VRIJDAG 17 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 De oorlog in Oost Afrika WEER EEN AMBULANCE GEBOMBARDEERD VELE DOODEN; INSTRUMENTEN VERNIELD. Woensdag is een Abassynische Roode Kruis-ambulance onder commando van den Britschen majoor Burgoyne, gedurende een uur hevig gebombardeerd, hoewel het Roo de-Kruis-teeken duidelijk zichtbaar was. De ambulance was opgesteld te Waldia, halverwege tusschen Dessié en het As- janghi-meer. Drie Italiaansche vliegtuigen namen aan het bombardement deel. Majoor Burgoyne is ongedeerd, doch tot dusver wordt gemeld, dat 14 personen werden gedood en 35 ge wond, vooral vrouwen, grijsaards en kin deren van de bevolking van Waldia. Ook brandbommen werden geworpen, welke een aantal branden veroorzaakten, die aangewakkerd door den hevigen wind, groote schade hebben veroorzaakt. Op het terrein van de ambulance werd de tent van majoor Burgoyne vernield; zijn instrumenten en levensmiddelen verbrand den. Na ontvangst van het telegram van ma joor Burgoyne is een Britsche ambulance in den nacht langs moeilijke paden naar Waldia vertrokken om hulp te bieden. In zijn telegram zeide majoor Burgoyne: „Maak Genève wakker, het is duidelijk, dat de Italianen van het Roode Kruis hun speciale doel maken". Majoor Burgoyne kwam in November te Addis Abeba aan en bood zijn diensten den negus aan, die hem het commando gaf over een trein van 100 muildieren met Roode Kruis-uitrusting. Niettegenstaande zijn 60- jarigen leeftijd trok de majoor te voet van Addis Abeba naar Dessdé, een weg van 300 mijl. Ambulances laten zich niet door bombardementen afschrikken. De thans in Abessynië verblijvende ver tegenwoordiger van het Internationale Roode Kruis heeft volgens een Abessynisch bericht pertinent tegengesproken eenig voorstel te hebben gedaan of eenige ver klaring te hebben afgelegd, dat de afdee- lingen van het Internationale Roode Kruis uit Abessynië zouden worden teruggetrok ken totdat Italië veiligheid tegen bomaan vallen zou hebben gegarandeerd. Hij ver klaarde in het geheel geen verklaring te hebben afgelegd. Hij werkt thans aan zijn rapport, dat hij direct aan het Roode Kruis te Genève zal toezenden. Valsehe berichten? Het Italiaansche agentschap Stefanl meldt uit Djïboeti: Het bericht, dat door een ze ker agentschap is verspreid en volgens het welk de Italiaansche luchtstrijdkrachten het Abessijnsche Roode Kruis te Waldia zou den hebben gebombardeerd, is hier met veel reserve ontvangen, daar men gelooft, dat Addis Abeba er een systeem van wil ma ken voortdurend valsehe berichten te ver spreiden over het bombardeeren van Roode Kruis-ambulances. Dr. Hylander geopereerd. De Zweedsche consul te Addis Abeba deelt mede. dat dr. Hylander is geopereerd en een scherf van een schrapnei uit zijn lichaam is verwijderd. De operatie is goed geslaagd. De patiënt maakt het goed. DE OPSTAND IN GODJAM. Nog niet onderdrukt. Te Asmara uit het Abessijnsche binnen land aangekomen reizigers en vluchtelingen hebben nadere bijzonderheden verteld over den opstand in God jam, welke nog in de geheele streek woedt. Berichten volgens welke de opstandige troepen de geregelde troepen, die onder commando staan van Ras Imroe, zouden hebben verslagen, wor den bevestigd. BUITENLAND FRANKRIJK. Weer een meerderheid voor Laval LAVAL STELDE DE KWESTIE VAN VERTROUWEN Algemeene interpellaties uitgesteld De Fransche premier Laval heeft gisteren in de Kamer wederom een overwinning behaald, doordat met 315 tegen 252 stem men (een meerderheid dus van 63 stem men) besloten werd eerst de landbouw- kwesties te bespreken en de andere inter pellaties te verdagen. Laval had de kwes tie van vertrouwen