Nog slechts tot en met 25 Januari 6 DINSDAG 21 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 INGEZONDEN STUKKEN DE STEUNVERLEENING. Geachte Redactie. Artikelen en schrijvertjes, betrekking hebbend op of ook maar eenigszins verband houdend met steunverleening en werkloo- zenzorg, hebben steeds mijn bijzondere aandacht. Zoo las ik ook „de strafmaatregelen bij de steunverleening" in uW blad van Zater dag 18 Januari j.l., ingezonden door den heer Schaminée te Woubrugge. Genoemde heer citeert art. 17 der rijks steunregeling en knoopt daaraan beschou wingen vast, in verband met de Ministe- rieele circulaire d.d. 16 December 1935, no. 100 1424, afd. W. en S. Waar hier de persoonlijke zienswijze van schrijver naar voren wordt gebracht, zul len we dit gedeelte van het geschrevene passeeren, omdat het geenszins mijn be doeling is aan mijne correctie een polemisch karakter te geven. Iets anders wordt het echter, waar de heer Sch. spreekt over „den ruimeren arm slag" en beweert, dat het niet mogelijk is extra hulp te verschaffen uit de Gemeente kas en dat de ondersteunde krachtens de steunregeling niet op andere wijze mag ge holpen worden door het Burgerlijk Armbe stuur. Deze bewèring is in lijnrechte tegen spraak met de betreffende Ministerieele cir culaire d.d. 16 Januari 1935, no. 300 1403 afd. W. en S. en daarom absoluut onjuist. Indien de heer Sch. genoemde circulaire nog eens aandachtig leest, zal hij tot de overtuiging moeten komen, dat de Katho lieke Staatspartij in de Tweede Kamer door haar grooten stoot méér bereikt heeft, dan schrijver vermoedt. Op bldz. 3 toch zegt de Minister: „Wat aldus voor hulp van particuliere zijde geldt, zal uiteraard evenzeer gelden voor hulp, welke verstrekt wordt vanwege de kerkelijke of burgerlijke armbesturen". Extra-hulp vanwege het burgerlijk arm bestuur is dus wel mogelijk. De Haas van Dorsser gaat, in zijn 13e aanvulling op de steunregeling, nog verder en zegt, dat bij gebreke van een burgerlijke instelling van weldadigheid, daaronder bui ^emeester en wethouders moeten worden verstaan. Ik meen, geachte Redactie, deze opmer king te moeten maken, omdat misschien meerdere gemeentebesturen in den omtrek de door den heer Sch. gegeven interpretatie zouden kunnen volgen, tot schade van die gezinnen, welke op de allereerste plaats voor extra-hulp ingevolge „den ruimeren armslag" in aanmerking kunnen komen. Hoogachtend, Uw dw. M. W. ZOUTERIKS. WARMWATERKETELS Noordwijkerhout, 18 Januari 1936. Geachte Redactie, Zooals u bekend is, stellen de Stedelijke Lichtfabrieken ten uwent warmwaterketels beschikbaar tegen een maandelijksche ver goeding, die verband houdt met den in houd van een ketel. O.a. betaalt men voor een ketel van 50 L. 4.50 per maand. Toen dezer dagen bij een van mijn kennissen deze ketel werd op geruimd hij had n.l. zijn abonnement op gezegd, omdat zijn verminderde inkomsten niet meer toelieten 4.50 per maand voor een warmwaterketel te spendeeren deel de de monteur van de lichtfabrieken hem mede, dat sinds 1 Januari reeds meer dan 100 ketels waren opgeruimd. Ik vraag mij daarom ernstig af of het niet in het belang der lichtfabrieken zoowel als van de ver bruikers zou zijn, indien het