RADIOPROGRAMMA'S ^1 8 MAANDAG 20 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE AANRIJDING TE ROTTERDAM. Eén doode en een ernstig gewonde. Op den Groenen Hilledijk te Rotterdam ter hoogte van het in aanbouw zijnd Zui- der Ziekenhuis zijn gisteravond twee voet gangers, het 15-jarig meisje D. van der M. uit de Pompstraat en de 28-jarige man J. Haringa uit de Bothastraat door een auto aangereden. Het ongeluk gebeurde, toen de auto den stoomtram, die in de richting van de stad reed, passeerde. Stoomwolken van de tram derden plotseling door den wind over den weg, zoodat het uitzicht van den automobi list, J. L., wonende te Rotterdam, belem merd werd. Hij verminderde reeds vaart, doch zag opeens de twee voetgangers vlak voor zich. Hoewel hij nog trachtte naar link» uit te wijken, reed hij deze aan. De geneeskundige dienst bracht het meis je en den man naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel, waar Haringa aan de gevolgen van een schedelbreuk is overleden. Het meisje is met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. De auto is voor onderzoek door de politie in beslag genomen. AUTO GESLIPT. Jongeman gedood. In het dorp Rhenoy is op den weg van Leerdam naar Beesd de 21-jarige groenten- venter J. Buunders met zijn auto geslipt en in een droge sloot terecht gekomen. De man kwam onder de kisten terecht, die achter in zijn wagen lagen, en is vermoedelijk ge stikt. Medische hulp, die terstond aanwezig was, kon niet meer baten. DE INBRAAK TE NUNSPEET. Arrestaties te Amsterdam. Rijksrechercheurs hebben gisterennacht in samenwerking met de centrale recherche van het hoofdbureau van politie te Amster dam een vijftal personen, twee vrouwen en drie mannen, gearresteerd. Het vijftal wordt er van verdacht in verband te staan met een inbraak, welke eenige dagen geleden te Nunspeet werd gepleegd. De rijkspolitie vond reeds spoedig na de inbraak een spoor, dat naar Amsterdam leidde. Tenslotte kon de officier van justitie te Zwolle opdracht tot arrestatie geven. Onder de vijf gearresteerde personen zijn zeer beruchte inbrekers, met name de lei der, die als „Witte Nelis" bekend staat en reeds vele straffen heeft ondergaan. Na de eenige jaren geleden te Amsterdam ge pleegde inbraak, is hij zelfs naar Amerika gevlucht. Ook daar heeft hij wegens dief stallen met braak eenige jaren in de ge vangenis doorgebracht. Na zijn terugkeer in ons land werd hij voor de inbraak te Amsterdam gearresteerd, doch moest we gens gebrek aan bewijs worden vrijgela ten. Ofschoon de bende tot nu toe niets heeft uitgelaten, zijn er sterke aanwijzingen voor hun schuld. Het onderzoek loopt mede over de vraag, of een of meer van de gearres teerden betrokken zijn bij inbraken, die den laatsten tijd in zuivelfabrieken zijn ge pleegd en waarbij gebruik is gemaakt van dynamiet voor het forceeren van brand kasten. MEDEPLICHTIGHEID AAN ROOF OVERVAL BEKEND. Het misdrijf reeds verjaard. Zaterdag vervoegde zich, naar 'de „Maandagmorgen" meldt, aan de Mare chausseekazerne te Oss zekere van D. al daar, die door gewetenswroeging gekweld, zijn hart voor de Marechaussee wilde uit storten. De man bekende, dat hij in het jaar 1924 zich schuldig had gemaakt aan me deplichtigheid aan een roofoverval. Tezamen met een tweetal kornuiten, ze kere van G. en van B. uit Oss had hij het plan opgemaakt den