(2>- ZATERDAG 4 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURaWÏ TWEEDii BLAD - PAG. 6 AMERIKA. DE OPENING VAN HET CONGRES DER VER. STATEN. De nieuwe neutraliteitswetgeving. De vooral om haar belangrijkheid voor de buitenlandsche politiek met groote span ning verbeide zitting van het Amerikaan- sche Congres is gistermiddag om 12 uur te Washington begonnen. Onmiddellijk na de opening diende Mac Reynolds, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden en van de Commissie voor Buitenlandsche Zaken, een voorstel in, waardoor de op 29 Februari a.s. afloopende meutraliteitswet door een neutraliteitswet- geving met een blijvend karakter vervan gen wordt. Deze wet, die volgens mededee- ling van MacReynolds na langdurige be sprekingen met President Roosevelt en het Staatsdepartement is ontworpen, handhaaft het tegenwoordige uitvoerverbod voor wer kelijk oorlogsmateriaal als wapens en muni tie naar oorlogvoerende landen en machtigt den president, naar eigen inzicht, den uit voer van ander materiaal, dat voor oorlogs doeleinden geschikt is, te verbieden. Het nieuwe voorstel voorziet ook in een ver bod van financieele transacties met oorlog voerende landen, zooals aankoop van obli gaties e.d. Het wetsontwerp, dat is ingediend met volle instemming van Roosevelt en Staats secretaris Hull is een compromis, dat zeer ver tegemoet komt aan de wenschen van Roosevelt. De president kan ook Ameri- kaansche staatsburgers het gebruik van schepen van oorlogvoerende landen verbie den, en dezen schepen ook verbieden, van Amerikaansche havens gebruik te maken. Ook duikbooten van oorlogvoerende landen kan verboden worden, Amerikaansche ha vens aan te doen. Oorlogsschepen, die in Amerikaansche havens brandstoffen of le vensmiddelen willen innemen, kunnen ge ïnterneerd worden. Van belang is nog de bepaling, dat de president de bevoegdheid heeft, deze bepalingen op oorlogsschepen van bepaalde landen niet toe te passen. MacReynolds is voornemens, het ontwerp reeds Dinsdag as. in de commissies aan de orde te stellen. BOODSCHAP VAN ROOSEVELT. De vrede door egoïsme bedreigd. In het Congres heeft president Roosevelt gisteravond zijn jaarlij ksche boodschap voorgelezen. Hij zeide, dat er in Europa, anders dan in Amerika, nog niet ven goeane in Amerika, nog niet van een goede ver standhouding tusschen de volken kan wor den gesproken. Kleine staten moeten steeds rekening houden met de mogelijkheid van een inval in hun gebied, terwijl zij er de voorkeur aan zouden geven, alle proble men in minnelijk overleg te regelen. Dat de verhoudingen nog zoo zijn, geeft aan leiding tot pessimisme. Er zün eenige landen, die niet kunnen afwachten, tot zij hun redelijke verlangens door vreedzame onderhandelingen vervuld zien. Deze staten voeren een agressieve po litiek en grijpen wel eens naar het zwaard. De volken, die oprecht naar den vrede verlangen, aldus vervolgde de president, zullen mijn woorden begrijpen. Nog altijd is het o ver groote deel der mogendheden te vreden met de bestaande gebiedsgrenzen. Deze landen zouden bereid zijn tot vermin dering der bewapening, indien ook de rest der staten daartoe zou willen overgaan. De wereldvrede wordt onmogelijk gemaakt door een gering gedeelte van de bevolking der aarde en bedreigd door degenen, die slechts egoïsme kennen. De Vereenigde Staten, aldus Roosevelt, zullen alles nalaten wat het bestaande con flict zou kunnen verscherpen; zij zullen zich buiten den strijd houden en al het mo gelijke