STADS NIEUWS DE ZIEKTE VAN KONING GEORGE. 27ste Jaargang MAANDAG 20 JANUARI 1936 No. 8321 S)e Ccid^eli^Soii/^a/rit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Vooi Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week S 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustj eerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 Onveranderd ernstig REGENTSCHAPSRAAD WORDT INGESTELD. ONRUSTIGE NACHTEN. Zondagmiddag werd te Sandringham, waar de Engelsche koning ziek ligt, het volgende officieele bulletin gepubliceerd: „Hoewel de Koning een onrustigen nacht, heeft gehad, zijn de krachten van Zijne Majesteit niet verder afgenomen". Later werd bekend, dat de koning gis teren eenige uren heeft geslapen. Zondagavond tegen 8 uur (G.M.T.) heb ben de drie lijfartsen van koning George het volgende officieele bulletin uitgegeven over zijn gezondheidstoestand: „De Koning heeft een rustigen dag ge had. In den toestand van Zijne Majesteit is geen wijziging getreden". Vanmorgen vroeg werd te Sandringham medegdeeld, dat de toestand van den ko ning onveranderd is. Men meent te we ten, dat de vorst weer een onrustigen nacht heeft gehad. Nu ook de hertog van Kent is aangeko men, heeft koning George al zijn kinderen met uitzondering van den hertog van Glou cester, die zelf ziek is, gezien. Koningin Maud van Noorwegen, de eenige nog in leven zijnde zuster van ko ning George wordt voortdurend van zijn toestand op de hoogte gehouden. DE KROONRAAD KOMT HEDEN BIJEEN. De leden van den kroonraad zijn tegen heden naar Sandringham ontboden om te besluiten over de benoeming van een re gentschapsraad, welke den Engelschen ko ning tijdens dien ziekte zal vertegenwoor digen. Het besluit tot instelling van een re- gentschapsraad moet niet worden be schouwd als een teeken dat de toestand van den koning slechter is geworden. Veeleer gelooft men, daaruit te moeten concludeeren, dat een lange duur der ziekte wordt verwacht. De instelling van den regentschapsraad zal heden geschie den in den Kroonraad, die bijeen zal ko men in de ziekenkamer of in een aanslui tend vertrek. Aan de zitting zal waar schijnlijk worden deelgenomen door den prins van Wales, den hertog van York, den hertog van Kent, den minister-presi dent, den lord privy council Ramsay Mac Donald, den minister van binnenlandsche zaken Simon, den lord-kanselier Hailsham en den aartsbisschop van Canterbury. De regentschapsraad, die gedurende de ziekte van den koning diens functie zal waarnemen bestaat uit de koningin, den prins v*in Wales, den hertog van York, den minister-president, den lord kanselier en den aartsbisschop van Canterbury. VORIGE REGENTSCHAPPEN. Dit zal de derde maal zijn, dat tijdens het bewind van koning George V een re gentschapsraad de bevoegdheden der Kroon overneemt. De eerste maal werd hiertoe in 1925 overgegaan, toen de koning zich tot her stel van zijn gezondheid voor geruim en tijd naar de Riviera begaf. De tweede maal moest men tot dezen maatregel besluiten tijdens de zware ziekte, welke de koning in 1928—'29 doorstond. Destijds bestond de regentschapsraad uit zes leden, t.w. de ko ningin, den prins van Wales, den hertog van York, den premier, den lord-kanselier en den aartsbisschop van Canterbury. Deze raad kreeg de bevoegdheid, de privy coun cil bijeen te roepen, documenten namens den koning te onderteekenen en de overige staatsfuncties van den vorst te vervullen. De benoeming der leden kwam op 4 De cember 1928 af. Eerst op 11 Juni 1929 kon de koning een decreet onderteekenen, krachtens hetwelk het grootste deel der functies van de Kroon weder door hem zelf werd waargenomen. STRENG DIEET. Omtrent het verloop van 's konings ziekte werd heden vernomen, dat de hem behandelende geneesheeren den vorst een streng dieet hebben voorgeschreven. Reeds sinds drie dagen heeft de vorst geen vast voedsel tot zich genomen, doch op voor schrift der artsen uitsluitend warm, vloei baar voedsel