ZATERDAG 18 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 IS DAT BESCHAV™G? In het verre Afrika w^edt een gruwe lijke-oorlog. Een bijkans weerloos volk wordt er afgeslacht met bommen en mi trailleurs. Naar „men" zegt, omwille der beschaving. Is dat beschaving? In het onmetelijke Rusland vieren de beestmenschen hun triomfen in het vernie tigen der godsdienst en het verpesten der zielen. Er woedt een schrikkelijke strijd tegen God en kerk, tegen moraal en recht. Is dat beschaving? Het rampzalige Mexico ziet stuk voor «tuk het communisme voortschrijden, met zijn waanzinnige leer en ploertige sexueele voorlichting. En dat alles onder bescher ming van regeerders annex geldmagnaten. Is dat beschaving? Zuid-Amerika, het land van het Zuider kruis, voert een wanhopige strijd tegen de vrijmetselarij, die sterk bevriend is met Moskou. Tezamen bouwen zij weel derige bioscopen, om 't volk neer te halen van de voetstukken van het christendom. Om er Godshaters van te maken en mate rialisten. Is dat beschaving? In het arme Duitschland, waar wille keur het recht verving, sleept men pries ters en kloosterlingen voor de „recht"- banken, wordt aan katholieke dagbladen het bestaan onmogelijk gemaakt, be schimpt men vrij den Paus en de Bis schoppen, knalt men zonder proces neer, voedt men de jeugd op tot volslagen hei denen, trapt men op het concordaat, ont slaat men vaders met verantwoordelijk heidsbesef en durft men deze wanorde nog betitelen als beschaafd. Is dat beschaving? Ons kleine vaderland is ook zoo vaak smal van opvatting, waar beruchte lec tuur wordt verkocht en schunnige films gedraaid, waar de ontkerstening dreigt en de zedelijkheid verdwijnt. Is dat bescha ving? Beschaving is: zichzelf met Gods genade vormen tot een degelijk mensch en in ware naastenliefde altijd en overal hand haven wat goed is en edel. Zoo alleen her winnen wij de wereld voor Christus! S. M. VOOR ONS DISTRICT. Wat was. De vergadering der leekenleiders is goed geweest. Van alle kanten waren ze er, zelfs Langeraar gaf acte de présence. Zoo hoort het! De lange agenda was betrekke lijk laat verwerkt. Maar er zijn „reuze- plannen". Wat komen gaat. Zondag 26 Jan. wordt de tooneel-mid- dag gehouden. Wat doen we? Toch niet afwachten?; maar wel spontaan meedoen! Daar wordt op gerekend. Eerst spreekt Joh. Sluyter over: „Tooneel middel, geen doel". Lou van Santen, regisseur in Am sterdam IV behandelt „Ons Tooneel". Twee bekwame sprekers, die het organi sche en het technische best verstaan. Wie er moeten komen? Vóór allen d e leden der tooneelclubs, daarbij commissarissen en Gezellen, die belang stelling hebben voor tooneelspel. Te 4 uur wordt begonnen en circa 6.30 zal 't geëin digd zijn. De toegangsprijs is eiken Senior wel bekend en uiterst laag. Jongere leden van „Ad. Kolping" stu- deeren een spel in, dat dan voor het voet licht zal gebracht worden. Tooneelisten en al wie maar wil, welkom dien dag in Leiden! RETRAITECLCB „ST. CLEMENS". Deze onderafdeeling bestond voor een paar weken 10 jaar. Meer dan 300 retrai- tanten zond deze club naar Noordwijker- hout en de twee-maandelijksche recollec ties worden door haar perfect verzorgd. In de maand Mei zal dit tweede lustrum op waardige wijze gevierd worden. De plannen staan op papier; afwachten dus. Alle leden gaan natuurlijk weer sparen. Iedere week staat de penningmeester voor u klaar, verzekert u zelf van geestelijk voor deel. Het is van zoo groot belang, als het