WOENSDAG 8 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 PROMOVEERT! De arbitrage-commissie van den N.D.B. heeft thans de afgebroken partijen uit de comp. 1ste kl. beslist. Hieronder bevond zich de partij L.D.V.R.K.D.O.S. welke voor Leiden met 119 verloren was ver klaard. De heer A. ter Haar, oud-kamp. v. Leiden, toonde echter een moeilijke, doch overtuigende remise-varia; aan, waarop door de L.D.V. geprotegeerd werd. Dit pro test is toegewezen, waardoor L.D.V. één wedstrijdpunt op D.I.O. II kwam voor te staan en daardoor de laatste plaats bereik te, welke nog voor promotie in aanmerking kwam. Na jarenlangen strijd is het dus den Lei- denaars gelukt een tiental samen te stel len, waardig in de Hoofdklasse van den Haag de "eer van Leiden te verdedigen. De eindstand der comp. 1ste kl. is: gesp.gew.rem.verl.pnt. bordp. Monster 7 5 1 1 11 82—58 R.D.G. (Haag) 7 3 3 1 9 81—59 L.D.V. (Leiden) 7 3 3 1 9 76—64 D.I.O. 2 (Haag) 7 3 2 2 8 76—64 D.O.S. 2 (Delft) 7 3 1 3 7 69—71 R.K.D.O.S. (Naaldw.) 7 2 2 6 63—77 Scheveningen 7 2 1 4 5 6476 N.D.S. (Naaldwijk) 7 0 1 6 1 49—91 i ALPHENSCHE DAMCLUB. Maandag werden de bordenwedstrijden voor de onderlinge competitie van A. D. C. vervolgd, met de volgende uitslagen: Af deeling I J. VerseputJ. D. v. Berkel 11 J. GodthelpW. de Knijff 02 Beslissingswedstrijd. J. v. Oever enJ. D. v. Berkel 20 Afdeeling II. P. C. VosG. v. Berkel 20 N. StapperW. v. Wageningen 20 J. LagerweijT. Lagerweij 02 E. C. v. OortL. v. Oosterom 11 W. v. WageningenP. C. Vos 20 Beslissingswedstrijd. J. VonkG. v. Berkel 0 Kampioenswedstrijden van Alphen van gen 8 Januari a.s. aan, er zal niet in groe pen gespeeld worden, daar er maar 9 deelnemers zijn. UIT DE OMGEVING V/EG LEIDEN—NIEUWE WETERING. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten dezer Provincie om over te gaan tot ver betering van 2 gedeelten van den weg Lei denNieuwe-Wetering door afsnijding van bochten. Het betreft hier de weggedeelten loopende vanaf, de Zijl tot aan de boerde rij van J. Captein en het weggedeelte vanaf Rijp wetering naar Nieuwe-Wtering. Wat dit laatste gedeelte aangaat ligt het in de be doeling een betere aansluiting te maken op den weg achter Nieuwe-Wetering en den weg naar Roelof arendsveen. In verband hiermede zal een Commissie uit Ged. Staten op Maandag 27 Januari 1936 des voormiddags te elf uur zitting houden op het Gemeentehuis alhier ten einde be langhebbenden te hooren. De stukken op deze onteigening betrekking hebbende lig gen vanaf 10 Januari op de secretarie der gemeente ter inzage. ALKEMADE Gevestigd: H. M. Borst van Wasse naar C. H. van der Klugt van Leiden C. J. van Haastrecht en echtgenoote van Leimuiden G. H. van Kins van Sassen- heim J. Koopmanschap van Ankeveen T. H. Potkast van Zwolle P. M. van Veen van Woubrugge A. Winkeljohann van Weese (D.) M. Cornelisz van Vee- nendaal. Vertrokken: J. Turk naar Rotter dam Wed. A. van der Hulst naar War mond B. W. Klein naar Velsen C. Th. Mollers naar Leiden S. van Beek en ge zin naar Leiderdorp M. Gordijn en kin deren naar Leiden Th. van Zanten naar Leiden L. W. en H. G. van Wijngaar den naar Nieuwkoop F. C. A. Wille naar Hazerswoude P. J. van der Hulst naar Berkel en Rodenrijs C. J. Kiebert naar Haarlem J. F. C. B. van Geelen en echt genoote naar Rhenen J. Heikamp naar Veur A. Penders naar Alphen aan den Rijn M. Winkeljohann naar Weese (D.) A. F. Meesters en gezin naar Zwijndrecht