Doet adverteer en verkoopen DINSDAG 21 JANUARI 1936 NAAR ORDENING IN HET KAPPERSBEDRIJF. Een Leidsche vakschool in wording. De onrustbarende toevloed van vreemde lingen, die zich in de laatste jaren een be staan in Nederland veroverden en daardoor den Hollanders in hun eigen land het brood uit den mond hielden, heeft de landsregee- ring tot ingrijpende caatj-egelen genoopt. Er kwam een wet, waarbij het verboden was buitenlandsche werkkrachten zonder vergunning op te nemen. In het kappers- bedrijf had dit tot gevolg, dat vele buiten landers, die hier als kappersbedienden werkzaam waren, een eigen zaak begonnen. Een enquête, ingesteld door den Neder- landschen Kappersbond, wees uit, dat in Nederland één kapper op 8 a 900 inwoners inoodig is. Op het oogenblik is er echter één op de 400, zoodat het aantal kappers(sters) dubbel zoo groot als noodig is. Wanneer de Bedrijfsradenwet 1935 in wer king treedt, krijgt de gemeente de bevoegd heid om regelend op te treden en nieuwe zaken toe te laten naar gelang zulks toe laatbaar is vanwege de kunde van den nieuwen zakenman en indien er behoefte aan een nieuwe zaak bestaat. Dat een ordenend optreden ook voor het Leidsche kappers bedrijf wel noodig is, moge blijken uit het feit, dat er vóór vier jaar hier ter stede 75 80 kappers gevestigd waren, terwijl dit aantal thans 140 be draagt. Het kappers bedrijf, georganiseerd in den Ned. Kappersbond, tracht intusschen zelf zooveel mogelijk regelend op te treden. Daarvoor werden kappersvakscholen ge sticht of leerlingen-cursussen ingericht, waardoor in den vervolge alleen zij tot het vestigen van een eigen bedrijf worden toe gelaten, die in het bezit zijn van een diplo ma van een dergelijke vakschool. De leer lingen moeten bovendien reeds één jaar in het bedrijf werkzaam zijn, willen zij voor het moge-n volgen van den cursus in aan merking komen. Dit is daarom aldus bepaald om te voor komen, dat iemand hoewel vroeger in een ander vak werkzaam geweest maar dadelijk een cursus in het kappersbedrijf gaat volgen. Ook Leiden heeft thans een dergelijke vakschool, welke vier klassen omvat en dus vier jaar (vier winterseizoenen) duurt. De lessen zijn theoretisch en practisch en wel: Maandagavond damesvakpersoneel, Dins dagavond heerenvakpersoneel en Woens dagavond damespatroonsleerlingen. De cur sus wordt gegeven in de bovenzaal van ,,'t Nut van 't Algemeen". De cursus staat onder theoretische leiding van den heer Botzen uit Den Haag, die ons nog een en ander over de nieuwe school vertelde. Het tekort aan geschoold Hol- landsch personeel was aanleiding tot deze richting door den Ned. Kappersbond inge slagen. De cursus omvat zooals trouwens be grijpelijk het geheele vak, onduleeren, haarknippen, haarverven, permanenten, alles met de modernste apparaten. Het ligt daarbij vooral in de bedoeling bij de leerlingen liefde en volledige kennis voor hét vak op te kweeken. De cursus omvat op het oogenblik 70 deelnemers. Wij waren gisteravond in de gelegenheid 'n kijkje te nemen in deze Leidsche vak school en we kregen de overtuiging, dat er ernstig gewerkt wordt: door leeraren zoo wel als door leerlingen. Het bestuur der vakschool bestaat uit de heeren: L. K. v.d. Vlist, voorz., Jac. Muusse, seer, en M. J. v. d. Meer, penn. Gisteravond gaf de Tooneelver. „Entre Nous" in de Recreatiezaal van het gesticht Endegeest" voor de patiënten een opvoe ring van het tooneelstuk „Robbedoes", een. blijspel in 3 bedrijven door Christien van BommelKauw en Henk Bakker. Regie D. Dusoswa, grime G. A. C. Hoppezak. Het