RADIO-PROGRAMMA'S H DINSDAG 21 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 WOENSDAG 22 JANUARI. GEMENGDE BERICHTEN De gruwelijke moord op den pastoor van Geisteren TWEE OF DRIE DADERS? Onderzoek door de marechaussee Naar wij vernemen, is van de zijde der Koninklijke Maréchaussee een onderzoek ingesteld naar den moord op den pastoor te Geisteren, onder leiding van den Comman dant Jhr. Bowier. Er zijn eenige fotografi sche opnamen gemaakt, eveneens eenige gipsafdrukken van gevonden voetsporen. De mareohaussée verkreeg belangrijke gegevens door eenige vingerafdrukken, die in het huis werden gevonden. Het is gebleken, dat de bandieten op een verschrikkelijke wijze in het studeerver trek van den pastoor hebben huisgehouden, waar zij alles overhoop hebben gehaald en o.a. de boekenkast uit elkaar hebben geno men. Gisternamiddag had men nog geen ver dachten gearresteerd, maar zocht men in bepaalde richting van de grens. Hedenochtend zal dr. Hulst uit Leiden de gerechtelijke sectie verrichten. Gebleken is, dat de brandkast door de boeven is openge broken, maar het is niet zeker, dat er geld ontvreemd is. De pastoor had de gewoonte het geld te bewaren op zijn slaapkamer en daar is het teruggevonden. Het parket uit Roermond, dat gedurende den geheelen dag nasporingen heeft gedaan, is gisteravond vertrokken en werd heden terug verwacht. Nadere bijzonderheden. Wat de toedracht van de misdaad betreft moet, zoo meldt een „Msb."-correspondent, als vaststaand worden aangenomen, dat de daders omstreeks tien uur aan de pasto rie hebben aangebeld en den pastoor héb ben verzocht een zieke of gewonde te ko men bedienen, aan welk verzoek deze on middellijk gevolg heeft gegeven. Toen hij op weg was naar de kerk hebben dé schur ken hem daarop aangevallen,. Hierop wijst op de eerste plaats het feit, dat pastoor Litjens den sleutel van de kerk bij zich had, toen men hem overviel. Im mers hij droeg dezen sleutel nooit bij zich, doch hield hem geborgen in een lade vau zijn schrijftafel. Wanneer men in aanmer king neemt, dat deze sleutel ongeveer vijf tien centimeter lang is, ligt het voor de hand, dat de pastoor hem niet geregeld bij zich droeg. Bovendien heeft hij een kleine zaklan taarn bij zich gehad, welke eveneens in den tuin is gevonden, terwijl het slachtoffer van het gruwelijk misdrijf voorts zijn overjas aan had en een hoed op 't hoofd. De hoe£ werd na de ontdekking van den moord in de tuinheg teruggevonden. Twee of drie daders? Volgens sommige personen moeten er twee of drie daders zijn geweest, hetgeen zou blijken uit de gevonden voetafdrukken in den tuin. Ook het feit, dat een jongeman Zondag avond omstreeks tien uur tegen een heg langs den weg GeysterenWanssum op een afstand van een paar honderd meter van de pastorie drie onbeheerd staande fietsen heeft gezien, waaraan de jongeman op dat oogenblik begrijpelijkerwijs geen speciale aandacht heeft geschonken, doet onder de bewoners van Geysteren het vermoeden rij zen, dat deze fietsen aan de daders hebben toebehoord. Een spoor. Een door een politiehond gevolgd fiets- spoor zou in de richting van* de Maas lei den, zoodat het niet onmogelijk wordt ge acht, dat de daders met een boot van de andere zijde van de Maas zijn gekomen en langs denzelfden weg zijn verdwenen. Aan den overkant van de Maas kon de hond echter geen spoor terugvinden. Of in de werkkamer van den pastoor geld of voorwerpen van waarde zijn ont vreemd, is nog niet vastgesteld. Een gevecht. Pastoor Litjens moet zich tegen zijn aan vallers krachtig hebben teweer gesteld. Het hoofd van het slachtoffer vertoonde talrij ke verwondingen, veroorzaakt door hem toegebrachte slagen. De pastoor was een stevig en krachtig persoon. Tegen de overmacht is hij echter niet opgewassen geweest. Vooral de oude, bijna 80-jarige vader van het slachtoffer, die te Wanssum woont, is diep onder den indruk van het gebeurde. Twee arrestaties? Gisteravond liep in Venlo