C. van Toorn naar Haarlemmermeer. HAARLEMMERMEER. De veestapel. Hier was gedurende he( geheele jaar 1935 de toestand van den vee* stapel gunstig te noemen. Er deed zich slechts één geval van mond- en klauwzeer en één geval van miltvuur voor. HILLEGOM. Onze oude stoomtram. Onze oude stoomtram is, mét het Ned. Spoorwegmuseum, mede overgebracht naar de Hoofdgebouwen der N.S. Voor Armen, Vincentius en Elisabeth. De collecte, Zondag in de St. Martinus ge houden voor bovenstaande vereenigingen, bracht de schitterende som op van 1000. Als we hier aan toevoegen, dat de Kerst- collecte voor de eigen kerk 170 opbracht en die voor de Arme Kerken 204 en dat alles in één parochie binnen 14 dagen, i toch de offervaardigheid der St. Mart in us- parochianen overweldigend. Hulde! KATWIJK AAN DEN RIJN. ,Nut en Genoegen". 't Was een nut tige en genoegelijke avond, die de leden van de R.K. Tooneelclub gisterenavond aan velen aanbood. De zaal had trouwens beter bezet moeten zijn. Velen hebben nog al wat verzuimd. De speelsters vertolkten de di verse rollen op uitstekende wijze. Pastoor Buys opende en sloot. „Nut en Genoegen" heeft weer velen aan zich verplicht en zal bij de volgende uitvoering, in het laatst van Februari, op een dankbaar publiek kunnen rekenen. LEIMUIDEN. KJ.C.-avoncL Zondag j.3. gaf de K.J.C. een feestavond in de voorm. jon gensschool voor ouders, donateurs en leden. De directeur opende circa half acht deze bijeenkomst met den K.J.C.-groet „Voor Christus onze Koning, God wil het. Amen". Op deze, onze Kerstviering, die wel eenigszins laat, doch niet te laat is, heette spr. allen van harte welkom, in het bijzon der den zeereerw. heer Pastoor, de afge vaardigden van Zoeterwoude en Kudel- staart enz. 't Zal wel geen bonte avond worden; deze avond zal alleen door de Kruisvaartafd. verzorgd worden, zooals U zien zult in „De Reis van 't Kindje Jezus in de Kerstnacht", uitgevoerd door jon gens vanaf 13 jaar. Waren voorheen alle jongens in één af deeling, thans zijn ze ondergebracht in ver schillende afdeelingen, elk onder een lei der. De Directeur vroeg meer medewer king om de actie te kunnen steunen. Hij spoorde de ouders aan hun kinderen lid te laten worden. Men moet dat zoo jong mo gelijk doen, om geest en zin te ontwikke len, en zoo met de leiders mee te werken. Er is nog een tekort aan leiders, daarom wilde spr. de jonge mannen vragen om als zoodanig aan 't groote werk deel te nemen, want naast den geestelijke behoorde 't lee- kenapstolaat te staan. Mogen sommigen dat willen begrijpen, om dit jaar een groote actie te kunnen ontwikkelen. Verschillen de clubs moeten nog opgericht worden, om in massa te volgen de standaard van Chris tus We beginnen nu met andere spelen, die meer studie vereischen en beginnen heden avond met de vuurproef te doorstaan en wat nieuws op te voeren, n.l. De reis van Kindje Jezus in den Kerstnacht, in 4 be drijven. Personen, die in dit stuk voorkomen zijn: een pastoor, een koster, schoolmeester, herder, visscher, 't Kindje Jezus en een jongenskoor. Het 1ste bedrijf stelt voor een sacristie, waarin de pastoor met de koor knapen kerstliederen repeteert. Men ziet, dat de jongens bijna aanhoudend twisten, vooral is er steeds gekibbel tusschen een jongen van den hoofdonderwijzer, die nog niet lang op 't dorp is, Hans, en een an deren jongen, Arie. Het 2de bedrijf, een sneeuwveld, waarop Hans en Arie hooggaande ruzie