genuttigd, dat hem bij kleine hoeveelheden wordt toegediend. Hiertoe behooren o.a. gerstewater, arrowroot, ci troensap, melk en bouillon. Heden werd den koning tevens toegestaan, een weinig warmen cognac te drinken. Zorgvuldig wordt er voor gewaakt, dat in de spijsvertering van den zieke geen storingen intreden, daar dit nadeelig zou zijn voor de werking van het hart. Spe ciaal toebereide melk wordt eiken dag van de modelboerderij van het landgoed naar Sandringham House gebracht. Om beurten waken bij den zieken vorst zijn vertrouw de verpleegster, zuster Black, die den ko ning, naar men weet, ook tijdens zijn le vensgevaarlijke ziekte van zeven jaar ge leden ter zijde heeft bestaan en zuster Davis. HET KONINKLIJK GEZIN. Ook koningin Mary vertoeft bijna onaf gebroken aan het ziekbed. Sinds de ziekte van haar gemaal een ernstige wending heeft genomen, heeft de vorstin in totaal slechts vijf uur geslapen. Zij heeft een ka mer voor zich laten inrichten naast die van den koning. In de onmiddellijke nabij heid is eveneens een kamer voor "prinses Mary, de Princess Royal, ingericht. Gisterochtend had zich de geheèle ko ninklijke familie gedurende korten tijd in de ziekenkamer verzameld. De koning sprak tot ieder enkele woorden, waarna hij nog een kort onderhoud had met den prins van Wales, alvorens deze samen met den hertog van York naar Londen vertrok. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, gekozen Bisschop van Haarlem, heeft benoemd: tot Plebaan der Kathedrale Kerk „Sint Bavo" te Haarlem, den Zeereerw. heer F. B. J. M. Filbry; tot Pastoor te Amsterdam (O. L. V. Ko ningin v. d. Vrede) den Weleerw. heer B. H. C. Hosman; tot Pastoor te Oud-Vossemeer den Wel eerw. heer F. J. Bemelman, thans Kapelaan te Amsterdam (H. Willibr. binnen de V.). De nieuw-benoemde plebaan der Kathe drale Kerk, onze oud-stadgenoot pastoor Filbry, die de opvolger is geworden van den hoogeerw. heer Westerwoudt, is te Led den geboren in 1883, priester gewijd in 1907 en was sedert 1926 pastoor van de „Vredes- kerk" te Amsterdam. Eervol is de benoeming van pastoor Fil bry tot pastoor van de hoofd-kerk van het bisdom en tot opvolger van de in alle op zichten voortreffelijken priester en zielen leider den hoogeerw. heer Westerwoudt. Pastoor Filbry heeft als pastoor van de Vredeskerk te Amsterdam een zeer bijzon dere activiteit ontwikkeld, hij stond bij alle parochianen in hoog aanzien en was bij al len zeer bemind. PLEBAAN FR. FILBRY V Nog eens het Plan van den Arbeid. Een redactielid van de socialistische pers heeft met de ministers Deckers en Gelis- sen bij hun terugkeer uit Polen een trein dgesprek gehad. De socialistische pers maakt nu naar aan leiding van dit gesprek de volgende op merking: In het treingesprek van een onzer re dactieleden met de uit Polen teru-gkee- rende ministers Deckers en Gelissen komt een uiterst belangwekkende me- dedeeling van den laatste voor. Hij zei- de naar Polen te zijn gegaan, om te onderzoeken, of daar emplooi te vinden is voor Nederlandsch kapitaal, dat hier te lande braak ligt. Tegen ons Plan van den Arbeid is van regeeringszijde aangevoerd en in vele persorganen druk nagepraat, dat het volslagen onmogelijk zou zijn, de ten behoeve daarvan in zes jaren be- noodigde zeshonderd mdllioen gulden te leen en. Na de interessante inlichting van mi nister Gelissen omtrent de ruimte hier te lande van aanwezig kapitaal, dat geen emplooi kan vinden, is dit verle genheidspraatje wel ineens morsdood. Die laatste conclusie is niet juist. Wij herhalen, wat wij reeds schreven: Indien vast staat, dat de uitvoering van het Plan van den Arbeid een maat schappelijk nuttig effect zal hebben van niet spoedig voorbij gaanden, maar van min of meer blijvenden aard, dat m.a.w. de door het Plan voorgestelde of bedoelde arbeid productief zal zijn, dan moet het kapitaal daarvoor komen, ook al zouden de kapi taal-bezitters het niet wenschen af te staan. Dan