DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang AATERDAG 4 JANUARI 1936 No. 8308 S)e Ccid6cli^6oii^atit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, btf vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: S 0.50 V Onze vrijheid. „Is het tè gewaagd, in dezen tijd onze oostelijke naburen, van wie wij zooveel hooren, dat tegen de borst stuit, ten voor beeld te stellen? In gemeenschapsbesef en organisatietalent zijn zij ons ver vooruit. Wel levert de totale Staat, waaronder het Duitsche volk gebukt gaat, een gevaar op voor waren gemeenschapszin en vrijwil lige offervaardigheid, maar niet te ont kennen valt, dat beide ginds verder ont wikkeld zijn dan hier". Het bovenstaande is ontleend aan een artikel in de laatste aflevering van „De R.K. Staatspartij". Het is volstrekt niet tè gewaagd, het is zelfs heelemaal niet gewaagd, onze ooste lijke naburen ten voorbeeld te stellen in een of ander opzicht, waarin zij inderdaad ten voorbeeld kunnen worden gesteld. Wij hebben nooit geaarzeld, om, wan neer wij goede dingen zien, waar en bij wie dan ook, deze ten voorbeeld te stel len! En wij zouden wenschen, dat nu 'ns eindelijk uit héél het Nederlandsche volk kon worden uitgeroeid die bekrompenheid, die kortzichtigheid, waardoor wij bij ons en de onzen alleen goeds en bij anderen, bij tegenstanders alleen kwaads zien. Zóó is, natuurlijk, de werkelijkheid niet. En in Duitschland b.v. zal iedereen goe de dingen moeten erkennen, onder en ook door het huidige politieke stelsel bereikt hij zal dat moeten erkennen en, als hij niet eng van geest is, ook gaarne willen erkennen, al is hij ook tegenstander van dat politieke stelsel zoowel om redenen van principieelen aard als om redenen door de practijk aan de hand gedaan. Gemeenschapszin en vrijwillige offer vaardigheid zijn in het Duitsche volk ver der ontwikkeld dan hier. Wij hebben hier steeds te veel in de roes geleefd van een zeker soort persoon lijke vrijheid. Het hierboven geciteerde artikel uit „De R.K. Staatspartij" vervolgt: Wij hebben hier vooral geleerd „vrij" te zijn. Staatkundig is die vrijheid wel eens ontaard in tuchteloosheid, in on dermijning van het gezag, in te groote vrijheid van drukpers, enz. Economisch moest het vrije spel der economische krachten opgeld doen om alle „kunst matig". ingrijpen van overheidswege en door de organisaties, uit het maat schappelijk leven zelf voortkomend, te verijdelen. Een te groot aanbod van arbeidskrachten zou leiden tot een te laag loon en daardoor vanzelf weer tot een lager aanbod en een hoogeren prijs voor den arbeid. Men kent het een tonige lied, dat b.v. door de Nw. Rott. Courant nog eiken dag in alle toonaar den wordt herhaald. De invloed van die z.g.n. vrijheids theorie heeft ook zijn fatale gevolgen gehad op de in 1929 inzettende crisis. Onder den invloed van het vrijheids beginsel zijn wij te laat een actieve handelspolitiek gaan voeren, omdat wij den vrijhandel zoo'n prachtig ding vonden. Eerst hebben we tienduizen den vreemdelingen ons land laten bin nenkomen, omdat wij nu eenmaal al tijd zoo'n gastvrij land zijn geweest en thans betalen wij werkloozensteun voor onze eigen menschen. Toen bleek, dat het bedrijfsleven de arbeiders moest ontslaan en geen nieu we meer kon aannemen, toen hebben wij gedacht, dat het wel weer zou gaan zooals het in het verleden zoo dikwijls was gegaan: een tijdelijk te veel, dat zich op den duur vanzelf wel zou her stellen. Onze vrijheidszin is in vele tijdperken der geschiedenis t e groot geweest. Terecht zouden wij, Nederlanders, onze vrijheid voor geen enkelen prijs willen ruilen voor het nu bij onze oostelijke na buren regeerende stelsel van dwang! Maar dat wil niet zeggen, dat die vrij heid van ons, Nederlanders, niet ingeperkt dient te worden door me e r ge meenschapszin, door meer vrijwillige of fervaardigheid! Op zulk een inperking van de vrijheid kan en mag en moet ons streven gericht zijn. Uit den Middenstandsraad. In de laatste