VRIJDAG 3 JANUARI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAS. 10 KERKNIEUWS R. v. OPPENRAAIJ S.J. t Gisteravond is in „Huize Katwijk" te 's Gravenhage overleden pater dr. R. M. V. van Oppenraay S.J., oud-provinciaal der Nederlandsche provincie en oud-assistent voor de Germaansche provinciën bij het generalaat der Orde te Rome. De „Tijd" schrijft bij dit overlijden: „Geboren 17 October 1856 te Bemrnel in Gelderland, volgde hij zijn lagere studies te Rolduc, vanwaar hij na een voorspoe dige studie in 1873 overging naar het novi ciaat te Mariëndaal. Zijn priesterwijding volgde op 6 September 1886, en van Kat wijk werd hij door zijn provinciaal, wat toen slechts zelden gebeurde, naar de Leidsche universiteit gezonden, waar hij in één jaar candidaats en twee jaren daar na doctoraal classieke letteren deed. Een betere keus voor deze uitzending had men niet kunnen doen. Het bewijs daarvan werd geleverd toen de jonge classicus in 1890 zich internationale roem verwierf met een Latijnsch gedicht „Amor", dat de Kon. Academie van Wetenschappen met de gou den medaille uit het Hoefttsche legaat be kroonde. Zijn derde proefjaar deed Pater van Oppenraay in Roshampton, daarna kwam hij aan het St. Willibrordusgymnasium als prefect der studies, leeraar in de Grieksche en in de Nederlandsche Taal- en letter kunde, en als zoodanig zal hij nog lang voor de studeerende jeugd blijven voort leven door zijn Grieksche grammatica. In December 1893 promoveerde hij „cum lau- de" aan de Universiteit van Leiden tot doctor in de klassieke letteren, drie weken later werd hij directeur te Katwijk, wat hij bleef tot 30 Juli 1899. In 1915 schreef prof. J. J. Hartman in de „N. R. C.": „Van Oppenraay leefde in 't Latijn en Grieksch. Ik denk wel niet, dat er in de Leidsche Senaatskamer ooit een ge noeglijker uurtje is gesleten dan toen van Leeuwen en ik met den doctoran dus in het Latijn zaten te keuvelen over allerlei klassieke, soms zeer in gewikkelde, kwesties. Hem te hooren spreken was altijd een genot, maar vooral als hij Latijn sprak. En wat hij ooit geschreven heeft, zelfs het een voudigste briefje over zaken, dat be waart gij als een kostbaar kleinood. Zijn versjes, ik bedoel nu zijn Holland- sche, muziekstukjes zijn het, rein van klank en inhoud. Maar boven deze ver heft zich dat ééne Latijnsche gedicht, dat er van hem algemeen is bekend ge worden. Amor, gewijd aan de nage dachtenis van Pater Damianus, den edelen weldoener, die op het eiland der melaatsohen zijn leven offerde voor het heil zijner mede-menscheen. Want dat een latinist als Van Oppenraay La tijnsche gedichten maakt, een graecus als hij ook Grieksche, dat spreekt wel van zelf'. Van 1899 tot 1907 was pater van Oppen raay rector te Amsterdam van het R.K. Gymnasium en bereidde den bouw van het St. Ignatiuscollege aldaar voor. Deze perio de was een rijke periode voor zijn vorming der jongeren. Talrijke hooggeplaatste gees telijke en wereldlijke autoriteiten van thans hebben aan hem hun vorming te danken. Van onberekenbaren invloed is zijn ziel kundige en wetenschappelijke opleiding voor honderden geweest. Hij stond in hoog aanzien, ook in den kring der niet-katho- lieke geleerden, onder wie hen vele vrien den telde. In 1914 werd hij Provinciaal der Jezuieten. Echter werd aan dit provincia- laat een te vroeg einde gemaakt, doordat in 1915, toen Pater Wladimir Ledochowsky generaal der orde werd. pater van Oppen raay door de Congregatio Generalis tot as sistent van den Generaal werd gekozen. Zijn