het gerucht, als zouden twee personen zijn gearresteerd onder verdenking bij den moord betrokken te zijn geweest. Van politiezijde kon men ons hierom trent evenwel niet de minste inlichting ver strekken; terwijl de justitie evenmin eenige mededeeling doet. Heeft pastoor Litjens een voor gevoel gehad van zijn nade rend einde? Aan een correspondentie in „De Tijd" ontleen en we nog het volgende: Met praat over de laatste herinneringen aan den vermoorden priester. Hier in dit kraakheldere witte spitsboog- kerkje heeft hij Zondagochtend nog ge preekt. Daar op dien gebeeldihouwden preekstoel sprak hij, fijn beschaafd, zooals hij het kon, klassiek gevormd, oud-docent in de Grieksche en Latijnsche taal en toch eenvoudig, voor zijn simpele menschen ver staanbaar, over den vrede in Gods Rijk; over de bidweek voor den vrede tusschen de godsdiensten. Heeft hij kunnen denken. Ja! Een paar meisjes vertellen: giste renavond na het Lof zei de pastoor aan de misdienaars, die hem gediend hadden: van avond zal ik wel dood gaan, jongens! De knapen hadden er mee gelachen. Wie die jongens waren? Ze waren nu op school een zoontje van den meester was er trouwens bij. Die was ook misdienaar. De school ging juist beginnen. De mees ter een rustige, beschaafde man, met een donkeren keurig verzorgden "baard roept de vier misdienaars even de klas uit. Wie van jullie heeft gisterenavond het lof gediend? „Zullie tweeën". En vertel eens: zei de pastoor nog iets naderhand in de sacristie? „Ja, mijnheer", knikt een krullekop: ,,'m zei dat ie zoo'n gevoel had, dat ie vanavond nog dood zou gaan". „Maar, dat zei-ie wel 'ns meer", voegde nummer twee er aan toe. „Hij zei wel eens: ik heb zoo'n gevoel of ik niet oud word, of ik niet lang meer leef. En zou de pastoor dat gemeend hebben?" Ik denk het niet 'i was maar 'n grapje en wij geloofden d'r niks van. Wat denkt u ervan, meester? Ja ik had het nog niet gehoord ga jullie maar naar binnen jongens maar liegen doen ze niet. Het is mij trouwens opgevallen en ik heb dat al eerder gezegd dat de pastoor van het eerste oogenblik dat hij hier kwam, drie maanden geleden zoowat, zich voortdurend angstig toonde voor in brekers. „Het was anders een fijn besnaard man, onze pastoor. Hij was goed voor de men schen geleerd en tocih zoo héél eenvou dig". Allerlei geruchten doen overigens de ron de, niet alleen door het dorp zelf, maar door den wijden omtrek. Hier verzekerde men, dat de daders Duitschers waren, die al lang weer de grens achter zich hadden. Waar en hoe zij dan het water overstaken? Daar meent men te weten dat een groot bedrag aan geld werd meegenomen. Een derde heeft de overtuiging, dat de kerels uit de buurt moeten zijn in ieder geval de om standigheden in de pastorie goed moeten kennen, want juist Zondagavond had de pastoor, die Zondagsavonds altijd visite heeft, toevallig geen bezoek van zijn fami lie, die in het dorp woont. Weer een ander zoekt verband met een serie inbraken, die kort geleden in een steenfabriek te Tienray, in het raadhuis van Broekhuizenvorst en in het postkantoor te Steyl werden ge pleegd. En zoo phantaseert men vrij uit. De menschelijke justitie zwijgt. Zwijgend doen de marechaussee's hun plicht in de stilte van dit afgelegen eilandje, waar de kerk, de pastorie en de kostersboerderij ge drieën naast elkander staan, keurig onder houden en met den doodenakker tusschen zich, waar hooge boomen overheen ruischen. Het blijft stil op deze afgelegen plek. Het blijft stil in het witte Godshuis, dat met zijn ouden toren opsteekt uit het Limburgsche landschap. Het blijft stil on der het flikkerend lichtje van de Gods lamp, brandend voor den Eeuwigen Rech ter, die wreken zal die de hand ophief te gen Zijn priester, die de schaduw van den dood vooruit zag.... BRUTALE ROOFOVERVAL TE UTRECHT Gelukkig zonder ernstige gevolgen. Zondagavond heeft, naar het „U. D." meldt, een zeer brutale poging tot roofover val plaats gehad, waarvan