VRIJDAG 10 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE BOUWBEDRIJVEN. NALEVINGSCLAUSULE VOOR CONTRACT VASTGESTELD. Heden begin der besprekingen over de de voorstellen der werkgevers tot loonsverlaging. Bij de onderhandelingen over de ver nieuwing van de landelijke collectieve ar beidsovereenkomst in de bouwbedrijven in Nederland, welk contract 1 Maart a.s. afloopt, zijn partijen het thans eens gewor den over een nalevingsclausule voor een eventueel af te sluiten nieuwe overeen komst. Zooals wij bij den aanvang der besprekin gen in December j.l. reeds meldden, deel den de werkgevers den besturen der arbei dersorganisaties mede, dat over de loo- nen aan verlaging daarvan zou h.i. niet te ontkomen zijn eerst gesproken kon worden, wanneer vastgesteld zou zijn, dat een te treffen contract behoorlijk zou wor den nageleefd. In de jongste conferentie is men het er over eens geworden, dat, wanneer in een plaats, gemeente of gewest de overeen komst door anderen dan aan deze overeen komst gebonden werkgevers niet behoorlijk wordt voldaan of indien de overeenkomst door welke oorzaak ook geen voldoende beteeken is meer heeft, ieder der partijen gerechtigd is, na gepleegd overleg met de wederpartij, de overeenkomst voor bepaal de plaatsen, gemeenten, gewesten of groe pen, geheel of gedeeltelijk op te zeggen met inachtneming van een opzegtermijn van minstens twee weken. Nu er ten aanzien van de nalevingskwes- tie een accoord bereikt is, komen de bespre kingen over de loonen aan de orde. Ook ten aanzien daarvan hebben de werkgevers een restrictie voorgesteld. Zij herinneren er aan, dat zij bij den aanvang der bespre kingen in overweging gaven, ten aanzien der vast te stellen voorwaarden vier hoofd groepen te onderscheiden, t.w.: 1. burgerlijke en utiliteitsbouw, inbegre pen betonwerk alsmede het grondwerk, dat als voorbereiding van dien bouw dient; 2. grondwerk (inbegrepen beton- en riolee- ringswerken) niet tot voorbereiding van burgerlijken bouw dienende met bijbehoo- rende kunstwerken. (Onder deze groep zou den onder meer gebracht kunnen worden: Avegen, kanalen, bruggen, sluizen, kademu ren, bestratingen, leggen van leidingen, spoorwegbouw en heiwerk; 3'. baggerwer- ken met transport en verwerking en 4. bo dem-, oever-, strand- en dijk verdedigings werken (inbegrepen betonwerken). Uniformiteit in de loon- en arbeidsvoor waarden voor deze vier groepen oordeel den de werkgevers niet mogelijk voor een te treffen regeling. De loonbesprekingen, welke heden te Amsterdam aanvangen, zullen hoofdzake lijk loopen over de hiervoren genoemde eerste groep (burgerlijke en utiliteitsbouw), ■waarbij dan waarschijnlijk ook voor een deel de andere groepen, zoo gewenscht, on der de oogen gezien zullen worden. De besturen der arbeidersorganisaties, bij de besprekingen betrokken: de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, de R.K. Bouwvakar beidersbond ,,St. Joseph", de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond en de Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbond, hebben van de be sturen der werkgeversorganisaties thans een schema voor de loonregeling ontvangen, welke regeling deze besturen voorstellen van 1 Maart af in een collectieve arbeids overeenkomst op te nemen. Naar bekend, zijn de gemeenten in loon- klassen ingedeeld. Voor de hoofdklasse (Amsterdam, Bloemendaal, Den Haag, Haarlem, Heemstede en Rotterdam) worden verlagingen van het uurloon met pl.m. 5 cent en voor de andere klassen over het algemeen verlagingen met ongeveer 4'cent voorgesteld. Het voorstel luidt als volgt: Hoofdkl. kl. I kl. H kl IIIA (in centen per uur) Geschoolden 62 57 53 51 Geoefenden 57 52 45 42 Ongeschoolden 52 47 40 35 Kl IIIB kl. IIIC id. IVA kl IVB kl. V (in centen peruur) Geschoolden 48 46 45 43 39 Geoefenden 39 37 35 33 30 Ongeschoold 33 32 32 30 28 Gisteren hebben de besturen der arbei dersorganisaties vergaderd om hun stand punt tegenover het loonvoorstel vast te stellen. Aan de besprekingen, welke nog wel de geheele maand zullen duren, zijn voor de werkgevers thans partij de Ned. Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons en de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond. De onderhandelingen over het afzonder lijke Friesche Contract zijn kortgeleden voortgezet, alleen door de vertegenwoordi gers der Friesche Patroons Organiastie. De vertegenwoordigers der hiervoren genoem de Landelijke Patroonsbonden hebben zich daarbij teruggetrokken. Men wenscht in Friesland het nieuwe contract per 1 Ja nuari te doen ingaan. Dit zou den lande- lijken patroonsbesturen reeds nu voor be paalde beslissingen stellen, terwijl de con ferenties over het landelijk contract nog eerst in het beginstadium verkeeren. „Tel." HEFFING REISBELASTING. Proeve van wetsontwerp heeft departement verlaten. Een proeve van een wetsontwerp tot hef fing eener belasting op buitenlandsche plezierreizen heeft het Departement van Financiën verlaten. Zij is aan de belang hebbende organisaties voorgelegd tenein- UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DWANG OP ONGEORGANISEERDE WERKLOOZE. Partijdige rol van gemeentelijken hoofdambtenaar? In het intusschen reeds bijgelegde ar beidsconflict aan de drukkerij van de fir ma v. d. Linden blijkt een hoofdambtenaar der gemeente een partijdige rol te hebben gespeeld, door een ongeorganiseerd werk loos zetter te dwingen, de plaats van een der stakers in te nemen. Buiten weten en in strijd met de dienst der Arbeidsbemiddeling, welke zich niet al leen van bemiddeling onthield, maar ook de omliggende gemeenten op de hoogte van het conflict bracht, heeft deze hoofd ambtenaar zelfstandig ingegrepen en den werkloozen zetter j.l. Vrijdag naar de druk kerij, waar gestaakt werd, gezonden. Het geval werd wereldkundig doordat de zetter zich per abuis aan een verkeerde drukkerij meldde. De raadsleden Ruysenaers (R.-K.), Den Uyl (S.-D.), Kooren (C.-H.) en Geerlof (A. R) hebben zich omtrent deze zaak met schr itelijke /ragen tot het college van B. en W. gewend. De vragen lu'den als volgt: le. Is het Burgemeester en Wethouders bekend, dat op Maandag 30 December 1935 een conflict is ortstaan aan een drukkerij alhier, waardoor het personeel op staanden voet is ontslagen? 2e. Is het Burgemeester en Wethouders bekend, dat genoemd personeel op 31 De cember d.a.v. zichheeft doen inschrijven bij het Bureau van Arbeidsbemiddeling? 3e. Is bet juist dat de werkgever van genoemd drukkerijbedrijf zich tot de ge meente heeft gewend om personeel? 4e. Is het juist, dat aan een steuntrek kende en in tijdelijke dienst van het Or gaan tot Steunverleening op Donderdag 2 Januari aanzegging is gedaan, door of na mens het „Orgaan", dat hij Vrijdag 3 Jan. d.a.v. moest gaan werken aan de drukkerij waar het conflict was? 5e. Is het juist, dat het Bureau van Ar beidsbemiddeling in deze is gepasseerd? Zoo ja, om welke redenen? De brandspuit aan den Groeneweg. Naar we vernemen is de brandweer-post aan de Groeneweg opgeheven. De aldaar gestationneerde baby-motorspuit is naar hier overgebracht. Het plan bestaat om deze motorspuit te construeeren op een aanhangwagen met luchtbanden. Geduren de de 10 jaar, dat de spuit aan de Groene weg was gestationneerd, heeft zich aldaar geen enkele brand van beteekenis