hebben. Arie wil Hans, die in 't water gelegen heeft en doornat is, niet doorlaten1 en stompt hem. Het 3de bedrijf is weer de sacristie, waar de koorknapen wachten op :t einde der Mis. om daarna de kerstliedtjes te zin gen. Weer ruzie. Hans komt niet, wel een boodschap, dat Hans ziek is. Arie voelt wat en wil niet zingen. De Pastoor laat 't zin gen, der kerstliedjes niet doorgaan, maar spoedt zich naar Hans. 4de bedrijf is een kamer in 't huis van Hans' vader. Hans ligt op 't ziekbed. Zijn vader zit bij Hem. Hans moet bediend worden, 't Kerstkindje komt bij hem aan :t bed. De koorknapen komen Hans be zoeken, ook "Arie, die nu groote spijt heeft. Hans vergeeft Arie en alles komt in orde. Hierna sterft Hans. 't Was een prachtig stuk, dat ten volle tot zijn recht kwam. De rollen waren goed verdeeld en goed ingestudeerd. De decors waren schitterend. Alles liep bijzonder van stapel. De spelers oogstte dan ook tel kens luid applaus in. Onder de pauze deed 't rad van avontuur zijn best om kerstkransen, worsten en si garen aan den man te brengen en werd koffie geoffreerd voor 10 ct. per kop. Na 't einde van het laatste bedrijf dank te de directeur allen voor hun prachtig werk en de groote belangstelling en spoor de nogmaals de ouders aan aan hun jon gens toch lid te laten worden van de K.J.C. en sloot met den K.J.C.-groet. De zeereerw. heer Pastoor sprak nu ook nog een woordje. Hij dankte den Directeur en de spelers voor de groote moeite, die ze zich hadden gegeven. Zij hadden getoond wat oefening en geduld vermogen. Hij spoorde allen aan zich te geven voor de K.J.C. De heer l'Ami dankte vervolgens den zeereerw. heer Pastoor voor zijn waardee- rend spreken, den Directeur en de leiders voor het groote werk, wat zij presteer en. Als verrassing volgde nu nog een drie tal declamaties, Barrabas, Lijdensengel en Duivelsmelk door eenige afgevaardigden van de K.J.C. Een daverend applaus be wees, dat deze voordrachten sdgemeenen bijval vonden. De Directeur dankte deze heeren voor him prestatie en wenschte allen een goeden nacht, waarna men hoogst voldaan over den genotvollen avond, huis waarts toog. Maandag had weer dezelfde uitvoering plaats tegen entree. De zaal was tamelijk bezet en allen hebben evenzeer genoten. De K.J.C. kan met voldoening op deze beide avonden terugzien, temeei daar er wat in 't laadje kwam, wat voor dat werk dan ook wel noodig is. Daarom, steunt allen de K.J.C.! LISSE. Vrouwenbond. De afdeeling van den R.-K. Vrouwenbond hield gisteravond in het Patronaatsgebouw haar 20ste jaarver gadering met een uitstekende opkomst. De presidente, mevr. VreeburgHeemskerk, opende met den chr. groet en heette allen, in 't bijzonder den zeereerw. heer pastoor H. J. Thoman en pater Hillebrand,- den spreker van dezen avond, welkom. Zij dankte voorts de schenkers van de prijzen voor de verloting. Hierna bracht zij verslag uit van de onderafd. „Retraite fonds". Hieruit bleek, dat 12 gratis kaar ten onder de leden waren verloot. Hieraan was ook verbonden het jaarverslag der af deeling, waarin de werkzaamheden de re vue passeerden. Mej. v. Schooten gaf ver volgens het financieel verslag van het Re traitefonds. Hierna verkreeg den zeereerw. pater Hildebrand het woord om zijn rede over het Retraitewerk te houden. Spr. legde verband tusschen de Retraite en de Katholieke Actie. Door de retraite daalt vrede in eigen ziel, die naar buiten uitstraalt en de