tarief der warmwaterketels werd verminderd. Ware het tarief der ketels van 4.50 per maand op 3.50 gebracht mijn vorenbe doelde kennis had zijn warmwaterketel ge houden en waarschijnlijk velen met hem. Een warmwaterketel is in een huishouden zoo gemakkelijk, dat men er slechts noode afstand van doet. Dit klemt te meer in de tegenwoordige omstandigheden nu vele huisvrouwen gedwongen door den nood der tijden het huiselijk verk zelf moe ten verrichten. Als men dus van zijn ketel afstand doet, dan doet men dit vrijwel uit sluitend omdat men het tegenwoordig tarief niet kan betalen. Het laten wegne men van de ketels is dus een offer van de verbruikers, dat zij ter wille van de bezui niging gedwongen zijn te brengen. Doch is het voor de Stedelijke Lichtfabrieken niet buitengewoon onvoordeelig om de ketels te doen wegnemen en beteekent de verwij dering dus ook voor deze fabrieken niet een offer? Ik ben dit inderdaad van oor deel en ik meen dit oordeel hieronder even te moeten motiveeren. Voor het bedrag van ƒ4.50 per tnaand krijgt men: a. Gratis plaatsing van een warmwater ketel van 50 Liter, inclusief gratis aanleg van de leiding, zoowel binnen- als buitens huis. b. Gratis onderhoud van den ketel. c. Gratis verwarming van den ketel in de nachtelijke uren (117). d. Desverlangd gratis verwijdering van den ketel en van de leiding. De stroom voor de verwarming kost aan de lichtfabrieken practisch niets. Het is stroom die men 's nachts toch over heeft. De kosten voor Leiden zitten in de aan schaffing van de ketels, in de plaatsing en onderhoud en eventueel in de verwijdering daarvan.. Het is dus voor de lichtfabrieken van het grootste belang, dat de eenmaal aangeschafte en geplaatste ketels in be drijf blijven, daar anders het daarin ge stoken kapitaal vrijwel als verloren kan worden beschouwd. Ik heb gemeend goed te doen deze aan- VAN M'N BOEKENTAFEL Mgr. Dr. Tihamér Tóth. Het eeuwig leven. Religieuze voor drachten, gehouden in het stu diejaar 1934'35 in de Pazmany- Universiteitskerk te Budapest. Uit het Hongaarsch vert. door Frans Schneiders. Foreholte 1935. Voor in het boek vinden we het portret van den schrijver: een breed welvend voorhoofd, een vastberaden mond, een rustige onverschrokken blik. Een man! Iemand, die weet wat hij wil! En zooals de mensch is, zoo is ook het boek: recht op den man af. Het is niet het eerste boek van Tóth, dat ons in het Nederlandsch wordt aange boden. Het vorig jaar al kwam, eveneens bij Fqreholte, een ander van zijn boeken van dé pers, terwijl de Vlamingen al meer dere jaren terug begonnen zijn, uit deze overvloed te putten. We denken hier en kel maar een oogenblik aan dat kostelij ke boekje: „Reine jeugdrijpheid", dat overal door de jeugdleiders, maar niet minder door de jonge menschen zelf met werkelijk enthousiasme ontvangen werd. Het boek, waar we hier over spreken willen, ontstond evenals verschillende an dere van zijn geschriften, uit een serie conferentis, die hij in de kerk van de Pazmany-Universiteit te Budapest gegeven heeft. Hij heeft daar achtereenvolgens de verschillende punten van onze Geloofsbe lijdenis behandeld: zoo kwam hij hier tot het twaalfde Geloofspunt: ik geloof in het eeuwig leven. Hij