voorge daan. Zanguitvoering O. B. K. Ondanks het zeer ongunstig weder, was er gisteravond groote belangstelling in de zaal der St. Jozefvereeniging, toen de R. K. Gem. Zang- vereeniging „Oefening baart kunst" aldaar hare jaarlijksche uitvoering gaf. Te ver wonderen valt zulks niet. Dit koor, onder uitstekende leiding van den directeur, den heer Th. van Niekerk te Leiden, heeft zich zoodanig weten op te werken, dat er steeds velen worden gevonden om de muzikale talenten dezer zangers en zangeressen te gaan beluisteren. Meermalen vernamen we dan ook de uitroep: wat is er van avond weer fijn gezongen! Ook gisteravond was dit het geval. Na een kort openingswoord door den voorzitter, ving de afwikkeling van het muzikale programma aan, dat rijk was verzorgd en voor velen een bijzondere attractie had, doordat dezen avond voor de eerste maal het vorig jaar opgerichte kin derkoor medewerking zou verleenen en.. met groot succes. De kleuters zongen zui ver en vrij beschaafd, al klonken sommige stemmen soms nog wel iets te scherp. Over het geheel genomen kan dit kinderkoor voor O. B. K. als een flinke aanwinst be schouwd worden. De avond werd aange vangen met een nummer voor gemengd en kinderkoor „De Lamentatione" van Pale- strina, prachtig vertolkt, beschaafdheid en zuiverheid van stem, kwamen hierbij tot uiting. De uitvoering werd beloond met een welverdiend applaus aan directeur en zangers. Het uit 16 nummers bestaande programma afzonderlijk te bespreken zou te ver voeren. Wat we nog even wilden zeggen, was betreffende het nummer „De Landelijke repetitie", een bonte menge ling van costumes, zangers van het platte land, zangeressen als boerinnetjes, keurig uitgedost, groote verscheidenheid van mu ziekinstrumenten die niet werden bespeeld maar waarachter werd gezongen, en keu rig ook! Een nummer dat bijzonder in sloeg. Bij de uitvoering van de „Kikker cantate" kwamen we in de meening, dat de diertjes de winterslaap reeds achter den rug hadden, zoo echt werd er gekwikt en gekwakt. Het publiek liet zich geens zins onbetuigd en gaf na ieder nummer een welverdiend applaus. „Oefening baart kunst" en haren bekwamen directeur roe pen we gaarne een spoedig tot weerziens toe. de deze in de gelegenheid te stellen zich daarover uit te spreken. Wil een eventueel in te dienen wetsont werp nog in het komende reisseizoen ba ten afwerpen, dan moet het vóór Med in het Staatsblad verschijnen. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter zijn wederom vastgesteld op ƒ0.95 per K.G. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Examen indologie de heer S. Meijer, den Haag. BODEGRAVEN. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1935 bestond de bevolking dezer gemeente uit 3145 mannen en 3355 vrouwen, totaal 6500 personen. Zij vermeerdere in 1935 door geboorten met 75 mannen en 68 vrouwen, totaal 144 personen en door vestiging met 190 man nen en 202 vrouwen, totaal 392, Totale vermeerdering derhalve 536 per sonen. Zij verminderde in 1935 "door overlijden met 29 mannen en 29 vrouwen, totaal 58 personen, en door vertrek met 201 mannen en 217 vrouwen, totaal 418. Totale vermindering derhalve 475 per sonen. De bevolking is alzoo toegenomen met 36 mannen en 24 vrouwen en bestond op 1 Januari 1936 uit 3138 mannen en 3379 vrouwen, totaal 6560 personen. In 1935 werden als levenloos aangege ven 6 kinderen, waarvan 3 van het manne lijk en 3 van het vrouwelijk geslacht. Er werden 52 huwelijken voltrokken en 1 echtscheiding ingeschreven. Volksbond. Onder groote belangstel ling opende voorzitter Steenbergen deze vergadering van den R.