ka tholieke actie voedt; daardoor ontstond vrede in de wereld. De vraag is of er van dit krachtige middel genoegzaam gebruik wordt gemaakt? Spreker had hierover geen statistieken, doch wel wist spr., dat de ge organiseerde vrouwen te weinig in ver band ter Retraite gaan. Vervolgens ging zijneerw. na hoe de retraite gunstig op haar of hem, welke een goede retraite houdt inwerkt. In de retraite ligt een won derbaar vermogen om den waren Gods vrede te bekomen. Wanneer een beroep wordt gedaan tot medewerking tot het houden van een 'gesloten retraite, besloot spr., geeft daaraan gehoor, omdat ge daar mee steunt een Gode welgevallig werk. Een dankbaar applaus loonde spreker voor zijn mooie rede. De presidente dankte zijneerw. voor dit mooie propagandistische woord en zij hoopte dat vele leden zich zul len aangetrokken gevoelen een retraite te houden. Vervolgens bracht mej. A. van Schooten een mooi jaarverslag uit, hetgeen in vogelvlucht was gesteld. De penning- meesteresse mej. SchramaBens, bracht vervolgens het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat een voordeelig saldo aanwezig was. Vervolgens werd door mevr. M. v. d. Vlugt verslag uitgebracht van de onderafdeeling „Hulp in de Huishouding", waaruit de groote nuttigheid bleek van deze mooie vereeniging. De presidente bracht de verslaggeefsters een woord van dank voor de mooie verslagen. Hierna had de verloting plaats van een 40-tal mooie prijzen. Deze verloting nam als vanzelf nog ai wat tijd in beslag, in welken tijd mej. M. Schrama op de piano voor aangename afleiding zorgde. Hierna werd een tooneelstukje opge voerd, getiteld „Om een Obligatie" door enkele leden van de afdeeling. Dit stukje werd goed gespeeld en werd aandachtig gevolgd, terwijl een dankbaar aplaus het loon was. De zeereerw. heer pastoor sprak een kort dankwoord, waarna allen, na ver loting van eenige toegangskaarten voor de te houden retraite en sluiting door de pre sidente, huiswaarts togen. NOOTDORP. Bouw Burgemeesterwoning. De bouw van de ambtswoning voor den Burgemees ter is opgedragen aan den laagsten inschrij ver, Gebr. J. en P. van Tilburg, voor de som van 12.650.Door Burgemeester en Wethouders is tot opzichter bij dien bouw benoemd de heer van der Toorn, Hoofd opzichter bij het Technisch Bureau van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten, te Amersfoort. B.VX. schietwedstrijd. Door den Bij zonder Vrij willigen Landstorm afd. Noot dorp is een propagandaschietwedstrijd geor ganiseerd op Maandag 20 en Maandag 25 Januari a.s. Het openingsschot zal op eerst- genoemden datum geschieden door Burge meester Schölvinck. Aan dezen wedstrijd kunnen deelnemen de leden van den B.V.L. van de afd. Noot dorp en niet leden, die met het doel van de B.V.L. medeleven. Geschoten wordt op 3 banen, waarvan een vaste baan voor de B.V.L. en 2 vrije, waaronder een geluksbaan. De niet B.V. L.-ers kunnen op de vrije banen meeschie- ten voor den prijs van 10 cent per kaart. De prijzen zijn daar vóór den wedstrijd te bezichtigen in de etalage van den heer Q. de Booij, Dorpsstraat alhier. Geboren: d. van A. H. Janssen-van der Helm d. van S. F. van Venrooïj- Haket. Gehuwd: J. M. Meijster 29 j. jm. en M. C. Ripken 26 j. jd. Overleden: H. de Vreede 81 j. J. M. Kerkvliet-Janssen 76 j. Wed. J. P. van der Meer-Hilgersom 82 j. Gevestigd: M. D. A. van der Helm van Zoetermeer R. M. van Rijk van Delft W. J. C. Timmers