27ste Jaargang DONDERDAG 16 JANUARI 1936 No. 8318 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE H. STOEL EN HET DERDE RIJK VOORNAAMSTE NIEUWS £c*d4eli£(2oii/fca/iit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaling: Vooi Leiden 19 cent per week S 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week i 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustj eerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Het gezin terug aan Christus ACTIVITEIT DER KATHOLIEKE ACTIE. Er is mij gevraagd, hoe het mogelijk is, door allerlei verachillende instanties in eenzelfde periode over een zelfde onder werp te laten spreken en handelen zonder tot saaie eenvormigheid te komen. De moeielijkheid, waarvan deze vraag uitgaat, lijkt veel op het bezwaar dat wel eens hier en daar geponeerd is, of de Ka tholieke Actie nu alles moet gaan nivel- leeren en gelijkvormig moet maken: of nu de veelsoortigheid der groepeeringen in het Katholieke verband maar opgeheven moet worden om alles in alles één te ma ken. Wie dit zou meenen, heeft al heel weinig van de Katholieke Actie in haar wezen begrepen. De Katholieke Actie is zelf geen orga nisatie, die andere bewegingen overbodig maakt, zij is veel meer een beweging, zij wil zijn geest en leven, zjj wil werken als een zuurdeesem, dat alle verschillende ge ledingen in het Katholieke kamp door dringt. Elke vereeniging of groepeering van Katholieken heeft haar eigen doel; om maar duidelijke voorbeelden te geven: er zijn vereenigingen voor de beoefening der sport naar Katholieke princiepen, er zijn kerkelijke vereenigingen, die zuiver godsdienstig zijn, er zijn Katholieke cluhs, die zich toeleggen op de beoefening der muziek; we kennen de vakorganisaties, de standsorganisaties; we hebben onze jeugd beweging van Graai, Jonge Werkgevers, Jonge Middenstanders en Josephgezellen met de Katholieke Jongenscentrale, waarin de werkmethodes van Kruisvaart en Verkennerij. Al die verschillende werken hebben hun eigen doel, dat zij moeten blijven nastre ven en in dat atreven zullen zij als Katho lieke vereeniging zich aanpassen aan de Katholieke princiepen. Maar daarnaast hebben alle katholieken en alle katholieke groepeeringen één en hetzelfde groote belang van de Kerk te helpen in haar verbreeding en verdie ping, maar ook dit algemeene belang zal het best worden behartigd ais daaraan ge werkt wordt overeenkomstig de eigen ge aardheid dier groepeeringen. En zie nu in de gezinsactie een eerste poging om in dezen geest de Katholieke Actie te laten werken. Aan de kerkelijke vereenigingen, con gregaties, broederschap der H. Familie wordt gevraagd in haar conferenties een behandeling te geven van het liturgische tijdeigen dat de herinnering is aan Chris tus' jeugd of een overzicht te geven van de historische wording, beteekenis en vie ring van het H. Familiefeest. Aan de jongere jeugd (Graal en K.J.C.) is opgedragen, in deze weken de aandacht te wijden aan de kinderplichten van ge hoorzaamheid en eerbied ten opzichte van het ouderlijk gezag, hen er op te wijzen, hoe zij mede kunnen en moeten helpen den goeden geest van Christelijke liefde in de gezinnen te helpen onderhouden door dienstvaardigheid, door het helpen organi- seeren van gezinsfeestjes. Voor de oudere jeugd (K.J.W.V., K.J. M.V., Jos. Gez. en Graal) worden de vraagstukken behandeld in verband met de voorbereiding op de vorming van een gezin, zooals de gezinseischen in verband met de moeilijke materieele omstandig heden van nu, de omgang van jongeman nen met jongevTouwen, de verkeering, het toekomstig moederschap. Onder de volwassenen (Vrouwenbond, Groot Werkgevers, Hanze, L.T.B., Volks bond) worden ter sprake gebracht de mo derne problemen in zake het huwelijksle ven, moeielijkheden in verband met de op voeding, de onderlinge verhouding der echtgenooten. Bovendien zijn er mogelijkheden aan gegeven voor gezamenlijke acties: in vele