moet er met kracht naar gestreefd worden, om de kapitaal-bezittens tot mede werking te dwingen. Wij, christenen, erkennen geen absoluut eigendomsrecht! Maar het werkelijk nut van het Plan van den Arbeid staat niet vast of als men wil: nog niet vast voor zeer vele tot oordeelen deskundigen, aan wier objectiviteit men niet mag twijfelen. En daarom is het verklaarbaar, dat het aanwezige kapitaal niet vrijwillig zich zal steken in zulk een „Plan", terwijl het ook niet daartoe kan worden gedwongen, en het wèl te vinden zal zijn voor een oecono misch nuttig, een productief emplooi elders. Wij willen hier echter ook nog weer 'ns herhalen, dat oi. het Plan van den Arbeid niet zoo maar zonder meer mag worden opzij gezet; dat het de ernstigste aandacht en studie van regeering en volksvertegen woordiging mag opeischen. Gruwelijke moord op een Priester Pastoor Litjens uit Geisteren in zijn tuin overvallen en gedood. Uit Venray wordt ons gemeld: Het dorp Geisteren, gemeente Wansum, is opgeschrikt door een lafhartigen moord. De pastoor der parochie, de zeereerw. heer Litjens is het slachtoffer geworden van dit afschuwelijk misdrijf. Het was Zondagavond reeds ver over tienen, toen de pastoor met zijn hond een wandeling maakte door den tuin, die ach ter zijn huis is gelegen. In dezen tuin heb ben de misdadigers hem overvallen en ge wurgd. De daders of wellicht: de dader, want het is nog niet bekend of een of meer individuen dezen moord op hun geweten hebben sleepten het lichaam van het slachtoffer daarna door de tuindeur naar binnen. Zij moeten hem vervolgens nog een kogel door het hoofd geschoten heb ben. De pastoor was op het oogenblik van het misdrijf niet alleen in huis. Zijn huis houdster, die gehoord werd, heeft ver klaard, dat zij reeds naar bed was gegaan en toen geschreeuw had gehoord, doch zij durfde haar kamer niet te verlaten. Ook de koster, die in de onmiddellijke nabij heid woont, had rumoer gehoord. Hij snel de naar de pastorie en toen hij de deur gesloten vond, haalde hij assistentie om de deur te forceeren. Bij zijn terugkomst was deze open, zoodat men vermoedt, dat de daders in den tusschentijd zich uit de voeten hebben gemaakt. Toen men het huis binnendrong, vond men het lijk van den pastoor in den gang. Waar bij een na der onderzoek bleek, dat in de werkka mer alles overhoop gehaald was en het bu reau was geforceerd, is het vrijwel zeker, dat roofzucht het motief van dezen moord is geweest. Men weet intusschen nog niet, of er iets vermist wordt. Onmiddellijk na de ontdekking van het misdrijf waarschuwde men de politie en de marechaussee. De dader of daders zijn op het oogenblik nog niet bekend. De Of ficier van Justitie te Roermond bevindt zich op de plaats van den aanslag. De pastorie ligt betrekkelijk ver van het dorp en zeer eenzaam. Zoodoende kon den de daders ongestoord hun gruwelijk misdrijf plegen. In het dorp heerschte natuurlijk alge- meene verslagenheid. In groepjes stonden de menschen rond de pastorie het afschu welijk drama te bespreken. De zeereerw. heer Litjens was pas sinds korten tijd pas toor van Geisteren, maar had zich in dien tijd bij de bevolking zeer bemind gemaakt. Vóór zijn benoeming tot pastoor was hij professor te Rolduc. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De ziekte van den Engelschen Koning. (lste blad). De Italianen leveren bewijsmateriaal, dat de Abessijnen barbaren zijn. Overwin- ningsberichten en tegenspraken. (2de blad). Heden komt de Volkenbondsraad bij een. (2de blad)). DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Dreigende ministercrisis in Frankrijk. (2de blad). Binnen-Mongolië verklaart zich onaf hankelijk van China. (2de blad). BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). De uitkeering-in-eens aan kleine boe ren. (éde blad). Pastoor Litjens van Geisteren door roo- ver(s) overvallen en vermoord, (lste blad). Nog geen licht in den overval van Am- sterdam. (Gem. Ber., 