laatste jubileum vierde hij dan ook te Rome, toen hij op 26 September 1933 den dag herdacht, waarop hij 60 jaar geleden in de orde van St. Ignatius was getreden. Op dien dag wijdde prof. Alphons Steger in de „Tijd" een jubileumartikel aan dezen zeldzamen man, waarin hij diens leven in de H. Stad aldus schildert: „Zijn priesterarbeid als biechtvader en zielen leider, als raadsman en helper van allerlei ras en stand, zet hij daar onvermoeid voort met een crescendo dat alleen getemperd wordt door zijn hooge gevoel van plicht tegenover zijn hoofdwerk. Enkele malen slechts trad hij op als spreker, den bekendsten keer bij de 25-jarige herdenking van Dr. Sehaepman met een rede die de katho lieke en de niet-katholieke perz m het vaderland met graagt-» heeft opgeno men en met bewondering gesmaakt. De uitgebreide correspondentie die hij met oude en nieuwe bekenden en vrienden in Nederland onderhoudt en die wel afneemt in lengte en toeneemt in periodiciteit, maar nog altijd onver anderd blijft naar waardevollen inhoud en pittigen vorm; ze bewijst dat de va derlijke vriend wel is heengegaan, maar niet gestorven". Hieruit blijkt reeds, dat pater van Op penraay niet slechts als geleerde, maar ook als mensch en als priester een bijzondere figuur was. Van zijn ijver voor de H. Kerk getuigt de „Apologie van het Christendom" en wij citeeren nogmaals prof. Hartman: „Een jonge, mij bekende, protestant- sche dame is door hem „Roomsch ge maakt", zooals men dat zeer onvriende lijk pleegt te noemen. Maar de moeder dier bekeerde laat zich anders uit; die zegt: „Vroeger was mijn dochter een zoekende ziel, ongenietbaar voor haar omgeving en diep ongelukkig voor zich GEMENGDE BERICHTEN AUTOBUS MET 24 DUITSCHERS VAN DEN HAASTRECHTSCHEN DIJK Gisterenavond omstreeks 6 uur is een autobus van de fa. van Z. uit Rotterdam, waarin 24 uit Düsseldorf terugkeerende Duitschers werden vervoerd, nabij de Waaiersluis onder Haastrecht van den dijk getuimeld. Uit de richting Gouda naderde een wagen, waarvoor de chauffeur van de bus stopte. Bij het remmen ging de zware auto echter glijden, schoof van den weg en sloeg over den kop. De passagiers maak ten de tuimeling mede en werden door el kaar geslingerd. Van alle kanten schoot hulp toe. Een der inzittenden had een her senschudding gekregen. Hij werd naar het van Ittersonziekenhuis te Gouda vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Een vrouw had een arm gebroken en werd door den dokter van Haastrecht verbonden, een jongen bleek verder vrij ernstige hoofd wonden te hebben opgeloopen, terwijl vier andere personen licht werden gekwetst. Met de overige passagiers zouden zij echter met een gerequireerde autobus de reis vervolgen. De verongelukte bus is zwaar bescha digd. In den loop van den avond is zij met een kraanwagen gelicht en weggesleept. „Msbd." BOTSING TUSSCHEN TAXI EN MOTORRIJWIEL Gisteravond heeft op het Lorentzplein te Den Haag, een botsing plaats gehad tus- schen een taxi en een motorrijwiel, welke zoo hevig was, dat de bestuurder van het motorrijwiel bewusteloos bleef liggen, ter wijl een vrouwleijke duo-passagier aan het gelaat werd gewond. Beiden gewonden moesten per ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd worden. Het ongeluk geschiedde op den hoek van het Lorentzplein en de Oudemanstraat. Op dit plein, waarop, een zestal straten uit komen, moest de chauffeur van de taxi, zekere M., volgens zijn mededeelingen plotseling uitwijken voor een van links komende auto, welke geen voorrang