kerken is dit jaar het feest der H. Faml- V Leelijks in de partijen-politiek In de politiek, in de partijen-politiek, rit veel wat afkeer voor de politiek kan op wekken! Dat erkennen wy wij, die met volle overtuiging het bestaan, de noodza kelijkheid van politieke partijen verdedi gen; diie er zeer stellig van over tuigd zijn, dat een partij en-looze staat het vrijwel onontwijkbare gevaar van een ty- rannieke dictatuur in zich sluit. Dat erkennen wij, en dat moet iedereen erkennen, die er naar wil streven, om in de partijen-politiek verbetering te brengen, gezondere verhoudingen te scheppen. Dat kan bereikt worden, al zal er, natuurlijk, nooit een volmaakte partij en-politiek wor den verkregen. Maar.... ook in het poli tieke stelsel, hetwelk het bestaan van poli tieke partijen uitsluit, gaat 't er niet vol maakt naar toe verre van datl De spoedeischende Bisschopsconferentie van Fulda. Bovenstaande ontboezeming vindt haar aanleiding in de lectuur, die ons vanmorgen werd voorgezet, n.l. het Algemeen Verslag van het verhandelde in de secties van den Gemeenteraad van Leiden bij het on derzoek van de ontwerp-begrooting der ge meente Leiden van het jaar 1936 met de Memorie van Antwoord van Burgemeester en Wethouders. Zooals men weet, hebben sedert Septem ber twee soc.-democr. wethouders zitting in •het College van B. en W. onzer gemeente. En nu lezen wij in de Memorie van Ant woord b.v. Bezuiniging en versobering, waar mo gelijk, is derhalve mede in het belang van de werkgelegenheid. Invoering van nieuwe en verhooging van bestaande belastingen, reeds in den geleidebrief aangeduid als voor de burgerij funeste maatregelen, die alleen in het uiterste geval mogen worden genomen, zou zeer zeker ook die werkverruiming niet ten goede komen. Dat is een verklaring, mede gegeven door wethouders eener partij, die, toen zij nog louter oppositie-partij was in de Leidsche Gemeenteraad maar aldoor riep, als 't over een geld-behoefte voor de gemeente ging: maak den toestand door bezuiniging en ver sobering niet erger, dan hjj al is, haal 't geld, waar het nog gehaald worden kèin! Tref degenen, die nog tot de gegoeden ge rekend kunnen worden, met hoogere belas tingen! Natuurlijk, dat waren leuzen, leege woorden, zonder eenige richting gevende waarde voor de practijk. Maar. de partij is met deze en soortgelijke „poli tiek" groot geworden; het aantal Raadsleden der S.D.A.P. is in Leiden zeer toegenomen. En tengevolge van die toename zijn er nu soc. dem. wethouders. Die soc. dem. wet houders moeten mede besturen, en. nu praten zij onmiddellijk heel anders, dan vroeger in hun tegen B. en W. oppositio- neele Raadsfractie. Inderdaad, er is veel wanstaltigs in de partij en-politiek. lie extra luisterrijk gevierd; Dinsdagavond gaven hier de gezamenlijke Standsorgani saties een prachtig geslaagde avond over de Christelijke gezinsgebruiken. Elders worden demonstraties gegeven van feest vieringen in de gezinnen. Natuurlijk zal niet in alles de volmaakt heid bereikt zijn; natuurlijk heeft men niet overal de bedoeling begrepen; natuur- lijk zijn er voorstellen en plannen te laat I ingediend geworden, maar als men zoo het streven over heel het Bisdom be schouwt, mag men ten zeerste tevreden zijn met het slagen van deze eerste groote proeve. ILaat ons wenschen, dat deze gezinsactie vooreerst een blijvenden invloed hebbe I moge op de verchristelijking van onze huisgezinnen en dat zij vervolgens er ook toe moge leiden, dat de schoone gedachte der Katholieke Actie, dat prachtige initia- I tief van onzen H. Vader, dat zoo veel goeds I belooft, weer voller begrepen wordt. Leiden. L. BEUNE, pr. Wat er besproken werd.De opleiding der Katholieke Priesters (Van onzen Romeinschen correspondent). ROME (K.W.P.) 15 Januari. Met groote belangstelling heeft men in Rome de rapporten over de bijeenkomst van het Duitsche Episcopaat te Fulda ontvan gen. In Vaticaansche