DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Mussolini's avontuur in Abessynië 27ste Jaargang DINSDAG 7 JANUARI 1936 No. 8310 Ste CddaeHeSoti/tai/fit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustieerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 V GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 De mechanisatie in de bedrijven Moet de mechanisatie in de bedrijven worden tegengehouden? Als wij deze vraag op zich beschouwen, dan kan o.i. het antwoord niet anders lui den, dan beslist ontkennend: de mechani satie in de bedrijven moet niet worden tegengehouden. Als een product door machines beter, vlugger, goedkooper kan worden afgele verd, dan door handenarbeid, dan is het logisch, dat men machines gebruikt. Tenzij erspeciale redenen zijn, om anders te handelen. Die redenen zijn er, als tengevolge van de invoering van machines de werkloos heid in het algemeen sterk zal toene men; als tegenover het voordeel bij de invoering van machines een, grooter, so ciaal nadeel staat. Wij schrijven: de werkloosheid in het algemeen. In normale, in niet-crisis tijden was de toestand zoo, dat, als één bedrijf veel menschen uitstootte, andere bedrijven die wel weer opvingen, zij 't dan niet onmid dellijk, dan tooh wel langzamerhand. Nu is dit, helaas, anders! En daarmede moet rekening worden gehouden. Nu kan 't voor komen, en komt 't, helaas, maar al te vaak voor! dat tegenover het voordeel van de invoering van machines een, groo ter, sociaal nadeel staat. Hoe men dan ook over de mechanisatie in de bedrijven onder de huidige omstan digheden moge denken matiging in het tempo moet men in dezen tijd ze ker noodzakelijk achten. De de regeering dit laatste bij wetsont werp heeft voorgesteld voor de mechanisa tie in de sigaren-industrie (zie elders in dit nummer), kan oi. op geen enkelen af doende reden worden afgekeurd; integen- deeL Roosevelts landbouwwet- geving. NA DEN VAL DER A. A. A. Regeering trekt de consequenties. WASHINGTON, 7 Jan. (A. N. P.). Op grond van de beslissing van het Hoog gerechtshof, volgens welke de A. A. A. in strijd is met de grondwet, heeft het mi nisterie van financiën medegedeeld, dat het de betalingen aan de boeren en de heffing van de verwerkingsbelastingen, waartoe de A. A. A. machtigde, staakt. De raadslieden van Roosevelt hebben gedurende twee uur vergaderd, doch er is nog geen besluit genomen over een nieuw agrarisch ontwerp. De voorzitter der land- bouwcommisie van het Huis van Afge- vaardeden, Jones, die aan deze bespre kingen heeft deelgenomen, verklaarde, dat men moreel verplicht is tot voortzetting der betalingen aan die farmers, die vóór het bekend worden van de uitspraak van het hof contracten zijn aangegaan betref fende de beperking van de verbouw-op per vlakte. Vreugde en verdriet over de uitspraak. NEW-YORK, 7 Jan. (A. N. P.). De meeningen over de uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij de wettelijke grondslag aan de A. A. A. is ontnomen, zijn begrijpelijkerwijs zeer verdeeld. De katoenverbouwers en- verschepers in de Zuidelijke staten zijn verstoord over de beslissing, die hen berooft van den steun, dien zij genoten hebben. De textielfabrikanten in Nieuw-Enge- land daarentegen juichen de uitspraak toe. De nationale bond van textielfabrikan ten noemt de beslissing een zegen voor de textiel-industrie. 