden gelost. BOODSCHAP VAN KONING EDUARD VIH TOT DE MILITAIRE MACHT. Koning Eduard VIII heeft ter gelegen heid van zijn troonsbestijging boodschap pen gericht tot de Vloot, het Leger en de Luchtstrijdkrachten. In zijn boodschap aan de Vloot verklaart Eduard VIII: Den troon opvolgende, wensch ik, dat de Koninklijke Marine en al mijn andere zee strijdkrachten over het geheele Rijk weten met welke dankbaarheid ik mij de diensten herinner door deze strijdkrachten tijdens de regeering van den koning, mijn gelief den vader, bewezen en hoe zeer ik mij de intieme persoonlijke betrekkingen herinner tusschen mijn familie en het beroep, waar aan mijn vader zijn jeugd heeft gewijd en waarin ik en twee mijner broers onze vroe ge manbaarheid en opvoeding hebben ont vangen. De koning verklaart met trots de loyali teit en toewijding te hebben opgemerkt, waarmede de zeedienst wordt verricht en besluit zich bewust te zijn van het groote vertrouwen, dat hij steeds in de zeemacht zal kunnen stellen. Tot de land- en luchtmacht richtte de koning boodschappen van gelijke strek king. DE UITVAART VAN KONING GEORGE OVERBRENGING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT. Naar de kerk te Sandringham. Uit Sandringham meldde Reuter: Het was reeds donker en er viel een re gen gemengd met sneeuw, toen het stof felijk overschot van George V. overge bracht werd naar de kleine parochiekerk van Sandringham. De lijkkist werd op een baar overgebracht, voorafgegaan door des Konings pijpblazer en gevolgd door mu ziek van de grenadiers. De leden van het koninklijk gezin volgden in twee auto's In de kerk werd een korte plechtigheid gehouden. Donderdag naar Londen. Het stoffelijk overschot zal Donderdag middag te Londen aankomen en opge baard worden in Westminster Hall tot den dag der begrafenis. Reuter meldde nog uit Londen: De trein met het stoffelijk overschot van George V zal Donderdag om twaalf uur 's mid dags van het op 3K km. van Sandring ham gelegen Station Wolferton vertrekken. De kist zal naar Wolferton worden overge bracht op een affuit, getrokken door artü- leriepaarden. De leden van de koninklijke familie zullen de baar te voet volgen. De orde zal worden gehandhaafd door de po litie van Norfolk. Teraardebestelling op 28 Jan. De teraardebestelling van Koning Geor ge V zal plaats hebben op Dinsdag 28 Ja nuari. In de St. Georges kapel van het kasteel Windsor zal de rouwdienst gehou den worden. Het stoffelijk overschot zal rusten in een chapelle ardente van West- minster Hall, van Donderdag a.s. tot Dins dag. De rouwstoet zal trekken van West minster Hall naar Paddington Station. Hooge gasten voor de uitvaart. De Koning en Koningin van Noorwegen vertrekken heden naar Londen via Ber gen, teneinde aanwezig te zijn bij de ter aardebestellingsplechtigheden. Het Noor- sche hof zal twee maanden rouw dragen. Het Zweedsche kroonprinselijk echt paar zal zich naar Engeland begeven ter bijwoning van de teraardebestelling van Koning George V. Het Zweedsche hof zal drie weken rouw houden. Het is nog niet zeker of Koning Gustaaf zich ook naar Engeland zal begeven. De Duitsche delegatie zal, volgens een bericht uit Berlijn, behalve uit Von Neu- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Gisteren heeft de nieuwe Engelsche ko ning in den Geheimen Raad de troon aan vaard. Het parlement legde den eed van trouw af. Heden proclamatie op de pleinen van Londen. De begrafenis van het stoffe lijk overschot van koning George is vast gesteld op Dinsdag a.s. (1ste blad). Een gerucht, dat een auto van het Neder landsche Roode Kruis in Abessynië veron gelukt zou zijn, wordt tegengesproken, (2de blad). Fransch vliegtuig vermist. (Luchtv. 3de blad). BINNENLAND. Radio-rede van Prinses Juliana voor het comité De Kunst in Nood. (2de blad). De 4 pet. Nederlandsche staatsleenlng 1936 is met ruim 5 millioen overteekend. (2de blad). De jongste weekstaat van de Nederland sche Bank toont een verdere vermeerdering van den goudvoorraad met ruim 10 mil lioen. (2de blad). Benoemingen bij de Paters Franciscanen. (Kerkn., 2de blad). rath, bestaan uit twee generaals, o. a. Goe- ring en een admiraal. De familie Hohenzollern zal eveneens vertegenwoordigd zijn. Er zullen, aldus besluit Reuter, drie staatshoofden bij de begrafenis aanwezig zijn: de President der Fransche Republiek de Koning van Noorwegen en de Koning van Denemarken, Het medeleven der bevolking. De Lord-Kanselier heeft voor gisteren en den dag der begrafenis de sluiting ver ordend van alle theaters, bioscopen, sport- gelegenheden enz., maar daarenboven hebben alle hotels hun strijkjes afgezegd, alle partijen of feestelijke bijeenkomsten zijn uitgesteld en de rechtbanken en beurzen in het geheele land hebben vry- wülig gesloten. De politieke bijeenkom sten in het district Ross and Cromarty zijn afgezegd en de geheele verkiezings strijd blijft rusten. Vrijwel alle vergade ringen van openbare lichamen of particu liere instellingen zijn uitgesteld. Vandaag zal de radio weer een gewoon program doen hooren en mogen ook theaters en bioscopen heropenen, maar vele directies hebben drie dagen sluiting hunner amuse- ments-gelegenheden aangekondigd. Negen maanden hofrouw. Door Buckingham Palace is het volgen de officieele communiqué gepubliceerd: De Koning heeft gelast, dat het Hof in verband met het overlijden van Koning George V voor den tijd van 9 maanden, te beginnen met vandaag, rouw zal aan nemen. Het Hof zal op 21 Juli halfrouw aannemen, en den rouw op Woensdag, 21 October doen afloopen. De klokken in Sandringham Castle loopen niet langer een half uur voor. De klokken in Sandringham Castle, die steeds een half uur voor liepen, zijn gister morgen, op last van den nieuwen koning en de koningin-moeder gelijk gezet. Dat de klokken steeds een half uur voor liepen, vindt zijn oorzaak in een merk waardige gebeurtenis. Koning Eduard Vn miste eens een trein naar Londen, Opdat hem dit niet nog eens zou overkomen, be paalde hij, dat alle klokken in het kasteel en ook die in het dorp een half uur voor gezet moesten worden, hetgeen hem steeds- in staat zou stellen, op tijd te zijn voor het vertrek van een trein. Koning George heeft dit gebruik steeds gehandhaafd, doch de nieuwe koning heeft er onmiddellijk een einde aan gemaakt. RADIO-REDE VAN MINISTER BALDWIN. „Een toegenegen vriend is ons ontvallen." In zijn gisteravond voor de Radio ge houden herdenkingsrede voor Koning George, zeide Minister Baldwin o. a.: „Als leden van èèn familie zijn wij in rouw om den Koning. Er moeten op de wereld millioenen menschen zijn, die, als ik, het gevoel hebben, dat een toegenegen vriend ons ontvallen is, en dat gedurende langen tijd de wereld zonder hem een armer, killer plaats zal schijnen. Mülioenen handen zouden, indien zij haar zouden kunnen bereiken, de Ko ningin worden toegestoken en tranen van sympathie zouden met de hare worden vergoten."

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1