vergadering van den Mid denstandsraad zijn o.m. de navolgende on derwerpen behandeld geworden: De Wet op de Personeele Be lasting. De wet op de personeele belasting ver plicht den inspecteur der Directe Belastin gen den aanslag in de personeele belas ting te baseeren op den overeengekomen huurprijs, tenzij deze prijs niet onder nor male omstandigheden is bedongen. Indien derhalve op langen termijn gesloten huur contracten onder normale omstandigheden zijn tot stand gekomen, is de inspecteur verplicht bij den aanslag uit te gaan van den indertijd bedongen huurprijs, al is deze onder de tegenwoordige omstandig heden veel te hoog. Te dezer zake staat de huurder achter bij den eigenaar eener woning, die de huurwaarde kan laten her- schatten en dan belasting betaalt naar de herschatte huurwaarde. In verband met een en ander heeft de Middenstandsraad verzocht om art. 9 van paragraaf 4 der Wet op de Personeele Be lasting in dier voege te wijzigen, dat hier zou worden gelezen: De bepaling in lid 1 is niet van toepas sing: a) indien de huurprijs niet onder nor male omstandigheden is bedongen of later omstandigheden zijn ingetreden, op grond waarvan de huurprijs geacht mag worden niet meer met de huurwaarde overeen te stemmen. De minister van financiën heeft op dit verzoek o.m. geantwoord, tegen inwilliging daarvan bij hem aanvankelijk bezwaren bestaan. Immers, het tegenwoordige sys teem, om de huurwaarde van onder nor male omstandigheden gehuurde perceelen te stellen op het bedrag van den werke lijk betaalden huurprijs volgens de over eenkomst, die in werking is bij het begin van het tijdvak, waarover de belasting wordt geheven, vindt namelijk zijn grond onder meer in het karakter van genoemde belasting als verteringsbelasting; in een verteringsbelasting immers is het logisch, tot grondslag van de heffing te nemen de werkelijke vertering (uitgave) van den be lastingschulden aar In de tweede plaats biedt de gelijkstel ling van de huurwaarde met den huurprijs aanmerkelijk practische voordeelen, in zooverre zij een eenvoudige en tot weinig geschillen aanleiding gevende wijze van vaststelling van de huurwaarde be teekent. Wordt aan artikel 9, par. 4 letter a van de wet op de personeele belasting, een re ductie gegeven in den geest van het ont werp van den Middenstandsraad, dan is als gevolg daarvan een toeneming van het aantal bezwaar- en beroepschriften te vree- zen, welker omvang weliswaar niet is te voorzien, doch die niet gering moet wor den geacht. Een en ander zou leiden tot een niet onbelangrijke uitbreiding van het aantal schattingen, alsmede van andere administratieve werkzaamheden en dien tengevolge tot meerdere uitgaven voor den belastingdienst, waartoe de minister in de huidige omstandigheden zeer ongaarne zou overgaan. Margarine voor werkloozen. De uitschakeling van den middenstand bij de distributie voor werkloozen is inder tijd gemotiveerd met drieërlei argument: a. geringe hoeveelheid, die beschikbaar kon worden gesteld; b. het ontbreken van een vaste kern van werkloozen, tengevolge waarvan tevoren een winkelier nooit kon weten of bij hem werkloozen-margarine besteld zou wor den; c. de te geringe winstmarge, die gegeven zou kunnen worden, zoo men de marga rine niet te duur wilde maken. Naar de meening van den Middenstands raad hebben deze argumenten thans alle bestaansrechten verloren. De hoeveelheid werkloozen-margarine is allengs vergroot van 2.000.000 Kg. tot 6.000.000 Kg. per jaar; de meeste werkloozen komen per man-ent voor verkrijging van margarine in aanmerking; door het dalen der inkoop prijzen en het gelijk blijven van den ver koopprijs maakt de Zuivel-Centrale naar schatting thans een winst van 500.000 k f 750.000 per jaar. Daarbij komt, dat de verkoop van ge mengde margarine is afgenomen, als ge volg van verhooging der prijzen tot mins tens 1.08 per Kg. en de daling der koop kracht der bevolking, alsmede van de ver grooting van de hoeveelheid margarine voor werkloozen. Een