DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: P^pENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang MAANDAG 6 JANUARI 1936 No. 8309 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekf 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL, INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 f GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. "V De crimineele statistiek In de „N. R. Crt." wijst een inzender op het feit, dat in den strijd tegen den smok kel de eigenlijke, de grootste overtreders niet bereikt worden. Maar wat het stakkerige is: de eigen lijke menschen worden nooit gepakt. Dat zijn namelijk de winkeliers, de menschen met geld, enfin, een be paalde categorie, die twintig, dertig en meer menschen laten „dragen" en die het gesmokkelde doorgeven, zoo dat de heele streek tóch goedkoope boter kan koopen, suiker inslaan. De kleine smokkelaar is natuurlijk de ergste niet. De groote smokkelaar, die per auto werkt in een bepaald grensdorp kunt u om het ander huis een auto stalling aantreffen een leverancier hier verkocht in een winter naar een dorp van 3000 zielen ruim 50 vrachtauto's groeit langzamerhand op tot iemand, die in het Ossche milieu volkomen op zijn plaats zou zijn. En de allergrootste smokkelaars zitten nog verder het land in en span nen een net van wetteloosheid van het centrum uit tot hier aan de grenzen. Naar aanleiding van dit stuk vestigt de „Maasbode" die aandacht op de crimineele statistieken: De groote smokkelaars zijn niet arm en evenmin talrijk en komen weinig achter de tralies. De allergrootste zit ten zelfs niet eens in de grens-provin- cies. Dit is van belang voor de cri mineele statistiek. Van belang, omdat het een bewijs geeft, hoe onwaar een dergelijke statistiek kan zijn en dikwijls ook f e i t e 1 ij k is. In een statistiek betreffende het smok kelen b.v. zal rekening worden gehouden met de vele kleine smokkelaars. Maar de groote worden daarin niet betrokken, kun nen niet in zulk een statistiek worden be trokken, eenvoudig niet, omdat zij niet be kend zijn. Zóó is het met een statistiek betreffende het smokkelen. Zóó is het óók met statistieken, welke een overzicht geven van de bedrijvers van andere misdaden. De meeste diefstallen b.v. zijn niet bekend of worden niet als diefstallen beschouwd. De Heilige Schrift noemt het een wraakroepende zonde, den arbeiders het hun toekomende loon te onthouden, maar de bedrijvers van dit groote kwaad komen in het algemeen niet voor als dieven in de crimineele statistiek, wel b.v. de jongens, die, bezweken onder de verleiding, wat snoepgoed hebben ge stolen. Wij moeten daarom zéér voorzichtig zijn met het trekken van conclusies uit de cri mineele statistiek. De volksmond zegt zeer waar, dat de grootste dieven buiten de gevangenis blijven. Zij zijn te geraffineerd. In plaats, dat zij in de gevangenis komen, krijgen ze eere plaatsen in de samenleving. Zoo is het ook dikwijls met de meest geraffineerde bedrijvers van andere misdaden. WEGWERKER DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Aan gevolgen overleden. Hedenmorgen te omstreeks acht uur werd op de spoorlijn tusschen het station Heerlen en Schaesberg, ter hoogte van „Leenhof" een man stervende op de rails gevonden. Vermoed wordt dat de man, ze kere K. uit Heerlen, wegwerker bij de Ne- dierlandsche Spoorwegen, hedenmorgen, op weg naar zijn werk, door een trein gegre pen is. Een andere wegwerker die even later dezelfde weg passeerde, ontdekte het ongeluk. Nadat de politie gewaarschuwd was heeft men den man naar het zieken huis te Heerlen overgebracht, waar hy is overleden. Het slachtoffer was 28 jaar oud en ongehuwd. BINNENLAND R. K. STAATSPARTIJ. KAMER-CENTRALE LEIDEN. Onder voorzitterschap van den heer H. Bader heeft de R.K. Kamer-Centrale Lei den Zaterdagmiddag in het gebouw der R.K. Leesvereeniging te Gouda een alge- meene