doen om den vrede te doen terug- keeren. BUITENLANDSGHE BERICHTEN HUIS INGESTORT TE HAVANNA. Vier personen gedood, zeventien gewond. In het centrum der stad Havanna is een huis ingestort. Vier personen zijn hierbij om het leven gekomen en zeventien ge wond naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest, dat onder de ruïne nog twee personen bedolven liggen. ONVEILIG CHICAGO. Vriend van Al Capone vermoord. In de „gangsters"-wereld te Chicago heeft zich dezer dagen weer een weerzin wekkende misdaad voorgedaan. Toen Albert Prignar.o, die een der in tieme vrienden van Al Capone is geweest, met .zijn vrouw en kind zijn woning wilde binnengaan, stonden plotseling drie gewa pende mannen tegenover hem. Zij som meerden hem alle voorwerpen van waarde, die hij bij zich had, aan hen af te geven. Prignano gaf hieraan gevolg, waarna zij hem bevalen, zich om te keeren. Nauwe lijks had hij dit gedaan, of de bandieten vuurden him revolvers op hem af. Doode- lijk getroffen viel hun slachtoffer neer. Maar dit was den „gangsters" nog niet ge noeg. Eén van hen boog zich kalm over den zwaar getroffene heen en schoot hem nog twee kogels in het hoofd. Hierna snelden de moordenaars naar hun auto, die vlakbij stond. Maar zij had den buiten de felle vorst gerekend. Het water in de radiateur van den wagen was hierdoor n.l. bevroren zoodat van wegrij den geen sprake kon zijn. Er zat voor hen dus iets anders op, dan te voet te vluchten. Door den achtergelaten wagen kwam de politie er achter, dat men te doen had met de machtige vijanden van de oude Al Ca- LUCHTVAART DE RAMP VAN DE „CITY OF KARTHOUM". Tegenslagen van de Imperial Airways. Evenals het vorige jaar de K. L. M„ zoo heeft thans de groote Britsche luchtvaart maatschappij Imperial Airways met een groote serie tegenslagen te kampen, waar van de jongste zeker de zwaarste is.. Eind October schreef het Britsche luchtvaart- weekblad „Flight" onder het opschrift „On ze beurt", dat „evenals de K. L. M. in het begin van dit jaar een onfortuinlijke pe riode doormaakte, thans Imperial Airways haar portie tegenslagen heeft gekregen". Sedert dien hebben nog heel veel meer on gevallen deze maatschapij getroffen. Het begon 7 October van het afgeloo- pen jaar, toen bij de landing te Entebbe in Afrika het vier motorige Handley Page „Hanno" landvliegtuig, ingericht voor 24 passagiers, over den kop sloeg en vernield werd. Enkele dagen later, op 10 October, toen op het Brusselsche vliegveld Evère door den storm het vier-motorige Short „Syrinx" verkeersvliegtuig, dat 29 passa giers kan vervoeren, onderste boven en werd eveneens vernield. Nog geen twee weken later verspeelde Imperial Airways haar vier-motorige „Draco" De Havilland 86 door ijsvorming bij Rosenau wettl in Oostenrijk. Beman ning en passagiers werden gewond. De week daarop verloor de maatschappij haar twee-motorige Boulton-Paul „Britomart", die nabij het Brusselsche vliegveld Evère verongelukte, doordat de vlieger de lan ding te laag inzette. Ook dit toestel werd geheel vernield, hoewel er, wonder boven wonder, ook bij dit ongeval, wel gewonden, doch geen dooden te betreuren waren. Op 2 November werd bij de landing te Ran goon een Imperial Airways vliegtuig be schadigd. Dat waren dus 5 ongevallen bin nen een maand. Weer een week later, op 9 November, verspeelde Imperial Airways in de haven van Brindisi een groote vier-motorige Short Scipio vliegboot, ingericht voor het vervoer van 16 passagiers. Dit toestel, de „Sylvanus" geheeten, vatte tijdens het tanken vlam en werd door het vuur geheel vernield. De bemanning kon zich door overboord te springen, het leven redden. Bij het zevende ongeval van deze reeks het vergaan van de drie-motorige vlieg boot „City of Khartoum" op de route Brin- disieAlexandrië, dat op den laatsten dag van het paar plaats had, waren helaas 12 dooden te betreuren. Sommige van deze ongevallen wijzen duidelijk op onvoorzichtigheid en overma tig risico nemen, fouten waarin na zekeren tijd zelfs die luchtvaart-maatschappijen schijnen te vervallen, die uit oogpunt van veiligheid als de beste golden. DE WEERGEVONDEN FRANSCHE VLIEGERS. Een relaas over den tocht door de woestijn. De Fransche vlieger, Antoine de Saint Exupery die in de woestijn is gevonden, te zamen met zijn mecanicien, Provost, heeft ret volgende verslag van zijn tocht gege ven: Zondagnacht vertrokken wij uit Bangha- zi. Teneinde de verboden zone te vermij den vlogen we in rechte lijn naar Cairo over de woestijn. De nacht was somher en aangezien ik geen geneometer of radio-ap paraat aan boord had, daalde ik na een vlucht van vier uur, denkende de lichten van Cairo onder mij te zien. Op het oogen- blik, dat ik onder de wolken kwam, voel de ik een hevigen schok. Wij raakten den bodem met een snelheid van 250 K.M. per uur. Wijzelf bleven ongedeerd, doch het toestel werd vernield. Het vliegtuig was tegen een rotsachtige hoogvlakte geslagen. Het waterreservoir werd vernield en om onzen dorst te lessohen, beschikten wij nog slechts over één liter koffie. Na den eersten dag te hebben doorgebracht met het ver kennen van de omgeving, sliepen wij bij de puinhoopen van ons vliegtuig. Den tweeden dag begaven wij ons op weg in Oostelijke richting en vervolgens naar het Noord Westen. Wij hadden hevig te lijden van dorst en meermalen waren wij het slachtoffer van fata-morgana's. Vliegtuir gen die uitgezonden waren om ons te zoe ken, vlogen over ons heen, zonder ons echter op te merken. Den ochtend van den vierden dag waren we geheel uitgeput. Wij hervatten evenwel onze tocht en bemerk ten eenig struikgewas, dat wees op een na bijgelegen oase, doch wij wilden dit niet gelooven en dachten opnieuw een fatamor- gana te zien. Plotseling zagen wij evenwel kameelen en vervolgens menschen: 't waren Beduoinen, die zich naar ons toe haastten en ons frisch drinken gaven. Met hun ka ravaan bereikten wij Wadi Markoem, van waar wij ons per auto naar Cairo begaven. ponebende, die nu onder leiding staat van Frank Nitti. Het is haar echter nog niet mogen gelukken, de daders, die bij dezen gruwelijken moord betrokken zijn, op te sporen. Ook te Minneapolis heeft dezer dagen een dergelijk voorval plaats gehad. Daar werd een dagblad-uitgever, Liggett geheeten, in tegenwoordigheid van zijn vrouw en dochtertje, door in een auto ge zeten bandieten doodgeschoten. Liggett had in zijn krant een felle cam pagne gevoerd tegen speelholen, waarvan de eigenaars vooraanstaanden politici hooge sommen gelds gaven, om bescher ming te genieten. De dagblad-uitgever kreeg van onbeken den waarschuwingen, om zijn campagne direct te staken. Daar hij hieraan geen ge volg had gegeven, kostte hem dit het leven. Ook in deze zaak heeft de politie de da ders tot heden toe nog niet kunnen ont dekken. BINNENLAND HET WAPEN VAN MGR. HUIBERS. Het wapetn, dat door Zijn Hoogw. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal worden gevoerd, is een veld van zil ver, beladen met een kruis van keel (rood) met ingezet hartkwartier van goud, waar in. de H. Maagd Maria, dragend het Chris tuskindje, zooals zij voorkomt op de ikoon, „Maria van Altijddurende bijstand", be waard in de kerk van den H. Alphonsus te Rome. Zij is in het kwartier afgebeeld van den bovenkant van de kroon tot den onderkant van de linkerhand, los van de benedenzijde van het kwartier. Het kruis beslaat de oppervlakte van vijf kwartieren van het tweemaal gedeeld en tweemaal doorsneden schild, zijnde nu negen gelijke kwartieren. (De hoekkwar- tieren dragen hier, in tegenstelling met een gevierendeeld schild, den naam van can tons). Canton I, een adelaarskop met ringnim- bus, alles van lazuur blauw. Canton II, een versmald latijnsch kruis, los van alle zij den van het kwartier, vergezeld van twee hertehoorns, alles van lazuur. Het schild is gekroond met een voor- draagkruis, rechtstandig midden achter het schild geplaatst, geflankeerd door mijter en staf, de laatste schuin geplaatst met krul naar buiten. Het geheel is gedekt met den bisschops hoed, waarvan aan beide zijden het koord met zes kwasten langs het schild afhangt. Onder alles een banderol met het devies „Sub Tuum Praesidium". DE LOONBIJSLAGREGELING VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF 1936 In de Inspectie Noord wijk De navolgende loonbijslagregeling zal gedurende 1936 voor alle gemeenten in de inspectie Noordwijk gelden: le. De bijslag van de Overheid wordt gegeven in het loonbedrag dat in een bloembollenbedrijf wordt uitbetaald boven een voor elk bedrijf afzonderlijk vast te stellen minimum-loonbedrag. De bijslag van de Overheid bedraagt 50 pet van het geen aan loon wordt uitgekeerd boven het genoemde minimum-loonbedrag. De Rijks inspectie voor de Werkverschaffing te Noordwijk stelt voor elke gemeente het minimum-loonbedrag vast. 2e. Voor de vaststelling van het onder 1 genoemde minimum-loonbedrag dient de plaatselijke commissie, waarvan de samen stelling hierna» in bijzonderheden wordt geregeld, via het College van B. en W. een voorstel bij genoemde Rijksinspectie in. De plaatselijke commissie stelt, zoowel aan de hand van het z.g. teeltplan 1936, dat door de bloembollenkweekers, die tot de bijslag regeling wenschen toe te treden, bij B. en W. moet worden ingezonden, als over de werkelijk in het boekjaar 1935 uitbetaalde loonen vast, welk minimum-loonbedrag in het desbetreffende bedrijf in het boekjaar 1936 als minimum zal moeten worden ver toond, alvorens de loonbeslagregeling in werking treedt. Bij de vaststelling van dit minimum-loonbedrag moet met alle ge wassen die in het desbetreffende bedrijf worden geteeld, alsmede met alle overige factoren als export, enz, worden rekening gehouden. Het aldus vastgestelde mini mum-loonbedrag voor 1936 wordt aan de hand van het teeltplan en overige gege vens gesplitst voor de perioden: 29 Dec. 1935 t.m. 29 Febr. 1936. 1 Maart 1936 t.m. 30 Mei 1936. 31 Mei 1936 t.m. 1 Aug. 1936. 2 Aug. 1936 t.m. 31 Oct. 1936. 1 Nov. 1936 t.m. 26 Dec. 1936. Indien in den loop van het jaar wijzi ging komt in het teeltplan of in het be treffende bedrijf andere belangrijke wijzi gingen plaats vinden, dient het vastge stelde minimum-loonbedrag met de ge wijzigde omstandigheden in overeenstem ming te worden gebracht. De plaatselijke commissie doet alsdan via B. en W. aan de Rijksinspectie voor de Werkverschaffing te Noordwijk een voorstel. 