behandelt deze stof met uiterst practische zin. Vooreerst wordt de gewichtige vraag gesteld, -of er wel een eeuwig leven bestaat. De schrijver laat Geloof en Wetenschap daar het antwoord op geven. En dan gaat hij onderzoeken, wat de leer van het eeuwig leven ons hier op aarde te zeggen heeft. De dood wordt opgeroepen als de groote leermeester voor het leven. Doctor Dood! In een serie prachtige hoofdstukken wordt de vrucht baarheid van de gedachte aan den dood uiteengezet. Achtereenvolgens spreekt hij over de triomfeerende dood, de onderwij zende dood, de vermanende dood, de ont nuchterende dood, de richtingwijzende dood, de troostende dood en de overwon nen dood. De drie laatste hoofdstukken gaan dan na, wat ons in het hiernamaals te wachten staat: vagevuur, hel en hemel. Ze worden elk naar hun diepere beteekenis geschetst. De groote verdienste van dit boek Is de evenwichtige verbinding van degelijke leer met een heldere, boeiende vorm. Tóth is een meester in het vinden van pakkende, volksche beelden, die ons onverwacht en fel als een bliksemstraal de waarheid voor oogen plaatsen. Hij heeft daarbij vooral op de practische kant van d-e waarheid ge let: leer voor het leven. De apologeet vindt hier een heldere verantwoording over het bestaan van ziel en hiernamaals, de ziel zorger vindt vruchtbare gedachten over de gewichtigste waarheden van het men- schelijk bestaan, iedere geloovige vindt er inzicht en moed. En vooral voor een re traite is dit een prachtig boek. De vertaler leverde goed werk. Het Hon gaarsch werd in vloeiend Nederlandsch omgezet. Slechts een enkele maal heeft hij zich vergist. Op pag. 22 in het citaat van Claude Bernard zal men klaarblijkelijk uurwerk moeten lezen in plaats van uur. Een dergelijke kleinigheid doet aan het geheel natuurlijk geen afbreuk. Zelfs de Hongaarsche verzen werden keurig tot Ne- derlandsche omgewerkt. Foreholte gaf het boek prettig uit. Een scherpe, gitzwarte letter op hagelblank pa pier en een fleurige buitenkant. Echt iets van hoop op het Eeuwig Leven! Zoeterwoude, 18 Januari 1936. DR. HENRI VAN ROOIJEN, Kruisheer. SPORT AUTOMOBILISME HET MOTORWEGVERKEER IN DE KNEL. De K. N. A. C. schrijft ons: Zooals bekend is kwamen onder vigueur van de vroegere wegenbelastingwet de op brengsten van de motor- en rijwielbelas tingen ten volle aan de wegenverbetering ten goede, zoodat het cijfermateriaal van deze opbrengsten steeds de volle belang stelling van de weggebruikers had. Im mers goede wegen zijn onmisbaar voor een vrij, veilig en economisch wegverkeer. Door de wet tot instelling van een Ver- keersfonds werd in 1935 het vroegere We genfonds ten grave - gedragen en werd de wegenbelasting vervangen door een met gemiddeld 50 pet. verhoogde motorrijtui genbelasting. Het bedrag der verhooging zou niet meer worden gebruikt voor de wegenverbetering, maar kreeg een andere bestemming nl. om mede te helpen de te korten van alle andere verkeersmiddelen te verminderen. De Regeering voorzag in de aanzienlijke belastingverhooging slechts een tijdelijke terugslag in de ont wikkeling van het motorwegverkeer. Het kan nuttig zijn, nu de belastingop- gelegenheid eens onder de publieke aan dacht te brengen. Ik voeg