vergadering gehouden, welke slecht matig was bezocht. In zijn openings woord wees de voorzitter er op, dat het nieuwe jaar wel onder heel ongunstige omstandigheden is begonnen. De economi sche toestand is.slecht, het aantal werk- loozen enorm groot en de oorlogsdreiging wordt voortdurend sterker. Spreker hoop te, dat 1936 in vele dingen verbetering zal brengen. De uitvoerige notulen der vorige, in Lei den gehouden bijeenkomst, uitgebracht door den secretaris, den heer A. C. van Berkel, werden ongewijzigd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken waren me dedeelingen van het Kamerlid, den heer v. d. Weijden en de bestuursleden de hee- ren Boere en Bank, dat zij de vergadering niet konden bijwonen. Een schrijven van den Propagandadienst der R.K. Staatspartij meldde, dat aanvra gen voor deelnemerskaarten van den in Amsterdam te houden Landdag der Partij tot 21 Januari as. kunnen worden behan deld. Aan de orde kwam hierna de verkie zing van een plaatsvervangend afgevaar digde voor den Partijraad, vrije zetels, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer v. d. Eerden. De voorzitter schetste de groote verdien sten van den heer v. d. Eerden op katho liek terrein en bracht hulde aan diens na gedachtenis. Door Hillegersberg was in de vacature gecandideerd de heer J. S. Beemer van Hillegersberg en door de afdeeling Lisse de heer J. W. A. Lefeber te Lisse. Uitge bracht werden op den heer Lefeber 94 en op den heer Beemer 82 stemmen, terwijl 4 stemmen blanco waren. De heer Lefeber was dus als plaatsvervangend afgevaardig de voor den Partijraad gekozen. Van de gelegenheid om de candidaten aan te be velen was een druk gebruik gemaakt. De begrooting 1936 sloot op f 3000 met een onvoorzien van 160.Over enkele posten van de begrooting werd zeer uit voerig van gedachten gewisseld. De idee om voor de volgende jaren een begroo- tingscommissie in te stellen vond weinig instemming. Ten slotte keurde de verga dering de begrooting goed. De besprekingen werden vervolgens ge opend over het algemeen staatkundig priV gram van de R.K. Staatspartij met de uit voerige toelichting op de ontworpen be ginselen en algemeene richtlijnen, zooals dit door het Partijbestuur is ingediend bij den Partijraad ter behandeling en vast stelling in zijn jaarvergadering van Zater dag 29 Februari a.s. De afdeeling Wassenaar verzocht schrif telijk de volgende opmerkingen via de Kamercentrale ter kennis van het Partij bestuur te brengen: In „Staatstaak, binnenlandsch beleid" voor „Mede ter verzekering van ieders rechtmatige vrijheid, moeten orde en vei ligheid krachtig worden gehandhaafd" te lezen: „Mede ter verzekering van ieders persoonlijke rechtmatige vrijheid, moeten orde en veiligheid krachtig worden ge handhaafd". In „Staatstaak, gebiedsdeelen buiten Europa" de alinea „Tusschen de verschil lende deelen van het Koninkrijk worde nauwere economische samenwerking be vorderd" te wijzigen: „Tusschen de ver schillende deelen van het Koninkrijk wor de nauwe economische samenwerking be vorderd". In „Staatstaak, ordening van het maat schappelijk leven" met verwerping van de vrije concurrentie en van de economi sche dictatuur als leidende beginselen in de volkshuishouding, behoort aan de so ciale rechtvaardigheid en de sociale liefde een allesbeheerschende plaats in het maat schappelijk leven te worden toegekend, met name door het scheppen eener in de zen geest opgebouwde en juridische orde ning de uitdrukking „vrije concurren tie" te veranderen in „ongeordende eco nomische vrijheid". Mr. Bolsius zette de zienswijze van het bestuur der Kamercentrale uiteen, dat in de twee eerstgenoemde wijzigingen geen verbetering zag. Aan de beteekenis der re dactie verandert niets. De derde geadvi seerde verandering kon het bestuur niet beoordeelen en het.wilde er wel aan me dewerken deze op den Partijraad te bren gen. Ook door afgevaardigden werden wen- schen naar voren gebracht, terwijl het be stuur in overweging gaf den Partijraad voor te leggen: „De belemmering van de geloofsprediking, neergelegd in art. 177 van de Wet op de Staatsinrichting van Ned.