werd op uitmuntende wijze opgevoerd en werd met hartelijk applaus ontvangen. Aan de mede werkende, dames werden bloemen overhandigd. VOLKSBOND-NIEUWS. Aan de besturen van de Vakbond-af dee lingen en de besturen van de onderafdee- lingen R.K. Volksbond, zij medegedeeld, dat de a.s. Bestuursraad-vergadering niet zal plaats hebben op Woensdag 22 Jan., maar op Donderdag 23 Jan. a.s. Besturen neemt van deze verandering goede nota. Als voornaamste agendapunt voor a.s. Donderdagavond staat op de agenda, op nieuw behandeling ontwerp begrooting R.K. Volksbond, afd. Leiden. Op deze vergadering is tevens gelegen heid Verslagboeken te bestellen van de ge houden Studiedagen te Voorhout. Besturen, het boek „Klokken en Sirenen" kan ook nog besteld worden. Filmvertooning in „Zomerzorg". De directie van „Zomerzorg", die niets onbeproefd laat om haar cliëntèle te trek ken en het haar aangenaam te maken, heeft gisteravond in het café-restaurant een proef doen nemen met een smalfilm- vertooning. Afgewisseld door de muziek van de Russische Band, welke deze maand in „Zomerzorg" concerteert, werden en kele aardige korte filmpjes vertoond, ver schillende teekenfilms, jachten «op tijgers en wilde katten, een journaal enz. Het waren talkies en soundfilms, die de volle belangstelling van het publiek hadden. Als het orchest weer wat aardige muziek ten gehoore had gebracht, ging het licht gedeeltelijk uit en kan men de films zien, volkomen scherp met muzikale illustratie of begeleid door het. gesproken woord, dat uit den loudspeaker klqnk. De films, welke van niet brandbaar ma teriaal vervaardigd zijn, zoodat vrije ver tooning mocht plaats hebben, werden met aandacht en spanning gevolgd. Met kleine tusschenpoozen duurde de vertooning van half negen tot half elf. Afgewacht zal echter moeten worden, hoe het publiek op den duur deze nieuwig heid zal ontvangen. Voorloopig zal de proef nog dezen avond worden herhaald. Wie dus met deze filmvertooning in een café-restaurant eens wil kennismaken, kan dat nog vanavond in „Zomerzorg" gaan doen. „St. Raphaël". Het bestuur herinnert den leden, aan de belangrijke vergadering (alleen Spoorweg personeel) op Woensdag 22 Jan, 20 uur, in het Bondsgebouw. Dan zal een bespreking plaats hebben inzake het voorstel der Di rectie N.S. om het personeel op 55-jarigen leeftijd te pensioneeren. Komt in grooten getale op. Het Bestuur. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 6571. N.V. „Alphia Film", Alphen aan den Rijn, Stationsstraat 3. Geven van filmvoorstellingen enz. Vest. fil.: exploitatie v. bioscoop te Katwijk aan Zee, Boskoop en Brielle. N. Pres.-comm.: L. Verleun, Alpen aan den Rijn. UIT DE OMGEVING RIJNZATERWOUDE. Ongeluk. Gistermorgen geraakte een paard, gespannen voor een driewielige kar en bestuurd door den 25-jarigen L. Roest alhier, op hol. Met het gevolg, dat de kar omsloeg en Roest onder de kar terecht kwam die over hem heen ging. Zwaar ge kneusd werd hij opgenomen, bloedend uit mond, oogen en ooren. De doktoren Sta- pensea en Loth uit Woubrugge waren spoe dig ter plaatse. Het slachtoffer bleek een zware hersenschudding te hebben. DE LEIDSCHE COURANT ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde de hee ren J. C. Gans, Rijswijk en M. C. Raeven, Roermond. LAATSTE BERICHTEN SCHENDING VAN HET AUTEURS RECHT? Door „Volk en Vaderland". CONTRACTBREUK VAN ROTTERDAMSCHE BAKKERS. Gelijk gemeld, hebben bakkerspatroons te Rotterdam op de Kerstdagen hun ar beiders laten werken, zulks in strijd, met de bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst, welke voor die gemeente geldt. Over deze contractbreuk hebben de vier betrokken arbeidersorganisaties zich beraden. In een dezer dagen gehouden vergadering hebben zij, naar wij verne men, besloten, tegen de betreffende werk gevers, eenige honderden een ge rechtelijke vervolging te doen instellen. AUTOBOTSING BIJ OUDESCHOOT. Veroorzaakt door autodieven? Gisterenavond heeft bij da Tjongerbrug ten Zuiden van het dorp Oudeschoot, een botsing plaats gehad tusschen twee auto's Jit de richting Wolvega kwam een auto lit Noord-Holland, terwijl uit de richting )udeschoot een vrachtauto uit Hallum laderde. Waarschijnlijk doordat de be- tuurder wegens de schaarsche verlichting .iet bord niet zag, dat aangeeft dat het uit de richting Oudeschoot komende ver keer voorrang heeft, vloog de auto uit Noord-Holland tegen de vrachtauto op. De personenauto en de brug werden daarbij beschadigd. De vrachtauto kon de reis voortzetten. De inzittenden van de 'perso nenauto, die de aanrijding veroorzaakt had, lieten hun wagen in de steek en keer den met de vrachtauto in Zuidelijke rich- ting terug. Zij kwamen echter niet verder I dan tot Meppel, waar zij, op verzoek van dé politie te Wolvega, gearresteerd werden, verdacht van autodiefstal. Vandaag worden I de verdachten, vier in getal, te Wolvega verhoord. DE ONTPLOFFING IN HET LABORA TORIUM TE GRONINGEN. De analyst aan de gevolgen overleden. De 34-jarige heer R. Hogendorf, analyst, die gistermorgen in het chemisch labora torium aan den Bloemsingel te Groningen, bij het nemen van proeven door een explo sie ernstige brandwonden bekwam en in het Academisch Ziekenhuis werd opgeno men, is hedenmorgen in de vroegte aan de bekomen verwondingen bezweken. De man laat een vrouw en twee kinde ren achter. 170 DOODEN DOOR DE KOUDE IN AMERIKA. NEW YORK, 21 Januari (A.N.P.). De kou degolf, welke de laatste dagen de Vereenig- de Staten heeft geteisterd met vorst en sneeuwstormen heeft tot nu toe 170 dooden geëischt. Een groot deel hiervan is omge komen tengevolge van verkeersongevallen op de gladbevroren wegen. EEN VERKLARING VAN GOUVERNEUR HOFFMANN. Hij hoopt op opheldering van het Lindbergh-drama. NEW-YORK, 21 Jan. Gouverneur Hoff mann heeft verklaard, dat hij uitstel der terechtstelling van Bruno Hauptmann slechts heeft toegestaan, omdat hij hoopt, dE?l het geheele geval nog worden opge helderd. De talrijke elkander tegenspre kende verklaringen der getuigen hebben hem er toe gebracht, de politie te verzoe ken, nieuwe pogingen te doen om even- tueele medeplichtigen te ontmaskeren. De criminoloog Robert Kicks uit Wash ington, die door Hoffmann belast is met een uitgebreid onderzoek van de geheele kwestie, zal trachten te bewijzen, dat het lijkje, gevonden in de nabijheid van Lind bergh's huis, niet het lijkje van het kind van Lindbergh geweest kan zijn. Kicks be reidt verschillende bewijsstukken voor, on der meer een vergroote foto van het lijk je, waarop een misvorming aan een der voetjes zichtbaar is. Het kind van Lind bergh had een dergelijke misvorming na melijk niet. EERSTE BLAD - PAG. 3 T BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor# volwassenen Lido: Toelaatbaar voor volwassenen Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: IJsbrand Otto Joseph x. van F. IJ. A. Sassen en H. M. v. Veen Margaretha Christina Hermina d. van J. C. H. Verhoeve en M. J. C. de Kroon Abigaël Wilhelmina d. van A. P. v. Reen en P. Swanenburg Hendrika Maria d. van Th. Fianen en W. M. de Lange Jo hannes z. van