zou hebben verleend en zou zijn doorgereden. Hierdoor kwam deze taxi in botsing met het van rechts komend motoor ij wiel, be stuurd door den 34-jarigen H. W. S. uit Maartensdenk. Het motorrijwiel schoof gedeeltelijk onder de auto, terwijl de be stuurder, alsmede de duopassagier, de 27- jarige mej. M. T„ wonende in de le v. d. Kunststraat, tegend en grond werden ge slingerd. Hevig bloedend bleven beiden liggen. Het bleek, dat mej. T. een wonde aan het hoofd had bekomen. Nader vernemen wij, dat de toestand van den bestuurder van het motorrijwiel S. zeer ernstig is. BOTSING TUSSCHEN VRACHTAUTO EN TRAM. In de Cornells Krusemanstraat te Am sterdam is gistermiddag te vijf uur een vrachtauto in botsing gekomen met een tramwagen van lijn 16. Het voorbalcon van de tram werd geheel ingedrukt; de auto werd zoo zwaar beschadigd, dat hij weggesleept moest worden. Het tramver keer ondervond 25 minuten vertraging. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De chauffeur heeft verklaard, dat het ongeval veroorzaakt is doordat de voor ruit van zijn wagen dermate beschadigd was, dat hij de tram niet had zien aanko men. VERDRONKEN. Gistermiddag waren twee jongens gaan roeien op de Vlaardingsche Vaart te Vlaardingen-Ambacht. Een der jongens, de dertienjarige C. Douma uit Vlaardin- gen verloor daarbij het evenwicht en viel uit de boot. Tevergeefs trachtte zijn kame raadje hem door het toewerpen van een roeispaan te redden. De jongen verdween in de diepte. In den vroegen avond was men er nog niet in geslaagd het lijkje op te halen. Gistermorgen is de 27-jarige gehuwde J. H., wonend te Groningen, toen hij per rijwiel te Ooster Hoogebrug langs het Damsterdiep reed, te water geraakt. Hoe wel hij spoedig op het droge was getrok ken, is hij eenigen tijd later in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overleden. zelve; nu is ze blij te moede, een zon netje in huis". Zoo kan ik mij levendig voorstellen, dat een Roomsche is, door Van Oppenraay tot het katholicisme voorbereid. En al ben ik nu protes tant, geboren protestant, domineeszoon, lid der Remonstrantsche Broederschap en volstrekt niet gesteld op eenig schijntje van orthodoxie, ik zeg toch maar, dat v/ie zoo iets tot stand heeft gebracht, een heerlijk werk heeft ver richt, beter Roomsch dan „niets", voor al zóó bekeerd". In Juni 1934 keerde pater Van Oppen raay naar Nederland terug. Zijn levens avond is kort geweest, doch een otium cum dignitate lag ook niet in de lijn van dit vruchtbare leven. Werken, en liefst op niet in het oog vallende wijze: dat was het hoofdmotief van pater Van Oppenraay's levensgang. Nu hij is heengegaan, voelen wij echter het gemis, en het verlies, dat de Jezuïetenorde met hem geleden heeft. Zijn nagedachtenis zal in hooge eere blijven, niet alleen onder de vele leerlingen, die met dankbaarheid aan hem terugdenken, doch onder allen die hem gekend hebben". KUNSTHANDEL TE HILVERSUM UITGEBRAND. Gisteravond heeft brand gewoed in den kunsthandel der N.V. „Au Goüt Artistique" aan de Kerkstraat te Hilversum. Te onge veer elf uur bemerkten overburen in den winkel een vuurgloed, waarop zij onmid dellijk de brandweer waarschuwden, even als den beheerder der zaak, die bij ken nissen vertoefae. De" brandweer moest zich door het inslaan van de winkeldeur toe gang tot het perceel verschaffen. Er woéd de een feilen brand, die begonnen moet zijn in een der achterkamers, welke tot magazijn was ingericht. Doordat vuur uit den kachel in deze ruimte op het vloer kleed was gevallen