-Indië, worde weggenomen" te wijzi gen in: „De belemmering van de geloofs prediking in Ned.-Indië worde weggeno men". De heer Deerenberg (Schoonhoven) vroeg of de behandeling dezer belangrijke materie op deze wijze wel de juiste is. Naar sprekers meening had in deze verga dering een alleszins bevoegd persoon voor lichting moeten geven. Er zijn vele moei lijke punten, die zeker toelichting nood zakelijk maken. De voorzitter antwoordde hierop, dat op de eerstvolgende algemeene vergadering der Kamercentrale twee bevoegde sprekers het beginselprogramma aan een beschou wing zullen onderwerpen. Mr. Bolsius zeide, dat ook het bestuur de wenschelijkheid van voorlichting heeft gevoeld. Deze zal worden gegeven, doch daarna moet men niet de illusie hebben alles te weten. Er komen zooveel vraag stukken bij naar voren. Wij moeten bo vendien vertrouwen hebben in de samen stellers van het programma, die tot de knapste menschen behooren. Spreker acht te het gevaarlijk alle mogelijke wenschen en verlangens aan den Partijraad voor te leggen, wanneer niet een deskundig oor deel daarover bekend is. Van verschillende kanten werd nog op voorlichting aangedrongen. Het bestuur zal pogen, nog vóór de vergadering van den Partijraad een bijeenkomst der Cen trale te beleggen, waarop een lid der Com missie, welke het ontwerp samenstelde, een uiteenzetting en toelichting zal geven voor de Leidsche afgevaardigden in den Partijraad en vertegenwoordigers der aan gesloten afdeelingen. In ieder geval zal het probeeren, den afgevaardigden naar den Partijraad de gevraagde voorlichting te verschaffen. De vergadering kon zich hiermede ver eenigen. De gemaakte opmerkingen en geuite wenschen zullen tevoren schrifte lijk aan den inleider worden bericht. De behandeling der Partijraad-agenda kon niet geschieden, aangezien deze de Centrale nog niet heeft bereikt. Een krachtig woord van aanbeveling sprak de voorzitter voor het bezoeken van den Landdag in Amsterdam en het lezen van „Opmarsch" en het Partijorgaan. Eenige schriftelijke vragen waren by het bestuur der Kamer-Centrale ingeko men. Hoogmade stelde voor aan het Par tijbestuur voor te leggen een reglements wijziging" van het ontwerp-kiesreglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In een nader schrijven zal Hoogmade haar bedoeling verder uiteenzetten. Noordwijkerhout klaagde er over, dat het beginselprogram der R.K. Staatspartij eerst half December in het bezit is geko men van de afdeelingen. Aan het verzoek om dit program begin December in de afdeelingen te behandelen kon derhalve geen gevolg worden gegeven. De secretaris der Centrale verklaarde, dat vroegere toezending van het ontwerp- program niet mogelijk is geweest; direct na ontvangst van het Partijbureau is voor doorzending aan de afdeelingen gezorgd. Bij het Partijbestuur zal op de late ont vangst van verschillende stukken nog eens de aandacht worden gevestigd. Warmond legde aan het bestuur de vraag voor of de mogelijkheid bestaat verminde ring te krijgen van de jaarlijksche bijdrage (thans 0.15) door ieder lid verschuldigd aan de Kamer-Centrale. De afdeeling War mond mocht van het algemeen secretariaat der R.K. Staatspartij een schrijven ont vangen, waarin het denkbaar acht, dat de Kringvergadering een regeling zou aan vaarden, waarbij als het ware een premie wordt gesteld op de intensiteit van het af- deelingsleven, in dier voege, dat bij een toenemend percentage in de partij plaat selijke georganiseerde katholieken de af dracht zou afnemen. Door den afgevaardigde van Warmond werd deze vraag uitvoerig toegelicht en een breedvoerige discussie ontstond. De voorzitter oordeelde de contributie ad 0.25, die