ZATERDAG 4 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? WEINIG OF GEEN REGEN. DE BILT SEINT: Matige tot zwakke Westelijke tot zui delijke wind. Afnemende bewolking. Wei nig of geen regen. Iets kouder 's nachts. Later weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 766.4 te Biarritz. Laagste barometerst.: 740.te Stockholm. Thans is in de drukverdeeling een be langrijke verandering gekomen. De depres sie trolc naar het Oost-Noord-Oosten en haar kern bevindt zich thans over de Oostzee. Ver in het Westen bevindt zich op den Oceaan nog een nieuw ondiep lage druk gebied. In het Zuiden en Zuid-Wes- ten van ons waarnemingsgebied stijgt de barometer snel. Over de Golf van Biscaje heeft zich reeds een belangrijke hooge druk ontwikkeld. Ook bij IJsland is de barometer nog iets gestegen. Onder in vloed van een krachtige Westelijke stroo ming. werd het over Zuid-Frankrijk wat warmer. Ook steeg de thermometer over het Zuiden van de Britsche Eilanden doch in bijna het geheele verdere gebied werd het kouder. In Scandinavië bleef de vorst streng en breidde zich naar het Zuiden uit. Ook over IJsland vriest het flink, ter wijl lichte vorst in Schotland voorkwam. In Frankrijk vielen in de afgeloopen 24 uur opnieuw zware régens (Nancy had 31, Rochefort 19 m.m.) evenals in Zuid-West- Duitschland (Frankfort 33, Karlsruhe, 23 m.m.) Ook in Scandinavië viel uitgebrei de neerslag. (Hernösand 16, Karlstaat 15 m.m.). Over vrijwel het geheele gebied bleef het karakter van het weer nog som ber. Er is echter tengevolge van de hoo ge druk ontwikkeling een neiging tot op lossen van de bewolking welke zich in lagere nacht- en ochtendtemperaturen zal uiten. Ten onzent zal de wind gaan krim pen. De kansen op regen zijn klein. De temperatuur overdag zal ongeveer gelijk bleven. LUCHTTEMPERATUUR. 6.8 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 4.29 uur tot Zondagmorgen 7.42 uur; van Zondagna middag 4.29 uur tot Maandagmorgen 7.41 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 5 Jan. voorm. 11.39 uur en Maandag 6 Januari voorm. 0.11 en nam. 12,44 uur. HET VOCHTIGE WEER. Dit is wel den laatsten tijd het meest op vallende in de weersgesteldheid, dat het zoo ongewoon vochtig is. Niet alleen, dat er bijna geen dag voorbij gaat of er valt regen, maar de regensom loopt van dag tot dag sterk op, zoodat b.v. over het grootste gedeelte van het land de maanden voor December ver boven de normale was. Het is echter niet alleen het nat, dat uit de lucht valt, hetwelk ons zoo onaange naam aan doet, maar het is veel meer het nat, dat er nog in blijft, waarvan wij de meeste last hebben. Want het is niet de regen, die de oorzaak is van de groote vochtigheid, omdat deze uit hoogere lucht lagen komt, maar het is de oververzadi ging van de onderste luchtlaag, waarin wij leven, die dezen hoogen vochtigheidsgraad doet ontstaan. En het is nu eenmaal zoo, dat een hoog vochtigheidsgehalte van de lucht sterk op onze lichamelijke gesteldheid inwerkt. Het is geen gewoon verschijnsel, dat de lucht zoo vochtig is als in den laatsten tijd. Reeds sedert weken wijzen hydrometers aan, dat de lucht geheel met waterdamp verzadigd is. De geringste afkoeling leidt ertoe, dat een deel van den waterdamp wordt afgescheiden als een uiterst fijne motregen, die als zoodanig bijna niet te herkennen is. Overal slaat water neer en