landbouwer B. te Berghem van zijn spaardiutjes te berooven. Het drietal had inderdaad het snoode plan volvoerd. Des nachts waren de mannen de boerderij binnengedrongen waar zij den landbouwer en diens echtgenoote op hun bed overvielen en ernstig mishandelden. De buit was slechts zeer gering. De onverlaten wisten ongehinderd te ontkomen en het misdrijf werd nimmer opgehelderd. Nu de stroom van bekentenissen der Ossche mis dadigers als een lawine is neergestort heeft ook van D. zijn medeplichtigheid aan het misdrijf niet langer kunnen verzwijgen. De man toonde veel berouw en voelde zich na zijn bekentenis aanmerkelijk opgelucht. De Marechaussee kon hem echter de verblij dende mededeeling doen, dat hij wegens dit feit niet meer vervolgd kon worden, daar het misdrijf na tien jaar was verjaard. Het behoeft dan ook geen betoog, dat de boet vaardige zondaar, opgewekt de kazerne ver liet. Van zijn mededeelingen is echter pro ces-verbaal opgemaakt. DE OVERVAL OVER HET IJ. Inspecteur A. Lutijn van het bureau Adelaarsweg te Amsterdam heeft Zaterdag middag den haringventer N., die Vrijdag middag kort na den overval op de auto met ƒ30.000 van de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij is gearresteerd, opnieuw aan een verhoor onderworpen. Ook ditmaal heeft de man het niet verder gebracht dan de bekentenis, dat hij van de voornemens van zijn gezellen op de hoogte is geweest, doch niet weet wie zijn mededaders waren. Elke mogelijke aanwijzing omtrent de ont snapte bandieten zal nauwkeurig worden nagegaan en zoo laat de politie niets na om UIT DE OMGEVING HILLEGOM. SPOEDEISCHENDE RAADSVERGADERING. De Raad dezer Gemeente hield Zaterdag morgen te 11.15' uur een Spoedeischende openbare vergadering. Voorzitter Mr. D. F. Pont, Burgemeester; tegenwoordig 13 leden; afwezig de heeren Loerakker en Van Dam; de laatste komt nog later ter vergadafing. De voorzitter deelt in verband met punt 1 der agenda mede. dat per 23 dezer de be staande kasgeldleening afloopt. Er is een aanbieding van maximaal 130 duizend gul den tegen 4% a pari met 1/4% privisie per jaar. B. en W. kunnen met deze offerte ac- coord gaan, hebben ze geaccepteerd, behou dens goedkeuring van den Raad en van Ged. Staten. Nadat verschillende leden het woord over het onderwerp hebben gevoerd, wordt het voorstel van B. en W. met alge- meene stemmen aangenomen. Hierna brengt de voorzitter ter sprake een verzoek van den Rij les waterstaat om ten spoedigste den naam te mogen verne men voor de nieuwgebouwde brug, die haar voltooiing nadert. Genoemd worden de na men: Van den Endebrug, Sixbrug en Beek brug. Nadat het voor en tegen van diverse benamingen is aangetoond, wordt de brug met alg. st. Beekbrug genoemd. De voorzitter zegi, dat een verzoek is in gekomen om voor 1936 uit de gemeentelijke fondsen een subsidie te mogen hebben van .50 voor het Comité voor Huishoudelijke Voorlichting; de voorzitter licht deze zaak nader toe; er hebben zich voor den Naai cursus (die op 23 aanvangt) reeds 36 vrou wen aangemeld. 