moet de brand zijn ontstaan. Eerst na een uur was de brand weer het vuur meester. Winkel en maga zijn zijn geheel uitgebrand, waarbij de tal rijke kunstvoorwerpen vernield of ernstig beschadigd werden. Enkele vazen en gla zen potten sprongen met een knal uit él- kaar. De brandweer kon door nathouden de bovenverdieping voor het vuur vrij waren. Een rechercheur van politie bracht uit een achterkamer een actetasch met geld in veiligheid. De schade is aanzienlijk. Men is verzekerd. DROEVIG EINDE VAN EEN VECHTPARTIJ Oud-militair als 't ware doodgeknuppeld Woensdagavond heeft te Bergeijk een hevige vechtpartij plaats gehad, waarbij een 54-jarig gepensionneerd oud-O. I. mili tair zoodanig stokslagen opliep, dat hij eenige uren later aan de gevolgen is over leden. De verdachte is een eveneens 54-ja- rig man, die woont naast den verslagene. De verdachte, die is gearresteerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Tusschen beiden bestond sinds geruimen tijd een veete. Woensdagmiddag kwam het tot een hevige woordenwisseling en ruzie, waarbij beiden al vechtende in den tuin rolden en daar den hevigen twist voort zetten. De verdachte nam een dikken knuppel, waarmede hij den ander zoodani ge slagen op het hoofd toebracht, dat de man ineenzakte. De getroffene werd naar zijn woning gebracht, waar hij onmiddel lijk in slaap viel. Toen de dokter arriveer de, kon deze den toestand, wegens de dron kenschap van den man, niet vaststellen. Later kreeg hij evenwel bericht, dat de man was overleden. Bij onderzoek bleek, dat zijn dood te wijten was aan verbloe ding. Verdachte, die een volledige bekente nis aflegde, verklaarde, dat hij uit zelfver dediging heeft gehandeld. De dader is in arrest gesteld. Beiden staan niet ongunstig bekend. De verslagene is gehuwd, zonder kinderen. De dader heeft een gezin met vier kinderen. NACHTELIJKE VECHTPARTIJ TE AMSTERDAM. Agent in burger met een hamer geslagen. Op den vroegen ochtend van Nieuwjaars dag te ongeveer 4 uur, sommeerde een agent in burger op een der bruggen van de Prinsengracht bij de Reguliersgracht te Amsterdam een man, die in beschonken toestand verkeerde en burengerucht maak te, door te loopen. De beschonkene pakte den agent beet en deze greep uit zelfver dediging zijn gummistok, waarmede hij zijn aanvaller een slag in het gelaat gaf. Deze kreeg echter hulp van een tweeden en een derden man; laatstgenoemde haalde plot seling een hard voorwerp te voorschijn en bracht den agent daarmede zulk een harde klap op het hoofd toe, dat de politieman geheel verdoofd was. De daders vluchtten daarop een perceel binnen, waar een van hen woonde. Des morgens negen uur zijn zij hier, nadat de commissaris van het bu reau Stadhouderskade de recherche op dracht had gegeven, zich tot dit perceel toegang te verschaffen, aangehouden en in arrest gesteld. De agent is met verschijn selen van hersenschudding naar zijn wo ning vervoerd. Gistermorgen is in de Prinsengracht ge dregd naar het voorwerp, vermoedelijk een hamer, waarmede de agent is geslagen, aangezien het vermoeden bestaat, dat de dader dit in het water heeft geworpen. Het drietal gearresteerden is naar het Huis van Bewaring overgebracht. GEMEENTEAMBTENAAR GEARRESTEERD. Wegens gepleegde fraude. Dinsdagmiddag is door de recherche van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam een commies, werkzaam aan de afdeeling financiën tèn stadhuize aldaar, gearres teerd, verdacht van fraude. De malversaties zijn gepleegd over een tijdperk van enkele