in Warmond van georganiseer de kiezers wordt geheven, te laag en hy beval een gedifferentieerd contributiestel sel aan, waarbij de meer-gegoeden een hooger bedrag betalen. Het voorstel-Warmond om de afdracht der afdeelingen aan de Centrale te ver minderen werd niet aanvaardbaar geacht. Bij de rondvraag vestigde Zoeterwoude de aandacht op den nood in het groote ge zin, dat ook het zwaarst wordt getroffen door de indirecte belastingen. De Staat moet ten aanzien van het groote gezin meer beschermend optreden. De heer Heemskerk (Leiden) merkte naar aanleiding hiervan op, dat de Katho lieke Kamerfractie reeds zeer veel voor het groote gezin doet. Spreker verwees ten bewijze hiervoor naar een der laatste num mert van het orgaan van den Bond voor Groote Gezinnen, waarin de heer van Meegeren, de bondsvoorzitter, een opsom ming geeft van hetgeen door de katholieke Brutale roofoverval onder Roosendaal Vier bruten knevelen een echtpaar Een buitengewoon drieste roofoverval heeft hedenmorgen plaats gehad in de hoeve van het echtpaar H. Mies, welke hoe ve is gelegen aan de Huybergsche straat onder Roozendaal. Toen de vrouw zich naar buiten wilde begeven om de koffiekan schoon te maken, zag zij plotseling vier mannen vóór zich staan. Deze deden het voorkomen of zy een onderzoek naar smokkelwaar wilden instel len, doch toen de vrouw, wie dit verdacht voorkwam, de deur wilde sluiten, drongen zij haar terug en wierpen haar op den grond. Op het hulpgeroep sprong de boer uit bed en wilde zijn jachtgeweer grijpen. Hij werd hierin echter verhinderd door drie van de vier mannen, die binnendron gen en met hem een worsteling begonnen. De vrouw werd door den vierden man by de keel gegrepen en met een revolver be dreigd. Spoedig verloor de boer het be wustzijn onder de stompen en slagen, die hem werden toegediend, waarna hij door de onverlaten op het bed werd geworpen met de dekens over zich heen. Uit een kast werd een geldkistje gehaald, waarna de roovers ijlings de vlucht namen. De buit is niet groot, want behalve een klein bedrag aan geld bevatte het kistje een spaarbank boekje en een stuk van een kerkelijke lee ning, welke voor de roovers waardeloos zijn. fractie is voorgesteld en bereikt. Bij de Katholieke Kamerfractie zijn de belangen van het groote gezin in veilige handen. Bodegraven betuigde hulde en dank aan het Tweede Kamerlid den heer Suring, aan wiens werken vooral het is toe te schrijven, dat de gehuwde onderwij zeres- niet-kostwinster ontslag zal worden ver leend. Spreker verdedigde de pensionnee- ring op 60-jarigen leeftijd, waar dit zonder bezwaren voor de ambtenaren en hun ge zinnen kan geschieden. Ten slotte becriti- seerde deze afgevaardigde den vrouwen arbeid. Veur informeerde naar de gevolgen van contributie-achterstand aan de Kamer- Centrale. De voorzitter antwoordde, dat een afdeeling met contributieschuld in 1937 niet aan stemmingen in de Partij zal mo gen deelnemen. Het was bijna 6 uur toen de om 2 uur begonnen vergadering werd gesloten. DE LANDDAG DER R.K. STAATS PARTIJ Een viertal eminente sprekers De „Opmarsch", het propaganda-orgaan der R.K. Staatspartij, publiceert thans wie de sprekers zijn op de 2 Februari a.s. in Amsterdam te houden landdag. Het blad noemt het viertal, waarvan, naar wij vast overtuigd zijn, het noemen reeds voldoen de is, om te waarborgen, dat de Apollohal tot in de uiterste hoeken gevuld zal zijn. Het viertal, dat zich bereid verklaard heeft, het woord te voeren, wordt gevormd door: den minister van Staat jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck Mgr. dr. H. A. Poels; mr. M. P. L. Steenberghe, oud-mi nister van Economische Zaken, en de par tij-voorzitter mr. C. Goseling. IR. FEBER ZAL ONTSLAG NEMEN ALS TWEEDE KAMERLID Hij blijft wethouder Naar wij vernemen zal het Tweede-Ka merlid ir. L. J. M. Feber na afloop van de behandeling van de Indische begrooting