0<3k van vereenigingen en particulieren werden reeds bijdragen voor dit doel geschonken. De heer Pijnacker heeft bezwaar, de heer Van Dam acht de berichten in de bladen niet volledig. De voorzitter zegt, dat de pers geen schuld treft; spr weerlegt de bezwaren van den heer Pijnacker. De subsidie wordt ge voteerd met alleen de stem van den heer Pijnacker tegen. Vervolgens spreekt de voorzitter waar- deerende afscheidswoorden tot den heer Jansen, die den Raad verlaat. Deze bedankt daarvoor, dankt ook de Wethouders en de Ambtenaren en koestert de beste wenschen voor de Gemeente. Hierna sluiting. Uitslag Tooneelwedstrijd. Zondagavond werd in Hotel „Flora" het tooneel-concours der R. K. Tooneelvereeni- ging „Kunst na Arbeid" besloten met het optreden der jubileerende vereeniging in een tooneelspel in één bedrijf „Omdat zij-n vader slecht was.." van P. Mossinkhof. De zaal was geheel gevuld en volgde het spel met groote aandacht. Na de pauze werd bij monde van den voorzitter der jury, de heer F. Schneiders uit Leiden, de uitslag van den wedstrijd bekend gemaakt, nadat eerst door hem een korte beschouwing over het begrip tooneel- speelkunst werd gehouden en de stukken- keuze, de speelsters en spelers onder de loupe waren genomen. Verder werd de jury gevormd door de heeren Constant Machen en A. H. A. Burcksen, beide uit Warmond. De uitslag was als volgt: Vereenigingsprijzen. Ie Prijs A. (zilveren lauwertak) R. K. Gemengde Tooneelver- eeniging „Ludamus" te Haarlem met „Me vrouw van Elpen" van Mevr. Simons-Mees. Aantal punten 102 2/3. Ie Prijs B. (lauwerkrans) R. K. Tooneel- hen zoo spoedig mogelijk in handen te krij gen. Het onderzoek levert echter groote moei lijkheden op, cmdat de mannen vermoe delijk van kleeding hebben verwisseld. Het bleek toch, dat de man, die gearresteerd werd en thans toegeeft, dat hij in den auto heeft gezeten, waarmee de overval heeft plaats gehad, een dubbel stel kleeren aan had. Ook de herkomst van den auto is nog niet geheel vastgesteld. Zeker is het wel, dat het een tweedehandsch auto is, die oor spronkelijk uit België is gekomen. Het Utrechtsche nummer, dat met ijzerdraad aan den wagen was vastgemaakt is zeker valsch. Een van de vroegere eigenaren van den auto is reeds opgespoord. Deze heeft verklaard den wagen te hebben verkocht. Nu wordt verder de geschiedenis van den wagen nagegaan. Ook heeft de politie nog niet kunnen op helderen waar de drie spuitjes, gevuld met aether vandaan zijn gekomen. Het is ook nog een open vraag of het de bedoeling is geweest daarvan gebruik te maken, om hun tegenstanders bewusteloos te maken. De gearresteerde man, die te A'dam in de Binnen-Brouwersstraat woont, is tevoren slechts eenmaal in aanraking geweest met de politie wegens verzet. TELEFONEEREN MET VALSCHE DUBBELTJES. De politie te Bussum arresteerde een man, die op goedkoope manier van de auto matische telefoon gebruik wist te maken. In zijn werkplaats achter zijn woning maakte hij door middel van een bankschroef, van blik en koper valsche dubbeltjes waarvan hij zich dan bediende bij het telefoneeren in automatische telefooncellen, meldt de „Msb." De man voerde in terloc ale gesprekken meestal met Amsterdam. Door de adressen op te sporen waarmede hij telefoneerde, wist men tenslotte den dader te ontdekken. Het is de 40-jarige B. uit Bussum. Voor zoover nagegaan kan worden heeft hij 60 valsche geldstukken gebruikt. Tevens kwam aan het licht, dat hij de dubbeltjes uitsluitend vexwaardigde voor de automatische telefoon. Nadat proces-verbaal tegen hem was op gemaakt, is hij op vrije voeten gesteld. vereeniging „TA.V.E.N.U." te Gouda met „Een Moeder", van Cor Hermus. Aantal punten 102. Wegens het geringe verschil in punten- aantal werd deze prijs 1 B. genoemd en niet 2e prijs. 