3e. Door de plaatselijke commissie wordt bij de vaststelling van het minimum-loon bedrag uitgegeaan van het ter plaatse al gemeen geldende loon. Indien het loon van inwonend mannelijk en/of vrouwelijk personeel gedeeltelijk in natura wordt uitgekeerd (b.v. met den kost) wordt hiermede rekening gehouden. Elk geval wordt overigens op zichzelf be oordeeld. 4e. Het loon voor alle werkzaamheden in het bedrijf kan in de berekening van het uit te keeren loon worden opgenomen. Uitgezonderd is echter het loon, uitbetaald aan gezinsleden, het loon uitgekeerd voor administratief werk en aan dienstboden en/of vrouwen, die huiselijke werkzaam heden verrichten en het loon uitbetaald voor het verrichten van overwerk en alle loonen uitbetaald aan niet in het bedrijf opgenomen personen als smeden, bbuw- vakarbeiders, loonploegers en fraisers, enz. In geval van twijfel beslist na overleg met B. en Wa en gehoord de plaatselijke commissie, de Rijksinspectie voor de werk verschaffing. De 50 pet. bijslag van de Overheid, die dus gegeven wordt in het loon, dat wordt uitbetaald boven het verplichte minimum loonbedrag genoemd onder 1 komt over eenkomstig de regelen van het Werkloos- heidssijbsidiefonds voor gemeenschappe lijke rekening van het fonds en de ge meente, zoo althans de gemeente voor subsidie van dat fonds in aanmerking komt. 5e. Toeslag kan alleen worden gegeven op het loon uitbetaald aan arbeiders, die, zoo zij niet in het bedrijf waren opgeno men, voor hulp ingevolge de regelen voor werkverschaffing .en/of steunverleening in aanmerking zouden komen. De Inspecteur voor de Werkverschaffing stelt aan de hand van de in te zenden bekende aan vraagformulieren vast, of het loon van den desbetreffenden arbeider in de loonbijslag regeling mag worden opgenomen. 6e. De bedrijfsleider mag het loon dat aan de onder 5e bedoelde arbeiders wordt uitbetaald, eerst voor den bijslag in aan merking brengen, indien door den Inspec teur het desbetreffende aanvraagformulier is goedgekeurd. 7e. De bedrijfsleider die voor bijslag in aanmerking wenscht te komen, dient aan B. en W. een aanvrage daartoe met op gave van verschillende gegeven, te doen toekomen. 8e. Indien voor een bepaald bedrijf de bijslagregeling van kracht is verklaard, moet de bedrijfsleider wekelijks aan het gemeentebestuur een nominatieven loon- staat inzenden, welke de betrokken arbei ders vpor ontvangst dienen te hebben ge- teekend. De desbetreffende formulieren, waarvan de redactie door de inspectie kan worden medegedeeld, worden door B. en W. kosteloos ter beschikking gesteld. 9e. De afrekening met hen die tot de regeling zijn toegetreden, heeft plaats na afloop van elk der 5 tijdvakken onder 2 aangegeven. Indien in een voorgaande periode minder is verloond, dan het voor die periode vastgestelde minimum-loon bedrag, wordt het te weinig verloonde bij de volegnde periode verrekend. 10e. De plaatselijke commissie dient te zijn samengesteld uit een vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, één van de werknemers- en één van de werk gevers-organisaties ter plaatse. Deze com missie werkt met het Gemeentebestuur en de Inspectie samen voor het uitoefenen van controle en verder tot het verrichten van alle werkzaamheden, welke noodig zijn om een behoorlijken gang van zaken te verzekeren. HOE MEN MAG „OPRUIMEN". De regeering verstrekt slagzinnen. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor het gebied Utrecht vestigt voor zoover noodig er de aandacht van belanghebbenden op, dat het verboden is verkoopen in verband met jaars- of sei zoenswisseling (te houden tusschen 1 Janu ari en 1 Februari en tusschen 15 Juli en 14 Augustus) aan te kondigen onder een andere aanduiding dan een der navolgen den: „jaarlijksche opruiming", halfjaar- lijksche opruiming", seizoenopruiming", „balansopruiming", „inventarisopruiming". Een aankondiging uitsluitend onder de benaming „opruiming" is niet toelaatbaar, evenmin „groote opruiming", „restant op ruiming", „couponopruiming", „wij rui men", „onze bekende opruiming", enz. enz. Ook aankondigingen met het woord „uit verkoop" zijn verboden. Overtredingen kunnen worden gestraft met een hechtenis van ten hoogste twee weken of een geldboete van ten hoogste vijf honderd gulden. DE INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT VERVROEGD Met ingang van 1 Maart a.s. Bij Kon. Besluit van 27 Dec. jJ., thans in het Staatsblad gepubliceerd, is be paald, dat paragraaf. 42 der wet tot ver laging der openbare uitgaven in werking is getreden met ingang van 1 Januari j.l. Deze paragraaf behelst de wijzigingen van de Dienstplichtwet. De belangrijks^ wijziging van deze wet zal echter eerst in werking treden op 1 Maart a.s. Dat is de bepaling waarbij de inschrijving voor den dienstplicht vervroegd wordt; tot dus ver bepaalt de wet, dat' de inschrijving geschiedt in het begin van het jaar, waar in de in te schrijven persoon 19 jaar wordt. Die leeftijd wordt nu vervroegd tot 18 jaar. Dit is geschied om meer tijd te verkrij gen voor het verrichten der keurings werkzaamheden en het aantal keuringsra den ten kunnen verminderen, hetgeen de regeering uit militair, maar voornamelijk ook uit financieel oogpunt wenschelijk oordeelde. Op 1 Maart treedt tevens in werking de wijziging der Dienstplichtwet, betreffende het tijdstip van aangifte voor de inschrij ving. Als tijd voor aangifte was tot dus ver bepaald de maand Januari. Na 1 Maart zal die tijd door de Kroon bepaald wor den. PENSIOENGRONDSLAG VOOR ONZE „SOLDENIERS". Kleeding, schoeisel en kost. Ter vaststelling van de pensioengrond slagen is voor het jaar 1936 de waarde van het genot van de van rijkswege bij de land macht aan soldij-genietenden kosteloos verstrekte bovenkleeding, onderkleeding en schoeisel vastgesteld op 72 en de waarde van het genot van de van rijks wege aan soldij-genietenden verstrekte voeding geschat op 133.20. NED. SPOORWEGEN. Definitieve ontvangsten over Sept. 1935. Do definitieve ontvangsten over de maand September bedroegen met een be drag van 8.449.882.99, rond 835.500 minder dan die over September 1934. Deze vermindering is voor een bedrag van rond 194.000 te wijten aan mindere ontvangsten uit het reizigersvervoer, ter wijl een som van rond f 576.000 voor re kening komt van de goedereninkomsten. De totale ontvangsten bedroegen van 1 Jan. tot ultimo September 1935 ƒ77.216.610, tegen 86.233.874.46 geduren de hetzelfde tijdvak in 1934. Een totale vermindering dus van rond 9 millioen. BEDRIJFSRESULTATEN DER K.L.M. OVER 1935. In het jaar 1935 heeft de K.L.M. ver scheidene nieuwe luchtverbindingen tot stand gebracht en voor het eerst werden meer dan 100.000 passagiers vervoerd. Op de Europeesche en binnenlandsche lijnen werden naar schatting 95.997, op de Amsterdam-Batavialijn, 1540, in West-In- dië 2659 passagiers vervoerd, tezamen 100.196 tegen 85.969 in 1934. Het vrachtvervoer ontwikkelde zich boven verwachting gunstig. De handelsbe lemmeringen namen toe, niettemin steeg de hoeveelheid vervoerde goederen van 1.063,636 K.G, in 1934 tot naar schatting 1.320.000 KG. in 