DINSDAG 7 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 J RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Het witte spatbord. Tegen J. R. te Leimuiden was door de politie daar ter plaatse procesverbaal opgemaakt wegens het rijden op een rij wiel waarvan het achterspatbord niet ge deeltelijk wit was gemaakt. Een en ander was gebeurd op 14 October 1935 des n.m. 5.15 uur. Het was toen nog klaarlichten dag. Zoowél de ambtenaar als de kanton rechter wilden niet vooruitloopen op het arrest van den Hoogen Raad, waar deze zaak nog beslecht moet worden, en ver klaarden verdachte schuldig aan het ten laste gelegde, evenwel zonder oplegging van straf. Aanrijdingen en verkeers overtredingen. C. v. d. H., die verstek liet gaan, heeft op 14 Nov. in de Dorpstraat te Noord- wijkerhout met zijn auto eenige wiel- rijdsters ingehaald en gepasseerd en daarbij niet voldoende uitgehaald waardoor een der wielrijdsters werd aangereden. Eisch na getuigenverhoor 25 subs. 14 dagen. Uitspraak 20 subs. 8 dagen. E. P., die niet was verschenen, heeft op den Leidschen weg te Voorschoten met zijn luxe auto getracht eenige stil staande auto's te passeeren, terwijl er reeds een meisje op een rijwiel bezig was dit te doen. De weg was gedeeltelijk opge broken toch probeerde verdachte nog op zijn beurt het meisje te passeeren. Gevolg van dit ondoordachte rijden was een bot sing met het fietsende meisje. De vader van het meisje stelt zich civiele partij voor een bedrag van 20. Eisch, na getuigenverhoor f 25 subs. 14 dagen, met toewijzing van een schadebe drag van 12.25. Uitspraak 20 subs. 8 dagen met toewij zing van een schadebedrag van f 12.25. A. v. d. B. te Leiden heeft met zijn auto in de 3 Octoberstraat te Leiden, een groentenwagen aangereden, die rechts van den weg stond. Een viertal kisten met inhoud werd op den grond gesmakt waardoor de inhoud ge deeltelijk onbruikbaar werd. De groentenhandelaar stelde zich civiele partij voor een bedrag van 6. Eisch 10 subs. 4 dagen met toewijzing van een schadebedrag van 5. Uitspraak conform. Vrijgesproken werden: H. de H. te Leiden, die met zijn drie wieler een paard aangereden zou hebben dat stond op de Doelengracht te Leiden. H. B. la R. te L e i d e n, die zijn ge haktmolen, welke electrisch gedreven werd, niet voldoende beschermd zou heb ben waardoor kans, althans gevaar, voor lichamelijk letsel aanwezig zou zijn ge weest. Een controleur der arbeidsinspectie, als getuige gehoord, verklaarde nog, dat deze gehaktmachines altijd gebruikt werden en dat dergelijke machines, zooals zij nu be schermd worden, en zooals hij van ver dachte beschermd was geweest, altijd door de arbeidsinspectie goedgekeurd werden. Eisch en uitspraak: vrijspraak. Aangehouden werden de zaken: Tegen F. K., die 24 Oct. te Voor schoten het verkeer in gevaar ge bracht zou hebben, door met zijn auto een voorganger te passeeren terwijl tegenlig- gend verkeer zulks niet toeliet. Tegen N. K., bloemenhandelaar te Rynsburg, die op 4 Dec. op den Rijks straatweg te Oegstgeest, toen hij met zijn auto naar links uit moest halen om een dwarsstraat in te rijden,' daarvan geen tee- ken zou hebben gegeven door zijn richting aanwijzer uit te steken, waardoor een aan rijding was ontstaan. Tegen K. W. F. S. en H. J. C. S., beide te 's-Gravenhage, wegens het visschen zonder vergunning in verboden water. Veroordeeld werden voorts nog: A. J. J. S. te Leiden wegens het rjj- den op een rijwiel met