3e Prijs (lauwerkrans) R. K. Vereeniging „Tot Nut en Genoegen" te Delft met „Het was een clroom" van A. Boere. Aantal pun ten 80 5/6. 4e Prijs (lauwerkrans) R. K. Tooneelver- eeniging „Eensgezindheid" te Maassluis met „De Schaduw van het Oosten", van J. Tromp. Aantal punten 75. Medaille voor beste samenspel „T.A.V.E. N.U." te Gouda. Lauwertak beste uitspraak Ned. Taal, de zelfde. Eereprijs, plaquette van burgemeester Pont „Ludamus" te Haarlem. Personeele prijzen: le prijs beste uitbeelding heeren: M. Mim- pen te Gouda als Do mien met de speciale diploma-bemerking: Met lof der jury. 2e pr. idem J. Prinsenberg, Gouda, als Derk Schepens. 3e pr. idem G. Hurkmans, Haarlem, als Onno. 4e pr. idem H. Schaareman, Delft, als Bezoeker. Ie pr. beste uitbeelding dames: Mej. M. Stam, Haarlem, als Juffr. Slot. 2e pr. idem Mej. L. Schoonebeek, Haar lem, als Liesbet. 3e pr. idem Mej. G. Prinsenberg, Gouda, als Lucie. 4e pr. idem Mej G. v. Hofwegen, Gouda, als Josien. Beste rolkennis heeren: M. Mimpen, Gouda, als Domien. Idem dames: Mej. L. Schoonebeek, Haar lem, als Liesbet. le Regie-prijs: „Ludamus", Haarlem. 2e Regie-prijs: „T.A.VE.N U.", Gouda. Kappersprijs: „Ludamus", Haarlem. Een aanmoedigingsprijs in den vorm van een diploma werd nog toegekend aan A. Rieke>n te Maassluis als Oessin Veltman. Namens de deelnemende vereenigingen sprak de voorzitter van „Ludamus" eenige hartelijke dankwoorden, terwijl aan de dames der jury-leden fraaie bloemen wer den aangeboden. En hiermede was dit mooie en leerzame concours ten einde. Goedkooper electriciteit. Vanaf de meteropname in deze maand worden alle tarieven voor electriciteit beduidend ver laagd; zoo wordt een nieuw vastrecht-dub- beltaricf ingevoerd en het licht over gewoon vastrecht met 20% verlaagd. Het bericht zal zeker met vreugde worden ontvangen. De beruchte Leidschestraat. Na een korte rustpauze gaat het aan de Leidsche straat weer beginnen met slippen van auto's en vernieling van hekken. Zoo werd bij den heer Voges het hek voor de zooveeLste maal vernield en ook dat van den heer Muller sneuvelde. Een der slippers was de Burge meester van Wassenaar. Dat de Leidschestraat wel het stiefkind der gemeente is, kwam Zaterdag nog weer tot uiting. De Gemeente had op prijzens waardige wijze de Hoofdstraat van sneeuw bevrijd. De Leidschestraat met een enorm aantal bewoners wat Zaterdag on begaan baar, ook de trottoir^ daarmaar te half 6 werd het verrichte werk geïnspec teerd enbij de Veenenburgerlaan het opruimen beëindigd. Auto gestolen. Van den autohandelaar Jos. de Groot aan de Weeresteinstraat al hier werd een luxe auto gestolen. Te Rijs wijk is de wagen benzineloos aangetroffen, waar de heer De G. zijn wagen heeft terug gekregen. KATWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Donderdag 23 Januari, des namiddags te 7.30 uur. Punten van behandeling zijn: 1. Vaststel ling van de notulen der raadsvergadering van 11 September 1935 no. 339; 2. Mede deeling van ingekomen stukken; 3. Voorstel tot benoeming van een lid der Cómmissie van Toezicht op de openbare bewaarschool te Katwijk aan den Rijn; 4. Voorstel tot ver koop van grond; 5 Voorstel tot verkoop van het hulppostkantoor te Katwijk aan den Rijn; 6. Voorstel tot verlenging van den duur van schoolgeldverordening; 7. Voor stel tot het verleenen van een credit aan den kleine zelfstandigen; 8. Voorstel tot het toekennen van een subsidie aan de Chris telijke Jeugdorganisatie; 9. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting 1936; 10. Prae-advies op het adres van de V.V.V. inzaRe bebossching der duinen enz. 11. Prae-advies op het adres van de N.V. Land bezit Duinoord inzake het uitbreidingsplan; 12. Voorstel tot het verleenen van uitstel van bebouwing van grond aan de Mey- doornstraat; 13. Voorstel tot het verleenen van dispenisatie van art. 22 der bouwveror dening; 14. Voorstel tot wijziging van het politie-ambtenarenreglement R.; 15. Rond vraag. Geboren: Cornelia, d. v. W. Tulen en J. Verhart. Cornelus, z. v. P. Ouwen- hand en G. Jonker. Aaltje ,d. v. W. Ou- werhand en A. van der Meij. Matthijs Fierman, z. v. D. Meerburg en J. Verdin gen. Arie, z. v. D. van Rijn en K. Kuijt. Gijsbert, z. v. G. van den Oever en E. Knetsch. Bob, z. v. A. Visser en A. van der Boon. Jannetje, d. v. W. Ouwehand en H. van Rijn. Cornelia, d. v. C. van Duyn en H. Varkevisser. Albert, z. v. C. van Duin en H. Jeroen. Jeroen, z. v. W. van Beelen en J. Hellenberg. Ondertrouwd: A. van Duyven- voorde en H. W. Zuyderduin. B. de Best en H. Voois. G e t r o u w d: A. Nijgh en P. Hus. Y. van Dijk en P. van Zwet. Z. v. d. Oever en A. van Rhijn. Overleden: Geertje, d. v. L. de Jong en N. vtan Dijk, oud 8 maanden. Jannetje Schoneveld, weduwe va». Gkhwi Rous, oud 62 jaren. Ag*tha, d. f. M. Kuyt en P. van Duyn, oud 1 jaar. DINSDAG 21 JANUARI. Hilversum II, 301 M. KRO-uitzending. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonpl. 11.00 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Gramofoonpl. en KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Afgestaan aan de HIRO. 5.10 KRO-orkest en gramofoonpl. 6.00 De KRO-Meloclisten. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 Uitzending van het R.-K. Werklie denverbond. 7.35 Gramofoonpl. 8.00 Berichten en Marek Weber's orkest. 8.30 Toespraak van Prinses Ju liana over „De kunst in nood". 8.40 Vervolg Marek Weber en zijn orkest. 9.30 Solistenconcert door het Stedelijk Orkest van Maastricht m.m.v. Zino Fran- cescatti, viool. 10.30 Berichten en KRO-boys. 11.15 Gramofoonpl. Hilversum I, 1875 M. AVRO-uitzending, 5.306.00 VPRO. 8.00 Gram.pl. 9.00 Omroeporkest. 10.00 Morgenwijding. Gram.pl. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Orgel en zang. 12.30 Gram.pl. I.30 Omroeporkest. 2.15 Causerie en Oroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Bijbelvertellingen. 6.00 De Octophonikers. 7.00 Voor de kinderen, waarna Haagsch strijkkwartet. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten, Kovacs' Lajos orkest en solisten. 8.30 Toespraak Prinses Ju liana. 8.40 Vervolg Kovacs Lajos' orkest. 9.30 Radio-tooneel. Gram.pl. II.00 Berichten, waarna de AVRO-Deci- gels. Radio Paris, 1648 M. 11.20 Omroeporkest. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Gevar. programma. 11.0512.35 Populair concert en dansmu ziek. Keulen, 456 M. 11.20 Concert uit Leipzig. 3.20 Concert en voordracht. 5.20 Populair concert. 7.30 Literair-muzikaal programma. 9.4010.20 Lessen. Droitwich, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Kwintetconcert. I.20—2.20 BBC-Welsch-orkest. 