van Oegstgeest. Vertrokken: J. M. Meijster naar Harenkarspel Wed. C. de Waard-Zwart naar Overschie G. P. IJ. Haagen naar 's Gravenhage. NOORDWIJKERHOUT. Loop der bevolking. De bevolking telde per 1 Januari 1935: 6792 zielen, thans per 1 Januari 1936: 6860, een toename dus van slechts 68 zielen. Er werden 176 kinderen geboren en er stier ven 65 personen. Uitvoering „Herwonnen Levenskracht". In café Brama alhier had een uitvoering plaats ten bate van „Herwonnen Levens kracht", uitgaande van de afdeeling Noord- wijkerhout. De avond werd geopend door den voorzitter van den Ned. R.K. Volks bond, den heer A. H. van Noort. Deze heet te de talrijk aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder Kapelaan Dekleermacker van de St. Jozef-parochie. De voorzitter sprak hierna een propagandistisch -woord in verband met de 5-cent actie van „Herwon nen Levenskracht". Hierna werd door de R.K. Dames Too- neel- en Zangvereeniging „De. blijde we reld" Vein Noordwijk-Binnen opgevoerd het tooneelspel in 3 bedrijvén van J. Grosveld „Langs onbegaande wegen". Dit tooneel- stuk werd met een erg groot succes dooi de dames opgevoerd. Onder de pauze werd een verloting gehouden, waarna een pro- paganda-stukje plaats had voor de 5 cent actie van „Herwonnen Levenskracht". Dit stukje, hetwelk bestond uit een koffie praatje op het tooneel tusschen de dames P. Kaptein-Groen en Hogervorst. Het stuk je viel in de smaak van het publiek. Hierna volgde een zangspel en nog een vroolijk uet, „Zoete wraak", waarna sluiting volgde. ZILK Diefstal. Toen de heer R. na een wijle in het café van de wed. de G. vertoefd te hebben, zijn weg wilde vervolgen, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat de electrische lantaarn geheel van zijn rij wiel was ontvreemd. ROELOFARENDSVEEN. Propagandaclub „St. Willibrordus". Donderdagavond 9 Januari zal des avonds om 7 uur in de St. Pancratiuszaal spreken de heer G. van Berkel. De spreker zal een actueel onderwerp behandelen. Het is de bedoeling, dat er na afloop een goed ge bruik zal gemaakt worden van het debat over het gesproken onderwerp. Vooral de St. Josephgezellen zullen natuurlijk aanwe zig zijn. Iedereen kan vrij met zijn moei lijkheden voor den dag komen, SASSENHEEVI. Biljartsport. De stand van het kam pioenschap van Maandag 6 Januari luidt als volgt: gesp.gew. h.s. pnt. Gerard Zandbergen 13 12 24 C Guldemond 12 11 22 J. van Reisen 12 11 22 J Diederiks 13 10 54 20 Chris Homan 13 8 16 G. van Diest 13 8 16 A. H. Copini 11 5 16 A. J. v. d. Wiel 11 5 10 Piet Koning 12 5 10 Chris Zandbergen 12 5 10 Th. Landweer 12 5 10 Ep. Postma 11 5 8 Th. van Velzen 12 4 8 Bern. Schreuder 12 4 8 Jan Hoogervorts 11 3 6 R. Haver 11 1 2 Jac. van Dorp 12 0 0 Nog steeds staan de heeren Gerard Zand bergen, C. Guldemond en J. van Reisen allen met een verloren partij aan den kop. De hoogste serie alsmede het hoogste gem. staat nog steeds op naam van J. Die deriks en wel met 54 en 11.11. De beste partij dezen avond speelde de heer C. Guldemond, die zijn party van A. Haver wist te winnen met 100 car. in 12 beurten. H.s. 18, gem. 8.33. Van de te spelen 136 partijen zijn thans gespeeld 101 partijen. Volgende week half zeven precies voort zetting der wedstrijd in café „De Oude Post" waaronder de partijen Gerard Zand bergenP. Koning te 7 uur en C. Gulde- mondG. van Diest te 11 uur. TER-AAR Loop der bevolking. Vermeerdering: Geboren 63 mannen en 62 