DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang ZATERDAG 11 JANUARI 1936 No. 8314 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooraitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllusta eerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 11 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Kerkelijk Feest der H. Familie Het gezin terug aan Christus Er wordt deze maand in ons Bisdom een eerste proeve gegeven van een breede en diepe stuwing, zooals die kan uitgaan van de Katholieke Actie. De Hoofdredactie van onze hooggewaar- weerde Leidsche Courant geeft mij deze week nog een enkelen keer de gelegen heid op bron, methode en doel van deze stuwing terug te komen. Voor heden zij genoeg er op te wijzen, dat door heel het Bisdom heen in de meesten van onze groo- te steden en kleinere plaatsen alle rangen van ons Katholieke volk, Congreganisten en leden der H. Familiebroederschappen, Grootwerkgevers, Middenstanders en Werknemenden, volwassenen, jongeren en kinderen van beiderlei geslacht de leuze uitdragen: „Het gezin terug aan den Christus". Heel deze actie groepeert zich om het feest, dat wij morgen in de kerk vieren, het feest der H. Familie; hier en daar heeft men zich heel bijzonder voorbereid op een grootsche viering van dit feest, elders wordt dit feest genomen als uitgangspunt van de gezinsactie; hier en daar organi- •seeren de parochies op den dag van mor gen kerkelijke feesten, elders hebben de verschillende werken van de vereenigingen der volwassenen en jeugdbeweging "zich bij elkander aangesloten om buitenkerke lijke vieringen te verzorgen; aan hetzelfde onderwerp wordt ernstig gewerkt in de vereenigingen voor eigen leden en in ge zamenlijke 'acties voor anderen en buiten staanders. Het kerkelijk feest der H. Familie past wel bijzonder goed in dezen tijd van het kerkelijk jaar, dat in zijn geheel toch wil zijn onze hernieuwde beleving van het le ven van Christus. Na de Kerstviering van Christus' geboortedag en Zijn vlucht naar Egypte, na de herdenking van Zijn besnij denis houdt de Kerk ons in deze weken het intieme huiselijke leven voor van Christus. Hij was op aarde gekomen, om te lijden en te sterven en daardoor verlossing te bren gen; Hij zou Zijn Evangelie prediken en als Goddelijk bewijs voor Zijn Evangelie waarheid zou Hij een leven ten toon sprei den van machtige wonderwerken; maar tevens heeft Hij dan toch zóó hooge waar de gehecht aan het gewone huiselijke le ven van allen dag, dat Hij van Zijn drie en dertig levensjaren er dertig heeft wil len wijden aan Zijn huiselijk leven ten voorbeeld van het onze Daarvoor is God klein geworden; daar voor is de Schepper gehoorzaam geworden aan Zijn schepsel; daarvoor heeft de Ko ning der koningen den eenvoud gezocht van het gezinsleven in Egypte en Nazareth. Moet dit Christus'voorbeeld en deze Christus' waardeering geen leer zijn voor ons? Wij hebben den mond vol van herorde ning, verandering en hernieuwing; de sa menleving heet in barensnood van wege geweldige hernieuwingen in het groote le ven; er zijn teekenen, die wijzen op een aanstaande verandering van heel.de struc tuur der samenleving; het heden is duister en de toekomst werpt haar schaduwen vooruit. In zulk een tijd zal de Katholiek met zijn onveranderlijke princiepen van God delijke Openbaring, met zijn bewust bezit van de eeuwigheidskern in den voorbij gaand en tijd moeten helpen stuwen, om de kentering der tijden te leiden in Chris telijke richting. Deze tijden met hun mach tige moeilijkheden in het materieele ope nen ook machtige mogelijkheden in hei idieele. De wereld heeft te lang vastge houden aan overmatige en eenzijdige be langstelling voor de materie, waardoor tijd en belangstelling ontbrak voor den geest en voor wat des geestes is. Groot is reeds het aantal van hen, die door de moeilijkheden in geld en zaken het hoog ste bezit hebben terugverworven, het zie legeluk en den vrede des harten. Moge de crisis in den tijd van uitgela tenheid en uitstorting buiten het intieme gezinsleven de wereld weer terug voeren tot het gezin, dat de kern is en de oor sprong van heel het samenleven en dat als het goed is ook tevens de hoogste waarborg is en blijft voor- een waarachtig gelukkig en goed samenleven in het groot. Voor ons zelf moge het kerkelijk