3.103.55 Kwintetconcert. 4.40 Sopraan en strijkkwartet. 5.35 Dansmuziek. 6.50 Zangvoordracht. 8.20 Koorconcert. 8.50 Gevar. programma. 9.35 BBC-Variëté-orkest. 10.40 BBC-Midland-orkest. II.3512.20 Dansmuziek. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 1.302.20 Salon-orkest. 6.20, 6.35 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Gevar. programma. 10.30—11.20 Gram.pL 434 M.: 12.20 Salon-oraest. I.302.20 Gram.pl. 5.20 Zang. 5.35 Pianorecital. 5.55 Gram.pl. 6.50 Salon-orkest. 8.20 Herdenking van Kardinaal Mercier. 9.20 Gram.pl. 9.35 Symphonieconcert. 10.30—11.20 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Dansmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Zang en piano. 10.2011.20 Dansmuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. Derde programma 8.00 Brussel (VI.) 9.20 Keulen. 10.0510.35 Deutschl.s. II.20 Kalundborg. Pl.m. 12.15 Brussel (VI.) 14.20 Kalundborg. 15.20 Keulen. 17.20 Brussel (VI.) 18.50 Boedapest of div. Pl.m. 22.20 Berlijn. 23.20 Weenen of div. Vierde programma 8.05 Parijs Radio. 10.35 Londen Reg. 17.35 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.50 Londen Reg. 19.00 Tuinpraatje door den heer J. Jon ker, chef afd. Gem. PI. 19.30 Londen Reg. 20.20 Droitwich. 21.50 Londen Reg. 22.20 Brussel (VI.) 22.30 Londen Reg. DE KWAKEL-UITHOORN Loop der bevolking. Op 1 Jan. 1935 bedroeg het aantal inwoners 3999 pers. Ge vestigd 117 m. en 136 vr., tot. 252 pers. Geboren 103 pers. Verminderd door ver trek 325 pers. (150 m. en 175 vr.) Over leden 21 pers. Totaal een vermeerdering op 31 Dec. 1935: 10 pers. Bevolking dus 4009 inwoners. NOORDWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdagmiddag te 2 uur. 'Agenda: 1. Mededeelingen. 2. Benoeming a. weeshuismeester; b. gasthuismeester; c. leden commissie van toezicht op het la ger onderwijs. 3. Voorziening in de be hoefte aan tijdelijk kasgeld. 4. Vergoeding ex art. 13 der lager onderwijswet. Volksbond. De ontwikkelingsavond van Vrijdag,uitgeschreven door den R.K. Volksbond alhier, mocht zich in een groote opkomst verheugen. De voorz., de heer P. Smit, deelde in zijn openingswoord mede, dat het ledental flink is toegenomen, groo- tendeels te danken aan de gunstig gevoer de actie over het wederzijds verplicht lid maatschap. Hierna verkreeg de G. Adv. het woord, die, daar wij nog onder het Octaaf van het feest der H. Familie zijn, als on derwerp had gekozen: „Het gezin terug aan Christus". Allereerst besprak Z.eerw. het H. Huisgezin te Nazareth, waar in het schamele huisje, een intens geluk heerschte door elkaar te waardeeren en te begrijpen. Dat is het. ideaal van ons familie-leven. Hiertegenover stelde spr. met schrille kleu ren wat een huisgezin ons brengt als een z.g.n. heilstaat zich hiermede bemoeit en wees op Rusland, dat de bijl aan de wortel van het huwelijk heeft gelegd. Ook in an dere landen brengt het ongeloof niet veel beters, terwijl als men buiten de christelij ke kringen in ons land ziet, het met de hu welijken soms treurig gesteld is. Het chris telijk huwelijk is iets hooger, omdat het geadeld is op bovennatuurlijke wijze. Goede christelijke gezinnen kunnen wij beschou wen als de beste missionarissen, goede christelijke gezinnen zullen daarom in zich moeten dragen de ware christelijke be schaving, waardoor karaktervastheid zal worden gevormd. Met