hulpmotor zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Eisch en uitspraak 4 subs. 2 d. H. v. T. te Voorschoten wegens het visschen in de Schenkwetering, met een schepnet, zonder schriftelijke vergun ning van den rechthebbende. Eisch 8 subs. 1 dag en 2 subs. 1 dag met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen schepnet. Uitspraak 2 maal 2 subs. 1 dag met verbeurdverklaring. L. P. S. te Leiden wegens het rijden op een motorfiets zonder rijbewijs. Eisch 3 subs. 1 dag. Uitspraak 5 subs. 2 dagen. N. C. F. te Gouda wegens het van rich ting veranderen met een auto op den Sta tionsweg te Leiden, zonder een rich tingaanwijzer uit te steken. Eisch 4 subs. 2 dagen. Uitspraak 3 subs. 1 dag. A. J. L. te Bloemendaal wegens het rij den met een auto te Sassen h ei m, ter wijl maar één koplamp brandde. Eisch en uitspraak 4 subs. 2 A UIT DE OMGEVING LEIMUIDEN. Loop der bevolking. Op 31 Dec. 1934 bedroeg de bevolking 2085 zielen waarvan 1050 m. en 1035 v. Gevestigd 62 m. en 68 vr. Geboren 22 m. en 17 v. Vertrokken 69 m. en 71 v. Overleden 8 m. en 8 v. Op 31 Dec. 1935 bestond de bevolking dus uit 1066 m. en 1041 v. Totaal aantal inwoners dus 2107, een totale vermeerdering dus van 22 zielen. Arbeidsbeurs. Bij het agentschap Lei muidenRijnzaterwoude der Arbeidsbe middeling stonden op 31 Dec. 1935 88 per sonen als werkzoekend ingeschreven (vorig jaar 65). NOORDWIJKERHOUT. Het gezin terug naar Christus. Op Woensdag 15 Januari 1936 zal in de zaal van Mej. de Wed. J. L. Brama een groote bijeenkomst gehouden worden van de drie Standsorganisaties, de R. K. Volksbond, de R. K. Middenstandsbond en R. K. Land en Tuinbouwbond, om half 8 's avonds. Als spreker zal optreden de heer Jan Bak ker, ambtenaar van de Haarlemsche Hanze met als onderwerp: „Bij de keerpunten der geschiedenis". De avond zal worden opgeluisterd door de Meisjesclub van de Maria-Congregatie uit de St. Victorpa- rochie, die zich bereid heeft verklaard medewerking aan dezen avond te verlee- Deze vergadering zal worden voorafge gaan door een Lof met predicatie in de parochiekerk van den H. Jozef op Zondag 12 Januari 1936. Het doel is een gezamelijke actie die in het geheele Bisdom wordt gehouden: „Het gezin terug naar Christus". De vergadering is toegankelijk alleen voor de leden der bovengenoemde organi saties met hun dames. RIJNZATERWOUDE. Loop der bevolking. Op 31 Dec. 1934 bedroeg de bevolking 683 zielen waarvan 348 m. en 335 vr. Ge vestigd 30 m. en 31 v. Geboren -- m. en 13 vr. Vertrokken 29 m. en 38 v. Overleden 1 vr. Op 31 Dec. 1935 bestond de bevolking dus uit 360 m. en 342 v. Totaal aantal in woners dus 702, aen totale vermeerdering van 19 zielen. WOUBRUGGE. De scheepvaart. Uit het verdag van den chef-brugwachter aan de brug over de Woudwatering ontleenen wij o.m., dat de brug gedurende 1935 werd geopend voor het doorlaten van 20656 vaartuigen. Ge durende de dagdienst passeerden hiervan 16361 vaartuigen de brug en gedurende de nachtdienst, gerekend van 10 uur 's avonds en 5 uur 's morgens, was dit aantal 4295. Onder deze getallen waren 57 zeeschepen. Het verkeer te water door de Woud wate ring, welke deel uitmaakt van de vaart RotterdamAmsterdam, neemt jaarlijks toe. Besmettelijke veeziekte. Door den veeartsen Ij kundigen dienst is de besmet telijke veeziekte „schurft" geconstateerd onder de paarden van den veehouder V. Ingekomen: J. van Vliet, A no. 106, van Rijnsburg. Vertrokken: D. Douwes naar