10 DOODEN BIJ EEN ONTPLOFFING IN EEN JAPANSCH ELECTRICITEITSWERK TOKIO, 7 Januari (A.N.P.) In de electrische centrale aan het Enasjiromeer te Foekoesjima heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor de lichtvoorziening van Tokio ernstig werd gestoord. Na de ontploffing drong het water de fabriek binnen. Een tiental employé's, in genieurs en mecaniciens, kwamen om het leven. Voordeden en verschrikkingen HET EINDE VAN DEN STRIJD IN 'T ZICHT? De positie der Italianen in Abes synië is allesbehalve gunstig te noemen. De Abessyniërs hebben iederen open veldslag vermeden en steeds een guerilla-taktiek toege past. Intusschen verstrijkt de tijd en nadert de regenperiode, hetgeen tevens het einde der krijgsopera ties beteekent. Indien Mussolini niet in Abessynië zijn graf wil vin den zal het verstandig van Italië zijn om een vrede te aanvaarden die de publiek opinie van het volk bevredigt. ADDIS ABEBA, eind Dec.1935. Italië beschikt op het oogenblik wellicht over het sterkste en best georganiseerde leger dat ooit heeft bestaan. Italië toch was het eerst in staat om de uitvindingen die sedert den wereldoorlog op gebied van be wapening werden gedaan uit te buiten en practisch in toepassing te brengen. In het Italiaansche leger kan men op het oogenblik drie soorten soldaten onderschei den; vooreerst de Zwarthemden, die het grootste contingent vormen, vervolgens de inlandsche troepen, de Askari's en ten slotte het Italiaansche beroepsleger. Het moreel en uithoudingsvermogen van de gewone Italiaansche soldaten moet nog blijken, maar de Zwarthemden hebben reeds een uitstekenden indruk gemaakt. Deze jonge kerels die midden in het volle leven stonden zijn thans in staat om lang gekoesterde „idealen" in daden om te zet ten. Zeer velen hunner waren slachtoffers van de werkloosheid zoodat zij hun vrijen tijd geheel konden besteden voor hun mi litaire opleiding. Des Zondags werden zij door beroepsofficieren ingewijd in de ge heimen der krijgstechniek. Toen de oorlog uitbrak werd het „soldaatje spelen" droeve werkelijkheid, maar tevens bleek dat deze Zwarthemden uitstekende soldaten waren, waarover de buitenlandsche militaire at- taché's verbaasd stonden. De soldaten van het beroepsleger be schouwen de opleiding der Zwarthemden als een soort liefhebberij-werk, waarover de beroepsofficieren slechts kunnen glim lachen. Deze soldaten behooren meestal tot de oude generatie, die de geest van Mus solini nog steeds niet begrepen heeft. De inlandsche troepen, de Askari's, heb ben den vuurdoop reeds ondergaan. Zij moeten overal de spits afbijten en in him gelederen vallen- de meeste slachtoffers. Volkomen betrouwbaar zijn deze troepen echter niet, al is de lust om muiterij te plegen reeds lang vergaan. Een tweede belangrijke factor in de oor log van Italië met Abessynië vormen de tanks, die hun groote waarde in den mo dernen open oorlog weliswaar nog niet be wezen hebben, maar die in het zware ter rein alle moeilijkheden en hindernissen ge makkelijk hebben overwonnen. In de dag bladpers zijn foto's gepubliceerd van tanks die een aanval deden op Adoea; maar dit was niets anders dan misleiding, want Adoea is ingenomen zonder tanks. De Italiaansche tanks kunnen een snelheid be reiken van 35 K.M. per uur. Het zijn wan delende forten die de infanterie vooraf gaan. De troepen van deze tank-regimen ten hebben een bewonderenswaardige dap perheid en uithoudingsvermogen aan den dag gelegd; toen de hitte in de schaduw 120 graden Fahrenheit bedroeg, waren de stalen wanden van deze tanks oververhit en de atmosfeer binnen in deze rijdende forten was ondraaglijk. Toch hebben deze troepen het uitgehouden, hetgeen een nieuw bewijs is voor de heldhaftige geest die er onder de Zwarthemden heerscht. Een derde voordeel voor de Italianen is het groote wegennet dat in Abessynië reeds is aangelegd. De Italianen zijn be kende wegenbouwers, ofschoon de werk lieden die bij den aanleg dezer wegen wer den gebruikt xxit Egypte, Soedan, Irak, Sy rië en Erithrea werden gerecruteerd. Men beloofde aan deze arbeiders een hoog loon en uitstekende behandeling, maar de loonen zijn nog steeds niet uitbetaald en de be handeling is weinig beter dan van de krijgsgevangenen. Zoodra de zon is opge gaan wordt met het werk begonnen en eerst nadat de werklieden twee uur heb ben gearbeid wordt het ontbijt gebruikt. Dit ontbijt bestaat dan uit een kroes zwarte