kringen was men zeer goed op de hoogte van deze buitengewone vergadering der Duitsche Bisschoppen, daar men in Rome reeds weken tevoren over de voorbereidende werkzaamheden voor deze conferentie in kennis was gesteld. Het voornaamste doel waarvoor deze spoedeischende vergadering van het Duit sche Episcopaat gehouden werd, was de toe passing van de nieuwste Pauselijke Ency cliek over het Priesterschap, alsmede de be spreking van enkele zeer actueele varag- stukken, die dringend om oplossing vroe gen, in verband met de verhouding tusschen Kerk en Staat in Duitschland, waarvan in het Concordaat de waarborg gegeven wordt, dat zij van vriendschappelijke aard zou zijn. Wat de wetenschappelijke opleiding der Theologanten betreft is de vrijheid van be weging der Katholieke Faculteiten door verschillende verordeningen van staatswege ten zeerste beperkt. Alle studenten moeten b.v.. S.A.-dienst doen, waartegen verschil lende Bisschoppen geprotesteerd hebben. De Bisschop van Munster deed zulks reeds in 1933 en verbood aan zijn studenten om in de gelederen van de N.S.D.A.P. (Hitler- jeugd, S.A. of S.S.) dienst te doen. Zelfs de studenten der Seminaria en van de andere Bisschoppelijke Instituten onder vinden van de officieele Nationaal-Socia- listische partij-instanties allerlei moeilijk heden. Op de Katholieke Theologanten wordt verder sterken drang uitgeoefend om him lidmaatschap op te zeggen van de Katho lieke studentenorganisaties zooals het Kar tel Verband en „Unitas". In Wurzburg b.v. werd de Theologische Faculteit gesloten door den Nationaal Socialistischen Rector Magnificus, omdat de Bisschop van Wurz burg, dr. Mathias Ehrenfried zijn Theo loganten verboden had om deel te nemen aan de verplichte faculteitsvergaderingen, waar de wereldbeschouwing van Rosenberg werd gedoceerd. Men wil de priesterstudenten ten opzich te van de jeugdorganisaties allerlei ver plichtingen opleggen die praktisch in strijd zijn met de eischen die de Encycliek stelt betreffende de opleiding tot het Priester schap. De Kerk eischt nJ. dat deze opvoe ding geschieden zal door instellingen van onderwijs die geheel en al den geest der Kerk ademen, hetgeen in het Derde Rijk onmogelijk is, daar men geen afzonderlijke Priesterseminarie (z.g. Klein-Seminaria) heeft, en de Staat eischt dat heel de jeugd ondergebracht wordt in de Rijksjeugd bond", die onder leiding der Hitlerjeugd staat, dus ook de priestercandidaten die hun lagere studies aan de staatsgymnasia ma ken. In het Nummer 2 van den 4den Jaargang van „Der Blitz", „Kampfblatt der Deutsche Action" van 12 Hertuing (Januari) wordt als eisch gesteld, dat alle Theologische Fa culteiten zullen worden opgeheven omdat Theologie geen wetenschap is. De Bisschopsconferentie van Fulda heeft gepoogd een weg te vinden om het pro bleem van de opleiding der priesterstuden ten tot een goede oplossing te brengen, want de Kerk kan niet dulden, dat haar priestercandidaten in den geest van Rosen berg worden opgeleid. Ook de studie der Duitsche Studenten aan het Collegium Germanicum is in ge vaar gebracht, daar geen deviezen meer ter beschikking gesteld zullen worden voor de Duitsche preisterstudenten in het buiten land, zoodat deze in de toekomst niet meer in staat zullen zijn om hun studiën in Ro me aan de Pauselijke Universiteiten te vol tooien. Behalve deze vraagstukken kwamen ook nog andere problemen aan de orde o.a. de deviezenprocessen, de huiszoekingen in Ber lijn, de arrestatie van Mgr. Bannasch. Het Duitsche Episcopaat zal ook stelling nemen ten opzichte van het brandende pro bleem der Katholieke Jeugdorganisaties wat betreft de godsdienstige en zedelijke vorming der Katholieke Jeugd in den geest der Kerk. De Duitsche regeering eischt n.l. de op heffing van de K.J.V. Centrale. De plaatse lijke afdeelingen zouden mogen blijven be staan, maar er mag geen centrale leiding meer gegeven worden en geen enkele cen