feest der H. Familie ons tot de conclusie bren gen van het Epistel van dit feest: de on derlinge liefde met haar veelzijdige aspec ten van goedheid en medelijden, van zacht moedigheid en geduld, van offervaardig heid en dankbaarheid. Moge morgen het aanhooren van dit Epistel op het heilige Familiefeest ons weer nader brengen tot die waarachtige Chris telijke liefde in het Christelijk gezin, de liefde, die het geluk en den vrede met zich in „huis" zal brengen. L. BEUNE, pr. Werken voor steun Wij hebben voor ons het Verslagboek van de algemeene vergadering van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadig heid, in September j.l. te Alkmaar gehou den. Wij komen nu nader terug op eenige op merkingen, daar door den oud-wethouder van Sociale Zaken te Leiden Mr. Romijn gemaakt. Hij zeide daar ojn.: De Leidsche gemeenteraad heeft een besluit genomen om de gelegenheid te geven tot werken voor steun op de basis van vrijwilligheid, maar de daarbij opgedane ervaring is niet aan moedigend om op dien weg voort te gaan-, omdat een algemeene toepas sing ten aanzien van alle ondersteun den, met name van de ondersteunden uit de werknemerswereld, niet heel veel kans op succes biedt. Wel zijn er goede resultaten te bereiken, wanneer men den maatregel individualistisch toepast en de wegen tracht te vinden, welke een dergelijk besluit opent, om de intellectueelen, de middenstanders en de kunstenaars, die gedwongen zijn niets te doen, tewerk te stellen voor den steun, desnoods vermeerderd met een zekeren bijslag. Ja de Leidsche gemeenteraad heeft in dertijd 5000 gld. beschikbaar gesteld voor het door mr. Romijn beoogde doel. De ervaring, die bij de uitwerking van dit Raadsbesluit is opgedaan, zou niet aan moedigend geweest zijn, volgens mr. Ro mijn. Wij nemen die door mr. Romijn in Alkmaar gedane mededeeling, natuurlijk, aan maar in Leiden zelf hebben we, na dat het Raadsbesluit is genomen, heelemaal niets van de resultaten er van gehoord! De strekking van het bedoelde Raadsbe sluit was ons sympathiek. Die strekking was: om werk, dat anders niet of niet opdezelfde wijze zou zijn uitgevoerd, te laten verrichten door menschen, die voor het door hen ontvangen steunbedrag „desnoods vermeerderd met een zekeren bijslag" dat werk vrijwillig op zich wil len nemen. Die strekking was ons sympathiek. Wij hebben echter daarbij een paar woorden onderstreept! 't Zou verkeerd zijn, door menschen voor hun steun werk te laten uitvoeren, noodzakelijk, normaal werk, dat anderen verrichten voor een loon, veel hooger dan het steunbedrag, hetwelk zij er voor ontvangen. Als zulk werk door steun-trekkenden niet wordt begeerd, niet wordt aanvaard, dan is dat heel verklaarbaar. Wie even nadenkt, en met zijn veroordeeling niet oppervlakkig- vlug klaar staat, moet dat kunnen begrij pen. „Werken voor steun" en „werken voor steun" kunnen twee heel verschillen de dingen zijn! Z. H. EXC. MGR. J. P. HUIBERS. Inbezitneming van het Bisdom. Thans kunnen wij officieel meedeel en, dat de apostolische benoemingsbrieven van Mgr. J. P. Huibers zijn aangekomen. Op Maandag 13 Januari as. zal Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers volgens de regelen van het kerkelijk recht bezit nemen van den Bisschoppelijken zetel van Haarlem. Op dat oogenblik zal het bestuur van het bisdom zoowel over de geestelijke als over •tijdelijke aangelegenheden op den nieu wen Bisschop overgaan. De plechtigheid zal geschieden in de kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem en aanvangen om half elf. Aanwezig zul len zijn de kanunniken en eere-kanunni- ken van het hoogwaardig kathedraal ka pittel in koorgewaad alsmede de eerwaar de geestelijkheid van Haarlem en omge ving en alle priesters, die zulks wenschen, in toga en superpli. De kanunniken en eere-kanunniken nemen plaats in de ka nunniken-banken, de geestelijkheid op de bidstoelen in het Priesterkoor. Allen ge lieven om kwart over tien in de kathe draal aanwezig te zijn. Alsdan wordt de terts gebeden door het kapittel. De plechtigheid is ook voor de leeken toegankelijk. De plechtigheden. Deze bestaat uit: le. Intocht van den Bisschop. Om vijf minuten voor half elf begeeft zich het hoogwaardig kapittel, gevolgd door de geestelijkheid naar het portaal der ka thedraal. Klokslag half elf zal de Bisschop aan den hoofdingang aankomen, gekleed in manteletta. Begeleid door den Door luchten en Hoogwaardigen Heer Kapittel- Vicaris, Mgr. H. J. M. Taskin en gevolgd door den te vormen stoet zal Mgr. Huibers zich begeven naar het H. Sacraments altaar Aldaar wordt een korte aanbidding in stilte gehouden. 