1935. Dank zij het besluit der P.T.T. om alle briefpost per vliegtuig te verzenden, voor zoover dit tijdwinst 'gaf in vergelijking met andere middelen van vervoer, is het post vervoer op de Europeesche lijnen met ruim 65% gestegen, van 193.33 K.G. in 1934 tot 320.000 K.G. in 1935. Hoewel de dienst op Indië eerst den 12den Juni 1935 verdubbeld werd, heeft de gunstige ontwikkeling van het vervoer na dien datum reeds krachtig zijn invloed op de resultaten van dit jaar doen gelden. Het aantal K.G. briefpost steeg van 46.766 in 1934 tot 63.000 in 1935 (toeneming 34,6%); de pakketpost vermeerderde van 3.088 K.G. tot 3500 K.G. (toeneming 13,3%); de hoeveelheid goederen steeg van 18.217 K.G. tot 25.200 (toeneming 38.3%); het aantal vervoerde passagiers nam van 878 toe tot 1540, terwijl het aantal passa- giers/K.M. vermeerderde van 4.368.651 tot 7.645.000, een toeneming van niet minder dan 75%. Deze cijfers zijn alle geschat naar de gegevens, welke half December bekend waren. Een nieuwe beweging van ontevredenen uit de N. S, B. De heer K. H. Tusenius, die eenige maanden geleden uit de N.S.B. is ge royeerd, heeft een nieuwe partij of bewe ging gesticht. Te IJmuiden is op een bij eenkomst van een 70 ontevredenen uit de N.S.B. besloten tot oprichting van het N.A.G. (Nationaal Arbeids-Genootschap). De heer Tusenius had voor deze bij eenkomst een brief gericht aan de „Ka meraden", waarin hij constateerde: „Van het vele goede, dat wij van de N.S.B. verwacht hebben, zal niets verwe zenlijkt kunnen worden". i Natuurlijk willen wij dit groepje onte vredenen niet uitspelen tegen de N.S.B. Wat gij niet wilt, dat u geschiedt!.... NED. OOST-INDIE NIEUWE AARDSCHOKKEN IN INDIE. Aneta seint uit Padang: Gistermorgen te 5 uur werd hier een sterke aardschok gevoeld, welke vijf se conden aanhield. De richting was West- Oost., Het Obesvatorium te Batavia registreer- afstand van 1180 kilometer, hetwelk de- de deze beving te 6.07 uur Java-tijd, op een zelfde afstand is als van de beving van 28 December j.l. Waarschijnlijk kan het epi centrum dezer schokken nader gelocali- seerd worden op: 0,3 graden Zuiderbreedte, 97.9 graden Oosterlengte. Blijkens nadere berichten omtrent de pongste beving te Sumatra is deze ook ge voeld te Padang-Sidempoean, Padang- Pandjang, Sipirok en Ford-de-Kock. Op sommige plaatsen duurde de beving een halve minuut. Gistermorgen te 3.30 uur werden te Ma- dioen vrij langdurige lichte aardschokken gevoeld. Te Batavia werd deze laatste be ving (dus niet dezelfde als welke op Su matra geconstateerd werd) door het Ob servatorium eveneens geregistreerd doch zoo zwak dat zelfs de afstand niet viel vast te stellen. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. POELAU LAUT (uitr.) vertr. 2 Jan. van Belawan, SALEIER (thuisr.) pass. 2 Jan. te Gi braltar. KON. NED. STOOMB MAATSCHAPPIJ. JUNO vertr. 3 Jan. van Rotterdam naar Amsterdam. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. OP TEN NOORT arr. 1 Jan. van Singa pore te Brisbane. HOLLAND WEST-AFRIKA-LIJN MAASKERK (uitr.) pass. 2 Jan. Beve- zier. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (thuisr.) wordt 7 Jan. 7 u. voorm. te Marseille verwacht. BLITAR (thuisr.) vertr. 2 Jan. van Sa- bang. KERTOSONO (thuisr.) vertr. 1 Jan. van Padang. KOTA AGOENG Rotterdam naar Bom bay arr. 3 Jan. te Perim. 1 -Richting-V erkeer Dit roode bord met witte streep betekent: gesloten voor alle ver keer in deze richting

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6