wij vinden des morgens na de nachtelijke afkoeling alles druipende van het nat. Overdag blijft de lucht zoo vochtig, dat dit nat niet kan verdampen. Door dezen toestand ontstaat weer èen ander nadeel. Zoodra waterdamp conden seert komt er warmte vrij, die de lucht verwarmt en als dan door deze tempera tuurstijging de lucht weer wat vochtigheid zou kunnen opnemen wordt daarvoor warmte gebruikt, die de temperatuur weer doet dalen. Op die manier is de groote vochtigheid van de lucht de oorzaak, dat de temperatuur den geheelen dag en nacht overal vrij constant blijft en dit is een om standigheid, die ons onaangenaam aan doet. Een temperatuurverloop, waarbij het over dag veel warmer is dan des nachts werkt stimuleerend en is aangenamer. Deze buitengewoon vochtige weersge steldheid is een gevolg van den voortdu- renden aanvoer van warme lucht uit den Oceaan, die zwaar beladen is met water damp. Waarschijnlijk is de Oceaan tempe- H. MIS OP ZONDAGEN IN KAPELLEN. Het lijkt mij nuttig, de volgende voor schriften van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem nog eens ter kennis te brengen van onze Katholieken, daar het mij geble ken is, dat zelfs bestuursleden van R.K. Vereenigingen hiervan onkundig waren: In de Diocesane Synode (d.w.z. bijzon dere wetgeving voor ons Bisdom) is door Mgr. het volgende bepaald: No. 101: „In half-publieke bedeplaatsen van welk huis ook (d.i. in Kapellen van gestichten, kloosters, R.K. Hoogere Bur gerschool) mogen op Zondagen en andere verplichte feestdagen behalve de Mis dienaars geen buitenwonende personen worden toegelaten, zelfs niet, om te vol doen aan de verplichting van Mishooren". Wie dus anders dan in zulk een Kapel niet zou kunnen Mishooren, mag 't daar dan toch niet doen en is bij gevolge ont slagen van de verplichting van Mishooren. Zooals men weet, heeft de Bisschop dis pensatie verleend, om gedurende den her bouw der St. Petrus-kerk de vastgestelde H. Mis bij te wonen in het St. Elisabeth- Gasthuis alhier. Met verwijzing naar dit voorschrift No. 101 heeft de Bisschop in de Prosynode (d.i. de aanvullende wetgeving voor ons Bis dom) van 1935 het volgende voorgeschre ven: „Indien een organisatie op een Zon- of Feestdag een H. Mis wil doen opdragen in een oratorium semipublicum (d.i. genoem de Kapellen), waarby de leden aanwezig zijn, moet hiervoor verlof worden aange vraagd aan den Deken". Nu is er in het jaar 1935 haast geen Zon dag voorbijgegaan, waarop niet een of meerdere vereenigingen dit verlof vroeg. Daar de Bisschop echter eene beperking wenschte, zal dit verlof voortaan slechts bij uitzondering (jubilea, groote bij eenkomsten en feesten b.v.) verleend wor den en alleen schriftelijk. Deken A. HOMULLE. 3e SOCIALE ZONDAG. Alle deelnemers worden beleefd verzocht om tijdig in de kapel der R.K. H.B.S. aan wezig te zijn. Deelnemerskaarten mede- nemen. Het Bestuur. HONGAARSCHE ONDERSCHEIDING. De Hongaarsche Rijksbestuurder, N. Horthy de Nagybanya, heeft aan den heer Frans Schneiders, journalist, redacteur van ons blad, de onderscheiding „Pro Deo et Patria" verleend. De onderscheiding werd, namens de Hongaarsche Legatie te .den Haag, door den heer Rudolf Pollak, persat taché dezer legatie, aan den heer Schnei ders gisterenavond te zijnen huize over handigd. VOLKSBONDSNIEUWS. De leden worden er op gewezen, dat de jaarlijksche kinderfeestviering dit jaar plaats heeft op Woensdag en Donderdag a.s. telkens van 5 tot 7 uur in het Bonds- gebouw. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar Maan dag a.s. van 6 tct 7.30 uur k cents en voor zoover nog voorradig voor den aanvang. Zooals bekend hebben alleen toegang schoolgaande kinderen, terwijl met het oog op de geringe plaatsruimte beslist geen ge leiders kunnen toegelaten worden. No.. Bijna alle Katholieken van Leiden ken nen dit No. Het is Giro 109496 ten name van mevr. Kluytmans, Oranjelaan 16, Oegst- geest, penningmeester esse van de op te rich ten „R.K. Leidsche Bibliotheek". Wie heeft er meer goede bruikbare boe ken? Tevens is elke kleine gift welkom. Zendt uw berichten aan: mevr. Manders, Oegstgeesterlaan 12; mej. Doove, Papen gracht 40; de heeren Buel, Hugo de Vries- straat 1; Haverkorn, Verl. Bloemistenlaan 45; Kriek, de Laat de Kanterstraat 20. KJ.C. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Willen alle Kruisvaarders en Verkenners eraan denken, dat alle loten morgenmiddag tusschen 5 en 6 uur in het jeugdgebouw aan de Maria Gijzensteeg moeten worden afgerekend! D.w.z., dat ieder, voorzoover dit nog niet is gebeurd, het geld van de door hem ver kochte loten afdraagt en de onverkochte loten inlevert. ratuur den laatsten tijd hooger dan nor maal en het is dus niet te verwachten, dat het weer droger zal worden als de wind niet zoo draait, dat de aangevoerde lucht niet meer uit den Oceaan komt maar uit andere, droge streken. Hierop moeten wij wachten. Het vochtige weer maakt ook, dat de lucht bijna voortdurend betrokken is en dat wij dus zoo goed als geheel verstoken blijven van zonneschijn. Hiervoor leven wij echter in het donkerste gedeelte van het jaar, al is het dan ook wel ditmaal extra donker. GEMEENTERAAD. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal hoogstwaarschijnlijk plaats heb ben op Maandag 20 Januari a.s. in de be nedenzaal van het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steenschuur 21. De begrooting voor het jaar 1936 zal ver moedelijk op Maandag 17 Februari en vol gende dagen aan de orde worden gesteld, zulks met het oog op de na dé verschijning van de Memorie van Antwoord op het Sec tie-verslag nog uit te brengen praeadviezen in zake de voorgenomen salarisherziening en betreffende het voorstel van de heeren van Eek c.s. in zake het uitvoeren van ver schillende werken in werkverruiming. DE WERKLOOSHEID Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navol gende werkloozen ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 4, Be hangers 38, Betonwerkers 75, Betonvlech- ters 37, Fundeeringwerkers 1, Glazen makers 1, Glazenwasschers 8, Graniet werkers 15, Grondwerkers 118, Heiers 4, Metselaars 154,' Opperlieden 130, Schil ders 226, Sloopers 6, Steenbikkers 2, Steen houwers 7, Straatmakers 11, Hulp-Straat makers 14, Stucadoors, witters 67, Tim merlieden 315, Uitvoerders 8, Voegers 27, Ongesch. Bouwarb. 10, totaal 1278. Fabrieksarbeiders: Bleekers 16, Lom pensorteerders 19, Vellenblooters 3, Zeep- fabr. arb. 6, Steenfabr.arb. 125, Ongesch. fabr.arb. 79, totaal 248. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 111, Reizigers, colp. 42, Winkelbedienden 40, Incasseerders 11, Musici 8, Onderwijzers 11, Overheidspersoneel 12, Verplegers 1, tó taal 236. Hotel-café-pers.: Huispersoneel 14, Kell- ners 47, Koks 11, totaal 72. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 76, Kistenmakers 7, Kuipers 9, Lijstenmakers 5, Mandenmakers 2, Meu belmakers 31, Meubelstoffeerders 20, Po- litoerders 2, Ongesch. arbeiders 31, to taal 185. Kleermakers: Kleermakers 80, Kappers 5, Schoenmakers 8, totaal 93. Land- en tuinarb.: Bloemisten 48, Land arbeiders 29, Tuinlieden 30, Warmoeziers 23, Ongesch. Landarb. 10, totaal 130 Metaalbewerkers: Bankwerkers 121, Blikbewerkers 29, Burgersmeden 41. Cras- seurs 1, Electriciens 45, Gasfitters 14, Ge reedschapmakers 2, Instrumentmakers 3, Isoleerders 3, Kernmakers 1, Kettingsme den 29, Klinkers 15, Koperslagers 4, Lab. bedienden 0, Lasschers 11, Loodgieters 49, Machinisten 25, Metaalboorders 7, Metaal- draaiers 14, Metaalschavers 2, Metaalslij pers 2, Monteurs 23, Pianostemmers 2, Po lijsters 1, Ponsers 4, Rijtuigschilders 2, Rij wielherstellers 12, Scheepstimmerlieden 11, Stokers 23, Tegenhouders 16, Vertv. mon teurs 18, Voorslaanders 8, Voorwarmers 5, Vulcaniseurs 1, Vuurwerkers 11, Wagen makers 4, IJzerwerkers 57, Zand vormers 5, Zilversmeden 2, Ongesch. arbeiders 45, totaal 669. Sigarenmakers: Sigarenmakers 7, Sig.- sorteerders 3, Strippers 1, totaal 11. Technici-opzichters: Bedrijfsleiders 7, Technikers 10, Teekenaars 12, Werkmees ters 15, Totaal 44. Textielarbeiders: Hekelaars 5, Katoen- drukkers 30, Kluwers e.a. 11, Luikers 11, Plaatsnijders e.a. 26, Schrobbelaars 3, Spin ners 41, Spoelers 3, Sterkers 3, Strijkers 14, Wevers 116, Wolbewerkers 38, Ongesch. textielarb. 62, totaal 363. Transportarbeiders: Chauffeurs 125, Em- balleurs 4, Exped. knechten 21, Koetsiers 14, Loopknechten 45, Magazijnknechten 63, Schippers 96, Spoor- en trampers. 15, Wa kers 4, Transportarbeiders 65, Losse ar beiders 461, totaal 913, Typografen: Boekbinders 34, Boekdruk kers 19, Fotografen 2, Hulp-vakarbeiders 3, Letterzetters 28, Steendrukers 3, totaal 89. Voedingsmiddelen Arb.: Bakers 90, Mol- lenaars 1, Ovenisten 4, Slagers 60, Suiker werkers 24, Wijnkooperskn. 8, Zoutsieders 3, Zuivelbereiders 4, Ongesch. voedingsarb. 34, totaal 228. Vrouwen: Naaisters 15, Breisters 1, iWn- kel juffrouwen 18, Kantoorpersoneel 40, Mangelsters 0, Meesters in de Rechten 1, Onderwijzeressen 6. Boekbindsters 1, Kin derverzorgsters 2, Serveersters 1, Teeke- naressen 1, Verpleegsters 10, Huisel. Dien sten 173, Fabrieksarbeidsters 55, tot. 324. Algemeen totaal 44883, 3 Januari 1935 4478, 4 Januari 1934 3482. Ben. 63 gedeelt. werkl. en 8 werkverschaffing. Dr. HAANSTRA-SCHOOL. De Kweekschool voor Voorbereidend Onderwijs hier ter stede (gevestigd Rapen burg 131) heeft, zooals enkele maanden geleden gemeld, plannen gemaakt voor de opening van een tweede leerschool, ge vestigd in het schoolgeboouw aan de Hee renstraat, ingang Leliestraat. De verbouwing dezer school dr. Haanstra-school geheet en is thans ge reed gekomen, zoodat de lessen op 7 Janu ari zullen beginnen. Ruim 100 kleuters zijn reeds ingeschreven. De officieele opening heeft Maandagmiddag te half drie plaats. In de gisteravond in ons blad geplaat ste advertentie van het Trianon-theater wordt voor Zondag een avondvoorstelling aangekondigd van 81.15 uur. Dat is wat laat. Het moet zijn van 811.15 uur. Op 23 September hoopt de zeereerw. pa ter A. Wijtenburg, van de Priesters van het H. Hart, geboren te Le i d e n, in de Missie van Garahuns (Brazilië) zijn zilveren kloosterfeest te vieren. DE STADHUIS-BOUW. Door den heer B. C. Feld, Vischmarkt 6, is van B. en W. heden het volgend schrij ven ontvangen: Vermits gij niet hebt voldaan aan onze lastgeving van 7 Dec. 1935, waarbij wij U aanschreven vóór 12 Dec. 1935 de in die lastgeving omschreven maatregelen ten aanzien van uw perceel Vischmarkt 6 te treffen en het onderzoek door de deskun digen die ten onzen verzoeke door den pre sident der Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage zijn benoemd is beëindigd, waarschuwen wij u. dat wij Woensdag 8 Jan. 1936 van ontzetwege tot die maatrege len zullen doen overgaan. Een zelfde schrijven is ontvangen door de Fa. Zandvoort, Maarsmanssteeg 12, al hier. ST. JOS.-GEZELLEN. De aandacht der leden wordt er op ge vestigd, dat morgenavond zonder toegangs bewijs beslist niemand kan worden toege laten. De plaatsruimte is beperkt en de kaarten zijn allen uitgegeven. Daarom deze noodzakelijke regeling. BIOSCOPEN. Trianon. Voor de derde week is de Hollandsche film „De Kribbebijter" geprolongeerd. Nog steeds trekt deze aardig^ film belangstel ling en zij is deze dan obk geheel waard. De tweede hoofdfilm heeft plaats moeten maken voor de zeer mooie film „Paganini", welke een visie geeft waar of onwaar op dezen beroemden violist en waarin prachtige vioolsolo's voorkomen. Het verhaal zelf is zeer charmant. Een zeer geestig gevonden regie beeldt uit hoe Paganini de vrouwen betooverde als het ware door zijn geniaal spel. Twee van zulke vrouwen toont de film n.l. een de dochter van den kermisreiziger Manzette en de hertogin van Pizza, die hij beiden door zijn spel onder zijn invloed heeft. Vooral zijn spel in het paleis der her togin geeft gelegenheid tot prachtige op namen en schitterende décors. Geestig is de film door de hofintriges tegen Paganini, die om zijn liefdesaffaires overal verbannen wordt. Hier zien wij hoe hij, reeds benoemd tot hofkapelmeester, uit Lucca wordt weg gewerkt. Hier is Theo Lingen als hofmaar schalk op zijn best en ook Adele Sandrock als hofdame is prachtig. Het is een film met veel charmes, welke met „De Kribbebijter" een schoon geheel vormt. Luxor. 'n Schitterend gemonteerde operette film brengt de directie van het Luxor Thea ter deze week met de film „Lichte Cavale rie", waarin de nieuwe Hongaarsche film ster Maritta Rökk op ongeëvenaarde wijzo de hoofdrol vervult, 'n Unieke artiste heeft met dit eerste optreden hier ter stede ve ler harten veroverd. Marika Rökk speelt in deze film als danseres in het café haars va ders, doch dit staat haar allerminst aan, weshalve zij met een circus meetrekt en 'n baantje krijgt, 'n Staljongen wordt ver liefd op haar, doch als dezen aan het ver stand is gebracht, dat het meisje door 'n huwelijk met hem haar carrière in gevaar brengt, verdwijnt hy. 'n Circusclown, land genoot van het meisje, heeft 'n pantomime vervaardigd, welke door den circusdirec teur (Fritz Kampers) aanvaard wordt, doch het komt niet tot 'n uitvoering, als het meis je de huwelijksplannen van circusdirecteur Cherubini dwarsboomt. De clown krijgt ontslag en het meisje gaat met hem mee. Mèt zijn pantomime wordt hij door een ouden vriend, die in het stuk wel wat ziet, aangenomen. Het meisje zal den hoofdrol spelen en zij doet het voortreffelijk. De première wordt een klaterend succes. En verdiend, want