Noordwijk, Zwarteweg 20; G. L. Boer naar den Haag, Lange Houtstraat 9; A. A. Bontenbal naar Alphen, Hoofdstraat 36; H. W. Waardenburg en gezin, naar Streef kerk, Ned. Herv. pastorie; J. C. Grandia, naar Zoetermeer; J. Verkade naar Zwam- meidam, Brugstraat 33; J. E. H. Staffelen naar Hazerswoude, Rijndijk 259; P. M. van Veen naar Roelof ar endsveen, B no. 19; S. Schellingerhout naar Koudekerk; A. J. van der Voorn, naar 's-Hertogenbosch; M. J.M. klooster; E. Kuperus naar Franekera- deel. WASSENAAR. Hanze. Onder leiding van den 2en voorzitter, den heer Jac. Parlevliet, verga derde gisteravond in het R. K. Vereeni- gingsgebouw de plaatselijke afdeeling van de Hanze. Na opening met den Chr. groet heette de voorzitter allen welkom en wenschte hij een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar, ho pend, dat dit jaar vruchtbaarder zal zijn dan het vorige. No tule* werden gelezen en onder dank zegging aan den 2en secretaris, den heer G. van Kesteren, onveranderd vastgesteld. Nadat eenige berichten van verhindering ter kennis van de vergadering waren ge bracht, kwam een schrijven van de R. K. Garde ter tafel om, ter bevordering van het contact met sociale organisaties, de ver gaderingen van de Garde te doen bijwonen door een afgevaardigde, eventueel plaats vervanger daarvan. Dit schrijven werd nog even aangehouden totdat het bestuur weer compleet zal zijn. Een uitnoodiging van de R. K. Garde tot bijwoning van de door Mr. Franses te houden lezing, werd door den voorzitter nog eens onderstreept. De hierna volgende bestuursverkiezing had tot resultaat, dat als bestuursleden werden gekozen de heeren H. C. J. van Os, G. Kroon en D. A. van Veen. Door den Geestelijk Adviseur, kapelaan C. Tijssen, werden vervolgens 2 nieuwe leden met eenige toepasselijke woorden geïnstalleerd. De Geestelijk Adviseur deed vervolgens mededeeling van een plan om de inkomsten van het Santosfonds te versterken door middel van een verloting op iedere ver gadering van de Hanze. De daad werd bij het woord gevoegd en zoo waren alle aan wezigen weldra geïnteresseerd bij een kansspel. De heer J. C. Hoogeveen bleek de bezitter van het gelukbrengende lot, dat hem in het bezit stlede van een kistje sigaren, waarvan de aanwezigen de kwa liteit terstond konden keuren. De Geestelijk Adviseur wekte nog op tot bezoeken van de vergadering op a.s. Maan dagavond, met het motto „Het gezin terug aan Christus". Bij de rondvraag kwamen diverse aan gelegenheden ter sprake, die nader zullen worden bezien of uitgewerkt, zoo o.a. de invoering van een boetestelsel bij verga dering verzuim, praatavonden voor vakge- nooten en het behandelen van economische onderwerpen. Sluiting volgde met den Chr. groet. ZOETERMEER. Jubileum. Gisteren, Maandag, werd het feit herdacht, dat de heer W. Q. Grim bergen vóór 25 jaar als onderwijzer van de R. K. Jongensschool alhier in functie trad. Alvorens de eigenlijke feestviering begon, hadden alle leerlingen zich naar de kerk begeven om te communiceeren. Om 10 uur waren alle jongens in de school present. Toen de jubilaris met z'n hoogbejaarde moeder en verdere familie de school betrad, werd hij met daverend handgeklap ontvangen. Daarna werd hem een toepasselijk feestlied toegezongen door leerlingen van de 2e en 3e klas en vervol gens werd door scholieren uit de le, 2e en 3e klas een vers gedeclameerd. Hierop hield het hoofd der school, de heer J. A. Hitlers, een toespraak waarin hij de ver