gesteld. Onrustig verloop der zitting De kamerzitting begon om half vier met een toespraak van den voorzitter Bouisson, die dank zeide voor zijn herkiezing. Ver volgens las de voorzitter de ingekomen in terpellaties voor. Laval stelde van zijn zitr plaats af voor onmiddellijk over te gaan tot behandeling' van de interpellaties op het gebied der landbouwpolitiek, en de overige te verdagen. De hierop volgende debatten verliepen in algemeene onrust, zoodat de voorzitter zich gedwongen zag reeds om 4 uur de ziting voorloopig te schorsen. Het door de regeering ingediende voor stel om onmiddellijk over te gaan tot de behandeling van de landbouwkwesties en uitstel van de interpellaties over de alge meene regeeringspolitiek, werd ook na de hervatting van de zitting fel door links aangevallen; socialisten, communisten en opositioneele radicaal-socialisten trachtten de radicaal-socialisten, die geen minister crisis wenschten, te beinvloeden. Laval stelde de kwestie van vertrouwen en hield een korte toespraak, waarin hij verklaarde, dat hij, aangezien hij hen, die de voorstellen hadden gedaan, niet tevre den kon stellen, zich slechts tot hen zou wenden, die van meening zijn, dat een al gemeene politieke uiteenzetting op het oogenblik niet noodig was. De regeering zijn vragen gesteld over haar binnenland- sche en buitenlandsche politiek, en zij is op deze gebieden in het gelijk gesteld (in terrupties). Nu blijven nog slechts finan- cieel-economische kwesties op te helde ren. Laval merkte nog op, dat Léon Blum bijzonder geschikt is om een beroep te doen op de radicaal-socialisten, aangezien hjj en zijn vrienden tot nu toe iedere radi caal-socialistische regeering ten val heb ben gebracht. Daarna volgde de stemming over bet voorstel van Laval om eerst de landbouw kwesties te bespreken en de andere inter pellaties uit te stellen, waaraan de Fran sche premier de vertrouwensvraag hechtte, De regeering bleef met 315 tegen 252, dus met 63 stemmen verschil, in de meerder heid. ENGELAND. DE LONDENSCHE VLOOTCONFERENTIE Eerste a cc oord zonder de Japanners Een eerste accoord is gisterne op de vloot- conferentie tot stand gekomen zonder de Japanners. De eerste commissie is namelijk over eengekomen, dat het wenschelijk is, inlich tingen omtrent eikaars voorgenomen vloot- bouwprogramma's uit te wisselen. Alvorens tot deze conclusie te komen, keurde de commissie een ontwerpbrief goed bestemd voor admiraal Nagano, waarin de Japanners worden uitgenoodigd, aan de be raadslagingen te blijven deelnemen als waarnemers. In de bijeenkomst van hedennamiddag zal een technische sub-commissie worden gevormd, die tot taak zal hebben, de Brit sche, Fransche en Italiaansche plannen aan elkaar aan te passen. Daarna zal men over gaan tot bespreking van de kwalitatieve vlootbewapening. CHINA. MUITERIJ VAN CHINEESCHE SOLDATEN Veertig dooden en dertig gewonden Een afdeeling stedelijke soldaten van Tsjangtjoe nabij Amoy is aan het muiten geslagen. De commandant van de stad gaf bevel, dat deze afdeeling, tachtig man sterk door troepen van de 80ste divisie van het Chineesche leger ontwapend moest wor den. Bij de uitvoering van dit bevel kwam het tot een botsing tusschen de muiters en de regeeringstroepen, waarbij veertig muiters werden gedood en dertig man regeerings troepen werden gewond. De overige veertig muiters werden gear resteerd. De orde is weder hersteld. AMERIKA. Hauptman krijgt uitstel GOUVERNEUR HOFFMAN GRIJPT IN Executie 30 dagen verdaagd Het Opperste Gerechtshof te Washington verwierp het verzoek van Hautpmann om de uitvoering van het over hem uitgespro ken doodvonnis op te schorten, welk ver zoek hij had ingediend