2e. Daarna zal de Bisschop neerknie len op een bidstoel voor het Bisschoppe lijk altaar. De kanunniken en de overige geestelijkheid bezetten hun plaatsen. 3e. De Bisschop legt de geloofsbelijde nis af en den eed van trouw aan den H. Stoel. 4e. De Apostolische Brief van de bis schopsbenoeming wondt getoond aan het Hoogwaardig Kapittel en een schrijven van Z. H. den Paus aan de geloovigen van het Bisdom Haarlem, waarin de bisschops benoeming wordt bekend gemaakt, voor gelezen. 5e. De Bisschop begeeft zich naar den troon en wordt gekleed in mozetta als tee- ken van zijn jurisdictie (rechtsmacht). 6e. Eerbiedbetuiging van de geestelijk heid. De kanunniken en eere-kanunniken maken een diepe hoofdbuiging; de overige geestelijkheid maakt een kniebuiging. 7e. De kanunniken en eere-kanunniken gaan in haven cirkel voor den troon staan en de kapittel-vicaris houdt een korte toe spraak. 8e. Een korte toespraak van den Bis schop. Daarna een plechtige H. Mis. Na de H. Mis zal Z. H. Exc. de Bisschop in cappa magna de kathedraal verlaten. De H. Mis zal ongeveer kwart voor twaalf geëindigd zijn. Klokluiden. Aan de Weleerw. Pastoors en Rectoren van het dekenaat Haarlem wordt bij dezen verzocht om a.s. Maandag te 11 uur een kwartier de klok te luiden, om daardoor aan de geloovigen kennis te geven, dat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers het bisschop pelijk bestuur in handen heeft genomen. Naam in den Canon van de H. Mis. Overeenkomstig het voorschrift van de H. Congregatie der Riten wordt vanaf den dag, waarop de Bisschop bezit neemt van het bisdom, de naam van den Bisschop genoemd in den canon van de H. Mis. Brieven aan den Bisschop. Vanaf den dag der inbezitneming van het bisdom moeten alle brieven, zoowel over geestelijke als over tijdelijke aange legenheden gericht worden aan Z. H. Exc. den Bisschop. Goed in acht worde genomen het onderscheid tusschen gewone dienst brieven en brieven die om welke reden ook voor Z. H. Exc. den Bisschop persoon lijk bestemd zijn. Op de dienstbrieven worde op de linkerzijde van de enveloppe bovenaan duidelijk geplaatst het woord „dienst" en op de brieven, die uitsluitend voor Z. H. Exc. den Bisschop bestemd zijn het woord „persoonlijk". Oproep. Aan de geloovigen wordt meegedeeld, dat iedereen vrijen toegang heeft om de plechtigheid van inbezitneming van het bisschoppelijk bestuur by te wonen. Het zal den Bisschop zeker aangenaam zijn, wanneer de geloovigen in grooten ge tale op Maandag 13 Januari naar de ka thedraal komen om getuigen te zijn van het gewichtige oogenblik, waarop de be stuursmacht op den nieuwen herder van het diocees overgaat, alsmede om met Hem den onmisbaren zegen aan God over Zijn bestuur af te smeeken in het misoffer, het- welke op deze plechtigheid volgen zal. (Het bovenstaande communiqué kon gis teren niet tijdig worden doorgezonden aan de bladen, die niet een bureau in Haarlem hebben). De eerste stroomlijn-_ocomotief der Nederlandsche Spoorwegen heett Vrijdagn.iddag op het traject [ilbtirg-Roosendaal proefgereden. - Het gevaarte even voor het vertrek ett Tilburg Wy moeten een beschrijving van deze nieuwe locomotief wegens plaatsgebrek tot Maandag la ten liggen. Brand in Sigarenfabriek te Gouda. Een half milJioen sigaren en 10.000 K.G. tabak doorweekt Vanochtend tegen half 6 is brand uit gebroken in de Sigarenfabriek „Montana" van den heer J. F. Montagne, aan de IJs- sellaan 40 te Gouda. Kon door het actief en krachtdadig handelen van de brandweer het vuur geen grooten omvang aannemen, och is de aangerichte schade zeer be- ingrijk, daar het bluschwater, dat met rie stralen in het enorme fabriekspand ;erd gespoten, ongeveer een half millioen (garen en 10.000 K.G. tabak onbruikbaar seft gemaakt. De brand werd ontdekt door een sur- eiloerende agent van politie, toen de lammen reeds fel uit het dak sloegen in 2 xechterachtervleugel op de hoogste ver- :eping van het gebouw. Hier zijn de roogkast en de opslagplaatsen gevestigd, de droogkast was gisteravond een partij garen neergezet van ongeveer 25.000 stuks n om den nacht voor het drogen te be- utten was de kachel in het vertrek blij- en branden. Door welke oorzaak, was di eet na de blussching niet definitief vast e stellen, doch in de droogkamer is de jrand ontstaan, en daar zij met steenen ouren en ijzeren deuren als het ware ge- .