als zoodanig zijn ontslag nemen. Zulks na overleg met het bestuur der R.K. Staats partij, dat het lidmaatschap van de Twee de Kamer niet vereenigbaar acht met het wethouderschap in een groote gemeente. De heer Feber blijft dus wethouder voor de bedrijven en openbare werken te 's Gra- vënhage. Als eerste opvolger op de lijst staat prof. mr. C. P. M. Romme. „HblcL" EEN NIEUWE INDUSTRIE Mede dank zij de bemoeiingen van het Oec. Technologisch Instituut in Overijssel zal te Goor een eternietfabriek gevestigd worden, ter vervaardiging van gas- en waterleidinbuizen welke thans moeten wor den ingevoerd. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Egyptische ambulance in Ethiopië door de Italianen gebombardeerd. De Ne- derlandsche ambulance verlaat dezer dagen Addis Abeba. Abessynië verzoekt den Vol kenbond om tusschenkomst. (4de blad). De reactie te Berlijn en Rome op de rede van president Roosevelt. (4de blad). Hauptmann's terechtstelling bepaald op 14 Januari as. (4de blad). BIHNENLAND. Hedenmorgen is onder Roosendaal een brutale roofoverval gepleegd. (1ste blad). Te R'dam werd een autobus met werk lieden door rangeerenden trein gegrepen. (Gem. Ber. 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. DAMMEN: De derde en vierde partij om het wereldkampioenschap remise (2de blad). VOETBAL: De competities weer hervat: In den I.V.C.B. staan de R'damsche eerste klassers thans aan den kop; gelijk spel van S.J.C., overwinningen van Lisse, Teylingcn en V.E.P., BI. Zwart verliest. In den K.N.VJJ. werden gevoelige klappen uitge deeld in de West. afdeelingen; UVS, Al pben en Lugdunum verliezen, LFC en ASC winnen. (2de blad). WIELRENNEN: Van Hout verbetert het uurrecord (2de blad). Huldiging drs. Filippo. Nadat drs. Filippo, hoofd-ingenieur bij de N.V. Philips Fabrieken door dr. Phi lips in intiemen kring geluk gewenscht was met zyn 25-jarig jubileum bij dit bedrijf, vond Zaterdagmiddag 4 Januari de offi- cneele huldiging plaats in het ontspannings gebouw. Temidden van talryke bloem stukken werd de jubilaris en gezin door vrienden en ondergeschikten gehuldigd. Ir. Loker, een der onder-directeuren der N.V., bood hem namens vrienden van la boratorium en fabrieken een schilderstuk aan, benevens een album met handteeke- ningen. Spr. schetste het prettige karakter en de groote hulpvaardigheid van den ju bilaris en ging diens schitterende loopbaan na. Van de directie voerde ir. Otten nog het woord, verder de heer Gaarenstroom namens de commercieele afdeeling en dr. Holst namens het laboratorium. Ook van de zijde zijner ondergeschikten werd drs. Filippo gehuldigd. Talrijke telegrammen uit binnen- en buitenland werden voorgele zen. Na huldiging bestond er voor de aanwe zigen gelegenheid, om den jubilaris per soonlijk geluk te wenschen. De oorlog in Oost. Afrika HET ITALIAAN SC HE LEGERBERICHT. ROME, 6 Januari (A.N.P.). Maarschalk Badoglio telegrafeert: „In schermutselingen tusschen patrouilles in Tembien en aan de samenvloeiing van Gabat en Gheva zijn vyandelijke troepen teruggedreven. Aan onze zijde zijn twee zwarthemden en twee Askari's gesneuveld. Een officier en een man van de zwarthemden en twee Askari's werden gewond. Aan het Somalifront heb ben onze afdeelingen Dubats in de afgeloo- pen dagen Amino aan de Ganale Doria in het Malca Coto-gebied bezet. In verband met nieuwe Abessijnsche concentraties na bij Areri aan de rechteroever van de Gana le Doria, hebben onze Dubats, gesteund door pantserauto's, Areri op 1 en 2 Januari aangevallen. Na een verbitterd gevecht maakten zij zich meester van het Abessijn sche kamp en vernielden dit. De vijand vluchtte met achterlating van een 150-tal dooden en gewonden. Aan onze zijde viel één zwarthemd, drie Dubats en één Askari, terwijl 15 Dubats werden gewond. De luchtvaart was aan het geheele front zeer actief'.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1