C. D. H. v. Halderen en G. v. d. Velden Jacob Franciscus Johan nes z. van J. de Best en A. H. M. Franse Jan Frederik Willem z. van W. F. v. d. Mee en L. v. Dijk. Gehuwd: W. C. Oudshoorn jm. en S. Aalbersberg jd. J. W. N. v. Heel jm. en C. J. Witteman jd. Overleden: H. C. v. d. ZeeuwKuij- venhoven wede. 81 j. B. S. v. Egmond de Jong vr. 39 j. N. TijstermanVoor- sluijs vr. 54 j. M. HasselbachWaas dorp vr. 84 j. M. W. v. d. Klugt m. 61 j. J. H. de Kruijs m. 79 j. J. Sinteur m. 67 j. J. Y. PeerenboomOsinga wede. 70 j. W. G. Verlaan m. 38 j. J. Benning m. 68 j. J. Koornhof wedn. 72 jaar. 1 WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel) Berlijn Londen New York Parijs Brussel Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm Praag Weenen Boedapest Prolongatie 2 1/4 pet. BEURSOVERZICHT. In de financieele centra wordt den laat- sten tijd groote belangstelling aan den dag gelegd voor de petroleumwaarden en dit is gepaard gegaan met een niet onbelangrijke koersverheffing. De grootere appreciatie voor de betreffende fondsen spruit onge twijfeld voort uit den aanmerkelijk verbe terden toestand van de petroleumindustrie. Naar gemeld, zijn den laatsten tijd de prij zen der ruwe petroleum, van benzine en an dere bijproducten in de Vereenigde Staten verhoogd en zooals bekend, zijn de Ame- rikaansche noteeringen van petroleumpro- ducten toonaangevend voor die over de ge heele wereld. Over het algemeen zijn de wintermaanden niet het meest uitgezochte seizoen voor petroleumprijsverhooging. doch het feit, dat men daartoe thans kon overgaan, doet wel uitkomen, dat de petro- leumsituatie in de Vereenigde Staten aan merkelijk gunstiger is geworden. Nu zijn de Vereenigde Staten niet alleen het voor naamste petroleum produceerende land van de wereld, want zij nemen ongeveer 60 pet. van de wereldopbrengst voor hun re kening, doch bovendien zijn zij de grootste verbruikers en de wereld-petroleum-situa- tie is voor een groot gedeelte afhankelijk van de verhoudingen in de Vereenigde Staten. Jaren achtereen was de toestand aan de overzijde van den Oceaan te eenen- male onoverzichtelijk, doch in September 1933 werd de Amerikaansche petroleumin dustrie onder controle gebracht en de pe- troleumcode werkte aanvankelijk bevredi gend. Het duurde echter niet lang of de door de overheid genomen maatregelen werden door verschillende plaatselijke rechtbanken onwettig verklaard en de daardoor veroorzaakte onzekerheid riep opnieuw de noodige verwarring te voor schijn en het gevolg was, dat in verschil lende staten van de Unie prijzenoorlogen werden ontketend. Toen het er zeer drei gend ging uitzien, kwamen de voornaam ste petroleum produceerende staten van Amerika echter tot een overeenkomst inza ke productieregeling, welke regeling 15 September van kracht werd. De ervaring heeft geleerd, dat hierdoor zeer goede re sultaten zijn bereikt. Vrijwel in alle sta ten van de Unie heeft men de productie goed onder controle en men is er zelfs in geslaagd de zgn. hot-oil, die tijden achter een prijsontwrichtend werkte, van de markt te weren en volgens de laatste berichten be draagt de hoeveelheid „onwettig voortge brachte petroleum" in Oost Texas niet meer dan tienduizend barrels per dag. Bo vendien is aan de onderlinge prijzenoorlo gen een eind gemaakt en daartegenover heeft men de prijzen van ruwe petroleum e.i verschillende derivaten weten te ver- hoogen. Zooals bekend had Californië zich bij de overeenkomst niet aangesloten, doch er zijn meerdere teekenen die er op wijzen, dat de