jaren en beloopen een bedrag van tusschen de drie en vijfdui zend gulden. De man boekte gefingeerde posten en kreeg hierdoor gelegenheid bedragen op zijn eigen rekening over te boeken. De ambtenaar, die reeds geruimen tijd in dienst van de Gemeente is, is gehuwd en van middelbaren leeftijd. Hij heeft bij zijn verhoor door de politie een bekente nis afgelegd. Zaterdag a.s. zal hij voor den Officier van Justitie worden geleid. DE „JOS. MARIA" IN HET DOK. Het motorvrachtschip „Jos. Maria", dat van het Egmondsche strand, waar het on geveer een maand heeft vastgezeten, is vlotgebracht, heeft de sleepreis naar Am sterdam met goed' gevolg volbracht. Getrokken door twee sleepbooten van de Amsterdamsche firma J. Roeiofs passeer de het schip gisteravond om kwart over acht de Hembrug op weg naar de Amster damsche Droogdok Maatschappij, waar onder leiding van een der directeuren, den heer P. R. Fenenga dok II het Konin- ginnedok was gereed gemaakt om de UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Ter aardebestelling D. van Egmond. Onder groote belangstelling had gister middag de ter aardebestelling plaats op de Algemeene begraafplaats van het stof felijk overschot van wijlen D. van Eg- mond, sinds ruim 25 jaar agent van politie hier ter plaatse. Te 2 uur werd het stoffelijk overschot door .10 leden van het politiekorps van Katwijk de woning uitgedragen, gevolgd behalve door de familie, door den Inspec teur van Politie en de Hoofdagent van Katwijk, afgevaardigden van den Christe- lijken Bond van Politiepersoneel, idem van de afdeeling Warmond van den R. K. Bond, St. Michael, Rijkspolitie uit Katwijk en omgeving, agenten van politie uit de naburige gemeenten; op de begraafplaats waren reeds aanwezig Burgemeester W. Woldringh van der Hoop, de gemeente secretaris de heer Boekhoven, en vele be langstellenden. Toen de kist in de groeve was neergelaten nam Burgemeester Wol- dring van der Hoop het woord. Spreker schilderde v. Egmond als een zeer trouw politieagent met een hart van goud, een man uit een stuk, plichtgetrouw en een en al vriendelijkheid. Spr. brengt harte lijk dank voor alles wat v. Egmond is ge weest voor de gemeente en voor zijn ka meraden. Hij ruste in vrede. Vervolgens sprak de Inspecteur van po litie de heer v. d. Wijngaart. Wegens on gesteldheid van Ds. Meijering, sprak Ds. Ingwersen uit Katwjjk aan Zee. Een broeder van de overledene dankte ten slotte voor de laatste eer aan de over ledene bewezen. Een drietal kransen dekte de kist. Een van de Burgemeester, een van het Kat- wijks Politiekorps en een van den Bond van Politiepersoneel. Verkeersstoring. De laatste weken komen herhaaldelijk Kat wij ksche loggers den Rijn van, vanaf IJmuiden of Vlaardin- gen, om hier ter plaatse hersteld en ge verfd te worden. Daar bijna alle schepen met de vleet, ballast, enz. naar Katwijk komen is de diepgang dezer schepen veel al te groot om ongehinderd hier te passee- ren en komen de schepen nogal eens aan den grond. Ook voor, soms in den brug te Katwijk-Rijn, komt dat nogal eens vopr. Dit geeft den laatsten tijd veel storing in het verkeer omreden dan langen tijd de brug open blijft en aangezien de brug de eenige oeververbinding is, staat het ver keer dan geheel stil. Ook gisteren kwam dit weer tot groot ongerief van zeer velen die een langen tijd voor de brug moeten wachten. Tuinbouw. Het verloop van den handel was deze week zeer bevredigend. Voor sommige producten gingen de prijzen, die reeds vrij goed waren, nog naar bo ven. Dat wil