hier aan toe, dat door de wijziging van den gasprijs deze aangelegenheid nog aan actualiteit wint. Men kan zyn warmwaterketel opruimen en het gas dat men dientengevolge meer noodig heeft dan in 1935, betaalt men met slechts 0.04 per M.3 Met dank voor de plaatsing. •jy f brengsten bekend zijn, over het eerste jaar, dat het Verkeersfonds in werking was, eens zeer in het kort na te gaan, hoe het motorverkeer op de nieuwe last heeft ge reageerd. Uit de hierby gereproduceerde grafiek blijkt, dat het voortgezette optimisme van de Regeering in de draagkracht van het motorverkeer niet is bewaarheid. In 1935 bleef de opbrengst niet minder dan 11/4 millioen beneden de raming en dat terwijl over de eerste acht jaren van de wegenbelasting (en ook van de systema tische wegverbetering) gemiddeld per jaar bijna 2 millioen méér werd opgebracht dan was begroot. De reactie is dus ernsti ger geweest dan de Regeering voorzag, hetgeen als een zeer bedenkelijk verschijn sel moet worden beschouwd, immers is niet alleen een der laatste stukken wel vaart, die ons waren gebleven, aangetast, maar ook equivaleert elk millioen minder aan motorrijtuigenbelasting met 3 mil lioen minder in de Overheidskassen (ben zinebelasting, verhoogde en nogmaals verhoogde benzinebelastrng, personeele belasting, parkeergelden, tollen, ponten, enz.). Reeds voordat een Vergunningsstel sel voor openbaar vervoer van personen en goederen, als gevolg van de verkeers- coördinatie, zijn intree heeft gedaan, blijkt het torpedoschot van de drastische belas tingverhooging doel te hebben getroffen. Het motorwegverkeer met al zijn onmis bare voordeelen voor de volkswelvaart, blykt boven zijn grens te zijn belast. De spreekwoordelijke elasticiteit van dit ver keer is overschat. In 1936 zal blijken of de terugslag ln de ontwikkeling van het motorverkeer, zooals de Regeering meende, tijdelijk zal zijn ge weest. Uit het ramingcijfer in vroegere, goede jaren, is ongeslagen in een optimis me in deze onzekere economische tijden. De K. N. A. C. helpt van ganscher harte hopen, dat dit optimisme gerechtvaardigd zal worden. Ook de K. N. A. C. heeft maar onder voorbehoud van niet al te hooge lasten, vertrouwen in de vitaliteit van het motorverkeer. Nog een enkele toelichting op bijgaande grafiek: Het aantal motorrijtuigen is ln 1935 on geveer stationnair gebleven. Tegenover een tekort van 11/4 millioen op de motor rijtuigenbelasting staat een overschot van 0.4 millioen op de rijwielbelasting. Van de raming van 22 millioen over 1935 als opbrengst van de motorrijtuigen-be lasting zou ongeveer 7.5 millioen aan de wegenverbetering worden onttrokken en overgeheveld naar de sluitpost van het Verkeersfonds. PARKEERVERBODSBORDEN. De K. N. A. C. schrijft ons: In de Motor- en Rijwielbeschikking is bepaald, dat de borden die een parkeer verbod aangeven een diameter moeten hebben van 60 cm. en dat als herhalings- seinen achter het bord van 60 c.m. borden van hetzelfde model en denzelfden vorm met een middellijn van 20 c.m. mogen wor den gebruikt. Nu is het natuurlijk de bedoeling, dat deze bordjes van 20 c.m. voor het verkeer behoorlijk zichtbaar zijn, omdat, wanneer deze niet tijdig en goed kunnen worden