-K. Volksbond. In zijn openingswoord maakte de voorzitter vreugdevol gewag over de buiten verwach ting groote opkomst. Overigens niets bij zonders, maarhet is wel eens anders. Spr. wenscht allen Zalig Nieuwjaar en uit den wensch, dat de belangstelling voor de vergaderingen in dit jaar, zoo moge blijven als ze nu is. Spr. sport den leden aan, vooral optimistisch te blijven voortleven in een onwankelbaar vertrouwen op God; dan is spr. overtuigd, dat er in het nieuwe jaar betere en vreugdevoller tijden zullen aan breken. De notulen, welke door den secretaris op eminente hem eigen wijze ver zorgd waren, worden zonder op- of aan merkingen onder een woord van dank goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van de con trole-commissie. Bij monde van den heer Jac. de Koning woixit medegedeeld, dat na gehouden controle, de boeken en beschei den in de beste orde zijn bevonden. Aan het jaarverslag van den secretaris, ontleenen we het volgende: In 1935 werden 12 bestuursvergaderingen en zeven ledenvergaderingen gehouden, 5 uitvoeringen, 4 ontwikkelingsavonden. Op 1 Januari 1935 bedroeg het ledenaantal 104. Op 1 Januari 1931 bedroeg zulks 94. Er werd een schitterend Sinterklaasfeest geor ganiseerd. Uit het jaarverslag van den penning meester ontleenen we het volgende: In 1935 werd ontvangen 793.55, wienst 125.31, in 1935 uitgegeven 801.36, verlies 133.12, zoodat het tekort over 1935 bedraagt 7.81. Het batig saldo over 1934 bedroeg ƒ305.96. Per 1 Januari is er in kas ƒ298.15. Hierna wordt de begrooting over 1936 behandeld en na 'n enkel vóór en tegen aangenomen. Aan het verslag van het fonds „Hulp in Nood" ontleenen we: in 1935 waren de ont vangsten 47.75, terwijl de uitgaven be droegen 69.77. Nadeelig saldo 22.02. In 1934 faas er nog een batig saldo van 48.08, zoodat het bezit per 1 Januari 1936 bedraagt ƒ26.06. De voorzitter deelt mede, dat de werk- looze leden een bon voor brandstof en le vensmiddelen kunnen bekomen bij den heer Boere.. De voorzitter zegt den bestuursleden har telijk dank voor de vele moeilijke zorgen en werkzaamheden, welke zij gedurende 1935 aan den dag gelegd hebben. Bij de bestuursverkiezingen wordt be reikt, dat de drie aftredende bestuursleden, n.l. de heeren C. v. Dijk, C. Groenendijk en A. Wolswijk Kzn. worden herkozen. Tot lid van de kas-commissie in de va- cature-Jac. de Koning, wordt benoemd de heer J. de Koning, welke zijn benoeming echter niet aanvaardt, tot aler verbazing; dit agenda-punt wordt thans verdaagd naar de volgende vergadering. Thans volgt de rondvraag. De geest. adv. kapelaan L. v. Teijlingen, het woord ne mende, memoreert de werkzaamheden in het afgeloopen jaar en zegt dat er door het bestuur hard gewerkt en gestreden is. Spr. ziet vol optimisme het nieuwe jaar tege moet voor deze organisatie. Spr. hoopt nog vele jaren getuige te mogen blijven van hun leven en streven. Er zijn ook scha-, duw-plekken, en waarom die niet gememo reerd? Spr. bedoelt hier het bijwonen van de vergaderingen en ontwikkelingsavon- o'en. Het lid zijn van een organisatie wil niet zeggen, contributie betalen en daar mee uit. Spr. spoort allen aan, vooral de cursussen over het gezinsleven, het bran dende vraagstuk van onzen tijd, bij te wo nen; spr. vraagt de aanwezigen, zelf pro paganda te maken voor de overige nog res tende cursusavonden over het gezinsleven. Voorts memoreert spr. de gelukkige op richting van de retraiteclub. Er werd spr. gevraagd, waarom wij niet ,,'n gelukkig nieuwjaar" wenschten, maar laten de men- schen toch beseffen, dat 'n Zalig Nieuwjaar toch het beste is, wat men 'n katholiek, die practiseert, toe kan wenschen. Een- Geluk kig Nieuwjaar