ïeel geinsoleerd is, heeft het vuur zich /rijwel tot deze af deeling beperkt. Reeds zeer spoedig na de alarmeering /erscheen de brandweer met de groote autospuit en later arriveerde ook de. lad derwagen. In de weinige minuten, die het .coips noodig had om ter plaatse te zijn, vvas het vuur zeer in hevigheid toegeno men. De stormachtige Zuid-Westen-wind wakkerde de vlammen geweldig aan en de -Iroogkamer was een en al vuur, dat zich scherp afteekende tegen de donkere, ja gende lucht. Het dak brandde door en zoo doende werden' ook andere vertrekken be dreigd. Talrijke bewoners van de IJssel- laan waren inmiddels wakker geworden en daai in het begin de vrees voor een ge weldigen brand alleszins gegrond was, heerschte er bij velen een nerveuze stem- i/il llUlllliuai uLJinrti UaI VIJF BLADEN WAARONDER GE- ILLÜSTREERD ZONDAGSBLAD. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Katholieke organisaties in Duitsch- lan<L (2de blad). Roosevelt tegen verdere deyaluatle van den dollar. (2de blad). BINNENLAND. De Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. Huibers. (1ste blad). Sigarenfabriek te Gouda door brand ver woest. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De achtste partij om het werelddamkam pioenschap remise. (3de blad). ming. Maar de brandweer pakte de blus sching energiek en tactisch aan. Met drie stralen begon zij haar werk; een slang werd door het gebouw geleid, een tweede via de brandladder over het dak naar de droogkamer en een derde werd aan de achterzijde van de fabriek gebracht. Van drie kanten werd aldus het vuur bestre den en reeds na een half uur was elk ge vaar geweken. Gevaar dreigde aanvanke lijk doordat het dak was doorgebrand, want alleen langs dezen weg konden de vlam men de droogkast verlaten en andere ver trekken bereiken. Omstreeks 7 uur was de brand volko men gebluscht en toen kon eigenlijk pas worden nagegaan in hoeverre hij had huis gehouden. De droogkamer bleek fi naal uitgebrand en ook de aangrenzende opslagplaatsen waren eenigermate door het vuur aangetast. Dat het gebouw ove rigens is gespaard gebleven valt te dan ken aan de goede isolatie van de droogka mer en tevens aan het snel en doortastend aanpakken van de brandweerlieden. Toch is de schade enorm. De sigaren in de droogkamer, ongeveer 25.000 stuks, zijn door het vuur vernield, doch nog bijna een half millioen in de opslagplaatsen ging verloren door het water, dat in overvloe dige massa's in het vuur werd gespoten. In een lokaal, dat gelijkvloers ligt met de straat, zijn 100 balen tabak van elk 100 K.G. verloren gegaan door het langs de trappen en muren naar beneden stroomen- de water. In verband met den storm is de spuit nog een paar uur gebleven om bij moge lijk terugkeerend onheil dadelijk te kun nen optreden. De heer Montagne is op beurspolis voor ƒ27.000 tegen brand- en waterschade ver zekerd. Hieronder valt niet de droogka mer met de daarin geplaatste sigaren, want geen enkele maatschappij neemt voor deze afdeeling risico op zich. Deze schade komt dus geheel voor rekening van den fa brikant. In de fabriek werkt ongeveer 20 man personeel, terwijl het bedrijf tevens ver scheidene z.g. thuiswerkers heeft. Allen kunnen, naar de directie mededeelde, aan het werk blijven. Nadat de kachel in de droogkamer gis teravond door den persoon, die daarmede steeds is belast, was verzorgd, is niemand meer in het gebouw geweest. Vermoed wordt, dat de sterke wind de kachel te hard heeft doen gaan branden, met het gevolg, dat de sigaren in brand zijn ge vlogen. Bij de brandblussching gaven verschil lende brandmeesters leiding. Burgemeester Gaarlandt deed van zijn belangstelling blijken. STORM BRACHT 17 SLACHTOFFERS IN ENGELAND. LONDEN, 11 Januari. Als gevolg van de zware stormen, die in de afgeloopen 48 uren boven Groot-Brittannië hebben gewoed, zijn in totaal 17 menschen om het leven gekomen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1