diensten van den heer Grimbergen in het licht stelde. Wederom werd een feestlied aangeheven door leerlingen van de 4e en 5e klas en werd zingende het geschenk der kinderen, zijnde een ruststoel, aange boden. De heer Dijkman, onderwijzer aan de school, bood namens het onderwijzend per soneel een by de stoel behoorende lees- lamp aan. Thans zongen de jongens van de 6e en 7e klas een feestlied. Namens het schoolbestuur sprak de heer Pastoor een waardeerend woord tot den heer Grimbergen en bood namens het be stuur een passend geschenk aan. Opgevoerd werd nog de voordracht „De kaboutertjes", waarbij de voordragers den jubilaris een kussen en een zilveren krans aanboden, waarmede de heer Grimbergen werd getooid. Met piano-begeleiding van het hoofd der school zongen een 8-tal van de beste jon gens-zangers „het lied" van „De schoone Blauwe Donau". Op de hem bekende wijze bedankte de heer Grimbergen voor de betoonde be langstelling en de hem geboden gelukwen- schen. De schooljeugd werd getracteerd, het welk zeer werd gewaardeerd door de jon gens. Onder hen, die van him belangstelling blijk gaven bevonden zich o.a. de heer A. J. M. van Well, wethouder der gemeente en de gemeente-secretaris, de heer C. P. Blaauwhof. Tentoonstelling en feestavond. Zon dag ji. bestond na de H. Missen en ook des namiddags na het Lof de gelegenheid om de tentoonstelling te bezichtigen, welke was georganiseerd door de alhier bestaan de naaivereenigmg. Op deze tentoonstelling waren alle Mis gewaden, kleedingstukken e.d., welke in het afgeloopen jaar ten behoeve van Kerk, Missie en armen zjjn gemaakt, te bezichti gen. Hetgeen daar te zien was, overtrof verre een ieders verwachting. De naaiver- eeniging kan werkelijk trotsch zijn op het geen door haar het vorig jaar is gepres teerd. Het is dan. ook een zeer groota vol doening dat het aan belangstelling niet heeft ontbroken. De tentoonstelling werd druk bezocht, terwijl vele ingezetenen door hunne giften van hunne warme belangstel ling voor deze zaak hebben doen blijken en alzoo tot het welslagen van deze zaak hunne medewerking verleenden. Er waren voor de verloting zeer mooie prijzen be schikbaar. Des avonds te 7 uur was in de zaal van den heer C. Veelenturf een feestavond ge organiseerd, waar als eerste nummer werd opgevoerd „De Altaarwacht". Deze voor dracht was een groot succes. Dat net veel tijd en zeer veel moeite gekost moet heb ben om dit nummer op een zoo ui+s tekende wijze te doen slagen, daarvan was een ieder overtuigd. Hei is dan ook een groote voldoening voor den zeereerw. heer Pas toor, aan wien de opvoering van „De Al taarwacht" is te danken, dat een en ander zoo uitmuntend geslaagd is. Evenwel trokken ook de andere pro grammanummers niet minder de aandacht van het publiek, als ,,'t Bloemenmeisje", UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RUN. Botsing tegen een boom. Toen de autobestuurder J. H. P. uit Amsterdam, gisteren de Emmalaan passeerde, stak een zes-jarig zoontje van W. plotseling den weg over. Door krachtig remmen en naar links uit te wijken, reed de bestuurder het ventje vrij, doch daardoor kwam de auto eerst tegen een boom en daarna tegen een lantaarnpaal terecht, zoodat de wagen vrij belangrijk werd beschadigd. Den bestuur der trof geen letsel. HAZERSWOUDE. Dammen. De uitslag van 1.1. Maan dag gehouden damwedstrijd, welke geleid werd door den heer Joh. v. Veen, is als volgt: eerste klasse G. Ruis, eerste prijs; A. Bol 2e pry's, L. Mat zeen A. Dorsman 3e prijs; 2e klasse T. Kroon le prijs, B. Foqrtman 2e prijs, D. Hassefras 3e prijs. De damclub telt thans 23 leden. Ondertrouwd: J. v. d. Pad, 29 jaar en A. Kats, 26 jaar. KOUDEKERK. Loop der bevolking. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1934 955 m. en 879 v., tot. 1834. Vermeerdering gedurende 1935 door ge boorte 27 m. en 24 v., door vestiging 52 m. en 48 v. Geheele vermeerdering 79 m. en 72 v. Vermindering gedurende 1935 door sterf te 9 m. en 7 v., door vertrek 77 m. en 87 v. Geheele vermindering 86 m. en 94 v. Verschil tusschen vermeerdering en ver mindering 7 m. en 22 v. totaal 29. Bevolking op 31 December van 1935 948 m. en 857 v. totaal 1805. WOERDEN. Graaldemonstratie. Onder groote be langstelling had hedenavond in de Patro naatszalen een zeer interessante demon stratie plaats door de afdeeling Woerden van de Graal. De avond, die ook werd bij- gewoon door de hoofdleidster, Mej. Spronk, uit Leiden, alsmede door afgevaardigden van zusterafdeelingen, werd geopend door den zeereerw. heer Pastoor, die alle aan wezigen hartelijk welkom heette. In het kort wees spr. nog even op het doel der Graal en hij voegde er aan toe, dat allen ook liefde mogen krijgen voor dit instituut. Na dit korte, maar zeer vurige woord van den herder der parochie ging het doek open voor het eerste nummer van het program ma dat gegeven werd. Het was een geza menlijke belijdenis in versvorm van het programma der Graal: wat deze wil en hoe! Het was een werkelijk frissche uiting van het Graalgemoed, waarbij de uiter lijke glans verhoogd werd door de heer lij k wapperende Graal vlaggen. J ammer dat de meisjes wegens den zeer korten tijd van bestaan nog niet in costuum kon den verschijnen. Het zou de aantrekkelijk heid van dit nummer nog zeer ten goede zijn gekomen. Het tweede nummer het Vlaggelied bleek al evenzeer grondig ingeoefend te zijn en had dan ook zeer veel bijval te „De Veldikapel", ,,'t Grootje", „De Kabou tertjes", de Reidansen en de weldadig heidsvoorstelling van twee zusters, die op het tooneel per „Douglas" uit Afrika land den. Alle aanwezigen waren buitengewoon voldaan over hetgeen men hier te zien kreeg, 't Was in één woord keurig. In de zaal heerschte een buitengewoon prettige gezelligheid, welke af en toe nog werd verhoogd, doordat menigeen nog een mooien prijs in ontvangst kon nemen. 't Staat vast, dat èn de tentoonstelling èn de feestavonden niet weinig zullen bij dragen voor de bevordering van de belang stelling van het werk van de naaivereeni- ging, want eenieder kon niet nalaten zijn tevredenheid te uiten over het welslagen van deze zaak. De belangstelling was dan ook in die mate, dat drie avonden de voor stellingen zullen worden opgevoerd. Ook speciaal voor de mingegoeden zal heden avond de gelegenheid opengesteld worden om zonderfinancieele offers getuige te kunnen zijn van het schitterend succes van de naaivereeniging. Een woord van lof aan al de dames, die belangeloos hun tijd en moeite voor deze zaak besteden, is niet on verdiend. oogsten. Een declamatie van een der leden volgde nu, waarin wij ten zeerste het vrij en ongedwongen optreden konden waardeeren iets wat deze jeugdige meis jes op de juiste wijze wordt bijgebracht. Het volgende nummer liet ons zien, wat de meisjes reeds kunnen presteeren op het gebied van turnoefeningen. Hier bleek wel heel goed uit, dat de leiding uitmuntend is verzorgd. Mej. C. Venlaat, die