overproductie van dezen Noord- Amerikaanschen staat eerlang tot het ver leden zal behooren. Het jaar 1935 is voor de Amerikaansche petroleummaatschap- pijen reeds veel voorspoediger geweest dan zijn onmiddellijke voorgangers, hetgeen duidelijk gebleken is uit de door verschil lende maatschappijen gepubliceerde winst cijfers en over het algemeen bestaat de op vatting, dat het jaar 1936 wederom voor spoediger zal zijn. De voorliefde, die meer dan eens voor petroleumfondsen aan den dag is gelegd, valt in verband met een en ander dus wel te verklaren. Wanneer U deze vraag aan een courant-uitgever stelt, zou hij U het gemakkelijkst kunnen antwoorden met den slagzin die allen courantenlezers zoo dikwijls onder de oogen komt en door den uitgever zoo dikwijls in de kolommen wordt afgedrukt: Adverteeren doet verkoopen 1 Het is echter niet geheel belangeloos dat een courant-uitgever dit bij herhaling de zakenwereld voorhoudt en verliest daardoor bij velen aanmerkelijk aan waarde. Daarom laten wij iemand hier aan het woord, die er geheel belangeloos tegenover staat en ons ongevraagd o.m. het vol gende schreef: „Het succes van het adverteeren van Woensdag is „totaal buiten verwachting. Daar ik reeds van ver schillende soorten los ben, vind ik het beste als het „kan, dat U de advertentie voor Zaterdag niet plaatst „daar ik anders een flater sla; ik moet eerst weer „inkoopen en dan kan ik beter de volgende week weer „eens adverteeren". Een ongevraagd attest, dat toch zeker wel bewijst dat Adverteeren doet verkoopen Doet er Uw voordeel mee! Hedenmorgen stond voor de rechtbank te Utrecht terecht mr. v. Lunteren, hoofd redacteur van „Volk en Vaderland" ter zake van de bekende kwestie inzake het pub lieer en van een vertrouwelijk schrij ven, verzonden door het R.-K. Werklieden verbond aan de aangesloten organisaties inzake den toestand van het reservefonds. Dit schrijven, dat van vertrouwelijken aard was, werd kort daarop gepubliceerd in „Volk en Vaderland". Naar aanleiding daarvan heeft de voorzitter van.het Werk liedenverbond een klacht bij de justitie in gediend wegens overtreding van de Auteurswet. De officier van justitie vroeg ontslag van rechtsvervolging op grond van het feit, dat het publiceeren van dit schrijven niet onder de auteurswet valt, daar deze slechts geldt voor werken van letterkunde, weten schap of kunst. (Wij wijzen in tegenstelling tot deze op vatting van den officier van justitie op art. 10 van de Auteurswet, waar onder „wer ken van letterkunde, wetenschap of kunst" verstaan wordt: o.a. boeken, brochures, nieuwsbladen, tijdschriften enalleande- re geschriften. En dat' het de bedoe ling van den wetgever is geweest ook brie ven onder die „alle andere geschriften" te begrijpen, volgt uit de M. v. A. op het wets ontwerp, waaf gezegd wordt: „In antwoord op de gestelde vraag kan worden medege deeld, dat naar de bedoeling van het wets ontwerp inderdaad op brieven auteursrecht bestaat, zoodat de ontvanger zich van open baarmaking en van verveelvoudiging zal hebben te onthouden". Red. „L. Crt.") INVAL BIJ „ZWART FRONT". Het hoofdkwartier verzegeld. Hedenmorgen heeft de burgemeester van Oisterwijk, gezamelijk met de dis tricts-commandant van de maréchaussée een inval gedaan in het Hoofdkwartier van Zwart-Front, de drukkerij en Uitgevers- Maatschappij „Oisterwijk", en het woon huis van den directeur dier maatschappij tevens leider van Zwart-Front den heer A. van de Boogaard. Het hoofdkwartier en de woning van den directeur werden ver zegeld. In de drukkerij