retraitewerk in een Gez. Ver. bloeit. In alle organisaties zoowel de stands organisaties als jeugdorganisaties zal in deze maand een bijeenkomst worden ge wijd aan 't Christelijk huisgezin. Wij had den dat gaarne grootscher gedaan met me dewerking van onze onderafdeelingen, maar de Kerstmisviering heeft hen tot in 't begin van Januari bezig gehouden. De eerstkomende maandvergadering van ge huwden en ongehuwden Dinsdag- en Don derdagavond zal handelen over 't Chris telijk huisgezin. In de maandvergadering der gezellen zal er door den Senior na de inleiding gedeclameerd worden. Laten al le gehuwden en ongehuwden resp. Dins dag en Donderdagavond present zijn. MAANDVERGADERINGEN. De afd. Gezellen vergadert as. Dinsdag te 8.45. Alle ongehuwde leden hebben recht van toegang. We brengen nogmaals in herinnering dat vragen ook schriftelijk kunnen, worden ingediend bij den Senior. Deze worden dan in de rondvraag behan deld. De Gehuwden hebben Donderdag hun UIT DE OMGEVING SCHOOLARTSENDIENST DISTRICT KATWIJK. In het Jaarverslag 1934 van de Commis sie van den Districts-Schoolartsendienst „Katwijk" lezen wij: Tegen de gewoonte in komt het jaarver slag, waarvan het ontwerp reeds in Februari gereed lag, eerst nu, begin December, uit. Hoewel het op verzoek der Commissie was, dat het verschijnen twee maal uitgesteld werd en de Commissie gegronde redenen had, die haar hiertoe deden besluiten, meen ik, dat het verslag aan volledigheid zou inboeten, indien hier de oorzaak van dit uitblijven niet werd uiteengezet. In het het jaarverslag 1933 schreef ik reeds: „Waar de dienst zich in een vrijwel aigemeene belangstelling mag verheugen, (slechts 3% der ouders heeft tegen het ge neeskundig schoolonderzoek principieele be zwaren), valt het te betreuren, dat een mis vatting over het werk van den dienst een donker wolkje aan den helderen hemel heeft doen verschijnen. Het Roomsch-Ka- tholiek schoolbestuur (bij monde van den Eerwaarden Heer Pastoor Kammers) te Veur heeft gemeend niet langer gebruik te moeten maken van den dienst. Op de aan vankelijk uitgebleven motiveering van dit uittreden, die de Commissie genoegzaam bekend en die dooi haar als volkomen on juist aangemerkt is, behoef ik. dus niet na der in te gaan. Waar èn onderwijzend per soneel èn ouders èn doktoren deze misvat ting betreuren., ben ik ervan overtuigd, dat het Bestuur der vier Roomsch-Katholieke scholen te Veur de motiveering tot uittre ding nog eens aan haar juistheid zal toet sen en vertrouw ik,' dat het op zijn besluit zal terugkomen". Ook de Commissie hield zien overtuigd, dat de Eerwaarde Heer Kammers de on gegrondheid van zijn motiveering tot uit treding zou inzien en op zijn besluit zou terugkomen Dit deed de Commissie beslui ten tot mij bovenvermeld verzoek tot uit stel te richten. De hoop op wedertoetreding is echter nog niet in vervulling gegaan. Een klacht in dezen door de Commissie inge bracht, bleef door bijzondere omstandig heden, die eerst dezer dagen (Dec.) bekend werden, zonder resultaat. Het wil mij daar om voorkomen, dat er voor den Eerwaar den Heer Pastoor Kammers nog alle ge legenheid en reden bestaat om zijn mo tiveering aan de Commissie te herzien en zijn besluit ongedaan te maken. Hiertoe is thans te meer reden, omdat nu reeds ten tweeden male een deputatie van de R. K. Raadsfractie van Veur zich zal vervoegen bij Zijne Eerwaarde om zijne scholen weer te doen aansluiten bij den schoolartsen- dienst. Waar de Commissie