in den vorm van een beroep op de Habeas-corpus-act. Uit Trenton meldt Reuter, dat Hoffman, gouverneur van den staat New Jersey, aan Hauptmann dertig dagen uitstel van execu tie heeft verleend. Het verzoek tot indiening van het beroep op de Habeas-corpus-acti werd des mor gens in een openbare zitting van het Hooggerechtshof door een der Washington- sche verdedigers van Hauptmann gedaan. Het indienen van het verzoek werd toege staan, de behandeling duurde echter slechts enkele minuten. In de middagpauze be raadslaagden de rechters over het voor stel en na het weer bijeenkomen van het gerechtshof werd de beslissing bekend ge maakt. De eenige hoop van Hauptmann be stond toen nog in het verleenen van uitstel van executie door gouverneur Hoffman, die dit terstond heeft gedaan. De gouverneur van New-Jersey noemde zijn besluit tot opschorting der executie van Hauptmann een daad van clementie. De v^buw van Hauptmann is zeer gelukkig. De tijding van het uitstel verspreidde zich als een loopend vuur onder de andere gevangenen, die kreten uitstieten, op de deuren hunner cellen sloegen en op andere wijzen lawaai maakten, waarboven uit men de woorden hoorde: „Hauptmann heeft uitstel!" Denkt u eraan, dat stilstaande auto's tegenwoordig weder verlicht moeten zijn? BUITENLANDSCHE BERICHTEN TREIN ONDER LAWINE BEDOLVEN. Sneeuwmassa glijdt af op de spoorbaan van de Southern Pacific. Uit Sacramento (Californië) wordt ge meld: Groote sneeuwmassa's zakten van de berghelling, aan welks voet het station Eder ligt, op het oogenblik dat een perso nentrein het station was genaderd. Drie wa gons werden geheel onder de sneeuw be dolven. Men weet nog niet hoeveel menschen zich in deze wagons gevonden. Uit het nabij ge legen Truckee wordt gemeld, dat de redding groote moeilijkheden oplevert. De lawine is met zoo groot geweld omlaag gestort, dat de telegraafpalen afbraken en de rails en eenige loodsen voor een deel vernield wer den. Locomotief en tender bleven vrij. De trein was de Trans Continental Ex press van de Southern Pacific; een gedeelte kon doorrijden, nadat de ingesneeuwde wa gens waren afgekoppeld. Er zijn tot nog toe elf gewonden geteld. Doktoren, verpleegsters en ambulance-af- deelingen zijn op weg naar de plaats des onheils. DE HEILIGSCHENNENDE DIEFSTALLEN TE LOMBEEK. Nog meer gewijde voorwerpen ontvreemd. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: In verband met den heiligschennenden diefstal in de Onze Lieve Vrouwe-kerk te Lombeek wordt nader vernomen, dat de dieven behalve twee kelken en een verguld beeldje, ook nog een ciborie, een monstrans en drie Gothische eikenhouten beeldjes waaronder een van Sint Nicolaas en een van Sint Antonius, hebben ontvreemd. De H.H. Hosties, welke zich in de ciborie bevonden, hebben de onverlaten in de kerk op den grond gegooid. Men heeft gelukkig vingerafdrukken kun nen maken en koestert ook alle hoop, de daders op het spoor te komen. ROOFOVERVAL OP PARIJSCHE BANK. 200.000 francs buitgemaakt. Drie gemaskerde bandieten hebben gis teren een overval gepleegd op een bank zaak. die midden in Parijs aan een druk ken boulevard is gelegen. De brutaliteit, waarmede de bandieten optraden herinnert aan de Amerikaansche methode. Nadat de roovers het oanklokaal waren binnengetre den, trokken zij revolvers. De eerste twee bandieten hielden de employés met hun vuurwapenen in bedwang, de derde deed een aanslag op de kas. Met 200.000 frans slaagden zij er vervolgens in te ontkomen in een auto, die zoolang voor de bank met loopenden motor had staan wachten. Ten gevolge van de razende snelheid, waarmede de roovers door het dichte verkeer wegre den, kondeii zij