koffie en een stuk koek, waarvan de Italianen beweren dat het brood is. Dan wordt het werk weer voortgezet tot 's middags drie uur: het middagmaal dat dan genuttigd wordt is niet alleen slecht toebereid, maar de hoeveelheid spijzen die wordt opgediend is bovendien nog veel te gering, 's Avonds wordt er weer koffie verstrekt met brood en een portie maca roni. Er wordt meestal veertien uren per dag gewerkt en het is zeer begrijpelijk dat deze vreemde arbeidskrachten hoogst on tevreden zijn, en deze menschen zijn voor al verontwaardigd, omdat zij in geen maan den eenig loon hebben ontvangen. Ook de vliegmachines spelen in den oorlog met Abessynië een belangrijke rol, ofschoon de oorlog niet door de lucht strijdkrachten beslist zal worden. Tenge- volgen van de hooge bergen in Abessynië verliezen de luchtstrijdkrachten ongeveer 25 procent van hun gevechtswaarde, het geen echter voor een belangrijk deel wordt aangevuld door de onverschrokken geest die er onder de piloten heerscht, die vaak aan waaghalzerij grenst en jammer ge noeg ook aanleiding wordt tot vernieti ging van Roode Kruis Ambulances, het geen vanzelfsprekend de verontwaardiging en de afschuw van de geheele beschaafde wereld moet veroorzaken. Wanneer men de leger bericht en der Ita lianen leest zou men den indruk krijgen dat de verliezen aan Italiaansche zijde zeer gering zijn. De juistheid daarvan is heel moeilijk te beoordeelen, maar het is wel een feit, dat het aantal slachtoffers tenge volge van malaria en andere ziekten veel grooter is dan door de Opperste Legerlei ding wordt vermeld. Bovendien waar de malaria overwonnen is treedt de „zwarte koorts" op, een verschrikkelijke ziekte, meestal met doodelij ken afloop. Ook het aantal Italiaansche soldaten dat lijdende is aan longontsteking is ontzettend groot. Longontsteking is een daarom zoo veelvul- die voorkomend ziekteverschijnsel, wijl de temperatuur zoo sterk afwisselt: overdag snikheet en 's nachts vreeselijk koud. De Italianen zijn uitgerukt voor een koloniale oorlog en hebben geen overjassen en dekens zooals de Engelsche troepen bij hun expeditie in Noord-Indië. De levensomstandigheden waaronder de Italiaansche soladten dezen tijd te velde moeten doorbrengen zijn ook allesbehalve gunstig. Het rantsoen water is veel te klein en de „verrassingen" die gedurende den we reldoorlog aan de soldaten werden aange boden om hen te bemoedigen, ontbreken thans geheel. Het is bijna altijd en uitslui tend macaroni wat de klok slaat, vandaar dan ook dat de Abessyniërs de Italiaansche veldtocht spottenderwijze de „macaroni"- oorlog noemen. De krijgsverrichtingen in Abessynië zijn voor de Italianen tot nog toe zonder groote overwinningen gebleven- Bij den opmarsch naar Addis Abeba zullen de troepen ook den Blauwen Nijl op ver schillende plaatsen moeten forceeren. Vol gens het oordeel van millitaire deskundi gen is dit een onmogelijk werk, daar dit uitsluitend zou kunnen geschieden met pontons, die naar deze punten onmogelijk vervoerd kunnen worden, zoodat deze booten gebouwd zullen moeten worden, wanneer het leger den oever heeft bereikt. En dat eischt veel tijd, terwijl juist de ftjd de groote bondgenoot van Abessynië zal blijken te zijn; want de zoogenaamde klei ne regentijd begint reeds over enkele we ken. Het regent dan wel niet voortdurend, maar de regenbuien zijn dan zoo geweldig, dat zij iedere militaire operatie onmogelijk maken. De groote regenperiode begint in Juni. Wanneer de oorlog dan nog niet is beslist, dan zal het regenseizoen een definitief ein de maken aan de krijgsverrichtingen; want een Europeesch leger kan gedurende den regentijd onmogelijk in Abessynië operee- ren. Het is dan ook te begrijpen dat Mus solini gaarne iedere vrede zal aanvaarden die ook maar eenigermate een bevrediging zal blijken voor den oorlogsroes van het Italiaansche volk. NAAR KERKVREDE IN