waargenomen een overtreding wordt be gaan, waarop uiteraard een sanctie staat. Nu deze bordjes in de stedelijke bebouw de kommen meer en meer verschijnen, zelfs bij zijstraten, waar zij voor het ver keer uit die zijstraten niet bepaald „her- halingsseinen" zijn moet het nuttig en noodig worden geacht er op te wijzen hoe volkomen onvoldoende deze bordjes aan hun doel beantwoorden, omdat de waar neembaarheid meestal ten eenenmale on voldoende is te midden van uithangborden en andere reclames, die 's avonds soms- nog verlicht zyn en de aandacht van het wettelijk voorgeschreven bord afleiden. In de practijk is dus het kleine bordje van 20 c.m. diameter ondoelmatig gebleken, weshalve het noodzakelijk wordt, geacht in het belang van het verkeer met een overgangstermijn deze bordjes te doen vervangen door die van grooter model b.v. van 35 en 40 c.m. middellijn. 1 Richting-V erkecr Dit roode bord met witte streep betcuknntj gesloten voor alle ver» 'keer in deze richting De laalste ronde! Uw winkelier is nog maar een paar dagen in staat om U van het zeldzame voordeel te doen profiteren! Zorg dat U niet te laat komt, want zulk een voordeel moet U zich niet laten ontglippen. BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 25 JANUARI Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pokken Presto, 7'/2 ct zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pokken Presto zeeppoeder. Naam» N V. WASCHOLINEFABRIEK Heem Ie pleet, .ee het GRATIS PAK PRESTO geee eede. merh zeeppoeder egel U heelt recht op PRESTO ee »le U lel, geder, geelt, bee.deelt U. WO A-t 11-091 H In Leiden gevestigd. D. J. v. d. Berg, smid, K. Lijsbethsteeg 4 IJ. H. Biersma, winkeljuffr., Korevaar- straat 8a M. C. W. Boon, electricien, Nieuwstraat 34 K. F. Chr. Bösecke, rei ziger, Kernstraat 1 H. Colpa en fam., wegwerker, Bronkhorststraat 59a Th. R. F. v. Ditzhuyzen, leerares heilgym. Pa pengracht 7 A. A. Faber, J. v. Goyen- kade 22 E. L. Finkenstadt, dienstbode, Fagelstr. 49 F. Glastra, 1.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10 H. E. J. Greaves en fam., kleermaker, Hooigracht 98 S. A. Hermans, koopman, Vrouwen kerksteeg 6 R. Hermsen en fam., chauffeur, Roemer Visscherstraat 51 J. den Hollander, fa- brieksarb.. Rijndijkstraat 101 J. L. Janssen, slager, de Genestetstraat 40 M. de Jong, dagmeisje, Turfmarkt 4 R. E. Kahn, Oegstgeesterlaan 29 W. M. v. Keulen, adj. onderoff. art., Breestraat 10a J. M. Klaverwijden, P. de la Courtstr. 73 J. H. B. Kleikamp, Thorbeckestr. 15 H. Klein, machinist. Prinsenstr. 21 H. W. M. Leeflang, hulp i. d. huish., Ha ven 14a H. Los, boerenarb., Roodborst- straat 41 M. N. Lou wrier, v. Baerlestr. 2a A. B. v. d. Meer, banketbakker, Roodborststr. 24 C. F. A. M. Meerpoel, winkelier, Breestraat 171 *C. J. Meiman, Heerensingel 37 Wed. W. van Dieren Musly en fam., Fagelstr. 49 I. Niemeyer dienstbode, Zoeterw. Singel 103 C. P. Redert, Lammenschansw. 16 H. J. de Romijn en fam., mil. schoenmaker, Kas- tanjekade 29 C. Roosen en fam., opti cien. K. Galgewater 1 H. C. J. Minder- houdv. Rossum, Terweepark 3 C. Rijs- bergen, rijwielherst., Mirakelsteeg 37a J. M. Schalk, dienstbode, Cobetstr. 