ontsnappen. Eenige uren te voren trachtten vier jonge knapen een der- gelijken overval te plegen op een architec ten bureau. De architect en zijn bedienden lieten zich echter geen schrik aanjagen, en wisten drie der knapen meester te worden. De vierde ontkwam. De knapen waren resp. 15, 17 en 21 jaar oud. KERKNIEUWS Internationale Bidweek van 18 tot en met 25 Januari De internationale Bidweek, de achtdaag- sche gebedsactie over de geheele wereld, van het feest van St Petrus' Stoel (18 Jan.) tot het feest van St. Paulus' Bekeering (25 •Jan.) wordt gehouden voor de volgende in tentie: dat alle afgescheiden Christenen door hun bekeering tot de eenheid van Christus' Kerk mogen toetreden. Voor het verdienen van den vollen aflaat, die aan de Bidweek is gehecht, is het vol gende gebed voorgeschreven: Ant. (Jo. 17, 21): „Opdat allen één zijn, gelijk Gij, Vader, in Mij en Ik in U; dat ook zij in Ons één zijn, opdat de wereld ge- loove, dat Gij Mij gezonden hebt". V. Ik zeg U: Gij zijt Petrus. R. En op deze steenrots zal ik Mijn Kerk bouwen. LAAT ONS BIDDEN. Heer Jezus Christus, die tot Uw Aposte len gezegd hebt: den vrede laat ik U, Mijn vrede geef Ik U, sla geen acht op mijne zonden, maar op het geloof van Uw Kerk, en verleen haar genadig volgens Uw Wil vrede en eendracht, Die leeft en heerscht, God in alle eeuwen der eeuwen. Amen. (200 d. afl.) Dringend wordt aangeraden, gedurende deze acht dagen de H. Mis en de H. Com munie op te dragen voor het welslagen der Bidweek. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal audiëntie verleenen: aan de leeken op alle Dinsdagen van 111 uur, op welke dagen de E.E. Geestelijken niet kunnen worden ontvangen. Aan de Eerw. Geestelijken (ook religieu zen) op alle Woensdagen van 111 uur. In de Katholieke dagbladen wordt eiken Vrijdag-avond vermeld, wanneer Z. H. Exc. de Bisschop In de daaropvolgende week geen audiëntie verleent. BINNENLAND RIJKSMIDDELEN IN 1935 EN IN DECEMBER „Overige Middelen" in 1935 blijven bijna 32 millioen bij de raming ten achter De opbrengst der Rijksmiddelen in De cember 1935 bedroeg 31.387.85 of bijna 2 millioen minder dan de raming en evenveel minder als het vorige jaar. In het geheele jaar 1935 bedroeg de op brengst der „Overige Middelen" 366,4 mil lioen of circa ƒ7,1 millioen meer dan in 1934, doch zij bleef niet minder dan 31,7 millioen beneden de raming. Op eind December was in totaal 99,4 millioen netto aan directe belastingen, ge heven ten bate des Rijks, op kohier ge bracht tegen ƒ91,1 millioen op 31 Decem ber 1934. MONOPOLIE-CRISISHEFFING OP EETBARE OLIËN Verlaging met ingang van 27 Januari? Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers waren" meldt thans als vaststaand, dat de monopolie-crisisheffing op eetbare oliën met ingang van 27 Januari a.s. met 6 per 100 kg. zal worden verlaagd, en dus weer zal worden teruggebracht op de oorspron kelijke, heffing van ƒ24 per 100 kg. PRINSES JULIANA SPREEKT OVER „KUNST IN NOOD" Dinsdagavond 21 dezer om 8 uur 30 zal H.K.H. Prinses Juliana over beide Neder- landsche zenders een toespraak houden voor het comité „De Kunst in nood". NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS AMBULANCE IN ETHIOPIë. Door het Hoofdbestuur van het Neder- landsche Roode Kruis werd van den lei der der Nederlandsche Roode Kruis Am bulance in Ethiopië telegraphisch mede- deeling ontvangen, dat de leden der am bulance physiek en moreel in uitsteken den toestand verkeeren en dat dr. Cola$o Belmonte is genezen. Op Woensdag 15 de zer zijn zes leden der ambulance met een karavaan van driehonderd muilezels ver trokken. Daarbij werd hun. uitgeleide ge daan door den heer de Vries, die