het nog niet ver mocht het R K. Schoolbestuur te Veur tot andere gedachten te brengen, moet er hier op gewezen worden, dat door boven ge- schetsten toestand drie vierde van de schoolbevolking te Veur van het genees kundig schooltoezicht verstoken is, hetgeen mdruischt tegen den opzet van het genees kundig schooltoezicht en zeer zeker tegen de bedoeling van gemeentelijk en Provin ciaal subsidie. Overigens, vervolgt het verslag, is de be langstelling en waardeering van de Ouders onverflauwd Weigering van onderzoek op principieelen grond komt bij de aangeslo ten scholen, practisch niet voor" De Gereformeerde School te Katwijk aan Zee is nog steeds niet aangesloten. Het is mij bekend, da dit door verschillende ouders betreurd wordt. Het Hoofd der Roomsch-Katholieke Kleu terschool Le Voorschoten, Zr. Maria Colum- bana, ontviel aan de Congregatie der Zus ters Dominicanessen; een woord van eer biedige nagedachtenis zij hierbij aan haar gewijd. Hei aantal toegetreden scholen bedraagt thans (door de opheffing van den Open bare Lagere School aan den Hooge Morsch- weg te Oegstgeest'; 35, met een totaal aantal leerlingdn van 5720 Nog niet of niet meer aangesloten zijn: de Gereformeerde School te Katwijk aan Zee met 263 leerlingen, de R. K. School „Duinzicht" te Oegstgeest (echter meer in ternaat dan externaat) met 74 leerlingen, de 4 R. K. scholen te Veur (onder één schoolbestuur) met 840 leerlingen. Waren dus alle scholen aangesloten, dan zou het District omvatten plm. 6900 leerlingen. De 35 aangesloten scholen zijn als volgt te verdeelen: a. 8 openbare scholen, b. 19 Christelijke scholen, c. 8 Roomsch-Katholieke scholen. Onderzocht zijn 2708 leerlingen: Katwijk 952 leerlingen; Oegstgeest 513 leerlingen; Voorschoten 703 leerlingen; Veur 196 leer lingen; Stomp wijk 344 leerlingen. bijeenkomst in de bovenzaal. Dan wordt tevens de bekende gulden aan de leden van ons Ziekenfonds uitbetaald! Als ze nu niet komen.... SECRETARIAAT. Belanghebbenden moeten weten, dat alle correspondentie zoowel aan de hoofd- vereeniging als aan de onderafdeelingen het best gestuurd kan worden naar het Ge- zellenhuis. Men is er overigens vrij in. Comm. Otten, secret, der afd. Gezellen, woont thans: van t Hoffstraat 23a. Adres- verandering s.v.p. tijdig aan hem melden. STUDIE- EN DEBATINGCLUB. De clubvergaderingen zullen dit seizoen plaats hebben 27 Jan., 6 en 28 Febr., 3 en 26 Maart, 27 April en 7 Mei. Volgende week wordt het volledig programma bij de club-leden thuis bezorgd, alsmede een vragenlijst voor de eerstvolgende bijeen komst „Elck wat wills". NOORD WIJKERHOUT. INSTALLATIE PASTOOR WESTERWOUDT. Door den Proost van het Kathedraal Kapittel. De nieuwbenoemde pastoor der St. Vic- tor-parochie de Hoogeerw. heer Wester- woudt zal 31 Januari a.s. in zijn parochie arriveeren. Op Zondag 2 Februari a.s. zal hij door Mgr. Taskin, Proost van het Ka thedrale Kapittel plechtig worden geïnstal leerd. Muziekconcours. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de muziekvereeni- ging „St. Jeanne d'Arc" zal dit jaar een muziekconcours in deze gemeente gehou den worden. De data moeten nog definitief worden vastgesteld. ZILK. Oudste inwoonster. De oudste In woonster, tevens oudste ingezetene dezer gemeente, de wed. v. d. BergZegwaard, is heden op 90 1/2-jarigen leeftijd overle den. HILLEGOM. Geslaagd. Voor het Mercurius-diploma Duitsche Handelscorrespondentie slaagden de heer J. Kapiteyn te Lisse en mej. T. Telkamp alhier; voor 't diploma Duitsche Handelscorrespondentie der Vereeniging van Leeraren slaagde laatstgenoemde dame eveneens en voor het Mercurius-diploma Fransche Handelscorrespondentie de heer W. Out alhier. De opleiding voor al deze examens ge schiedde door den heer J. J. Litjens, Lee- raar M. O. alhier. KATWIJK. Personalia. Voor het Federatie-exa men Engelsche Handelscorrespondentie Mercurius-diploma slaagde onze plaatsge noot de heer C. E. v. d. Berg. KATWIJK AAN DEN RIJN. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer Th. Lamboo, slaagde aan „Peere- boom's Vakschool voor Coupeur en Cou peuse" te Amsterdam voor coupeur. LISSE. Retraitefonds-jubileum. Morgen, Zon dag, zal het 25-jarig bestaan van het Re traitefonds „St. Ignatius" wordeh herdacht. Des morgens te kwaH voor acht zal er in de parochiekerk van de H. Agatha een H. Mis worden opgedragen uit dankbaarheid tot intentie van levende en overledene le den, waaronder generale H. Communie. Des avonds na het Lof wordt een feestelijke vergadering gehouden met als spreker de Zeereerw. Pater Philippino C-ss.R. met als onderwerp „Naar de hooge Zee", toeganke lijk voor alle Katholieken, zoo vrouwen als mannen. Laten we zorgen, dat 't Bonds- gebouw vol is! RIJNZATERWOUDE. Pluimveevereeniging. Op Donderdag 16 Januari hield de Rijnzaterwoudsche Pluimveevereeniging haar 10 de jaarverga dering in Café de Boer alhier. De voorzit ter, de heer L. Donker, opende deze ver gadering en sprak zijn leedwezen uit over de slechte opkomst der leden. De secretaris was in zijn jaarverslag al even pessimis tisch gestemd als de voorzitter. Dit is be grijpelijk, wanneer men weet, dat enkele jaren geleden alhier een bloeiende ver eeniging bestond met ongeveer 90 leden, hetwelk nu gekrompen is tot 38. Juist de leden die het grootste kwantum eieren aan voerde brengen nu hun eieren naar elders. En waarom? Op de veiling te Rijnzater- woude zijn altijd zeer goede prijzen betaald, zeker niet lager dan elders maar wel hoo- ger. De Rijnzaterwoudsche vereeniging stond bij de kooplieden zeer hoog aange schreven om de uitstekende kwaliteit der aangevoerde producten. Het is te hopen, dat de afgedwaalde leden hun fout inzien en wederom hun eigen plaatselijke vereeni ging gaan steunen door hun eieren te zen den. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer J. van Iperen, bleek dat er dit jaar voor 1468 aan eieren was geveild. Er was een batig saldo van 16.79. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftr. heeren G. P. van der Meer, B. Rosen- boom, L. Donker en S. J. Visser bij accla- matie herkozen en namen hunne benoeming aan. Bjj de rondvraag dankte de heer Dis seldorp en de heer de Boer het bestuur, dat zij wederom bereid zijn hun beste krachten aan de vereeniging te geven zij hoopten, dat hun moeite beloond moge worden en de vereeniging weer bloeiend moge worden als voorheen. De heer Eike lenboom zou de bode tot meer activiteit willen aansporen om zooveel mogelijk eie ren ter veiling te krijgen. Nog wordt be sloten om in het begin Februari weer iedere week te gaan veilen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergade ring. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Er valt over het verloop in den bloemenhandel niet te roemen. De uitkomst is voor de trekkers niet bemoedigend. Sommige soorten bren gen een prijs op die tegen -het loonende aan is, doch een gedeelte komt hier niet toe. De volgende prijzen werden geno teerd voor tulpen per dozijn: William Copland ƒ0.140.19, Allard Pierson ƒ0.17 0.22, Gele Prins f 0.200.24, Prins van Oostenrijk ƒ0.18—0.21, Solito ƒ0.18—0.20, La Reine 0.150.19, Couronne d'or 0.200.28, King of the Yellow 0.16 0.22, Fred. Moore /'0.160.22, Brilliant Star ƒ0.09—0.12, Grand due 0.24—0.32. Hyacinthen 4.205.90 per 100. Narcis sen per bos 0.110.17. FEESTDAG VAN DE H. AGNES. N.B. Als niet anders wordt aangegeven in deze week dagelijks Gloria, geen Credo, Gewone Prefatie. ZONDAG 19 Jan. Tweede Zondag na Driekoningen. Mis: Omnis terra. 2e gebed v. d. H.H. Marius en Gezellen, Martela ren; 3e v. d. H. Canut, Koning-Martelaar; 4e tot den H. Geest. Credo. Prefatie v. d. Allerheiligste Drieëenheid. Kleur: Groen. Al is de kerstkribbe weer verdwenen uit onze huiskamers en kerken, naar het voorbeeld van onze Moeder de H. Kerk mogen wij toch den voor ons geboren Za ligmaker niet vergeten. De H. Kerk houdt ons voor, ons over de geboorte van Chris tus te verblijden: „Dat de geheele aarde juiche en lofliederen zinge en Christus aanbidde (ïntroitus) en de Engelen des hemels met ons loven God, Die Zijn Woord (Christus) gezonden heeft, om ons van de ondergang te redden" (Graduale; Allelu ja-vers). Wat heeft God toch veel voor onze zielen gedaan, Alleluja (Offertorium). Bidden wij om deel te hebben aan die vele vruchten der H. Menschwording van den Zoon van God: n.l. de vergiffenis der zon den (Stilgebed), de kracht om goede wer ken te doen, zooals het Epistel die opsomt (Postcommunio; Epistel) in één woord om het hoogste goed van de Vredevorst; de ware vrede des harten. Wij kunnen deze niet genoeg te waardeeren gave van Christus verwachten. Hij kan ze ons ge ven, Hij, Die God is, zooals Zijn eerste wonder zoo duidelijk leert (Evangelie). MAANDAG 20 Jan. Mis v. d. H.H. Fa- bianus en Sebastianus, Martelaren: Intrct. 2e gebed tot den H. Geest. Kleur: Rood. Van den H. Fabianus, die Paus Antherus opvolgde op de Stoel van Petrus, vermeldt de geschiedenis weinig. Een der geschied schrijvers verhaalt, dat, toen volk en gees telijkheid van Rome vergaderd waren om een Paus te kiezen, een duif uit de lucht neerdaalde en zich plaatste op het hoofd van Fabianus. Dit voorval vereenigde alle stemmen op Fabianus, die ofschoon vreem deling en geen kerkelijk persoon, het be stuur der Kerk op zich moest nemen. Sebastianus was van zijn jeugd af een ijverig christen. Hij werd soldaat, ondanks zijn afkeer van den soldatenstand, om de martelaren te kunnen helpen en bemoedi gen en velen heeft hij geholpen tot de martelkroon. Niet wetend, dat Sebastianus christen was, heeft keizer Diocletiaan hem bevor derd om zijn wijsheid en moed tot hoofd van een afdeeling der lijfwacht. Als zoo danig heeft Sebastianus vele en groote diensten aan de Kerk bewezen tijdens de vervolging onder genoemden keizer. Als christen bekend geworden verweet de kei zer hem zijn ondankbaarheid en gelastte, dat hij door de Mauritaansche boogschut ters met pijlen zou worden doodgeschoten. Sebastianus was echter, zooals men meen de, niet dood. werd liefderijk verpleegd en genas. Nu hield hij zich niet verborgen, maar zijn groote ijver voor de zaak van Christus deed hem den keizer ontmoeten, wie hij in vrijmoedige taal verweet zijn onrechtvaardig gedrag jegens de christe nen. Diocletiaan liet Sebastianus gevangen nemen en in het renperk met stokslagen geeselen. Zoo verwierf de H. Sebastianus den 19den Januari 288 zelf de martel kroon. DINSDAG 21 Jan. Mis v. d. H. Agnes, Maagd en Martelares: Me exspectaverunt. 