de hier bereikte effecten grenzen aan het wonderbaarlijke. Als wa terlelies drijven de danseressen ten slotte in 'n groot bassin en de massa-regie moet aller bewondering wekken. Bovendien 'n film met temperament en spanning, waarin de Czardas het hoogtepunt is en de prach- tigé balletten van geheel nieuwe vinding zijn. In de tweede hoofdfilm zien we Joe Brown weer, maar meer nog hooren we hem, want ook in deze nieuwe creatie „Joe Brown op de planken" laat hij zich weer op de bekende vervaarlijke wijze hooren. 'n Oer-komische klucht! 'n Uitgebreid bijprogramma gaat hieraan vooraf. Lido. Wanneer iemand in een circus aan een trapeze hangt, hoog in de lucht, met zijn handen in de handen van zijn partner geslagen, dan is het voor dezen laatste een uitgekozen oogenblik om de dringende vraag te stellen: Kun je me 10.000 piek lee- nen; andersIn een dergelijke netelige situatie wordt een ranke en slanke jongeda me gebracht, die niet met één, maar erger nog, met twéé verliefde mannen aan de trapeze werkt. Deze twee mannen, die als blanke engelen door het luchtruim zwieren, zijn allesbehalve engelen. De film „Varié té" stijgt tot een geweldige spanning, wan neer de „Drie Maxims" hun capriolen gaan uitvoeren, terwijl men weet, dat een van hen het vaste voornemen heeft den ander te laten misgrijpen.... Sensatie in de eerste, sensatie ook in de tweede film. Vliegen in een toestel, waar van eenige schroefjes stiekem zijn losge draaid, is geen prettig werk. Ondanks alle denkbare tegenwerking, weten twee avia- teurs, geruggesteund door een dapper meis je, echter hun „Recordvlucht" te winnen. Intusschen wordt het meisje in een trein ontvoerd. Een meisje per vliegtuig scha ken uit een rijdende trein, is een kunst stukje, dat niet zoo gemakkelijk te volvoe ren is! Maar de aviateurs brengen het er keurig af en de belooning blijft dan ook niet uit! Het programma is voor volwassenen. AGENDA Zondag, „Katholiek Leiden", 3e Sociale Zondag, R.K. H.B.S., 8.30 uur. De Zondagdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Hugenholtz. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokto ren: Bruins Slot, De Bruijne, P. van Es, Niemer en Starck. Nacht- en avonddiensten der apotheken: Van Donderdag 2 tot en met Zon dag 5 Jan. a.s. nemen waar de apothe ken J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, teL 594; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85. Voor Oegstgeest worden deze dien sten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wilhelminapark 8, tel. 274. Casino. Ich kenn' dich nioht und liebe dich" is 'n alleraardigste, vlotte amusementsfilm, waarin de hoofdrollen gespeeld worden door Magna Schneider als Gloria, de doch ter van den ryken heer Claassen en Willy Forst als de jonge componist Ottmar, die later optreedt als huisknecht van de fami lie Claassen met de bedoeling om Gloria, op wie hij verliefd is geworden door een foto, die hij van haar zag in een tijdschrift, beter te leeren kennen. Alles verloopt naar wensch tot op 't oogenblik, dat Gloria door een toeval ontdekt, wie hijin werkelijk heid is. Dan komt er een kink in den ka bel, maar toch, na heel wat gedoe, eindigt de film in een happy end. Magda Schneider, maar vooral Willy Fritz, geven zulk prettig spel, dat ieder bezoeker er met genoegen naar kijkt. Een film van geheel anderen aard is „Duivels der lucht", een Warner-Bros-pro- duct, dat ons op 't gebied van luchtvaart verbluffende staaltjes te aanschouwen geeft van moed en durf van de piloten der Amerikaansche luchtvaart. In deze film ontmoeten we dezelfde spelers als in de film. „Kom je ook bij de marine". Dit zegt al veel. En dan is er ook nog een klein lief desromannetje in verwerkt, terwijl de foto grafische opnamen buitengewoon geslaagd zijn. 