daags daarop zelf zou volgen met lastauto's te- zamen met den leider dr. Winckel en dr. Belmonte. SIGARENINDUSTRIE IN 1935. In het afgeloopen jaar werden rond 1432 millioen stuks sigaren verbruikt. Verschenen is het overzicht van den toe stand van de sigarenindustrie in 1935. Hierin wordt o.m. het volgende opgemerkt. In 1935 werden ongeveer evenveel siga ren (rond 1432 millioen stuks) verbruikt als in 1934, toen het 1428 millioen bedroeg. De waarde van de totale hoeveelheid ver bruikte sigaren is opnieuw gedaald en be droeg rond 64^ millioen gulden tegen 70^ millioen gulden in 1934. Deze daling zette in 1930 (toen het nog 94 millioen be liep) in. Opgemerkt wordt voorts, dat in 1935 de goedkoopste klasse van gewone sigaren (3 ct.) het grootste aantal rookers tot zich trok en daardoor de 6-cents-klasse niet on belangrijk heeft overvleugeld. LOONBIJSLAGREGELING BOOM- KWEEKERIJBEDRIJF. De loonbijslagregeling voor het boom- kweekerijbedrijf zal voor het jaar 1936 worden voortgezet. Deze regeling bevat o.a. de volgende bepalingen: De bijslag van de overheid wordt gege ven in het loonbedrag, dat in een boom- kweekerijbedrijf wordt uitbetaald boven een bepaald minimum-loonbedrag. Als loon wordt aangehouden het ter plaatse alge meen geldende loon. (Loon betaald voor administratief werk mag niet berekend worden). De bijslag bedraagt 50 pet. van het meer dere loon, dat voor werkzaamheden is uit gekeerd boven het bovenbedoelde mini- mum-loonbedrag. De afrekening met hen, die tot de rege ling zijn toegetreden, heeft plaats na af loop van het tijdvak waarvoor de regeling geldt. De regelen voor de plaatselijke commis sie zijn ten aanzien van de samenstelling dezelfde als die bij het bollenbedrijf. P. H. J. STEENHOFF 70 JAAR De dag van gisteren, waarop de heer P. H. J. Steenhoff, als hoofdredacteur van „Het Centrum" en nog altijd medewerker aan dit blad, zijn 70 jaren volboekte, is voor hem niet onopgemerkt voorbijgegaan. Den geheelen dag heeft het af- en aange- loopen van menschen, die den jarige kwa men gelukwenschen. Van degenen die hun belangstelling kwamen toonen noemen wij o.a. den Vicaris van het Aartsbisdom Mgr. D. Huurdeman, Mgr. Schraeder uit Soest- dijk, de heeren L. Weterings en A. Laudy, directeur en hoofdredacteur van het dag blad „De Tijd", de hoofdredacteuren van het Centrum, de heeren Th. F. M. Schaap man en G. H. J. L. Hol, voorts tal van plaatselijke Katholieken en katholieke cor poraties. Namens de R.K. Journalisten Ver- eeniging werd het woord gevoerd door prof. dr. T. Brandsma en den heer Vesters, die den jubilaris boekwerken aanboden. Een ware bloemenschat is ten huize van den jubilaris ontvangen en een stroom van telegrammen is er bezorgd. Onder de telegrafische gelukwenschen bevonden zich telgrammen van prof. Aalberse, oud-mi nister Reymer, den Amsterdamschen wet houder mr. Kropman en van het bestuur van den R.K. Kieskring Utrecht. PROF. DR. J. GOUDRIAAN. Blijkens bericht in de „Staatscourant" is prof. dr. J. Goudriaan, chef der Bedrijfs organisatie van Philips' Gloeilampenfabrie ken en buitengewoon hoogleeraar in de bedrijfsleer en de organisatie der onder neming aan de Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam, tevens tot bui tengewoon hoogleeraar in de afdeeling al- gemeente wetenschappen aan de Techni sche Hoogeschool benoemd. NIEUWE UITGAVEN J. Muyser. Maria's Heerlijkheid in Egypte. Een studie der Koptische Marialiteratuur. Deel I. Voor Nederl.: De Gemeenschap, Utrecht. Waar in Egypte de bevloeiing ophoudt, is het land woestijn. Maar een woestijn vol dalen en spelonken, in de eerste eeuwen van het christendom een ideaal toevluchts oord voor