een uittreksel van de Encycliek van Paus Pius XI over het Priesterschap, welke erop wijst, dat het meerendeel der priesters en kloosterlingen te danken is door de vorming der ouders, besloot Z.eerw. het eerste gedeelte van zijn leerzaam onderwerp. In de korte pauze deelde de voorz. nog mede, dat het in de bedoeling van het bestuur ligt, in de ko mende maanden een cursus te doen houden voor de vrouwen der leden over koken en aanwending der doelmatigste ingrediënten hierbij, welke onder deskundige leiding zal plaats hebben en 7 of 8 avonden zal be slaan. Nadat aan allen de brochure over „Christelijke Gezinsgebruiken" was uitge reikt, verkreeg de G. Adv. weer het woord, welke er op wees, dat als men spreekt over een betere toekomst, dit veelal beschouwd wordt alleen uit materialistisch oogpunt, dit vond spr. wel wat kortzichtig, want al- gemeene welvaart gaat meestal gepaard met geestelijke nooden en als men vraagt om betere tijden, ligt hierin opgesloten, dat men eerst betere menschen, betere gezin nen moet hebben. Spr. vond het zoo jam mer, dat niet meer beschermende maatre gelen. voor het gezin worden genomen, want zij zijn toch de grondslag voor de Maat schappij. Voor verbetering van het gezin staan zoo vele middelen open. Voor het Katholieke gezin staat ten dienste, naast de H. Sacramenten, zoovele mooie gezins gebruiken en juist van deze kleine midde len kan zoo'n groote invloed uitgaan. Uitvoerig besprak Z.eerw. de bekendste dezer gebruiken als: de wijding van het huis en de intronisatie van het H. Hart in een Kath. gezin, de beteekenis van het Kruisteeken en de mooie gewoonte het ge ven van een kruisje, de inhaling van de moeder, de „meebiddende" ring, het wijwa ter en palmtakje, de gewijde kaars. En zoo zijn er nog vele godvruchtige gebruiken in het Kath. gezin welke wij in eere moeten houden. Niet gaarne wilde Z.eerw. deze avond besluiten zonder lof te brengen aan de ouders der groote gezinnen en sprak de vurige wensch uit, dat in de naaste toe komst bij allen Christus Koning in huis en gezin zal zijn. De voorzitter bracht dank aan den G. Adviseur voor zijn begeesterend woord over de gezinsgebruiken, welke ons wel van kind af bekend zijn. maar toch beter tot ons spreken, nu wij ze nader beschouwd heb ben. Spr. hoopt, dat allen deze mooie en godsvruchtige Gezins-gebruiken meer en intenser zullen gaan toepassen, hetwelk de grootste dank voor Z.eerw. zal zijn. Met den wensch, dat op de volgende ontwikkelings avond. als gesproken zal worden over „Nieuwe stroomingen" de belangstelling even groot zal zijn, sloot spr. dezen leerza- men avond. SASSENHEIM. Tulpententoonstelling. De belangstel ling voor de tentoonstelling der tulpen is afgeloopen week zeer groot geweest. Het bestuur heeft daarom besloten ook deze week het gebouw open te stellen. De ten toonstelling is aangevuld met verschre en vele nieuwe variëteiten, zoodat ook weer veel te genieten valt. Verlaging electriciteitsprijzen. Met in gang van heden is de prijs voor penning- électrisch licht met 2 cent verlaagd en voor de gewone meters na de opname in Januari van 25 op 23 cent. Licht dubbeltarief buiten spertijd van 15 op 13 cent per K.W. Voorts worden de contracttarieven verlaagd, waarvan belanghebbenden afzonderlijk kennis gegeven zal worden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9