trale actie meer worden gevoerd. De geheele Katholieke Kerk in Duitsch land moet op doeltreffende wijze afweer- maatregelen nemen tegen het steeds dries ter optredende Neo-Paganisme, dat door zeer invloedrijke instanties van het Rijk ge steund wordt. Tenslotte werd ook besproken het vraag stuk van het leekenapostolaat, dat door de nieuwe Encycliek als een noodzakelijke principieele eisch der Kerk in onze moderne tijd genoemd wordt. In Rome is men van meening, dat een of ficieele verklaring of een nieuw Herderlijk Schrijven der Duitsche Bisschoppen vanaf den kansel zal worden voorgelezen, terwijl aan de geestelijkheid een reeks ambtelijke mededeelingen zullen worden toegezonden, die niet voor publicatie vatbaar zijn, maar die beschouwd kunnen worden als richtlij nen voor de houding van de priesters tegen over het Derde Rijk. Oorlog om Ethiopië Anton Zischka vertelt over het rijk van den Negus. Nauwelijks was verleden jaar het reeds lang dreigende conflict om Ethiopië los ge barsten tot een verwoeden oorlog, of aller wegen zag men landkaarten verschijnen in de boekwinkels, weldra gevolgd door boe ken, die meer licht beloofden over het don kere rijk van den Negus. Een van deze boeken is „Oorlog om Ethiopië" van den bekenden publicist An ton Zischka, wiens boek „Japan Wereld- veroveraar" wij nog onlangs hebben bespro ken. Dit laatste werk van Zischka over Japan getuigde van een grondige studie van het Japansche leven en van Japansch toestan den; het boek, dat nu voor ons ligt over Ethiopië bezit alle kenmerken van een vlotte maar ietwat overhaaste reportage. De journalist Zischka, wiens hoogste streven is: actualiteit, heeft den boekenschrijver (wiens boekwerk bestemd is om een meer blijvende waarde te hebben dan een vluch tig krantenartikel) een poets gebakken. Hij is in dit boek meer de gezellige prater over vreemde dingen, die van de hak op de tak springt, maar desniettemin blijft boeien om dat hij iets weet te vertellen over een land, dat voor het groote publiek tot voor kort „terra incognita", onbekend gebied, was en dat ook nu nog veel geheimzinnigs bevat in z'n uitgestrektheid en ontoegankelijk heid. In zijn „Woord vooraf' zegt Zischka te recht,, dat het Italiaansch-Abessynisch con flict voor ieder van ons van belang is, niet slechts omdat zoowel een overwinning als een nederlaag van Rome in Afrika de kaart van Europa evengoed moet veranderen als die van Afrika; niet slechts omdat de poli tiek van een herrijzend Imperium Roma- num zoowel het Duitsche Anschluss-vraag- stuk raakt als het principieele probleem of de oorlog, ondanks het Kelloggpact en tal- looze andere non-agressieverdragen, nog steeds een legaal middel der politiek mag zijn Abessynië gaat ons allen aan, om dat het, naar de woorden van den voorma li gen Engelschen minister van Buitenland- sche Zaken sir Samuel Hoare, „aanleiding geeft, de nationale expansie-behoefte te on derzoeken, niet slechts van Italië, doch ook van Duitschland en Japan". De uiteindelijke afloop van dit conflict is inderdaad voor allen van grootbelang en speciaal ook voor ons, die een uitgestrekt koloniaal rijk bezitten, waarnaar verschil lende overbevolkte landen begeerige blik ken werpen. Het kan ons niet onverschillig zijn, of Mussolini zijn zin krijgt en het hun wordt toegestaan zijn eigen „koloniale po litiek" uit te vechten, of dat hij gedwongen wordt den weg van onderling overleg en vreedzame middelen te kiezen bij de oplos sing van Italië's bevolkingsvraagstuk. Het kan ons niet onverschillig laten of de Vol kenbond sterk genoeg zal blijken om straks misschien ons land te beschermen tegen een overweldiger van Insulinde, die nieuwe ge bieden zegt noodig te hebben voor zijn was sende bevolking. En omdat de afloop en het verloop van het conflict ons interesseert, interesseeren ons ook vanzelfsprekend het land en de bevol king, die op het oogenblik in het midden punt staan van de branding. Zischka geeft in zijn boek tallooze gege vens speciaal over de geschiedenis van dit BUITENLAND. Generaal Graziani valt de Abessijnen in het Znlden fel aan. (2de blad). De Japanners verlaten de vlootconfe- rentie te Londen. De indruk in Engeland en Amerika. (2de blad). Zal Duitschland binnenkort opheffing der gedemilitariseerde zóne eischen? (2de blad). Rusl&nds mlllioenenleger. (2de blad). BINNENLAND. De verlaging van het disconto. (2de bl.). Kurkfabriek te Schiedam afgebrand. (Gem. Ber. 3de blad). Fraude bij de postspaarbank te A'dam. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De twaalfde partij om het wereldkam pioenschap door Raichenbach gewonnen. (3de blad). „mengelmoes" van volken de naam Abes synië is afgeleid van het Arabische woord .habesha", dat „mengelmoes" beteekent!) en over de beteekenis van het Tsana-meer voor de katoenoogsten in Egypte en in den Soedan. Meer breedvoerig gaat hij in op de lot gevallen van den grooten Menelik, die in 1896 de Italianen b\j Adoea beslissend ver sloeg en hun een verdrag afdwong, waarbij de zelfstandigheid van Ethiopië werd gega randeerd. Na Menelik regeerde een korten tijd kei zer Lidj Yasoe, die weldra door Ras Tafari (den tegenwoordigen Negus) verslagen werd en gevangen gehouden werd, totdat hij verleden jaar in gevangenschap stierf. Daarna wordt geschetst, hoe de strijd om de katoen Engeland, Amerika en Japan naar het Tsana-meer dreef, dat ieder graag wilde beheerschen, omdat het de bron is van den Blauwen Nijl, welks water het lan ge en breede Nijldal vruchtbaar maakt. Mogen wij Zischka gelooven, dan heeft zoowel Engeland als Frankrijk Italië naar het Abessijnsche avontuur gedreven,, het eerste omdat het de controle over het Tsa na-meer wilde hebben en daarvoor Musso lini de kastanjes uit het vuur wilde laten halen, het tweede, omdat het de Italiaan- sche expansie-drang meer naar het Oosten wilde afleiden, minder dicht in de buurt van de Fransche invloedsferen in Midden- Afrika. De Negus werd evenwel beangst door de militaire voorbereidingsmaatrege len van Mussolini en wierp Engeland het zoolang begeerde en omstreden voordeel onverwaohts in de schoot. Op 10 Mei 1935 noodigde hij n.l. Londen uit, om Soedanee- sche, Engelsche en Egyptische vertegen woordigers naar Addis Abeba te zenden om de bijzonderheden van een concessie voor het Tsana-meer te bespreken. Dank zij Ita lië's toerustingen, Italië's offers en uiterste krachtsinspanning had Engeland dus ge kregen was het wilde, zonder één enkelen soldaat te riskeeren, zonder onkosten en zonder verlies van prestige in zijn kolo niën. Nu Engeland bereikt had, wat het wilde, moest het een zwenking uitvoeren, want aldus de visie van Zischka men begon te Londen reeds vrees te koesteren voor de geesten welke men had opgeroepen. Men dacht aan de Anschluss-kwestie, men dacht met schrik aan het Romeinsche Imperium, dat Mussolini wilde gaan verwezenlijken, men begon beangst te worden voor een eventueel succes van de dictatuur, dat een gevaar zou kunnen opleveren voor het En gelsche parlementarisme. Toen volgde de reis van Eden naar Rome en kwamen de eerste vredespogingen tot stand, welke op niets uitliepen. Daarna volgde Engelands zwenking naar den Volkenbond en zijn aandringen op krachtige en snelle sanctie- maatregelen. Aldus zou volgens Zischka de huidige situatie te verklaren zijn en zou ook Mussolini's handelwijze duidelijk zijn. Hij vreesde noch Engeland noch Frankrijk, omdat beide landen hem oorspronkelijk de vrije hand in Abessynië zouden hebben ge laten. Voor Engeland is dat niet duidelijk, al meent Zischka, van wel, maar wat Frank rijk betreft, voor dit land staat het thans vast, dat Laval Mussolini vrijheid van han delen in Abessynië heeft gelaten bij zijn besprekingen te Rome op 57 Januari 1935. Laval heeft dit ten slotte toegegeven aan

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1