DUITSCHLAND De druk drijft de geloovigen bijeen tot solidariteit Het kaf van het koren gescheiden Over bovenstaande onderwerp schrijft de „Tijd" een artikel, waaraan wij het vol gende ontleenen: In het algemeen houdt de Kerk heel goed stand in Duitschland. Zoowel aan Katholie ke zijde, als in Christelijke kringen doet men weer eens de ervaring op, dat de aan hankelijkheid der geloovigen jegens hun geestelijke leiders nooit zoo groot is, als wanneer de Kerk in de verdrukking raakt. Zeker, de geloofsafval is vermoedelijk maar heel weinig afgenomen sinds het ha kenkruis over sikkel en hamer en over de drie pijltjes zegevierde. Maar in groote lijnen blijkt meer en meer dat deze ge loofsafval in wezen niets anders is dan het kaf, dat zich van het koren afscheidt. Daar tegenover staat 't verheugende feit, dat ve len, vooral onder de jongeren, met jeugdig vuur opnieuw de belijdenis aanhangen waarin zij, soms jaren en jaren lang, onver schillig en ongevoelig veregeteerderi. Katholieke en Protestantsche kerken zijn 's Zondags zoo overvuld, dat men gerui- men tyd voor den aanvang der heilige diensten nog nauwelijks een plaatsje vindt. Tal van Katholieke, zuiver godsdienstige vereenigingeu nemen in ledental toe. Uit de Duitsche Evangelische Kerk, die zoo lan gen tijd geen enkele krachtige georgani seerde actie tegen de strijdende godlooche naars ondernam, rees het machtige front der Belijdeniskerk op. Twee jaren geleden bestond dit front hoofdzakelijk uit een paar Eerlijnsche dominees. Thans zijn er naar schatting zeven- tot acht duizend pre dikanten met hun gemeenten bij aangeslo ten. Sinds eenigen tijd staan in de avond uren de anders steeds hermetisch gesloten deuren van ontelbare protestantsche ker ken open voor een „Stille Andadht". Men Jeide hieruit evenwel niet af, dat er op het oogenblik in Duitschland op kerke lijk terrein eigenlijk geen vuiltje aan de lucht is. Wan1: nog grooter dan het gevaar van overschatting, is het gevaar van on derschatting der beteekenis van den kerk strijd. Het staat vast, dat het Derde Rijk niet vry te pleiten is van schuldige nalatigheid, waar het zekere elementen, die het ha kenkruis in hun banier voeren, ongestoord hun gang laat gaan in een actie waarvan de uiterste consequentie op zijn minst aan kerkvervolging zou gaan kunnen grenzen. Wij doelen hier niet in de eerste plaats op de voorvechters van een Duitsch ge loof, een nieuw heidendom, een Germaan- sche heldenvsreering. Dit alles is te on echt en veel te cerebraal om vat te kun nen hebben op de breede lagen van het Duitsche volk. Dergelijke bewegingen de geschiedenis kent er heele massa's van zijn van nature voorbestemd om de hobby te blijven van in den regel vrij be perkte intellectueele kringen, welke in lan den, waar de loge niet verboden is, den grooten bouwmeester van het heelal aan hangen. Veel gevaarlijker zijn degenen, die der Kerk Haar zending trachten te ontnemen en in het stof neerhalen wat de geloovige mensch heeft leeren vereeren en aanbid den. Wanneer een voorbeeldig georganiseer de beweging als de „Winterhilfe" honderd duizenden behoeftigen Duitschers eten en brandstof verstrekt, en millioenen kinde ren kleedt en onderhoudt, dan moet men wel van lust tot afbreken bezield zijn, om de verdiensten van een dergelijk werk te miskennen; vooral wanneer men met eigen oogen vast kan stellen, dat duizenden geestdriftig niet onaanzienlijke offertjes en zelfs offers brengen om ook het hunne bij te dragen. Maar wanneer anderen nu de bedeelden, ook en vooral de kinderen, pro- beeren wijs te maken, dat zij van de Kerk niets of een stuk droog brood gekre gen zouden hebben en dat de christelijke naastenliefde een holle fraze was tot Hitier er den zin van het nationaal-socialisme aan gaf, dan huivert men voor de gevolgen, welke de propageering eener dergelijke ge dachte op den duur zou kunnen hebben. Al