twee bejaarde menschen, broer en zuster, wonende op den hoek van de Maliestraat en de Mon seigneur van de Weteringstraat te Utrecht het slachtoffer dreigden te worden. Met is gelukkig niet tot ernstige gevolgen gekomen. Om kwart voor acht werd aan bovenge noemd perceel gebeld. Er werd open ge daan; twee jonge mannen van ongeveer 25 jaar stonden op de stoep, die beweerden, dat zij een enveloppe voor den heer des huizes bij zich hadden, die zij hem graag persoonlijk overhandigden. Zonder eenigen argwaan werden de heeren in de* huiska mer gelaten, waar hun door den bewoners van het huis verzocht werd plaats te ne men, van welke uitnoodiging zij echter geen gebruik wenschten te maken. Wat of de bedoeling van de indringers was? Zij vroegen om geld maar hun gast heer gaf te kennen, dat hij niet geneigd was een financieele bijdrage te geven. Daarop dreigde één van de brutale bezoekers zijn revolver te gebruiken, wanneer niet ter stond aan hun verzoek werd voldaan. Waar schijnlijk dachten zij, dat de bewoners dan wel onder een hoedje te vangen zouden zijn. Maar de zuster van den bewoner deed zich toen gelden: zij liep naar de tuindeu ren aan den achterkant van het huis, opende deze en riep luidkeels: „Moord! Moord!" Een der overvallers trachtte haar het schreeuwen te beletten, maar zij wist zich los te werken en nogmaals om hulp te roe pen. Het resultaat van dit alarm was. dat de ongevraagde gasten het raadzamer achtten de been en te nemen. Zij wisten te ontko men en vluchtten'in de richting van de Ma liebaan. De indringers waren den bewoners niet bekend. BELGISCH INBREKER INGEREKEND. In 't noorden van Belgisch-Vlaanderen zijn de laatste weken verschillende inbraken gedaan. Er was voor de politie alle reden te vermoeden, dat de daders de grens wa ren overgetrokken naar Zeeuwsch-Vlaan deren. Te Aardenburg is de man met zijn vrouw en kind gesignaleerd en toen hij vermoedde, dat men hem op het spoor was. is hij doorgereisd naar Vlissingén. Hier nam het echtpaar intrek in een logement. De man bevond zich Maandagmorgen aan het station aldaar en een Belgische chauffeur wees hem aan tw.ee Belgische rechercheurs aan. De dief, die alleen te Brugge vier en te Ypereri 2 inbraken moet hebben ge pleegd, zette het op een loopen, doch werd gegrepen en daar hij tot alles in staat werd geacht, gefouilleerd, doch hij had geen wa pens bij zich. Intusschen was ook een Vlis- singsche agent er bij gekomen en de 28-ja- rige arrestant werd naar 't politiebureau overgebracht. Daarop is 'ook de vrouw in 't logement gearresteerd en een koffer in be slag genomen. Daarin bevonden zioh ƒ600, 50.000 francs en een 20-tal juweelen, die voldeden aan het signalement van die, wel ke verleden week bij een inbraak in een villa te Brugge zijn ontvreemd. DAM DOORGEBROKEN. Zondagochtend is de dam, welke den Trekvliet van de in aanleg zijnde eerste Binckhorsthaven te Den Haag scheidt, ten gevolge van ondermijning door het water doorgebroken. Omstreeks 8 uur werd de ondermijning geconstateerd. Met medewerking van de politie werden 's morgens ongeveer 80 ar beiders gewaarschuwd en zoo spoedig mo gelijk naar het werk vervoerd. Want de gevolgen van deze doorbraak hadden zeer ernstig kunnen zijn. Achter den Trekvliet zijn de uitgestrekte Veen- en Binckhorst'polders- gelegen. Deze polder ligt 50 c.M. beneden Delflands peil en dreigde dus onder water te loopen. De dam is door tot nu toe onopgehelderde oor zaak door het water ondermijnd. Verschil lende zoogenaamde „kwellen" hebben over een afstand van circa 40 meter den ruim 140 meter langen dijk ondergraven. BRAND IN EEN DRUKKERIJ. Gisteravond oan half tien is de brandweer te Amsterdam uitgerukt naar de Tweede Jan van dei" Heijdenstraat 85, waarin het gelijkvloersche gedeelte, in de Handels drukkerij en papierwarenindustrie der fir ma L. Kok, brand was ontstaan. Daar de bewoners niet aanwezig waren, moest de voordeur van de zaak worden opengebro ken. Het vuur bleek te woeden in een papier- voorraad in het achterhuis. Met één straal op de waterleiding konden de vlammen worden gedoofd. De brand is waarschijnlijk ontstaan, door dat een vonk uit de kachel in een bakje met poetsdoeken, dat in de nabijheid stond, was gevallen. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor den Leidsche. kantonrechter dien den gisteren een groot aantal zaken. Verkeersovertedingen. G. v. d. V., vrachtrijder te Delft, heeft op den Veursche Weg te Voorscho ten met zijn auto plotseling naar links gezwenkt zonder dit kenbaar te maken door een richtingaanwijzer uit te steken of signaal te geven. Een luxe-auto, welke passeerde, was de dupe geworden van dit gevaarlijke rijden. Eisch 15 subs. 8 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. J. L. te Amsterdam heeft 9 Augustus óp den Rijksstraatweg te Sassenheim met zijn auto getracht een tractor met opleg ger te passeeren aan de rechterzijde. Juist op dat moment wilde de tractor rechts af slaan om de Wasbeekerlaan in te rijden. Dit werd kenbaar gemaakt door het uit steken van den rechter richtingaanwijzer. De passeerende auto had nog getracht om voorbij te komen. Dit was gelukt maar door de groote snelheid waarmee gereden werd was verdachte tegen een hek ge botst. Dit rechts passeeren kwam hem te staan op een eisch van 10 subs. 5 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Hilversum IL 301 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble v, <L Horst. I.15 Gram.pl. 2.00 Quatre-mains. 3.15 Chr. Lectuur. Gram.pl. 4.00 Sopraan en piano. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten, reportage. 7.30 Causerie. Gram.pl. 8.00 Berichten, Sopraan en orgel. 9.00 Lezing. 9.30 Orgelspel. 10.00 Berichten, causerie. 10.20—11.30 Gram.pl. Hilversum I, 1875 M. V AR A-uitzend in g. 8.00 Gram.pl. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gevar. concert en lezing. 12.00 Gram.pl. en orgelspel. 2.00 Voor de vrouw. Gram.pl. 3.00 Voor de kinderen. Gram.pl. 6.30 RVU. Lezing. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Pianorecital en voordracht. 8.00 Berichten, waarna Operette-uitzen ding. m.m.v. solisten, het VARA-orkest en operakoor. In de pauze: Berichten, toe spraak. 10.25 Gram.pl. II.00 Orgelspel en gram.pl. D r o i t w i c h 1500 M. 12.05 Orgelspel. 12.35 Populair concert m.m.v. solist. I.35—2.20 BBC-Schotsche Orkest. 3.10 Pianorecital. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth, m.m.v. solist. 5.05 Kwintetconcert. 5.35 De Karl Caylus Players. 6.50 Tenorzang. 7.50 Dansmuziek. 8.50 BBC-Symphonie-orkest m.m.v. solist II.00 Harpkwintetconcert. 11.3512.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s 1648 M. 11.20 Populair concert. 2.50 Orkestconcert. 4.20 Zang. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Opera-uitzending m.m.v. solisten, koor en orkest. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. K e u 1 e n, 456 M. 11.20 Kamerorkest. 1.352.20 Gevar. concert. 3.50 Voordracht en concert. 5.20 Concert m.m.v. solisten en orkest. 8.05 Omroepkleinorkest. 9.5011.20 Populair concert en dana muziek. Brussel, 322 en 8484 nx 322 M.: 12.20 Dansmuziek. 1.302.20 Constantin-orkest. 6.20 Gram.pl. 6.35 Vioolrecital. 7.20 Dito. 8.20 Gram.pl. 8.50 Operette-uitzending. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Constantin-orkest. I.302.20 Dansmrziek. 5.20 Dito. 6.20, 6.50 en 8.20 Gram.pl. 8.30 Radiotooneel. 10.5511.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 m. 8.05 Concert. 9.20 Berichten. 9.50 Fluit en piano. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden 3e Programma. 8.00 Brussel (VI.). 9.20 Keulen. II.20 Kalundborg. Pl.m. 12.15 Brussel (VI.) 14.20 Kalundborg. 15.20 Londen Reg. 16.50 Parijs Radio. 17.20 Keulen. 18.50 Parijs Radio. 19.55 Rome of div. Na afloop Weenen of div. 4e Programma. 8.05 Parijs Radio. 