deze oefe ningen met de meisjes instudeerde, kan trotsch gaan op een dergelijk succes, in zulk een korte spanne tijds bereikt. Een aardige afwisseling bracht hierna een declamatie „Carnaval" getiteld, door één der leidsters. Ofschoon ze wel eenigs- zins leed aan al te dramatische zegging in sommige punten, was ze over 't geheel te loven. Een tooneelspelletje, getiteld ,,De Blijde Boodschap van Maria", besloot het programma voor de pauze. Mej. Spronk hield hierna een speech, waarin zij erop wees. waarom juist nu in dezen tijd een beweging als de Graal nood zakelijk is. Zij kondigde aan, dat een actie voor de herkerstening der gezinnen zal worden begonnen. Tenslotte spoorde zij allen aan, die het betreffen, zich aan te sluiten bij de rijen der Vrouwelijke Jeugd beweging de Graal. Wij hebben ook U noo- dig, besloot spr., om te werken voor God. Na de pauze werd nog een revue opge voerd, getiteld „Bommen op Woerden", die zeer bij het publiek in den smaak viel en het besluit was van een avond, die in alle opzichten uitstekend geslaagd is. Hulde aan de leidsters der Woerdensche Graal, die zoo iets in een dergelijk korten tijd konden bereiken. ZEVENHOVEN. Uitvoering. Zondagavond gaf de Meisjes-Tooneel en Naaikrans afd. vam de Maria-Congregatie in een stampvolle zaal een uitvoering ten bate van de Naaikrans. Om 7 uur opende de zeereerw. heer Pas toor met een hartelijk welkom en prees het werk der meisjes voor de Naaikrans en beval dit liefdewerk bijzonder aan, om dat er zooveel huisgezinnen mede gehol pen zijn. Z.Eerw. wenschte de dames veel succes. Als het scherm wordt opgetrokken, kwa men de meisjes eerst met twee zangnum mers (Angelus en de Lente). Als eerste stuk werd opgevoerd „Blauw Bloed" klucht in één bedrijf. Het stuk werd bij zonder goed gespeeld; dat bewees het da verend applaus. Het volgende stuk, ge naamd „Bekroonde Kaatje", klucht in één bedrijf, werd ook uitstekend weergegeven en liet de toeschouwers eens flink lachen. Na de pauze twee zangnummers. Het derde stuk was genaamd „Familie Schel vis" blijspel in 3 bedrijven. Bij dit stuk is daverend gelachen. Een bijzonder mooi stuk. Het werd uitmuntend gespeeld en alle aanwezigen waren ook vol lof over het gepresteerde van de meisjes dezen avond. Hierna sprak de zeereerw. heer Pastoor een dankwoord tot de Meisjes voor haar groote prestaties. Spr. twijfelde er ook niet aan, of alle aanwezigen zijn ten volle vol daan. Spr. hoopte het volgend jaar weer zoo'n mooien en prettigen avond te mogen bijwonen. Nog zij vermeld, dat er vele waren, wien de toegang geweigerd moest worden, daar de zaal vol was. Zondag 12 Jan. e.k. zal weer een uitvoering worden gegeven met hetzelfde programma. Een aanbeveling zal wel niet noodig zijn. Willy, mijn scheerkwast is weg.heb je die misschien gezien? Nee vader, maar het hobbelpaard van Karei heeft 'n nieuwe staart! DE GEBROEDERS „G0CHEM" 101. Ze kwamen bij de molen aan en de molenaar v er- 102. Kom maar binnen", zei de molenaar en ze kwamen in scheen op hun kloppen. „Wat willen jullie, jongens" vroeg een ruimte, waar ontelbare zakken lagen opgestapeld. „Ik de man. „We komen twee balen meel halen voor boer Pum- geloof toch heusch dat zoo'n baal te zwaar voor jullie is", mels", zei Pat. „Hebben jullie een kruiwagen bij je, vroeg opperde de man, maar de broers beweerden van niet. de molenaar?" „Nee, maar we dragen se wel op ons rue."

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11