46 J. Sjardijn, kruidenier, L. Rijndijk 37 B. J. Spruit, slager, Aloëlaan 22 W. v. d. Star, schippersknecht. Ceciliastr. 12 H. v. Klinkenv. Tol, Loridanshof 10 R. Verhaaf en fam., kok, Coornhertstr. 53 W. H. Verkerk, dienstbode, Stations weg 2 J. Voorwinden en fam., hoofd eener school, Thorbeckestr. 21 B. de Vries, handelsagent. Nieuwe Rijn 55 R. J. de Vries, H. de Grootstraat 6. Uit Leiden vertrokken.. A. M. H. L. Harmsenv. d. Akker, N.-O. Indië. H. J. v. Amerongen, Den Haag, Denneweg 21a. A. MarkBakker, Den Helder, Californiestr. 16. M. F. Blanksma Wonseradeel, Arumerweg 51. M. A. L. v. d. Bosch. Sassenheim, Tijloosstr. 37. K» E. Boersema, Maassluis, Noorddijk 61. N. Crama, Kaapstad. H. J. Doggen en fam., Den Haag, Alb. Thymstr. 128. A. J. E. Dukkers van Emden, Amsterdam. Pr. Hendrikl. 49. S. Foekking, Den Haag, v. d. Vennestraat 100. C. v. Gelder. Al phen aan den Rijn, Oudshoornschw. 106. A. Groeneveld en fam., Rijswijk, Vondel laan- 23. H. W. Hannivoort, Utrecht, Sta tionsstraat 4. D. Heemskerk en fam., Noordwijk, v. Limb. Stirumstraat 18a. E. C. v. d. Heide, Rotterdam, Rochussenstr. 365b. C. v. Herwaarden, Rhenen, Cune- raweg B 55b. B. E. Huszar, Voorburg. Weversl. 32. A. L. C. Kool, Bloemen- daal, N. Stationsweg 2. A. J. de Langen en fam., N.-O.I.-. J. M. Leenders, Den Haag, Anemonenstr. 131. J. H. C. Lis man en fam., Den Haag, de Sillestraat 278. Ch. J. S. Locher, Amsterdam, Volke- rakstr. 59. J. W. Mastenbroek, Den Haag, Stadhouderspl. 35. E. Nolen, Rotterdam, West Zeedijk 126. A. M. Oving, Den Haag N. Duinweg 2. Wed. C. C. Platteel Plaizier, Rotterdam, Spiegelnisserk. 11a. N. W. A. Polane, Wasesnaar, Langstra 26. J. H. Posthuma, Batavia. J. de Pree en fam., Leeuwarderadeel, Ruysdaelstr. 18. E. van der NatRettig, Duitschland. H. v. Rosse, Den Haag, Kempstraat 101. W. Rothland en fam., Gütersloh. D. J. Rueb, Den Haag, v. Hogenhoucklaan 45. J. v. d. Schaar, Vlaardingen, Binnensingel 64. J. A. Schoofs, Amsterdam, Postjes kade 63III. M. Scureuder, Haarlem, Elisabeth-ziekenhuis. E. J. Stheeman, Den Haag, Offenbergl. 1. A. Stuiver. Aalsmeer, Weteringplantsoen 6 J. M. A. Triebeis, Nijmegen, St. Annastr. 158. A. Vis, Zierikzee, Poststr. C105. Wcag Lai Tam, Utrecht, Lichtegaard 8. A. A. A. H. v. d. Zanden, Tilburg, Korvelseweg 121 J. F. v. Zuilen, Rhenen, Cunetralaan B 55b. UIT DE OMGEVING LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Onder voorzitterschap van den heer Wim Bleijs hield de K.J.M.V. te Leidschendam, in samenwerking met de R. K. Middenstandsvereeniging „De Han ze" een goedgeslaagde en mooie ontwikke lingsavond, waarop de heer J. G. van Eeden uit Noordwijk behandelde het on derwerp: „De ordeningsgedachte in de nieuwe maatschappelijke verhoudingen". STOMPWIJK. Geboren: Gustavus Joannes z. van M. J. van Iperen en M. Brokken Chris- tianus Johannes z. van P. W. F. Kragt en A. J. Borst Gerardus Johannes z. van J. M. B. Ammerlaan en M. P. Tas. Ondertrouwd: Johannes van Rijt en Elisabeth G. Balfoort. VEUR. Geboren: Cornelia Maria d. van E. G. v. d. Helm en A. M. C. van Koppen Helena Maria Anna d. van J. J. Schuyt en H. A. M. Groenewegen. Gehuwd: N. J. Kippersluis en M. G. Halverhout. Overleden: Theresia Slippens 64 j.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7