9.30 Gram.muz. G. R. D. 10.35 Londen Reg. 12.05 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 15.10 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Droitwich. 19.10 Londen Reg. 9.50 Droitwich. 23.00 Londen Reg. L. L. te Leiden heeft 28 October als wielrijder het verkeer in gevaar gebracht door op den Lage Rijndijk te Leiden plot seling den weg over te steken, zonder dit kenbaar te maken door een teeken. Hij werd daardoor aangereden door een auto die juist passeeren wilde. Eisch 10 subs. 5 dagen. Uitspraak 5 subs. 3 dagen. G. v. S., die verstek liet gaan, heeft 11 November op de Jan van Houtkade te Leiden gereden met een motorrijwiel. Plotseling, zonder eenig teeken te geven, was hij daarna slingerend naar rechts af geslagen, waarna hij een meisje aanreed, dat gezeten was op de duo van een rijwiel, dat aan de hand werd meegevoerd door den vader. Na de aanrijding was verdachte hard door gereden. Na getuigenverhoor was de eisch 30.— subs. 10 dagen. Uitspraak conform. P. K. groentenhandelaar te Leiden heeft met zijn groentenwagen links den bocht genomen nabij de Kooilaan. Een wielrijder, die hem tegemoet reed en goed rechts hield, werd aangereden en licht ge wond. Eisch 15subs. 8 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. L. v. L. te Leiden moest terechtstaan omdat hij op 21 November als bestuurder van een auto geen voorrang heeft ver leend aan verkeer van rechts nabij het kruispunt Rijn- en SchiekadeHaag weg te Leiden. Een auto uit de richting Noord einde werd aangereden. Eisch ƒ20 subs. 10 dagen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. A. G. te Leiden, heeft 14 November een ernstige botsing veroorzaakt door als bestuurder van een auto geen voorrang te geven aan verkeer van rechts op het kruis punt VoldergrachtOude Vest te Leiden. Eisch 15 subs. 8 dagen.- Uitspraak 10 subs. 4 dagen. J. W. v. D. en C. v. d. Z. beiden te Lei den hebben tezamen het verkeer in ge vaar gebracht, door in de Boerhaavestraat te Leiden, plotseling met een handkar uit een werkplaats te komen zonder eerst uit te zien of de weg vrij was. Dit was niet het geval geweest, want juist passeerde er een auto, die'door den handwagen werd aangereden. Eisch voor ieder van hen 7.50 subs. 3 d. Uitspraak voot elk 6 subs. 2 dagen. J. G. M. te L e i d e n is met zijn auto de Papestraat te Leiden uit komen rijden zon der voldoende rekening te houden met het verkeer op de Breestraat. Hij was daardoor in botsing gekomen met een tram-trein der N. Z. H. T. M. Eisch 15 subs. 8 dagen. Uitspraak 10 subs. 4 dagen. W. M. H. C. H. te Voorburg heeft met zijn auto links op de Hoogewoerd te Lei den gereden zonder dat zulks noodzake lijk was. Eisch en uitspraak 5 subs. 2 dagen. G. A. M. v. d. K. te Veur heeft op den Veursche Weg te Voorschoten gere den met een driewielige motorbakfiets zonder rem Eisch en uitspraak 3 subs. 2 d. Aangehouden werden de zaken tegen F. K. te Rotterdam die een ernstige botsing heeft veroorzaakt op den Haagweg te Voorschoten door een andere auto te passeeren terwijl tegenliggend verkeer zulks niet toeliet. Tegen L. S. te Noord wijk die met groote snelheid het kruispunt Beeklaan Vinkenlaan te Noordwijk was genaderd en door die groote snelheid boven op een andere auto terecht was gekomen, die stond te wachten om verdachte voorrang te verleenen daar hij van rechts kwam en tegen J. P. te Leiden die 17 November met een ontzagwekkende snelheid boven op een anderen auto is gereden, die voor rang had. Dit was gebeurd op het kruis punt FruinlaanCobetstraat te Leiden. LUCHTVAART AMERIKA WIL EEN MONSTER- VLIEGTUIG BOUWEN. Het zou plaats moeten bieden aan 50 passagiers. Er bestaan plannen voor den bouw van een groot vliegtuig, dat 50 passagiers zou kunnen vervoeren en den afstand van de Oostkust naar de Westkust van Amerika in tien uren zou kunnen afleggen. Vooral de United Airlines, de Transcon tinental Airlines en de Western Airlines hebben belangstelling voor deze plannen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9