en ander heeft den Middenstandsraad aanleiding gegeven den minister van Landbouw en Vischerij te verzoeken by de distributie der bedoelde margarine den middenstand in te schake len en dezen een redelijke vergoeding voor zijn bemoeiingen toe te kennen. Wet op de uitverkoopen. Uit door den vertegenwoordiger van den minister gedane mededeelingen is geble ken, dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken met betrekking tot de uitvoe ring van de wet inzake uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf aanvanke lijk den juisten toon schijnen te treffen; op 9 December j.l. waren nog slechts 3 be zwaarschriften bij den minister ingekomen van personen, aan wie een vergunning tot uitverkoop of opruiming geweigerd is. In een aantal twijfelachtige gevallen is reeds een rechterlijke beslissing genomen of binnenkort te wachten; aldus wordt meer houvast voor uniforme toepassing der Wet verkregen. Daartoe zullen even eens bijdragen wekelijksche overzichten van principieele beslissingen van Kamers van Koophandel en Fabrieken, welke wor den opgenomen in „De Nederlandsche Mer- cuur". Economisch Instituut voor den Middenstand. Het onderzoek ter plaatse naar kosten en winsten in het bakkersbedrijf werd be ëindigd; de uitwerking van het verkregen materiaal is zoo goed als geheel geschied. In den laatsten tijd werd contact ver kregen met verschillende vereenigingen van accountants, wier medewerking het samenstellen der bedrijfsstatistieken (krui deniers, slager, wasscherij-bedrijven, han del in textiel-artikelen) veelzóns kan ver eenvoudigen. Met de wintercampagne, waarin verschillende medewerkers van het Instituut in vergaderingen van midden stands ver een igingen de werkwijze en re sultaten van het Instituut uiteenzetten, is in October een begin gemaakt. Misleidende aanduiding van Nederlandsche herkomst. Aan den minister van Handel, Nijver heid en Scheepvaart is ingevolge .diens verzoek vertrouwelijk advies uitgebracht naar aanleiding van een ontwerp van wet, houdende bepalingen tot het tegengaan van misleidende aanduidingen van Neder landsche herkomst. De strekking van het ontwerp had de volle instemming van den Raad. Credietverleening aan den kleinen middenstand. Met groote erkentelijkheid heeft de Raad kennis genomen van de, inmiddels door de Tweede Kamer, aangenomen voorstellen van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart inzake credietverleening aan den middenstand. Het stemde tot vol doening, dat in deze aangelegenheid de minister geheel het advies van den Raad had gevolgd. Contact tusschen middenstand en landbouw. Met het contact tusschen middenstand en landbouw, blijkt het nog niet erg te vlotten. De Centrale landbouworganisaties en de Middenstandsraad hebben indertijd gezamenlijk een Commissie benoemd, die bedoeld contact beoogt te bevorderen. De Commissie heeft herhaaldelijk vergaderd en was tot een compromis gekomen, waar mede de vertegenwoordigers van de zes samenstellende organisaties zich konden vereenigen. Dit compromis is aan de hoofd besturen der organisaties voorgelegd en er is reden voor de vrees, dat een der land bouworganisaties dit compromis zal af wijzen. Omzetbelasting. De Raad heeft den minister van Finan ciën verzocht het ontwerp van de wet tot wijziging der omzetbelasting ontvangen, teneinde daaromtrent advies uit te bren gen. alvorens tot indiening van het ont werp wordt overgegaan. Schending van origineele ver pakking. Een Commissie uit den Raad heeft een onderzoek ingesteld naar de ondervonden moeilijkheden als gevolg van schending van de origineele verpakking van merk artikelen en het bedriegelijk verwijderen of veranderen van aanduidingen, die die nen om een artikel te identificeeren. Bij de bespreking van dit rapport der Commis sie in den Raad is de opmerking gemaakt, dat bij de onderhavige aangelegenheid niet alleen een middenstandsbelang maar ook en wellicht nog meer een industrieel belang gemoeid is. In verband hiermede