't Voorprogramma is mede uitstekend verzorgd, zoodat een woord van aanbeve ling tot een bezoek aan Casino hier niet mag ontbreken. MUZIEK. ANTONINO VOTTO. Antonino Votto, die in de maand Januari de concex-ten zal leiden van het Residen tie-Orkest, is geboren te Piacenza nabij Milaan. Van huis uit was hij pianist en als zoodanig leerling van prof. Allessandro Longo van het Conservatorum te Napels. Tot den oorlog, dien hij heeft meegemaakt was hij solist, na de vrede speelde hij nog eenigen tijd in het publiek en werd in 1921 assistent bij het Italiaansche Operagezel schap, dat in het Colon-theater te Buenos Aires voorstellingen gaf. Het was de groot te Spaansche zangeres Maria Barrientos, die hem uitnoodigde als dirigent haar tournée door Argentinië mee te maken, welke zij na het seizoen te Buenos Aires heeft ondernomen. Onmiddellijk daarna werd hij naar Milaan geroepen, waar hij, eveneens als assistent aan de Scala, werd aangesteld. Hij had het voorrecht met Tos- canini samen te werken. Op het einde van 1921 kwam hij aan de Scala, waar hij tot 1929 bleef. 24 December '23 debuteerde hij er als dirigent. Manon Lescaut, van Puc cini, was de eerste opera die hij in de Scala leidde. Hij heeft er daarna nog tal van moderne werken zooals Salome van Strauss. Petrouchka van Strawinsky en een nieuw werk van Giordano geleid. In het geheel heeft hij ongeveer een zestig keer in de Scala gedirigeerd. Nadat hij van Milaan afscheid nam, heeft hij nog in verschillende belangrijke Italiaansche steden, zooals Parma, Paler mo en Verona gedirigeerd. Bovendien heeft hij het eerste en het tweede muziek festival te Venetië geleid, symphonie-con- certen wel te verstaan. Hij gaf in vrijwel alle groote steden van Italië symphonie- concerten. Zoo heeft hij met Gieseking, Casals, Paderewsky en Horowitz te Milaan gemusiceerd. Bovendien dirigeerde hij ook in het Augusteo te Rome. Buiten Italië heeft hij te Barcelona, Praag, Nice en in Engeland Italiaansche Operavoorstellingen gegeven. Te Praag heeft hij bovendien verschil lende uitvoeringen geleid van het Cechisch Philharmonisch Orkest. LAATSTE P&mrwTEN BOERDERIJ AFGEBRAND. Vee in de vlammen omgekomen. Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer D. Knappert te Wijhe. Het vuur greep snel om zich heen en in korten tijd waren boerderij en inboedel door de vlammen verteerd. Het vee, dat op stal stond werd snel naar buiten ge bracht doch niet voorkomen kan worden, dat een drietal koeien en een pink jammer- lyk in de vlammen omkwamen. In de onmiddellijke nabijheid van de boerderij is een kleine brandspuit gestatio neerd en daar deze spoedig ter plaatse was, kon de belendende schuur gespaard blij ven. De boerderij was eigendom van de N.V. Ankersmits katoenfabrieken te Deventer en was gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het bekende kasteel „Het Nijenhuis". De schade wordt door verzekering gedekt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2