is prachtig, dat men finan cieel krachti en machtig worde, maar hoe staat het eind 1936 met uw ziel? Dat is toch immers de hoogdzaak.Wat is dan uiteindelijk ons levensdoel? Daarom wenscht spr. de leden een welgemeend al les omvattend Zalig Nieuwjaar, en hoopt vruchtbaar te mogen meewerken tot waar achtig heil van de organisatie en daaruit voortvloeiend het waarachtig heil van de leden dier organisatie. Voorts werden nog enkele huishoudelijke punten behandeld en besproken. De voorzitter dankt den geest. adv. voor zijn warm woord, dankt de aanwezigen vor hun opkomst en sluit daarna deze ge animeerde vergadering. Tooneel ten bate van het tooneel. Op de Zondage 19 en 26 Januari zal er door de vereenigde R.-K. Dilettanten in onze paro chie een openbare uitvoering gegeven wor den ten bate van de noodzakelijk gewor den herstellingswerkzaamheden aan het tooneel. Onder regie van den heer N. A. v. Rossum zal worden opgevoerd „De Rare", een vlaamsch tooneelspel van Jac. Ballings. Het belooft een pracht-avond te worden. Dus houdt deze data vrij. Damclub. Woensdagavond speeld het eerste tiental van de damclub „Ons Genoe gen" een competitiewedstrijd tegen Kame- rik I. De onzen wonnen met 1317. Hier door heeft zij een fraaie kans op de boven ste plaats te blijven. Het tweede tiental speelde tegen A. D. C. en ook bij wisten te winnen, en hebben daarmede goede kansen geschept op de bovenste plaats in de 2e klasse te blijven. Esto. Dinsdagavond vond in 't Paro chiehuis de oprichtingsvergadering plaats van een nieuwe R.-K. Voetbalvereeniging. De opening geschiedde door den weleerw. heer L. v. Teijlingen. Het eerste punt van de agenda was het voorlezen van het con cept der statuten en van 't huish. regie- mént. Met eenige wijzigingen werden deze ten slotte met algemeene stemmen aange nomen. Hierna vond de verkiezing plaats van een nieuw en definitief bestuur, dat in de plaats zou treden van het voorlopig be stuur. Gekozen werden de heeren. J. Sauer, D. Schintz, J. v. Bunningen, J. v. d. Heuvel en W. v. «Liempt. Tot voorzitter werd na herstemming gekozen de heer J. Sauer. Rond 11 uur sloot de nieuwe voorzitter deze belangrijke vergadering. Geboren: Gijsbehta d. v. J. A. Jacobi en C. W. Zimmerman. Roelf Jacob z. v. H. A. Abeen en B. Elskamp. Ondertrouwd: H. v. Kooten 27 j. en E. Boele 32 j. Getrouwd: B. J. Piepers 53 j. en G. M. Neder end 48 j. Gevestigd: M. van der Waaij, van Haarlemmermeer. Wed. G. J. van Dijk geb. van Solingen en gezin, van Zwammer- dam. Vertrokken: A. G. Baker, naar Uit hoorn. A. ten hoeve en gezin, naar Zwammerdam. C. E. Bos en echtgenoote naar Leiden. G. Oosterbeek, naar Drie bergen—Rycenburg. C. Groenendijk, n. 's-Hertogenbosch. W. C. Bakker, naar Reeuwijk. C. van der Straaten en F. van der Straaten. naar Driebergen— Rijsenburg P. J. Th. Telkers, naar Moordrecht. C. M. Lammers, naar Voorschoten. HAZERSWOUDE. Personalia. Onze Rijksveldwachter, de heer A. Kooijman, is te Amsterdam ge slaagd voor het examen als brigadier der Rijks veld wacht. 25-jarig jubileum van de Coop. Ver. „De Hoop". Dinsdagavond 7 Jan. is het zil veren feest van „De Hoop" herdacht in een rer lokalen der R.K school te Groenendijk. De zaal was feestelijk versierd en een groot aantal bloemen en bloemstukken, te legrammen en gelukwensehen waren inge komen. Te half acht waren zoo goed als alle le den van „De Hoop" met hun dames aan wezig. De feestvergadering werd door den voorzitter, den heer A. B. Verkley, met een kort maar hartelijk woord van welkom en gelukwensch geopend. Vooral de dames werden welkom geheeten, daar zij voor het eerst in de vijf en twintig jaar een feestvergaderingd