heeft de Raad een uittreksel uit het rap port ter kennis van den Nijverheidsraad gebracht en dezen de vraag gesteld of zoo de Nijverheidsraad mede van oordeel mocht zijn, dat terzake wettelijke maat regelen gewenscht zijn het geen aanbe veling zou verdienen, dat beide Raden zich met een gemeenschappelijk adres of rap port tot de regeering wenden. De a.s. Uitvoering van den Varkenssteun. R.K. Boeren- en Tuinderbond tegen Inschakeling der organisaties. Nu bekend is, dat binnen afzienbaren tijd een geheel andere wijze van uitvoe ring zal worden gegeven aan den varkens- steun, waarbij het befaamde instituut „ba- con-contract" geheel zal komen te verval len en de particuliere organisaties (bedoeld zullen zijn: landbouworganisaties) op rui me wijze zullen worden ingeschakeld bij het opkoopen, slachten en exporteeren van varkens, nu is het van belang te weten, hoe Nederland's grootste en machtigste landbouw-organisatie daarover denkt, n.l. de R.K. Boeren- en Tuindersbond, die den geheelen R.K. georganiseerden Boeren- en tuindersstand omvat (de organisatie, waar van dr. Deckers, totdat hij tot het minis tersambt werd geroepen, secretaris was). De tegenwoordige secretaris, mr. Van Haastert, schrijft het volgende: „Het mag als bekend worden geacht dat de Kath. Nederl. Boeren- en Tuin dersbond op het standpunt staat, dat, evenals datgene, wat de individuen op eigen initiatief en door eigen energie kunnen tot stand brengen, him niet ontnomen en niet in handen eener ge meenschap mag worden gesteld, het ook een onrechtvaardigheid en tevens een ernstig nadeel, ja een verstoring van de juiste orde is, om datgene wat door kleine lichamen van onderge schikten rang kan worden verricht en verschaft, over te dragen op grootere van hoogere orde. „Van dit beginsel wordt niet afge weken, indien deze Bond in het onder havige geval zich eventueel niet be reid zou verklaren zich in te laten schakelen. En dit wel om de eenvou dige, maar afdoende reden, dat de Bond het complex maatregelen, ge troffen t. a. v. de baconvarkens, op twee na: de heffing bij eventueel prijs verschil tusschen binnen- en buiten land en de eventueele export-toeslag overbodig acht en reeds se dert geruimen tijd van oordeel is, dat deze maatregelen moeten worden ingetrokke n". Mr van Haastert herinnert er dan aan, dat het hoofdbestuur op de buitengewone algemeene vergadering te 's-Hertogen- bosch (28 Jan '35) zijn standpunt ten aan zien van den steun aan de varkenshouderij onomwonden heeft uitgesproken Dit standpunt hield (naast de erkenning der noodzakelijkheid eener teeltregeling) het volgende in: lo. de Varkenscentrale, als monopoliste, wijze aan ieder der baconfabrieken een percentage toe van de bacon, welke uitge voerd kan worden en bepale eventueel hoeveel toeslag zij per 100 K.G. bacon in de verschillende qualiteiten zal betalen of bepale een heffing op deze bacon als de binnenlandsche varkensprijs lager is dan volgens de in Engeland te bedingen ba- conprijs te billijken zou zijn. Daar alle bacon ressorteert onder de baconcontrolestations is de uitvoering mo gelijk. Op deze wijze zou de geheele varkens handel in Nederland vrij komen en een deel van het apparaat der Varkenscentrale kunnen worden afgeschaft. Aan de bacon- fabrieken kunnen desgewenscht bij de toe slagbepaling verplichtingen worden opge legd ten aanzien van de uitbetaling der varkens naar qualiteit; 2o. het baconcontract worde afgeschaft; 3o. de Nederl. Varkenscentrale kan als monopoliste de administratie houden van den baconexport. De controle op qualiteit blijft via het baconcontrolestation bestaan". Zooals men ziet, komt dit standpunt van den R.K. Boeren- en Tuindersbond volko men overeen met het sedert lang door ons ingenomen standpunt. De overheid moet niet voor varkenshandelaar, slager en ex porteur spelen; zij moet hare inmenging beperken tot het door de crisis strikt noodzakelijke, d.i. teeltbeperking en prijs- reguleering van baconvarkens door heffing of