2e gebed tot den H. Geest. Kleur: Rood. Als christinne moest Agnes voor de rech terstoel van de stadsprefect terechtstaan. Eerst werd zij gevleid, daarna bedreigd met martelingen, maar het bekoorlijke kind van dertien jaar bleef standvastig. Zij werd veroordeeld tot de brandstapel, maar de vlammen weken terug en deer den haar niet. Omdat Agnes zoo standvas tig tyeef, werd zij ten slotte ter dood ver oordeeld. Met een zwaard zou haar keel doorstoken worden. Rustig hoorde Agnes haar vonnis aan. Toen zij daar als een on schuldig lammetje midden onder het volk stond, weenden velen uit medelijden met het lieve kind. Zelfs de beul was zoo ge troffen, dat hij weigerde zijn beulswerk te verrichten. Daarom sprak Agnes tot hem: „Waarom talmt gij? Vrees niet mij te doen sterven, want de dood is voor mij het begin van een nieuw leven". Hierop vermande zich de beul. Agnes bad nog even, boog het hoofd achterover en ont ving de doodelijke steek. Een stroom van het zuiverste bloed stortte zich over het kind. Dat was de wijding, waardoor de Heer Jesus Agnes maakte tot Zijn bruid en bloedgetuige. WOENSDAG 22 Jan. Mis v. d. H.H. Vin- centius en Anastasius, Martelaren: Intrek 2e gebed ter eere van Maria (Deus, qui salutis); 3e (voor Kerk of Paus; 4e) tot den H. Geest. Kleur: Rood. DONDERDAG 23 Jan. Mis v. d. H. Ray- mundus de Pênafort, Belijder: Os Justi. 2e gebed v. d. H. Emerentiana, Maagd en Martelares; 3e ter eere van Maria; 4e tot den H. Geest. Kleur: Wit. In zijn jongelingsjaren beoefende de H. Raymundus met ijver en succes de weten schappen. Hij behaalde de doctorale graad. Bij zijn wetenschap voegdè hij groote deugd. Op 45-jarigen leeftijd trad hij in de Orde der Dominicanen en onderscheidde zich vooral door zijn liefde jegens de sla ven onder de ongeloovigen. Met den H. Pe trus Nolascus stichtte hij de Orde van O. L. Vrouw tot vrijkoop van slaven. Bijna 100 jaar oud overleed de heilige in 1275. VRIJDAG 24 Jan. Mis v. d. H. Timo- thëus, Bisschop en Martelaar: Statuit. 2e gebed tot den H. Geest. Kleur: Rood. Na een goed getuigenis van hem verkre gen te hebben nam de H. Apostel Paulus op zijn tweede Evangeliereis Tim'othëus tot leerling aan, wijdde hem tot bisschop en plaatste hem aan het hoofd der Kerk te Ephese. Bij gelegenheid van een feest ter eere van de godin Diana is de heilige gesteenigd in 97. ZATERDAG 25 Jan. Mis v. d. bekeering v. d. H. Apostel Paulus: Scio. 2e gebed v. d. H. Petrus, Apostel; 3e tot den H. Geest; 4e voor den Paus. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Wit. Het Epistel verhaalt ons de gebeurte nis, welke de H. Kerk vandaag herdenkt. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Thomas van Cori, Carolus van Sezze en Bernardus van Corleone. Belijders; 3e v. d. H.H. Ma rius en Gezellen, Martelaren; 4e v. d. H. Canut; 5e tot den H. Geest. DONDERDAG. Mis v. h. feest v. d. ver loving der H. Maagd: Salve (als op 8 Sept.) In het gebed wordt het woord „geboorte" veranderd in het woord „verloving"; 2e gebed v. d. H. Joseph (uit de Mis op 19 Maart); 3e v. d. H. Raymundus; 4e v. d. H. Emerentiana; 5e tot den H. Geest. Cre do. Prefatie van Maria (invullen: En U om de verloving. Kleur: Wit. Amsterdam. AIB. M. KOK, pr. SASSENHEIM. Geslaagd. Aan de Visserschool voor Chr. Mulo alhier slaagden voor het diplo ma machine-schrijven de meisjes: T. v. d. Berg, C. Eikelenboom, en de jongens