dit soort dingen heeft natuurlijk in de eerste plaats vat op de jeugd. Deze jeugd bevindt zich door hare organisaties in overgroote meerderheid onder den di- rectcn invloed van het nationaal-socialis me. Aalmoezeniers en andere geestelijke leidslieden houden er de nationaal-socialis- tische organisaties niet op na. Baldur von Schrach, de rijksjeugdleider, zegt in zijn bekend boek over de „Hitlerjeugd" onom wonden dat hij Duitschers kweeken wil en dat aalmoezeniers zijn organisatie alleen .naar zouden kunnen versplinteren in ka tholieken en protestanten Intusschen hebben de Duitsche katho- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Onze minister van buitenlandsche zaken heeft een beroep gedaan op Fransche be scherming voor onze ambulance in Abes synië (2de blad). Landbouwwetgeving van Roosevelt in strijd verklaard met de Amerikaansche grondwet (2de blad). Op de Amerikaansche defensiebegroo- ting is 200 millioen dollar meer uitgetrok ken dan verleden jaar (2de blad). BINNENLAND. Bezoek van Koningin en Prinses aan Amsterdam. (1ste blad). Ernstige aanrijdingen op bewaakte en onbewaakte overwegen. (Gem. Ber., 3de blad). Wetsontwerp ingediend houdende tijde lijke maatregelen betreffende de mechani satie in de sigarenindustrie (2de blad). Inval der politie in een zwendelbank te Den Haag. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDER. De gemeente Leiden krijgt een belang rijke bijdrage uit het Werkfonds, waaruit de kosten van vier belangrijke werken zul len worden bestreden. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De vijfde partij om het wereldkampioen schap dammen remise. (3de blad). De wereldzwemrecordlijst van de FINA. Willy den Ouden achtvoudig wereld kampioene. (3de blad). lieken dit op de protestanten voor dat zij hun confessioneele jeugdvereenigingen kon den handhaven. De strooman der regee- rir.g, Rijksbisschop dr. Müller, leverde in December 1934 de Evangelische jeugd on voorwaardelijk aan de staatsorganisatie uit. De katholieke Kerk bedong in het Rijksconcordaat de vrijheid harer jeugd bonden in Duitschland. En met succes. Toen Hitler aan de macht kwam, maakten de leden van katholieke vereenigingen bij na tien procent der georganiseerde jeugd uit. Thans schat men dat dit percentage nog altijd meer dan acht procent bedraagt. Hierbij dient men er rekening mee te hou den, dat de georganiseerde jeugd in de laatste paren enorm in aantal toenam. Dui zenden en duizenden katholiek georgani seerde jongens en meisjes zijn tevens lid van cie „Hitlerjugend". Er heerscht op het oogenblig in offi cie ele kringen een groot optimisme be treffende een spoedig herstel van den ker- kenvrede. Jr kerkelijke kringen schijnen de ver wachtingen iets minder hoog gespannen te zijn. Ook al vertrouwt men dat het ergste voorbij is, toch gelooft men niet dat er van kerkenvrede sprake zal kunnen wezen, vóór het nationaal-socialisme zich bevrijd heeft van de elementen, die de jonge revo lutie een veel te radicalen koers hebben in gedreven. En eer het zoo ver is, zullen er, ondanks dat revoluties soms uiterst door tastend kunnen optreden, zeker nog wel enkele jaren verloopen. EEN NIEUW „SUEZ-KANAAL"? De verbinding tusschen Engeland en de koloniën in Azië. BERLIJN, 7 Januari (A.N.P.) De mo gelijkheid van den aanleg van een nieuw „Suez-kanaal" tusschen het uiterste Zuid- Westelijke punt van de Middellandsche Zee en de Golf van Akaba is, naar de Lon- densche correspondent van de „Voelki- scher Beobachter" meldt, het onderwerp van besprekingen in sommige Britsche kringen. Gezien den invloed, die de huidige cri sis op de positie van Engeland in de Mid dellandsche Zee zal hebben, en de nieuwe betrekkingen tusschen Engeland en Egyp te, zou het ontworpen kanaal een gemak kelijker en minder tref bare verbinding met Britsch-Indië vorm^"

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1