toeslag. De heer van Haastert besluit dan als volgt: „Op dit standpunt staat het bestuur van den Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond, naar wij meenen te weten, nog steeds, evenwel met dien verstande, dat bij de regeling van den eventueelen toeslag en van de even tueele heffing rekening gehoude wor de met de verschillende hoeveelheden, die aan de diverse baconfabrieken wor den toegewezen. Aangezien van dit bestuur niet kan worden geëischt, dat het medewerkt, om een stel maatregelen over te ne men, welke naar zijn vaste overtuiging reeds lang hadden behooren te zijn in- DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN WAARONDER GE ÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. BUITENLAND. Moskou wil het conflict met Uruguay voor den Volkenbond brengen (2de blad) Opening van het Congres der Ver. Sta ten (2de blad). Bombardement van Sassabanah door Italiaansche vliegers (2de blad). BINNENLAND. Op onbewaakten overweg te Olst werd een auto door een trein gegrepen; bejaard echtpaar gewond. (Gem. Ber. 4de blad). Weer een inval bij zwendelbank te Am sterdam; de twee gevluchtte directeuren te Den Haag aangehouden. (Gem. Ber. 4de blad). Fabrieksbranden te Enschede en Den Bosch. (Gem. Ber. 4de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De tweede dammatch om het wereldkam pioenschap te Lisse gespeeld en in remise geëindigd. (4de blad). Wij openen vandaag de nieuwe Schaak- rubriek. (3de blad). getrokken, daar zal, naar wij met stel ligheid verwachten, het bestuur van onzen bond er wel niet toe te krijgen zijn, aan bovengenoemd plan in het college van regeeringscommissarissen mede te werken". De bondsecretaris „verwacht dus met stelligheid", dat zijn bond, de grootste van Nederland en één der drie officieel erken de „centrale landbouworganisaties", niet zal kunnen medewerken aan het plan van de heeren van Zwanenberg en Louwes. Deze, ook en vooral vanwege zijn motivee ring (zie boven) belangrijke uitspraak geeft vertrouwen voor de toekomst, spe ciaal voor de middenstandsbedrijven! aldus het „Handelsblad", waaraan wij het bovenstaande ontleenen. FRANCISCAANSCHE VONKEN. We weten 't allemaal goed, dat we 't Evangelie moeten durven beleven! Of dat mee valt? Nee, we moeten er voor vechten. „Ik ben 'n vuur, 'n zwaard komen bren gen", zei Christus! Maar met onze tanden op mekaar, met ons „des-te-beter, Heer" zullen we winnen. Alles zullen we over hebben voor God, voor Vader. Want dat is de blijde boodschap, dat we zijn: de vrije blije kinderen Gods. God is dus m'n Vader Die van me houdt. Die voor me zorgt, Die precies weet wat goed voor me is. Dat leert ons 't Evangelie! En nu de consequenties aandurven. God is m'n Vader; dus alles wat 'r met me gebeurt is goed. Eén zinnetje, met 'n inhoud als 'n Stille Oceaan! Alles is goed: alle narigheden, alle pretjes en voordeeltjes, alle tegenvallers. Alles ook de kleinste onbenulligste, alle- daagsche dingetjes, 'n Tertiaris, die in al les God ziet, die overal Vader achter weet, die is steeds blij altijd gerust; die vindt niets meer vervelend. Dat wordt 'n Broe- der-altijd-blij; 'n zingend kind van God. En nu de 2e consequentie, die er uit volgt: allemaal zijn we kinderen van God, dus allemaal zijn we broers en zussen van mekaar. Da's geen mooie tirade, geen ge- meenschaps- of verbroederingsmanie; maar 'n werkelijkheid. Van alle menschen ben ik 'n broer of zus en juist de mindere. Dat durf ik zijn niet in woorden, maar in daden. In alle menschen, in de straatventer, de bede laar, de conducteur, de roodfrontstrijder, wil ik zien hun ziel, hun levende voor de eeuwigheid geschapen ziel, waarvoor 'n God zou willen sterven. Altijd klaar, altijd hulpvaardig, altijd goedheid tot dwaasheid toe. „Wie onder U groot wil worden, hij moet Uw dienaar zijn". „Wie onder U de eerste wil zijn, hij moet Uw knecht zijn". „Wat gij den minste der Mijnen gedaan hebt, hebt gy Mij gedaan".

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1