niet zeggen, dat de betrek ken tuinders een gooie uitkomst hebben. De duurte van sommige producten is al leen ontstaan door de schaarschte. Dit geldt voor de koolsoorten, idem voor de peen. Er wordt b.v. ook peen geveild, die een zeer goede prijs opbrengt en waarvan de opbrengst alleen voldoendé is om het arbeidsloon van optrekken en wasschen te betalen. Roodekool gaat in de goede kwaliteit voor 15.30—29.20 per 100 stuks. Een hooge prijs dus. Gelekool, iets minder, gaat toch ook nog tot 22.70 per 100. Afwijkend soort brengt van 6.10 H-20 per 100 op. Groenekool gaat vlug weg tegen 2.20—3.50 per 100. Uien gin gen niet vlug, ze brachten van f 2.20—2.70 per 100 kg. op. Waschpeen ging duur. Een zelden gehoorde prijs. Per kist van 20 kg. ging de goede kwaliteit voor 7.10—11.40 per 100 kg. Wat eigenlijk maar 2de soort is kan nog gemakkelijk van 3.60—5.30 per 100 kg. opbrengen. Ook Andijvie werd steeds duurder. Per kist van 6 kg. liep de prijs tot 0.450.73. Tweede soort bracht van 2533 cent per kist op. Kroten gin gen in de gewone prijs van 3.403.80 per 100 kg. „patiënt" te ontvangen. Onder het licht der schijnwerpers is de „Jos. Maria" het dok binnengevaren en nadat het schip was vastgezet werd met het omhoogbrengen van het dok een aanvang gemaakt. In den laten avond was men met dit werk gereed en kon een onderzoek naar de schade van het schip worden ingesteld. ZONDERLINGE WRAAKNEMING. Een 41-jarige man, die op de derde ver dieping van een perceel in de Runstraat te Amsterdam woont, heeft gisteravond te half zes in een aanval van razernij zijn fiets door de ruit van een winkel gegooid, zich bevindende in het gelijkstraatsche ge deelte van hetzelfde huis. Het rijwiel kwam in de etalage terecht en richtte daar groote schade aan. De man heeft zich na zijn daad bij de politie van het bureau Marnixstraat aangemeld en daar medegedeeld, dat hij het feit had begaan, omdat de houdster van den winkel hem belasterd had. De po litie wacht thans at, of de vrouw aangifte komt doen van de aangerichte vernieling. ONVEILIG STRAND In de week van 6 t.m. 11 Jauari a.s. is het strand te Scheven in gen onveilig tot den Wassenaarschen Slag, op Donderdag en Vrijdag, telkens van 10.30 tot 14.30 uur, wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand dan weder voor het publiek toe gankelijk is, wanneer de roode vlaggen, waarmede de onveiligheid wordt aange duid, zijn ingehaald. LISSE. Personalia. 1 Jan. jl. herdacht de heer J. H. M. Bulten, ambtenaar ter se cretarie dezer gemeente het feit, dat hij 12 yt jaar in dienst der gemeente Lisse was. Genoemd feit is in ambtenaarskrin gen herdacht. Geboren: Elisabeth Johanna, dochter van H. van Waveren en C. van Eijk Catharina Hendrika, dochter van A. J. van Rooijen en K. Look. Ondertrouwd: A. Eigenbrood, 35 jaar met K. Munnik 25 jaar beiden te Lisse Chr. Eigenbrood 27 jaar te Lisse met L. Scholte 24 jaar te Haarlemmermeer Gevestigd: F. A. Hageman van 's Gravenhage H. Veldman en echtg. van Warmond. Vertrokken: P. C. van Riek naar Voorhout W. Hoogewoning naar Sas- senheim. NIEUWVEEN. Arbeidsbemiddeling. Bij den Agent der Arbeidsbemiddeling staan 35 werk zoekenden ingeschreven. Vertrokken: B. Dompelin en ge zin naar Zevenhoven. Gevestigd: J. C. H. Dagevos en ge zin van Ter Aar T. Pijper van Ter Aar L. Hoetmer van Muiden J. Vossepoel van Dinteloord T. A. Vlasveld van Den Haag J. van Rijn van Deii Haag G. B. Dwars van Den Haag P. L. Breg van Den Haag P. C. Hoving van Nieu- wer-Amstel. Geboren: Hubertus Cornelis, zoon