3de blad en lste blad). Enkele „zware" jongens gearresteerd. (Gem. Ber., 3de blad en lste blad). LEIDEN. Ir. R. J. Verwijs, directeur van het Kon. Genootschap ,JVL S. G." overleden. SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN: Raichenbach behoudt zijn ti tel van wereldkampioen. (2de blad). SCHAATSENRIJDEN: Ned. successen in Noorwegen. Nieuwe wereldrecords ge vestigd. (2de blad). WIELRENNEN: Nederlandsche overwin ning op de Belgen. (2de blad). Ir. R. J. Verwijs f Directeur van het Kon. Genootschap „M. S. G." In den ouderdom van 63 jaar is gisteren te zijnen huize te Oegstgeest plotseling overleden de heer ir. R. J. Verwijs, civiel ingenieur en directeur der school van het Koninklijk Genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix". De heer Verwijs had gistermorgen nog heel opgewekt een wandeling gemaakt en kwam volmaakt gezond thuis, doch plot seling overviel de dood hem eenigen tijd later een hartverlamming had een eind aan zjjn leven gemaakt. In 1897, nauwelijks 24 jaar oud, behaalde de heer Verwijs het diploma civiel-inge- nieur aan de Polytechnische School te Delft en verwierf sedert dien in een veel zijdige practijk een groote technische er varing. Vooral in Duitschland, waar hij enkele jaren werkzaam was aan een ijzercon- structiewerkplaats, maakte hij een flinke leerschool door, doch toen de toestanden daar nijpend werden, keerde hij naar Hol land terug. De gewijzigde tijdsomstandigheden brachten ook in de bouwindustrie een groo- ten omkeer. De ijzer constructie werd meer en meer verdrongen door de betoncon structie en, open oog hebbend voor de mo derniseering in de industrie, wierp ook de heer Verwijs zich op de betonindustrie. Hij solliciteerde naar de plaats van di recteur der N.V. Wernink's Betonfabrie ken en werd den 26en Mei 1906 als zoo danig benoemd. De omstandigheden waren weder oor zaak, dat de heer Verwijs voor dit direc teurschap bedankte, welk ontslag hem op 28 Februari 1919 eervol werd verleend. In 1915 tot bestuurslid van het Genoot schap M. S. G. gekozen, legde hij groote belangstelling voor de school aan den dag en toen hij zich in 1919 aanbood als direc teur de leiding der school, maar tevens de ontworpen reorganisatie van het onder- wijs-program uit te voeren, volgde dan ook dadelijk zijn benoeming. Hij aan vaardde die taak met groote opgewektheid en vertrouwde op zijn liefde voor het on derwijs en zijn groote werkkracht. De Nijverheidsonderwijswet van 1921, de voorbereiding der dagschool, die in October 1922 werd geopend, en de door de tijdsomstandigheden geboden maatrege len van hooger hand brachten hem steeds meer administratieve beslommeringen. Maar zijn leus bleef onverstoorbaar; de school gaat voor alles. Ook al was hij daardoor genoodzaakt des avonds na afloop der schooluren, vaak tot diep in den nacht, dat administratieve werk te doen, de verzorging van het onderwijs en van zijn leerlingen bleef zijn hoofdwerk. Verwijs kende zoo goed uit de praktijk de behoefte aan technische kennis en de daarvoor noodige hulpwetenschappen. Daarbij hielpen hem zijn opvoedkundig in zicht en zijn vaardigheid in het populair voorstellen de leerlingen te boeien en tot extra inspanning te prikkelen. Niet alleen de jongens waren hem daar dankbaar voor, ook bij het leerarencorps stond hij in hoog aanzien. In welke mate Verwijs populair was bij leerlingen en oud-leerlingen bleek bij elke jaarverga dering of elk jaarfeestje. Minder bekend dan deze huldeblijken is echter dat hij na zijn radiorede ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van het Genootschap, vele waardeerende brieven ontving van oud leerlingen uit verschillende deelen der we reld. Achter een o ogenschijnlijk norsch uiter lijk verborg de heer Verwijs een onge kende goedheid, welke ieder, die met hem in aanraking kwam, een geheel an deren indruk gaf dan het uiterlijk deed

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1