van de Ver. bijwoonden. Vele goede wenschen voor het bestuur en de drie zilveren bestuursleden werden gewisseld, ook voor de toekomst. Door den heer C. A. van Dam werden de vragen beantwoord: Waarom richtten wij voor 25 jaar een Coöperatieve Maalde rij op? En waarom is ze op heden nog noo- dig? Na het officieele gedeelte volgde een zeer geanimeerd program van muziek en zang, waarbij ons muziekcorps „De Vroo- lijke Groenendijkers" zich zeer verdienste lijk maakte. Een en ander doorvlochten met de vroo- lijke moppen en interessante goocheltoeren van den heer Willy Albert van Rotterdam, Zeer vroeg.. ..in den morgen gingen al len, zeer voldaan, huiswaarts. Voor velen juist tijd om het vee te melken en te ver zorgen. Onderwijs-kwestie. Het bestuur der Herv. Schóól had uitbreiding gevraagd van de school voor gewoon lager onderwijs met een lokaal, opdat de door het bestuur be zoldigde kweekeling met acte, onderwijs zou kunnen geven in een afzonderlijk lo kaal, wat tegenwoordig geoorloofd is. De raad der gemeente alhier had hierop af wijzend beschikt. Ged. Staten van Zuid- Holland hebben bij beschikking van 19 De cember deze beslissing gehandhaafd, om dat daardoor de normale eischen, gesteld voor het geven van lager onderwijs zou den verschreden worden. Voor de kwee keling met acte, die afzonderlijk werkt, be hoeft de gemeente dus geen lokaliteit te bouwen. Werkloosheid. Bij het correspondent schap voor Arbeidsbemiddeling staan al hier als werkloos ingeschreven 219 perso nen, waarvan 83 steuntrekkend. NIEUWKOOP Loop der bevolking De bevolking bedroeg op 31 December 1934 1761 m. en 1630 vr., totaal 3391 per sonen. Vermeerdering door geboorte met 47 m. en 50 vr. en door vestiging in de gemeen te met 55 m. en 80 vr., totaal 232 personen. Vermindering door sterfte met 20 m. en 16 vr. en door vertrek naar elders met 79 m. en 121 vr., totaal 236 personen. De bevolking bedroeg alzoo op 1 Ja nuari 1936 1764 m. en 1632 vr., totaal 3387 personen. Een vermindering dus van 4 personen. Eervol ontslag. Mej. M. W. A. van Ser- mondt, sedert 1 November 1928 onderwij zers aan de openbare lagere school alhier, heeft met ingang van 1 April a.s. wegens huwelijk eervol ontslag gevraagd. Geboren: Johannes Comelis Maria z. van L. Baas en J. Vork Johannes Maria Jozef z. van P. J. Splinter en G. M. van Trigt. Ondertrouwd: J. H. Eilders 22 j. te Haarlemmermeer en H. G. van Wijngaar den 24 j. Getrouwd: G. J. Buurman 26 j. wnn. te Kamerik en H. van Dam 25 j. ZOETERWOUDE Loop der bevolking Bevolkingscijfer op 31 December 1934: 2062 mannen, 2221 vrouwen, totaal 4283. Af: vertrek 168 m., 222 vr., overlijden 24 m., 18 vr. totaal 192 m. en 240 vr. Bij: vestiging: 124 m., 169 vr., geboorten 55 m. en 58 vr., totaal 179 m. en 227 vr. Totale vermindering 13 m., 13 vr., totaal 26. Bevolkingscijfer op 31 December 1935: 2049 m„ 2208 vr., totaal 4257. Er werden in totaal 21 huwelijken vol trokken; terwijl er 1 echtscheiding is in geschreven. Crisis-comité. In de dezer dagen ge houden vergadering van het plaatselijk crisisicomité werden een 70-tal steunaan vragen behandeld, waarvan er een tiental werden afgewezen, terwijl het restant, het zij geheel, hetzij gedeeltelijk werd inge willigd. Er werden goederen in natura toe gekend, terwijl voorts gelden werden be schikbaar gesteld tot ongeveer een bedrag van 250 voor den aankoop van kleeding- stukken e.d. Verder werd besloten tot de landbouwers in deze gemeente een verzoek te richten om, evenals het vorig jaar, we derom mest beschikbaar te willen stellen voor behoeftige tuinders. INGEZONDEN STUKKEN '6-GRAVENHAGE, 8 Jan. 1936. Mijne Heeren, Tot