vrouwen. Gevestigd 34 mannen en 56 vrouwen. Totale toename 215. Vermindering: Overleden 23 mannen en 13 vrouwen. Vertrokken 64 mannen en 83 vrouwen. Totale afname 183. Bevolking toegenomen in 1935 met 10 mannen en 22 vrouwen, dus met 32 perso nen. Op 1 Januari 1935 bestond de bevol king uit 2079 mannen en 1965 vrouwen, en op 1 Januari 1930 uit 2089 mannen en 1973 vrouwen, zoodat het inwonersgetal van 4035 tot 4067 is gestegen. Geboren: Maria Johanna, d. van J. Visser-van Smorenburg Theodora Alida, d. van C. J. v. d. Boogaard-Markman Cornelis Henricus, z. van J. C. Kroft-van Schie Gerardus Hendrikus, z. van Joh. Pieterse-Kleyn Gerritje Jansje, d. van G. Reyngoud-Ambagtsheer. Overleden: J. Keyzer 74 j. M. S. Roling 74 j., wed. van G. J. Vork. VALKENBURG. Loop der bevolking. Op 31 Dec. bedroeg de bevolking 523 mannen en 434 vrouwen, totaal 1007 per sonen. Op 31 Dec. 1935 waren deze cijfers 515 mannen en 495 vrouwen, totaal 1010 personen. Een vermeerdering dus van drie personen. WILT U IETS WETEN? Vraag: Kunt U mij het adres geven van het Abessijnsche Consulaat of van het aanmeldingsbureau voor" het Abessynische leger. Antwoord: Een Abessynisch con sulaat is er in ons land niet. Het beste zou zijn indien U zich wendde tot het Fran- sche Gezantschap te den Haag met het ver zoek Uw aanvrage te willen doorgeven aan het Abessijnsche Gezantschap te Parijs. Vraag J. S. te L. inzake dronken schap. Antwoord: Wend u eens tot den Voogdijraad, Breestraat 191 (104 uur). Vraag inzake 15 guldens aandeelen. Antwoord: U bedoelt waarschijnlijk de 15 guldensaandeelen van de Holl. Grond- crediet Bank. Deze zaak is in staat van faillissement verklaard, zoodat deze aan deelen vrijwel waardeloos zijn. U kunt het geval bij de politie aangeven. Wellicht ie er sprake van oplichting. Vraag inzake boeken' over Hitier enz. Antwoord: U kunt zich beter wen den tot een Katholieken boekhandelaar. Vraag mej. K. te L. inzake obligatiën "„Witte Kruis". Antwoord: Deze loten zijn nog gel dig, zij zyn evenwel in waarde gedaald. Een lot van 10.— is momenteel circa 4.waard. Vraag: Hoe behandelt men post-res- tante brieven en wat is er voor noodig deze te kunnen afhalen (leeftijd-bewijs)? Kunt U mij een geschikt werkje noemen, waaruit door zelfstudie stenografie gestu deerd kan worden; waar is dit te verkrij gen en wat is ongeveer de koopprijs er van? Is U ook een geschikt werkje bekend voor schaken en dammen, voor beginners (met prijs)? Antwoord: Post-restante brieven kunnen alleen worden ontvangen door doorgaand publiek als b.v. schippers e.d. Om deze te kunnen ontvangen moet men zich kunnen legitimeeren. Een leeftijds grens geldt hiervoor niet. Bepaalde boeken, over welk onderwerp ook, kunnen wij in deze rubriek niet noe men. Een goede boekhandelaar zal U hier mee zeker kunnen helpen. Bij den jager op groot wild: Als u de kop wilt zienmoet u een étage hoo- ger gaan kijken!.... DE GEBROEDERS „GOCHEM" 103. „Vooruit dan maar", zei de molenaar en hij hielp beiden om een baal meel op hun rug te hijschen. Nadat ze ieder nog een lekkere wortel hadden gekregen, begon ons tweetal den terugtocht. 104. Nadat ze de helft van den weg hadden afgelegd, werden ze wel een beetje moe. „Ik ga een beetje uitrusten bij dat hek daar," zei Pit, en Pat vond dit best. Elk liet zijn baal tegen het hek rusten, daar dit de gemakkelijkste manier

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10