van J. van Rossenberg en M. Hoogervorst Ondertrouwd: H. C. Reijnekers en F. Kurkowiak J. W. Voorn, Uithoorn en W. C. H. v. d. Hoven J. A. Vianen en M. H. Janmaat J. Kesting en G. van Vlijmen (Mijdrecht). Ov e r 1 e d e n J. de Keizer, oud 74 j. RIJNSBURG. Tuinbouw. Dure winterproducten. Dat is het wat men er op heden van kan zeg gen. Roodekool van 1529.50 per 100, Gelekool van 13.1021.50, Groenekool van 2.204.10, Spruiten van 1014, per 100 kg. Het zijn bijna allemaal onge kende prijzen. En met de waschpeen is het nog erger. Hiervoor reeds van 1.80—2.30 per kist van 20 kg. betaald en zelfs in groote partijen, voor conserven, wordt van 89 per 100 kg. betaald. Ook Andijvie gaat zeer vlug voor f 2.204.10 per 100 stuks, kroten van 3.503.90 per 100 kg., Met uien wil het nog niet. Deze kunnen niet meer dan 2.20—2.60 per 100 kg. op brengen. RIJNZATERWOUDE. Nieuwjaars-verrassing. Elk jaar wordt alhier door enkele ingezetenen een inzameling langs de huizen gehouden om aan de minder met aardsche goederen be deelde ingezetenen op Nieuwjaarsdag een liefdegave uit te reiken. Dit jaar heeft deze collecte ruim 50 opgebracht. Voor waar een mooi succes wat in deze benar de tyd niet te verwachten was. Een woord van dank aan de milde gevers en aan de menschen die zich voor dit schoone doel geheel belangloos geven, is hier zeker op zijn plaats. We hopen van ganscher harte, dat deze commissie telken jare door de goede gave der ingezetenen bij machte moge zijn om een dergelijke liefdadigheid uit te voeren. WASSENAAR. Oud Leerlingen der Tuinbouwcursus- sen. In Het Wapen van Leiden hield op- gemelde vereeniging eene vergadering on der voorzitterschap van den heer H. Schip per. Door den heer Verlind werd een cause rie gehouden over het onderwerp: De oorzaak van bontheid van planten. Naar aanleiding van zijn causerie werden spre ker diverse vragen gesteld welke hij op bevredigende wijze wist te beantwoorden, waarna de voorzitter hem dank bracht voor zijn betoog, dat zeker veel studie had geëischt. De vragenbus bevatte een vijf tal vragen die op de eerstvolgende ver gadering zullen worden beantwoord door de heeren Verlind, Van Zetten, Ter Burg en Kelderman. ZOETERMEER. Jubileum. Op 6 Januari a.s. hoopt de heer W. Q. Grimbergen, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaren als zoodanig in functie trad. Vele leerlingen van den jubilaris, die van hem het eerste onderricht mochten ontvangen, zijn thans mannen geworden. Onder hen zijn perso nen, die in de maatschappij, op allerlei gebied, flinke en verantwoordelijke posi ties bekleeden. Dat het meester Grimber gen op z'n jubileumdag niet aan belang stelling zal ontbreken, behoeft geen be toog. Op politiek en maatschappelijk ter rein is de heer Grimbergen een bekende persoonlijkheid in deze gemeente. Hij is de voorzitter van de R. K. Kiesvereeni- ging, voorzitter van de R. K. Debatingclub penningmeester van de R. K. Woning bouwvereniging „Beter Wonen", secre taris van de Oranjevereniging en be stuurslid van andere verenigingen. Tentoonstelling naaikrans. De ten toonstelling van de naaikrans dezer paro chie, ten behoeve van de Missie, Kerk en armen, wordt Zondag gehouden in café „de Jonge Prins" alhier. Hieraan zijn verschillende attracties verbonden. Een opwekking der tentoonstelling te bezoe ken, is vanzelfsprekend overbodig. G e b o re n Pieter Marius, zoon van Chr. Verkade en M. Dijkshoorn Ge- rardus, zoon van P. van Halderen en A. P. van Zeele.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10