onze groote verwondering namen wij kennis van de mededeeling in Uw blad, verschenen d.d. 7 Januari 1936, waarbij onze instelling op een wijze wordt behan deld, die alleen te verklaren is uit onkun de van de zijde van Uwen berichtgever. Wij protesteeren er toch teir sterkste tegen, dat wij anders dan als bona- fide zaken- menschen zullen worden beschouwd. De zaak waarom het in wezen draait, is heel eenvoudig. In Nederland kan door het sys teem van de daar geldende loterij wet niet worden voldaan aan de aanvrage van het publiek om loten te verkrijgen. Dat dit feit juist is, mag als al jarenlang bekend worden verondersteld, trouwens hoeveel loterij-briefjes van Lotisico, Unie e.d. wa ren of zijn al geruimen tijd bekend. De Nederlandsche wetgever heeft nu gemeend dat aan elke loterij buiten de Staatsloterij en misschien ook met uitzondering van de Joodsche Invalide, een eind moest worden gemaakt. Wij hébben nooit kunnen begrij pen en met ons het grootste deel van het Nederlandsche publiek niet, waarom het onzedelijk is loten aan den man te bren gen, nu de Nederlandsche Staatsloterij daarin het voorbeeld geeft en zeker is deze nooit gerechtvaardigd geweest om, gezien dit voorbeeld, anderen het uitoefenen van een dergelijk bedrijf te verbieden. In Nederland is dus onmogelijk het ver- koopen van loten, vandaar, dat wij ons op een systeem hebben toegelegd, niet om loten te verkoopen, maar om deze voor onze bekende opdrachtgevers te koopen. Hoewel van een vervolging tegen ons ge durende de laatste weken ingesteld, geen sprake is, moeten wij er ons op voorberei den, dat de Justitie dit systeem nader on derzoekt en wij meenen dan op vrijspraak te kunnen rekenen. Waar wij nu in Neder land geen winstgevende stukken meer kun nen koopen, daar de Staatsloterij alleen- verkoop heeft, moeten wij ons wel in het buitenland van dergelijke stukken voor zien, waarbij onze instellingen het steeds als hun eereplicht hebben beschouwd te zorgen, dat, als eventueele prijzen op de stukken die wij voor onze opdrachtgevers kochten, vielen, deze prijzen ook werkelijk werden uitbetaald. Het karakter van een zwendelonderneming schuilt hierin, dat men zijn verplichtingen niet nakomt en de menschen geld aftroggelt voor ondeugde lijke waar. Wij vragen, dat de menschen ons slechts het zelfde bedrag in handen geven als hetgeen zij betalen voor een lot van de Nederlandsche Staatsloterij en voe ren onze opdracht tot aankoop dan zoo danig uit, dat zij op dezelfde wijze alsof zij een Staatslot hadden, hun winstkansen zien gewaarborgd, waarbij wij er prijs op stellen om door onze boeken te bewijzen, voor ieder die zulks wil, dat wij ook inder daad dezelfde verplichtingen zijn nageko men als de Staat nakomt. Als ons systeem van aankoopen dus zwendel is, en wij de menschen daardoor geld uit de zak klop pen, dan wordt het ook tijd, de Staats loterij eens nauwkeuriger te bekijken, die in wezen hetzelfde geld vraagt en hetzelfde profijt biedt. Waar uit Uw berichten blijkt, dat U meent, dat deze zaak binnenkort voor den rechter komt, zullen wij afwachten of in deze juist door U is gezien. Wij kunnen een verdere verdediging hier niet gaan voeren, maar wij verzoeken U wel bovenstaande op te nemen om bij het publiek den ver keerden indruk weg te nemen alsof door ons geld zou worden gevraagd en daar tegenover iets anders zou worden geboden dan hetgeen voor hetzelfde geld de Staats loterij biedt". Inmiddels teekenen wij, Hoogachtend, de directie der O.V.B. Arona, C. B. Bruinink. De Directie der N.V. Centra Adm. kant. v. Hypotheken, H. J. Bruinink.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7