A. v. d. Abeele, A. Koppier. G. v. d. Meer, J. Oos tenrijk, allen van Sassenheim en de jon gens F. Biemond van Abbenes, R. Segers van Lisse, allen leerlingen van bovenge noemde school. Geboren: Cornelis, zoon van J. Kühn en B. van Bostelen Cornelia Ali- da, dochter van H. A. Goemans en E. M. Dekker. Ondertrouwd: C. J. Kesting, 20 jaar en T. van Loo 28 jaar. Overleden Lübbert, Margaretha 83 jaar, weduwe van W. T. Papendrecht. Gevestigd: Mej. M. A. L. van den Bosch, Tylloosstraat 37, van Leiden P. Ciggaar, Wasbekerlaan 26, van Vrasselt (bij Emmerich D.) Mej. J. P. van Zuij- lenJasperse, v. Heemstrastraat 5, van Leiden. Vertrokken: J. Endeveld, J. P. Gou- verneürlaan 52, naar Amersfoort Mej. D. C. C. E. Blom, Hoofdstraat 284, naar Roosendaal Mej. C. van Kesteren, Hoofd straat 44. naar 's Hertogenbosch H. L. Schrama en gezin, Kerklaan 13, naar Voor hout Mej. E. Heijnes, Iepenlaan 17, naar Amstei'dam Mej. G. Diederiks en Mej. Ch. M. Diederiks, Hoofdstraat 289, naar Veldhoven. TER AAR. Geboren: Wilhelmus Johannes z. van J. Hoogervorst en van Zaal. Benedictus Leonardus z. van G. Slof en Zwanenburg. Margaretha Johanna Francina d. van A. Poelwijk en Heemskerk. Overleden: C. L. Voorthuizen 31 j. Vertrokken: T. J. Persoons, naar Helvoirt. W. Boogaard, naar Alphen aan den Rijn. G. Jansen» naar Den Haag. WASSENAAR. De bebouwing van de „Lus". In ho tel „Bellevue" werd door de Vereeniging van Huis- en Grondeigenaren een buiten gewone ledenvergadering gehouden.. De voorzitter, de heer J. de Haan, zette uit een de geheele geschiedenis van de „Lus", de plannen van bebouwing, de tegenwer king van het gemeentebestuur en de Schoonheidscommissie. De Lus, tot voor een klein jaar geleden gebezigd als een dierenpark, is volgens het uitbreidings plan bestemd voor gesloten bebouwing, alwaar aaneengesloten een 35-tal huizen zouden kunnen worden gezet. Nu voelen de aanwonenden, zich gedupeerd, door eerstens het benemen van het vrije uit zicht, tweedens door de buitengewone waardevermindering bij bebouwing van de Lus van hunne perceelen. Nadat de voor zitter het geheele verloop had uiteengezet en van verschillende conferenties met het gemeentebestuur en de negatieve resulta ten van die conferenties had getuigd geeft hij het woord aan de vergadering. Vele aanwezigen brengen klachten en grieven naar voren. Met slechts één stem tegen werd beslo ten het bestuur op te dragen, dat de ge meente zorgè zorge de op haar voorschrift geplaatst schutting te doen verwijderen. De voorzitter zeide, dat de eenige ma nier om bebouwing te voorkomen zou zijn, dat de omwonenden een N.V. zouden stich ten en het stuk grond aankoopen. Wanneer ze er dan park of plantsoen van zouden maken is de gemeente bereid het onder houd voor zich te nemen. Van de andere acties verwachte hij evenwel geen goede resultaten. Na diverse discussies sprak de vergade ring zich er evenwel unaniem over uit, dat de houding van het gemeentebestuur ten deze valt af te keuren en dat de Lus kwestie niet alleen een belang in engen kring vormt doch zeer zeker was man van meening, dat het een plaatselijk belang is, de betreffende de Lus een behoorlijke op lossing wordt verkrege.n Hierna sluiting. WARMOND. Villabouw. Aan den heer C. A. Ver- maat te Scheveningen is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend tot den bouw vap een landhuis aan de verlengde Dorpsstraat alhier op het terrein van de Jachthaven „Cieco".

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14