hen, die de wereld of de vervol gingen vluchtten. Van zoo iemand vieren we vandaag het feest: van Sint Paul van Thebe, of oen „eersten kluizenaar", zooals de H. Kerk hem noemt. Deze kluizenaars waren veelal Egyptenaren. Hun taal was het oude Egyptisch, gelijk het in dien tyd werd gesproken, en ze werd met Grieksche letters geschreven. Zij bedienden er zich niet alleen van bij onderling verkeer, maar ook met iemand als den grooten Athana- sius van Alexandrië, die een tijdlang bij hen in ballingschap verbleef. Dit Koptisch is de officieele kerktaal geworden en in be scheiden mate gebleven van alle Christen- Egyptenaren. De bewaarde Koptische lite ratuur is dan ook voor een overwegend deel bijbelsch en kerkelijk, in één woord godsdienstig. En men zou dan ook a priori kunnen veronderstelling, dat daarin wel een en ander over de Moeder Gods zou te vinden zijn. Maar na het verschijnen van Pater Muyser's boek, heeft men zich met zulk een apriorisme niet meer tevreden te stellen, men heeft de feiten bij de hand en ter beschikking. Dit eerste deel geeft na 'n ruime inleiding vooreerst een en ander over de oudst bekende Maria-vereering in Egypte. Het hoofdbestanddeel wordt ge vormd door inleiding, vertaling en para- phrasen der „theotokiën". Daaronder ver staat men in de Koptische liturgie het ge heel van hymnen ter eere van de Moeder Gods. Bij aandachtige lezing zal men op dit gebied een nooitgedachten rijkdom van beelden en uitdrukkingen, maar ook van warme liefde vinden. Juist in deze dagen, nu de internationale gebedsweek weer voor de deur staat, is een boek als dit weer dubr bel welkom, omdat het ons de gelegenheid) biedt, onder deskundige leiding van een Koptisch missionaris, kennis te maken met de-liturgie van een volk, waarvan het Chris- telyk gedeelte vrijwel geheel van Rome is afgescheiden. Tot slot een misschien niet overbodige opmerking: het boek is ten volle bruikbaar voor eiken ontwikkelden katholiek, ook al kent hij geen Koptisch of Arabisch! INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie! Naar aanleiding van een berichtje in de „Leidsche Courant" 13 Januari jJ. uit Lisse over de z.g. pakjesdag, moet mij iets van het hart. Allereerst hulde aan de geestelijkheid, die ongetwijfeld hiervoor het initiatief wel zal hebben genomen, om zoodoende den nood die in de meeste gezinnen ten hoogste is gestegen, eenigszins te lenigen en te ver zachten. Als wy dan onze Sleutelstad eens aanzien, bemerken wij, hoe droevig het hier is ge steld. Vorige jaar kon er omstreeks Kerst mis toch nog atlijd iets gegeven worden door het „Comité voor Werkloozenzorg" aan de R.K. werkloozen, dit jaar is dit niet mogelijk geweest, omdat het Comité han den vol werk heeft, het hoofd boven wa ter te houden, aangezien de particuliere bij dragen steeds verminderen Welk geestelijke ziet eens te bewerken, dat er in de parochiekerken van Leiden on der de H. Mis op Zondag voor een keer schaalcollecte wordt gehouden voor boven genoemd Comité. De Zeereerw. Pastoor Meijer van Voor schoten liet wel een collecte houden op het Hoogfeest van Kerstmis in de Nachtmis en Hoogmis ten bate van de werkloozen. Hopende deze regelen een aandachtige lezerskring onder de oogen moge komen en een nog schooner resultaat moge hebben. Laat Leiden, in dit opzicht wel bekend (zooals mgr. Bots z.g. zoo gaarne zeide) als „arme wevers, maar rijke gevers", in geen geval achter blijven. U, geachte Redactie, dankend voor de plaatsruimte, verblyf ik Een werklooze. De verloofde van den luchtschrijver: „Fie, jy hebt verstand van hand- schriftkunde heeft Hans een goed ka- rakter?"

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6