werden een gedeelte van de persen en eenige zettafels, waarop zich zetsel van opruiende geschriften bevond, in beslag genomen op een wagen geladen en naar het Raadhuis vervoerd. In de woning van het hoofdkwartier werden geen bijzondere stukicen gevonden. SANEERING SLAGERSBEDRIJF. Deze dagen heeft te Utrecht een verga dering plaats gehad van de hoofdbestu ren der betreffende arbeidsorganisaties met de gezamenlijke slagerspatroonsbon den met het doel te komen tot saneering van het slagersbe,drijf en de vleeschvoor ziening en tot algeheele samenwerking van beide partijen. Naar verluidt hebben de vertegenwoordigers der roomsch-katholie- ke, christelijke, moderne en neutrale werk nemersbonden zich in deze vergadering bereid verklaard, deze samenwerking in hun organisatie te verdedigen en te pro- pageeren. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Hedenochtend is door onbekende oor zaak de schuur van den landbouwer Stein- busch aan den Haanraderwog te Kerkrade tot den grond toe afgebrand. Er verbrand den behalve flinke kwanta hooi en stroo, de landbouwwerktuigen, benevens twee koeien, een varken en een paard. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorlog in Oost Afrika HET ITALIAANSCH LEGERBERICHT. ROME, 21 Januari. (A. N. P.). Legerbe- richt no. 102 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio seint: De troepen van generaal Graziani ach tervolgen verder het vluchtende leger van Ras Desta. Aan het Noordelijk front heeft een ondoraanvoerder zich met zijn ge wa penden onderworpen aan onze militaire autoriteiten te Agula. In het Andino-gebied te Zuid-Westen van Makalle is een bombardementsvlieg tuig omlaaggestort. DE MILITAIRE VOORUITZICHTEN NA DE OVERWINNING BIJ DOLO. MILAAN, 21 Januari (A.N.P.). De welin gelichte militaire medewerker van de „Ga- zetta del Popoio" te Turijn behandelt de vooruitzichten na de doorbraak bij Dolo. Volgens hem is het leger van Ras Desta vol komen verloren, zonder dat de mogelijk heid van herstel bestaat. Graziani is een te goed veldheer, dan dat hij zich een zekere overwinning zal laten nemen. Nu Ras Desta en dedjas Beiene Meret bui ten gevecht zijn gesteld en daarmede elk gevaar voor binnendringen op Italiaansch gebied is geweken, kan Graziani de strijd met Ras Nasiboe bij Gorahei weer opnemen. De toestand is thans volkomen gewijzigd, het is niet meer 3 tegen 1, doch 1 tegen 1, waarbij voor Italië buitendien nog de pres- tige-winst van voordeel is. Zonder twijfel zullen zich thans alle krachten op het Somalifront richten. Een kenmerk van een koloniale oorlog is deze •snelle wijziging van den toestand. Volgens de schrijver bouwt men geen luchtkasteelen, indien men zegt, dat Gra ziani thans zijn blikken kan richten op Har- rar, op het hoogland van Harrar zal de be slissing vallen, Met de bezetting van dit ge bied zal de beslissing vallen, een ineenstor ting van het Abessijnsche keizerrijk zal dan onvermijdelijk zijn, aangezien hier alle we gen uit Britsch en Fransch Somaliland samenloopen, langs welke het vijandelijke leger de hulpmiddelen worden toegevoerd om het den tegenstand mogelijk te maken. Het is thans gemakkelijker vanuit het zuiden het hart van het Rijk te bereiken als vanuit het noorden; de 350 km., welke Wa- randab scheiden van de lijn Djijiga-Harrer- Diredawa zijn ongetwijfeld gemakkelijker dan de 500 km. die Makale scheiden van Addis Abeba. TELEGRAMMEN 59.271/2 7.283 4 1.471'4 9.71 24.911/2 47.96 20.15 36.621/2 32 55 37.571/2 6 10

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3